H D E R W IJ S ouw en Veeteelt Sociale Berichten. Laatste Berichten VI S S C H E R Ij. Kunsf en Leffcran. Rechtszaken. SPORT EN SPEL. Burgerlijke Stand. Marktberichten n door een voerman tot in de van Boschkapelle vervoerd, il de stoet, nu met de zangers, en maagdekens vereenigd, rd werd, waarna men in rder trok naar de kerk te le, waar men te ongeveer nkwam. Daar werden de reli- erd en een predicatie gehou- it de plechtigheid ongeveer ieruur duurde. Daarna werd orde de terugtocht naar hier i. Te Campen werd hun en verfrissching aangeboden, eer 8 uur kwam men al zin iet dorp alhier terug. De bede- ofschoon het de laatste dagen regende, door droog en niet weder begunstigd. Alleen op oogenblik vreesde men een nbui te krijgen, daar de lucht onweerswolken bedekt werd bleef het bij een bedreiging :r slechts, juist toen men tehuis e druppels. Met ingang van 1 October C. J. iSerlé onderwijzer aan 2 eervol ontslag verleend, moeming als onderwijzer te voordracht voor de benoeming nderwijzer aan school A alhier de hêerenJ. H. Gevaert te iruijnooge te Hooge Zwaluwe, ■don te Nieuwvliet. (M. Ct.) 1 voor electro-tecbnicus (P. B. ien) de heer T. Bos te Vlis voor het notarieel staats- gedeelte de heer M. C. v. d. oes, en voor de acte handled- de heeren J. Meeuse en J. M. Idelburg, IJA. Risseeuw, Oost- v. d. Weele, Goes. (M. Ct.) xamen teekenen M. 0. n. Geslaagd voor akte Mj, H. A. Middelburg. rijft ons uit Zeeuwsch Vlaan- htige oogstvooruitzichten zijn latte weder der laatste weken eiijdeld. De erwten zijn voor verregend en het koren schiet waar het gemaaid staat in de )ok in de moestuinen met kool- enz is veel bedorven, ig, droog weder is broodnoo- nog iets van terecht komen. De aardappels, die hier zoo den en zulk een rijken oogst beginnen op vele plaatsen de i de gevreesde aardappelziekte en. Van de late soorten, zooals zijn reeds heele velden aan- (M. Ct.) ttenvanger van 't tien- legerplaats bij Laren ontbreekt m ratten. Vooral in de lokalen li geen houten vloeren bevin- n, keukens, enz. ontbreekt het ie lugubere dieren Onder de gebouwen bevinden zich tal aven en 's avonds verlaten ze om voedsel te zoeken 'ewende medische middelen inig te helpen, maar er is nu iplichtige bij 't 13e die ze bij ngt, soms wel 10 per dag. De er vreest de dieren niet en veral te vinden; hij drijft ze hoek van een lokaal om ze nd te grijpen en dan te dooden ruikt een schop om de ondie- delgen. nvanger krijgt vergoeding voor )de rat en wij gelooven en ook dat hij nog wel eens een verlof geniet, wat hem door t gegund. (O. H. Crt.) •dig voorval uit het verblijf Is van Prins Hendrik staat in usch blad en is ons gebleken n weergegeven, et laatst van Juli bevond zich e verpleegden uit de blinden- Köniz, onder geleide van hun rs, op een wandeltochtje op iweg. Een klein reisgezelschap, illeen als Hollanders bekend ivam denzelfden weg langs en k gestemde groepje blinden belangstelling van de vreemde :n al spoedig ging men ge en als de beste maatjes den op. Van Sehwarenbach af gin- ;emde heeren even vooruit en ilinden de pas-hoogte bereikt achtte hen daar een aange- rissching. De begeleidster van -r wandelgroepje werd zelfs in aan het middagmaal verzocht. ;cheid nemen hoorden de kin zij de gasten