VIOOL JART, De Groote Oorlog. Ko. 98. Dinsdag 21 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. Ilitglnip bon Nederland. ZAAK BINNENLAND M SPOEDERS „K. B en 0." (apelle. ig 25 Augustus, it van vet haar? ,RS HAARWATER MTIE S.V.P. i. A. K. SPRUIJT, DEKKER, GOES. tand TE KOOP rname aangeboden: telen, Groenten en Fruit. chrijving te koop Mijnt liken MAIHBAG-, MOM- n NUDUM. UIT ZEELAMP. Welk weder zullen wij hebben len aan kiespijn, ze- sn Fluirieijn in het lp eenige uren kunnen Jiov liet gebruik van de ren, Apoth. Specialist It de doos. bij C. A SCHULTE urg. ■ILING (bij afslag, ard van dhr. Jan van Ple, te Oudelande achter lllaeijs; g lird van dhr. L de Jager, I elande. Iiij de eigenaars. ItAAFF, Voorzitter. 1ANT SNOEP, Secretaris. atmtiMM ken, dat het beroemde jet, zacht en glanzend maakt. 2 Jrijgbaar bij H.H. Apo- gisten en Coiffeurs. 2 It voor Z. Vlaanderen J en N.V. v;h. CA.» Co, Middelburg. I lekende maakt bekend, dat 1 blijft maken iiiat Tip Top. 25 cent Lang 25 loto's zie PRIJSCOURANT veder tot zes uur geopend. |gs geopend. iWijngaardstraat, Goes... tAREN bespannen, klinkt Onze Violen en Vlooi- |van prachtige kwaliteit en pm zooveel verkocht. iirandering van zaak GOEDLOOPEND ICOMPLEET. VAN ETTEN, Oosterhout. en bij P. A. LIPPENS te |>ek. i, een sedert jaren bestaande aan verzekerd.,Overnemings- Gulden. (Geen tusschen- inder motto ZAAK worden G. J. Hi JSMAN, Boekhandel, 97c, Rotterdam. M W UOUUUUUUUUIVM) de hofstede,-in pacht bij den THOMAES te 's-Heerenboek, ran wijzing zal. doen. Elk per- rlijk in te schrijven, n te bekomen en biljetten en bij den heer C. P SER- Jr. te 's-Heerenhoek te zijnen jiterlijk Dinsdag 28 Augustus, half 1 op het Slot „Oostende liar de briefjes-zullen worden NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boude wijn de WltteatraatA <35* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse berichten. Het bemiddelingsaanbod van den Paus. KEULEN; 18 Augustus. (W.B.). De „Köln. Ztg." verneemt uit welingelichte Vaticaansche bron, dat het in de Pause lijke nota omschreven vredesstandpunt slechts de inzichten van den Paus weer geeft om den vrede te kunnen bereiken. De ontruiming van het bezette gebied tegen de teruggave der koloniën en de vrijheid der zeeën is voor het sluiten van den vrede bedoeld, waarbij dan ook voor alle andere territoriale kwesties een definitieve beslissing zal genomen worden. De nota is slechts- aan de oorlogvoe rende staten, niet aan de -neutralen ge zonden. WEENEN, 18 Augustus. (K.B.). De voor keizer .Karei bestemde nota van den Paus is klaarblijkelijk ten gevolge van eene vertraging van den koerier nog niet in Weenen aangekomen. Zij wordt de eerst volgende dagen hier verwacht. PARIJS, 17 Aug. (H.N.) Naar de cor respondent van de „Petit Parisien" te Washington verneemt, wordt de vredes nota van den Paus door de Duitschgezinde Amerikaansche pers en bovendien door de Hearst-pers gunstig ontvangen. WEENEN, 18 Augustus. (O.V.) De offi cieuze „Wiener Algem. Zeitung" verklaart met betrekking tot de nota van den Paus, dat de monarchie geen voet breed land aan Italië zal afstaan. De „Vorwarts" hoopt over Rome den weg naar Stockholm te vinden. Philipp Scheidemann ziet Benedictus XV baan breker worden, en zegt: Thans is voor ons geen aarzelen mogelijk. De indruk in Zwitserland. BERLIJN, 18 Augustus. (H. N.). Aan het „Berl. Tagebl." wordt uit Bern ge seind: De vredesnota van