Laatste Berichten Sociale Berichten. Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS SPORT EN SPEL. Afloop verkoopinp, aanliesleip enz Kunst en Letteren. Marktberichten. wees daarbij, dat niet eerst op driejarig, doch reeds óp tweejarig vruchthout vrucht kan worden verwacht. Hier en daar merkten we nog enkele vruchten, die sporen van monilia en schurft (fusicladium) vertoonden. Ge vraagd hoe dit kon, niettegenstaande de zorgvuldige behandeling, maakte de heer Bloemsma de opmerking, dat zwammen enz. uit andere boomgaarden, die niet zaakkundig worden behandeld, gemakke lijk worden overgebracht, ook naar goed onderhouden tuinen. Daarom is het zoo wenschelijk, dat meer gemeenschappelijk de strijd wordt aangebonden tegen zwam men en insecten, bijv. door coöperatief besproeien met Bordeausche pap, carboli- neum, Parijsch groen enz. De heer Bloemsma was reeds in die richting werkzaam, doch de officieele steun werd hem tot nu onthouden. In Zeeuwsch Vlaanderen heeft men de koe reeds bij de horens gevat. Daar wordt coöperatief samengewerkt door groote en kleine fruitkweekers in de aanwending van bestrijdingsmiddelen. Zóó komt men tot afdoende bestrijding van zwammen en insecten. Zou zoo iets op Zuid-Beveland ook niet kunnen Ligt de bevordering daarvan niet op den weg der Pomoölogische Vereeniging, die toch ook een afdeeling op ons eiland heeft? Wij bevelen de overweging dezer ge dachte aan bij allen, die grooteren of kleineren vruchtentuin bezitten. En moge de wakkere Rijkstuinbouw- leeraar zijn bemoeiingen in deze met goed gevolg zien bekroond, en alzoo ook de belangstelling voor-v Zeelands Proeftuin toenemen(Zeeuwsche Courant) Per telefoon, LONDEN. Ten 0. van Ilarricourt heb ben wij vijandelijke stellingen-bezet over meer dan een mijl in de breedte en een halve mijl diepte. De Duitschers zijn er in geslaagd voor een korte poos de N. W.. hoek van het bosch te bezetten, doch werden qr onmiddellijk wteetr uitge jaagd PARIJS. Te Champagne is door onze artillerie een ontploffing' veroorzaakt in de vechtlinies van den vijand. Wij heb ben over een lengte van vier en een diepte van een kilometer vijandelijke' ver dedigingslinies veroverd. Het bosch vaq Beaumont, is in ons bezit. W-ijl hebben den Zuidelijken rand van het dorp Beau mont bezet. BERLIJN. De Raad van Vlaanderen naar aanleiding van de Vredesnota van den Paus. Van deze nota wordt met in stemming kennis genomen. De Raad van Vlaanderen drukt zijn leedwezen uit, dat de Paus sedert tlwee jaren, zonder be trekking is met het Vlaamsche volk, dat zich dan alleen volgens de door Zijn Heilighéid geuite gedachte in vrije ont wikkeling kan staande houden indien een zelfstandig Vlaanderen naast een zelf standig Wallonië gevormd wordt, welke vorming een goede waarborg voor den vrede zal geven. NIJMEGEN. In de afgëloopen nacht is hier in een woning een ernstige brand uitgebroken. De bewoners konden zich niet bij tijds uitgang verschaffen waardoor drie vrou wen genoodzaakt werden uit een raam van de tweede verdieping te springen waardoor zij, ernstig gewond, werden op genomen. In het St. Vincentiusgebouw te Mid delburg werd gisterennamiddag een ver gadering gehouden, ten einde te komen tot de centraliseering van R. K. Propa- gandaclubs in Zeeland en door een innige samenwerking een krachtige actie op politiek en sociaal gebied onder de Zeeuwsche Katholieken te ontplooien. Op deze bijeenkomst waren vertegen woordigd de R. K. Prop. clubs van Vlissingen, Middelburg, Goes en Hulst. Nadat de heer Buissing, voorzitter van de R. K. Prop. club „St. Thomas van Aquino" te Vlissingen, het nut en tevens de noodzakelijkheid van een Bond van R. K. Prop. clubs in Zeeland op duidelijke wijze had uiteengezet, werd er met alge- meene stemmen besloten, tot de oprichting van