No. 94. Zaterdag 11 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Hooger op BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben UIT ZEE L~A N I)!" m ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewIJn de Wlffesfraaf A 135» BOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. t. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Wegens den feestdag van 0. L. Vrouw- Hemelvaart, te vieren als Zondag, zal de Nieuwe Zeeuwsche Courant in plaats van Woensdagavond 15 Augustus Donderdagavond 16 Augustus a. s. verschijnen. De Protestantsche auteurs ,die wij in ons nummer van 7 Augustus j.l. aanhaal den, vonden evenmin genade in de oogen van „De Zeeuw" als de vorige. Zij werden allen door het antirevolutionair orgaan gewogen, maar te licht bevonden. Wij moeten dus wat hooger gaan, liefst tot de eigenlijke (z.g.) hervormers zelf, hopende dat althans d i e den toets van Protestantsche gezindheid, door „De Zeeuw" aangelegd, kunnen doorstaan. Nu weet men, dat het werk der „her vormers" daarin vooral heeft bestaan, dat zij den Paus, die voor „Anti-Christ" werd uitgemaakt, de gehoorzaamheid opzegden en de vrijheid van leer proclameerden, welke zich niet meer zou gronden op „menschelijke inzettingen", zooals het heette, maar alleen op Gods Woord. Wanneer nu uit de geschriften der „her vormers" en hunne discipelen blijkt, dat reeds in hun tijd de zaak der her vorming fiasco leed, dan kan men ons die citaten niet uit de hand slaan met de bewering: dat waren geen echte Pro testanten. Want als Luther, Calvijn, Beza enz. geen echte „Protestanten" meer zijn, wie zijn het dan nog. - Luther, die het eerst den Paus den oorlog verklaarde en over diens hoofd de fiolen van zijn hartstochtelijken toorn uitstortte, schreef in een brief aan Zwing- lius „Indien de wereld nog langer blijft voortbestaan, zal het wederom noodig worden terwille van de verschil lende u i 1 e g g i n g e n, die over de H. Schrift worden gegeven, de decreten der kerkvergaderingen te aanvaarden en daartoe onze toevlucht te nemen, om de eenheid des geloofs te be houden". C a 1 v ij n, die te Genève het vaandel der hervorming ontplooide, schrijft in een zijner werken (Inst. 6, 11): „God heeft in het midden der wereld den zetel van Zijn eeredienst gesteld en daarop een eenigen opper priester geplaatst, opdat allen naar hem zouden opzien, teneinde beter in de eenheid bewaard te blij- v e n." Melanchton, door Protestantsche schrijvers „de Johannes der Hervorming" bijgenaamd, schreef: „Het bewind des Pausen zou van zeer groot nut zijn voor het bewaren van de eenvormigheid der leer on der de van elkaar zoozeer verschil lende volkeren." Beza, na Calvijn's dood de hoofdman der Geneefsche Reformatie, schrijft in een brief aan Andreas Duditius: „Ik zie hoe de onzen, door den wind van allerlei leering heen en weer geslingerd, nu eens omhoog worden geheven, dan weer langs deze of gene zijde naar beneden vallen. Wat zij vandaag aangaande den godsdienst denken kunt ge wellicht weten, maar onzeker is, wat zij er morgen over zul len beweren. Op welk punt gaan ten slotte de kerken, die aan den Roomschen Paus den oorlog hebben verklaard, accoord? Onderzoek alles van het begin tot het einde en ternauwernood zult gij één geloofsartikel vinden, dat door den eenen wordt bevestigd, wat niet aan stonds door den anderen voor godde loos wordt uitgekreten". 