den Paus heeft in politieke kringen alhier, evenals op de pers, diepen indruk gemaakt. Nog voordat de inhoud volledig bekend was, neigden toonaangevende persoonlijkheden over het algemeen tot de opvatting over, dat de stap van den Paus gekomen is op een oogenblik, dat nog meer dan anders de mogelijkheid van vredelievende overwe gingen uitsluit. Volgens de in Zwitserland opgedane ervaringen, twijfelt men hieraan de mogelijkheid, dat het conflict door wel willend overleg beslecht kan worden. Men is integendeel overtuigd, dat de wapenen de beslissing moeten brengen. Telegrammen van gelukwensch. De keizer zond aan kroonprins Rupp- recht van Beiereu een telegram van ge lukwensch met de schitterende successen bij den strijd in Vlaanderen en met den afloop van de zware gevechten aan het Iront bij Atrecht. Aan den Duitschen kroonprins zond de keizer het volgende telegram Ik ontvang zooeven bericht van de stoutmoedige onderneming der Badensche troepen op den Westelijken oever van de Maas. Ook voor Verdun wordt de Duitsche aanvalsgeest bevestigd. De strijd in het Westen. Volgens Duitsche stafberichten is de vijandelijke stormloop in Vlaanderen, die zich ook zijdelings nog over 30 K M. breedte uitbreidde, is met zware verlie zen mislukt. Slechts bij Driegrachten, aan het Yser-kanaal en bij Langemarck be haalde de vijand plaatselijke successen. Hier wordt nog gevochten bij St. Juiien, ten noordoosten van Yperen tot Warneton aan de Leie. De vijand is overal volko men teruggeworpen. In Artois en, bij Ver dun krachtig artillerie-gevecht. V olgens het Fransche namiddagcommu- "kjué van 15 Augustus, gingen in Bel gië de Fransche troepen voort vorderingen te maken ten Noorden van den weg Bix- schoote—-Langemarck. Zij namen een sterk Duitsch steunpunt ten Oosten van de Steenbeek. Ten Noorden van de Aisne sloegen de rranschen verschillende „coups de main" af, voornamelijk ten Oosten van de Froid- mont-hoeve. In Champagne deed het artillerie-vuur der Franschen een aanval der Duitschers mislukken, welke voorbereid werd in den sector van Massiges. Aan den rechteroever der Maas deden de Franschen schitterende tegenaanvallen, bij het Caurières-bosch heroverden zij loopgraafgedeelten, die in den nacht door de Duitschers genomen waren. De linie der Franschen werd geheel hersteld. De artilleriestrijd duurde in de zen sector zeer levendig voort. In den Elzas mislukte een aanvalspo- ging der Duitschers bij Steinbach onder het vuur der Franschen. Overal elders was de nacht kalm. De hospitaalschepen. LONDEN. In het Lagerhuis deelde Lord Cecil mede, dat, ten einde te voorkomen, dat de vijand nog langer het voorwendsel gebruikte, als zou misbruik worden ge maakt van Britsche hospitaalschepen, de Engelsche regeering had goedgevonden, dat zich aan boord van elk schip een neutrale gevolmachtigde zou bevinden, be noemd door de Spaanscheregeering. De Fransche regeering stond een zelfde schik king toe. Spr. hoopte, dat dit een einde zo umaken aan aanvallen op deze sche pen, maar een bepaalde verzekering was van de vijandelijke regeering nog niet ontvangen. Een oordeel over Lloyd George. In de „Catholic Times" van 27 Juli treffen wij een opmerkelijk artikel aan over Lloyd George. Er wordt daarin ver klaard, dat, wanneer in Engeland alge- meene verkiezingen konden worden ge houden, het spoedig met de mafcht van Lloyd George zou gedaan zijn. Lloyd George is een man, die veel