De Groote Oorlog. o. 99. Donderdag S3 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. I Verschijnt eiken MAANBAG-, WQEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND I [UWE ZEEUWSCHE COUP i Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor w. d. AdministratieBoudewIJn de Wittestraaf A 135» GOES. Te), interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Aan ,,De Maasbode" ontleenen wij den tekst van het hemiddelingsaanbod, dat de H. Vader aan alle oorlogvoerenden deed toekomen. Aan de hoofden der oorlogvoerende volkeren I Sinds het begin van ons Pontificaat hebben wij ons te midden van de ver schrikkingen van dezen vreeselijken oor log, die over Europa is ontketend, drie dingen voorgenomen: Een volstrekte onpartijdigheid te bewa ren ten opzichte van alle oorlogvoerenden, gelijk het past aan hem, die de gemeen schappelijke vader is en die al zijn kinde ren met gelijke toegenegenheid liefheeft. Verder ons voortdurend te beijveren om aan allen het meest mogelijke goed te doen en dit zonder uitzondering van per soon, zonder onderscheid van nationali teit of godsdienst .gelijk dit. ons wordt voorgeschreven zoowel door de aigemeene wet der liefdadigheid als door de verheven geestelijke taak ons door Christus toever trouwd. En ten slotte, gelijk onze vredelievende zending het insgelijks vereischt, niets na te laten, voor zoover het in onze macht was, van datgene, wat zou kunnen bijdra gen om het einde van deze ramp te ver haasten door, te pogen de volkeren en hun hoofden te brengen tot meer gema tigde besluiten bij de beraadslagingen over den vrede, een rechtvaardigen en duurza- men vrede. Al wie gedurende deze drie smartelijke jaren, die nu vervlogen zijn, ons werk heeft gevolgd, heeft gemakkelijk kunnen erkennen, dat, zoo wij altijd getrouw ge bleven zijn aan ons besluit van absolute onpartijdigheid en aan onze actie van weldadigheid, wij evenmin hebben opge houden de volkeren en de regeeringen der oorlogvoerenden te vermanen weer broeders te worden; ofschoon er geen openbaarheid gegeven is aan alles, wat wij gedaan hebben om dit hoog edel doel te bereiken. Tegen het einde van het eerste oorlogs jaar hebben wij tot de strijdende naties de levendigste vermaningen gericht en bo vendien den te volgen weg aangegeven ■om tot een standvastigen en voor allen eervollen vrede te komen. Helaas, onze oproep werd niet gehoord en de oorlog werd met hardnekkigheid nog twee jaren voortgezet met al zijn verschrikkingen. ■Hij is zelfs nog wreeder geworden en Ibreidde zich uit te land, ter zee, ja tot de lucht en men zag over onverdedigde plaat sen, over vredige dorpen en hun onschul dige bevolkingen droefheid en dood neder- komen. En thans kan niemand zich indenken, iNe het lijden zich zou vermenigvuldigen en zou verergeren, wanneer nog weer irxaa oden of erger nog, wanneer nieuwe jaren rich zouden komen voegen bij dit bloedigiriennaat. Zou i^e beschaafde wereld dan niets meer morilen worden dan een veld des doods? En Europatj zoo roemrijk en zoo bloei end, zal het idan als worden meegesleept door een algvSnaeene verdwazing om te ijlen naar den afgrond, om de hand te leenen tot zijn riigen zelfmoord? Bij zulk een beangstigenden toestand en tegenover een zoo ernstige bedreiging zenden wij, die ge.eu enkel bijzonder poli tiek oogmerk hebbttn en die naar de ver langens of belangen van geen der oorlog voerende partijen luisteren, maar alleen gedreven worden doo r het gevoel van on zen verheven plicht .als gemeenschappe lijk vader der geioovijgen gehoor ge vend aan de smeekingon onzer kinderen, die onze tusschenkomst,i en onze vrede lievende roepstem inroepen, gehoor ge vend aan de stem der menschelijkheid :zelf en aan de rede opnieuw een kreet des vredes de wer-eld in en wij "hernieuwen onzen dringenden oproep aan diegenen, welke hest lot der naties in hun hand hebben. Maar, om ons