geweest waren 'rins der Nederlanden. Spoedige vrede? De Visscherij- courant van 31 Juli betoogt dat, waar onze visschersschepen voortdurend m den grond worden geschoten, er niets anders op zit, dan de visschenj te be- ëindïgen. Het blad doet dan de volgende belangrijke mededeelmgen met betrek king tot een spoedig te verwachten Vr6\Vie weet hoe spoedig de vrede er is. Alles wijst er op. Juist heden lazen we een schrijven van een groot fabri kant uit Duitschland, iemand van zoo Log aanzien, dat de Duitsche keizer hem persoonlijk bezocht, waarin werd gemeld, dat de vrede spoedig kan worden ^De^vorige week verklaarde een ander, zéér invloedrijk Duitscher, (we mogen dien niet nader aanduiden), dat Duitsch land geen winter-oorlogscampagne be- ginnen wil, want dat het land die niet doorkomt. Van hetperrongedrukt. Toen Vrijdagavond te 7 u. het personeel der Philipsfabrieken, dat van Helmond komt, met den trein van dat uur zou ver trekken, werd door 't opdringen het 16 jarig meisje Martens, van het perron gedrukt. Het kind kwam, naar de „Tel. meldt, tusschen den muur van het perron en den nog loopenden trein terecht. Met hevige inwendige kneuzingen en in levensgevaar, is het meisje naar het Eindliovensch Ziekenhuis vervoerd. Van de kip, die haar Meester verried, 't Gebeurde in een dorp er gens in het Oosten van ons land, zoo als in vele dorpen die niet in het Oosten liggen, dat sommige boeren sterke staaltjes van vernuft vertoonden, of eigenlijk juist niet vertoonden, want het moest in alle geheimzinnigheid gebeuren. om het tekort aan voeder voor hun dieren aan te vullen met voedingsmid delen, waarvan de regeering heeft be paald dat zij uitsluitend vo ir voeding van den mensch mogen dienen. En zoo was er in dat dorp dan een boer die nog altijd maar kans zag om zich rijst te verschaffen ter voedering van zijn kippen. Hij hield de beesten er tenminste mede in leven, maar veel meer bereikte hij er niet mee, vetpot was het niet voor de arme scharrelaars. En gretig ontving de boer dan ook iedereen die hem, al was het maar één van zijn kippen, afkocht. Toen dan ook dezer dagen een vreemdeling bij hem kwam om een kip te koopen, was de koop gauw gesloten. Ziezoo, dacht de boer, alweer een dood eter minder. Maar een uur later kwam de vreemdeling terug met de kip, alleen de kip was nu dood, en haar hals lag open gesneden. Is dat de kip, die ik een uur gele den van je gekocht heb? vroeg de vreem deling. De boer erkende, dat het dezelfde kip was. En was het een kip van je zelf Waarop de boer verontwaardigd uitschoot, dat hij toch niet een kip van een ander zou verkoopen. Waarop de vreemdeling den boer ver zocht „eens even te kijken", de open gesneden hals van de kip opsperde en den boer den krop liet zien, meteen flinke portie rijst erin. De vreemdeling bleek veldwachter te zijn, en de boer „was erbij". Het gevolg is, dat de boeren in dat dorp, wanneer er iemand een kip koopt, eerst er goed hun man op aankijken vóór zij den koop sluiten. (N. Ct Brand. Nabij Burgst is de boerderij afgebrand, bewoond door M. Gommers en in eigendom toebehoorende aan pastoor Reesemans te Beek (bij Breda). Drie var kens en drie kalveren werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbe kend verzekering dekt de schade. Door den blikssem getroffpn. Te Lunteren is' de bliksem in het Her stellingsoord voor Onderwijzers ingesla gen. Aanvankelijk waren twee patiënten bewusteloos. Ook werden de kerktoren en het woonhuis van J. D. Klomip door liet hemelvuur getroffen. Brand werd niet veroorzaakt. Geen vreemde woorden. De territoriale bevelhebber in Friesland beeft een schrijven gezonden aan zijn onder- hebbende commandanten, waarin hij op wekt tot het gebruiken van zuiver Ne- deriandsche woorden met verwerping dei- vreemde. Bakkersnachtarbeid. Als ge- gevolg van het ontbreken van gasdruk gedurende de nachtelijke uren Ijebben bakkers te Bussum besloten, 's nachts niet meer te .bakken. Versch brood .zal niet eerder dan te X uur 's middags worden afgeleverd. Ernstige mishandeling. In het gehucht ,,de Aalsfoort" bij Herpen heeft een ernstige mishandeling plaats gehad. De landbouwer P. L. L. wérd door een tweetal boerenknapen zoodanig met stokken op het hoofd geslagen, dat men vreest voor zijn leven. Ook de dochter van L. werd door een der vechtersbazen deerlijk aan het hoofd verwond, deerlijk aan het hoofd verwond. Li verband met deze mishandeling is door de politie aangehouden en te Grave in bewaring gesteld de 18-jarige P. v. Z. G oedko o p e bigg e n. Te Dalen ruil de: een ventend peltenkoopman van een landbouwerzeven biggen voor één pet, welke de waarde van f 1.50 ver tegen woordigde. (Z.) De N. Ct. ontleent aan de Matin, dat efen bevel tot uitwijzing is gegeven tegen baron Van Heemsta, Nederlandsch on derdaan, en -tegen zijin vrouw, Iersche van geboorte, die al jaren wonen in Gan, .nabij Pau, en wel pm. hun vijan dige houding tegen de geallieerden, ien speciaal ten opzichte van Frankrijk. Het opsporen van niet zicht bare barsten in metaal. Om een berst le ontdekken, in eenig me taal', waarvan men weet, dat het bescha digd is, moet men de oppervlakte ervan reinigen en met 'n zeer dim laagje pe troleum bestrijken. Dit moet men er eeni ge «ogenblikken op laten en daarna af wrijven. Een krachtige slag met een ha m-er -zal' daarna de olie de breuk doen aanwijzen. (Maasbode).) Een opzienbrende arrestatie. Naar de „Tel." verneemt, is een heer te OMenzaal, in zijn villa gearres teerd, in verband met verduistering van katoienafval' en de levering van minder waardig materiaal voor den munitie-aan maak. De arrestatie geschiedde óp aan wijzingen van een inspecteur van de N. 2' T'rr^a aMestant is gevankelijk naar Den Haag vervoerd. Hulst. Door dhr. Vulkaert, lid van het Hoofdbestuur der R. K. Vakvereeniging te Utrecht, werd hier een R. K. Vakver eeniging opgericht voor de werklieden in het bouwvak. Er traden reeds 30 timmer lieden, schilders en metselaars als lid van dezen bond toe. spreiden; vandaar dat het overdekt was met een laag zeep en er dof uitzag. Toen die dame overleden was, werd haar boedel den 22sten Juli 1844, openlijk ver kocht; de lap werd toegewezen aan den heer A. A. Weimar .kunstkooper in Den Haag, die terstond had bemerkt dat on der de zeeplaag iets goeds zat; de lap reinigen en herstellen door den schilder kostte hem f29.75, zegge negen en twin tig gulden en 75 cents. Hij liet het doek reinigen, en herstellen door den schilder P. van