iroer, No. 105. Donderdag 6 September 1917. Dertiende Jaargang. I [lant CAFÉ, De Groote Oorlog. EN -teering TWEEDE BLAD te GOES. cheidenheid ing te koop: id te koop: Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJBAGAVOND. Gemengd Nieuws. evende have, lire belangen I s te Zutphen, GE VERZE- eens van b.v. In en bij hare [litrusting van jonge burgeressen in attendijk te Heinkens leveren aan Pieter van of op Dinsdag 11 »s uiterlijk 1 uur, op alwaar de briefjea- pend. Ihiedt door Pieter van tevens inlichtingen e, vóór enkele jaren 'met annex PAKHUIS, een welvarend dorp ior ALLE doeleinden November 1917. bekomen bij Notaris |L te Goes. half September a,s. ederland te Nieuwdorp, Arendskerke. It verlangd salaris in te Heer J. MARTENS te bij den Heer A. HU1GE Iterlijk tot 10 Septem- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten l.l(k Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewlln de VIII test raat A 135° GOES. Tel, interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.626, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. C .nferenties. wel een zonderling licht werpt op de geklaagd over de ontreddering van het de Duitschers en hun operatie bij Mi- Welk Weder Zllllen Wij hebben VAN DE van DINSDAG 4 SEPTEMBER 1917 No. 104. Losse berichten. UIT RUSLAND. De ex-Czaar in staat van beschuldiging. Door de Russische regeering is on langs eene commissie ingesteld om onder zoek te doen naar de misslagen van den ex-Czaar, teneinde hem als hoogverrader te kunnen straffen. Afgezien, van de kwestie, of dit onder zoek met de noodige onpartijdigheid en ernst zal kunnen geschieden, is de vraag gewettigd: draagt de Czaar inderdaad per soonlijke verantwoordelijkheid voor al wat onder zijn regeering geschied is? Zeker is hij schrijft „De Tijd" politiek voor dat alles verantwoordelijk, doch dat is iets geheel anders. Hij is verantwoor delijk voor den loop der dingen in de te lijnen, voor het stelsel, doch niet voor alle bijzonderheden, welke dat stelsel niet zich bracht. Hij kan misschien men heeft hem ais zéér eigenzinnig afgeschil derd ook persoonlijk verantwoordelijk zijn voor tal van bijzonderheden. Maar dat zou toch zeer moeilijk uit te maken wezen. In constitutioneele staten heerscht het beginsel, dat het hoofd van den staat persoonlijk onschendbaar .is, en dat $e ministers verantwoordelijk zijn voor elke regeeringsdaad. In landen met een auto cratisch regiem kan zulk een beginsel als staatsrechtelijke basis voor de positie van den monarch natuurlijk niét bestaan, en in het Czaristische Rusland heeft het dan ook niet bestaan. Maar de omstandig heden waren toch ook daar zóó, dat de ministers de verantwoordelijkheid te dra gen hadden en droegen. En daarom zal iedere Rus, die nog niet zijn gezond verstand verloren of zijn men schelijk gevoel geheel afgeschud heeft, er slechts met huivering aan kunnen denken, wat er wel zou gebeuren, wanneer de woede eener opgezweepte menigte de hier boven genoemde commissie zou dwingen haar taak anders op te vatten, dan volko men en strict zakelijk. Dan zou men misschien het afschuwe lijk schouwspel zien herleven van Lode- wijk XVI en Marie Antoinette óp de kar der veroordeelden! Tegen zulk een lot is de czaar met zijn familie in Siberië, in een klooster in de buurt van Tobolsk, verre van de dreigende woelingen, van den permanen ten revolutionnairen toestand te Petrograd, toch altijd nog een weinigje veiliger dan in een zijner paleizen in de nabijheid der hoofdstad. Soechomlinof, voormalig Russisch mi nister van oorlog en zijn vrouw staan opnieuw terecht, beschuldigd van hoogver raad, misbruik van vertrouwen, oplichterij met staatsgeld en, wat zijn vrouw aan gaat, van medeplichtigheid. Beiden ont kennen hardnekkig alle schuld. Nieuws uit België. De Leuven sehe Hoogeschool heeft een prachtig gelegen buitengoed te Lovenjoul' aangekocht. Er zullen gebou wen worden opgericht speciaal voor ze nuwlijders. De Leuvensche „Alma Ma ter" bezat een dergelijke inrichting nog niet. Door wijlen hoogleeraar van Ge huchten werd er meermalen op aange drongen. Prof. Van Gehuchten wordt in de faculteit der neurologie opgevolgd door prof. Maldague. De bekende