niet meer te bepalen tot aigemeene termen, gelijk de omstandighe den ons dit wenschelijk deden voorkomen in het verleden, willen wij thans over gaan tot voorsteilen, tot meer concrete en practische voorstellen en de regee ringen der oorlogvoerende volkeren uit- noodigen overleg te plegen over de vol gende punteh, die de grondslagen schijnen te moeten vormen voor een rechtvaar digen en duurzamen vrede, terwijl wij aan haar de zorg overlaten die punten te preciseeren en aan te vullen. Op de allereerste plaats moet het funda- menteele punt zijn, dat in plaats van de materieele macht der wapenen de mo- reele macht van het recht worde ge steld Daaruit, vloeit voort een rechtvaar dige overeenkomst van allen ter gelijktij dige en wederkeerige vermindering der bewapening naar de regelen en de waar borgen, naar de mate vah noodzakelijk heid en voldoendheid vast te stellen voor de handhaving der openbare orde in iede- ren staat. Vervolgens moet in plaats van de legers het instituut van arbitrage ge steld worden met zijn hooge vredelievende werkzaamheid volgens overeen te komen vormen en vast te stellen bepalingen tegen iederen staat, die zou weigeren interna, tionale kwesties te onderwerpen aan ar bitrage, of wel de beslissing daarvan te aanvaarden. Wanneer eenmaal de suprematie van het recht aldus is vastgesteld, dat men dan eiken hinderpaal voor het verkeer der volkeren wegneme door met vast te stellen regelen insgelijks de ware vrij heid en gemeenschappelijkheid der zeeën te verzekeren, wat eenerzijds talrijke oor zaken van conflict zou uitsluiten en ander zijds voor allen nieuwe bronnen van wel vaart en vooruitgang zou openen. Wat de te herstellen schade en de oor logskosten betreft, zien wij geen ander middel om de kwestie op te lossen, dan als algemeen beginsel te stellen een alge- heele en wederkeerige coördinatie, die overigens gerechtvaardigd is door de uit gebreide voordeelen, uit de ontwapening te trekken en dit te meer, opdat men niet zou voortgaan met een dergelijke slachting, alleen om redenen van econo- mischen aard. Voor zekere gevallen echter bestaan bij zondere redenen om ze met rechtvaardig heid en billijkheid te wikken en te wegen. Maar deze vredelievende overeenkom, sten met de geweldige voordeelen, die er uit voortvloeien, zijn niet mogelijk zonder wederkeerige teruggave der thans bezette gebieden. Bijgevolg van Duitsche zijde algeheele ontruiming van België met waarborging van 'zijn volledige, politieke, militaire en economische onafhankelijkheid tegenover welke mogendheid ook. insgelijks ontrui ming van het Fransche grondgebied. Van den kant der andere oorlogvoeren de partijen eenzelfde teruggave der Duit sche koloniën. Wat betreft de territoriale kwestie, zoo als bijvoorbeeld die, welke gerezen zijn tusschen Italië en Oostenrijk en tusschen Duitschland en Frankrijk, is er reden om te hopen, onder overweging van de ge weldige voordeelen van een duurzamen vrede met ontwapening, dat de partijen, bij het conflict betrokken, die kwesties zullen willen onderzoeken met verzoe ningsgezinde geneigdheid, rekening hou dend naar de mate van het rechtvaar dige en mogelijke, gelijk wij dat eertijds reeds hebben gezegd, met de aspiraties der volkeren, terwijl de bijzondere be langen ondergeschikt gemaakt worden aan het algemeen welzijn der groote men- schelijke gemeenschap. Dezelfde geest van billijkheid en recht, vaardigheid zal het onderzoek der andere territoriale en politieke kwesties moeten leiden en vooral die betreffende Armenië, de Balkanstaten en de gebieden, welke deel uitmaken van het vroegere Koninkrijk Polen, met welk land, in het bijzonder zijn edele historische tradities en het lij den, speciaal in den tegenwoordigen oor log ondergaan, de sympathieën der naties zich op rechtvaardige wijze moeten doen - verzoenen. Dit zijn de voornaamste grondslagen, waarop wij