I UIT ZEELAND. SPORT EN SPEL. Laatste Be Goes Zondagsrust apothekers Zondag 19 Aug. is de apotheek van den heer TL a Porte geopend; de beide an dere blijven dan gesloten. Donderdagavond zou de heer G. J. T i e k e r, voorzitter va nden Bond van Vereenigingen van Vertegen woordigers van Verzekerings maatschappijen fe n Ziekenfond sen in de bovenzaal bij den heer Van Doe.selaar 'alhier spreken over de Verze- keringsplannen van minister Treub en de belangen van het personeel. Ofschoon in deze stad een 50-tal per sonen zich bevinden, die als direct be langhebbenden de lezing van den heer Tieker met vrucht zouden hebben kunnen volgen, waren buiten de reporters slechts 4 personen aanwezig, zoodat de leider der bijeenkomst, de lieer .1 Deurloo, zoo wel als de spreker zelf tot besluit kwa men de bijeenkomst tot een naderen meer geschikten datum te verdagen, daarbij hun spijt uitdrukkende, dat de belanghebben den in Goes zoo* weinig het gewicht van de zaak beseffen. De 'openbare bijeenkomst, werd daarop opgeheven. De opgekomenen bleven met den heer Tieker nog bijeen en werd een plaatselijk pr o p a g a.nd ac amit opgericht, 'dat zooveel mogelijk zal trach ten onder de collega's belangstelling te wekken voor de aanhangige kwestie, wel ke 'net comité zich voorstelt einde Sep tember nog eens in eene openbare ver gadering ?e doen behandelen. De heer Tieker treedt hedenavond met. hetzelfde onderwerp te Middelburg op. Het tegen heden, Vrijdag, aangekon digde Concours-hippique kon we gens te weinig deelname niet doorgaaner waren slechts 5 deelnemers voor opge geven. Het ware wel wenschelijk geweest, dat het bestuur van dit concours van dit niet doorgaan tijdig kennis had ge geven aan de pers, want nu maakten velen uit den omtrek een vergeefsche reis. Vooral uit het Oosteinde van ons eiland waren er nogal wat boeren en boerinnetjes voor „naar stad" gekomen. (Daar 'ons gisteren alleen „geruchten" over het niet doorgaan van het concours ter oore kwamen, terwijl elk officieel be richt dienaangaande uitbleef, durfden wij er niets van publiceeren. Red.) Heden herdacht de heer B. Knie- riein het zeldzame feit, dat hij geduren de 65 jaren als te bediende werkzaam was in de fabriek van gouden en zilve ren werken, T. Faberij de Jonge alhier. De heer Faberij wist dezen dag voor deii jubilaris tot een feestdag te maken, dodr hem onder aanbieding zijner welge- meènde gelukwenschen een cadeau in en veloppe te overhandigen en hem verder gul te onthalen. Moge den trouwe, ijverige bediende nog een vruchtbare, gezegende levënsavorid beschoren zijn. Concours Hfppfque fe Middelburg. Het weder heeft zich gedurende den tweeden dag van het concours steeds verbeterd 'en at' w,as' het terrein nog stefeds zeer onder den! invloed van tie regens der vorige dagen, is er toch goed gereden en konden alle nummers zonder stoornis plaats hebben. Bij het eerste nummer van het middag programma was de heer P. van Dijko ujt Nieuwland met een zijner paarden eerste 'prijswinner, tweede de heer J. Heijnsdijk jiuit Wolfaartsdijk, derde dei heer C. J. de Wilde uit St. Maartensdijk Herwijt een ander paard van den heef- van Dijke, een van E. Verlare uit Nieuw land en een van A. C. de Steur uit Souburg ieder een eervolle vermelding kregen. Het nummer „Hongaarsche post" werd door de heeren Horstmanshof en van de