»rs. tsei. ruiters. IOOL a IQO1,* De Groote Oorlog. No. 107. Dinsdag 11 September 1917. Dertiende Jaargang. CKER, GOES. I Bouwland, KBANK Yerscbijnt eiken MAAHBAG-.JVQENSDAG- en VBIJOAGAVOND. WAT ONS WACHT. If )A. Bouwmeester in 9 tot 17 AFWEZIG, jenz. inzake sn of Ge- gedurende szorgen ten bij ng te huur: Meisje, Welk weder zullen wij hebben? Kerkbanken, hken enz enz. IDEN: r K.G ESTENDE. MIDDELBURG. 1-BeVeland, die zeer hoogen te verkoopen k „De Adelaar" kerke, gelieven :ktingen zal ver- ïOTEBOOM. I bespannen, klinkt s Violen en Viool- ichtige kwaliteit en veel verkocht. »n jaar, l-Kraaiertpolder, ge- dskerke, groot2.83.20 e aan den heer Iz. ten te bezorgen vóór a s. ten kantore van VERHOEK te Goes. IT, Korte Delft 15, zoo spoedig mogelijk niet ouder dan 16 >egen 's avonds na 7 n 99 7o can tore der Banl VAN DER MINNE. ME ZEEÜWSCHE COÜRflHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisBoudewljn de Wittestraat A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. I. De vacanties zijn geëindigd, de plei- zierreisjes afgeloopen. De dagen beginnen tekorten, bosch en beemd trekken reeds het herfstpak aan, kortom alles rondom ons heen wijst er op, dat wij zoo zoetjes en zachtjes den winter ingaan, dien wij, lettende op de kommervolle tijden, niet zonder zorgen tegemoet zien en die, naar wij hopen, niet al te hard en streng moge zijn. Toch zal ook die winter, eer dat wij het weten, voorbij zijn gegaan en dan staan wij al weer een heel eind in 1918. Wat dat jaar ons brengen zal, is ons op één zaak na, geheel en al onbe kend. Dat ééne nu, wat wij zeker weten is, dat 1918 ons zal brengen de ver kiezing voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en wel volgens het stelsel der Evenre dige Vertegenwoordiging. Nu moge men het aangenaam vinden of niet, er zich onverschillig voor toonen of niet, aan het feit valt niet te veran deren in den zomer van 1918 worden de Nederlandsche staatsburgers, die het kiesrecht bezitten en zooals wij nader zullen zien, zijn dat volgens het nieuwe kiesrechtartikel der Grondwet zoowat alle mannelijke Nederlanders van 25 jaar en daarboven opgeroepen, om 100 mannen te kiezen volgens het stelsel der Evenredige Ver tegenwoor dig ing, die tezamen zullen vormende nieuwe Tweede Kamer der Staten- Generaal. Nu zegge men niet: ,,'t kan mij niet schelen, ik doe niet aan politiek". Want behalve dat de stemplicht waar over straks nader aan iederen kiezer den wettel ij ken dwang gaat op leggen om aan de stembus te verschijnen en zijn stem uit te brengen, waardoor allengs de ervaring, elders opgedaan bewees het veler onverschilligheid in belangstelling voor de publieke zaak werd omgezet, gelooven wij, dat althans bij den Katholieken Nederlander nog wel zooveel plichtsbesef, nog wel zooveel ge loof en gehechtheid aan zijn beginsel aanwezig zijn, dat hi) gaarne en met overtuiging aan die politiek doet, welke de totstandkoming eener landsregeering beoogt, welke Gods soevereiniteit ook in de wetten en besluiten der overheid wil erkend zien, gelijk het een christelij ke natie past. Wat meer is, er kunnen zich gevallen voordoen, waarin het meedoen aan zulk een politiek niet aan het „bon plaisir" van den Katholieken staatsbur ger blijft overgelaten, maar gewetens plicht wordt. Ook kome men hier niet met de uit vlucht voor den dag, dat de stoffelijke zorgen in deze allerongunstigste tijden al onze aandacht vragen en geen tijd laten voor „het doen aan politiek" zooals nu eenmaal sommigen gewoon zijn om eenigszins smalend het werken voor verkiezingen enz. te betitelen. Want zoo lang het waar blijft, dat de ziel gaat boven het- lichaam en het geestelijke boven het stoffelijke, zoolang is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat het stre ven, aan zijn land een bestuur te verze keren, dat de geestelijke goederen der natie als een heilig pand bewaart en verzorgt, ten allen tijden toelaatbaar, ja, loffelijk en prijzenswaardig is.1) Over het niet doen aan politiek bevatte „De Tijd" van 