1) Bij het kennis nemen van bovenstaande uitspraken kan men niet anders dan met medelijdende bevreemding den recensent van „De non van Dobbertin" hooren spre- AI wat door ons hier aangehaald is, is uitvoerig ver aard, te vinden in het nog altijd hoogstaande v erk van den filosooi Balmes El Protestantismo o:mparado con el catholicismo en sirs relaciones con la civilization europea". Wy raadpleegden de Fransohe vertaling welke bovenstaande aanhalingen geeft in deel I pag. 310, noot 7. ken van het bewaren van „het pand, op wier bewaring alle ware kinderen der hervorming prijsstelten." Immers, het valt lastig iets te bewaren wat reeds bij de eerste „hervormers" als tos zand in hunne handen bleek. Wat nu gebeurt met het huis, dat op los zand is gebouwd en met dat, het welk rust op de steenrots, leert ons het Evangelie en achten wij overbodig boven- genoemden recensent in herinnering te brengen; hij weet het evengoed als wij. Moge hij er ook dezelfde conclusie uit trekken. Losse Oorlogsberichten. De strijd in het Westen. LONDEN, 9 Aug. (R.O.) Het middag communiqué. meldtDe Fransche troepen maakten opnieuw vorderingen ten N.-W. van Bixschoote. Een vijandelijke afdeeling ,die gisteren onze linies ten Noorden van Roeux poog de te naderen, werd met verliezen door ons vuur teruggeslagen. BERLIJN, 9 Aug. (W.B.) Het avond- communiqué meldt: Geen bijzondere ge beurtenissen. De strijd in het Oosten. BERLIJN, 9 Aug. (W.B.) Het avond communiqué meldt: Succesvolle gevech ten in de Boekowina en Moldavië. Belastingen in België. FRANKFURT, 9 Aug. (H.N.) De „Frankf Ztg." verneemt uit Brussel: De nieuwe Belgische vermogensbelasting op roerend goed. is in België op 1 Juli in werking getreden. Deze belasting treft een ieder, die in België zijn domicilie heeft en wiens roerend vermogen, minstens 20.000 francs bedraagt. De belasting strekt zich uit op baargeld, papiergeld, lijfrenten, loopende levensverzekeringen, geld, dat in zaken gestoken is, hypotheken, allerlei effecten enz. Het minimum-bedrag is 15 frs. voor 20.000 tot 35.000 frs. kapitaal en stijgt trapsgewijze tot 3500 frs. voor 1.500.000 frs. kapitaal. Voor hoogere sommen be draagt de belasting 250 frs. voor iedere verdere 100.000 frs. kapitaal. Deze be lasting geldt voor het geheele bezette ge bied in België. (Maasbode.) OTTAWA (Canada). De senaat heeft de wet op den militairen dienstplicht in derde lezing aangenomen. Uit Rusland. Geen stemrecht. Volgens een telegram uit Petrograd heeft de voorloopige regeering besloten, den leden van het vroegere tsarenhuis het stemrecht voor de constitueerendet ver gadering niet toe te staan. De nieuwe Russische Generalissimus; De correspondent van de „Times" te Petrograd heeft omtrent de loopbaan van generaal Kornilof, den uieuwens .Russi- schen opperbevelhebber, de volgende bij'- zonderheden vernomen De nieuwe generalissimus werd in 'Juni 1670 geboren iu een klein dorpje in het Westen van Siberië, als zoon van nede rige kozakkem-ouders. Hij was genood zaakt van zijh vroegste jeugd af hard te werken, ten einde het gezin te onder steunen. Door zijn ontembare energie en zelfonderricht slaagde hij er in, op 13- jarigen leeftijd in het kadettenkorps tie worden opgenomen. Binnen zes jaren was hij alle vreemde hoofdtalen meester. Hij kwam toen op de artillerieschool te Petersburg en werd in 1892 gegradueerd. Steeds en overal was hij de eerste zijner klasse. Kornilof is een uitnemend mathematicus en be kwaam historicus, en zou in de hoofd stad een schitterende carrière hebben kun nen maken. Hij gaf echter de voorkeur aan Turkestan, aangetrokken door de vooruit zichten op zwaren arbeid, gevaarlijke ex pedities en de bestudeering van vreemde volkeren en talen. In 1895 kwam hij bij het stafcollege, en keerde toen weder, met hooge eer on derscheiden naar Turkestan terug, waar hij tussohen 