belooft, maar weinig doet. Een enkele blik op de kaart, zegt het artikel, is voldoende om te doen zien, dat hij den oorlog niet verder ge bracht heeft dan zijn voorganger. En toch, hoezeer hoezeer hoopten allen, toen hij aan de regeering kwam, dat hij ons ter winning zou voeren. Wat hij geschapen heeft is niet een democratie, maar een bureaucratie. Het eenige, waartoe hij in staat schijnt, is om steeds meer takken van dienst in het leven te roepen en het geheele land met een heirleger van amb tenaren te overstroomen. Wij wenschen allen, dat de oorlog spoedig geëindigd en dat wij van al die ambtenaren wor den verlost. („Maasbode") Het proces Soechomlinoff. Naar het Oekrainisehe Bureau uit Pe tersburg verneemt, zal binnen weinige da gen het proces-Soechominoff, den voorma- ligen Russischen Minister van Oorlog een aanvang nemen. Het groote gebouw van Leger en Vloot te Petersburg wordt reeds voor het proces ingericht. Kerenski laat de getuigen, die zich oogenblikkelijk aan het front bevinden, door bijzondere koeriers dagvaarden. Als getuigen treden de hoogste personen uit Russische politieke en militaire kringen op, o. a. Goetsjkoff, Miljoekoff, Tolmats- jeff, Vorst Gagarin, Grootvorst Sergius Michailovitsj, Generaal Alexejeff enz. Het proces zal ongeveer een maand duren. De toestand in Spanje. MADRID, 18 Aug. (R.O.). De kamer van Industrie heeft de regeering meege deeld ,dat het meerendeel der werklieden den arbeid zou willen hervatten. In de provincies heerscht rust. De ar beiders beginnen weer aan het werk te gaan. BOMMEN OP GOEREE, RENESSE EN SOMMELSDIJK. Men seinde ons Zaterdagnamiddag Hedenmorgen ongeveer hajf twaalf wierpen twee vliegtuigen jvan onbekende nationaliteit zes jjominen even buiten dé kom der gemeente Goe dereede, 20 meter van de plaats .waar een ploeg arbeiders werkte. Er werden gaten in 't veld geslagen van vier meter middenlijn en 3 meter diepte. .De arbei ders werden allen tegen dein grond ge slagen doch slechts twee .werden licht gewond Ongeveer tezelfder tijd vloog boven Ren es se een eskader vliegtui gen, dat eenige bommen neerwierp die gelukkig achter het slot Moermond. in het vrije veld neerkwamen. Verder liet een vliegmachine en bom vallen boven Kinderdijk op 10 minuten afstands van Sommelsdijk gelegen. Een daar werkend arbeider werd door den schok in een sloot geworpen en liep verschillende kneuzin gen op. Overigens is er alleen schade aan het veldgewas aangericht. Op verschillende andere plaatsen wer den vliegtuigen van oorlogvoerenden waargenomen o.a. te Aardenburg, West- kapelle, Brielle, Hoek van Holland, Hee renveen en Winschoten. Boven Gronin gen ging Zaterdagnamiddag een Zeppelin. Zij werden flink beschoten en niet ge heel zonder succes. Immers men meldt Uit Winschoten, dat daar Zaterdag 2 Duit sche vliegtuigen neerkwamen, elk bemand met 3 personen.1 Een der toestellen kwam brandend neer. Het andere werd neerge schoten door onderofficier Lok. De in zittenden waren niet gewond. N.B. Wat het neerschieten van vlieg tuigen in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, zie onder Cadzand in dit nummer. Nog ver nemen wij, dat de werklieden bij Goeree, die bijna hetslachtoffer van de bommen- werping zijn geworden, beweren zwarte kruisen op de vliegmachines te hebben ge zien, wat zou wijzen op Duitsche natio naliteit. De uitwerking der bommen moet verschrikkelijk zijn geweest. De Pauselijke