UIT ZEELAND Gemengd Nieuws. ouden ware geweest, de oorlog 'had kun- e.n zijn voorkomen". De Al-Duitschers aldus de schrijver in de „N. R. CrL". zouden piets liever gezien hebben, dan dat de zoo bij uitstek gewichtige post van staatssecretaris voor buitenlandsehe zaken zou zijn toevertrouwd, aan een van die geëxalteerde politieke figuren, die ter- wille van een dwazen waan Duitsch- land gebracht hebben in dien jammerlijken staat van vereenzaming, waarin het zich thans bevindt. En daarom is de benoe ming van den heer von Kiihlmann een zeer bevredigend feit voor allen, die- in Duitschland nog iets meer zien dan een land van roofzuchtige schurken, die in tegendeel het "Duitsche volk lief hebben, om zijne vele voortreffelijke hoedanighe den. Maar bovenal voor het - Duitsche volk zelf is de omstandigheid, dat de leiding der buitenlandsehe.'politiek voor een'goed deel in handen ligt van een kalmen vast beraden man, met een scherpen blik en een koel hoofd, een feit van het hoogste gewicht. Een protest. De gemeenteraad van Antwerpen heeft schriftelijk geprotesteerd tegen dei bestuur lijke scheiding in België welke hij nood lottig voor het bestaan vanriiet land, voor- deelig voor den vijand en strijdig met al onze overleveringen en onze hoogste rechten" acht. Het protest besluit met de woorden „Onderling gescheiden, worden Vlamin gen en \Walen zóó zwak dat zij niet meer in aanzien zijn onder de yolkeren. Vereenigd, vormen, zij een Staat, die, hoe wel klein wat het grondgebied betreft, den eerbied der wereld heeft weten af te dwingen en wien nog een taak is weg- in het vrije menschdom". Uit Griekenland. LONDEN. Naar uit Athene gem'eld wordt heeft Veniz'elos1 verklaard, dat Grie kenland met de geallieerden ten strijde zal' trekken, zoodra de soldaten van de noodige uitrusting zullen zijn voorzien en al1 hetgeen verder noodig isj is aan geschaft. Kardinaal Mercier. In deze tijden van beroering treedt als een held naar voren Kardinaal Mercier, de oprechte hoeder van zijn kudde, die'; evenals in 'toud „Wilhelmus," schijnt toe te roepen aan het benarde onderdrukte Belgische volk „Lijdt U mijn onderzaten, die oprecht zijt van aard," „God zal U niet verlaten, al zijt gij nu bezwaard." Hij toont een zedelijken moed en een overtuiging, die hem over de heele we reld de bewondering en eerbied hebben verschaft, waarop een edel mensch trotsch kan zijn. Zijn naam zal door alle eeuwen weerklinken als een symbool van al wat goed en schoon is. Tijdgenoot en nazaat zullen sltaan onder zijn bekoring. Het z.al «lus de moeite loonen nader ta betrachten hoe groot, hoe edel, hoe stelrk hij is. Niets heeft meer meesleepends dan een goede leuzie, niets bekoort meer dan een goede 'leuze in een fraai kleed. Leest men zijn vlammende betoogen te gen den overheerscher, hoe Wel en raak is alles gezegd, hoe fli,nk en krachtig treedt hij op yoor 't verdrukte mensclien- recht. i "Weduwen,, en weezen, ballingen en ver drukten troost hij met zijn woord. Slechts aan een schoone bron ontbor- irel't 't klare water, slechts aan een edele ziel ontbloeit 't reine woord. (Van Es in „De Toorts.") Het broodrantsoen weer verminderd? Naar „Het Volk" uit Den Haag ver neemt, is besloten wegens het nagenoeg geheel .uitblijven van ladingen tarwe en meel, over eenige dagen het broodrant soen ten tweede male te verminderen. Het dagelijksch broodrantsoen wordt van 311 op 254 gram teruggebachf. Het geschil uitgewezen. De internationale commissie, die uit spraak had te doen over het geschilpunt tusschen de Nederlandsche en de Duit sche Regeering omtrent de vraag, of hel binnenkomen van de twee Duitsche on derzeebooten al of niet een gevolg was van nalatigheid of zorgeloosheid, heeft, thans uitspraak gedaan. De commissie, waarin, behalve een Ne derlandse!) en een Duitsch zeeofficier, ook een Argentijn, een