schappij ourdes. No. 103. Groote Oorlog. Zaterdag 1 September 1917. Dertiende Jaargang. OP VEN. ;omen bij het iid-Beveland K te GOES. Verschijnt eiken MAANBAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOHD. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. EVEN of bij wordt verzocht eene met 8 September eestdag of in het Octaaf jderen dag der Novene, zenhoedje in een Kerk uden in de Basiliek voor rk van de H. Katharlna. SIDONIE KLIJBERG, jj. D. MAAS—Walrave ïzendijke, de dames GRAAÜW, Boschstraat iergen op Zoom is [verkrijgbaar. psterdam. Singel 427, Amsterdam. Lmsterdam. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudeWlJn de Wittestraaf A 135» GOES Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Koningin's verjaardag. Het is heden, 31 Augustus, Koningin's verjaardag De schrikkelijke oorlog daar buiten, de nood der tijden en de druk kende zorgen in ons eigen land verbieden alle openbaar feestbetoon. Maar in het hart van den rechtgeaarden Nederlander klinkt op dezen dag een jubeltoon en een lied van dankbare vreugde over het feit, dat Gods goedheid onze Rijksvorstin tot heden in gezondheid spaarde voor Haar land en volk. Met kloek beleid en mannelijke wijsheid wist Zij het schip van staat drie lange oorlogsjaren te midden van het barnen der gevaren de gevaarlijkste klippen te doen ontzeilen en mede met hulp en steun van Hare bekwame raadslieden den grootsten aller geesels, den oorlog, buiten ons land te houden. Als een echte Landsmoeder deelt zij in de nooden en zorgen van Haar volk dat in zoo menig opzicht lijdt onder de druk kende gevolgen van den wereldkrijg. Meermalen heeft Zij door woord en daad getoond een te willen zijn en te blijven met de natie, waarover Gods hand Haar het bewind toevertrouwde. Zij mag er fier op gaan de Koningin te zijn van een land, dat volgens getuigenis van het buitenland met strikte rechtvaardigheid het volkenrecht nakomt en door de handhaving eener pijnlijk nauwgezette neutraliteit bewijst, dat Nederland, eens de bakermat van vrijheid en recht, daar van ook de schutse en behoeder blijft. Welle dan uit ons hart op dezen dag de hartgrondige bede, dat Hij, door Wien de Koningen regeeren, Wilhelmina met Zijn rijksten zegen begiftige, opdat Zij Haar volk langs de doornige paden van het verschrikkelijk heden voere naar de betere tijden van voorspoed, geluk en welvaart, die alleen de vrede den volkeren, zelfs al nemen zij niet aan den oorlog deel, vermag te schenken. Zoo klinke dan aanstaanden Zondag 'n onze kerken het „Te Deum" met orsche kelen ter intentie van de Lands- orstin en worde met verdubbelden aan- rang de bede aangeheven: „Heer, be- oed onze Koningin!" Losse berichten. Uit Rusland. Naar aan de „Frankf. Ztg." uit Ge- tève wordt geseind, melden de Fran- iche bladen uit St. Petersburg, dat de ;rootvorsten Nikolaas Michaelowitsj en Jaul Alexandrowitsj uit naam der fami- lie Pomanof aan den voorzitter der oorbereidende commissie voor de al- ;emeene verkiezingen, een brief hebben gericht, waarin zij tegen de uitsluiting W het kiesrecht der leden van de oorinalige tsarenfamilie pjrotesteeren .De !X-tsaar heeft dit protest eigenhandig Buderteekend. de beurt van den neef 'des Sint-Gertrudis. alf uur tonden zijl daal', 'estatie en hare mogelijke nde, gezeten hebben, toen ïerhaalde malen hevig ge- emell er is. een of ander rd", riep dp kapelaan op- de deur haastig open; er en een groot rumoer. :wam verschrikt naar bin- daar een man, die mijn- laan verzoekt om dadelijk te gaanl" wat is er dan gebeurd?" laarginds gemoord, de op- ;bben op de manifestatie menigte vlucht naar allo n meer dan tien duizend nam, inderhaast zijn man- juist heengaan, toen een >n de sacristie kwam bin- net den uitroep: „Gauw, pastoor; heli! mijnheer, luk 1 (Wordt vervolgd.) Gedeeltelijke ontruiming van Petrograd. STOCKHOLM, 28 