Beemt, korporaals "der veldartil lerie, uitstekend gereden. Voor de tweespannen zwaar wagenslag waren prtjswinners de volgende heeteln eerste prijs D. van Dijke, tweede J. Meijns- dij'k, derde een ander span van P. van Dijke; eervolle vermeldingen C. J. de Wjide, A. C. de Steur, P. van Dijke en S. Janse. Bij de afstandrit over 12 K.M. eindi gende mek het nemen van egnige hin dernissen op het terrein, was de heer D. Mitchell uit den Haag de eerste prize winner, luitenant 'Brasser de tweede, luit. van Dam 3e 3erde en luit. Doorman) de vierde, fntusschen had op het terrein ook een! monstering van dekhengsten plaats gehad, waarbij de eerste prijs werd behaald door Indigène de Lessines van Gebr. "Aernaudts te Sluis, tweede door Doré van gebr. van Strien te Wolfaarts dijk, derde door Bienfait van J. C. 'Kop- pejau te Zoutelande, terwijl Marquin de Zuijen van gebr. Aerpaudts nog een eer volle vermelding 'verkreeg. Ter opluistering werden nog een drie tal vierspannen voorgeleid, en wel twee viertallen merries en een viertal hemg- sten, die een kijk geven, wélke pracht exemplaren het Zeeuwsch-Belgische ras telt, een voorbeeld voor vele aanwezige landbouwers. Een vroolijk gezicht was het nummer van. het' ringrijden voor paren jn twee wïelige wagentjes. De dames en heeren waren daarbij in nationale kleederdracht. Aan den heer P. Adriaanse en miej. Ae- renthals, die gekleed waren in oud-Zuid- Bevelandsch costuum, en gezeten in een oud [Zuid-Bevelandsche sjees, werd üjiö eerste prijs toegekend voor het schoonste ensemble. De prijswinners van deze ringrijderij waren: eerste, de heer P. Dekker eni echtgenoote te Axel; Fweode de beer 'S. Janse en dochter uit Nieuwland, de der de, de heer Putter uit Axel met niejuflr Dekker; vierde, de heer P. de Priester Wisse uit Borssele. Het was in alle op zichten een goed geslaagd, nummer. Alsnu werd een behendigheidsmanoeu vre gehouden, of een stoelen wedstrijd, het was de bedoeling dat de deelnemers die) te paard zaten, het waren alle mianlneini van de Veld, hij het ophouden van de muziek, op het, isfielst van het paard spron gen, op een stoel gingen zitten en het paard "bij den teugel hielden. Hierbij wei den de vier prij-zen als. volgt behaald eerste de Jong, tweede Smit, derde J. Vonk en vierde Alblas. Dit nummer was geschikt om dein lachlust op te wekken. Alsnu werden de prijzen uitgereikt aan de 18 winners van de ringrijderij te paard, het waren achtereenvolgens: P. Brasser, Gapinge, 'W. Schoe, Vrouwepolder; J. Kooleï, Koudekei'ke, C. van Leerdam, Nieuwland; P. Pleijte, Nieuwland; J. Hos sel aai'. Vlissingen; A. Mersie, Klevers» kerke; L. Roelse, Domburg; G. Kooman, OoStkapelle; J. de Pagter, Domiburg; J. BaTends'e, Souburg; m. den Hollander, OostkapelleJ. Gastel, Souburg; H. Leer, Middelburg; P. de Kam, Westkapelle; J. Crucq, Arnemuiden; C, A. Polderdijk, Nieuwland en H. van Waarde, Nieuw land. De potlepel werd gewonnen door H. Pleijte uit Nieuwland. Bij de ringrijderij was. natuurlijk ook vriend „Piet" tegenwoordig geweest en weTd deze door den voorzitter, mr. Adri aanse in het bijzonder gehuldigd, waarop hij zijn bekende hoera's "op de commissie, op de Koningin, en de Prins liet uitbren gen en hij hoopte, dat de deelnefners, „de priezen in gezondheid mogen vér- teren", wat zeker niet de ontvangen k.unstvooiwerpen, niet makkelijk zal