gelooven, dat de toekomstige reorganisatie der volkeren moet steunen. Zij zijn van dien aard, dat de terugkeer van dergelijke conflicten onmogelijk wordt gemaakt en dat een oplossing wordt voor bereid van de economische kwestie, zoo belangrijk voor de toekomst en'het mate rieel welzijn van alle oorlogvoerende sta ten. die grondslagen voorstellend, u, die in dit tragisch uur het lot der oorlogvoe rende naties leidt, zijn wij bezield met de zoete hoop, dat wij ze zuilen zien aanvaard en dat wij aldus zoo spoedig mogelijk de vreeselijke worsteling zullen zien beëindigen, dié meer en meer een nuttelooze slachting schijnt. Iedereen erkent, van anderen kant, dat aan beide zijden de wapeneer onaange tast is. Leent dus het oor aan onze bede, ont vangt de vaderlijke uitnoodiging, die wij lot. u richten in naam van den godde. lijken Verlosser, den Vorst des Vredes. Denkt na over uw ernstige verantwoor delijkheid voor God en voor de men- schen. Van uwe besluiten hangen af de rust en de vréugde van talrijke families, het leven van duizenden jongelieden, het geluk in één woord der volkeren, tegenover wie gij den absoluten plicht hebt, hun de wel daden daarvan te verschaffen. Dat de Heer u besluiten ingeve, over eenkomstig aan Zijn allerheiligsten wil. Geve de Hemel, dat gij, de goedkeuring verdienend van uw tijdgenooteh, u ook bij de toekomstige geslachten den schoo- nen naam verzekert van vredestichters. Wij voor ons, nauw vereenigd in het gebed en in de boete met alle. geloovige zielen, die naar den vrede smachten, smeeken voor u van den H. Geest ai licht en raad. Van het Vaticaan, 1 Aug. 1917. Losse berichten. Een nieuwe nota van den Paus? KEULEN, 21 Augustus (O.V.) De „Köln. Zeitung" meldt uit Zwitserland, dat de .Tribune de Genève" uit Bern verneemt, dat in zekere politieke kringen aldaar gezegd wordt, dat de Paus aan de oor logvoerenden een nieuwe nota gezonden heeft, waarin hij een wapenstilstand voor stelt. Kardinaal Ferrari bevindt zich in Zwit serland. Dit wordt in verband gebracht met de voorstellen van den Paus. WASHINGTON, 20 Aug. (H. N.) Het antwoord van president Wilson op de nota van den Paus zal vermoedelijk in deze week in hoofdlijnen worden opgesteld. Naar men verneemt, hebben president Wilson en staatssecretaris Lansing reeds over het antwoord geconfereerd en ook reeds met de geallieerden daarover van gedachten gewisseld, doch men gelooft, dat Amerika's antwoord onafhankelijk van de overige geallieerden gegeven zal wor den. Naar veriuidt, zal president Wilson zijn volle sympathie met het. goed be doelde en humane voorstel van den Paus uitspreken, doch verklaren, dat het tot zijn spijt op dit oogenblikonmogelijk is, de voorstellen' van den Paus in nadere overweging te nemen. BERLIJN, 20 Aug. (H. N.j De mede werker van de „Voss. Ztg.", prof. Stein, kreeg van het Spaansche gezantschap de opdracht mede te deelen, dat. de stap van den Paus in Spanje waarschijnlijk ais olie op de politieke golven zai werken, want in geen enkel land bezit de tegen woordige Paus een zoo sterken steun als in Spanje, waar hij 16 jaar zich op poli tiek gebied bewoog. In staatkundige Spaansche kringen bouwt men de grootste verwachting op de vredesnota. Men schrijft hem bekwaamheid toe, om de verlossende formule te vinden en hij wordt beschouwd als een van de grootste politici van den tegenwoordigen tijd. LUGANO, 20 Aug. (H. N.) De „Osser- vatore Romano" besstrijdt de bewering verschillende Entente-bladen, dat de pau selijke vredesnota de wereld zou zijn in gezonden op instigatie van de Centralen en dat een druk diplomatiek verkeer aan dezen stap voorafgegaan is. Veeleer heeft Z. H. de Paus sedert maanden kunnen constateeren, dat beide groepen mogend heden hun overdreven eischen, welke on derhandelingen onmogelijk maakten, ver minderden en dat zij het langzamerhand over eenige voorname kwesties eens wer