IOOL er. proer, De Groote Oorlog. \o. 104. Dinsdag 4 September 1917. Dertiende Jaargang. rig maakt aximum- wordt op EN Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIiOAGAVOND. BESTUUR. te GOES. DERWIJS. KKER, GOES, d te koop: Inschrijving: me- en daboomen, Pil w Maal lil 6 tlaliilieo. EERSTE BLAD. BINNENLAND. levende have, caire belangen o's te Zutphen, MGE VERZE- eens van b.v. en en bij hare of wenschen te wor- cteur in het gebouw iterdag 8 Septem- zes jaarklassen eener igs-examen afleggen zich ook schriftelijk jrikzee, i. l.o. Burgemeester. Secretaris. IH bespannen, kJinkt ze Violen en Viool rachtige kwaliteit en oveel verkocht. vóór enkele jaren net annex PAKHUIS, een welvarend dorp ir ALLE doeleinden ovember 1917. lekomen bij Notaris i te Goes." tede bij A. OE JONGE vie inlichtingen wor- schrijvingen uiterlijk 1 I Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Konfoor v. d. Administratie: Boude wijn de WiffesfraatA 135" GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Wilson's antwoord. De volledige tekst van het antwoord, dat President Wilson heeft gegeven op 's Pausen, vredesnota, is thans alom in de bladen gepubliceerd. Wilson begint met hulde te brengen aan de edelmoedige motieven, welke Z. II. den Paus hebben geïnspireerd. Ieder, wiens gemoed door den oorlog niet ver hard is, zou moeten wenschen, dat de hier aangewezen weg naar den vrede kon worden ingeslagen, maar.dan moet die weg ook waarlijk voeren tot het doel. Niet een wapenstilstand, doch een sterke vrede dient te worden beoogd. Het voorstel van Z. H. den Paus komt daarop neer, zegt Wilson, dat teruggekeerd ou worden tot den vroegeren toestand en dat ontwapening zou plaats vinden en de stichting van een Bond van Volke ren met een scheidsgerecht zou geschie den. Deze bond zou de vrijheid der zeeën waarborgen en de verschillende bestaande quaesties oplossen. Maar het doel van den oorlog is, de wereld te bevrijden van de bedreigingen cener onverantwoordelijke militairistische -egeering, die in 't geheim het plan had leraamd, om de wereld te overheerschen, en 'die dit plan uitvoerde zonder zich aan verdragen óf volkenrecht te storen. Zij sloeg plotseling toe, liet zich do^r liets weerhouden, dompelde Europa in Jjloed en ellende en wordt thans door het grootste deel der wereld veracht, maar is niet verslagen. Deze macht is niet het Duitsche volk, naar zijn meedoogenlooze regeering, aan vie dat volk zich onderwierp. Wanneer met deze Macht werd onder handeld, zou haar kwaardaardige kracht blijven bestaan en werken. Kan zóó de vrede worden hersteld of op 'eenig eerewoord van die regeering /orden vertrouwd Vrede kan niet berusten op een stel sel, dat sommige volken bevoordeelt en andere hindert of verlamt. Vrede moet gebaseerd zijn op de rech- 3n der volkeren; zoowel de kleine als ,le groote hebben gelijk recht op vrij- eid, veiligheid, eigen bestuur en deel aan de wereldeconomie, het Duitsche volk i begrepen, indien het deze gelijkheid er- ent en niet naar overheersching streeft. Amerika's oorlogsdoel is bekend; het :oekt geen eigen voordeel, het wil alleen nerstel van het door Duitschland ge stichte kwaad, maar niet ten koste van ,','e onafhankelijkheid van eenig volk. Het berokkenen van schade als straf middel, het ontwrichten van Staten, en het veroorzaken van nood is verkeerd en geen basis voor een goeden vrede. Deze moet gefundeerd zijn op recht. Maar het woord van de huidige Duit sche regeering kan niet als waarborg wor den geaccepteerd, tenzij het afdoend wor- 'e gesteund door den wil van het Duit- che volk zelf. Er moet worden gewacht op nieuwe bewijzen van de bedoelingen der cen- Iralen. ,„God geve, dat zij spoedig verstrekt mogen worden, zoodat zij overal leiden tot herstel van het vertrouwen der volkeren ":i de betrouwbaarheid