vredesbemiddeling. Het Haa-gsche Correspondentiebureau meldt ons: Zijn wij wel ingelicht, dan is de tekst van de Pauselijke vredesaanbieding niet aan onze Regeering overhandigd. Uit den aard der zaak is echter onze vertegen woordiger bij1 den Pauselijken Stoel ervan in kennis gesteld. Kamp voor geïnterneerden. Men deelt uit Putten mede, dat er bij de regeering plannen beslaan om te Put ten op de gemeentegrond een internee- riiiigskamp te vestigen. Vermoedelijk zou den een 4000 man aldaar ondergebracht moeten worden. Ned. Anti-Oorlog Raad. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad zal Dinsdag 21 Augustus a.s. een buitenge wone ledenvergadering houden ter bespre king van de vraag wat de Nederlandsche vredesbeweging doen kan ter ondersteu ning van de pauselijke vredesactie.. Petroleum. De Toewijzingscommissie voor Petro leum, Parkstraat 107, 's-Gravenhage, deelt mede, dat tengevolge der door de oor logvoerende mogendheden genomen he sluiten, nieuwe aanvoeren van petroleum in afzienbaren tijd niet te verwachte^ zijn. Dientengevolge acht genoemde com missie het noodzakelijk de afleveringen van petroleum tot het uiterste ie beperken. Tot nadere beschikking kan geen pe troleum, meer verstrekt worden aan par ticulieren voor huishoudelijk gebruik, ter wijl leveringen ten behoeve van industrie en .transport slechts in zeer beperkte mate. met het oog op de beschikbare voorraden, zullen kunnen genieten. In aanmerking kunnen komen leverin gen van petroleum aan industrieën, wer kende ten dienste van het Rijk, dan wel ten behoeve van het vervoer, uitsluitend van levensmiddelen, welke aan spoedig bederf onderhevig zijn. Aan sphippers kan, voor het voeren der top- en seinlichten, alleen worden geleverd, voor zoover zij' de Zuiderzee, de Noordelijke of de Zeeuwsche eilanden, alsmede .de Merwede, bevaren. Verder zal' zooveel mogelijk in de noodzakelijke behoefte van spoor- en tramwegen, pol derbemalingen, wisscherij' en van den landbouw, alsmede voor de medische-, de weeartsenijkundige- en de openbare diensten worden voorzien. De toewijzingscommissie verzoekt aan vragen voor leveringen van petroleum, voor niet hier aangegeven doeleinden ach terwege te laten en deelt mede, dat be zoeken niet kunnen worden afgewacht. Het gastransportvaartuig „Vlissingen" beschoten. Het gastransportvaartuig „Vlissingen" van het Nederlandsch loodswezen is Vrij dag op 2 mijl afstand binnen de licht- brulboei van Scbouwenbank beschoten door een onderzeeër. Nadat van de „Vlis singen" de districtsvlag was gehescheni, verdweeif de onderzeeër an kon de „Vlissingen" de reis voortzetten. Engelschen voor de kust. Omtrent de jongste schending onzer neutraliteit door Engelsche oorlogssche pen voor Egmond aan Zee wordt gemeld, dat de torpedojagers jacht maakten op een Duitsche vrachtboot, die IJmuiden verlaten had en zich haastte terug f.e keeren. Steenkolen voor de industrie. Het Rijkskolendistributiebureau vestigt er de aandacht op, dat ook aan de industrieën nog geen toewijzing van kolen kan worden gedaan, aan gezien de besprekingen met Duitschland ■over koienlevering nog niet tot een de finitief resultaat hebben geleid. (Zie laatste berichten.) •mes. Het nieuwe veilingsge bouw der „Veilingsver. „Zuid- Be v e 1 a n d." De veiliagsvereen. „Zuid- Beveland," welke, dank zij vooral de ijverige zorgen van den oud-secretaris^ den heer F. Kakebeeke eene krachtig^ corporatie