latschappij ;amentpapier de a 1001 BESTE rhuisd lenheere, JART, No. 95. Dinsdag 14 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. ar ie ven bij de bij LEVEN of bij oord-Beveland, is ge- ^NK te GOES, laag te bekomen zijn. GPOEDERS vanS oormalig Café van dhr. acturen en Kruidenierswaren, IEERENHOEK. )r den inmaak. UW HAAR UIT? .AARS HAARWATER. 3 hand TE KOOP n Slaapkamer of tapkamer met Pension DIENSTBODE HEEKBANK 2 It, Verschijnt eiken MAANDAG-, «AG- en VRIJDAGAVOND. Nog eens „hooger op". BINNENLAND. UIT DE PERS. Welk weder zullen wij hebben? ■ïj o;j "i tiddel tegen MAAGKRAMPEN, tsteking, gebrekkigen eet- ;hte spijs vertering, watergal, geil, brakingen, zijn de Aken, Apoth. Specialist ete. 75 cent de doos. depot bij C. A SCHULTE liddelburg. 2 log voorhanden IMMIMMIHMHMH Jobeert dan eens met tsterkt den haarwortel en Ihet uitvallen ophouden. 2 verkrijgbaar bij H H. Apo- J Drogisten en Coiffeurs. jlagent voor Z. Vlaanderen 2 llcheren N.V. v/h C. A. E Co., Middelburg. 2 verandering van zaak EN GOEDLOOPEND COMPLEET. it VAN ETTEN, Oosterhout. ■agen bij P. A. LIPPENS te ihoek. door Heer, zijne b. b. li. h, brieven, letter P bureau van ember een d bij Mevrouw HEIJNING— van de Putte te Hilversum, melden bij Mevr. FRANSEN PUTTE, Beestenmarkt, Goes. oers van 99 n/o .en kantore der Bank 0 actie, M. C. VAN OER MINNE. HE ZEEIMHE COÜRBNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoord. Administratie: Boudewl|n de Wlttesfraaf A 135" GOES Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. t. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Wegtns den feestdag van 0. L. Vrouw Hamelvaart, te vieren als Zondag, zal de Nieuwe Zeeuwsche Courant in plaats van Woensdagavond IS Augustus Donderdagavond 16 Augustus a s. verschijnen. Naar aanleiding van een opmerking san „De Zeeuw", dat de door ons in cms vorig nummer gegeven citaten uit ■e werken der hervormers, ontleend zijn 'an „een Fransche vertaling van een opaansche overzetting van den Latijn- nchen of Duitschen tekst", merken wij ip, dat zulks niet zoo is. Balmes geeft ten origineelen Latijnschen tekst der brieven en stukken, dien wij ten behoeve van onzen driestar in het Nederlandsch :;oo getrouw mogelijk weergaven. Dat de aangegeven plaats hoofdst. 6 11 bij Calvijn niet bestaat, kan zijn oorzaak ook vinden in een drukfout of verschrijving van den Franschen vertaler van Balmes'werk, maar het is niet aan te ïemen, dat laatstgenoemde de geheele loor ons weergegeven passage uit zijn luim heeft gezogen of die zoo maar uit rare' fantazie aan Calvijn heeft toegeschre ven. Het eigenaardige van het citaat is juist, dat het zoo sterk mogelijk gewaagt van den zichtbaren opperpriester, die ils stedehouder van Christus de zichtbare Kerk hier op aarde moet besturen en er le eenheid bewaren. Losse Oorlogsberichten. De strijd in Vlaanderen. PARIJS, 11 Augustus. Het middagcom rraniqué eldt: Ten Noorden van St. Quen- in maakten de Franschen aanmerkelijke vorderingen. In de streek Fayet wierpen zij de Duit- ichers uit het grootste gedeelte der loop graven, waar dezen in den nacht van I op 10 Augustus voet hadden gekre un. De Franschen maakten 15 gevan genen. Ten Zuiden van Ailles stelde een prach- ig geleide aanval de Franschen in het bezit van een belangrijke en door de Duitschers krachtig vastgehouden stelling, tie Fransche troepen hielden stand tegen v erscheidene tegenaanvallen en behielden 'e nieuwe posities. Wjj maakten een tien- il gevangenen. In Champagne ondernamen de Duit- chers, na krachtige artillerie-voorberei- ing verschillende gelijktijdige aanvallen de streek van den Cornillet, ten Oosten n ten Westen van dezen berg. Het Fran- cche vuur bracht de Duitsche aanvals golven, die zware verliezen leden, dadelijk t Dt staan. Ten Noorden van den Cornillet slaagden e e