gaan. Het slotnummer was ank nu weder de manoeuvre met de aangespannen stukken, die zoo mogelijk nog beter slaagde dan den eersten dag. Jammer dat het schieten nog een onge luk tengevolge had, dat wonder bovert wonder góed afliep. Na de manoeuvre zou nog een door den heer Hanken gé- zouden oude wagen, een Phaeton", wor den voorgereden en slfcond deze op liet grindterrein gereedde paarden schrok ken van het' schieten en begonnén te steigeren; de koetsier k'wami té vallen, maar ofschoon alles het ergste deed vreh- zen, werden de paarden spoedig ge'gre- pen en kwam- de man mtet een grootén schrik vrij; liet voorrijden werd echter niet uitgevoerd. Het concours was hiermede geëindigd een woord van hulde aan de ijverige bestuursj ,en commissie, leden aan de jury, aan de deelnemers, aan de pad vinders, voor alles wat zij deden ieder op hun terrein, om de zaak te doen slagen, is hier zeker op zijn plaats, even als aaan de politie, die versterkt met rijksYeldwacht en marechaussee haar taak goed vervulde. Het weder was den tweeden dag steel,Is goed gebleven en het bézoek wasl over druk. Met een druk bezocht en goed gé- slaagd' eonceri van het 'Middelburgsch muziekkorps in den Buitentuin werd het (feest besloten. Jammer, dat niet evenals verleden jaar 'een concert op da Markt werd gegeven, daar dan ook het groote (publiek er wat meer aan had gehad. Vlissingen. In de Donderdagavond ge houden algemeene vergadering van de vereeniging „Vergunning", (waarbij ook verlofhouders waren uitgenoodigd), wer den in verband met de biercrisis, ingrij pende besluiten genomen. Na opening door den voorzitter, werd het eerst de de prijs voor de zg. volkszaken Vastge steld, en met meerderheid van stemmen besloten het donker bier te verkoopen, en dit met 2 cent perglasteverhoogen. Ook zal in die zaken de prijs van jenever met 2 cent per glas worden verhoogd Voor de betere soort zaken werd de prijs vastgesteld op 15 cent als minimum voor donker en licht bier. (VI. Crt De „Zeeland". De mailboot „Zeeland" van de maatschappij „Zeeland" is Donderdag weder van de buitenhaven naar de binnenhaven verhaald, hetgeen aantoont, dat zij voorloopig niet zal vtren. Alhier is op het eerste per ron van het Station het magazijn ge vestigd van het Provinciaal comité voor vluchtelingen. Meermalen werden uil dit magazijn goederen vermist en nu stelden gisterennacht de politie en een stations assistent zich verdekt op en bleek het hun, dat zich onbevoegden in de loods ophielden. -(Arrestaties volgden, terwijl groote partij winterjassen, jekkers, hee- reneoztuums, sajet enz., die gereed lag om te worden weggevoerd, in beslag werden genomen. Aangehouden wei-den drie trein- poetsers. Bij' een huiszoeking in hun wo ningen werden nog veel' meer goederen gevondenalles'' werd naar het politie bureau gebracht, waar het een bee'l ma gazijn is,: Uit de verkLaringen van de aangehoudenen blijkt, dat er nog meer hij betrokken zijn, onder wie een wagenmees1- ter der S. S., zoodat nog meer arresta ties en huiszoekingen mogen worden vér- wacht. Nisse. Door dhr. P. Meijers, hoofdon derwijzer alhier, is na volbrachten dienst tijd ontslag gevraagd als secretaris der brandweer, helwelk hem is verleend. In zijn plaats ig benoemd dhr. J. P. R. Bomineljé, onderwijzer. Hansweerd. Bij de visitatie aan boord van de sleepboot „Holland II" ontdekten de Wouanen pen partijtje harde zeep, chocolade en cacao, bestemd voor uit voer naar België. De kapitein is' in ar rest gesteld. Bij de grensvisitatie .van het sfeepschip „Anna" vonden de amblena- j-en een partij koffie, thee, cacao en cho colade, welke in de woonroef wasi ver stopt. De eigenares zal naatr Middelburg worden getransporteerd, terwijl' het schip voorloopig is verbeurd verklaard. 