7 September bet navolgende leerzame stukje In de Noordbrantsche gemeente Strijp met ongeveer 6000 zielen, ongeveer uitsluitend Ka tholieken, heeft lich bij de gemeenteraadsver kiezing het feit voorgedaan, dat iemand tot raadslid is gekozen op aanbeveling van een nieuwe, zich noemende neutrale kiesvereeni- ging, die volgens verklaring van bare bestuur ders „niet aan politiek7' zou doen. „Niet aan politiek", doen was voor een aantal katholieke kiezers een reden, om den candidaat hun stem te geven. En nu zouden in de jongste Raadszitting de nieuwgekozenen worden geïn stalleerd. Allen legden den zuiveringseed af, maar bet „neutrale" lid wenschte zich te be palen tot de belo fte. De -Meijerijsche Courant" kan niet aannemen, dat die houding gegrond was op een buiten gewonen eerbied voor God,maar meent temogen aannemen, dat het nieuwe Raadslid niet in God gelooft. Zoodat dus het Katholieke Strijp in zijn Raadszaal den eersten atheïst zou hebben bin nengeloodst. Onder het mom van „neutraliteit" (en „niet doen aan politiek". Red.) Zoo zijn ze i Nog zijn er lieden men zou hen de naïeven kunnen noemen die allen poli- tieken arbeid uit den booze achten omdat die, zeggen zij, slechts dient ter bevrediging van eerzucht en machtsaspiraties, alte- maal dingen welke den waren christen vreemd zijn. Dezulken begrijpen blijkbaar niet, dat wij als menschen in den staat te doen hebben met menschelijke instellin gen, die door menschelijke middelen wor den opgericht en in stand gehouden en waaraan dus de fouten en gebreken kle ven van het onvolmaakte, dat aan elk menschenwerk eigen is. Maar dit is toch zeker, dat zij, die met een nobel inzicht en een reine bedoeling zich inspannen om aan ons christelijk volksdeel een zoo groot mogelijk aandeel te geven in het staatsbestuur, de macht in het parlement niet gebruiken als doel maar als m i d- del tot hun hoogste doel en ideaal: de maatschappij door den christelijken staat, ook in de tijdelijke orde nader te brengen tot God, ons aller einddoel. Voorwaar, als wij, Katholieken, allen, als één man, gewend waren „de politiek", waarop velen met een zekere minachting nederzien, te beschouwen in het licht van ons heerlijk Katholiek beginsel en er ons van te doordringen, dat „doen aan politiek" niets anders is als mede werken met Gods genade, teneinde de wereld een schrede verder te brengen op den weg die voert naar de verhooring der bede, dagelijks door ons allen met de lippen gesproken, maar door zoo weinigen gevoeld en begrepen: „ons toekome Uw rijkhoe anders zou het er in politiek opzicht voor ons uitzien. Dan zou het niet gebeuren, dat in schier uitsluitend Katholieke steden als Roer mond en Hulst het liberalisme in den raad hoogtij viertdat in het Roomsche Breda de principieel-Katholieke politieke organisatie in den stembusstrijd het onder spit moet delven tegen de partijen der linkerzijde, geholpen door eene zooge naamde onafhankelijk-Katholieke maar inderdaad liberaal-Katholieke Kiesveree- niging, welke o ironie zich tooit met den naam van den 18 karaats Roomschen doctor Sckaepman. Dan zou men niet zien, hoe bij tal van „achtens waardige" Katholieken de belangstelling voor de politiek beneden het vriespunt ligt, Katholieken, die men er met geen macht en geweld toe bewegen kan ik zeg niet om zich voor de goede zaak als candidaat beschikbaar te stellen, want zoo iets jaagt deze hazen op twee beenen den doodschrik op het lijf maar om zich als lid der kiesvereemging te doen inschrijven. En gelukt zulks ten slotte na heel wat gesoebat en geparle- menteer, dan meenen zij dat het meer dan welletjes is; zij zullen de 50 ets., misschien de één gulden, die zij genadig lijk als contributiepenning aan de veree- niging hebben toegedacht, ieder jaar betalen, tenminste als de penningmeester hun naar hun zin niet te lastig is, maar de vergaderingen bijwonen I Kun je be grijpen. Al kwam Sint Paulus in persoon er een redevoering houden, zij bleven nog thuis. Offers voor de goede zaak brengen, zich eens