UIT ZEELAND. Landbouw en Veeteelt zelfs de producten zijner overzeesche be/ittingen te onthouden? Mag aan het doel: Duitechland er ond-r, een onzijdig land woiden opge offerd, en mag m- 11 daarbij zelfs verder gaan dan het doel eischi? Onze graanvoorziening. Reuter seint ons ujt Mew-York d.d. 25 dezer Het Reuter agentschap verneemt, dat aan ongeveer 70 Nederlandsehe schepen welke thans in de Amerikaansche havens liggen, is loegestaan om hun lading naar Nederland te vervoeren, waart-genover Nederland 270 000 bushels Amerikaansche rogge moet importeeren. (Maasbode.) Nederland en het Volkenrecht. Uit betrouwbare bron verneemt het „Hbld." dat de Duitsche keizer onlangs iu een gesprek met een tot voor kort neutralen diplomaat te Berlijn zich in zeer waardeerende woorden heeft uiige laten over de houding der Nederlandsehe regeering. In geen neutralen staat, zei hij, wordt het volkenrecht zóó weten schappelijk toegepast als juist in Neder land, in geen neutralen staat is de houding der regeering zoo correct tegenover de centralen en de entente. Een Amerikaansch oordeel over het Neder- landsch aanbod van schepen. Naar men aan de Zeepost schrijft, is het Amerikaansche scheepvaartblad Ship ping buitengewoon slechtte spreken over het Nederlandsehe aanbod van schepen en verooi looft het zich de volgende onwelwillende uiting: „Nederlandneemt thans zijn toevlucht tot den laagsten vorm van geldafpersing de uithonge ring van de Belgen - teneinde zijn w ederuitvoer naar Duitschland te redden. Bij de onderhandelingen met de Belgian Relief Commis-ion betreffende het voor zien van voldoende Nederlandsehe sche pen om het geheele werk voor de onder steuning van de Belgen over te nemen, bood de Nederlandsehe Regeering een vierde van de noodige schepen aan, waarbjj als voorwaarden gesteld werden garanties ten opzichte van de levering van levensmiddelen van de Vereenigde Staten. Deze voorwaarden kunnen door de geallieerden niet aangenomen worden, derhalve zullen geen Nederlandsehe schep- n gebruikt worden tot dat de gestelde voorwaarden ingetrokken of ge wijzigd worden." Minder treinen. Op de lijnen der Ned. Tramweg Mij wordt het aantal trammen eerstdaags met 25 pet. ingekrompen. Beperking treinenloop. Naar de „Tel." verneemt, zal de reeds door ons aangekondigde b'perking van den treinenloop op 22 September as.in werking treden. Het aantal treinen zal tvt 2/3 van het tegenwoordig aantal worden ingekrompen. De boeren en de regeeringsnraatregelen. Op initiatief van den heer Paschen, Statenlid in Noord Brabant, heeft te Dui zel een vergadering plaats gehad uit 10 dorpen en 18 boerenbonden om protest aan te teekrneo tegen de door de regee ring genomen maatregelen ten opzichte van den landbouw Een adres is naar de regeering verzonden, waariu het volgende wordt verzocht: 1. Aan de boeren worden zooveel rogge of tarwe, van hun eigen oogst gelaten als noodig is voor eigen gebtuik der huisgenooteo. 2. Evenzoo worde op de boerderijen veevoeder gelaten, als noodig is, in ver band met den aanwezigen veestapel. 3 De prijzen van de af te leveren granen, worden in verhouding gebracht met de prnzen der veevoederariikelen, door beduidende verhooging der giaan prijzen of beduidende verlaging der vee voeder pi ijzen. Gemobiliseerde artsen. De Ned» rlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, heeft volgens het „Hbld.", bij den Minister van torlog pogingen aangewend een gedeelte der gemobiliseerde artsen in het genot van verlof te stellen met het oog op den grooien nood aan geneeskundige hulp ten plattelande, gelet ook op de zeer groote belangen die voor sommigen hunner op het spel staan door het ver- loopen der praktijk enz In verband hier mede zal worden overwogen of de ge neeskundige verzorging van troepen of inrichtingen aan een meer vaste stand plaats gebonden, geheel of ten deele aan burg- r-geneesheeren kan worden opgedragen, opdat