's Heer Arendskerke. Hier is een comi té gevormd ,tot het .oprichten van een bewaarschool op christelijken grondslag, bestaande uit de heeren ds. de "Voogd, Chr. M. van Iwaarden, D. W,. Linden belrgh, M. Nagelkerke, J. Nijsse en J. Smit Jr. .door vele huismoeders wordt dit plan ten zeerste toegejuigd, daar men dagelijks vele van die kleine peuters over de straat ziet dwarrelen, aan hun lot oevrgelateu, het is te hopen, dat liet Comité moge slagen, in hun veel belovend plan. Hier jin deze gemeente is het erg druk met het optrekken van zilveruitjes. Met de .vacantiedagen voor de school kinderen, wordt er door menig school kind een aardig duitje verdiend, wat in dezen duren tijd een aardig buitenkansje is voor menig huismoeder. 's Heerenhoek. Dinsdagnacht ontlastte zich over onze gemeente een hevig on weer, gepaard gaande met een verschrik kelijke regenbui. Mej. de wed. Parea trof liet onweer geducht, daar haar beste ga- negeit door den bliksem werd getroffen en zoo een poos later dood werd ge vonden. Woensdag j.l. gaf 'de Handboogso ciëteit een concours, waaraan door 4-1 Schutters werd deelgenomen. De. 1ste kl.-p- prijs behaalde C. Goense van „Willem 11", Ovezande; de 2de Idepprijs J. de Baar, „Willem Tell IOvezande; de 3de kl p- prijs M Rijk (Willem Tell 1", Ovezande; de zijvogels door Willem Sehrieks, van de „Vrije Schutters" en door C. Pieterse van „Eensgezindheid"de kallen, ©ani door W. .1. Rijk, van „de Vrij'e Schut ters" en de andere door J. darijs van „Willem II", Ovezande. Oud-Vossemeer. Hier sloeg de bliksem in een woning op een half uur afstand der gemeente, alleen wat materiëele schade aanrichtende aan dak en muren. Het onweer ging gepaard met een lievi- gen plasregen, die heel wat schade aan de gewassen aanrichtte. (M Ct.) Ossenlsse. Dinsdag had de opperman Fr. S bezig zijnde aan een huis op den Tasdijk, liet ongeluk van een stelling te vallen. Hij was genoodzaakt zich onder geneeskundige behandeling te stellen, waar bleek dat hij 2 vingers gebroken had. Woensdagnamiddag zag een per soon in de Noordstraat, dat de bliksem insloeg door een openstaand luik in de schuur van den landbouwer Th. Kint. Haastig kwam hij met nog een persoon toegeschoten, waarop zij de beesten uit den stal hielpen en het hun gelukte den brand, welke ontstaan was, met eenige emmers watei te blusschen. Schoondijke. Woensdag is onder deze gemeente het gehucht „Saspul" een vlieg machine geland. Naar we vernemen was het een üuitsche. Cadzand. Woensdagmiddag is de blik sein geslagen in een arbeiderswoning in den Tienhonderd polder. Er wend nog al schade aangericht, zonder dat echter brand werd veroorzaakt. Een meisje werd, niet gevaarlijk, door het hemelvuur getrof fen. (M. Ct.) De militaire kommiezen van hier bekeurden twee militairen met inbeslag neming van zestig stukken harde zeep. Oostburg. Door de gemeente zal eene geldleening worden aangegaan, groot 1'3000, rentende 4 '/a 0'o, aandeelen