1896 en 1902 deelnam aan de stoutmoedige expedities naar Afghani stan en Perzië. Zijh stoutmoedige en meesterlijk ge schreven brief aan de voorloopige regee ring, waarin hij aandrong op herstel van de gevechtswa-arde van het leger stem pelde hem tot een groot soldaat en staats man. pet is van beteekenis, dat juist hij tot opperbevelhebber is benoemid. De Russische revolutie en de Russische, Kerk. Nu de Yoorloopige Regeering de schei ding tusschen'Kerk en Staat afgekondigd, beslag op de kerkelijke goederen gelegd en alle voorrechten heeft afgeschaft, heb ben talrijke bisschoppen zich bij de re volutie aangesloten. Dit neemt evenwel niet weg, dat het Russische Episcopaat hardhandig door de pers en de regee- ring behandeld (wordt. Zoo schrijft de „Birshewija AVijedomosti" onder het op schrift: „de Kerkvorsten" het volgende: Dezelfde kerkvorsten, die zich nu bij de revolutie hebben aangesloten, waren vroeger vereerders van Pobjedonotzef, Sa- bier en Raspoetin. Tegen Raspoetin, deze belichaming van de allergruwelijkste hei ligdomschennis, welke ooit in de Ortho doxe Kerk is voorgekomen, waagden "zelfs de besten het niet hun stem te verhef fen, terwijl de sleohtsen om zij'n gunst bedelen. Wanneer Lochowlinof, Stiirmer, Nilof e.a. het land gecompromitteerd hebben, dan zijn de dragers der hiër archie schuldig aan een zware heiligdom- schennis. .Zij haalden niet het sedert lang onteerde purper van den tsaar door het slijk, doch wat veel eerger is, het sym bool van het grootste offer, dat ooit is gebracht, het Kruis. Zeker, de Kerk moet vrij zijn, maar zij mag niet bestuurd wor den door vleiers en verraders. De geheele Russische geestelijkheid zucht onder Wet juk der snyode. Voor ajles moet de Kerk bevrijd worden' van de tsaristische óogen- dienaars die er niet tegen op zagen, de de bloedige handen van misdadigers te zegenen, terwijl zij' hun stem niet durf den verheffen ter verdediging van een onschuldig slachtoffer. Wij gelooven, dat er ook in de Orthodoxe Kerk levend© krachten en reine handen zijn, doch de tegenwoordige dragers der hiërarchie be zitten die niet. Voor hen blijft er slechts1 één keuze ;en deze is: voor altijd af danken. Heel geloovig Rusland zal wel middelen vinden om het geschonden hei ligdom te reinigen en te wasschen. Lan gen tijd hebben de kerkvorsten voor de vorsten dezer aarde gebogen en met de heilige (zaken gespeeld. Nu is die tijd gekomen om hieraan een einde te maken. („De Tijd".) Naar verluidt, zal de Russische regee ring haar zetel naar Moskou verplaat sen. Stille armoede te Brussel. Wij namen onlangs curiositeitshalve een bericht over van een Belgisch activis tisch blad over het z.g. vroolijke leven te Brussel. Ziehier als tegenhanger een beeld, dat meer met de huidige omstan digheden strookt, hoe vreeselijk het ook is. Er zijn gevallen bekend, dat vóór de vensters van verschillende voorname hui zen in de Avenue Louise te Brussel nog wel een mooi gordijn hangt, doch dat daarbinnen alles verpand en verkocht is en totaal gebrek aan het hoogstnoodige voedsel heerscht. Zelfs werd onlangs uit een der huizen een sterke lucht waarge nomen en toen men de deur opende, vond men de lijken van een echtpaar, dat van honger was omgekomen en op kosten van de stad evenals de armen werd begraven. De stille armoede wordt thans het meeste geleden door huis eigenaren, kleine renteniers, rechtsgeleer den, hoofdambtenaren en industrieelen, die langzamerhand alles wat zij bezaten, ten offer hebben gebracht. De 16.000 Duitsch-Engelsche krijgs gevangenen. Lord Newton heeft den 31en Juli in het Hoogerhuis bijzonderheden meege