Schendel, en zij verkochten het in 1845 aan koning Willem II voor f 7000. Op de auctie van den koning kocht keizer Nikolaas van Rusland dit prach tige stuk voor f 11.900, met de kosten f12.751. Thans prijkt het als een der waardevolste doeken in het museum „Er mitage" genaamd, te Petersburg. Per telefonn. KEULEN, 13 Aug. De „Telegiaf Union" meldt uit Frankfort a. d. Main. Gister avond om 8 uur verscheen wederom een vijandelijke vlieger boven -Frankfort en wierp verscheidene 'bommen op de door den Zondag zeer d-rukke stad. Er zijh vier dooden en. verscheidene gewonden te betreuren. AARDENBURG. Gisteren was de vlie gerac-tie bo-ven Vlaanderen weer zeer te vendig. Omi 10 uur gisterenmorgen had een gevecht plaats tusschen 2 Duitsche en 2 geallieerde vliegers boven Nedlar- l'andsch grondgebied. Een vliegtuig viel in 2 stukken te Schoondijke neer, (heit vliegtuig 'was naar men nader meldt, eeu Duitsch.) -Om 4 uur 's namiddags vloog een Duitsch vliegtuigeskader west waarts- den kant va,n Engeland uit en keerde 'te 9 .uur terug. (Zie verder onder provinciaal nieuws in dit numnneri) LONDEN. (Officieel.) Zondag te kwart na vijven verscheen een vijandelijk vlieg- eskader ter hoogte van Felixtown. Een gedeelte begaf zich naar Margate en wierp 4 bo-mmen, die slechts een on bewoond huis vernielden en geen slacht offers1 -maakten. Een ander gedeelte wierp 40 bo-mmen op Southend; 8 mannen, 9 vrouwen en 6 kinderen werden gedood, 50 jiersonen werden gewond2 mannen werden nog te Rockefort gewond. AXEL. Als protest tegen het verbod van den min. v. landbouw van den ver koop van vroege aardappelen is Zater dag door 6 aardappelverbouWeTS uit Axel en Terneuzen een telegrami verzon den aan den min. v. landbouw, waarin zij 20.000 K.G. vroege aardappelen tegen den jgjaximuimprijs' van f 6 per 100 K.g. levering 13 Aug. haven Terneuzen, voor Zijne Excellentie beschikbaar stellen. Zij eis'chen onmiddellijke afname in verband met in de Staatscourant dit voorjaar door den minister gedane belofte, bij gebreke waarvan zij- tegen hem een vervolging zullen instellen wegens woordbreuk. Het telegram is door de zes 'inzenders na mens de Zeeuwsch-Vlaamsche aardappel verbouwers' onderteekend. Nekkramp. Te Noordwolde (Fr.) is 'n 24-jarig meisje aan nekkramp overleden. Van het tlroogrek naar het museum. „Oud-Holland" bevat in een zijner jong ste afleveringen een stukje van wijlen ictor de Stuers, dat aantoont hoe noodig een man als de Stuers is om op den uitkijk te staan en toe te zien op onzen nationalen rijkdom aan kunstwerken, Het gaat over een stuk van Bartho- lomeus van der Helst, nu in de ver zameling der Ermitage te Petersburg. Het was tot 1850 in de collectie van Koning Willem II, die den 12en Aug. 1850 in den Haag in 't openbaar onder den ha mer werd gebracht. Van die schilderij van Bart van der Helst vertelt De Stuers: „Dit doek lag, als een waardelooze oude lap van het raam genomen, op den zolder van juffrouw Bjchon—Vis le 's Gravenhage; men had het gestrekt over een paar drooglatten en men gebruikte het om er het gewas schen linnen op te Mosselen. Gedurende de week van 4 tot 11 Au gustus werden in de haven van Philip pine gelost 9000 K.G. mosselen. Voor België werden te Breskens aangevoerd 5000 K.G. en te Neuzen 15.000 K.G. De prijss was gemiddeld f3.25 per 100 K.G. (M. Ct.) Kantongerecht te Oostburg. D-oor den kantonrechter te .Oostburg zijn veroordeeld wegens overtreding: \V. v. Ptrafr-, (art. 427)P. v. d. P., St.