dieven, No. 100. Zaterdag^25 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. eekbank II FEUILLETON. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Vlissingen [iie ie Utrecht. kaken. o.-, hand te koop: AFÉ, hand te huur: en WINKELHUIS, Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJOAfiAVOND. Dit nummer hestaat uit 6 blaflzjjflen. EERSTE BLAD. UIT DE PERS. Onder den grond. Welk weder zullen wij hebben Sociale Berichten. 1.000. iek Wllhelniinastraat. No. 3. Tiel Uithoorn Utrecht Veenendaal Vlissingen Wildervank Woerden IJmuiden Zeist Zierikzee Zutphen Zwijndrecht M. iEGslNNEN IN 1917. opende rente. aar —18 en MIDDENDORP, Itig, aan eene drukke vaart and gelegen hans VERGUNNING, Woonhuis, Schuur en Tuin, er 19 Aren. richtingen te verkrijgen ten 'Notaris E. C VAN UiSriEL, een flink een welbeklante Brood- ledbakkerij met annexe zaak, gunsiig gelegen mid- lorp Kloetinge. ig 1 October 1917. en bij Notaris E. C. VAN ioes. Terstond (Wordt vervolgd.). HE SEIIWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wlffesfraaf A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten £5 Ct. p. ir. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. gevraagd. UIJPFRS, Aannemer, Hein- at voor een sleutel?" vroeg „Geheime Crypte", ant- priester. „Een oogenblik heb dat wij er behoefte aan zou- hebben en in ieder geval is sreed te zijn dan onverhoeds e worden". ft gij", vroeg Maigaretha, „dat tatie op iets anders zal uit-- op een wandeling'?" .goede burgers met te huis ik het", antwoordde de pries- betreft, ik zal gaan", verklaar- Schültz,. ok", liet Wilhelm er op vol- Ier ook geen deel aan kunne» roeg Georges. mij gezelschap houden, nujn ran uw zuster Margaretha v astoor; „gij weet, dat het uw jn spoedigste te genezen", renden dag te drie uren kwa- •ouwer en zijn vriend op het Nieuwe Opera. Het jenever-gevaar. „De Maasbode' 'schrijft: „De wereldoorlog is thans in zulk een stadium gekomen, dat het publiek zich moegekeken heeft. Nu al drie jaren lang, eiken dag, die lange kolommen druks over heldenmoed en misdaad, over heilige zelf opoffering en verfoeilijke beestigheden. Het is om er suf van te worden. „Maar in oogenblikken van bespiegeling zien wij toch nog als iets zeer schoons de houding van het lijdend publiek in de oorlogvoerende landen, zooals ons die door verhalen en brieven beschreven wordt. „Daar is publiek, dat uit de ontberin gen en levensmoeilijkheden kracht, karak terkracht haalt. „Voor ontelbaren zal de oorlog niet tevergeefs geweest zijn. De beproeving heeft heil gelouterd. Wat kardinaal Mer- cier in België, de bisschoppen en pries ters in de overige landen, evenals Paus Üenedictus door woord en voorbeeld pre diken, wordt alom door duizenden opge volgd. Ook rondom ons vermenigvuldigen zich de beproevingen. „Ook ons gaat het oorlogswee harder knellen. „Toch blijven alle beproevingen nog ge ring schijnen, wanneer wij die vergelij ken met de ellende in oorlogsland. „.Wanneer wij droog brood eten, dan eten wij nog weeldebrood in vergelijking met degenen, die aan het front staan of in een afgemarteld land leven. „Wij hebben ons in de beproevingen te schikken, zooals een Christelijk volk be taamt. „Doen wij het ook? „Er wordt door sommigen reeds ge klaagd en gemopperd, wanneer de levens gemakken verminderen. „Thans wéér wordt geraakt aan den volksdrank, het bier. Het wordt duurder eu de kwaliteit wordt minder. Een nieuwe vermindering der kleine levensgenoegens dus. Maar een vermindering, die wel te dragen is, evenals zoovele andere. „Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat door de verhooging der bierprijzen en de vermindering der kwaliteit, het ge bruik van sterke dranken, van jenever V vooral, stijgen zal. „Wie dagelijks met het volk in aanra king komt, hoort menigmaal over die ver- j wisseling van biergebruik met jeneverge- bruik spreken als over een doodgewone zaak. „Laat ons oppassen I „Het zou duur te staan komen aan onze volkskracht, indien aldus het resultaat verspeeld werd van een jarenlangen, he- vigen, hardnekkigen strijd tegen het mis bruik van sterken drank. 