der naties en de mogelijkheid van een door verdragen ge- rogelden vrede." Uit deze samenvatting van Wilson's be toog blijkt, dat 's Pausen aanbod niet ge- |!:eel en al wordt afgewezen; zelfs onder schrijft AVfilson de fundamenteele voor- waarden welke door alle partijen, willen zjj- oprecht een duurzajme vrede verwerven, sullen moeten aanvaard worden. Wil Duitschland die ook aanvaarden de uitlating van Michaelis in den Rijksdag, Jat niet slechts de macht maar ook het echt de relatiën met het buitenland moeten beheerschen, benevens de jongste 'concessie van Duitschland aan Argentinië icowijzen, dat men in Germanje den goe- ,.en kant uitwil dan breekt het van- t met z'jn uulitairistisch verleden, want, ogt het pauselijk blad de „Osservatore -lomano" in zijn polemiek met de „Ti nes door zijn voorstel van ontwapening u arbitrage drukt de Paus elk militairis- e den kop in. Het komt er dus op aan of de Cen trale rijken Duitschland vooral, want Oostenrijk is reeds langen tijd bereid willig het bloedvergieten te staken hun tijd begrijpen. Indien zij toch verklaren nagenoeg of geheel te willen treden in de door den H. Stoel genoemde vredes voorwaarden, dan biedt de nota van Wil son houvast om te verwachten dg,t de geallieerden het aangaan van voorloopige besprekingen niet zullen weigeren. De vredesdeur blijft dus op een kier staan en wat 's Pausen vredesbemidde ling betreft, die is met deze vredesnota zeer zeker niet afgeloopen. Zijn wijsheid en doorzicht zullen de wegen weten te kiezen om Ae strijdende volkeren steeds nader tol elkander te brengen en ook het kleinste vonkje van hoop op beëindiging van den oorlogsgruwel zal hij weten te koesteren en aan te wakkeren tot eene helle,lichtende vlam van blijde en zekere verwachting op een spoedigen vrede. Dat geve de God des vredes, tot Wien voorzeker alle christenen van goeden wil vurig bidden om 's Pausen pogingen te zegenen. Schreef toch nog onlangs dr. Kuyper in „De Standaard": „Hoe jammer thans, dat ook niet de gansche protestantsche christenheid de ge legenheid heeft, om als één man het woord des vredes te paren aan dat van Rome's Paus. Die gelegenheid hebben we niet, maar wat bij ons niet gemist mag worden, is de aanhoudende bede uit het geroerde en angstige hart, dat de Heere van Hemel en aarde thans de harten van regeerders en volken neigen mocht, om de gesproken woorden des vredes van den Paus om te zetten 'in daden van vrede en ver zoening." Rusland en de Oorlog. Bladen en blaadjes, die voortdurend hun lezers aanhitsen tegen Duitschland, plegen in allerlei toonaarden het lied te herhalen: Duitschland is de aanstoker van den oorlog, het zag in 1914 de kans schoon om zijn slag te slaan en het sloeg toe. Met welk een oorverdoovend lawaai men ons dat lied ook in de ooren toetert wij kunnen toch niet doof blijven voor de klanken van een lied, dat ons van Rusland uit toeklinkt, waar op liet oogen- blik een proces wordt gevoerd tegen eenige ministers van het oude regime, raadgevers van den ex-czaar. En dat zijn geheel andere tonen, die spreken van een misdaad met voorbedachten rade door deze Russische ambtenaren aan de geheele mensehheid gepleegd, wijl zij wetens en willens den gruwel van dezen wereldkrijg over de volkeren hebben ontketend. Ook in andere landen zijn klanken van dat lied vernomen. De morgenbladen van 2 September bevatten het navolgende draadbericht uit Kopen hagen (1 September). De onthullingen in het proces-Soe- cliomlinoft' over de hoofdschuldigen aan het uitbreken van den wereldoorlog hebben hier het grootste opzien gewekt. „Nationaltidende" bevat onder den titel „Nicolaas II en de wereldoorlog" een lang artikel, waarin o.a uiteengezet wordt, dat de Russische oorlogspartij den tsaar tegen zijn wil in den oorlog gedreven heeft. Aan het slot wordt gezegd: De verklaringen van Janiske- witsj en Soechomlinoff bevestigen de voorstelling van feiten, zooals die in het Duitsche witboek wordt gegeven. Men weet thans, dat het niet de schuld van Nicolaas was, toen Rusland wei gerde het verlangen van keizer Wilhelm om de algemeene mobilisatie te staken in te willigen Soechomlinoff bestempelde zichzelf door zijn verklaring als dengene, die doordat hij voor zijn heerscher loog den beslissenden stoot tot de catastrofe heeft gegeven. „Ekstrabladet beschouwt Soechom linoff als één der drie mannen, waarop de zwaarste verantwoording voor den wereldoorlog neerkomt. Het blad zegt De beide anderen zijn Sasonoff en Janiskewitsj. Wij zullen deze namen in herinnering houden en ze nooit vergeten. Zij zijn met het bloed van millioenen onschuldigen in het boek der geschiedenis neergeschreven Niet de zwakke tsaar wilde den oorlog, maar zijn raadgevers. Nu denke men van Duitschland wat men wil en waarlijk het getal dergenen die sinds de dagen van Visé, Aerschot en Leuven nog tegen het land van Wil helm „liebaugeln" is niet groot maar eerlijkheid en ridderlijkheid gebieden, in het licht van de Soechomlinoffproces- onthullingen, het vonnis over Duitsch land als aanstichter van den oorlog ge streken, ernstig te herzien. Losse Oorlogsberichten. Het Italiaansche offensief. ROME, 31 Aug. Op de Noordelijke hel ling van den Monte Gabriele maakten wij vorderingen. Wij namen meer dan 600 Oostemijkers gevangen. Nieuws uit Frankrijk. PARIJS, 31 Aug. Malvy, minister van Binnenlandsche Zaken, is afgetreden. De pers juicht Wilson's antwoord op de Pauselijke vredesnota toe. Hervé, de vroegere pacifist, vat den eisch aldus samen: Wilhelm moet van den troon. Nieuws uit Oostenrijk. WEENEN, 31 Aug. Het nieuwe Kabi net wordt algemeen toegejuicht. Niet en kel de Duitsctiers, Polen en Czechen, maar ook de Zuid-Slaven en Oekraifliërs zijn daarin vertegenwoordigd. Voor de vierde maal in weinige da gen zijn hommen geworpen op. Triest. Een verbitterde langdurige strijd is nog maals- gevoerd om den Monte Gabriele, doch wjj behielden al onze posities. De vredes-nota en de Entente. Naar de Romeinsche correspondent van de „Stampa' 'meldt, wisselen de Entente- regeeringen van gedachten over hun ant woord op de vredesnota van den Paus. Tot dusver is nog niet beslist of zjj ge zamenlijk of afzonderlijk zullen antwoor den. Wel schjjnt reeds vast te staan, dat de Entente in hoffeljjken vorm de voorstellen in hoofdzaak als onvoldoende van de hand zal wijzen. Verder zullen de Ententestaten er den nadruk op leggen, dat van vredesonder handelingen eerst sprake kan zijn, als de middenrijken hun voorwaarden be kend maken. Een belangrijke concessie. BUENOS-AYRES, 28 Aug. De Duitsche nota aan de Argentjjnsche regeering ver klaart, dat met het oog op den wensch om vriendschappelijke relaties te onder houden, de duikbootblokkade zal worden gewijzigd, in zooverre dat geen Argentijn- sche schepen met levensmiddelen beia den, zuilen worden aangevallen. WASHINGTON, 30 Aug. Het Duitsche antwoord aan Argentinië is de eerste be langrijke concessie, die Duitschland sinds het begin van den oorlog heeft gedaan. Deze kan worden beschouwd als een vin gerwijzing daarvan, dat Duitschland ten slotte begint in te zien, dat het zjjn ge dragslijn in zijn eigen belang moet gaan veranderen. De Poolsche troepen, die in Polen onder Duitsch bestuur waren gevormd, zjjn naar het front gezonden en onder Oostenrijksch hevel gesteld. Het contingent moest eigenlijk dienen als kader voor een Poolsch leger, maar de werving daarvoor zal zeker niet wor den gestaakt. Dit alles werd medegedeeld in den Staatsraad, die daarom was afgetreden en daarbij gevoegd, hoe Oostenrijk en Duitschland hopen, dat spoedig politieke instellingen in het leven worden geroe pen, door