De Groote Oorlog Zaterdag 8 September 1917. Dertiende Jaargang. No. 106. Verschijnt eiken MAANBAG-.JHTOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. IBM IEEUHSCHE COÜMI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewl|n de VHtfesfraaf A 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.625, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. Al is volgens den militairen recensent, van „De Tijd" het militaire succes der Duitschers door hun verovering van Riga voorloopig althans, niet zeer hoog aan ie staan het Russisch bruggenhoofd ;op den westoever van de Duna is ver vangen door een Duitsch bruggenhoofd aan den oostoever zoo is toch de moi- reele zijde van dit wapensucces gewel dig. Want, zegt de recensent, wat de Yser is in het Westen, was de Duna op het Oosterfront. Evenals aan de Yser, heeft ook daar ontzettend veel Duitsch en Russisch bloed gevloeid, met het succes aan Russische zijde, terwijl thans de weegschaal ein delijk doorslaat naar de andere zijde. Zoo zal het gebeurde in Rusland met spijt jevoeld worden. De inneming van Riga zelf, een stad, die met de allergrootste en belangrijk ste steden, die jte Duitschers in dezen oorlog veroverden, op ééne lijn mag ge steld worden, zal ook zeer zeker niet nalaten op het Russische volk een die pen indruk te maken en het moreel van Ie Centralen op aile fronten te verheffen. Het zal de positie van de Russische regeering niet versterken en toont een keer te meer. dat er nog geen sprake is van een herstel van de tucht in de Rus sische legers. Immers opnieuw is de te genslag van de Russen toe te schrijven aan de ontrouw van Russische afdee- lingen, 'die hunne stellingen verlieten, zonder die te verdedigen. Vestigen wij nog de aandacht op het feit, dat de bedreiging van Petersburg, al achten wij die niet groot, wellicht! op de bevolking van de hoofdstad toch een grooten indruk zal maken en tot da den van zeer verre strekking aanleiding kan geven. De gevolgen van het gebeurde zijn nog niet te overzien, maar er kunnen nog allerlei verrassingen plaats grijpen. Volgens de laatste berichten zijn de Duitschers noordoostelijk van Riga een 45 K.M. gevorderd en naderen zij meer sn meer het zeer versterkte Dwinsk of Dunaburg, bij welke stad door de Russen •eeds mededeeling wordt gedaan van eene rrachtige artillerie-actie der centralen. De monte Gabriele niet in handen der Italianen, het ïngeleche bericht was voorbarig. Wel is ;r verwoed op den berg gevochten en rebben de Italianen een oogenblik den ;op in bezit gehad, doch zij werden er veer af geworpen. Of echter de Oostenrijkers den berg tullen kunnen behouden, valt te betwij felen. Op het Karstplateau zijn de Oostenrijkers tot den tegenaanval ivergegaan. Naar het Italiaansche leger- iericht erkent, hadden zij er op één runt tijdelijk succes mee, dat hun echter loor de Italianen weer ontnomen werd. Een nieuw offensief n Vlaanderen en bij Verdun schijbt op il te zijn. De Duitsche legerberichten der .aatste dagen maken op die frontsectoren nelding van een levendige artillerieactie iie, wat Vlaanderen betreft, volgens het aatste communiqué, tot een „ongekende kracht en uitbreiding" werd opgevoerd. De luchtgevechten sn vliegersondernemingen waren weer tal rijk de jongste dagen. Een district van Londen is Woensdag [ondanks de krachtige afweermaatregelen jebombardeerd. Verder werden Dover en n frankrijk de steden Calais en Boulogne 'ebombardeerd. De Franscben ondernamen een tocht naar Trier .De Italianen bombardeerden foor de zooveelste maal Triëst en Pola, le Oostenrijkers Venetië, terwijl de En- jelschen ten slotte op Adrianopel hoor nen lieten vallen. Kanongebulder. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens rieldde men Donderdag aan „De Maas rode" Sedert hedenmorgen half acht wordt hier een hevig, trommelvuur gehoord, dat uit de richting van Dixmuiden komt. Vliegeractie. Duitsche vliegtuigen bezochten Chattam, Sheerness, Duinkerken, Calais, Nancy en Luneville. De neergeworpen bommen ver oorzaakten hier meer, daar minder scha de. Te Calais werden verschillende raen- schen gedood en gewond. Fransche vliegers bestookten tal van Duitsche militaire stations in België, Noord-Frankrijk en den Elzas, terwijl Én- gelsche een raid ond'ernamen op Brugge en het Duitsche kamp van Varssenaere. Het Roemeensche leger. Men meldt, dat bljjkens 'berichten van militaire attaché's bij: het Roemeenschei leger, de jongste operatie van het Roe meensche leger met name de strijd bij Maracesti een .groote overwinning is ge weest voor de geallieerden. Bij deze operaties brachten de Duit schers 14 divisies in het veld, zonder noe menswaardig terrein te winnen en zonder te kunnen bewerken, dat we onze reser ves van het Noorden moesten terugtrek ken. Er werd dapper gevochten en schit terend werk geleverd voor de zaak der geallieerden. De indruk, door K renski's reda gewekt. Naar aan de „Koln. Ztg." van de Ita liaansche grens wordt geseind, meldt de Petersburgsche Correspondent van de „Corriere della Sera"De rede van Kerenski op de te Moskou gehouden nationale bijeenkomst is verschillend opgenomen; de linkschen zoowel als de rechtschcn bleken tegerover verschei dene punten zeer koel te staan, zijne uitlatingen hebben eigenlijk niemand volkomen bevredigdonder de Socialisten heerst ontstemming wegens de aanvallen van Kerenski op den Soviet De groote Petersburgsche bladen betoogen dat Ke renski door zijn rede het onvermogen getoond heeft om eenheid tot stand te brengen. De onbeperkte duikboot-oorlog. BERLIJN. Onlangs zijn door onze onderzeeërs zijn in het Engelsche Kanaal en den Atlantischen Oceaan vier stoom- en twee zeilschepen tot zinken gebracht met een bruto inhoud van 17.500 reg. tons, o.a drie bewapende diepgeladen stoomschepen, de Fransche brigantijn Marie Alfred" (149 br. tons) met zout naar Fécamp, de Fransche schoener „Pauline Louisa" (172), alsmede een stoomschip, dat 5700 tons suiker naar Frankrijk vervoerde. Sedert het begin van den onbeperkten duikbootoorlog zijn reeds meer dan 6 millioen br. reg. tons aan handelsschepen tot zinken gebracht. Een onthulling. PARIJS. De „New York Herald" (Pa- rijsche editie) publiceert pen reeks tele grammen, in het geheim gewisseld tus- schen den Duitschen keizer en den Tsaar in het jaar 1904. In die telegrammen doet de keizer 'het voorstel tot het vormen van een Driebond Duitschland-RuslandL Frankrijk tegen Groot-Britannië. De kei zer trachtte den Tsaar over te halen een geheim verdrag te onderteekenen. De Tsaar scheen daartoe geneigd, doch ver- andere daarna van denkbeeld, toen Rus land te Algesdras aan Frankrijk'» zijde kwam te staan. De Engelsche conservatieve Pall Mace Gazette schrijft: „Het lezen van deze telegrammen ver sterkt ons besluit, om de afschaffing der geheime diplomatie tot een der hoofddoel einden van den oorlog te maken." Van de grens. Men schrijft aan de N. R. Crt. Een Duitsch deserteur, die zoo pas over de grens kwam, gaf de volgende mede- deelingen omtrent den nijpenden toestand in Ostende. Vleesch is er haast niet voor handen. Wanneer er beschikbaar is, deelt het gemeentebestuur het uit eu dan krijgt ieder 75 .gram per week. Koffie is to krijgen tegen 25 frank, suiker is er niet. Het