is geworden van schier 11X10 leden, verlaat heden haar oujde v.eilingjs- gebouw in de Stalsltraat om het nieu we, veel grootere en meer modern in gerichte gebouw aan den Stationsweg te betrekkken, waar morgen, Dinsdag, voor het eerst" geveild wordt. Het gebouw was oorspronkelijk zoo ont: worpen, dat in het midden, 't eigenlijke veiiingslokaal zou komen en verder aan weerszijden een vleugjel. Ln den eencaj vleugel zouden dan de f railzendingen bin nenkomen, om na in het middengebouw te) zijn geveild, naar den anderen .vleugel te worden gebracht, waar de expeditie zou plaats; nebben. Met het oog echter op de schrikkelijke duurte der bouwma terialen en ook wijl de grond voor dien vleugel nog niet ter beschikking staat, heeft men voorloopig van den expeditie vleugel moeten afzien. Wat er achter staat is toch nog de ihoeite van bezichtiging waard en legt een gunstig getuigenis af van de' be,- kwaamiheid van den heer T. G. C. Rot- huijzen, architect alhier en den heer D. van Maris, aannemer te Kapeile, die den bouw concipieerden en leidden. Met 'de lange zijde, het eigenlijke front, naar dein nieuwen, nog aan te léggen paralelvveg gekeerd, maakt het gebouw, dat op de terreinen der toekomstige nieuwe aan te leggen stationseiniplacementeii verrijst de spoorlijnen voor het goederenvervoer komen later tot vóór het gebouw een flihken indruk. Hier, aan de frontzipe zijh de ingangen der kantoren .Aan de zijde van den stationsweg is boven den ingang der' opslagzaal een tegelopschrift „Veilingsvereeniging Zu'id-Bevelandaan gebracht. De, opslag-zaal is een mooie ruimte van 24 maai' 19 M., dus heel wat grooter dan aan de Stalstraat; 25 roltafels komen daarin te staan om het ooft, de groen ten enz, naar het mijnlokaal te rijden in het centrum van het gebouw, waar onder een fraaien lichtkoepel de! hoo pers niet staan, maar amphiteatersgewijze zitten en op hun gemak het op de (rol tafels binnengebrachte kunnen beschou wen. Een vernuftig samengesteld eÜec,- trisch mijntoestel van het syndicaat v. d. Hoorn en Wottda te Utrecht duidt op een wijzerbord aan, wie kooper is van de gemijnde partij. Iedere koopefr heeft een genummerde plaats- en een daarmede I overeenkomend nummer op het wijzer- bord. Wil een kooper een partij hebban en is het hem- door den afslager gegund, dan behoeft hij slechts van zijn, plaats op een electr. knopje te drukken en de steeds ronddraaiende wijzer staat stil op het cijfer, waarop de kooper Heeft afgemijnd, terwijl het nummer van «jen kooper op de wijzerplaat verlicht wordt. De veilingmeester met zijn helpers doen van een en ander onmiddelijk aamteeike ning en een nieuwe koop kan door een voudige inschakeling van het toestel vrij wel onmiddellijk volgen. Op het amphi,- teater zijn voorloopig 100 zitplaatsen.aan gebracht, welk aantal eventueel kan uit- gebreid; het afmijntoestel is ingericht voor Verwachting tot den avond van 20 Aug.: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen; half- tot zwaarbewolkt; later wellicht regen of onweer. Aanvankelijk warmer. 