32) Er waren nog geen driehonderd perso nen bijeen; de besluiteloosheid was groot in die groep, en misschien zou zij spoe dig uiteengegaan zijn, indien niet de reus, op een liniesoldaat toetredende, die een standaard vasthield, pp welke men met groote letters lasLeve da Orde, dat vaan del overgenomen en, het zwaaiende, uit geroepen had: „Voorwaarts degenen, die niet bevreesd zijn, en leve Frankrijk!" De menigte der nieuwsgierigen, opgeko men om de manifestatie te zien, volgde, onder het herhalen der kreten: „Letve Frankrijkleve de orde(!" De spoorslag was gegeven, de kleine kolonne groeide aan: op honderd pas sen van de opera waren de manifesteer- ders meer dan duizend; zij waren meer dan driemaal dat getal toen zij op het Beursplein, aankwamen. Een compagnie nationale gardes was er gelegerd; de kapitein trad vooruit om de manifestatie tegen te houden. „Zoudt gij medeplichtigen zijn der moor- denaars van Montmartre?" vroeg de brou- „Tegenover het deel der oorlogsellen den, dat ons dagelijks ernstiger bedreigt, mogen wij niet staan met doezelig hoofd en slappe beenen. „Een krachtig, zelfbewust volk, dat zich Christelijk noemt, draagt met fiere gelaten heid ontberingen en offers, maar be dwelmt zich niet met Westersch opium, wanneer de levenslast zwaarder wordt en het gevaar groeit." Militaire Macht. De Nieuwe Koerier schrijft: De thans opgeheven schorsing van het Eindhovensch Dagblad door het militair sag heeft de vraag naar voren ge drongen, of dit gezag wel: bevoegd was een dagblad te schorsen. Aan de formeele bevoegdheid kan wel niet getwijfeld worden; zoodra een streek jn staat van beleg of van oorlog isi ver klaard,, gaat het burgerlijk gezag op het militaire over; en het-militair gpziag bezit dan zulke uitgebreide 'macht, dat ook de schorsing van dagbladen er onder valt. Maar een andere vraag is, of de wet gever er wel aan gedacht heeft, dat ook enkel wegens het tegengaan van smokke len eene streek in staat van beleg kant worden verklaard, zpoals' thans hier en daar het geval isl. En indien de wetgever daaraan gedacht had, zou hij dan zulke groote mlacht aan de militaire overheid iu zulke gevallen gegeven hehben? Het maakt een wonderen indruk, dat het ééne blad veel meer mag Zeggen dan liet andere, zonder geschorst te worden, omidat het ééne in een plaats uitgegeven wordt, die niet in staat van belieg,is verklaard, en het andere wel, terwijl de reden, voor dezte verklaring in staat vain beleg, enkele gelegen is in het tegengaan van den smokkelhandel. Want de Telegraaf heeft het toch Ze ker honderdmaal bonter gemaakt dan het Eindhovensch Dagblad. Daaromi was het wenschelijk, dait de Minister van Oorlog zijne meening over het geval-Eindhoven kenbaar maakte. De Eerste Kamer is tegen Dinsdagmiddag bijeengeroepen. De Koningin ontving den Duitschen gezant, dr. Rosen, in audiëntie, ter over handiging zijner geloofsbrieven. 5 pot. Ned. Indische leening. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, is het voor Nederland gereser veerde gedeelte der inschrijving ruim volteekend. Over de resultaten in Indië kan nog niets vermeld worden. Vredesbeweging. In een schrijven van de Frederatie der Diocesane R. K. Werklieden- en Volksbonden aan de Ned. R. K. Arbeiders lezen wij, dat het Federatiebestuur het wer met zijne stentorstem. „Neen, neen, geen bloedl" riepen de soldaten en onmiddellijk ter zijde gaan de, presenteerden zij 'het geweer, terwijl de tamboers een roffel sloegen. Uit de ramen werden driekleurige vlag gen gestoken en de kreten van: „Leve de orde! leve Frankrijk.f" klonken van alle kanten. In de rue Drouol was de mairie be zet door een aan het comité behooren den post; er heerschte éen kortei aarzen ling, 'daarop presenteerden de soldaten wederom het geweer en de groote mien- schenstroom, voorafgegaan door den El- zasser vreus, zette zijn indrukwekkenden loop voort. Qp die wijze bereikte mm het Vein- dóme-plein, .dat het middelpunt van de krachten der oproerlingen en de stave» der bataljons van Belleville was. Voor de ontzagwekkende en ongewapende mas sa, die zich uitstrekte zoo ver het oog reikte, weken de onthutste bataljons ter zijde. Een enkele afgevaardigde van het een trale comité durfde den doortocht be twisten niet door geweld, maar door vrees- aanjaging. Omgord met een roode sjerp, vertoonde hij zich op het balcon, om geven door verscheidene hoofdofficieren. Centraal Bureau der K. S. A. uitnoodigde een vredesbeweging van alle Katholieken te organiseeren. In afwachting nu van wat de K. S. A. in dezen meent te moeten doen, richt het Federatiebureau thans door tusschen- komst der plaatselijke besturen en van de Kath. pers tot alle 50.000 Nederland- sche Katholieke arbeiders, vereenigd in de H. K. Werkliedenvereenigingen en Volksbonden, een dringenden oproep, om op Zondag 2 September een algemeene H. Communie te houden tot intentie van het welslagen van de Vredespogingen van Z. H. den Paus. Ook werd volgens „de Tijd" het vol gend schrijven verzonden aan Z H. den Paus. „Allerheiligste Vader, De Federatie der Diocesane R. K Werk lieden- en Volksbonden in Nederland verheugt zich in hooge mate, dat Uwe Heiligheid woorden van Vrede heeft gesproken tot de geteisterde wereld. Zij spreken den wensch uit, dat zij, die de volken regeeren, naar die vader lijke stem zullen luisteren. Zij biddén God, dat Hij hen, die de volkeren besturen, maar die zelve in Gods hand zijn, moge neigen naar den vrede, waarnaar allen zoo verlangen. Met aandrang zullen wij de 50.000 leden der Federatie aansporen op Zondag 2 Sept. a s. tot de H. Tafel te naderen, ten einde van God te verkrijgen, dat het door Uwe Heiligheid zoo gewenschte resultaat worde bereikt. Van Uwe Heiligheid de toegewijde en gehoorzame zonen. Het Bestuur der Federatie." Het bureau voor de R. K. Vakorgani satie heeft, naar „De Tijd" meldt, het initiatief genomen, tot het organiseeren van een internationale vredesbeweging, in samenwerking met de bevriende organisaties Het doel dezer actie is, in alle landen het vredesvoorstel van den Paus bij het volk weerklank te doen vinden en op de respectievelijke regee ringen invloed, uit te oefenen, teneinde in beginsel het aanbod van den Paus te aanvaarden. Het vakbureau heeft de federatie der Dioc. Bonden uitgenoodigd tot samen werking in de uitwerking van deze plan- Namens de Chr. Vereen, voor Jonge Mannen Obadja en Theofilus te Rotter dam is volgens de N. R. Ct., een tele gram gezonden aan het Nederlandsch Jongelingsverbond te Amsterdam met het verzoek in de eerste week van Sep tember een buitengewonen bondsdag bij een te roepen, teneinde de bondsafdee- lingen zich te doen uitspreken voor een vredesactie door bemiddeling van dun wereldbond van Chr. Vereen, voor jonge mannen. Daar de wereldbond bijna een millioen het meest direct bij den oorlog betrok ken jonge mannen omvat, hoopt men daardoor de algemeene roepstem voor en den arm uitstrekkende om het stil zwijgen op te leggeu, rie-p, hij uit: „Burgers, in naam van het centrale comité ....j' Meer hoorde men niet; een ontzaglijke kreel van „leve de orde, leve de 'Natio nale Vergadering! leve de republiek", ver- doofde de stem van den rampspoedigen redenaar, die onmiddellijk verdween, ver volgd door uitjouwiugen en gefluit. Sinds dat oogenblik was de manifesta tie nog slechts .een zegetocht en over het Vendöme-plein, door