- Ajnna ter Muiden, f3 s. 3 d. F. O., Breskens (424) f 10 s. 10 d. Territoriale verordening: A. P., St.- Laureijns, f100 s. 50 d.F. M. H., Eede, £50 s. 30 d., O. H., IJzendijke, f10 s. 10 d., J. J. V., Sluis, f50 s. 30 d„ A. L. G., Eede en J. d. P., Oostburg, f50 s. 30 d., E, d. B. en C. L. C., Aardenburg, f25is. 15 d„ J. ,W|. en A. d. B„ St. La;u- reijhs, id.; P. F.' d. K., Sluis, f50 s. 30 d. Vrijgesproken: J. B., Sluis en K. d. V., Neuzen, (art. 453) A. M„' Eede, L. d. R„ Re-tranchement, A. I., F. d. C., D:. J., A. .A d. V., allen Breskens, ieder tot £5 s. 5 d.; C. L. C., Aardenburg, E. d. G„ aldaar, f5 s. 5 d., v. d. V., Oostburg f 10 s. 10 d- VisscherijwetA. B., Hoek, 2 maal f2 s. 2 maal 2 d'., J. C. S., Oostburg, f0.50 s. 1 v. ts„ P. J. W;„ Sluis, f0.50 s. 1 d'., J. J., Eede, L. Di., St. Anna. ter Muiden, C. J. C„ Aardenburg, P. C. d. J„ Schoon dijke, A. J. L„ Waterlandkërkje, allen 2 maal f2 2 maal 2 d. i IJkwet: P. R. T., C.adzand, f0.50 s, 1 dag. Wapenwet: C. L.'C., Aardenburg, flö s. 15 d. j Motorwei: J. d. S.. Oostburg, f5 s. 2 w. fcs., J. d. S., id, A. J. d. F., f3 s. 3 d., G. P., f2 s. 2 d., G. B„. f 3 s. 3 d., G. P., f2 s. 2 d„ A. C, d. B., A. L., F. Si-, R. F., allen £3 s. 3 d. (allen te Sluis), J. B. d. B., P. C. P, A. F. -d. R., S. E. P. B., St. Kruis-, P, J. -d. B„ Sluis, R. J. d. Mj-, P. K beiden Breskeus, allen f3 s. 3 d.; A. R., Groe-de, £1 s. 1 d.B. v. d. B-., Breskens, W). B„ Groede, P. J. M., Bres ke,ns, R. d. M., Helmond, V. d. O., T d. C„ beiden Breskens, T. M., A. D., bei den Groede, J. J. P„ Breskens, allen f3 s. 3 d. x .1. A. V., Groede, fis. ld. J. N., ZuidzainicLe,' f3 s. 3 d.; A. D., Zuidza-nde, f 1 s. 1 d.R. H. J., G. A M. B., R. P., G. F. B., allen Sluis, ieder 3 s. 3d.; R. L., Zuidzande, £0.50 s. 1 d.; F. M., "Breskens, f3 s. 3 cl.; I. P. Sluis, 0.50 s. 1 d.; E. P„ Sluis, f2 s 2 d.; F. J. P., Schoondijke, £0.50 s. 1 d.; J. B. C. M,, Breskens, f3 s. 3 d. Politieverordening: A. K, Breskens, f2 s. 2 d., D. F., Cadziand, £2 s. 2 d„ A. G. J. d. S„ Bier-vliet, f0.50 s. 1 d. Wrijger sproken: -S. B. B., M. H. C. en R. S, allen le Sluis. PolderreglementP. P. M., Sluis, f 10 s. 10 d.; jachtwet: A. d. G., Cadzand, f3 s. 3 d.j leerplichtwet: J. P. d. B., Bier vliet, fö s. 5 d'., J. F. G., £3 s. 3 d. en A. B. D„ beiden IJzlendijke, 10 s. 10 d (M. Ct.) Loopen. doos. De door de Gymnastiekvereeni ging „Volharding" gisteren gehouden afstandsmarsch werd door 43 deelne mers meegemaakt De route reeds in ons vorig nummer bekendgemaakt, werd in tijd van 5% uur afgelegd, 1 uur rust inbegrepen. Gymnastiek en Sport. I. W]anneer deze titel gelezen wordl, hoor ik reeds verschillende ouders zeg'gein „O, is 't weer zoo, daar komt men de hoofden der jongelui weer even op hol brengen, 'tis ze-ker nog niet erg genoeg 1" Ik' zou u echter willen verzoeken niet te gauw uw oordeel uit te spreken, een oordeel, dat mijns inziens totaal verkeerd is- in dit geval. Het is mijn doel niet de jongelui tot meer sport le