LMEN, 'akhuis. 's Heerenhoek. erenhuis No. 108. Donderdag 13 September 1917. Dertiende Jaargang. De Groote Oorlog. fnaking. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. net Confectie- en-Artikelen Kleermaker, (ARETTEN. :n I Noteboom, ring te huur: i\ Bouwland, OOP oten Tuin, gevraagd WERKMEID, WAT ONS WACHT. Onder den grond. NDËN: fir K.G. ESTENDE. MIDDELBURG. lericht hiermede dat opgeheven, zijn lor de genoten gunst je, dat hij een kopend. van zijn cliënteele door een nette be- blijven, lw. dienaar, I, 's Heerenhoek. itvangen sorteering ook ae keuze in: pen en prijzenverder MOTORJEKKERS. USONS, DOORDEK, EN. ien de goederen ter |zorjd. HUVERS te Kapelle Irzoeke van den heer laar, ng verkoopen: vare), in 6 perceelen hofstede „Albertine- rige, aan den straat- ïpolder. ide omschrijving der vaarden van verkoop, ratis ten kantore van is, Telefoon No. 12, tten voor de perceelen r de combinaties wor- r of op Zaterdag 22 Sep- itore van den Notaris, liggen ter lezing ten Notaris en op de hof- der Linde, die desge- ijzing doet. -één Jaar, id-Kraaiertpolder, ge- pdskerke, groot2.83.20 de aan den heer Iz. Itten te bezorgen vóór :r a.s. ten kantore van VERHOEK te Goes. n: 2 Kamers en Suite, kleine Tuinkamer, aats; boven 5 groote |n ruimen Droogzolder, orzien van Gas* an loesche Courant. dezer Courant onder Zeeland vraagt Ia onder letter A, adi es X, Middelburg, agent Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 ceut, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wittestraat A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. II. De Grondwetsherziening, welke door de tegenwoordige regeering bij de Staten-Ge- raal werd aanhangig gemaakt en door ons parlement in diens jongste zittingsjaar in eerste lezing behandeld en aangenomen, omvat twee zaken: de oplossing van het kiesrechtvraagstuk (artikel 80) en de oplossing van het onderwijs- vraagst.uk (artikel 192 der Grondwet). Bij de herziening van deze twee grond wetsartikelen heeft zich in de Kamer een soort van wisselwerking voorgedaan. De linkerzijde heeft het recht erkend van ons christelijk volksdeel op de grond wettelijke gelijkstelling van het openhaar en b ij zonder on der w ij sde rechterzijde heeft, ongeacht hare bezwaren, genoegen genomen met de kiesrechtvoorstellen van links. Van een ruil kan hier eigenlijk niet gesproken worden. Want behalve dat de rechterzijde de kiesrechtvoorstel len van links heeft aanvaard op motieven, aan de zaak zelve ontleend, kan men ook daarom moeilijk van ruil spreken, wijl de kiesrechtvoorstellen het hoofdpunt vormden van het verlanglijstje der Vrijzinnige Concentratie, terwijl het onderwijsartikel op zichzelf reeds een „compromis", een vergelijk tusschen rechts en links vormde. Wil men stok stijf aan de idee: ruil vasthouden, soit, maar dan mag onzerzijds ook niet ver heeld worden, dat bij dien ruil links beter is gevaren dan rechts. Het is daarmede gegaan als met twee jongens Jan en Piet. Jan heeft 10 mooie knikkers, die Piet aanstaan; Piet is in het bezit van 10 mooie postzegels, waarop Jan zijn zinnen heeft gezet. Jan zegt op een goeden dag: ,,Piet, willen wij ruilen?" „Top", zegt Piet. Jan geeft zijn tien knikkers aan Piet. En Piet? Hij zegt tot Jan: „ik heb de postzegels thuis. Als ik je morgen of overmorgen zie, zal ik je de zegels wel eens geven". Wie trekt hier feitelijk aan het kortste einde? Jan, die het slachtoffer is geworden van zijn goed vertrouwen. Ging het in de Kamer niet juist zoo? Links kreeg van rechts een kiesrecht artikel naar zijn wensch niet alleen, maar in additioneele artikelen geheel en al uit gewerkt, zóó, dat het binnen een jaar na de afkondiging der herziene Grondwet in praktijk kon worden gebracht. Rechts kreeg van links een Grondwetsartikel, dat de -gelijkstelling van openhaar en bijzonder onderwijs op papier waarborgt, een Grondwetsartikel, waarvan-de verdere uit werking eerst drie jaar na afkondiging der herziene Grondwet door de regee ring zal worden aangevat, gesteld dat de regeering van 1921 van zins is