Vlaamische dichter dr, Re- né de Cl'ercq is benoemd tot hoofd redacteur van de „Gazet van Brussel" en heeft die functie Zondag j.l. aanvaard. De militaire macht der Centralen. Aan bet „Wiener K. IC. Korr. Buro" wordt draadloos uit Madrid geseind: „Naar de part. correspondent van het „A. B. C." uit New York bericht, is de op 2 Juni van Halifax onder leiding van generaal Pershing naar het Euro- pees'ch Westelijk front vertrokken Noord- Amerikaansche militaire commissie, we der te Washington teruggekeerd, en heeft aldaar verklaringen afgelegd, die het pur bliek ten zeerste verrast hebben.. Ge noemde commissie,'die uit de beste offi cieren was' samengesteld, en die gedu rende een maand in zeer nauwe aanra king met de Entente-troepen verkeerde, heeft verklaard, dat naar hare meening de Duitsche stellingen aan het Weste lijk front inderdaad onneembaar- zijn, en hoogstens door eene titanische krachts inspanning van Noord-Amerika zou kun nen worden doorbroken. De Duitsche re serves aaan menschenmateriaal zijn najar het oordeel' der commissie bijna onuit puttelijk en het jaariijkfeeh troepen-con- tinsgent zal in de eerste vijftien jaren nauwelijks eene vermindering ondergaan. Het Duitsche leger is in het vierde oor logsjaar sterker dan ooit. Een Zwitsersche stem. BERLIJN, 29 Augustus. (Wolff.) De Schweizer Wachter schrijft Het is een hatelijk en treurig woord wat Churchill dezer dagen te Dundee sfchijnt gezegd te hebben, n.I. dat hef EngelsChe ministerie ook onder de meest verzoenende voorwaarden geen vrede met Duitschl'and zal sluiten, voor Duitschlands wereldhandel van alle ontwikkeling isl be roofd, al' moest het ook nog jaren dulren en moesten onzijdige landen nog worden gedwongen zich tegen Duitschland te ver klaren. Is dat het besluit van de Pa- rijlsfche conferentie? Hoe kan dat de demokratie voor alle landen, de vrijheid der volken, de ver lossing yan de verdrukten, de eerbiedi ging van de mensehenrechtön zijn? Is het niet' genoeg, dat er nu reeds. 50 mil- lioen mannen aan den gruwzamen volke renmoord meedoen? Niet -genoeg, dat er bijna 10 mallioen dooden zijin, 24 millioen verminkten, 4V2 miUioen gevangenen, millioenen weduwen en weezen en treurende gezinnen zjjjn? Onmetelijke sbhade aan eigendommen, honger en ellende van allerlei aard en 538 milliard frank, die de oorlog reeds aan haar geld heeft gekost? Wie hebben den oorlog veroorzaakt? De socialistische afgevaardigden Mou- tet en Cachin zijn uit Rusland terugge keerd .met volle handen. Hun revolutio naire kameraden in Petersburg hebben hun van kostbare documenten voorzien, omtrent de rol, welke voor den oorlog gespeeld werd door Delcassé en Paléo- logue als gezanten, en omtrent de- geheime bijeenkomsten, welke plaats hadden tus- schen Poincaré en Viviani, toen deze twee personen hun reis naar Rusland maakten in Juli 1914. De oorlog werd zachtjes gestoofd in een klein comité, door eemi- ge staatslieden der Entente, waarvan de voornaamste waren de twee Cambons, sir- Edward Grey, Iswolsky, Sasonoff, Sou- chomlinoff en vooral Viviani, welke toen tertijd Minister van Buitenlandsche Za ken in Frankrijk was, ,en eindelijk door president Poincaré. De geheime archieven van het Mini sterie van Buitenlandsche Zaken in Rus land hebben de tractaten en de bewijzen van de listen, welke aangewend werden geleverd. De revolutie welke als een blik sem nit helderen hemel kwam, verhin derde deze geheime tractaten in veiligheid te brengen. Moutet en Cachin hebben be wijzen naar Parijs gebracht, waartegen niets in te brengen valt, en die derhalve zeer onaangenaam voor de 'Entente-re geeringen moeten zijn. Ribot heeft, om zijn vriend Viviani en den president te beschermen, en den slag van hun hoofd af te wenden, beloof?, deze diplomatieke stukken te publiceeren. Maar er zijn be halve dat ook nog( documenten „apart", proces-verbalen van de particuliere be sprekingen, vertrouwelijke nota's omtrent gedane beloften en wederkeerig© hulp. Deze zal men weliswaar niet publicee ren, maar de waarheid zal toch niet ver donkeremaand kunnen worden. Men zal toch vernemen langs den weg der pu blicatie, hoe met den wereldvrede een gewaagd spel werd gespeeld door eenige staatslieden, onwetend van de verschrik kelijke ramp, die zij1 ontketenden, en die niets in het werk stelden om deze te voorkomenintegendeel! (Z.) Geheimzinnig. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat tal rijke Fransche troepenafdeelingen, die rust nemen, bezig zijn aan de geheele Fran sche grens van Piettershausen tot aan de Vallei van de Doubs een ondoorzichtige, met blik beslagen heining te vervaardigen, 3 M. hoog en 30 c.M. in den grond. Van Zwitserland uit kan men niet met juisb heid vaststellen, voor welk doel deze hei ning wordt vervaardigd. Een Fransche protestnota. De Fransche regeering heeft aan de gezanten der geallieerde en neutrale mo gendheden te Parijs een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het bom- bardement van Armentières met projec tielen, welke vergiftige gassen ontwikke len. In New-York zijn twee dokters, Samuel J. Bernfeld en Louis Cheary, veroordeeld wegens het door hen erkende aan nemen van steekpenningen in ruil voor het afkeuren van lieden voor den krijgs dienst. Beiden kregen twee jaar gevange nisstraf en 10.000 dollar boete. De beta ling der boete werd hun echter gespaard. De rechter verklaarde, dat de Ver. Staten geen geld wilden ontvangen waaraan een smet kleefde. (N. R. Crt.) De Engelsche generaal E. Johnston is aan het front door een ontploffende gra naat gedood. De Fransch eregeering heeft besloten de kathedraal te Rheims niet te doen herstellen, doch als een historisch ge bouw te beschouwen, waarin de vlaggen van de verbondene natiën zullen prijken en dienen als een monument voor het geschiedkundig verleden. Aan „De Zeeuw" werd door zijn bericht gever te Biezelinge getoond een gedrukte kaart, bevattende aan de eene zijde 'n op roep in het Duitsch tot de Duitsche soldaten aan het Westfront om te deserteeren. of althans ^ich krijgsgevangen te geven. Hun wordt een goede verzorging beloofd,, pn vooral wordt hun verzekerd, dat hun de ver. woestingen in Noord-Frankrijk door hen aangericht, niet' "zullen worden vergolden. Want, zoo luidt de oproep, gijl hebt dat mo-eten doen, uit gehoorzaamheid; slechts uwe oversten zijn de schuldigen. Aan de andere zijde van de kaart isi af gedrukt een schrijven, waarvan ook het facsimilé is bijgevoegd, in welk schrijven een Duitsch soldaat, krijgsgevangen aan het Westfront, te Montargis in Frankrijk, zekere Ebel, iaan zijn familie te Hannovier, dato 21 Januari 1917. schrijft hoe. goed hij 't heeft. Hij Kelpt de madame bij het hout hakken, en 'zijn' kameraads verrich ten ploegr en andér landbouwwerk, epö en' ander afgewisseld door maaltijden, welke zelfs een Hollandsch soldaat zou den doen watertanden. Soep en vleesch en wijn of appelwijn ontbreken bij de middagmalen nooit, naar uit zijn schrij ven blijkt. Deze kaart is heden aan den Bieze- lingsehen dijk gevonden, ein was pit een vliegmachine aldaar neergeworpen. Blijk baar heeft de Entente-béid, die dezekaairt wierp, gemeend boven België te zij'n en getracht de Duitsche soldaten aan de Bel gische grens of daaromtrent op die ma nier tot ontrouw aan hun vaandel te verlokken. N.B. Ook te Ovezand werd een uit een vliegtuig geworpen briefje gevonden en aan den heer v. d. Waal gebracht, die het aan den heer Adema te Goes verkocht. Red. Zeehonden. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. C.'s Het getal zeehonden, dat in de Zeeuw- sche stroomen op de banken wordt op gemerkt, vermindert steeds. Kudden van 200 stuks, zooaJs dit voorheen het geval was, z ijii gedund tot 30 a 40 stuks, die in den regel door de vele vervolging zeer schuw zijn en meer zeewaarts trekken. Niet alleen de zeehondenjagers maken er jacht op, maar vele visschers heb ben een machtiging en daardoor heeft de jacht een zoo algemeen karakter ge nomen, dat gerust mag gezegd wor den, dat deze dieren zijn gedeci meerd. Niet alleen de premie ad f3 die van rijkswege wordt uitgekeerd is ifoon 629 „Wilhelm!" rielpi "de oude p'riester. „Achmjjnheer, het is 'God die u zeudt. De heer Schültz is doodelijk gewoud; hij wist, dat gij hier waart en hij heeft mij gezonden; gauw, volg mij". „Ik ga er ook heeu", zteide de kapje laan. En zij begaven zich in allerijl naar Jliet tooneei