Nederlandsch-Spaansche Hulpcomité zorgt voor de bevoorrading in brood: da gelijks 300 gram per persoon. Melk, bo ter, eieren, groenten zijn geheel onvind baar. In al haar misère, in al haar ge druktheid, blijft de bevolking nog hopen, op een spoedige overwinning der entente. Het procos Soechomlinof. BERLIJN.De bladen, dit proces bespreken de, wijzen er op, dal door de verklaringen in het. Soechondinof-proces en door me- dedeeiingen uit het kamp der lasteraars zelve, thans duidelijk is gebleken, dat onder den invloed yan keizer Wilhelm's waarschuwing de Czaar in 1914 besloot het mobilisatiedecreet in te trekken, doch dat de Russische militairs partij1 het hoofd! van staat, misleidde en van* hem het mo bilisatiebevel afdwong in het volle be wust zijn, dat daardoor ide oorlog on vermijdelijk zou worden. Dit feit staal) thans voor ieder eerlijk denkend mensoh vast. Naar Bagdad. Naar Duitsche deserteurs, die over de Nederlandsche grens komen, vertellen, zijn de Duitschers met 25.000 man op 'weg |naar Bagdad. Voor het transport wor den in hoofdzaak motorwagens gebruikt. Bomaanval op een bisschoppelijk paleis. Naar de „Neue Freie Presse" ver neemt, is bij den tweeden vliegeraanval op Triest, het bisschoppelijk pajeis door twee vliegerbonunen getroffen. Wie «tiet vóór de Entente is, is tegen haar! De bekende Engelsche publicist West F. de Wend Fenton schrijft in het Londensche weekblad „World" het na volgende: „Men moet aan alle kleine neutrale staten te verstaan geven;, dat neutraliteit niet langer mo gelijk is. Indien |Zlij niet vóór ons zijln, zijn ziji tegen ons. Indien zij vóór ons zijn, moeten zij zich op', Duitschland stor ten zoodra wij het teeken daartoe geven. Indien zij tegen ons zijn, moet eten ab solute blokkade op hen worden toege past. Wij zouden het hier in Engeland, met karige rantsoenen moeten stellen, doch zij moeten dan een volkomen uit hongering tegemoet |z5em". (Wij hebben altijd gehoord, dat Enge land strijdt voor de onafhankelijkheid der kleine naties. Onafhankelijk zijn wil zeggen: de vrije beschikking hebben over zijn eigen lot. Als de wenschen van mijnheer De Wend Fenton in ver vulling gingen, zou het er met onze onafhankelijkheid treurig uitzien. Red.) De vredesmeetiog der Katholieken ven Nederland. „De Maasbode" had in rijn nummer van Woensdagavond een opwekking tot bijwoning der bovenvermelde meeting (11 Sept. a.s.) waarvan wij1 het volgende uit de slotpassage met instemming overne men. Wij ziullen naar 's-Gravenhage gaan met ernstig betrouwen. Met ernst. Wjj komen daar bijeen in een der geweldigste uren der mensche- lijke historie. Nog is het oorlogsbeest niet bedwongen. Nog zullen er dagen en dagen voorbij: gaan van steeds grooter en nijpender angst en nood, alvorens het vredeslicht, dat de kimmen kleurt, den duisteren oorlogsnacht verdrijven zal. Met betrouwen. Laten wjj toch, in de ze moeilijke en geweldige dagen, niet te spoedig beducht worden en beangst. Ret woord des Pausen heeft weerklonken |en de zegening van dit woord zal nooit worden te niet gedaan. De Paus zjal' ons den vrede brengen, misschien na langen tijd van zorg en kommer, doch de vrede zal komen van Rome. Niemand kan ons deze overtuiging ontnemen; noch haar doen schokken. Boven de woelingen van den chaos I rijd het beeld van den triomfeerendlepi Christus: „Confide, confide" Betrouwt, trouwt, Ik heb de wereld overwonnen." Over de meeting meldt men ons dat die precies te KU/j uur in de groote zaal van den Dierentuin zal aanvangen. De Meeting zal worden opgeluisterd door eenige toepasselijke zagnummcrs, uit gevoerd door liet Dameskoor „Kunst