Aug. (Part.) Volgens Bericht uit Petersburg is de door deuvoor- joopige regeering bevolen ontruiming der loofdstad door alle overbodige elemen ten reeds begonnen. De regeeringsoom- ■lissaris Nagowski heeft de order uit gevaardigd, dat meer dan 100.000 inwo ners van Petersburg de stad binnen twee reken moeten verlaten. De hospitalen met tchtgewonden, alsmede de asylen zijn beds eenige dagen geleden ontruimd. Ge- Wende de volgende week zullen de scho- Sn uit de hoofdstad worden verwijderd. Tuchteloosheid in het Russische leger. Russisch legerbericht van 28 Augustus. In de Boekowina begon de vijand gis- eren het offensief van uit de streek "sjernowitsj in de richting 'Novo Selit- Van den morgen af bombardeerde r artillerie de Russische stellingen tus- leu de Rakitnsi en de Proeth bij Boyan. ►nder de aanvallen van den vijand af wachten, Verliet de "Russische infan- ie tengevolge van het artillerievuur de opgraven ten N. van Boan en begon "s het O. te wijken. l>e reservetroeppn dezen sector verspreidden zich. De md maakte een peleton zware artille- buit, dal niet in veiligheid gebracht m worden. Na het terugtrekken der Rus sen rukte de Oostenrijksche infanterie voorwaarts. Om 8 uur 's avonds hiedden de Russen ten 0. van Lekoetsjeni stand. In de richting Kezdy Vazarhely ont wikkelt zich de strijd met wisselend suc ces om het bezit van de domineerende hoogte ten N.-O. van Povejy. Toen de avond viel was de top door geen der beide partijen veroverd. SPANJE. Over Zwitserland komen berichten over •een ernstige ongesteldheid van den ko ning van Spanje. Hij moet aan de knie geopereerd worden, wijl hij lijdt aan lee water. AJIfklIIKA. De nalatenschap van een mil- liona ir. Het nagelaten vermogen van den be kenden multi-millionair Vanderbilt be draagt 17.360.522 dollars. Mooie verdienste. De aardappelrooiers in den Staat 'Was hington verdienen 5 dollars per dag, vrij vervoer naai' en van het veld en kost. DiOOftWËdlIll. Epidemie. Te Christiania is een typhus-epidemie uitgebroken. In de, laatste dagen werden 100 gevallen geconstateerd. Door brand vernield. Een van de meest interessante gebou wen van Noorwegen, het klooster Vaernos, is door brand vernield. Het klooster was in het jaar 1300 gebouwd. «UlEKEItMIt». Kleine oorzaken, groote ge volgen. Drie vierde deel der aanzienlijke Griek- sche stad Saloniki is door brand in de asch gelegd. Het vuur ontstond in een kruidenierswinkel in de Wardarwijk en had bij snel en doeltreffend optreden ge makkelijk kunnen worden bedwongen. Maai' zeven uren verliepen alvorens de autoriteiten met het blusschingswerk be gonnen. Inmiddels had de brand zoo ver woed om zich heen gegrepen, dat de huizen als teerkotels brandden en alles: theaters, bioscopen, kerken, bankgebou wen enz. een prooi dei' vlammen werd. Dat nog niet alles in de asch werd ge legd is te danken aan de krachtige hulp der Ententetroepen. De aangerichte schade loopt in de millioenen en duizenden men- schen zijn, van have en goed beroofd, tot den bedelstaf gebracht. Naar de Parijsche bladen uit Saloniki vernemen, zijn nog 15.000 personen te Saloniki zonder onderdak. 35.000 personen vonden een onderkomen bij vrienden en geloofsgenooben, 25.000 weiden in de En- gelsche en Fransche kampen onderge bracht. 5000 Mohammedanen bevinden fcich in de Moskee, anderen werden naar oud-Griekenland overgebracht. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Karlsruhe verneemt, zou volgens een bericht al daar uit Saloniki ontvangen, de door den brand veroorzaakte schade 500 millioen francs bedragen. Drie vierde dei' stad is verwoest. Hofbericht. Z. K. II. de Prins is van zijn r«is naai' Zwitserland in de Residentie te ruggekeerd eu daar verblijft, heden ook, met het oog op den verjaardag der Ko ningin, II. M. de Koningin-Moeder, die vanavond weer naar Soestdijk terugkeert. Plezierreizigers. Umltrent hef weren van plezierreizigeirs uit den trein bij den nieuwen winter- dienstregeling schrijft „Het Centrum." (Wij hebben onmiddellijk informaties) ingewonnen over het al dan niet juist zijn van dit bericht. Ter bevoegder plaatse gewerd ons, de alleszins betrouwbare mededeeling, dat deze tijding van allen grond ontbloot is, dat aan zoodanige maatregelen nog niet gedacht wordt. 