zulk een bond over te gaan, terwijl iedere afdeeling de taak op zich nam, de omliggende plaatsen op te wekken en aan te moedigen, tot het oprichten van Prop clubs of tot het aanstellen van correspondenten, zoodat de Bond met alle plaatsen in Zeeland in een nauwe betrekking zou komen te staan. In het voorloopig bestuur, dat zich met de verdere werkzaamheden zal belasten, werden gekozen de heeren: Buissing, voorzitterTh. Mudde, secretaris en Mes, penningmeester, terwijl als plaatsvervan gers voor deze respectievelijke functies werden aangewezen de heerenHanssen A. van Kalmthout en Listing. Groote Vredes-Meeting. Het voornemen bestond, om op de Al- gemeene Vergadering van de Katholieke Sociale Actie in Nederland, welke begin November zou gehouden worden, als eenig onderwerp te behandelen: Oorlog, en Vrede, beschouwd van Katholiek stand punt. Door vier verschillende sprekers zouden achtereenvolgens behandeld wor den: 1. De Oorlog en het Katholicisme; 2. De Oorlog en God's Voorzienigheid; 3. De Vrede, beschouwd van Kath. stand punt; 4. Internationale Arbitrage en Ont wapening. Terwijl het Centraal Bureau voor de K. S. A. bezig was, dit plan uit te wer ken, kwam op 15 Augustus het Vredes voorstel van Z. H. den Paus. Het Be stuur van de Federatie van R. K. Dioc. Werklieden- en Volksbonden wendde zich tot het Centraal Bureau met de vraag, of dit niet het initiatief zou willen nemen! lot liet organiseeren van eon groots Vredes-meeting. Het resultaat van het gehouden over leg ïs geweest, dat het Centraal Bureau "besloot, het voor November ontworpen plan zoodanig te wijzigen en te bespoe digen, dat reeds in September te Utrecht een groote Vredes- meeting zal worden gehouden. Alle bij de K. S. A. aangesloten .plaat selijke vereenigingen zullen verzocht wor den, dan één afgevaardigde te zenden, terwijl de besturen der Nationale ..en Dio cesane Vereenigingen zullen worden uit- genoodigd. Zoodra de namen der sprekers bekend zijn, zal het volledig programma worden gepubliceerd, benevens de datum en de regeling der toegangsbewijzen. De groote Meeting te Utrecht zal een krachtige uiting zijn voor een recht vaardigen en duuraamen vrede, op idlen .grondslag van 's Pausen voorstel. Vertrouwd wordt, dat ook in andere landen de Katholieken zich op even krach tige wijze zullen uiten, lot moreele on dersteuning van de voorstellen des Hei ligen Vaders. Hel Centraal Bureau zal bovendien ook een Vlugschrift uitgeven: De Pa,us ën de Vrede. Nederl. R. K. Bakkerspatroonsbond. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid de Bisschop van 's Hertogenbosch benoem de tot Geestelijk Adviseur van den Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond, den Wel- eerw. heer A. Vërwiel, Kapelaan te Til burg. Een 1 e el ij k e p ij p. Voor alles hebben wij tegenwoordig kaarten en bonnetjes, en we zullen nu ook misschien wel gas kaartjes en bierkaarten krijgen. Wat wij nog niet hebben, en wat vermoedelijk nog in geen enkel land is ingevoerd, dat zijn de tabakskaarten Degemeenteraad van Ungvar, in Boven- Hongarije stelde vast, dat vanaf 12 Au gustus zijn ingevoerd de tabakskaarten. Een leelijke pijp voor de rookers. Eenige gewichtige Voorschriften der kerke lijke Wetgeving volgens het nieuwe Kerkelijke Wetboek. Wij ontleenen aan „De Tijd" Op menig punt heeft de bestaande kerkelijke wetgeving door den nieuwen Codex een merkelijke verandering onder gaan en zijn de meeningen der moralisten als kerkelijke voorschriften opgenomen. We gaan dit door enkele voorbeelden toonen. I. Met betrekking tot de Vas ten- en Onthoudingswet. De tot nu toe bestaande wetgeving kende naast de onthoudingsdagen alléén vastendagen, die tegelijk onthoudingsdagen zijn. De nieuwe Codex onderscheidt onthoudings dagen, vastendagen onthoudingsdagen