150 nummers. De veilinglmaester zit' ge durende de veiling in de onmiddellijke nabijheid van het wijzerbord en kan van daar ook door middel van een drukknop afmijnen voor 't geval de prijs- daalt be neden den grens door den verkooper ge steld. Desgewenscht kan de verkooper-ztelf de partij ook ophouden,, door van de. daarvoor bestemde plaats op het amphi teater op een knopje te drukken, waarna op bet tot stilstand gebrachte wijzerbord inplaats van een nummer, het woordje „opgehouden" verlicht wordt. Tegenover het amphiteater en het af mijntoestel bevinden zich de kantoren met afzonderlijke ruimte voor het doen der uitbetalingen, telefoon enz. Voor de koo pers bevindt zich nog een spreekcel op het amphiteater. Onder het amphiteater is een ruime bergplaats voor rijwielen aangebracht en bevinden zich de W. C.'s. De mijnzaai meet 10.50 bij' 14 M.. en is geheel overzol- derd, waardoor een mooie ruimte voor pakmateriaal isi verkregen. De opslagzaal is gedeeltelijk overzolderd, Later za.1 de ze, wanneer het hout wat minder duur is, geheel' overzolderd worden. Aan den bouw is tot nu toe zoowat f.40.000 be steed. De feestelijke ingebruikneming had hedenmiddag plaats. Van den hoofdingang aan den Stations weg wapperde de vlag. Tal van autoriteiten waren aanwezig; o.a. het Dag. Bestuur dezer gemeente met uitzondering van den heer D. D. v. d. Bout, die door treurige familieom standigheden niet ko-n komen en de gemeente-secretaris. Dan Jhr, v. Vreden- lmrch, voorzitter der Z. L. M. en van de Provinciale Veilingsoommissie met den heer F. Kakebeeke,secretaris, en P. Ton, lid dierzelfde commissie. De heer dr. .1. W. Jenny Weijerman, waam. directeur van de Spoorwegmaatschappij Zuid-Beve land, dé heer Pinkhorst, inspecteur van den spoorwegdienst. Verder de heeren F. V. Valstar, voorzitter van het Centrale Veilingsbureau te 's Gravenhage, W. Kooi man Dz., voorzitter van de Fruitcentrale te 's Gravenhage, D. Bloemsma, rijkstuin- bouwleeraar te Middelburg, R. Lijsten, di recteur der Nederl. P-o-mologische Vereeni- ging, het bestuur van de Veilingsvereeni ging „Zuid-Beveland" met aan haar hoofd de heer H. A. Hanken, de architect en aannemer van hèt gebouw en nog vele an dere genoo'digden. In de mijnzaai hield o-p het podium, onder het nieuwe mijntoestel, de heer H. A. Hanken eene vveikomstrede, waar in hij een terugblik wierp op de geschiede nis der vereéniging, die 13 jaar geleden, toen het veilen hief zoo goed als onbe kend was, begon met haar werk te ver richten in een achterdeel van de brouwerij „De Gans." Hij huldigde dé nagedachtenis der overleden eerste oprichters v. d. Have en Wabeke. Na eenige moeilijk© jaren kreeg door de goede zorgen van het Goesche Gemeentebestuur de vereeniging beschikking over een voor dien tijd ruim lokaal achter de Bears in de Stalstraat. V-oo-r die hulp brengt spreker het ge meentebestuur wanne hulde en dank. (Ap plaus.) De oorlog en de daaropvolgende re- geeringsmaatregelen dwongen ook de wei felaars en kat-uit-den-boomkijkers tot vei len. Dit werkte voor de vereeniging ten goede, zij ging bloeien en zocht naar een betere lokaliteit voor hare veilingen. Vandaar de oprichting vaii dit nieuwe eigen huis waarin spreker thans de aan wezigen verwelkomt. Aan den Nederl. Tiiinbouwraad voor den -ontvangen steun, aan het Goesche Armbestuur voor het willen doen afstaan van den grond waarop het gebouw staat, aan den voorzitter en' secretaris van de Provinciale Veilingscommissie waaronder deze veiling ressorteert, aan den heer F. Kakebeeke nog bij-zonder als oud-secre taris en vriend van de Veilingsvereeniging Zuid-Beveland, «aan den directeur der Ne derl. Pomologische Vereeniging, aan den ■Veilingmeester en zijn kranige helpers, aan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1