Zweed en een Deen zitting hadden, heeft aan de heide regee ringen meegedeeld, dat zij tot de slotsom gekomen is, dat het binnenkomen van de eene onderzeeboot niet, van de andere daarentegen wél toe te schrijven is aan het achterwege laten van de noodige voor zorgsmaatregelen tot mijding van de Ne derlandsche territoriale wateren. Dientengevolge heeft onze regeering hare eerste beslissing in zooverre herzien, dat een van de onderzeebooten geïnter neerd blijft en de andere wordt vrijge laten. Eenzelfde gemengde commissie, die de kwestie van het torpedeeren der „Cam- pine" en „Amsteldijk" had te onderzoeken, heeft uitgemaakt dat de „Amsteldijk" bin nen de vrije vaargeul is getorpedeerd. Ook heeft de Duitsche regeering nog schadeloosstelling aangeboden voor de vernietiging van drie Nederlandsche vis- sc.hersschepen. Oe leiding in de Anti-revolutionaire partij. Volgens hel Maandag Ochtendblad is liet niet onmogelijk, dat de tachtigste ge boortedag van den leider der anti-revolu tionaire partij nog ongedachte veranderin gen brengt. Het zou dan in de bedoeling liggen, dat het leiderschap overging op den heer A. W. F. Idenburg, oud-goüverneur-gehe- raal, terwijl de hoofdredactie van „De Standaard" zou worden overgedragen aan oud-minister 'Colijn, thans tijdens de af wezigheid van dr. Kuyper, waarnemend hoofdredacteur. 01' deze plannen, die van meer dan één zijde ons ter oore kwamen, zullen worden verwezenlijkt, hangt af van de houding' van den tegenwoordigen leider. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ingekomen bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te St. Maartensdijk, on der letters H. te St., f 405,56, wegens te weinig betaalde directe belastingen; on der letters A. te B. f 177,75, als voren. Maximumprijzen boter. De Minister van L„ N. en H. heeft goedgevonden, onder intrekking van het terzake bepaalde hij zijn beschikking van 3 April' 1917, no. 28600, afdeeling Han del', fnel ingang van 6 Augustus 1917; 'I. vast te stellen: a .ingevolge artt. 2 en 8 der Ddstri- butiewet 1916 een maximum-kleinhandel- prijis voor boter van f 1.30 per halve K.g. b. ingevolge art. 8 van genoemde wet de navolgende maximumprijzen voor bo- jter iresp in den groothandel en in den tusschenhandelbij verpakking 'in wit fust iya,n 50 'K.g. f 2.35 en f 2.40van 25 K.g. f2.36 en f2.41; van 12Va en 10 K.g. f2.37 en f2.42; Delftsch of Leidsch fust van 20 K.g. f2.40 en f2.45; dito 10 K.g. f2.41 en f2.46, allesi per K.g.; II. te bepalen, dat de sub Ib vermelde maximum grooth an de I pr ij z en 'zijn 'te ver- istaan franco station van afzending, III. vast te stellen ingevolge art. 3 van genoemde wet, voor boter maxi- mum-inkoopprij'zien voor de gemeenten, gelijk aan 'de éub Ib vastgestelde miaj- x i mumgr oo tha ndel prijzen IV. den gemeentebesturen in overwe ging tö geven, hij levering aan gros siers en détaillisten. Voor boter te bere kenen de ,suh ïb vastgestelde bedragen reisp. in den 'groothandel en in den tus- schenhandel. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 4 Aug. zijn in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 11 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Aug. 1917 540 faillissementen tegenover 667 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Goes. Een centrale keuken. Blij kens een in dit nummer opgenomen inge zonden stuk, zal Vrijdagavond in een bij eenkomst van Goesche huisvrouwen uit alle standen getracht worden om te ko men tot de oprichting va» een cen trale keuken, waarin door geza menlijke medewerking aanstaan - den winter dagelijks een warm, goed toebereid en smakelijk middag maal, volgens de behoeften èn van den werkenden èn van den meergegoeden stand zal worden toebereid, dat men dan tegen een zoo billijk mogelijken prijs van die centrale keuken kan betrekken. Wij juichen