iets ontzeggen terwil- le van het algemeen Katholiek belang 1 't Mocht wat. We hadden verstreken zomer in een onzer Zeeuwsche steden een bijeenkomst van Katholieke kiezers. Twee onzer beste sprekers, mr, baron Van Wijnbergen en mr. dr. Jan van Best zouden het woord voeren. Alleen, er mocht niet gerookt worden. Wat ge schiedde? Een paar „achtenswaardige" Katholieken kwamen wel in het café waarde vergadering werd gehouden, maar toen de bijeenkomst plaats had, gingen zij de vergaderzaal niet binnen, zij bleven in de gelagkamer, want zij konden niet buiten hun sigaar 1 Laat debestuur- deren onzer kiesvereenigingen eens spreken. Hoeveel moeite kost het hun niet de zaken gaande te houden, teleur gesteld als zij telkens worden door een allertreurigste opkomst op de vergade ringen. Gepasseerden winter zou in een onzer Zeeuwsche steden iemand geheel belangloos de Evenredige Vertegenwoor diging verklaren voor de kiesvereeniging zijner woonplaats. Het bestuur aanvaardde het aanbod. Toen de avond gekomen was, waren met den kastelein vier personen aanwezig, zegge en schrijve vier, om zich te doen onderrichten de brochure Bon- gaerts was nog niet verschenen in eene zaak die voor alle kiezers van het hoogste gewicht is en van wier juiste toe passing het wel en wee onzer Katholieke partij en de christelijke meerderheid in het parlement afhangt. Waarlijk, aan overdaad van belang stelling in de politiek, laboreeren wij, Katholieken, allerminst en het ware te wenschen dat een tweede Paulus onder ons opstond om met zijn gezagvol, krach tig woord een nieuwe vlam van geestdrift te wekken in de borst van duizenden Roomsche slapers. Geestdrift, bezieling, ijver, vurigheid, liefde voor de Roomsche zaak, wij zullen ze komend jaar meer dan ooit behoeven. Want nog eens, er valt geen ontkomen aanin 1918 hebben wij de verkiezingen mee te maken voor de Tweede Kamer volgens een geheel nieuw kiesstelsel, waarbij wij a 1 onze Roomsche mannen broodnoo- dig hebben, willen wij die verkiezingen met succes voereu. Wijl echter het spreekwoord zegt: „onbekend maakt onbemind" willen wij, meenende als Katholiek orgaan in deze provincie daar toe te zijn verplicht, in eenige vervolg artikelen naar gelang van de plaats ruimte die de omstandigheden ons zullen veroorloven het nieuwe kiesrecht artikel 80 der gewijzigde grondwet, vooral het stelsel der Evenredige V ertegenwoordiging, bespreken en verklaren. Mogen onze lezers, die tevens kiezer zijn, na kennis te hebben genomen van hetgeen hun komende jaar te doen staat, daaruit vruchtbare motieven putten voor eene daadwerkelijke belangstelling in de publieke zaak en in 't bijzonder voor de parlementaire ver kiezing van 1918, opdat, na een flinke, degelijke, rationeele voorbereiding in komenden winter en voorjaar, ons Katho lieke kiezerscorps met den nieuwen zomer, als een phenix uit zijn assche herrezen, verscbijne, geheel vaardig voor de taak die het wacht: het regeerings- kasteel in Den Haag te bezetten met mannen, die leven uit het christelijk beginsel, met strijders voor de eere Gods en de erkenning van Gods souvereiniteit in den Staat. Losse berichten. De strijd in het Westen. PARIJS, 8 September (R.O.). Het staf communiqué meldt: Op den rechteroever van de Maas hebben de Franschen de zen morgen de vijandelijke linies over een front van 2 kilometer in den sec tor FossesCaurièresbosch aangevallen. De operaties hadden een volkomen suc ces. Ondanks den wanhopigen tegenstand van den vijand hebben wij onze posities ten N< van het Fossesboseh uitgebreid; wij namen het heele Chaume-bosch en de linie ten Westen, die het Caurières bosch beheerscht.. Wij namen meer dan 500 gevangenen. De strijd aan het Italiaansche front. WEENEN, 8 September. (W.B.) Het staf communiqué meldt De San Gabrielle lag onder zwaar ge schutvuur. Een nachtelijke infanterie-aan- val der Italianen werd afgeslagen. Bij Bezzecca in Zuid-Tirol veroverden onze troepen door een overval een vij andelijk steunpunt. Wij namen gevange nen en