en zuivere vastendagen. Onthoudingsdagen zijn alleen de Vrij dagen vervallen zijn dus de Zaterdagen als onthoudingsdagen. Vastendagen-ont- houdingsdagen zijn Asch-Woensdag, de Vrijdagen en Zaterdagen van de groote vasten, de quatertemperdagen, de vigilies van Pinksteren, Maria Hemelvaart, Allerheiligen, Kerstmis. Vervallen zijn dus als vasten onthoudingsdagen de Woens dagen en Vriidagen van den Advent (Utrecht, Haarlem, Bosch, Breda). St. Marcus en de Kruisdagen Zuivere vasten dagen zijn de overige dagen (uitgenomen de Zondagen) van de groote Vasten, die dus ophouden onthoudingsdagen te zijn. Op onthoudingsdagen is volgens den nieuwen Codex alléén verboden het ge bruik van vleesch en jus, niet echter van eieren, melkspijzen (melk, boter, kaas, enz.), en van met vet bereide spijzen. Dientengevolge is op alle Vastendagen, dus ook op Goeden Vrijdag, geoorloofd het gebruik van eieren, melkspijzen en met vet bereide spijzen' Op de zuivere vastendagen in de groote vasten dus is 't ook bovendien geoorloofd vleesch te eten bij den vollen maaltijd. Op alle vastendagen is het verboden meer dan één vollen maaltijd te gebruikenmen mag echter 's morgens en 's avonds eenige spijs nemen; hoeveelheid en soort van spijzen bepaalt de plaatselijke gewoonte. Geheel in de lijn der nieuwe bepalingen is het opheffen van het verbodvleesch en viscli bij eenzelfden maaltijd te nemen. Uit de gewijzigde voorschriften blijkt, dat de dispensaties, welke de Bisschoppen jaarlijks in hun vastenbrief aan alle ge- loovigen plegen te geven, zoowel voor de groote vasten, als voor de vastendagen in 't jaar, voortaan niet meer noodig zijn. Met het vervallen dier dispensaties houdt de verplichting op, van zekere gebeden te bidden op alle dagen der groote Vas ten, of het brengen van een geldelijk offer met Paschen. Verder is de bepaling opgenomen van Pius X, dat op Zon- en feestdagen de onthoudings- en vastenwet ophoudt. Nieu we bepalingen zijn: datopPaasch-Zater- dag met den middag vasten en onthou ding gedaan is, en dat de vasten en ont houding van de genoemde vigilies niet meer verplaatst wordt op Zaterdag, als de vigilie op Zondag valt. Ten slotte wordt verklaard, dat men niet meer ver plicht is te vasten, als men zijn zestigste jaar is ingetreden. II. Met betrekking tot de feestdagen. Onder de te vieren feest dagen der geheele Kerk zijn naast de acht feestdagen van Pius X (2 Juli 1911) opgenomen Sacramentsdag en St. Jozef. Aan de verplichting van misliooren wordt voldaan door eene H. Mis bij te wonen volgens katholieken ritus opge dragen in een kerk, een openbare kapel (b.v. van kloosters, ziekenhuizen enz alsmede in de private kapellen op kerk hoven, niet in andere private kapellen, tenzij de H. Stoel zulks toestond. Onderwijzersjaarwedden op Noord- en Zuid-Beveland. Goes, 22 Aug Een ontwerp-verordening, regelende de jaarwedden van het hoofd (de hoofden der o. 1. scholen en van de onderwijzers van bijstand, uitgaande van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Zuid- en Noord-Beve land), zal dezer dagen aan alle burge meesters en raadsleden op Zuid- en Noord-Beveland worden toegezonden. De ontwerp verordening beoogt te zijn een norm voor de gemeenten op genoemde eilanden en tegelijk een leiddraad voor de betrokken gemeentebesturen. De voorgestelde jaarwedden loopen voor de hoofden van f1175—f1625 plus vrije woning met tuin. Voor onderwijzers zonder hoofdakte wordt een jaarwedde voorgesteld van f 700f 1225, voor onder wijzers met hoofdakte worden de be dragen f200.hooger. De maxima treden alle na 16 dienst jaren in. Aan gehuwde onderwijzers (onderwijzeressen) wordt, afgezien van den leeftijd, f 50 toegekend als tegemoet koming in de huishuur Lessen buiten de gewone schooluren zouden metfl. per lesuur worden