f250. St. Kruis. Onder deze gemeente, het gehucht „de Brakke" zijn Donderdag morgen j 1. een 19 tal personen, waar onder 14 uit St, Laurens, 4 uit St. Mar guerite en 1 Franschman over den elcc- trischen draad op Nederlandsch gebied gekomen. IJzendijke. Toen een zekere E. bezig was zijn rijwiel wat op te poetsen, had hij het ongeluk met zijn middelvinger tus- schen ketting en kamrad te komen; gevolg is dat hij het eerste lid van den vinger moet missen. Belangrijk bedrag vermist. Sedert 28 Juli wordt uit de brand kast van het kantoor der N. V. Dombutrgscbe Zeebadinrichting, vermoede lijk tengevolge van diefstal, vermist eefi bedrag van f 2060, namelijk twee bank biljetten van f 1000 Nos. A 064172. en A. B. 006594 en een van f 60 c R 8570. De officier Van juisfitie bij de rechtbank te Middelburg looft een belooning van) f 250 uit aan hem of haar, die aanwij zingen kan geven, waardoor dit geld weer in het bezit van genoemde Venootschap komt, en, indien van misdrijf mocht blij ken, een strafrechterlijke vervolging zal kunnen worden ingesteld. Dubbele diefstal. Een oude man, wonende onder de ge meente Vrouwepolder (Walcheren) heeft aangifte gedaan, dat uit zijne woning eerst f 300 en later nog eens f 500 is ont vreemd. Gsvolg van den hoogen boterprijs. Men schrijft uit Zeeland aan „Het Volk" liet gevolg van den opeens tot f 1.30 per K G. verhoogden boterprijs, die, naar wij van een landbouwer vernamen, voor een loonende productie op heden nog niet noodig was, zal vermoedelijk zijn, dat veel minder consumptie-melk dan tot heden beschikbaar gesteld zal worden. De boeren ontvangen nu van de slijters 11 en li1/» ets. per l. voor hun melk, terwijl deze, tot boter verwerkt, nu bijna 13 ets. kan opbrengen. Een circulaire aan de Zeeuwsche R K Kiesverenigingen. Hel Bestuur van den Pro vinei a- 1 Jen Bond van R. K. Kiesveree nigingen in Zeeland heeft aan d-e besturen van de plaatselijke R. K. Kiesverenigingen in deze- .provincie de navolgende circulaire gericht: Zooals 11 bekend is, zullen de verkie zingen voor de Tweede Kamer der Sta- teh-Generaal in het jaar 1918 gehouden worden volgens de voorschriften van de nieuwe kieswet, waarvan de Evenredige Vertegenwoordiging wel een der voor naamste is. Door deze is het tot nu toe beslaan hebbende districtswezen vervallen. Voor taan kennen wij geen Kamerdistricten Middelburg, Goes, Zierikzee, Hontenissd en Oostburg meer, maar is er alleen een kieskring Zeeland, een der achttien kies kringen, waarin het kiesdistrict Neder land is verdeeld. Teneinde nu te zorgen, dat de ver kiezing, die wij in 1918 onder het nieu we stelsel tegemoet gaan, ook in deze provincie door de Katholieke partij zoo goed mogelijk en met. de 'beste kansen op succes zal worden gevoerd, is liet noodzakelijk, dat onze bestaande politie ke organisatie in dit gewest zich aan het nieuwe kiesstelsel aanpast. Daartoe is liet op de eerste plaats, noo dig, dat er een Kringbesluur zij, onder welks leiding de candidatenlijst voor 1918 door onze locale Kiesvereenigingen zal moeten worden samengesteld en dat in het najaar officieel kan deelnemen aan, een vergadering welke het Algemeen Bpndsbestuur alsdan te Utrecht met. de Voorzitters en Secretarissen der 18 Kring- besturen van ons land hoopt te beleggen. Nu hebben wij sinds Hemelvaartsdag; j.l. een Provincialen Bond van 