zich aan die tijdsbepaling te storen. En zelfs wan neer die regeering zich niet onwillig zou toonen, den haar opgelegden last te vol brengen, is het fameuze nieuwe Grond wetsartikel 192 voor- ons christelijk volks deel een vogel in de lucht, wanneer niet een overwegend rechtsche Tweede en Eerste Kamer in 1921 de regeering kun- 35) Een derde talrijke patrouille bezette het uiteinde der straatzij bestond ten deele uit knapten;, die reeds op hunne bleeke en vermagerde trekken het vroeg tijdige brandmerk der ondeugd droegen, en uit mannen van vijftig of zestig jaar, met verwelkte en woeste- aangezichten; met bloed beloopen oogen, ongekamden baard, verwarde haren ,paarsen neus, hangende lippen, fletsige oogen, typen der gevange nissen en galeien, waar zij een groot gedeelte van hun verdierlijkt leven had den doorgebracht. In hunne nabijheid was het asphalt bevlekt met bloed, waarvan men ook op het stof lange strepen kon onderscheiden. Binnen de linie'dier gardes, die bij het zien van het door den kapitein afgegeven biljet den doorgang grommende vrijlieten, vormden de bloedsporen, menigvuldiger en zichtbaarder geworden, hier en daar breede slijkerige plassen, waarin een wal gelijke menigte va,n die havelooze dooi den drank bedwelmde of verhitte zoo genaamde soldaten der republiek trappel den en die, na in koelen bloede Eran- schen, weerlooze burgers neergeschoten nen. dwingen de onderwijs b e 1 o f te van art. 192-om te zetten in een daad. Meer willen wij er hier niet van zeggen, om niet te ver van ons eigenlijk onderwerp af te dwalen, maar dit weinige meenden wij er toch van te moeten zeggen, al was het alleen maar om onze rechtsche kiezers, speciaal onze Roomsche kiezers den raad in te scherpen: zorgt, dat in 1918 de Tweede Kamer overwegend recht g-ch zij. Dat riep ons in Decem ber 1916 de heer Nolens toe, toen hij in de Tweede Kamer zag, hoe mannen als Tydeman, Eerdmans, De Muralt, Visser Van IJzendoorn, Otto het er op toelegden de inlossing van de onderwijs b e 1 o f te, in het nieuwe Grondwetsartikel 192 be lichaamd, uit te stellen, „ad calendas grae cus", of, zooals het in den volksmond heet, tot „Sint Juttemis". Doch, „revenons a nos moutons", zooals de Franschman zegt. Tegenover de kiesrechtvoorstellen der regeering d.w.z. der Vrijzinnige Concentratie, als wier zaakwaarneemster de regeering optrad nam de rechter zijde in de Tweede, later ook in de Eer ste, Kamer een zeer welwillende houding aan. Het nieuwe artikel 80, dat vóór art. 192 in behandeling kwam, werd door de Tweede Kamer, dus ook door de rech terzijde, aangenomen zonder hoof dei ijke stemming. Het nieuwe ar tikel 80 brengt in ons kiesrecht met ge heel den aankleve van dien eene totale omwenteling. Zoo goed als niets van het oude blijft behouden, wij gaan een ge heel anderen koers uit. Voor het gemak van den lezer geven wij hieronder links den tekst van het oude artikel 80 der Grondwet en rechts het nieuwe. Daarna zullen wij stuk voor stuk zoowel de nieuwigheden, die zijn ingevoerd in het nieuwe artikel 80, bespreken, als die welke in de additio neele artikelen als anderszins door de Kamer zijn bepaald. Art. 80. (oud) De leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks ge kozen door de man nelflke ingezetenen, tevens Nederlan ders, die de door de Kieswet te be palen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door de wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drieen twintig jaren mag zijn, hebben be reikt. De wet bepaalt, in hoeverre de uit oefening van het kiesrecht wordt ge schorst voor de mi litaire! ibeneden den rang van officier bij de zee- en land macht voor den tijd, Art. 80. (nieuw) De leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks ge kozen door de man nelijke ingezetenen, tevens Nederlan ders of door de wet als Nederlandsche onderdanen erkend, die den door de wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt en door de vrouwelijke ingeze tenen, die aan gelij ke voorwaarden vol doen, indien en voor zoover de wet haar, niet