Duitschers er in de vooruitgeschoven Tansche linie binnen te dringen, maar ia een krachtig tegenoffensief hernamen e Fransche troepen het verloren terrein met uitzondering van een vijftigtal meter, ie nog door de Duitschers bezet blijven. In de Casque-streek deed een afdeeling i'raansche verkenners een inval in de Duitsche linies en doodde eenige afdeelin- en Duitsche werkers. Duitsche vliegers wierpen in den afge- oopen nacht bommen op Nancy. Geen slachtoffers, de schade is van weinig be- eekenis. LONDEN, 11 Augustus. Het middag- •ommuniqué meldt: Er is gisterenavond heftig gevochten om het bezit van het belangrijke terrein, dat wij ten Oosten van Yperen veroverd hadden. Tot zesmaal oe ging de vijand tot den aanval over, elkens werd hij echter door ons vuqr 'erugge slagen. Wij behielden al onze stel ingen en breidden onze terreinwinst in le buurt van den weg Yperen—Meenen lit. Wij ondernamen gisterennacht raids op ie vijandelijke loopgraven ten Zuiden van Armentières. BERLIJN, 11 Augustus. Het avondcom- rnniqué meldt: Behalve vuurgevechten in Vlaanderen een bijzondere gebeurtenissen. De onbeperkte duikbootoorlog. BERLIJN, 11 Aug. (W.B. officieel). In den Atlantischen Oceaan én het Eng. Ka naal zijn door onze onderzeeërs 23.000 bruto reg. tons aan scheepsruimte ver nietigd, o.a. de bewapende Eng. s.. Zer- matt (3767 br. tons) met kolen en stuk goed en s. Purley (4500) met 600 tons kolen van Engeland naar Gibraltar; een onbekend bewapend stoomschip en een van Engeland vertrokken stoomschip, als mede een door vier torpedobooten be geleid stoomschip. De vredesactie. Gelijk reeds werd medegedeeld, heeft de Ned. Anti-Oorlog Raad dezer dagen in een uitvoerig telegram een beroep ge daan op de Engelsche pacifisten, opdat deze zouden bevorderen, dat na de vredes- resolutie van den Duitschen Rijksdag ook van Engelsche zijde woorden van toenade ring zouden worden geuit. De Ned. Anti-Oorlog Raad ontving thans telegrafisch bericht van den secretaris van de National Peace Council, dat deze cen trale Engelsche vredesorganisatie krach tig in de gewenschte richting werkzaam De Conferentie te Stockholm. NEW-YORK. Volgens een telegram aan de „Associated Press" te Washington zal de regeering weigeren paspoorten te ver strekken voor de conferentie te Stock holm. Het bijwonen thans van een derge lijke conferentie wordt in officiëele krin gen ais ontijdig beschouwd. LONDEN, 10 Aug. De resolutie om af gevaardigden naar Stockholm te zenden werd heden door de labour-conferentie met 1.846.000 tegen 550.000 stemmen aan genomen. LONDEN. De Ball Mali Gazette deelt mede, dat de Engelsche minister Hen derson zjjn ontslag- heeft genomen. Minister Spahn. De ,Germania" zegt tot de mededeeling gemachtigd te zijn, dat de nieuw benoem de minister van justitie, dr. Spahn, die door zijn benoeming het lidmaatschap van den rijksdag heeft verloren, doch weer herkiesbaar is, zich niet meer candidaat zal laten stellen. (Maasbode) Kornilof en het Russische leger. Zal nu Kornilof tijd en rust hebben het leger te hervormen? Daarvoor is rust noodig; zullen de Gentralen hem die ge ven? Majoor Morath bespreekt dezelfde vraag en zegt, dat de Russische opperbevelheb ber zjjn manschappen eerst tot rust kan brengen, indien hij er in slaagt zich los te maken van de achtervolgende Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers. Mo rath meent, dat dit slechts mogelijk is, indien de Russische achterhoeden sterk genoeg zijn om de veroveraars vast te houden of indien het waarlijk in het voor nemen der Verbondenen ligt om zich te vreden te stellen met de bevrijding van Oostenrijk-Hongarije. („De Tijd") Een nieuwe slag het italiaansche front aanstaande? WEENEN. Uit het Oostenrijksche oor- logsperskwartier wordt bericht: Aan het Italiaansche front wordt een nieuwe groote slag verwacht. Ook de toe nemende krachtsontwikkeling van Anfe- rika ten behoeve van het Italiaansche leger wijst er op. Generaal Squize, de leider van den Amerikaanschen vliegdienst, verklaarde, dat Amerika een deel van zijn lucht strijdkrachten naar het Italiaansche front zal zenden. Ook zouden Amerikaansche opleidingsscholen voor het vlieg wezen gaarne Italiaansche instructeurs aan zich verbinden, terwijl de Amerikanen het scheepvaartverkeer in de Middellandsche Zee zullen beveiligen. Argentinië mobiliseert. WASHINGTON. Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat Argentinië mobili seert uit vrees voor verwikkelingen me, Duitschland. De zaak der geallieerden is is zeer bevorderd door berichten omtrent Duitschgezinde complotten. Peru en Duitschland. NEW-YORK. Reuter verneemt uit Lima: Peru heeft het aanbod der Duitsche re geering verworpen, die voorstelde het ge- tval van de getorpedeerde bark „Lerton" aan de beslissing van een prijzenhof te onderwerpen. De regeering van Peru ver klaart de torpedeering van de bark on rechtvaardig en dringt op schadevergoe ding aan. Een neef van Hindenburg als duikboot bestrijder. Volgens een telegram uit New-York aan de „Matin" deed de heer Paul Schlick, een gegradueerde van de Yale-universiteit, twee uitvindingen, waarvan één tot be strijding der duikbooten, ter beschikking van de Amerikaansche regeering is ge steld. De moeder van den heer Schlick is een zuster van Hindenburg. Het Belgisch oorlogskabinet. Hel Belgische oorlogskabinet is uit de zes volgende leden samengesteld: de Bro- queville, luitenant-generaal De Ceuninck, Hymans, Renkin, Vander velde en Van de Vyvere. De Pausen en de oorlog. De katholieke bladen van Frankrijk kon digen een boek aan, geschreven door een hoogstaand geestelijke, en getiteld: „De Pausen en de oorlog". In het boek wordt vooral gesproken over de bemoeiingen van Z. H. Benedictus XV ten gunste van den vrede. De Katholieken in Rusland. De voorloopige Russische regeering heeft al de tot nu toe bestaande beper kende bepalingen ten opzichte der Ka tholieke en geünieerde kerken afgeschaft,. Kerenski. Omtrent Kerenski zegt een medewerker van de „Daily News" Zij, die hem kennen, zijin het er niet over eens, of hij een groot redenaar is. Zeker is, dat zijne woorden niet zon der uitwerking zijn. Reeds in 1912 was hij in de Russische gerechtshoven een belangrijke nationale figuur geweest. Zijn naam vestigde hij door de verdediging van de arbeiders, die bij de slachting in de Lena-goudvelden waren betrokken. Men vergeleek hem toen hij Labori, den onlangs overleden advocaat uit de Direy- fuszaak. Later heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de beruchte „ritueele moord"-zaak. .Zijn optreden voor Beilliss bracht hem in bitteren strijd met de over heid en hij werd zelfs tot gevangenisr straf veroordeeld; doch dit vonnis is niet jen uitvoer gelegd. Kerenski, zoon van een schoolmeester, was reeds op. school bekend om zijne redenaarsgave. Maai- geen profeet heeft toen kunnen voorzien, dat de jongen, die zoo hartstochtelijk Icon voordragen, eens de redder van Rusland en van de de mocratie in de wereld zou worden. Het is zelfs nu nog moeilijk, zich een passen de voorstelling te majcen van Kerenski's genie. Vóór alles is hij "een man, die gaan vrees kent. In de 'tweede plaats is hij een teeder 'man. Hij heeft niet alleen de rechtvaardigheid en het mededoogen, mjaar ook (menschelijfce wezens lief". Ons dagelijksch brood. (Officieel.) Daar de aanvoer van brood graan uil Amerika op dit oogenblik vrijwel stop is gezet en er geenerlei zekerheid bestaat omtrent de hóeveelheden, die in de eerstvolgende maanden zullen kunnen worden verwacht, heeft de Regeering zeer ernstig de vraag moeten overwegen of reeds op dit oogenblik behoorde ,te wor den