dit plan van harte toe en zijn van het welslagen daarvan verzekerd, mits men zorge, dat het karakter van be deeling ten eenemale vreemd zij aan dit werk en ten tweede door een loyaal en eerlijk medewerken van den beteren stand de overtuiging worde gevestigd, dat de te stichten centrale keuken de vrucht is van ware burgerzin, die gemeenschap pelijk den nood der tijd wil dragen om dien zoodoende voor den enkeling te verlichten. Wanneer toch komenden winter de schaarschte aan brandstof, zoowel kolen als gas, het zelfs den rijksten mensch niet mogelijk zal maken zijn dagelijksclien middagpot te koken, moet men wel de handen ineenslaan om gezamenlijk te be reiken wat men alleen niet kan en ligt er ook niets vernederends in wanneer zelfs de meest deftige mevrouw haar mid dageten uit de centrale keuken ontvangt vooropgesteld dat. door behoorlijk toe zicht een zindelijke en goede bereiding van het voedsel is gewaarborgd. Dat door een centrale keuken veel be zuinigd kan worden, staat vast, zelfs al moet er, eer een en ander in orde is ,nog al wat worden aangeschaft. Laat nu Vrijdagavond niemand op het appèl ontbreken, opdat het blijke, dat d e Goesche burger ij in al haar ge ledingen met een centrale keuken is ingenomen. Dan kan ook ons stadsbestuur des te eerder aan dit werk steun en medewerking verleenen. Hedenavond zou in de groote (voor malige Sinte Maria Magdalena) kerk al hier een k e r k c on cert gegeven worden door de beroemde altzangeres Tilly Koe nen en Louis Robert, organist. Het con cert gaat echter niet door, wijl zij, die over de toestemming tol het geven van dit concert hadden te heslissen, meenden dal zulks niet overeen te brengen was met de tijdsomstandigheden. Wij vinden dit een uitmuntend motief waar het betreft een hioscopevoorstelling, een caroussel, een „montagne russe" enz. enz., maar hoe eene uitvoering van ge wijde muziek in een kerkgebouw, waar door de edelste en verhevenste gevoe lens in de harten der toehoorders wor den wakker geroepen, niet zou slrooken met de tijdsomstandigheden, gaat hoven onze bevatting. Wij herinneren ons hoe bij een vorig kerkconcert door dezelfde kunstenaars alhier gegeven, een der predi kanten zich verrukt verklaarde over het geen hij gehoord had. Wij gelooven, neen wij weten zeker, dat in wijden kring te dezer stede het verbod van dit kerkcon cert met bevreemding is vernomen. De heer P. J. Poleij, markzetter van boter en eieren alhier, heeft als zoo danig ontslag aangevraagd. - Ook morgen, 9 Augustus, is er nog gelegenheid tot het ontvangen van ver goeding voor inkwartiering en wel ten stadhuize van 912 en van 2—4 uur. Middelburg. De muziekuitvoering op hel Molenwater had gisteren, weer een zeer groote menigte naar hel. lommerrijke plein getrokken, het was er dan ook heer lijk op den windvrijen zomeravond en dankbaar werd naar de opwekkende too- nen van .de muziek geluisterd. Maandagavond j. 1. kon einde lijk het reeds op 18 Juli vastgestelde con cert, dat drie maal moest wordfen uit- gfeisif,eld,, in den Buitentuin plaats hebben. Nog waiS hel echter geen mooie zomer avond, elen vochtige nevel hing over het land, .het woei echter ijiet en daarom was het voor ide tamelijk talrijke bezoe kers een prettig zitje in den tuin. Het Middelburgseh muziekkorps voerde een tïental nummers uit. Ju d'en aanvang was het publiek, zooals wij dat van de Tlreetuinbezoekers gewoon zijn, Karig met zijn applaus; na .dte pauze werd dit an- d'ers. De marseh „Hou en Trouw" werd als toegift, gegeven. (Z.) De deelname aan het concours- hippiqué alhier, zal naar wij vernemen, onder het uitstellen niet te lijden heb ben. Zeer vermoedelijk zal ook de heer Bultman uit Haarlemmermeer, geen on bekende voor de liefhebbers der hippi sche .sport, op 15 en 16 Augustus deel nemen. Vlissingen Gisterenmorgen was o.a. de hier