een aantal militaire arisen zou kunnen vrijkomen. Vliegtuigen en bommen. (Officieel.) Het ministerie van bui- teiilandsche zaken deelt het volgende mede Op 18 dezer is het Nederlandsehe rechtsgi bied door vliegtuigen der oor logvoerenden herhaaldelijk geschonden. Tusschen 8 uur en 8 15 van dien dag werd te Aardenbttrg, Sluis, Oostbu'g, Zuidzande, Cadzand en Groede een eska der van 25 a 30 Duitsche vlipgma-hines waargenomen, dat zich van Oostelijke in Westelijke richting over Nederlandsch gebied 'voortbewoog. Aangezien nergens 7 o, dseinen vertoond werden, is het es kader in de genoemde plaatsen onder vuur genomen. Te 1130 op dien morgen werden op het eiland Schouwen en Duivenland tus schen Renesse en Scharendijk 14 zoowel Duitsche vliegtuigen als vliegentuigen der entente waargenomen, waarvan eenige elkaar met mitrailleurs beschoten. Tevens werden uit die vliegtuigen drie b°mmen geworpen, waarvan een bil het slot Moer mond (Renesse), een bij Scharendijke en een bij Oude Hoeve (aan den duinrand) terecht kwam, zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. De vliegmachines, welke met Neder landsehe afweermiddelen beschoten wer den verdwenen in Zuidoostelijke rich ting'. Vermoedelijk een zestal dezer vlieg tuigen werden te Burgh (Z. W. punt van Schouwen en Duivelaud) herkend als Duitsche watervliegtuigen, terwijl eenigen tijd lat» r te Westkapelle 22 Duitsche vliegtuigen werden opgemerkt, koersende Noordoost-Zuidwest boven Nederland-ch rechtsgebied. Korten tijd later (ll.4o v.m.) bewogen zich over de eilanden Goeree in Noordwestelijke en Voorne in Noord- Noordwestelijke richting twee vermoede lijk Duitsche vliegtuigen, welke tusschen Goeree-dorp en Goeree-liaven zes bommen wierpen, wederom zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Vermoedelijk deze zelfde vliegtuigen werden te 1155 te Hoek van Holland, gaande in Noord Oostelijke richting, te 12 uur boven Hoofddorp, gaande in Noord-Noord-Oostelijke richting, te 12 31) boven Sloten (Friesland), te ^-^5 iinr boven Hoogkerk (bij Groningen), te 12.51) uur boven Groningen, te 1 uur boven Slochteren, steeds gaande in Oostelijke richting, te 1.25 van uit Heveskes (bij Delfzijl l', gaande in Zuidoostelijke richting, waargenomen. Vermoedelijk een dezer vliegtuigeu, de Duitsche de^ tweedekker No. 1056, is daarna bij Blijham geland en met bemanning geïnterneerd Het tweede vliegtuig, de Duitsche tweedekker No. 1055/16, is onder de gemeente Beerta neergeschoten en met bemanning geïn terneerd. Nog werden op dien dag te 12.10 n.m boven Sas van Gent een Duitsch vliegtuig, gaande Noordoost- Zuidwest, te 12.20 n.m. boven Cadzand twee Duitsche tweedekkers, gaande Noordoost Zuidwest, en te 12 21 n. m. boven dezelfde pfaats 20 Duitsche vlieg tuigen, gaande Noord-Zuid, waargeno- uien Van dezen laatste is eee vliegtuig door Nederlandsch geschut neergeschoten, doch even over de grens in Belgieë neer- De Duitsche regeering heeft door tus- schenkomst van den Duitschen gezant in middels reeds haar leedwezen over het gebeurde betuigd, onder mededeeling- dat een eskader Duitsche vliegtuigen bo ven het Kanaal zijn plaatsbepahngsver, mogen verloren had en tengevolge van een dichte wolkenlaag en bij het verlaten daarvan zich reeds boven Nederlandsch gebied bleek te bevinden, zoodat mede tengevolge van den sterken Zuidwestelij ken wind het overvliegen van Zeeland onvermijdelijk was geworden. De Nederlandsehe regeering heelt den gezant te Berlijn opdracht gegeven, de Duitsche regeering erop te wijzen, dat hare verklaring noch den tocht van het Duitsche-eskader over Zeeuwscli-Vlaan deren van Oostelijke in Westelijke rich ting, noch dien van de twee ten Motte geïi ,terneerde vliegtuigen verontschuldigt, en baron Gevers derhalve verzocht, bij de Duitsche regeering met den meesten nadruk te protesteeren tegen de zeer ernstige schendingen van Nederlandsch êeDedgezant heeft