uit hoofde van aan het bezit van maatschappelijken welstand ontleende redenen kiesbe- voegd verklaart. Iedere kiezer te hebben, wier eenige misdaad -Saai-in bestond, dat zij vreedzaam tegen hunne buitensporigheden hadden willen prote steeren. Jachten, aten, .dronken en praat ten met dezelfde levendigheid als had den zij zich door de lofwaardigste over winning onderscheiden. Vergezeld door den schildwacht, die in last had op zijne bewegingen acht te geven, aarzelde de pastoor van Sint- Gertrudis niet zich te midden van Hip walglijke bende te hegeven, waar het ge zicht van zijn geestelijke kleeding, zijne grijze haren en de kalme majesteit van zijn gelaat, spottend gelach en ruwe spot ternijen en beschimpingen uitlokten, ver mengd met uitdagende gebaren en bloed dorstige bedreigingen. Op God vertrouwende, slechts bedacht op de vervulling zijner zending en kalm gelijk Daniël in den kuil te midden der uitgehongerde leeuwen ,werd de priester eerst gevoerd naar het ministerie van Justitie, waar een voormalig looier, in, twee dagen t.ijds, dank zij de schrandere verkiezingen, kolonel van den staf ge worden, in groot uniform troonde, ach terover liggende in een leuningstoel, en over de zegepraal van het volk pratende met den burger Bourassier, een langen, mageren en beenderigen persoon, met een valsch, listig gelaat, die, dienzelfden och- gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden. Van de uitoefe ning van het kies recht zijn uitgeslo ten zij, wien dat recht bij rechterlij ke uitspraak is ont zegd zij die in gevangenschap of hechtenis zijn zij die bij rechterlijke uitspraak de be schikking of het be heer over hunne goederen hebben verloren zij die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vastelling der kie zerslijsten van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten en, voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van in eene of meer Rijks directe belas tingen, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aan slag als vereischte van kiesbevoegd heid stelt, zij, die hun aanslag in die belasting of belas tingen niet hebben voldaan. brengt slechts éénc stem uit. De wet bepaalt, in hoeverre de uit oefening van het kiesrecht wordt ge schorst voor de mi litairen bij de zee- en landmacht voor den tijd, gedurende welken zij zich on der de wapenen be vinden Van de uitoefe ning van het kies recht zijn uitgeslo ten zij, wien dat recht bij onherroe pelijke rechterlijke uitspraak isontzegd; zij die rechtens van hunne vrijheid zijn beroofd en zij die krachtens onherroe pelijke rechterlijke uitspraak wegens krankzinnigheid of zwakheid van ver mogens de beschik king of het beheer over hun goederen hebben verloren of van de ouderlijke macht of de voogdij over een of meer kinderen ontzet zijn. Aan onherroepe lijke veroordeeling tot een vrijheids straf van meer dan een jaar of wegens bedelarij of landloo- perij, zoomede aan meer dan twee, bin nen een door de wet te bepalen tijdperk vallende, onherroe pelijke rechterlijke uitspraken open bare dronkenschap vaststellende, ver bindt de wet tijde lijk of blijvend ver lies van het kies recht. De uitoefening van het kiesrecht is verplicht volgens regels door de wet te stellen. Geheime Diplomatie. Terwijl het Zweedsche volk evenals het onze temidden van den wereldoorlog zijn neutraliteit wil bewaren en ook de eco nomische gevolgen als evenzoovele las ten gewillig draagt, mits het monster van den krijg zijn landpalen niet binnendrin- ge, brengt een afkeurenswaardige daad van een zijner buitenlandsche gezanten, die zich met allerlei intriges inliet, dat volk legen z ij n wil aan den rand van den afgrond, .welke „oorlog" heet. tend zijn jas van .portier in een gering hotel garni verwisseld had tegen liet car navalskostuum van vice-admiraal der toe komstige vloot van de. Seine. Evenals hunne collega's in de afzich telijke vastenavond-braspartij, namen die hoofdofficieren hun rol ernstig op on leg den eeu schaamtelooze hoog,hartigheid aan den dag, die geheel met de plompheid