gestationneerde Belgische visschiers- sloep thans gemerkt VI. 59, uitgevaren ter visc.hvangst. De sloep, werd huiten onze wateren aangehouden door een Duitsch watervliegtuig om. naar Zeebrug- ge te worden opgebracht. Onderweg ge raakte echter de vliegm,acjhinje onklaar en kapsij'sde. Hel gevolg hiervan was, dat de beide inzittenden in het water vielen. Een der Duitschers verdronk, doch de andere werd door de bemanning yan de vischsloep' gered en aan boord geno men. De Belgen, zich weder vrij. voe lende wendden het roer en stevenden op Vlissingen af, waar men goed aan kwam met den geredden Duitscher. Het was voor de visischers een heele ver luchting, toen zij op deze onverwachte wijze aan hun gevangenneming ontkwa men en weder op den vrijen, neutralen grond aan wal 'kwamen. -De „Ze el'and." Naar wïj vernemen bestaat het voor nemen binnenkort de mailboot Zeeland der maatschappij Zeeland weder een paar reizen naar Engeland te doen maken om aldaar gestrande Nederlanders af te halen. De eerste reis zal Vrijdag a.s. geschie den. <De Duitsche 'duikboot „U 30," welke in het 'begin van Maart o.p 'ha,a;r reis naar Zeobrugge bij Domburg strand de en na in Vlissingen te zijn, binnenge bracht, vervolgens ter interneering: via HeJlevoetsluis ,en ymuiden naar Alk- piaa'r werd gevoerd, is."Maandagmiddag van IJmuiden naar Vlissingen terugge bracht, om aldaar óficieel aan den Duit- sch-en commandant te worden overgege ven. Aan boord bevond zich een Ne- de.rland.scli officier, die het commando had. De duikboot 'werd begeleid' door het panlsèrdekschip „Holland." JVegens mist was een vroegere 'uitvaart vertraagd. Hier is .een marineschepelinig in arrest gesteld in verband met een zeden misdrijf, waaraan een 13-jarig meisje ten offer viel, dat sinds enkele dagen werd vieirmist en door hem, in zijn woning was getokt. De gearresteerde, een ge huwd man, is ,teir beschikking der mari- n-e-overheid gesteld Zierikzee. Naar aanleiding van het be richt. dat ook deize gemeente behoort pindetr die, welke hel toegestane kwantum gala in de maand Juni hebben over schreden, schrijft de directeur van de gasfabriek alhier, de heer Prakke, aan de Zierikz. Nwsb., dat dit vermelden van Zierikzee vermoedelijk op een .ver gissing berust, aangezien de fabriek ijog 154 kub M. onder het haar toebedeelde kwantum is. gebleven, door zéér zuinige distributie. Hij heeft aan de Kolendistri- butie verzocht .dit bericht te willen her roepen. Wemeldinge. Maandagmiddag 'had aan dein aanbouw zijnde rijksgebouwen alhier een .ongeluk plaats. Bij het plaatsen van een zwaren cementen bak, waarbij! een hijisfchtoèstel werd gebruikt, viel dit door 'een of andere .omstandigheid om., met het .gevolg .dat de gebrs. Hagenaars uit Bergen op Zoom, daaraan werkzaam., bei den werden getroffen, één nogal ernstig. Dr. der Kinderen, spoedig ter plaatse, verleende geneeskundige hulp. (Z.) Door het op hol slaap van een paard, bespannen voor een driewielskar en bestuurd door Joh. de Groene, rende hfet -paard van den Kanaalweg de Wil- heilminastraat in, waar ,het tegen een ijlzëren hek van ,den caféhouder Smits terecht kwam en aldaar tot. staan werd gfebraoht. Het hek en de Kar werden nogal' beschadigd en liet paard bekwam 'eenige schrammen aan borst en beide pooten. .Wonder boven wonder liep- dit ongeval goed af, daar het daar ter plaatse een druk verkeerspunt is. (Z.) Tholen. .In de Maandagmiddag gehou den Raadszitting werd tot Gemeente Ver loskundige benoemd Mej. JV- C. Bloini, g'e,boren te Haamstede, thans als zoo danig werkzaam te Thol'en. Dte geloofs brieven der herkozen lieeren Jhr. J. v. Vredenbuirch, ,J. W. .Waghto; A. Holle- stelle en van het nieuw gekozen lid H. Gooslsen, werden onderzocht en tot hun toelating besloten. Aan alle gemeente ambtenaren werd een duurtetoeslag ge geven van 10 pCt. van hun