tevens opdracht ont vangen, van de Duitsche regeering vol ledige opheldering te vragen over het wei pen van bommen op Goeree, waar de Duitsche vliegtuigen niet in gevecht gewikkeld waren, en over het werpen van bommen op Schouwen, waar een wacht commandant met zekerheid meent te hebben waargenomen, dat een dei- bommen uit een met een zwart kruis gemerkt vliegtuig geworpen werd. Ten siotte hebben de gezanten te Londen, te Havre en Parijs opdracht ontvangen, resp aan de Britsche, Belgi sche en Fransrtie regeering de vraag voor te leggen, of vliegtuigen van hare lucht vloot zich door deelneming aan het ge vecht boven Schouwen aan schending van Nederlandsch gebied en het werpen van bommen hebben schuldig gemaakt. Na de herkomst van de op Goeree en Schouwen gevonden bomscherven wordt inmiddels van militaire zijde een onder zoek ingesteld. Goes. Donderdag 30 Aug. 8 u. nam. zal de Gemeenteraad vergaderen, ter be handeling van: 1. Stukken; 2. Aanvra gen om- afschrijving van belasting; 3. benoeming tijdelijk leeraar lijnteekeinen aan de avondschool1 voor ambachtslied den. Voorgedragen P. Kakebeeke; 4. Ver zoek L. Duvekot Czn. tot verkrijging van gem.-grond in erfpacht aan de J. A. v. d. Goeskade; 5. wijziging der verordening betrekkelijk de straten, enz, in verband en pellerijen; 6. wijziging verordening met de oprichting van mosselkokerijen op het gebruik der kaden, enzt 7 ver zoek van de heeren J. A. Wilton van Reede en G. Geijlten tot ingebruikneming van gem.-grond aan de Bleekerstraat. 8. verzoek van Joh. Kosten om afkoop van jachtrecht; 9. Verzoek Poelweg-bewoners om» bestrating van dien weg; 10. reke ning Burg. Armbestuur 1916; 11. Reke ning Gasthuisbestuur 1916; 12. Vast stelling gemi. rekening 1916; 13. Balans, enz. ge-m, gasfabriek 1916; 14. Wijzi ging gem. begrooting 1917; 15. Tijdelijke geldleening voor kasgeld; 16. aanbieding gemi. begrooting 1918. Zaterdagmiddag reed de koop man K. per rijwiel door de Ganzepoort- straat. Door dat em koetsier met zijn rijtuig niet uitweek viel K. met zijn fiets, waardoor hij zijn linkerhand ont wrichtte en een zijner vingers brak, Geneeskundige hulp werd verleend door dr. v. d. Harst. Heden is benoemd tot directeur eener Coöperatieve bakkerij te Terneu- zen den heer I. van Houte alhier. Mlddelburo De heer P. J. II C. Her ten, eerst volontair bij de politie te Mid delburg, later .adjunct-inspecteur te Vlis singen, thans inspecteur tweede klasse te Nijmege-n, is met ingang vian 1 Octo ber benoemd, tot inspecteur eerste klasse te Deventer. Bij de politie is aangifte gedaan van verduistering van een rijwiel, dat eenige oogenblikken voor een café was geplaatst. IIet. lijk van den 18-jarigen F, K. uit Vlissingen, die Woensdagmorgen bij de Abeele door den el-ectrischen tram MiddelburgVlissingen bij het instappen werd aangereden en die aan de beko men wonden nog- denzelfden dag in het Gasthuis te Middelburg overleed, is Za terdagavond van Middelburg naar Vlissin gen vervoerd, -om aldaar ter aarde te worden besteld. In verband met de stroiombe- sparing rijdt de electrische tram langzamer dan vroeger en daardoor is het oponthoud aan de heide eindstations tot een minimum beperkt en vertrekt de tram bijna steeds direct, na te hebben gewisseld. Voor één tram moet hier ech ter een uitzondering op gemaakt wor den en wel de tram, die te 9.10 des morgens van hier vertrekt en diei reeds 1e 8.40 hier aankomt, dus ongeveer een half uur op de Markt staat. Deze tram vertrekt namelijk te 8.20 van de remise te Vlissingen en wisselt op den Singel met de tram, die te 8.30 van hier ver trekt, een en ander om het schoolbe zoek van uit Vlissingen mogelijk te ma ken. Zij, die dus met de tram van 9.10 willen vertrekken zijn das gewaarschuwd, dat het tusschen 8.40 en 9.10 op de Markt staan van bedoelde tram geen re den voor hen is om zich te haasten.. Reeds een paar malen zage-n wij in dien tijd menschen, die op de Ma,rkt kwamen zich ongemotiveerd naasten. Het tweede Zondagavondconcert had gisteren weder een groot aantal menschen naar den Schutfersho-ftuin doen gaan, wel ke tuin heter verlicht was dan de eerste maal. Tijdens het negende nummer van het programma, veranderde het goede weer in een flinke regenbui, hetgeen oorzaak was, dat het 10de nummer verviel en het concert met een deel van een marsch werd beëindigd. Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehou- raadsvergadering waren dhrn. .1. Jasperse en A. Walraven afwezig. De gemeente- begrooling 1918 werd aangeboden in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van f 19765.84. De verordening aanwijzende de stemlo kalen in deze gemeente werd in dier voege gewijzigd, dat, voortaan te Kwadendamme in het R. K. Vereenigingsgcbouw in plaats van in een der lokalen van de R. K. school aldaar zal worden gestemd. Met 4 stemmen werd besloten het be heer en onderhoud van den grintweg naar 's Gravenpolder, aan de provincie af te staan. Wethouder Verbeek onthield zich in deze van stemming. De kosten daaraan verbonden, bedra gende plm. f 16000, zullen uit een annuï- teitsleening worden gevonden. Bij het sluiten der vergadering sprak de voorzitter zeer waardeerend ewoorden tot wethouder Groenewege, die wegens bedanken als raadslid voor het laatst de zitting bijwoonde, hij zeide hem dank voor al hetgeen hij in het belang van de ge meente èn als wethouder én als raadslid had verricht, waarna dhr. Groenewege dank zeide voor de tol hem gerichte woorden, alsmede voor den vriendschap- pelijken omgang, steeds ondervonden. Daarna sluiting. Nisse. ülir. Blok landbouwonderwijzer te lSloetiDge, zal bij genoegzame deelname in onze gemeente, dezen winter een cursus houden in landbouwboekhouden. Een aanbevelingswaardige zaak, vooral in dezen tijd, waar gedurig kennis van administratie vereischt wordt, ook in landbouwzaken. Ovezand. A.s. Zaterdag 1 Sept. zal het 40 jaar geleden zijn dat dhr. W. de Jonge als koster en organist werd aan gesteld in onze Parochiekerk welk ambt hij onder verschillende eerw. H. Pastoors nauwgezet en met plichtbetrachting heeft volbracht Dat dien dag voor den jubilaris niet onopgemerkt moge voorbijgaan, behoeft nauwelijks gemeld. Het zij dhr. W. de Jonge gegeven nog vele jaren zijn geliefkoost ambt te vervullen. Baarland. Zaterdagmorgen is de molen van den molenaar Moerland alhier, totaal afgebrand. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd, maar veel te laag. Driewegen. Met ingang van 16 Sept. a.s. wordt in deze gemeente een hulp- postkantoor gevestigd. Tot brievengaar der is benoemd dhr. A. Castel alhier. Kapeile. Opening van het nieuwe vei lingsgebouw der Veilingsvereeniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omstreken". Zaterdag j.l. had de opening plaats van het nieuwe veilingsgebouw der vei lingsvereeniging K.-B. en O. Hoewel niet groot, is het een zeer doelmatig gebouw, dat steeds voor uitbreiding vatbaar is Het is vlak bij het station gelegen, wat uit het oogpunt van verzending zeer prak tisch is. Wanneer we het gebouw bin nentreden, zien we links van ons amphi- theatergewijze banken geplaatst, waarop plaats is voor 84 personen Iedere plaats heeft een nummer met een drukknop. Wanneer men hierop drukt zien we op het wijzerbord rechts van ons het num mer van de plaats, waar men drukt, ver licht. Kortom, het veilen gaat nu op een zeer gemakkelijke manier. Aan weers zijden van het wijzerbord vinden we een cassa. Achter het wijzerbord vinden we een flink ruim degelijk ingericht kantoor. Vanaf de zitplaatsen hebben we een goed overzicht over de te veilen waren, die in een aparte afdeeling opgeslagen worden. Tot deze afdeeling geven twee groote deuren, waardoor al het fruit binnengevoerd wordt, toegang. Buiten het gebouw vinden we voor deze deur een overdekte oprit. Toen we er aankwamen waren de hee