maakten machinegeweren buit. ROME, 8 September (Stefani). Het staf communiqué meldt: Gisteren zetten wij den krachtigen druk, dien wij ten Noord-Oosten van Görz op op den vijand uitoefenen, voort; de vij andelijke linies en reserves werden onder krachtig versperringsvuur genomen. Op het Karst-plateau artillerie-gevech ten. In het Concei-dal ten Westen van Garda, werden aanvallen van den vijand tegen twee onzer vooruitgeschoven pos ten afgeslagen. Het totale aantal gevangenen tot np toe bij ons offensief gemaakt, bedraagt 30.671, waaronder 858 officieren. Men begint thans met het verzamelen en vaststellen van de geweldige hoeveel heid oorlogsmateriaal, dat den vijand tij dens het offensief ontnomen werd. De Duitsche Keizer te Riga. De Keizer kwaoi Vrijdag tegen 10 uur per automobiel uit Mitaïi naar Riga eri werd door de troepen en de bevolking met groot gejuich begroet. Op de esplanade 'hield hij een revue over de daar staande regimenten -van het zegevierende leger, aan wie hij na mens het vaderland dank bracht voor hunne dapperheid. Daarna maakte hij een rit door de. stad, waarbij hij den Dom bezichtigde en vervolgens gebruikte hij in het Schwarsz- haupterhaus het ontbijt met den opper bevelhebber en diens staf. In de voorsteden vertoonden de winkels nog de sporen van de methodische plun dering door de Russen. Later begaf de Keizer zich met den opperbevelhebber naar de dicht voor den vijand staande korpsen, waar hij onder scheidingen uitreikte. De Keizer stelde 100.000 Mark ter be schikking van het stedelijk hestuiir ter leniging van den nood der zwaar geteister de bevolking. De buit bij Riga. BERLIJN, 8 September (W.B.) Nog steeds stijgt de buit van onze groote over winning van Riga. In de uitgestrekte bos- schen en moerassen schuilen nog steeds Russische troepen, wien dp terugtocht af gesneden werd. Indien echter in verhou ding tot ons strategisch succes, het aan tal gevangenen niet bijzonder groot is, zoo danken de Russen dit alleen aan het feit, dat zij alles in den steek lieten. Door "de volkomen wanorde van het ver slagen leger, zijn alle aftochtswegen, voor al de groote straatweg RigaWenden be zaaid inet omgeworpen of xastgereden wa gens, pantserauto's, bagage, doode paar den, wapens en uitrustingen van allerlei soort. Ook bosschen en moerassen lig gen vol materiaal. Verzorgings- en treindepots, stapelplaat sen en pioniersparken vielen in onze han den. Een overvloed van munitie,die niet tijdig genoeg tot ontploffing kon gebracht worden, werd door den vijand achterge laten. De verdere buit bestaat uit aller hande oorlogsmateriaal en talrijke veld keukens. In Riga viel o.m. een groot pioniers park ongeschonden in onze handen. Ook wat kanonnen betreft is do buit aanmerkelijk grooter, dan eerst werd aan genomen. In Riga heerschl wederom het nor male leven, behalve dat er de blijdschap nog voortleeft over den intocht der Duit- schers. En die blijde stemming beheerscht ook de troepen. Zij voelen zich de meer deren in den strijd tegen de Russen. De moreele overwinning bij deze verovering van Riga is bijna nog grooter dan de strategische en materieele. Een .Engelsche generaal vermist. I-ONDEN. Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat de generaal der artil lerie Malcolm Peake na een der laatste gevechten in Frankrijk wordt vermist. De verklaringen In het proces- Soechomlinoff. geven aan de ,,Norddeutsche AUgetneine" aanleiding nog eens uitvoerig er op te wijzen, dat de schuld voor hel uitbreken van den oorlog te wijten is aan de omge ving van den Czaar, die op geweten - looze wijze, tegen het keizerlijk bevel in, de algemeene .mobilisatie doordreef. Dat proces bewijst zoo 'duidelijk als de dag, zegt het blad, wie de schuld heeft voor het uitbreken van den oorlog, wie er destijds eerlijk en wie een valsch spel speelde; het bewijst ook dat het motief, hetwelk Wilson onlangs tot de kern van zijn antwoord aan den Paus maakte, een lasterlijke legende is. Soechomlinoff bijna gelyncht. BERLIJN. Van de