de rue de Ri- voli, over het plein en de brug de la Concorde als een reusachtige slang naar de wijk Saint-Germain voortkronkelende, doorliep zij de voornaamste strafen en zakte langs den Boulevard Sain-Micheï naar den rechteroever der Seine terug. Gp den hoek van den Boulevard Bon ne Nouvelle, wierp een woesteling met een grijzen vilten hoed op het hoofd zich onverhoeds op het vaandel der orde on der het gebrul van: „Leve de Commune 1" De brouwer was o'p den aanval niet verdacht en het vaandel ontsnapte aan zijne handenmaar de verrassing was niet van langen duur; met de eene hand greep hij den stok van den standaard, met de andere den aanvaller, dien Wilhelm reeds bij zijn middel omkneld hield, licht vrede te doen aangroeien in kracht en beteekenis en de eenheid tusschen de verschillende nationale bonden onderling te herkrijgen. De kolennood en de treinen. Naar wij vernemen is nog geen beslis sing genomen, aangaande de vraag, of in October de toeslag op de spoorweg biljetten weer zal verminderen. Het zal er van afhangen, of mien, volgens .deze bestaande dienstregeling zal kunnen bljj- ven rijden, en of het aantal reizigers) sterk zal' verminderen, wanneer die va- 'cantie-miaamden afgeloopen zijn. De kans bestaat natuurlijk, dat het aantal treinen echter nog .mieer beperkt zal' moeten worden, wegens den kolen- nood. Dan zullen de spoorwegdirecties wel tegelijkertijd de dure tarieven nog willen handhaven. Als besparingsmaatregel zullen voorts thans de zware spoorwegwaggons jmiet gangen buiten dienst gesteld worden en vervangen worden door lichte waggons, waarin bovendien veel meer plaats is. (N. v. d. D.) Een kamp te Putten. Bij de regeering bestaan plannen om te Fatten op de Veluwe een interaee- ringskamip te vestigen waar vermoeder lijk een 4000 man zullen worden onder gebracht. Het gebrek aan veevoeder. Men meLdt uit Gemerl. aan de 'sliert. Crt.W.egens gebrek aan veevoeder slach ten onze boeren tegenwoordig zelf hun; koeien en verkoopen het vleesch iets la ger dan de slagers, terwijl de kalveren direct na de geboorte naar de worstfat brieken gezonden worden. Anti-Rev. en Chr.-Hist. Raadsleden. De Bond van Anti-Rev. Gemeenteraad* leden en de Ver. van Chr.-Hist. leden van Gemeentebesturen komiein 5 en 6 Sep tember a.s. te Amsterdam in algemeene vergadering bijeen. De ochtendvergade ring van dpn eersten dag is gewijd aan afdoening van huishoudelijke zakeu; des middags te 2 uur spreekt het Kamerlid Jin. ma'. D. J. de Geer over: „De Ge- meentefinanciëin. De tweede dag opent met een bespre king van het advies van de besturen omtrent de vraag: „Welke mioet de hou ding der Gemeentebesturen zijn inzake den aandrang tot verhooging van de sa larissen der openbare onderwijzers.Ver der houdt Mr. H. Wi. Hovy, burgemeester van Loos'duinen, een verhandeling] over de electriciteitsvoorziening op het plat teland. Aan de vergadering is; verbonden een boottocht, langs de havens van Amster dam of bezichtiging van een gemeente lijke instelling. DEN HELDER, 23 Aug, Het stoom schip „Renuta Leonihard" dat hedenmor gen was, vlóit gesleept is even buiten de territoriale wateren getorpedeerd en ge- te hem op, schudde hem als een venijnig dier, dat door een hond 'in den vollen bek genomen is en slingerde hem geheel gekneusd niet verachting verre van zich af in het. stof. Een uitbarsting van toejuichingen en bravo's begroette deze daad van buiten gewone spierkracht, en de kolonne, die tot een leger aangegroeid was, keerde, te midden van een onbeschrijfelijke geest drift naar hel punt terug, vanwaar zij was uitgegaan en waai- zij' uiteenging, om er zich den volgenden dag weder te ko men vereenigen. De partij der .orde had hare eerste overwinning behaald, een geheel vreed zame overwinning, waarvan de gevolgen ontwijfelbaar den vrede en de gerustheid