ren Jhr. J. v Vredenburch, F. Kakebeeke en D. Bloemsma bezig de inzendingen voor de tentoonstelling te beoordeelen. Op deze tentoonstelling was prachtig fruit te bezichtigen. Onder groote belangstelling, w.o. B. en W. van Kapeile, de heer Blabbekoorn was wegens ziekte verhinderd te komen, Jhr. v. Vredenburch, Voorz. derZ L. M., de heer F. Kakebeeke, Secr. der Prov. Veilingscommissie, D. Bloemsma, rijks- tuinbouwleeraar te Middelburg, de be sturen der zustervereenigingen Kruinin- gen en Krabbendijke en tal van andere autoriteiten, opende de Voorz., A. v. d. Graaf, de plechtigheid. Hij schetste ons de wording der vei lingsvereeniging en noemde vooral de heeren Peisser en Vervaat als de mannen die er den stoot tot gegeven hadden. Ook bracht hij een woord van hulde aan den heer F. Kakebeeke, die al het moge lijke gedaan had om de Veilingsvereeni ging op te richten. Verder werden nog gehuldigd de lieeren Bloemsma. Jhr. v. Vredenburch en A. Nijsse. Een woord van dank voor de tegen woordigheid werd gebracht aan het ge meentebestuur, de vertegenwoordigers van de zustervereenigingen (Goes kon onmogelijk uitgenoodigd worden) en de muziek van Kapeile, dat de plechtigheid opluisterde. Tenslotte werden nog gehuldigd de heeren Nausse en Co., als fruitverzenders, Glerum de veilingmeester, de architect Bierens en de aannemer W. v. d. Linden. De burgemeester en de heeren Bloem sma, v. Vredenburch, Kakebeeke en Nijsse betuigden hun dank voor de woor den tot hen gesproken en betuigden hun sympathie met de veilingsvereeniging. De heer F. Kakebeeke verzocht ons mede te deelen dat de veilingsvereeni ging beslist niet, zooals algemeen be weerd werd, in dienst staat van een esploiteur. Hierna sprak de heer v. d. Graaf een slotwoord, waarin hij de aandacht ves tigde op het afmijntoestel van de firma v. d. Hoorn en Wouda uit Utrecht. Ook sprak hij een woord van dank aan de inzenders van de waren voor de tentoon stelling Ook de kranige tuinbaas dhr. Blaas van Jhr. v. Vredenburch werd niet vergeten. Nu volgde rie toekenning der prijzen die als volgt waren verdeeld: No. 1. Verzameling van 10 verscheiden heden Tafelappels; idem van Peren. Ie prijs, verguld zilveren medaille, ge schonken door Jhr. J. van Vredenburch, aan W. de Groene, Kapeile2e prijs, bronzen medaille, geschonken door het Bestuur, aan J. C. Persant Snoep. No. 2. Verzameling van 6 verscheiden heden Keukenappelsidem van Stoof peren, le prijs niet toegekend2e prijs, C. Zeegers, eervolle vermelding. No 3. De 10 mooiste Bonne Louise d'Avranches. le prijs, bronzen medaille, geschonken door 't Bestuur, aan J. Sonke, Kruiningen2e prijs, eervolle vermelding, P. van Iwaardeu, Biezelinge. No 4. De 10 mooiste Beurré Duran- deau, le prijs, bronzen medaille, geschon ken door 't Bestuur, aan J. C. Pesant Snoep 2e prijs, eervolle vermelding, P. van Iwaarden. No. 5. De 10 mooiste Beurré de Merode. le prijs, verguld zilveren medaille met lof, Joh. Pilaar, Goes, geschonken door F. Kakebeeke2e prijs, eervolle vermel ding, J, C. Persant Snoepidem W. de Groene. No. 6. De 10 mooiste William's Duchesse. le prijs, bronzen medaille, door 't bestuur, niet toegekend. No. 7. De 10 mooiste The Queen, le prijs, bronzen medaille, Joh. Pilaar te Goes, geschonken door 't Bestuur2e prijs, eervolle vermelding, J. C. Persant Snoep. No. 8. De mooiste verzameling appels van ieder 3 stuks, le prijs, zilveren me daille, geschonken door 't Bestuur, aan J. C. Persant Snoep 2e prijs, eervolle vermelding, P. van Iwaarden. No. 9. De mooiste verzameling Peren van ieder 3 stuks, le prijs, zilveren me. daille, geschonken door A. v. d Graafl aan P. van Iwaarden "2e prijs, eervolle vermelding, J. C Persant Snoep. No. 10. De mooiste verzameling Groen- ten. le prijs, niet toegekend2e prijs, medaille, Vervaat; 3e prijs, eervoile I vermelding, Ver. Cons.fabriek. No. 12. Ter opluistering le prijs, Jhr, J. van