overgegaan tot vermindering van het broodrantsoen. Hoewel daarvoor inderdaad zeer ern stige argumenten pleiten, wenscht de Re geering dezen ongetwijfeld harden maat regel alleen bij besliste noodzakelijkheid toe te passen. Zooals de toestand zich laat aanzien, blijft de noodzakelijkheid van een vermindering van het broodrant soen dreigen. Intusschen doet de Regee ring een ernstig beroep op allen, die in staat zijn 'zich andere voeding dan brood te verschaffen, om zoo zuinig mo gelijk te zijin in het gebruik van dit voor een zeer groot deel der bevolking onmis baar voedingsmiddel. De koleninvoer. Nadat, zoo meldt men uit Den Haag, sinds den aanvang van Aug. de aanvoer van Duitsche resp. Belgische kolen niet mieer bedroeg dan circa 4000 ton per werkdag worden thans met Duitschland onderhan delingen gevoerd, waarbij eenerzijds iniet den meesten klem is vastgehouden aan de voortgezette maandelijksche levering van 350.000 ton, zooals in Maart was toegezegd, waarna echter Duitschland een voor ons land bezwarende contxa-praestatie eischte, namelijk den vervroegden uitvoer van aardappelen. Zoolang nu de onderhandelingen niet zijn afgeloopen, kan de industrie geen toedeelingen van kolen ontvangen. Vertrouwd wordt thans, dat binnenkort een definitief resultaat zal worden beTeikt. Boter. Naar de bladen vernemen, bestaat het voornemen van regeeringswege van Nov. tot April boter te distribueeren tegen ver hoogde prijzen. Koffie. De distributie van 'koffie, die deze maand werd verwacht, zal nog minsten^ een maand worden uitgesteld. (N. Ct.) Zachte zeep. De minister van Landbouw heeft, on der intrekking van zijn beschikking van 21 Juli 1917 ,den maximumprijs voor de gemeenten voor zachte zeep voor huiss- houdelijk gebruik voor het tijdperk, Ioo- pende van 14 Augustus tot en met 10 September 1917 bepaald op f37.20 per 100 K.G. Het „Eindhovensch Dagblad" geschorst. Door den comimandant van het veld leger, luitenant-generaal van Tserwisga, is gedurende het tijdvak van 13 Augustus 1917 tot en met 20 Augustus 1917 ge schorst de te Eindhoven verschijnende courant „Eindhovensch Diagblad". Dit verbod is uitgevaardigd naar aan leiding van het hoofdartikel „Hoe lang nog", voorkomende in het nummer van Maandag 30 Juli, waarin werd gepro testeerd tegen het torpedeeren van een zestal loggers van de Scheveningscho vloot en waarin werd gesproken van „den beul, die zijn werk weer verricht had". Iets meer dan nul op bet rekest noemt het (R. K.) Huisgezin het ant woord, dat Minister Cort va.n der Lin den op de bekende vragen van de hoe ren Van der Molen, Van Wijnbergen en Gerretson gaf. Eerst wijst het blad op hel weigerachtig karakter van 's Ministers antwoord en waarvoor de heer Cort drie redenen aan gaf, waarvan er twee van subsidiairen aard kunnen worden genoemd. De eigenlijke reden is, dat de Minis ter zich er niets van aantrekt, of Ge meente-, schoolbesturen boven de wet telijke minima willen gaan. Natuurlijk z©gt Z.Exc. dit in meer par lementairen vorm: het blijft aan hun pru dentie overgelaten. Met dit fraaie woord zijn de besturen, die,f hoe groot de nood der onderwijzers ook is, [zich aan de schandelijke lage minima houden of er een schijntje bo vengaan, volkomen gedekt. En nu de subsidiaire redenen. Weten de heeren niet, vraagt Minister Cort, dat het nieuwe artikel 192 der Grondwet vermoedelijk -eerlang tot een gansch andere regeling zal lei den, en dat een initiatief-voorstel aanj hangig is, (hetwelk de minima-jaarwed- den met f 100 beoogt te verhoogen? Onkundig zullen de Kamerleden hiervan wel niet geweest zijn. Maar, vervolgt het H s g., het nieuwe art. 192 is, zelfs met het gemoedelijke eerlang van den Minister, een wissel op zoo verren termijn, dat de nood van he den daarmede onmogelijk te lenigen is. En wat het initiatief-voorstel