11. K. Kies- vereenigingen in Zeeland met een be stuur van 4 heeren: Mr. 11. C. J. Groot, Voorzitter, J. W. Vienings, Secretaris, J. Maertens Wilking, 2e Secretaris en A. Hendrikse, Penningmeester. Het zal nu aan {iet oordeel van de locale kiesvereenigingen in Zeeland moe ten worden overgelaten, of zij' genoemd Provinciaal Bondsbestuur tevens als Kringbestuur voor Zeeland willen erkend zien, dan wel of zij meeiien, dat een nieuw Kringbestuur moet worden gekozen. Met het oog alzoo op dit een en ander noodigen wij de besturen onzer locale R. K. Kiesvereenigingen in geheel Zee land beleefd maar dringend uit, hunne kiesvereenigingen in den loop der maand September in vergadering bijeen te roe pen en daar een of meer, doch hoogstens twee afgevaardigden te doen kiezen, die dan i n een algemeene vergadering der kieskring Zeeland, te houden op Don derdag 27 September in lipt Vincentius- huis (Bogardstraat) te Middelburg des middags 334 uur, het officiëele Kring bestuur zullen hebben te kiezen. Wij kunnen er niet genoeg op wijzen, dat de besturen der locale kiesvereeni gingen er de leden toch van trachten té doordringen, dat het hier een zaak geldt van het hoogste gewicht, zoodat. het te wenschen is, dat de vergaderingen, door de locale kiesvereenigingen in de maand September te houden, zoo goed mogelijk bezocht worden, opdat de daar gekozen vertegenwoordigers op tie algemeene Kringvergadering ook waarlijk verschijnen als de lasthebbers van hel overgroota deel onzer Katholieke Zeeuwsche kiezers. Redenen, waarom wij de besturen met aandrang verzoeken, toch al hun ijver en invloed aan te wenden tol het ver krijgen eener zoo voltallig mogelijke ver gadering hunner kiesvereeniging. Ten slotte verzoeken wij de Besturen onmiddellijk na afloop der door hunne kiesvereeniging gehouden vergadering deq naam (de namen) van de(n) gekozen ver tegenwoordigers) aan den tweeden on- dergeteekende dezer circulaire op te geven. Het Bestuur van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereen. in Zeeland, Mr. H. C. J. GROOT, Voorzitter. J. \Y. vienings, te Secretaris. jos. m.aertens wilking, 2e Secretaris. A. HENDRIKSE, Penningmeester. Gymnastiek en Sport. II. (Slót.) En wat hoort men nu als men met den een en den ander daar zoo eens over spreekt? Och, heel eenvoudig argumenten die niets om 't lijf hebben. Laatst sprak ik een eersten sportman er over aan. Het was er een, die zich met hart en /.iel toelegde op het voetballen. Hij zei mij, dat hij niet kon begrijpen, dat iemand er een genot in kon vinden om aan de ringen of het rek te bungelen. Toen ik hem daarop alles uitlegde, was hij het volkomen met mij eens en toen ik hem vroeg zich dan bij een gynmastiek- vereeniging aan te sluiten zei hij het volgende: „Ik doe reeds vele jaren aan voetbal en vind dit een prachtig spel. Als ik een paar weken -niet speel, ge. voel ik mijl niet lekker, ik word loom en afgemat. Het is mij een behoefte ge worden dal. voethallen, ik kan er niet meer buiten. Maar gymnastiekNeen, daar begin ik nooit mede, want en nu dacht ik dat er z-ou komen, dat hij dan misschien niets anders van zijn leven meer deed als sport en gymnastiek „want", zeide hij, „dat vind ik het ver velendste wat er is. Er zit geen beweging in. Het is altijd maar stilstaan en zoo nu en dan eens een oefening doen, ter wijl je bij voethal