betaald. (Tel.) Tot hoofd der school in de Molenstraat, Semeente Hontenisse, is benoemd dhr. P. Neve van Woensdrecht. Voor de akte Fransch lager onderwijs slaagden o.m. mej. Van Rooië, onder wijzeres aan de R. K. biz. school te Heille en dhr. I. J. Luteijn teZuidzande. Bij het deze week gehouden examen voor de hoofdacte slaagden o m. dhr. W. Brouwers te Hulst en J. J. Verlinde te Zaamslag. Handelsdagschool te Middelburg. Tot de eerste klasse van deze met September te openen school zijn toege laten: J. Barto, Ch. van Beers, J. J. Blok, J. Blokpoel, J. Cevaal, Souburg; J. van Dalsum, Serooskerke; J. Eiff, J. S. van den Ende, L. Exter, L. Florisse, We- meldinge, C. Heijberg, M. Joosse, A. de Kam, Domburg; J. Koole, Vlissingen; M. Littooy, C. M. Lokerse, L. Maljers, Aagte- kerke; J. van Molenbroek, C. J. Magielse, J. F. de .Pauw, J. van der Plank, J. Pol derman, Vlissingen; J. F. de Rijke, Kou- dekerke; B. Stevens, P. A. Vergouwe, F. E. M. Viseur, R. Warmenhoven, Seroos kerke; J. G. Wollenberg en A.^de Weerd, Vlissingen. Tot de tweede klasse: A. Adriaanse, S. Blok, G. Beekes, M. J. Beckers, W. Bliek, J. C. de Beste, II. A. Dore, S. Drielsma, J. Dronkers, J. Duvekot, Goes; J. Dingemanse, J. van Driel, L. Gabriel- se, N. Gabrielse, J. Groenewegen, A. Hen- ning, J. H. van Ham, Biggekerke; C. J. I-Iackenberg, P. Joosse, C. Jongepier, E. Koole, Vlissingen; J. van Os, D. van den Ouden, Terneuzen; A. van Roo, J. Snoep, J. Sinke, Ch. Toebes, VV. de Wolf Veere. De leerlingen, bij wier namen geen woonplaats is genoemd, wonen te Middel burg. De lessen vangen aan Donderdag 6 Sep tember, terwijl de opening der school zal plaats hebben Woensdag 5 September, 's namiddags te 2 uur. Het groot aantal leerlingen, ook van buiten Middelburg toont zeker wel aan, dat deze school niet alleen voorziet in een behoefte van Middelburg, maar ook daar buiten. Handelsavondschool te Middelburg. Door het bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs is besloten der voorbe reidende klasse van de Handelsavond school te doen vervallen, zoodat deze klasse met 1 September eerste klasse wordt, de eerste tweede enz. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: J. J. van Aartsen, J. Alewijnse, M. Annot, P. Baan, C. van Beers, P. de Bel,' A. Beugelink, A. Beijns, C. Buijs, J. Buijs, P. Cappon, W. Castel, J. H. de Clereq, W. P. Cornelisse, J. van der Driest, F. van de Ende, P. Geldof, J. Geljon, J. M. Geljon, J. Heeren, P. Heeren, P. J. Hcij- liger, C. de Klerk, J. Kwiereveld, J. C. Legranse, L. Littqoy, J. C. Maartense, F. de Munck, C. Rogge, P- J- Remeijn, H. Rouffaer, J. T. Schroevers, G. Louwer- se, S. Sies, P. Sies, A. Simpelaar, M. Snijders, L. van Sparrentak, J. Speijer, M. Verhulst, II. van der Welle, J. Wil lemse, A. Wisse, Ch., van Westen, L. M. Zoetens. Tot de tweede klasse zijn toegelaten: G. M. Belderok, J. van Ham, D. Tansen, M. Vroon en A. M. van de Pot. De nieuwe cursus vangt aan op Donder dag 6 September. Er zullen dan zijn in de eerste klasse 46, tweede klasse 50, derde klasse 40 en vierde klasse 15 leer lingen, totaal 151 leerlingen. De eerste, tweede en derde klasse zullen moeten worden gesplitst. Voetbal. Seriewedstrijden K. D. 0. Zondagmiddag j.l. werden, begunstigd door prachtig weder de laatste wedstrijden der eerste ronde gespeeld, op het terrein van „K. D. O." aan den Polderschen Weg. Circa half twee vangt de wedstrijd aan „Majella"' (Hulst) en „Zeeland Vooruit Voorwaarts Combinatie II" (Goes). Beide partijen wegen tegen elkaar op, vandaar ook den gelijken stand bij de rust (0—0). Na de rust komt „Majella" successie velijk in de meerderheid, maar kan zich niet verhinderen, dat „Z. V Comb." door ee nmooi schot der rechtbinnen leidt. Direct daarna dringt „Majella" gevaar lijk op en weet door den