drijven, neen, het is mijn doel om de gymnastiek en de sport hand in hand te doen gaan, daar dit zoo hoog noodig i-s. Het is waar, tegenwoordig Wordt veel voor gymnastiek en, vooral vo-o-r sport gepropageerd' maar is dit niet noodzake lijk Zijn onze- jongelui en hier spreek ik jiog alleen maar over de jongens zijh ziji wanneer rij .eenmaal gekeurd fno-e- ten worden, piet veel minder geschikt voor den dienst dan vroeger? zij-n de jongelui niet veel meer behept met aller hande gebreken, waar men vroeger too niet van hoorde? Komen er tegenwoor dig niet veel meer riekten bij' de jongelui voor? En waaraan is dat alles toe te schrijven? Komt dit niet hoofdzakelijk door de 'lichamelijke zwakheid? Juist rij', die lichamelijk sterk zijh, zullen de min ste besmettelijke -ziekten hebben. Behou dens enkele gevallen komen deze voor bij- de lichamelijk minder sterken. Hon derden voorbeelden zijn hiervoor aan te halen. En nu is juist de gymnastiek en de sport daar, om deze ztvakheid te ver beteren, om* te zorgen, dat de maatschapi- pij later bruikbare mannen tot haar be schikking heeft. Niet alleen voor de weer baarheid van het land, maar oók voor wat de maatschappelijke welstand aan gaat. Moet het geslacht steeds meer en meer .achteruitgaan, houdt dan uw kin deren va.n de gymnastiek en de sport verwijderd, maar wilt ge dat Nederland krachtige vrouwen 'en mannnen zal be zitten. laat hen dan in hun vrijen tijd eenige uren in de week aan gymnastiek en sport doen. De uren, die anders ge bruikt worden om. langs de straat te slenteren en daar allerlei dingen uit te halen, die niet te pas' komen, kunnen toch met zooveel nut gebruikt worden voor de ontwikkeling des lichaam,s. Het is niét alleen voor de maatschappij, dat we hier op aandringen, maar ook voor de jongelui zelf. Zij zelf zullen rich ook krachtiger gevoelen en meer lust hebben tot wer ken. Het loome 'gevoel, het gevoel van matheid, dat velen zoo eigen is, zial bij hen -wijken. Dit begrijipen dan ook de meeste jongelui en het is daarom, dat ze zich met zoo'n .vuur en ijver aan al wat sport is overgeven. Bovendien, hoe- velen wordt niet door de doktoren aan geraden meer beweging te neimen of aan gymnastiek .of sport te doen? Dit alles heeft er toe medegewerkt, dat de gymnastiek, jnaar vooral de sport zoo aanmerkelijk is toegenomen en nog toe neemt. Reeds op de scholen begint men in de laagste klassen al met gymnastiek en zoo mogelijk met operiluchtspelen. In hoeverre dit goed of slecht is en wat daaraan nog 'verbeterd zou kunnen wor den, staat ons hier niet te beoordeelen. Wij willen ons meer bezig "houden met de gymnastiek en sport op lateren leef tijd, zoo van 1320 jaar. We vinden dan overal en ook in Goes gymnasliek- vereenigingen, voetbalclubs e.a. 