steeds in beweging en in- spanning bent". Ziehier eeln re- deneering, die kant noch wal raakt. Ik stond er verbaasd over dat van zoo iemand te- moeten hooren. Dat is er weer zoo een, dacht ik, die van gymnastiek niets afweet en er geen kijk op heeft en die, toch wat willende zeggen als hem er naar gevraagd wordt, met dergelijke onbenulligheden voor den dag komt. Is het niet treurig? En zoo is het ook hij gymnasten, als men hen over openlucht spelen spreekt. Zij' willen er niets van weten. Nogmaals, bedenkt, dat gymna stiek en sport samen moeten gaan en niet afzonderlijk. Wanneer ge gymnastiek vereenigingen opricht, zorgt dan, dat hij de gymnastiek het openluchtspel wordt beoefend. En ook richt geen voetbalclubs of korfbal clubs op, indien uw loden zich niet wil len aansluiten bij een gymnastiekvereeni- ging. Ik zou de ouders toe willen roepen: zorgl er voor, dat uw kindereu lichame lijke opvoeding genieten, maar naakt er voor, dal zij zich niet verbinden óf bij gyninastiekvereenigingen, die geen open luchtspel doen óf hij clubs, die zich uil- sluitend bezighouden met voetbal of korf bal e.a. Neen, geeft uw kinderen gele genheid een volledige, degelijke lichame lijke opvoeding te krijgen, maar waakt voor half werk. Reeds aan hel begin schreef ik, de jongelui niet te zullen aansporen tot meer dere sportbeoefening ,en dit zaJ ik ook niet doen. Zij moeten zelf de behoefte aan betere, lichamelijke ontwikkeling ge voelen, dan alleen kan het beoefenen van sport zijn nut hebben. Ik wilde alleen de jongelui duidelijk maken, dat het zoo noodzakelijk is, dat gymnastiek en sport samen gaat, maar tevens wil ik de ver schillende vereenigingen en leiders van vereenigingen nog voor iets waarschuwen. Het is niet tegen te spreken, dat da gymnastiek, zooals die in vereenigingeq beoefend wordt, en de sport, tegenwoor dig gebruikt worden, om de krachten van de jongelui te meten. Velen doen daar om meer dan ze kunnen en halen zich daardoor een ongeluk op den hals. Bij véle vereenigingen wordt het doel, den lichamelijker! welstand te bevorderen, over hel hoofd gezien en houdt men zich hoofdzakelijk bezig niet wedstrijden. Nu is pen wedstrijd, op zijn tijd heel mooi en nuttig, maar ook hier is het: „over daad schaadt". Wat de sterke drank is voor de maat schappij, is de wedstrijd voor de gyni- •nastiek en sport. De wedstrijden leiden tot overspanning. En toch hoe gaat het. Als een vereeni ging niet mede doel aan wedstrijden, ver liest ze haar leden. De wedstrijd bij "een vereeniging is iets waar men niet meer buiten kan. 'Welnu dat is juist het ver derf voor de vereeniging. We willen dit met een klein bewijs staven. De gew. uitvoeringen van het N. G. .V (Nederlandsch Gymnastiek verb oud) worden gehouden als propaganda voor de gymnastiek. Nu zou men verwachten, dat alle vereenigingen uit zoo'n gewest mee zouden doen aan zoo'n uitvoering. W;at is echter het geval? Wanneer het gewest bij zoo'n uitvoering niet'tegelijk een wedstrijd houdt met de poodige me dailles als prijzen, dan is er geen één vereeniging, die zich opgeeft om aan de gew. uitvoering deel te nemen. Hier zien we reeds het verderfelijke van wedstrijden. liet is zelfs zoo sterk, dat verschillen de vereenigingen de gewone rondmarsch door de stad, die alleen voor propagan da gehouden wordt, een vreeselijk iels vinden, iels