den, zoodrtt slechts enkele bijzondere ge- biedsgesehillen te regelen zouden zijn. Deze veelbelovende verschijnselen zijn het geweest, die den Paus aanleiding hebben gegeven den vredesoproep te doen. LONDEN. Uit Rome: De Engelsche ge zant bij het Vaticaan heeft Inedegtedeeld, dat de Engelsche regeering de nota met welwillendheid en ernst z-al bestudeeren. KEULEN, 20 Aug. (V. D.) De „Köln. Ztg." verneemt: Volgens den Romedn- schen correspondent van de „Secoio" is uit de bij het Vaticaan ingekomen sta pels telegrammen der verschillende kan selarijen gebleken, 'dat de antwoorden der Centralen op de Pauselijke nota in het, algemeen toestemmend, die der Entente- regeeringen in beginsel afwijzend zullen luiden. LUGANO, 20 Aug, (Part.) De „Seco io" verneemt uit Petrograd, dat. de voor- loopige regeering laat verklaren, dat zij de pauselijke vredesnota met bijzondere welwillendheid zal onderzoeken pn dat zij hetzelfde doel nastreeft, n.l. ,om tot een eervollen vrede voor alle oorlogvoe rende landen te komen. Eon Russische Amazone. Een te Petrogrado woonachtige Engel sche dame geeft in de „Dail'y Telegraph" de volgende besehrjjying van de beroem de Russische vrouw, Marie Bochkareva, aanvoerster van het Russische vrouwen- battailion, die onlangs voor de vierde maal' gewond isi apn het front bijl .Wjlna. De grootste manifestatie, die in Rus land sedert de Ragen van de revolutie gezien -is) had plaats op 3 Juli, toen deze vrouw van het iand, gedragen op de armen v,an een matroos en van een soldaat, bedekt met linten en bestrooid met bloemen, en gevolgd door haar dap per bataillon, door de straten van Pe- tro-grado werd geleid, met muziek pn gejuich. De menigte stond langs de stra ten geschaard en juichte haar toe, zoo als alleen de tsaar vroeger werd gevierd. Marie Bochkareva, heeft bpren strjjlder- aard geërfd van haren vader, die den geheelen Turkschen oorlog, heeft medege maakt en als invalide terugkwam. Haar moeder was 'een arbeidzame vrouw, met vijf kinderen, van wie Marie ot Jasjkja, zooals de soldaten haar noemen de oiudste was. Zij' moest uit wasschen en uit koken gaan om haar gezin te voeden en te kléeden. Toen Jasjka vijf jaar oud was, moest zij alsi kindermeisje bij: een kleintje van drie jaar gaan dienen. Dit schijnt haai geen kwaad te hebben/ gedaan. Sierlijk maar sterk gebouwd met breede schou ders en eten gezonde tint is zij- sterk genoeg om ruim 200 pond met gemak te tillen. Zijheeft niooit geweten wat angst was. Toen haar man, met wien zij op 16- jarigen leeftijd in het huwelijk getreden wasj, ^gesneuveld was, besloot zij zelf naar het front te vertrekken' en nietsi kon haar van dit plan afbrengen. Twee jaren lang heeft zij in de 'loop graven geleefd en gestreden als een man. Zij is drie malen gewond, aan een arm, een been en den rug. De laatste kogel had de ruggegraai getroffen, zoodal. zij zich twee maanden lang niet bewegen kon. In de gevechten bij het Narotsch- mieer gebeurde 'het eenmaal, dat. pile of ficieren gedood -waren. De mannen waren bang en gingen op -den grond liggen, be vreesd om 'aan te vallen. Toen stond zij op en snelde vooruit en riep de man nen toe, haar te volgen. Allen gehoor zaamden het bevel en de loopgraaf werd veroverd. Zij heeft tweemaal' d.e St.-Gieorge- medaille en tweemaal het Kruis van St. George gekregen voor heldhaftige daden. Na twee jaren werd zijl op wettige, wijize opgenomen in het 28ste: Polozk-regiment, Ongeveer een maand geleden heeft zij verlof gekregen om! tijdeUjik haar huis terug te keeren. Zij; werd ami baren moed aan Kerenski voorgesteld en toen hij' het ver haal! ha/rer lotgevallen had aangehoord vroeg hij welke belooning zij zou. wen- schen. Dadelijk antwoordde zijl: „Ik! wil een vrijiwilligersbataillotn van vrouwen vormen,; dat de mannen zal voorgaan als zij niet vanzelf gillen gaan." Kerenski keurde dit plan goed en met goedvinden