24 September, zooals gemeld, gaat weer een nieuwe beperkte dienstregeling in, waarbij echter van een weigeren der „ple- zier-reizigers" tot nogtoe geen sprake is. Petroleum. Twee schepen der American Petroleum Company zijn uit New-York onze havens binnengekomen, een te Amsterdam en een te Rotterdam, met een gezamenlijken in houd van 13000 ton. Voor de thans geldende petroleum-dis- tributie is' dit echter van geen beteefcenis. Koffie. De N. O. T. heeft vrijgelaten 30.000 balen koffie, met het stoomschip „FFri- sia" van den Kon. Hollandschen Rloyd, te Am|st«rdam aangebracht. (N.R.Ct.) Naar de N. Venl. Crt. uit goede bron verneemt, is door de Nederlandsche Re geering met de Duitsche Regeering een contract gesloten voor de levering van genoegzame hoeveelheden steenkolen. Goes. Vergadering van den Ge meenteraad van 30 Augustus. Voor zitter de heer De Beaufort, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Hollmann, Donner, v. d. Bout, Von Schmidt en De Paauw. De notulen worden goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht 1. Dankbetuiging van don klerk ter secretarie J. M. Meijler voor de hem ver leende toelage. 2. Bericht van den heer W. P. van der Harst, houdende aanneming zijner benoe ming tot gemeente-geneesheer. 3. Missiven van zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel" en de Rijkskolendistributie, in ver band met het namens den Raad gezonden schrijven, inzak egasrantsoeneering. 4. Dankbetuiging van den heer G. A. Hajenius voor de hem verleende aanstel ling en daaraan verbonden belooning. 5. Verzoek van den heer W. J. M. Bitter v. a. om uitweg naar de Adolf van Wester - wijksbuurt van het terrein kadastraal be kend gemeente Goes, sectie D no. 2606 aan de J. A. van der Goeskade. De vier eerste worden voor kennisge ving aangenomen, het laatste ter fine van praeadvies in handen gegeven van B. en W. Na een opmerking van den heer Dek ker, lid der gascommissie, dat in het schrijven onder no. 3 der ingekomen stuk ken vermeld, een onjuiste mededeeling voorkomt omtrent het verstrekte gask wan- tum, zooals de directeur der gasfabriek pertinent verzekerde althans voor wat de maand Augustus betreft wordt be sloten zich tot genoemde autoriteiten met een nader schrijven te wenden om in lichtingen. Punt 2 deragendaAanvragen om afschrijving van belasting, wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 3. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het lijnteekenen aan de avond school voor ambachtslieden heeft tot re sultaat, dat de op de voordracht geplaatste heer P. Kakebeeke benoemd wordt met algemeene stemmen. Punt 4. Het verzoek van L. Duvekot Czn. tot verkrijging van gemeentegrond in erfpacht, gelegen aan de J. A. v. d. Goeskade wordt toegestaan, op voorwaar de, dat hij voldoet aan de verlangens van het gilde inzake het opbergen van een kar en ander evoorwerpen aan het gilde toebehoorende, zulks op voorstel van B. en W. Punt 5. De wijziging der verordening betrekkelijk de straten in verband met de oprichting van mosselkokerijen en op slagplaatsen tot berging van mosselschel pen en afval vindt bestrijding bij den heer Dekker, die niet goed vindt, dat de wijken AD bepaaldelijk worden uitgesloten. De raad moet ook in de toekomst vrij blij ven om over een verzoek om in een dier wijken een dusdanige inrichting te doen verrijzen te kunnen beslissen zonder de verordening te moeten veranderen. De heer Fransen v. d. Putte, wethou der, zegt, dat de wijken