hunner manieren in strijd was. Zonder op den belteefden groet van den pastoor van Sint-Gertrudis te antwoorden, zonder de onbetaalde sigaar, waarvan bij de rookwolkjes achteloos naar het pla fond blies, uit den mond te nemen, ver waardigde zich de kolonel het biljet toe te werpen aan een secretaris, die het van een groot rood nat stempel voorzag en bet ilen priester minachtend toeschoof, Terwijl hij hem de deur wéés. Wilhelm en de pastoor gingen weder naar buiten, staken opnieuw het plein over ,ten doel aan allerlei gemeen© kwink slagen, en bereikten hel. gebouw van het Crédit mobilier. Hoofdstuk G. De deur va.il het Crédit, mobilier stond open en een aantal nationale gardes vul den de vestibule, die germsénsehap had' met het vertrek, waarin men de gékwel Dit geval bewijst voorde zooveelste maal, dat millioenen menschen hun lot kunnen zien afhangen van de niet te controleeren gedragingen van een diplomaat, kans loo- pen door de eerzucht, naijver, grootheids waanzin enz. van een „gezant" allerpijn lijkst. te worden getroffen in hun bestaan, hun goéd, hun geluk, hun leven. Het is zeer juist wat „De Tijd" schrijft: „liet geheim der diplomatie, dat een nood zakelijke voorwaarde wordt geheeten voor het internationaal verkeer der staten, kan .aldus een zeer groot landsgevaar beteekenen". Het kankergezwel der geheime diplo matie dient ganschelijk en al te worden weggesneden en liet ware te wenschen, dat alom uit den boezem des volks, een krachtige actie werd gevoerd om geheel den diplomatieken winkel te brengen on der strenge controle van de volksvertegen woordiging. Losse berichten. De vredesnota des Pausen. In het paleis van den Duitschen Rijks kanselier heeft Maandag de nieuwe „bij zondere commissie", de bekende commis sie-van-zeven, die als eerste vrucht van den drang naar parlementariseering in Duitschland uit de leiders der Rijksdag partijen gevormd is, een bijeenkomst van verscheidene uren gehouden. Onderwerp der besprekingen was het antwoord op de vredes-nota van den Paus. Waarschijnlijk zal nu het antwoord der i centrale rijken op het vredes-aanbod van den Paus zich niet lang meer doen wadi- den. Nu tusschen Oostenrijk en' Duitsch land tijdens de vele conferenties, die graaf Czernin te Berlijn met den rijkskanselier en Von Kühlmann gehad heeft, het noo- dige overleg gepleegd zal zijn en nu de Duitsche regeering het antwoord met de parlementaire commissie besproken heeft, zal het definitief opgesteld kunnen wor den en aan den Pauselijken vertegenwoor diger worden overhandigd. Ook omtrent het antwoord der geal lieerden verluiden reeds enkele aanwijzin gen. Een Reüter-telegram maakte er mel ding van, dat de Britsche regeering aan de Ver. Staten medegedeeld had, dat het antwoord van Engeland feitelijk overeen komt met het antwoord van president Wilson. Welke mededeeling er op wijst, dat het antwoord van Engeland, dat waar schijnlijk ook dat der geallieerden zijn. zal, zoo goed als gereed is. (Msbode) Een nieuw voorstel. BERLIJN, 10 Sept. (KN.) Uit Boeda pest wordt aan de „Vorwarts" geseind, dat, de Hongaarsche bisschop Eraknei in het Katholieke dagblad „Alkotmany" een nieuw vredesvoorstel doet. Uitgaande van de nota van den Paus merkt de bisschop op, dat alle vredespo gingen van de sociaal-democratie onreeht- sten overgebracht had. Deze waren ten getale van acht, en lagen bloedende uit gestrekt op de draagbaren, waarop men ze vervoerd had. Twee hunner hadden reeds den gieest gegeven, en hel. hoofd van den jongste, met een kogel doorboord, hing slap over den rand der baar naar .beneden.de tweede scheen te slapen, het was oen jong mensch uit. den beschaafden stand, sierlijk gekleed, met handschoenen aan, maar wit als een marmeren beeld, ter wijl zijne trekken 'geheel door de pijn Verwrongen waren. De heer Schiiltz lag, met gesloten oogen op zijmq haar* waarvan zijn beenen ge heel afhingen; zijn een hand rustte -te gen zijn borst als om de wonde dicht, le drulcken waaruit druppel voor drup pel zijn edelmoedig 'bloed vloeide, in de andere hield