van de misdaad. Op de boulevards werden deuren en ramen gesloten, de menigte was als door een tooverslag verdwenen en men Zag j niemand meer in de verte dan eenige I vluchtende menschen. Op het vroolijke gewoel van zoo even J was een doodeiijke stilte gevolgd, j Zoo snel mogelijk voortstappende luis- terde de pastoor van Sint-Gertrudis met ontzetting naar de bijzónderheden, die j zijn gids hem' mededeelde omtrent de ver- I schrikkelijke gebeurtenis, die ju Parijs) de grootste verslagenheid verwekte. Dat gruwelstuk is heden ten dage in zijn geringste bijzonderheden bekend, wij rollen "het dus niet opnieuw verhalen voor nun euveidaaa voor ae justitie 'al- gelegd, slepen zij toch in ballingschap een eerloos bestaan voort. Anderen, mis schien meer gestraft door de wroeging, die hen martelt, lijden een des te zwaar dere straf, daar zij genoodzaakt zijn die te ondergaan in de vrees en de eenzaam heid, en voor aller oogén de onafgebro ken en smartelijke heten te verbergen van den knagenden worm, die hen verteert. Voor het overige wist Wilhelm, hoe wel ooggetuige van die bloedige botsing, slechts één .ding; dat de nationale gar des, die op' het Vendome-plein gelegerd waren, op de menigte vuur gegeven had den, dat verscheidene personen gedood waren, dat een kogel rakelings voorbij zijn gelaat gevlogen was en mijnheer Schültz, door een schot in de volle borst getroffen, naar het gebouw yan het Cré dit mobilier vervoerd was, waar hij mis schien lag te sterven en vanwaar men hem, tót eiken prijs, naar een veiliger plaats moest overbrengen buiten de wei nig geruststellende nabuurschap zijner- woest uitzienue, sjecin geiueeue Milium wachten, met het geweer over schouder, eeu doorgerookten neusbrander in den mond of op de punt van een uitgedoofde sigaar kauwende, op het verlaten trot toir heen en weder. Bij den ingang der straat vermaakte zich het hoofd eener patrouille, met den rug tegen den muur leunende, het as phalt voor zijne voeten met de punt van zijn' sabel stuk te stooten. Bij liet zien van den priester richtte hij zich opi als een kwaadaardige waakhond, die een be delaar' op het erf ziet komen en trad ijlings met. opgeheven sabel op hem toe, Item en zijn metgezel bevelende! halt te houden. Noch zijn vuurrood gelaat, noch zijne gróote uitpuilende oogen, die hij op een vervaarlijke manier deed rollen, joegen gen grijsaard vrees aan, die met vaste en treurige stem hem veriof vroeg om verder te mogen gapn. „Woo-nt gij in deze straat, burger?" „Neen, luitenant, maar ik kom in mijne „Ga met dén burger meae'7 geiaswe de chef van den post een vijftienjarigen knaap, die zeer trotsch scheen opt zijne 'nieuwe militaire function. Deze wiarp zijn geweer over den schouder en zeide met een voorkomen van gewicht„'Volgt mij; burgers 1" In het midden der straat had men in een huis gelijkvloers een soort van bu reau gevestigd, waar een lange kerel met een galgentronie zetelde, die "zich bur ger kapitein deed noemenvoor de deur stonden een half dozijn soldaten, eenigen in kielen, anderen in blauwe jassen, op de loopen hunner geweren leunende, met elkander te piraten; hunne onverschillig heid 'ziende, zou men gezegd hebben, dat er dien dag niets ongewoons had plaats gegrepen1. De priester en zijn metgezel gingen bin nen en gayen opnieuw de reden van hun verlangen te kennen om op1 het plein toegelaten te worden. „Indien de gekwetsten in plaats van verraders te zijn, tot de klasse der goe- staaTKumcm -gemeen" „Het is goed, het. is goed, burger, gij hebt gelijk met u te haasten; gij; zluLt uwe bediening niet tang meer uitoefenen: de republiek zal er goede orde op stellen. Hoe heet gij?" „Ik ben de "pastoor van. Sint-Gertrudis", „Beroep?" „Dienaar Gods". gÜ?" „Wilhelm". „Zijn bediende, ongetwijfeld.". „Ja, voor het oogenblik". „Priester en slaaf, dat past bijeen", grijnslachte de kapitein, die tevreden over zijn eigen spottende geestigheid, op een vierkant stuk papier, vooraf met een drie- hoekigen stempfel ais het mies der guil- iottine gemerkt, schreef: „Laat p'asseeren de burgers Gertrudis en Wilhelm, zich noemende dienaren Gods" (Wordt vervolgd.) - --

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1