wat heel veel nadeel dost aan de daarna (e houden uitvoering en wedstrijd. Nog erger is het wanneer we weten, dat b.v. bij de gyninastiekvereeniging „Volharding" de leden niet komen wer ken op de vastgestelde uren, als er geen uitvoering of wedstrijd in het zicht is; als hij de verschillende voetbalclubs op de gewone oefeningen de spelers niet te zien zijn en de leider alleen staat, maar is er daarentegen een oefening voor een te spelen wedstrijd, dan zijn er zoo veel leden, dat een deel er van niet mee kan doen aan het spel. Dit zijn eenige staaltjes waaruit blijkt, hoe verderfelijk de wedstrijd is voor een vereenigiug om nog niet eens te spreken van de noodlottige gevolgen, die aan een •wedstrijd onherroepelijk verhouden zijn. De wedstrijd zaait twi haat en nijd tusschen vereenigingen. Altijd is gaan als men geen prij of onverdiend. Ik geef hel iemand te jongelui bi.j elkaar te zo ballen of te 'korfballen, te cricketten, als van I is, dat nien geen wedsi En toch zóu liet eige zijn. Men zou rnpéten hl speelde of gymnastiseen ning en voor het licJian niet, omdat men vandaaj matchen tegen, die of d( zooals men mee sta die eens flink op den De wedstrijd zou er de animo er zoo nu pr houden, te 'dienen als moest geen gewoonte zijr toch, dat men door er te maken zijn eigen I werkt. Daarom jongelui, gi seert of u aan sport dat gymnastiek en spo houdt de wedstrijdman ljjk buiten uw vereenq PETERSBURG. De Rr sten hun front van de, 1 aveK'O-s I a Kola naar de linie Sovey- c aV o 1 o c h k a n i. In Toczany hernemen de I fensief. Zij deden eenj de richting Straoni s o i s j. 'Onder den druk (rokken ónze troepen tei s i k iM o n a s t i j o r s, der "Rumeniërs lerugtrc 1 it sa. - DEN HAAG. Bij vooj naar 'de oorzaak van luk tusschen Houten medegedeeld, dat verond den, dat het deraillemcl van de uitzetting dei- voldoenden tegenstand EGMOND 'AAN ZEE. te half ach;t. kwamen uit ting twee Engelsche q zicht, koers zettende Aangezien ze binnen oi bied waren, werd van den de vlag geheschen biedig onze neutraliteit na. met [het kanon twei schoten gelost, waarop a pen 'van koers verandei westelijke richting verd' KERKNIE KALENDER DE Van 19 tot 26 J Zondag 19 Aug. Tw Pinksteren V (bi. 905),* dachtenis v. h. Octaaf vaart, V (bl. 1911), D heden na cle stille H. Vóór de Hoogmis zegei V (bl. 10), D (bl. 69) gebed voor de Koning (bl. 122). Vespers op hl. S Maandag 20 Aug. H. 1924 en 1080), D (bl 2de gebed als gister. Dinsdag 21 Aug. H. Fremiot de Chantal V D (bl. 1346 en 256); 2 fiag. Woensdag 22 Aug, 0 ria Hemelvaart V (bl D (bl. 1347 en 1339); H. H. Timotheus enz (bl. 1347). Donderdag 23 Aug. 1 flus V (bl. 192 8en IC en 230)gedachtenis H. Bartholomeus V (li D (bl. 1348 en 159) Of wel: Mis v. d. Vi tholomeus V (bl. upx 1348 en 159"), gedachti lippus Benitius V (bl (bl. 1348 en 232)]. Vrijdag 24 Aug. H. (bl. 1929), D (1,1. 134 Zaterdag 25 Aug H 35* en 1070), Tl (hl. 5 dachtenis v. d. .H Lode D (bl. 1351); 3de gebi (bl. 1291) ,D (bl. 103 N. B. Kleur der .H paars. Maandag, Dinsc Praefatie v. d. H Mat (bl. 99). De gewone orde der ren dag terugkeert, be Wadzijden verwijzen naar het „Vo bladzijden niet D getèek en Vesperboek" van Zondag 19 Aug. 12<4 steren, Epistel 11 Cor gehe: Luc, X 23—37, Kerklijst van 's Zondag 19 Zaterdag. De H. M

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2