van den opperbevelhebber werd het bataillon gevormd. Dagelijks kwamen zich vrijwilligsters aanmelden en nog altijd bieden vrouwen zich aan. Marie Bochkareva. is tot aanvoerster be noemd' van dit bataillon, dat als ken- teeken een doodshoofd met gekruisLe been deren draagj, terwijl het een rood-zwarte banier voerL symbolen van bloed en dood. Bochkarejva is bij eik harer onderge- Welk weder zullen wij hebber Verwachting tot den avond van 23 Aug.: Zwakke tot matigen oostelijke tot zuide lijken wind, meest halfbewolkt, waarschijn lijk nog droog, behoudens kans op onweer, aanvankelijk warmer. sfchikten bemind. In dienst is zij 'zeer nauwkeurig en gestreng, maar in rusttijd alller kameraad. Zij maakt geen onder- Scheiding tusschen de maatschappelijke standten. In haar bataillon vindt men meis jes' van hooge beschaving, meisjes uit dien middenstand, maar ook die uit haar eigen klasse. Er zijn verscheidene ge trouwde vrouwen bij, maar alleen kinder- l'oozen worden aangenomen. Marie Bochkareva heeft, zoo weinig op voeding genoten, dat zijl nauwelijks, haren naam! kan schrijven en spellend lezen moet. Haar adjudant, Skridlova Is een beschaafd meisje, dochter van een' admi raal) en spreekt vier talen. Op 6 Juli vertrok het bataillon naar hel front. Het. marcheerde door de voor naamste straten, begeleid door een mu ziekkorps! van de marine, en duizenden toeschouwers, meest vrouwen, juichten het toe toen het voorbij trok. De dappere jonge soldaten werden, met bloemen be strooid en zelfs 'hare bajonetten waren daarmede geheel omwonden. (Msfo.) Eerste Kamer, Naar wij vernemen moet het voornemen bestaan om de Eerste Kamer tegen a.'s. Dinsdagmiddag 28 Augustus bijeen te roe pen ter behandeling van eenige wetsont werpen, o.a. dat betreffende de Export- Centrale, althans wanneer tijdig de des betreffende regeeringsantwo.orden op de afdeelingsverslagen nopens' bedoelde wets ontwerpen inkomen. Tweede-Kamferverkiezing. Tot lid der Tweede Kamer in het district Enkhuizen werd 'gekozen de heer A. Colijn (A.R.) met 2667 stemmen. Op J. de 'Veen' werden uitgebracht 1257 stem men. Distributie van reparatie-leder* Minister Posthuma heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld dat, onvoor zien eomstandigheden voorbehouden, om streeks de helft van Sept. a. s. een vol doende hoeveelheid reparatieleder ter be schikking van 's Rijks-distributiebureau zal zijn gesteld om met de distributie daar van te kunnen aanvangen. Aanvoer van kolen. Omtrent onderhandelingen met Duitsch land betreffende den aanvoer van kolen, vernemen wij van welingelichte zijde, dat Duitschland de levering van een zekere hoeveelheid kolen heeft toegezegd, onder toevoeging, dat, indien Nederland meer wenschte te ontvangen, daartoe Neder- landsch earbeidérs naar Duitschland zou den moeten worden gezonden om deze kolen uit de mijnen te halen. Het spoorwegverkeer. Naar verluidt wordt overwogen om me: ingang van 1 September op de Zeeuw- sclie lijn alle sneltreinen te laten ver vallen. Over het geheel© land zal een derde gedeelte van het tegenwoordige aan tal reizigers-treinen uitvallen. In den loop der goederentreinen wordt, voorlóopig geen wijziging gebracht, maar het gebruik van vierasisig materiaal' zal zooveel .mogelijk worden vermeden. De zwaarste locomotieven zullen alleen dan worden gebruikt, wanneer de trekkracht voor den trein dit noodzakelijk 'jnsakt. Voor wat de Zeeuwsche lijn aangaat, zal' alleen de trein 340 die 's morgens 9.10 ,uit Vlisfeingen vertrekt, uit 4-assig materiaal bestaan. Ditzelfde materiaal keert denzelfden dag 's- avonds te 11.35. te Vlissingen terug. In alle overige trei nen komen van af Donderdag a.s. twee en drie-assige rijtuigen te loopen. Volgens het Hbl. zullen in het Zuiden uitvallen Baanvak Boxtel'BredaRotte/dami V V. No. 94, 95, 97, 98, 354, 369.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1