middenvoor 1—0 den gelijkmaker te maken. Vijf minuten voor 't' einde ziet ze kans door mooi samenspel het winnende puntje te maken, zoodat „Majella" met 21 leidt. Daarna treden „S.E. O.L.T. O." (Hulst) en „Z. Vooruit I' (Goes) in't veld. „Z. V." is zoo sterk mogelijk, Hulst is ook volledig. Voor dezen wedstrijd was groote be langstelling. De toss wordt gewonnen door „Z. V." De wedstrijd is nog slechts eenige minuten oud, of „Z. V." doelpunt al door mooi samenspel. Beide partijen geven elkaar niets toe, zoodat het een spannende wedstrijd is, met mooie momenten. Vooral de beide backs van „S. E. O. L. T. O." geven mooi spel te zien, zoodat „Z. V." geen kans meer ziet voor de rust haar voorsprong te vergroo- ten. Stand bij de rust 10. Een kwartier voor het einde komt „Z. V." in de meer derheid, waar vooral de middenvoor en de linksbinnen in uitblinken Door verslap ping der achterhoede van „S.E.O.L.T O" weet „Z. V." nog achtereenvolgens drie maal te doelpunten, zoodat zij met 40, de overwinning welverdiend wonnen. Aan sergeant Van Riet, den scheidsrechter dezer wedstrijd tms compliment voor zijn strikt onpartijdige leiding. In het „Slot Oostende" werd aan de spelers der beide clubs van Hulst een soupé aangeboden die daarna weer wel gemoed, uitgeleid gedaan door den Gees telijk Adviseur en Bestuur van „K. D. O.", den terugweg aanvaarden. Deze wedstrijden werden bezocht door circa 300 toeschouwers. Korfbal. Goes. Zaterdagavond speelde „Steeds Vooruit" een wedstrijd tegen H. H. D. De wedstrijd werd geleid door den heer T. Mudde. Bij de rust was de stand 8 0 in het voordeel van H. H. D. Bij het einde was de stand 12 1 in het voordeel derzelfde vereeniging. Middelburg—Belgische geïnterneerden I5. Het eerste klasse elftal van Middelburg, dat niet geheel volledig was, beeft dezen proefwedstrijd voor liet nieuwe speelzei- zoen er maar slecht afgebracht. Dit is wel te begrijpen, waar zij in maanden niet speelden en ook geen gelegenheid tot oefenen hadden, terwijl de Belgen uit Harderwijk uit den aard der zaak wel gelegenheid hebben te oefenen, zij waren dan ook veel vlugger en zekerder in hun spel dan de gastheeren. Heinkenszand. Zaterdag j.l. werden hier ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: vruchten te velde, al waar de volgende prijzen werden besteed: Bruine boqnen voor f105, f110, f130 en f140. Aardappelen voor f 170; Klavers (2e- sne de) voor f65, f70 en f75. Alles per 39 Aren 24 Centiaren. Matthijs Maris f. Te Londen is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer Matthijs Maris, de laatste der drie beroemde broeders, wier kunst de glorie was der Haagsche school. Het „Hbld", schrijft bij dit doodsbericht o.m. de volgende waardeering: Werkelijkheidskunstenaars waren de Hagenaars; waren ook Willem en Jacob, f]ie Thijs in den dood zijn voorgegaan, jjij Dogtans was een romantische natuur, een wiens voorbeelding, losser en losser van leven en realiteit wordend, zich in de latere jaren van zijn menschenscliuw en eenzelvig bestaan verloor in den droom. Vervreemd van vaderland en kunstgenoo- ten is hij in eenzaamheid gestorven. In een tumulteuzen tijd en in het hart van een oorlogend land is hij, de stille vreed zaam heengegaan. Mathijs Maris, geboren in Augustus 1S39 was de middelste der schilderende broeders. Hij ontwikkelde zich snel en verbaasde reeds als knaap vanveerrien, vijftieD jaar zijn leermeesters met bewon derenswaardige teekeningen. Van de Haagsche Academie gaat hij in 1855 naar Antwerpen en blijft er drie jaren. Hij woont er samen met Jacob en maakt er de kleine schilderijtjes, die later in den handel tevoorschijn komen voor weinige guldens. Uit dien tijd ongeveer is het bekende werk „De verloren zoon." Van Antwerpen uit maakte hij met Jacob een reis door Duitschland, die