hij een grooten rozenkrans, gemjaakl van olijvenpitten uit den hof van Oliveten te Jerusalem. Dew reus in die roerlooze houding zien de liggen, zou men gezegd hebben, een oüd ridderstandbeeld op zijn graf gebei teld te aanschouwen. „Genadige Hemelt hij is dood"! prevel de Wilhelm, naast zijn meester neder- knielende om hem de hand te drukken. Bij bel: vernemen dier welbekende stem opende de brouwer de, oogen en glimlach- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 Sept. Zwakke tot matigen, westelijke tot noor delijken wind, zwaar tot halfbewolkt. Waar schijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Weinig veranderingvan temperatuur matig waren en-om die reden reeds van den aanvang ai tot mislukking gedoemd waren. Zijn voorstel is daarop gebaseerd dat. de parlementen van Duitschland, Hon garije en Oostenrijk het verzoek zullen richten tot de parlementen van Engeland, Frankrijk en Amerika om door geheime stemming drie afgevaardigden van iederen staat, te zenden tot het voeren van een niet bindende gedachtenwisseling onder voorzitterschap van den Paus of van diens plaatsvervanger. De interparlementaire conferentie met vertegenwoordigers van de Midden-Europeesche mogendheden moet dan slechts voor korten tijd zitting houden. Naar de meening van Eraknei zou een dergelijke uitnoodiging zeker het gevolg hebben, dal de Stockholmsche vredesbe weging een beroep zou doen op den vre desapostel, Mgr. Alex. Giesswein, Hon- gaarsch Parlementslid, om een niet bin dende gedachtenwisseling in te dienen in het Hongaarsche Huis van Afgevaardig den. (Msbode.) Vliegeraanval op de Belgische kust. Men meldt uit Vlissingen d.d. 10 Sept. Hedenavond, omstreeks 10 uur,was van hier uit een: vliegeraanval waar te nemen op de Belgische kust. Van de buitenwegen zagen wij talrijke shrapnels in de lucht ontploffen, terwijl neervallende en ontploffende bommen het licht aan den horizon verspreidden. De door ons waargenomen aanval duur de niet bijzonder lang, maar was blijk baar, zeer hevig. Een bezadigd oordeel. De bekende Engelsche politicus Wend Tenton schrijft in de „World": Terwijl de Duitsehers nog België bezet houden, zich op Fransch grondgebied be vinden, het Oosten bijna tot Bagdad be- heerschen, Polen bezitten en een heel eind Rusland zijn binnengedrongen, is liet onzinnig te verklaren, dat Engeland een volkomen en overweldigende overwinning in afzienbaren tijd zal behalen. Wij mo gen hopen en naar de overwinning ver langen, doch, zooals de zaken op het oogenblik staan, lijken wij Engelschen, een kind, dat de maan wil hebben. Het laatste offensief van Sir Douglas Ilaig heeft weer den weg van de voorgaande,- ingeslagen. Wij hebben weer geen vorde ringen gemaakt, geweldige tegenaanvallen moeten doorstaan, grond, verloren en weer teruggewonnen en zijn misschien een paar honderd el vooruit gekomen ten koste van vele duizenden manschappen. te treurig; vervolgens den priester ont warende, poogde hij zich op te richten. „Verroer v niet, mijn broeder", sprak de pastoor, zich over hem heenbuigende „hoe'gaat het met u?" „Ik vrees, dat de long doorboord is; ik hub moeite om adem 1e. halen. Mijne arme kinderen; o! als het niet voor hen wlaB...." hij hield eenige oogenblikkeiA op en hernam toen, terwijl hij de Band des priesters drukte: „Gij hebt v.eel moed betoond met hier te komen; God zegene u voor uwe naastenliefdeI" „Zoudt. gij niet goedvinden, mijnheer, als wij beproefden u te vervoeren?" vroeg ?Wilhelm. „Later,, later; mijn vriend; laat oirs eerst het gewichtigste afdoen. Will. g,ij, eerwaarde?" „Zeer gaarne, mijn zoon", antwoordde de pastoor, en zich lot eenige jonge op roerlingen wendende, die uit. nieuwsgie righeid naderbij gekomen waren eik, fluis terend met elkander spraken: „Burgers", iS'prak hij, „hier is een gekwetste;.» die gaarne zou biechten; ik ben er zeker van, dat gij te veel de persoonlijke vrij heid eerbiedigt om hem in de uitvoering van zijn wil hinderlijk te zijn". (Woptt vervolgd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1