deeld aangaande de 16.000 Engelsche en Duitsche burgerlijke en krijgsgevangenen, die in ons land zullen worden onderge- bracht. Het zullen 7500 invaliede combattanten zijn, 6500 .officieren en onderofficieren, die meer dan anderhalf jaar gevangen hebben gezeten en 2000 burgerlijkei ge vangenen, van wie 1600 Duitschers en 400 Engelschen. Dat onder de 6500 geen soldaten zijh, komt, Zei de minister, hiervandaan, dat Duitschland soldaten onder zijn krijgsge vangenen kan laten werken en officie ren en onderofficieren niet. Daarom wil het, wegens langdurige gevangenschap, geen soldaten loslaten. Dat was de eigen lijke reden. Bovendien zouden er Zooveel soldaten in aanmerking komen, dat er voor anderen geen plaats zou ziijh. Daaren tegen zouden van de 7500 invaliedefi na genoeg allen soldaat zijn. .Verder wor den er nog soldaten uitgewisseld, .(krach tens vroegere overeenkomsten. Dat er slechts 400 Engelsche burger lijke gevangenen tegen 1600 Duitsche zijn, wordt hieruit verklaard, dat er in Enge land 6 of 7 maal meer Duitsche burgers gevangen zitten dan Engelsche in Duitsch land. Wanneer de overbrenging naar Neder land zou, gebeuren, kon de minister niet zeggen; wel, dat de Nederlandsche re geering reeds aanstalten maakt en iemand naar Zwitserland heeft gezonden om daar de maatregelen te bestudeeren, die men er voor de verzorging van krijgsgevange nen heeft genomen. De minister zei voorts, onder toejui ching, de Nederlandsche regeering dank „voor den grooten dienst dien zij door haar aanbod aan de menschheid Wad be wezen". Een Engelsche bisschop maant tot vrede aan. De katholieke bisschop van Middles- borough heeft aan de Engelsche „Vereer niging tot verkrijging van den vrede door onderhandelingen" een schrijven gericht, waarin hij zegt: Mijns inziens heeft de oorlog een stadium bereikt, waarin het belang der menschheid vordert, dat de wenden om tot vredesonderhandelingen oorlogvoerenden ernstige pogingen aap te geraken. BERLIJN, 8 Augustus. (Officiéél.) Ee staatssecretaris vau buitenlandsche zaken, Von Kühlmann, nam heden de ambtsbe zigheden over. WASHINGTON, 8 Augustus (R.O.) Da niels heeft de vliegtuigenfahriek van de marinewerf te Philadelphia last gegeven jaarlijks 2000 kleine vliegtuigen te bou wen. Zij moeten in 100 dagen gereed zijn. Een voorzichtig Engel'slch admiraal. De Engelsche admiraal Sir Hedwordh Meux zeide volgens de „Ti- mee" in een openbare vergadering te Portsmouth, dat het nu niet mogelijk is noch ooit mogelijk zou zijn, het duikboot- gev&ar volkomen meesiter te worden. Komend op het aftreden van Carson als Civil Lord der Admiraliteit, zeide Üe admiraal, <dat hij de verandering met groots bezorgdheid aanzag. Hoofdbestuur Katholiekendagen. Ter vervuiling van de vacature, ont staan door het overlijden van den heer W. C. de Crane te Zierikzee, werd als vertegenwoordiger van Zeeland tot lid van het Hoofdbestuur der Kat.lto.l i e- k e n d a g e n in 't Bisdom Haarlem be noemd de heer R. G. van Nieuwkuyk te Viissingen. De benoeming had plaats door het Alge meen Comité in zijne vergadering van 7 dezer. De leiding in de antirevolutionaire partij. Wat wij over dit onderwerp uit de Maandagochtehdcourani overnamen, wordt door „De Standaard" een „canard", d.w.z- een verzinsel genoemd. Hongersnood op Oost Java. Men is'eint aan' de „Tel1." pit Batavia; De rijstoogst op Oost-Java is mislukt. De inlamdsche bevolking verkeert thans in .hoogst ongunstigen economischen toe stand. De prijzen der levensmiddelen zijin r'eeds met honderd procent gestegen. De 'criminaliteit is' toegenomen. Verwachting tot den avond van II Aug.: Meest zwakke tot matigen wind uit Zui delijke en Westelijke richtingen. Meeet zwaar bewolkte lucht met opklaringen. Waarschijnlijk een enkele regen- of onweersbui. Weinig verandering van temperatuur. Goes. Blijkens het daarop aangebrachte plakkat heerscht in het perceel A 207 v. d. L. P. v. d. Spiegelstraat diphteritis. Wij herinneren aan de vergadering van huisvrouwen, hedenavond in de Sociëteit V. O. V. te houden, om te ko men tot het oprichten van pen centrale keuken. Zondagsrust apothekers. Zondag 12 Aug. a. s. is de apotheek van den heer Van Kalmthout geopend,, de beide andere blijven dan gesloten. De Eerw. heer Gerard Mudde, van deze parochie, thans theologant te War mond, zal 15 Augustus a.s. priester wor den gewijd en den 22en daaraanvolgende in onze parochiekerk zijn eerste H Mis opdragen. Middelburg. Het was Donderdag al bij zonder druk in onze gemeente. Ten eerste zijn er hier en dit is een der wei nige goede gevolgen van den oorlog tal van Nederlanders, die nu zij1 niet naar het buitenland kunnen, een bezoek aan Zeeland brengen, maar ook steeds neemt het aantal bezoekers toe uit verschillen de deelen van Zeeland, inzonderheid van den „overkant", zooals Zeeuwsch-Vlaan- deren dikwijls genoemd wordt. Er heersch- te gisteren een gezellige drukte op straat, vooral in de Langedelft ett andere win kelstraten. Het hoofdpunt der drukte is echter de Markt, waar het aantal krtt- men steeds toeneemt. Dat er goede za ken gemaakt worden stadt va£t, want an ders zouden zoovele Amsterdamsche koop lieden niet iedere week 8 tot 10 uur in den trein gaan zitten om hier hunne waren aan den man, of nog meer aan de vrouw te brengen. En al is er door de Middelburgsche winkeliers wel eens gemopperd tegen deze concurrenten, toch is het zeker, dat ook zij: van de drukte profiteeren. Óok hebben natuurlijk de mid delen van vervoer liet op zoo'n dag druk en merkt men al heel weinig van het dure reizen, Bijna dagelijks doen zich hier nieuwe gevallen van roodvonk voor. Zoo wer den er Woensdag nog twee gevallen in één gezin en gisteren wederom een ge val in een heel ander deel van de. stad aangegeven. Donderdagmorgen zweefde (boven onze stad een langwerpige -c ballon, vermoedelijk een boven België losgesla gen seiriballon. De ballon, die herhaal delijk draaide trok veel bekijks vooral van de groote menigte op de maikt, on der wie zich vele vreemdelingen bevonden. De politie hield twee mannen aan, verdacht van landlooperij, zij werden aan de justitie voorgeleid. Viissingen. Het gebeurde met de „V 1. 59". Betreffende d'e mislukté poging tot opbrengen van de visscherssloep ,(V1. 59", waarin de Belgische föodséh Góbr- machtig en Mescure, meldt men ons nog uit Viissingen: De beide loodsen verzekeren, dat zy bij de aanhouding in dé Deurloö, in Ne- derlandsch water garnalen lagen te vis- schen en zij dan ook met klem tegen de aanhouding protesteerden. Er waren bij de aanhouding drie Duitsche watervlieg tuigen, waarvan een- spoedig verdween. Van een der anderen werd een mét"een revolver gewapenden' Duitkcher'in cïlPVis- schersboot gebracht en deze: gelastte maar Zeebrugge te varen. Toen zijn metgezel met het toestel kapsijsde en in het water viel, wilde de man, dat. de loodsen/maar de plaats des onheils zouden roeien,ernaar deze koersten daarentegen naar het wacht schip „Donau" en gingen daar aan boprd. Van een ïntusschen genaderde Duitsche torpedoboot werd toen aan den Duitscher geseind in het water te springen;., twee booten werden gestreken om hem te red den, riiaar twee Hollandsche Jahmafeii

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1