'Dit is zeer prijzenswaardig zou men zeggen en dit was (liet ook als er geen „maar' bij kwam. Het is een verschijnsel, dat niet alleen hier voor Goes geldt, dat de gymnastiekvereenigingen en voetbalclubs, daar waar zij juist samen moesten gaan, totaal los van elkaar staan. '£.e hebben niets met elkaar .te maken en een voet baller wil geen gymnast zijn of omge keerd. W-elke argumenten ze hier voor hebben zullen we straks hooren. Velen denken, dat de gymnastiek "-het eenige middel is om de lichamelijke opvoeding le bevorderen. Alle andere middelen zijn uit den booze. Terwijl anderen en hun getal is aanzienlijk grooter zweren bij de sport als de ware lichaamsoefening. Wie echter deze meening is toegedaan heeft het geheel bij het ve-rkeerde eind Niets is minder waar, dan dat. Wel is waar, dal de-ze spelen wanneer z,e onder .zaakkundige leiding en medische controle staan, van het grootste belang zijh voor de gezondheid, maar een totale lichamelijke vorming en opvoeding geven ze in geenen- deel-e. Hier voor verschaffen zij een veel te eenzij dige beweging. En dat dit zoo is, wijzen de vele ellendige lichaamshoudingen en de ongeproportioneerde lichaamsvormen van die menschen uit, die geen andere sport beoefenen dan voetbal of korfbal e.a. Van deze twee staat korfbal ver boven voetbal, -daar dit een jneer al zijdige beweging geeft dan voetbal. En iedereen weet, dat een niet goed gepro portioneerde lichaamsvorm wijst op een slechte verhouding van de organen on derling. Het i s dus ten zeerste af te raden alleen de openluchtspelen zonder meer te beoefenen. Nogimaals openluchtspel is zeer goed, als het wordt beoefend tegelijk met de gymnastiek1. Deze toch is gebouwd op hygiënische en physiologisch'e grond slagen. Niets gebeurt bij de gymnastiek of het beeft waarde voor de ontwikkeling van het lichaam of de organen. De gym nastiek zorgt voor alzijdige beweging, waai- de, isport dit niet kan, daarom geen openlu c lit sp e 1 t e n k o ste van de gymnastiek en geen gymnastiek zonder o pen 1 u c h tspe 1. Beide moe ten samengaan en de tijd, die men heeft, moet gelijkelijk verdeeld worden over de gymnastiek en het openluchtspel. Zie hier wat de heer J. A. v. d. Boo-m in zijin werken over de gymnastiek schrijft over de afwisseling van gymnastiek met open luchtspel „Zoo goed als de afwisseling van in- tellectueelen arbeid 'tot ontwikkeling van den geest 'bijdraagt en tot verruiming van den blik, terwijl eenzijdige geestes arbeid de alzijdige ontwikkeling van den geest tegenhoudt,, zoo zal ook veelzij dige 1 i c h a a m s a r b e i d tot harmo nische ontwikkeling "van het lichaam voe ren. Zoo is het ook waar dat afwisselende geestes en lichaamsarbeid ver- frisschend op' geest en lichaam kunnen werken, indien zij geen van beide tot uitputting leiden". Zoo zien we, dat het noodzakelijk is, dat degenen, die aan gymnastiek doen, zich ook bezighouden met openluchtspe len, maar vooral zij die uitsluitend de openluchtspelen beoefenen, zich aaneen sluiten tot één vereeniging of meerdere en dan de gymnastiek beoefenen. Eerst dan zal de jeugd er wel bij varen en de intellectueele en physieke weerbaarheid van het volk er door verhoogd worden. J. Y. Z. (Slot volgt.) Kapelle. Vrijdagavond werden door no taris J. C. A. Huvers voor diverse eige naren publiek verkocht de oppervruchteu uit verschillende boomgaarden onder Ka pelle, Schore, Goes en Kloeting-e. Op brengst was f9691. Er werden hooge prijzen besteed. (Z.) Goes. Door B. en Wj. dezer gemeente werd heden bij opbod verpacht voor 7 jaar: 1. een perceel grond aan den West- singel, thans verpacht voor £81, nu ge gund voor f 135, aan den vorigen pach ter A. de Dtreu; 2. een perceel grond, gelegen aan de Noordzijde van de 's-Heeir Hendrikskinderenbarriere en zijkant weg, verpacht voor f34, jju voor £125, aan A. J. Brouwer, alhier; 3. zijkanten wje- gen aan Westsingel, Poel, Pöelweg, Groe- neweg, wegen in den Goeschen Polder en langs de Singels, verpacht voor £27.50, nu voor f47.50, aan Adr. La beur te Kloetinge. Van 1113 Aug. GOES. Huw.