A—I) expres- selijk genoemd zijn, wijl zij de kom der remeente vormen, waarbinnen de opnen- ting van mosselkokerijen en opslagplaat sen niet gewenseht is wegens de minder aangename gevolgen voor de «jonen den. In de andere wijken, die de buiten- wijken der gemeenteri^vormen, en waarin veel open plaatsen zijn, wordt dit euvel minder gevoeld. De heer Brants is het met de opvattin,, van R. en W. eens. Zooals de verordening thans luidt, werkt zij voorbehoedend (pro- nhylactisch). Ook de heer Kakebeeke is het met B. en W. eens. Mocht in de toekomst de oprichting eventueel van een dergelijke inrichting binnen de kom op geen bezwaren stuiten, dan belet niet» den raad de verordening te wijzigen, zoo- als meermalen met andere verordeningen is geschied. Daar de heer Dekker van zijn bemerking reen voorstel maakt, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en is dus de gewijzigde verordening van kracht. Punt 6. Wijziging der verordening op het gebruik der kaden, waardoor van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens het laden en lossen der booten wordt ver boden (zulks in verband met. ingekomen klachten van zieken, die .er stoornis van ondervonden) vindt bestrijding bij den heer Dekker, die vreest dat men nu Zon dagsavonds zal gaan laden, b.v. vee, en die het verbod liever van 11 5 uur zag toegepast. Wethouder Fransen v. d. Putte zegt, dat B. en W. de uren hebben vast gesteld overeenkomstig het advies der firma Monhemius. De heer Plazier is tegen de wijziging, omdat daardoor de havenbeweging meer en meer uit onze stad wordt verdreven en naar Wilhelminadorp verlegd. Ook de heer Brants is van oordeel, dat door involging van het advies van Monhemius voor de toekomst onze haven en kadebeweging wordt lamgelegd. De heer Kakebeeke gelooft, dat wanneer het vee reeds Zondagavond op de boot ge laden wordt, de zieken door het geloei nog veel meer last zullen ondervinden. Bij meerdere leden vindt de iheening ingang van de heeren Van Dissel en Dek ker, dat men op klachten van zieken toch niet alle bedrijvigheid kan doen .stil leggen. Op voorstel van den heer Dekker wordt in stemming gebracht het voorstel: vóór of tegen wijziging der verordening. Zes leden verklaren zich tegen (Risch, v. Dis sel, Dekker, Kakebeeke, v. d.Leeuw en Plazier) twee er voor (Brants en v. d. Putte), alzoo is de wijziging verworpen. Punt 7. Het verzoek van de heeren J. A. Wilton van Reede en G. Geijsen tot ingebruikneming van ggjneentegrond aan de Bleekerstraat, wordt ingewilligd. De heer Brants vraagt of daardoor derden geen schade ondervinden. Het antwoord van B. en W. luidt- ontkennend. Punt 8. Het verzoek van Joh. Kosten om afkoop van zijn jachtrecht voor f40 wordt toegestaan, na de opmerking van den heer 'Dekker, dat hij gaarne in de stukken de overwegingen had zien ver meld, waarop R. en W. hun voorstel bazeerden. De raad moet niet oordeelen in goed geloof aan wat B. en W. meenen, maar op grond van eigen gevormd oor deel. Hierover wordt nog eenigen tijd ge discussieerd, maar 'de voorzitter is het met de opmerking van den heer Dekker eens en belooft, dat voortaan alle ge gevens aan de raadsleden zullen worden verstrekt. Punt 9. Het verzoek van de Poelweg- bewoners in de buurt der R. K. Begraaf plaats om bestrating van dien weg, wordt door den raad toegestaan. De rekeningen van het burgerlijk arm bestuur over 1916, aanwijzende in ont vang f 84470.56, in uitgaaf f 72082.92, goed slot f 12387.64, en van het Gaslhuisbe- stuur over 1916, aanwijzende in ontvang op f29830.40, in uitgaaf f23993, goed slot f5837.40 worden goedgekeurd na eenige opmerkingen van den heer Dekker over eenige schijnbaar vreemd luidende posten, welke door de heeren v. Dissel, Risch en Brants naar genoegen van den heer Dekker worden verklaard. Rij punt 10, goedkeuring der rekening van liet Burg. Armbestuur, onthoudt zich de heer v. Dissel van stemming als be langhebbende en bij punt 11, goedkeu ring van de rekening van het Gasthuis bestuur de heer Risch. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van I Sept.: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer Weinig verandering van temperatuur. Punt 12. De gemeenterekening 1916 wordt vastgesteld, aanwijzende in ontvang f 292154.771/2, in uitgaaf f 284187.90V2, goed slot £7966.87. Punt 13. Bij goedkeuring van de ba lans der gemeentegasfabriek, klaagt de heer Dekker over den accountant van de Vereeniging van gemeenten, afdeeling controlebureau voor verificatie. Vooreerst bleek hij een fout gemaakt te hebben, al was het maar van 1 cent, yvat al voor het eerst geen goeden indruk maakt. Ver volgens gaf hij geen rapport, alleen in een brief van 6 regels dat alles in orde was. De vorige accountant (die men heeft bedankt omdat hij te duur was) gaf een omstandig rapport, waaruit èn directeur der gasfabriek èn gascommissie èn B. en W. steeds veel konden leeren. Namens de gascommissie blijft de heer Dekker op een volledig rapport aandringen en zag liever in afwachting daarvan de goedkeu ring aangehouden. De heer F"ransen v. d. Putte is van meening, dat waar de balans door den accountant is goedgekeurd, beknoptheid van het rapport voor de gascommissie geen reden kan zijn om de balans niet goed te keuren. De heer Kakebeeke vindt de fout door den accountant gemaakt niet zoo erg, dat kan een ieder overkomen .Het rap port van den vorigen accountant was meer een rapport van de bedrijfsresultaten dan een rapport over de balans. Zoo'n rap port kan de directeur der gasfabriek ook maken. De heer Dekker handhaaft zijn ziens wijze en zegt, dat hij in besloten verga dering mededeelingen zou kunnen doen waaruit blijkt, dat men met die Vereeni ging van gemeenten enz. aan geen goed kantoor is aangeland. Toch wordt de ba lans goedgekeurd, wijl niemand daarin be zwaar ziet, maar tevens besloten een na der, meer uitvoerig rapport aan te vragen. Punt 14. De wijziging der gemeente- begrooting 1917 wordt goedgekeurd. Punt 15. B. en W. verzoeken den raad goed te keuren voor kasgeld een leening aan te gaan van f'25000 tot ul timo December en inmiddels aan Gedep. Staten vergunning te vragen 0111 voor een bepaald bedrag te mogen leenen, zoo vaak zulks voor kasgeld noodig blijkt. Punt 16. De gemeentebegrooting 1918 wordt den leden aangeboden en zal bij hen circuleeren. Bij de rondvraag vraagt de heer Risch of de stadsomroeper een twintigtal passen verder de Voorstad mag ingaan, wat wordt toegestaan. R°es. „Breede Watering". In de exemplaren v.an ons vorig hummer, voor buiten Goes bestemd, bleven wegens tijds gebrek een paar zinstorende drukfouten in het verslag der Breede Watering on gecorrigeerd, die wij; hierbij herstellen. Er Stonddat in de toekomst een geld- leening van f200.000 zal noodig zijn we gens de oververschuivi.ng hij: We- meldinge. Dit moet zijn: oeververschui ving. Dan nog Uitgestort werden van de geldleening enz. Dit moet zijn: uitge loot werden enz. Nog zrj vermeld, dat bij 'de rondvraag de heer De Jonge verbetering vroeg van een verharden weg bij Vermue te Bieze- linge en dat de heer Fransen van de Putte den dijkgraaf een spoedig herstel tpewenschte van zijn wankele gezondheid, waarmede de vergadering-s door applaus instemde. Hel Gemeentel ij k Dist rib u- tiebur.eau wordt niet 1 Sepjtember verplaats naar het vroegere Vei lingslokaal (Stalstraat). iOp; a.s. Maan-, W,o ens- en 'D 0 n- d e i' d a g moeten dus in de Sta 1- straat de Bonboekjes worden in geleverd en de voor de maand Sep tember alleen geldige afgestempelde in ontvangst genomen. Volgende week wordt weer Hondenbrood verwacht, dat uitslui tend tegen bons, die te hekomen zijn aan het Gem. Distributie-Bureau ver- I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1