Russische grens ver neemt het „8 IJhr Abendblatt": Toen de vroegere minister Soechomlinoff na het. sluiten van de laatste zitting van zijn proces uit het justitiegebouw per auto mobiel weder naar de Peter- en Paul- vesting werd teruggebracht, werd de au tomobiel op straat door een groote men- schenmassa aangehouden en omvergewor pen. De woedende menschenmeiiigte dróng op den bleeken en sidderenden man toe, docli door het ingrijpen van sterke ko- zakkenafdeelingen gelukte het hem aan het 'gevaar-,var) gelyncht te worden té ontsnappen. De' volkcré'avsa n'tfo wao Verwachting tot den avond van II Sept.: Zwakke tot matigen, noordwestelijke tot Noordoostelijken wind nevelig tot halfbewolkt weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. dende kreten tegen Soechomlinoff, de ko zakken, Hanoeskjewitsj en de Romanoffs. Een onderhoud met Erzberger. BERLIJN, 7 Sept. (W.B.). De correspon dent der Boedapester „Az Est" had een onderhoud met afgevaardigde Erzberger over de pauselijke vredesnota. De rijks dagafgevaardigde verklaarde daarin p.a. ,;Geen enkel staatsman durft de grond gedachte van een wereldvrede botweg ver werpen. Men spreekt in alle landen van vrede. Wanneer de regeeringen officieel onderhandelingen zullen aanknoopen, kan niemand zeggen. Wilson stelt de Duit sche regeering verantwoordelijk voor het uitbreken van den oorlog. Sinds de ge tuigenverklaringen in het proces Soe chomlinoff Iheeft deze bewering voor goed afgedaan." 's Pausen vredesactie. Naar de Weensche „Reiehspost" uit goed ingelichte kringen te Rome zegt te vernemen, zal de Paus, ingeval de ant woorden der oorlogvoerenden op zijn vre desnota blijk geven van hun geneigdheid om te onderhandelen, „in een tweede nota de bijeenroeping van een vredescongres en een wapenstilstand voorstellen. Zijn de antwoorden van beide of van een der partijen beslist afwijzend, dan zal de Paus geen 'tweede nota tol. het richten, doch wellicht in een encycliek den volken nogmaals de wenschelijkheid van vrede uiteenzetten. Het antwoord der Centralen. BERLIJN, 8 September (W.B.) De „Berl. Ztg." verneemt, dat de bijzondere com missie bij den rijkskanselier voor Maan dagnamiddag 4 uur bijeengeroepen is. Het is te verwachten, dat in deze zitting het ontwerp-antwoord op de Pauselijke vre desnota zal worden vastgesteld. De Rijksdag. BERLJJN, 8 Sept. Volgens het „Ber liner Tageblatt" verwacht men in par lementaire kringen, dat de Rijksdagzitting die 26 September aanvangt, tot, midden October zal duren. De Elzaskwestie. Aan de oplossing van de quaestie Elzas- Lotharingen, zoo verklaarde de Rijkskan selier,. wordt op het oogenblik druk ge werkt. Eï is echter nog niet uitgemaakt of het resultaat zal zijn, dat het land wordt verdeeld of lot een zelfstandigen bondsstaat gemaakt. KEULEN, 8 Sept. De „Kölnische Ztg." verneemt uit Zwitserland, dat men in sociaal democratische kringen zou over wegen om de mislukte conferentie van Stockholm, naar een Zwitsersche stad te verleggen. Onder de leden der Zwitser sche sociaal-democratie heerschl groote bedrijvigheid. Ontruiming van Petersburg? B'erlijnsche bladen melden, dat de ge- gedeeltelijke ontruiming, van Petersburg, waartoe door de voorloopige regeering besloten was met het oog op den mili tairen toestand, verhaast wordt en reeds op groote schaal daarmede begonnen is. Duitschland wil België herstellen. Een correspondent in Duitschland be richt huiten de ambtelijke censuur aan ,„De Tijd": Met volstrekte zekerheid kan ik u mede- deelen, dat een voorstel, om België in zijn volle zelfstandigheid te herstellen, in discussie is bij degenen, die het ontwerp ter beantwoording van de pauselijke nota voorbereiden, en dat de beslissing daar over reeds haar beslag heeft gekregen. In de nota van beantwoording zal in aansluiting bij vroegere verklaringen wor den geconstateerd, dat Duitschland om dén wille van den verdedigingsoorlog, dien hóf v .:*r' gjjjS.i radja ha-aft o .1 hljjve .d f

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1