betreft, -de eerste Kamer kan het nog verwerpen, maar vooral, Minister Cort zelf heeft te- Verwachting tot den avond van 14 Aug.: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuid- oostelijfcen wind, half- tot zwaarbewolkt, mogelijk nog enkele regen- of onweersbuien, iets warmer. genover dat voorstel een meer dan ge reserveerde houding aangenomen. Mag nu uit zijn verwijzing naar dat voorstel worden besloten, dat hij;, bijl aan neming door de Staten-Generaal, het ont werp aan de Kroon ter teekening zal voor dragen Wiant het zou toch te dwaas zijn te veronderstellen, dat (le beer Cort zich op dat voorstel beriep om zijn weigering te rechtvaardigen, indien hjjl het voor nemen had het voorstel naast zich neer te leggen. Vermoedelijk mag dus, we zeggen vermoedelijk, aldus het Hs g„ want, men moet met Minister Cort voorzichtig zijiu als .jvinst van de vraag der drie Ka merleden geboekt worden, dat de verhoo- ging (der 'minima-jaarwedden met flOO zoo goed als zeker is. Het is iniet alles, maar het is iets. Woord democraten. Mr. J. R. R. Van Schalk schrijft o.a. in den „Beiaard" Vóór de Bondsvergadering van 9 Juni had zich een bevlieging van zekere per sonen en groepen meester gemaakt, dat het Bondsbestuur er naar streefde, de verkiezing van 1918 van bo-venaf te re- geeren. Daartegenover werd gesteld, dat de candidaten moesten worden gekozen van onderen op. In een zuiver technisch bedoeld voorstel van het Bondsbestuur, om den Bond eerst na 1918 te reorga- nis'eeren en de verkiezing zooveel' mo gelijk met behulp van de „oude organi satie te leiden, weid een verkapte poging gfezien, om de democratie den mond te snoeren. Gelukkig zijn de gemoederen ■weder vrijlwel gekalmeerd. Het spreekt vanzelf, dat ook bij de verkiezing in 1918 elke kiesvereeniging in volle vrijheid over 'de candidatenlijsit zbl moeten beslissen, en dat ieder lid daar over naar welbehagen zijn sterru kan uit brengen; te hopen is' zelfs, dat de kie- zters en de leden der kiesvereenigingen zich unieer dan tot jieden zullen doem l'gelden. Waarom, zijn vele vergaderingen zoo slecht bezbcht? Als er wat meer kracht en geestdrift uitging van de le denvergaderingen der kiesereenigvingen, zou dit in velerlei opzichten een goeden terugslag hebben en de katholieke pers niet ten kwade komen. Intusschen spreekt het vanzelf, dat, evenals' in iedere partij oï organisatie!, de besturen advies, en leiding zullen ge ven. Daarvoor zijn zij vertrouwenscolle- ges. En de ondervinding leert, dat de leden eener vereeniging die leiding wen- s'chen. Het is trouwens de natuurlijkste z,aak ter wereld. Aangezien de kieskringen slechts ad ministratieve indeelingen van het kiezers volk vormen, ligt' het voor de hand, dat ook zij„ bij monde van hun besturen, overleg zullen plegen. Mogen wij in 1918 tegen één gevaar gevrijwaard blijven, dat is de funeste in vloed van politieke avonturiers-. Mogen wij niet 'beleven, dat onder bet. mom der democratie of van groepsbelangen de zelfzucht wordt ingediend. Het is gemak kelijk met democratische frases een ver gadering te bewerken, met de bedoeling allereerst de aandacht, op zichzelf te ves tigen. Het democratische ligt dan hierin, dal men, zonder bet te zeggen, aan de goê-gemeente den wil oplegt, om zelf eerst gekozen tfe worden. Gewoonljjk hel pen de in-het-woorddemocraten de ware democratie niet veel' véïder. Gelukkig, dat in ons land de katholieke politiek 'tot heden is- vrijigebleven van deze ten verderve; voerende verschijnse len. Ons kiezersvolk heeft ook, naar men gerustelijk mag aannemen, te gezonde be grippen, om- -'van den goeden weg af te wijken. Het 'zal uit alle rangen, klassen en standen de besten trachten te kiezen, en niet hen, die zichzelf het best achten till 1 I 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1