tractement met terugwerkende Kracht tot 1 April 1917. De verbouw van het Raadhuis' werd in .beginsel' aangenomen, nadat vooraf met deskundigen nog nader zal zijn geconfe reerd. Besloten werd pp voorstel van den heer Van Hiele, gesteund door Quist, dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben. (Z.) St-Kruis. Za,tcidag j.l. zijn onder deze gemeente 6 Duitschers over de grens ge komen. Zij wareq met behulp van een trap over den electri.schen draal geraakt. Biervliet. Door de kommiezen alhier, werd bekeuring ingesteld tegen twee per sonen, een wegens grensovertreding en de ander wegens fraudeleuzen invoer van een paar nieuwe schoenen. Groede. Door de beambten der douane van Br'eskens, werd tegen zekere- T. al hier bekeuring ingesteld, wegens het in voorraad hebben van pl.m. 1950 stuk ken harde zeep, welke tevens in beslag genomen werden. Oostburg. Vanwege het Belgisch Co mité alhier zal o.p Maandag1 27 Augus tus a.s. een groote se.hieling gegeven wor den door de Oostburgsche Handboog-Maat schappij „Vriendenvéreehiging," ten bale van het Belgische Ro.ode Kruis en Bel gische krijgsgevangenen .in Duitschl'ahd. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ge zworene van den Van Dunnépolder dlir. p. J. M. de Clerc.k te IJzendijlke, tolt ge zworene v,an den Clarapolder dhr. P. f. Geeraert te IJzendijike en to.t gezwo rene van den Paulinapolder dhr. T. J. Buijis'se te Biervliet. Door de vele regens der laatste da gen is het water in slootèn enz. zooda nig gestegen dat de werkzaamheden aan de Slhis in de Piet g'eheel zijn onder- geloopen, wat een groole schadepost zal beteekenen, niet alleen voor de aanne mers van de uit te vo-'eren werken aan b.g.n. sluis maar ook voor die landbou wers welker landerijen door genoemde sluis uitwateren, daar vanweg'e de te verrichten werkzaamheden de sluis bui ten werking is gesteld. (M. Gt.) De kolennood heeft ook de directie van den Provincialen stoomhootdienst tot zuinigheid aangepord en daardoor zijn op. de lijn VlissingenTerneuzen met in gang van Donderdag a..s. twee booten hepn en weer opgegeven en op de lijn Vlissingèn- Breskens één. Dit laatste is oorzaak dat. waar liet de vroeghool be treft, de bewoners, van .West Zeeuwsch- Vlaanderen den eersten trein yan Vlis- singén naar Roosendaal niet meer kun nen, halen, maar eerst op die welke 9.10 van Vlissingen vertrekt, aansluiting fcrij- gfen kunnen. Des "middags .is de boot van 4.35 uit Breskens 4.20 geworden, beitgieen weer eenige kansf heeft onn zoo zoo nu jen dan aansluiting te hebtfen op den trein van 4.45. Oip de lijn Vlissingen- -Terneulzen ver vallen de eerste en de laatste diensten, zoodat ook hier de trein van 7 uur niet meer kan worden gehaald, maar door verandering van het vertrek van de boot NeuzenIlansweert van 7.30 op 5.50 langiS die zijlde aansluiting op dien trein worden verkregen. Van Terneuzen naar Vlissingen vertrekt nu de laatste boot om 2 uur en oimgpkeerd te 5 uur. (Z.) HET SCHUTTERSGILDE. o Het „Schuttersgilde" in 'tZeeuwsclie land Stond bij den netten burgerstand. Sinds eeuwen hoog in eere. En 'k durf hier stout beweren. Dat, wie geen lid van ,,'t gilde' 'was, Geen burger was van eerste klas, Maar een uit lager sferen. Wie lid wou worden van het „gild", Moest bij de leden zijn gewild, Als man van goede zeden, Van 't echte hout gesneden. Zijn naam kwam eerst in 't gildeboek, Na onpartijdig onderzoek. En stemming door de leden. De hoofdman gaf de lakens uit, Met forsch en helder stemgeluid Klonk in vergaderingen Zijn woord bij twistgedingen; En als hij sprak was elk voldaan; Geen gildebroer zou hem weerstaan, Nog minder hem verdringen. Om 't andere jaar viel 't Koningsschot; Of wel, besliste men door 't lot, Welk paar was uitgelezen Om '1 Koningspaar te wezen. Als Koning en als Koningin Nam 't tweetal dan z'n zetels in; '1 