welker bezit Polen in de rij der zelfstandige staten van Europa zal treden. Groote brand te Kazan. PETESBURG, 31 Aug. Bij den brand in Kazan zijn verscheidene duizenden per sonen gedood en gewond. Te Petersburg zelf ontploften in een munitiefabriek eenige duizenden kisten vuurpijlen voor het front bestemd, waar door een zware brand ontstond, die ver scheidene slachtoffers maakte. Eerste Kamsr. (Vergadering van Vrijdag 31 Augustus.) In zijn openingsrede gaf de voorzitter uiting aan de gevoelens van dankbaar heid en bewondering jegens de Vorstin, die yooral in deze moeilijke tijden zoo veel is en doet voor haar volken haar land Een driemaal herhaald „Leve de KoninginI" bewees, dat de leden de ge voelens van hun voorzitter deelden. Behandeld werd het initiatief-voorstel van den heer Marchant c. s. tot verhooging der minima van de onderwijzers-salaris sen met f 100 en dat van den heer Lim burg c. s. inzake toelating van bezitters van 'het einddiploma H. B. S. met 5- jarigen cursus tot de medische- en wis- en natuurkundige faculteit. De heer Visser van IJjsendoorn was door de Tweede Kamer belast met de verdediging van het eerste ontwerp. Het voorstel werd aangenomen zonder hoof delijke stemming, nadat de heer Colijn (A.-R.) had verklaard, met het oog op den nood der onderwijzers, over zijn be zwaar te willen heenstappen, n,u hij voor zich uit het antwoord van den premier op de vragen van de heeren Gerretsen, Van der Molen en Van Wijnbergen de conclusie trok, dat de Regeering meer dan vroeger geneigd is haar medewerking aan de uitvoering te verleenen en nadat de heer Van der Maessen de Sombreff (R.K.) er bij de Regeering op had aange drongen haar uiterste best te doen om de voor uitvoering noodige bedragen te vinden. Op den aandrang van den heer Bin- nerts (V.-D.) om de door de Kamer als vervallen beschouwde ontwerpen weer in te dienen, ging wijselijk niemand in. Minder gemakkelijk dan de heer Visser van IJzendoorn had het de heer Lim burg, die het andere voorstel had te ver dedigen. Het debat over dit onderwerp was vrij uitvoerig. Door voor- en tegen standers werden vrijwel alle in de Tweede Kamér reeds gebruikte argumenten nog maals aangevoerd. Ten slotte werd toch ook deze wetsvóordracht zonder stem ming aangenomen. Nadat nu nog de voorzitter huldigende woorden had gesproken tot den afgetreden voorzitter van den Stenografischen dienst, den heer Ileuskamp, ging de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteen. Bij de verdediging van zijn noo'd- 1> o s c h w e t-ontwerp stelde vorige week de minister van landbouw in het licht, dat daarmede bestrijding van ongezonde exploitatie der bosschen wordt beoogd. De heer Lucasse (a.-r. .Zeeland) hadl Verklaard te zullen voorstemmen, wan neer de minister verklaarde, het kapver- bod na den oorlog te zullen opheffen. Deze vraag werd door den minister toestemmend beantwoord voor het geval na den oorlog de omstandigheden weel' normaal zijn.. Na eenige discussie werd het wets ontwerp met 32 tegeu 10 stemmen aan genomen. (Vóór stemden de linkerzijde en de heeren Van Basten Batenburg, Van ,\Vi- cben, Colijn, d'Aumale van Hardenbroek, Bosch van Oud-Amelisweerd, Van Swaay, Lucasse, Van den Berg, Van der Does de Willebois, Smits, Van der Maessen de Sombreffe, Gillissen, v. d. Hoeven en de voorzitter, alzoo 8 Katholieken. Tegen stemden de heeren Van Lan- schot, Hoffmans, Reekers, De Vos, van Steenwijk, Van Wpssena-er van Catwijfck, De Wiaal Malefijt, Van: Lainsweerde. 't Hooft, De Gijselaar en Diepen, alzoo 5 Katholieken. Het heeft aan de Eerste Kamer Don derdag j.l. een avondvergadering gekost om gereed te kunnen komen met de be handeling der E x p o r t Centrale. Wat evenwel niets veranderde aan het feit, dat er niets nieuws te berde werd ge bracht. De zitting eindigde met de aanneming van het ontwerp met 24 tegen 4 stem men, die van de heeren De Boer (V. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 4 Sept.: Matige later wellicht toenemende westelijke tot Zuidwestelijken wind, aanvankelijk half- bewolkt, met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met meer kans op regen. Weinig verandering van temperatuur L.), Kappeijne (U. L.), Fokker (U. L.) en Diepen (R. K.) Een indrukwekkende plechtigheid. Een onzer Zeeuws'che militairen, in Den Haag in garnizoen, schrijft ons, dat' Vrij dagmorgen j.l., ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin, in de St. Jacobuskerk te 's Gravenhage een plech tige hoogmis werd gecelebreerd door den hoofdaalmoezenier pastoor Evers, met as sistentie van diaken, sub-diaken en cere moniemeester. Tal van opper-hoofd- en subalterne officieren, benevens 1100 man schappen woonden de indrukwekkende plechtigheid bij. Vóór de H. Mis speelde het orgel het „Wien Neêrlandsch bloed", na de H. Mis het „Wilhelmus". In verband hiermede meenen wij niet te mogen Verzwijgen, wat de weleerw. heer Th. Kannegieter S.J., aalmoezenier van de militairen te Waalsdorp (onder 's Gravenhage) ons onlangs verzekerde, dat de Roomsche Zeeuwsche militairen door hun goed gedrag en plichtsbetrach ting, ook wat den godsdienst betreft, aller- wege een -gunstigen indruk maken. Geen alcohoibereiding uit voedings middelen. In de Jaarvergadering der Natio nale C hri st en-G eh eel -On thou - de r s-V er een gin g, te Meppel ge houden, werd door ide afdeeling Kam pen gesteund door Gouda de volgen de motie voorgesteld ear door de verga dering aangenomen. „De Nationale Christen-Ge heel-Onthouders Vereeniging, bijeen in haar' algemeene vergadering te Meppel op heden 29 Augustus 1917. gehoord de besprekingen en niet "het oog op haar beginselen neergelegd in de Statuten het ten zeerste betreurende en afkeuren de, dat door de Regeering, zij 'tdan ook tot zeer hoogen prijs, granen beschik baar worden gesteld ter bereiding van al coholhoudende dranken; lettende op den nood der tijden, waar door ons volk op broodrantsoen gesteld werd, welke rantspieneering weder 'zial worden ingekrompen; van oordeel, dat die aldus aan de branders verstrekte granen voor de volks voeding onmisbaar ;z'ijn en tot het be reiden vap brood moeten worden aan gewend; noodigt het Hoofdbestuur uit, de Re- geering te verzoeken, ajcoholfabricage uit voedingsmiddelen voor mensch en dier te verbieden; dit besluit ter kennis te brengen vai| H. M. de Koningin, de Regeering en de Volksvertegenwoordiging, en gaat over tot'de orde van den dag". Beperking van den treinenloop. Naai' het Hbld. verneemt zal de jje- p-erking in den treinenloop, tengevolge van den kolennood, op 24 September a.s. ingaan. Het aantal treinkilometers .zal met 35 a 40 pet. verminderd worden. De be perking is van dien aard, dat van een behoorlijk verkeer geen sprake meer zal zijn. Men verwacht dan ook, dat het pu*- bliek zich in izijn reizen zal beperken en dat het zooveel mogelijk de reizen, die gemaakt moeten-(worden, vóór 24 Septem ber zal doen. Ook het goederenverkeer zal' zooveel mogelijk beperklt worden. Tengevolge hiervan zullen de andere treinen dubbel belast worden. Het gaat niet aan de treinen onbeperkt te ver lengen, daar rekening moet worden ge houden met de lengte der perronsl. Men zal' de treinen zooveel mogplijk later doen beginnen en vroeger doen ein digen, ook om de verwarming en verlich. ting te beperken. De middag-sneltreinen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naai' Groningen, Friesland, Limburg en Zeeland vallen geheel uit. Een deel dei- overblijvende sneltreinen .zal over een ge deelte van het traject boemeltrein wor den. De treinen worden langerde ver-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1