en Godsdienst," onder leiding van Mej. Clasina van Starrenburg, terwgl miej. Leonie Molkenboer van. Amsterdam, het Vredes lied van Philip Loots sal zingen. Wjjl het getal aanvragen om kaar-ten a 50 cent reeds zeer groot is, bestaat de mogelijkheid, dat aan de zaal geen kaar ten meer verkrijgbaar rijn. Het is' dus in elk geval voorzichtiger, deze kaarten vooraf te bestellen bij' het Centraal BuL reau v. d. ,R. S. A. te Leiden. Voor de bezoekers, die aankomen aan het station Hollandsch Spoor, is de ge makkelijkste wijze om den Dierentuin te bereiken, de tramlijn 1, tot Plein en daar overstappen op Jjjjn 9, tot Dierentuin- brug. Reizigers, die aan het station Staats spoor aankomen, kunnen in het Bezui- denhout op lijn 5 stappen. Programma boeken kunnen niet vooraf worden toe gezonden, maar zijn in de zaal verkrijg baar. Omi 5 uur is de meeting geëindigd. De spoorwegtarieven. Wij vernemen, dal 1 October a.si. de spoorwegtarieven zullen gebracht wor den op het peil vóór de laatste verhoo ging. Derhalve zullen de oude tarieven 'worden vermeerderd met een toeslag van 20 pet. („De Tijd") Dr. Kuyper. Naar uit; Berlijn aan de bladen wordt bericht, is dr. A. Kuyper aldaar aangeko men. Hij heeft zijrr intrek genomen in het Adler-Hölel. Mr. H. L. Drucker, lid der Eerste Kamer (voor N. .Holland) sinds 1913 en vóór dien jaren lang lid der Tweede Kamer voor Groningen en leider der Vrijzinnig-Democratische Ka merfractie, is overleden. Kamerlid en Wethouder. De vereenigde fractie van vrijzinnige raadsleden te 's Gravenhage had besloten, tot de benoeming van de heeren Albarda (Soc.) en Van Vuuren (R.-K.) tot wet houder mede te werken, zooal niet op voorwaarde, dan toch in het vertrou wen, dat beiden zich in 1918 niet meer voor het lidmaatschap der Tweede Kamer beschikbaar zrülen stellen, omdat die be trekking niet goed vereenigbaar wordt ge acht met den drukken wethouderswerk kring. Spionnagedienst. Het „Volk" meldt, dat te Rotterdam een hoofdagent van politie is geschorst, die zich schuldig maakte aan spionnage dienst ten behoeve van Duitschland, door Duitsche deserteurs weder in handen van de Duitsche autoriteiten te spelen. Bij een huiszoeking in de woning van den verdachte moet veel materiaal ge vonden zijn, dat zeer bezwarend 'is voor den verdachte. Ons dagelijksch brood. De berichtgever van hel „Handelsblad" te Londen seint: De correspondent van de „Daily 'Cln-on. te New-York seint, dat de Uitvoerraad op last van Wilson aan geen van de honderd geladen Nederlandsche graan schepen in Amerikaausche havens ver gunning tot vertrek gaf. De uitvoerraad 'is van meening, dat Nederland, ondanks zijn protesten, genoeg tarwe en graan heeft om de bevolking tot 1 Qecember le voeden. En men meent dat eenig over schot intusschen Duitschland ten goede zou kunnen komen. Waarschijnlijk zal geen neutraal land in noord-Europa vóór dien tijd Amerkaiansch graan krijgen. Onder het opschrift: Wees zuinig op brood! knoopt aan deze mededeeling „Het Bureau voor mededeelin- gen omtrent de voedselvoor ziening ae navolgende waarschuwing vast, die wij nuttig en raadzaam achten, ook langs den weg der courant verder te verspreiden. „Wij weten thans dus met z:ekerh,eid, dat op aanvoer van broodkoren uit Ame rika niet valt te rekenen en dat wijl zul len moeten trachten rond te komen met datgene, dat wij thans hier te lande be schikbaar hebben. Het komt er nu op aan, de voorraden, die er zijn, zóó doelmatig te verdoelen, dat zij, in verband met wat verder voor de voedselvoorziening verstrekt kan wpr- den, zoo lang mogelijk zullen duren, zon- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 