Werd vorstelijke eer bewezen. Wie „koning" schoot, schonk aan het „gild" Een fraai massieven zilveren schild, Dat, als men feesten vierde, De borst des konings sierde. En 't was 'n lust als '1 Koningspaar Gevierd door heel de gildesehaar, Dan door de danszaal zwierde. Maar ,,'t schuttersgild" met schutspatroon Gaat dra als ouderwetsch vertoon, Uit 't, Zeeuwsche land verdwijnen. En wat men ziet verschijnen? De „Sociëteit" en „Maatschappij"; Die voeren de opperheerschappij; Totdat verloopt ook hun getij. En ze op hun beurt.verdwijnen.. P. BOUDENS Az. Denkt o m de papierhallenl Er wordt door heet velen gezucht over de brandstoffen-misère die dezen ko menden winter dreigt. Maar wordt e.r wel genoeg aan ge dacht, dat het nu de beste tijd is om de papiereniballeu te maken, die in den afgeloopen winter zoovelen geholpen heb ben? Wie een goeden voorraad wil hebben, moet lang van te voren beginnen. En bovendien is 'tnu nog vacantie. Men kent het recept: couranten los in zout water leggen, ze dan tol balen kne den, heel vast! en dan ze goed laten drogen. Ballen, die van binnen nat zijn verliezen hun samenhang zoodra ze in 't vuur komen, omdat dan de spankracht van de binnenin opgewekt waterdamp ze uiteen doel zetten. En dan verteren z veel te gauw. (M. Ct.) Over dr. Boissarie, den pas over leden, bekenden geneesheer te Lourdes, en voorzitter van het „Bureau des consta- stations", zegt Mgr. Schoepfer, bisschop van Tarbes in een schrijven, gericht tot de directeuren der pelgrimstochten en tot de leden van het werk van den zie ken- en vreemdelingendienst te Lourdes, o a. het volgende„inderdaad, Boissarie toonde en ik heb hem daarmee meer malen officieel gelukgewenscht on danks de groote vreugde, die hij gevoelde, als hij nieuwe wonderdadige gunstbe wijzen kon vaststellen ter eere Gods en van de H. Maagd, een hardnekkige angstvalligheid van geweten en zelfs een dito aarzeling, wanneer het gold het be palen van het bovennatuurlijk karakter van genezingen. Dat kwam, omdat deze geneesheer zich ten volle rekenschap gaf van de beteekenis zijner zelfs ook maar voorloopige uitspraken, waarbij vooreerst zijn eigen reputatie betrokken was, dan de naam van het bureau, het welk hij presideerde en vervolgens en hoofdzakelijk de eere Gods, van de Onbe vlekte Maagd en van de Katholieke Kerk. Hij herinnerde zich, hetgeen Pius X z.g. tot hem gezegd op 12 April 1904„Men moet het woord wonder nooit lichtvaar dig gebruiken." Op dit punt waren zijn confraters een stemmig in hun hulde voor hem en hij maakte er een eerezaak van als genees heer en christen, die reputatie te blijven verdienen, En op welk een prijs hij deze reputatie stelde, kan men gemakkelijk begrijpen, als men bedenkt, dat sinds Boissarie voorzitter van het Bureau was, honderden en honderden, neen ik moet zeggen duizenden g'neesheercn daar hun waarneming hebben verricht." (Tijd.) „Litteraire" onzin. I)e door Haagsche freuleljes geadoreer de en vertroetelde, de ganschelijk ver- weekelijkte en verwijfde, de in ideeën ien beginselen Mephisto-achtige, zedelijk zeer decadente en als romancier gevaar lijke Louis Couper u s, leverde tot voor korten tijd wekelijks aan de z.g. neutrale en ieder geval vrij. wufte en mondaine „HaagSche Post" een „litte raire" bijdrage, totdat de goede man voor een paar weken er het bijltje bij nederlegdehij w,as' uitgeschreven. Nu, menschen met gezonde hersenen en fris- 'schen smaak voor het schoone ware en goede, ook in de letterkunde, zullen niet anders zeggen dan: „gelukkig!" Want onder den schijn van iets litterairs le verde onze vriend Couperas, de honne- ponnige, charmante Couperus heelwat bombast, gewoonweg klinkklaren onzin, gelijk onderstaand fragment uit een zij ner romans bewijst. „HatroM wist het van kleinen jon-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2