-afkon.11, Jacobus Ade laar, '26 j. jm. te Goes, onlangs te Maas tricht en Hendrica. Johanna Stephana Veen, 28 j. jd. te Haarlem; 11, Cornelis Marinus Roozem-ond, 25 j. jm. te N.- en St..-Jooisland, -onlangs te Goes en Sara Pieternella van Houte, 22 j. jd. te N.- en St.-Joosland. IMIDDELBURG. Gehuwd: E. Doijer, 33 j. jm. eu A. L. C. Washausen, 26 j. jd. 11evallen: N. Acda, geb. Passenier, d.; P. Breel, geb. Bustraan, d.; J. v. d. Jagt, geb. Stofk-oper. z. lOverledenL. de Steur, 68 j„ m. v. N. van Veen. 'Van 711 Augustus. VLISSINGEN. Ondertrouwd: K. H. Mommaas, jm. 26 j„ eu M. C. van Sp-rang, jd. 21 j.; C. ,-\. van den Kerk hof, jm. 26 j. en E, L. A. M. Nuijten, jd. 25 j.; L. J. Basting, jm. 27 j. en M. J. Hooftman, jd. 25 j.'L. van Hiele, jm. 29 j. en C. de Bel, jd. 26 'j. Getrouwd: J. F. Schönfeld, jm. 34 j. en M. A. F. Beijerman, jd. 28 j.A. van Di-ielen, .jm. 29 j. en V. J. Stommeling, jd. 26 j.H. S. Fröberg, jd. 20 j., en J. Tichelaar, jd. 19 j'. Bevallen: E. Daane, geb. Sinke, d. E. H. Kodde, geb. van Os, z.T. JM- F. Borgstijn, geb. Janssens, z.M. F. M. Straek van Schijndel, geb. Speckens-, z.L. Roelse, geb. Ridder, d.; E. M. M. G. E. Pels, geb. Baronesse de Heusch de Thisnes, z.S. de Ronde, geb. Moens, Z], Overleden: G. Mieras', wedr. van A. Kooiman, 80 j.; J. Steehei-, wedr. van S. C. van den Bogaard, 66 j.; J. de Mel ker, m. v. S. Mos', 32 j. Tholen, 11 Aug. 1917. Eieren f 8.per 100. Boter f 1.20 p. K.G. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 10 Augustus 1917. Groote veiling. Aardappels voor het binnenland f3 f .310, Sjalotten f 17, Marbelanen en Ok- kelanen voor het buitenland f 13f 18, Prince pruimen voor het buitenland £19 f22, Kouwelijnen voor het binnenland f 2.70, Glasap-pel voor het buitenland 15, idem voor "het binnenland £7, Codlin Kes wick voor het buitenland f 16, idem voor het binnenland f8, The Queen voor het buitenland f 24, idem voor 'het binnen land f 13, Duch d'Oldenbourg - voor -het buitenland f23, idem voor het binnen land f 13, Lord Suffield voor het bui tenland £20, idem voor het binnenland f 10, Roode Suikerij'peren voor het bui tenland f 12, idem voor het binnenland £4, N. Holl. Suikerij-peren voor het bui tenland £15, idem voor het binnenland f7, Gron. Bergamotten voor het buiten land f6, idem voor het binnenland Ï4, alles per 100 K.G. Kleine Veiling. Clapps Favorite f 13£18. Précoce de Trévoux f 10f 18, Oomskinderenperen f 7 £14, N. Holl. Suikerperen föf 10, Zo mer "Bergamotten f 3f 6, Heerenperen £10f12, Suikerperen föf9, Madelei- nen f9f 14, Codlin Keswick 'f8f9, Transparante de Croncels f 8f 11, Duch d'Oldenbourg f10—f12, Zomeraagtjes f8 f 10, The Queen f 12f 15, Roode Zo- merappels f 12, Div. appels f 8f 14, Af val appels f2—£6, Witte Wijnpruimen f23 f 28, andere .pruimen f 6—f 14, 'Aardap pels £3, alles per 100 K.G.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 3