moesten herstellen. Groot was de vreugde in 'de rue des Feuillautines, toen Schültz er den ge lukkigen afloop der manifestatie verhaal de en Wilhelm er de rol mededeelde, die de brouwer daarbij vervuld had. Margaretha omhelsde haar vader met vuur, Georges straalde van trots; wat den pastoor aangaat, hij verlengde dien avond zijn officie met eon lang gebed van dankzegging, waarna hij den sleu tel weder in zijn geheime bergplaats! legde. Verwachting tot den avond van 25 Aug.: Stormachtige tot krachtigen, later afne mende Zuidelijke wind; zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk regenbui en. Weinig verandering van temperatuur. zlonken, 2 der opvarenden zijn overleden, de bemanning is door een N.ederlandscho torpedoboot naar Den Helder overge bracht. Men meldt ons uit Vlissingen: Zondag 26 Augustus e. k., des namid dags te 4 uur, zal iu het St. Vincentius- lokaal, Bogaardstraat te Middelburg eene vergadering gehouden worden van de be staande R. K. Propaganda Clubs in Zee land. Doel dezer vergadering is, zoo mogelijk te geraken tot de oprichting eener Cen trale R. K. Propaganda Club. Goes. Zondagrust apothekers. Zondag 26 Aug. is de apotheek van den heer v, d. Hoek geopend; de beide andere blijven dan gesloten. Woensdagavond arriveerden alhier, onder leiding van den Zeereerw. heer Greben, pastoor te Coblenz, en Mej. B. Lübbers, uit Delft, ongeveer 90 Duitsche kinderen. De kinderen waren 's morgens om acht uur uit Coblenz vertrokken en waren over Zevenaar, waar zij het middagmaal gebruikt hadden, naar hier gereisd. De kinderen zagen er allen netjes .en zindelijk uit en maakten reeds terstond bij de aan komst een zeer goeden indruk. Ofschoon slechts enkele uren voor de aankomst telegrafisch hiervan aan ons bericht ge zonden was, waren de kinderen toch in een oogenblik tijds onder dak gebracht. Het was als het ware een edele wed strijd tusschen de verschillende Goesche families, wie er een kipd mocht her bergen. De zeereerw. heer Greben drukte ons herhaaldelijk zijne hooge bewondering uit over de goedhartigheid en de niet genoeg te prijzen gastvrijheid der Goesenaren en verzocht ons uitdrukkelijk dit in ons blad te vermelden. Gisteren, Donderdag, meldden zich bij ons uit Goes plm. 30 personen aan, die zich bereid verklaarden één of twee (één zelfs drie) kinderen voor zes weken bij zich te houden, zoodat er thans 38 kinde ren hier in Goes geplaatst zijn. De overi- gen zijn over Zierikzee, Ovezande, Ivwa- dendamme, 's Heerenhoek, 's Gravenpolder en Hansweerd verdeeld. Nog steeds komen zich bij ons per- sonen vervoegen om Duitsche kinderen bij zich op te nemen. Dit zal dus zijn voor een volgende maal. Alleen Vincent kwam in een zeer slecht humeur en bèschonkener dan gewoonlijk thuis, trapte een stoel stuk, bedreigde) zijne vrouw, sloeg zonder reden zijn doch tertje, een kind van vijf jaar, braakte' de afschuwelijkste scheldwo'orden uit te gen de adellijken, de priesters, den gods dienst, de burgers, de reactionnairen; laadde .zijn geweer, en verklaarde, dat, hij "den volgenden dag met zijn vriend Laurier en de voornaamste broeders van de E.pi-Scié de bataljons van het Ven döme-plein zou gaan versterken en zoo die bandieten van clericalen eir zich we der durfden vertoonen, zij' er zoodanig ontvangen zouden worden, dat hun alle lust om er terug te keeren vergaan zou. „Zoudt gij op hen durven schieten?" riep Louise verschrikt uit. „Op hen zóówel als op u als gij er kwaamt", schreeuwde hij met een vree- selijke godslastering, „en ik zweer bij de hel", liet hij er, terwijl hij zijn glas op de tafel stuk sloeg, op volgen; „dat er bloed zal stroomen!" De arme vrouw gaf geen antwoord; vloekende nam hij zijne wapenen op, stak zijn zak vol patronen en verliet het huis. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1