van grooten invloed worden zou op zijn ont wikkeling. De romantische geest, Matthijs ingeboren, bomt er tot volle ontwikkeling en zijn schoonste werken vertoonden den invloed der oud-Duitsche lyri- k. Het Stadsgezicht in ons Stedelijk Museum hoort er toe, en de Kerkgang, de fantasie op Lausanne. Vóór 1870 nog vertrekt hij naar Parijs, waar zijn broer Jacob woont. In ons land hebben we een uitnemend staal van zijn uit de Parijsche periode stam mende portretkunst: de beeltenis van een schilder Artz in bet Haagsche Ste delijk Museum. Ook maakte hij er, uit droom en herinnering, het Souvenir d'Amsterdam, dat sedert kort ons Hijs museum siert en een aantal figuurstukken, waaronder De keukenmeid, thans in het museum Mesdag. De spinster, De vier molens en de beroemde Vlinders. Matthijs Maris steeg hiermee tot zijn schoonste prachtde verheerlijking van het reële in het licht van den droom. In Holland teruggekeerd werkt hij te Ooster beek, maar kort daarna ging hij, op raad van den kunsthandel Van Wisselingh, te Londen wonen. Daar komt stilaan de verandering over den kunstenaar, die zijn vroeger leven- en arbeid wel voorzien liethij trekt zich meer en meer terug in eigen mijmerijen; hij werkt langzaam, langzaam en kan peinzend en pogend, een model niet los laten. 't Is altijd weer dezelfde weelderige robuste, blonde vrouw die in zijn kunst terug komt, lokkend met vreemden loo- men lach, die half zinnelijk, half wee moedig is. Telktns en telkens schildert hij ze; zeis kind en bruid, fee en prinses, ze glimlacht en is niet gelukkig. Ook het landschap, met zijn heuvelende diepten, is vaag en onbestemd. De schilder heeft zijn oogen dicht gedaan en ziet naar bin nen, waar in den schemer van zijn heim wee iets beeft en woelt, dat zijn ver warde geest niet tasten, zijn kunst niet voluit realiseeren kan. Kruiningen, 24 Aug. Veilingsvereeniging Kruiningen—Ierseke en Omgeving. Beurré d'amanlis 6 18 c., court pendu 10—23 c, pruimen 610 c., William duchesse 5—17 c, jutten 1224 c., clapps favorite 1122 c., alles per K.G. Groote veiling: boomgaard f 550, zil veruien over zee 25 c per K.G. Veilingsvereeniging „Zuid-Bevel'and". Goes, 24 Augustus 1917. Groote- Veiling. Appels voor het binnenland f5f14, idem voor het buitenland f 6f 24, Pe ren voor het binnenland f 3f 16, idem voor het buitenland f5f24, Sjalotten voor het buitenland f 14, idem voor het binnenland f 13f 15, Zilveruien voor het. buitenland f25, Frambozen voor de fabriek f 30, alles per 100 K.G. Kloine Veiling. Appels: Jacques Lebel f9, Codlin Keswick f 7, Mankx Codlin f 8, Cox|Po- mona f7, Zure appels f6, Sweedenappel f25. alles per 100 K.G. Peren: Jutten f 5f 12, Bon Chrétien Williams f6, Seigneur d'Esperen f6, Beur ré Giffard f 7, Clapp's Favorite f 11 f 12, Bergamotten f 3f 6, Scharlaken- peren f7, William Duchesse f8, alles per 100 K.G. Pruimen: Roode Eierpmimen f 19— f26. Reine Claude f24, Groene Wijn pruim f 27, Burlank f 17, alles per 100 K.G. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Kapelle, 24 Augustus 1917. Groote Veiling. Bladselderie f 15, H. Riese Boonen voor de fabriek f5.50, Sjalotten voor het bui tenland f 14, Appelkroet voor de fa briek f 5.50f 6.50, Perenkroet voor het binnenland f 1, Appels voor het buiten land f7f20, Peren voor het buiten land f 6f 18, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Codlin Keswick f 5f 6.50, Marks Cod lin f 5.50f 6, Keizer Alexander f 6f 8, Transparant de Croncels f 6f 9, Celline f 6f 7, Zoete Ribbeling f 5f 7, Andere soorten f9, Clapp's Favorite f9 f 13, Triomph de Vienne f8f9.25, Beur ré d'Amanlis f 6f 12, Calleboutspeer f 5 f8, Jutten f8f 11. Andere soorten f3 f 7, Pruimen f 8f 20, alles per 100 K.G. Kool 812 et. per stuk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 5