Sept.: Zwakke tot matigen, veranderlijken wind, later uit zuidelijke richtingen; meest licht tot half bewolkt; droog weer, behoudens kans op onweer. Vrij warm overdag. der aau den anderen 'kant in een be zuiniging te vervallen, die schade zou toebrengen aan de - volksgezondheid. Een inkrimping van het broodrantsoen, wat in de practijk neerkomt op een ver lenging van den duur der broodkaart, is -noodzakelijk geworden. Men zal dus voortaau in plaats v&n negen, elf da gen met zijn broodkaart moeten doen. Zoodoende wordt het mogelijk den win ter door te komen met een broodvoedingj die wel schraal is voor velen ja, voor de mieesten, maar toch te verkiezen bo ven de zekerheid, dat vóór liet einde van den winter er- anders een dag zo>u aanbreken, waarop er in hel geheel geen brood meer zou wezen. Hoe lang bij dit x-antsoen de voorraad zal strekken, is niet met zekerheid te zeggen, omdat dit ook afhankelijk is van onzen eigen oogst, waarvan de opbrengst nog niet bekend is. Geljjk gezegd, zal de broodkaart thans elf dagen geldig zjjn en wel voor het eerst die welke op "2 September begint en die dus zal duren tot en met 12 SSeptember; die, welke 13 September begint, duurt dus tot 23 September, enz. De Regeering heeft in de vorige miede- deelingen het vertrouwen uitgesproken, dat het Nederlandsche volk de maatrege len, welke de noodzakelijkheid oplegt, zou weten t'e dragen. Zij herhaalt dit thans; niemand is meer dan de Regeering overtuigd, dat deze maatregel voor velen ontbering en opoffering beteekent. Hiertegen te mor ren helpt echter niet. Wjj moeten met elkander de lasten weten te dragen, die de oorlogstoestand ons oplegt en ons in de komende dagen in steeds verhoogde mate zal opleggen. Van hare zijde wil de Regeering echter den maatregel' zooveel mogelg'k verzach ten als in haai- vermogen is voor hen, die het zwaarst worden getroffen. Daarom heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel aan de gemeentebe sturen een aanschrijving gericht, waarbij deze worden verzocht voor een eerste aanvullingskaart behalve de reeds aan genomen personen, al diegenen in aan merking te doen komen, die door slpier- arbeid den kost moeten verdienen. Teneinde voorts ieder onnoodig ver bruik van brood te voorkomen, is het verboden in eetgelegenheden en derge lijke inrichtingen brood te verstrekken bij ,koude en warme schotels, óók wan neer voor dat brood afzonderlijk zal wor den betaald. De vooruitzichten onzer- broodvoorzie ning geven alle aanleiding om met den meest mogelijken ernst de reeds eenmaal gegeven waarschuwing te herhalenWees zuinig op brood. N. B. In de samenstelling van ons da geiijksch brood (bet zoogenaamde witte brood) is, naar liet „Hbld." meldt, eeni verandering gekomen. Het bestaat nu uit 80 pet. bloem, gemalen uit 70 pet. tarwe en 30 pet. gerst (in plaats van rogge), 10 pet. Amerikaankch meel en 10 pit. aardappelmeel. Goes. Namens de Goesohe Katholieke Sociale vereenigingen zal de heer P'. v a n Hest, penningmeester van het plaatse lijk comité der K. S. A. alhier, de vre- desmeeting te 's Gravenhage bijwonen. Zondag 9 Sept. a.s. is de apotheek van den lieer- Laporte geopendde heide andere blijven dan gesloten Op het einde dezer maand, zal nog maals een vergadering van vertegenwoor digers van Verzekeringsmaatschappijen en Ziekenfondsen te dezer stede worden be legd en een spreker bij gebleken voldoen de belangstelling een lezing houden óver hetgeen de belangen dezer vertegenwoor digers aan de hand van Treub's verzeke ringsplannen medebrengen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1