Vredenburgli, tuinbaas W Blaas, buiten mededinging; 2e prijs A. Daane, bronzen medaille, geschonken door hei Bestuur. No. 13. De mooiste appels en peren hoeveelheid en keus geheel vrij. le prijs A. v. d. Graaf, zilveren medaille, ge. schonken door Jhr J. v Vredenburgh; 2e prijs P. Baaijeris, zilveren medaille, geschonken door C. D. Vreeke; 3e prijs Jac. Reierse, bronzen medaille, geschon ken door het Bestuur4e prijs A Slabbe- koorri, eervolle vermelding; 5e prijs Van Hee, zilveren medaille, als goed sortiment voor den handel, uitgeloofd door den heer D. Bloemsma. Zilveren medaille, geschonken dooi den heer J. Kooiman, aan W. K. Schrier, voor mandjes vruchten ter opluistering. Na de veiling werd de eerewijn aan geboden in het kantoor der veilingsver eeniging, waarmede de plechtigheid ge sloten werd. Oostburg. Woensdag 29 Aug. as. zal door den Bond van Nederlandsehe Akker bouwers een algemeene vergadering worden gehouden in de graanbeurs alhier, -y Bespreking Toetreding nieuwe ledenen verkiezing bestuur. Eene vergissing. Zondagmorgen liep hier het gerucht, dat op Aardenburg bommen waren geworpen. Velen bespra ken om na het middageten per fiets er heen te rijden, wat dan ook gebeurde, Later in den namiddag kwam de vergis sing aan den dag en bleek, dat er bommen i waren geworpen in een weide behoorende onder de hoeve „Arenburg", onder de gemeente Cadzand. Zaterdag j.l. was vanwege de ge meente gedroogde paling te bekomen, alleen voor de inwoners. Ahveer iets vreemds. Cadzand. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn in de weide, behoo rende bij de hofstede „Arenburg", zes bommen geworpen. Persoonlijke ongeluk ken vielen gelukkig niet voor. Door zes ontploffingen werden diepe kuilen in den grond geslagen. Door verscheidene gemeenten in het land van Cadzand, zal aan gezinnen, die een jaarlijks inkomen hebben beneden f 1200, schoeisel aan verminderde prijzen geleverd worden. Weder bommen boven Zeeland. Ondanks de protesten, die onze regee ring herhaaldelijk aan de oorlogvoeren den heeft gericht, inzake liet verschij nen van vliegtuigen boven ons grond gebied en wat nog erger is inzake hel laten vallen van bommen schijnen di luehtvaarders oï zich daarvan niets aai te trekken of zich niet te kunnen oriën- teeren In den nacht van Zaterdag o[ Zondag zijn weder vliegtuigen 'boven Zeeuwsch-Vlaanderen verschenen en heli ben bommen gegooid. Naar wij verne men vielen er Zaterdagavond omstreeks half twaalf vijf in den omtrek van Cad zand. De bommen moeien echter geen schade van beleekenis hebben aan,goj richt, (ferwij-1 ook geen menschen \wr I den getroffen. Toch wordt het voor de j bewoners van plaatsen aan de kust o( j de grens gelegen al meer en meer onvei- j lig, nu het blijkt, dat deze vergissingen E aan de orde van den dag komen. Zeelands Proeftuin. Hel nut van deze inrichting zal well i door ieder, die een beetje begriji vat fruitteelt heeft, worden erkelid. Hier toch worden de- resultaten vai de wetenschappelijke onderzoekingen, be treffende de fruitkweek én de bestrijdini der vele parasieten, die het op den onder gang daarvan gemunt hebben, praktisc) toegepast en getoetst. Zoo nu en dan worden belangstellen den in de gelegenheid gesteld den tui» te bezichtigen en zich op de hoogte te stellen van den gang in de vorderingen der wetenschap. Ook deze week was daal toe gelegenheid Er waren er niet velen, die van het vriendelijk aanbod van den heer Bloemsma gebruik maakten. De enke len die er gevolg aan gaven genoten zeer Onder leiding van den heer Bloemsma werd de geheele tuin bekeken. Bewondert werd de prachtige groei van liout o» vruchten; kennis werd gemaakt met de eigenaardige vormen, waarin men ooi- den groei van vruchtboomen tracht le dwingen. Onderwijl gaf de heer Bloemsma maar toelichting. Vertelde waarom hij te gen. den beredeneerden snoei was, en be-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 4