VIOOL 7 Augustus ai Jongeman zijn nte en loping. No. 93. Dinsdag 7 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. ielburg. KMAN. ng te huur gevraagd. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ïbevelend, Omstreken". DEKKER, GOES. gsvereenfginj ste klas Brik, rma JOS. WITKAM o e s kan ongeveer 14 jaar) irden, om in het vak )pgeleid. VG17AUGUSTUSe.lt. j-ankrijk". seuwsche eigenaren, kunstvoorwerpen. een troostprijs van f25. ïtraal" te Goes, tot uiter- Bdraverij bij den heer C rang 10.50. |r, tLKEMADE, Voorzitter. >rgen-op-Zoom. IAREN bespannen, klinkt Onze Violen en Viool- in prachtige kwaliteit en n zooveel verkocht. 3r D. Schipper te Ierseke, ren. eer M. Sinke te Ierseke, ren. F. Geluk te Kruiningen, >zen. 3r B. van Dalsem te Krui- iden Haver, geven de eigenaars. Het Bestuur KOSTENSE, Voorzitter, t. KOLE Jz., Secretaris. aan concurreerende prij- m bij D. J. B. ARENTZ, CE KOOP glazen en Colingspatent- K., bij A. H. KOSTER, (Oud Sabbinge.) mogelijk ntje, door W. TEMPER- oote Markt, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gees f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cént. Advextentiën worden ingewacht vóóx half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Boude wijn de Yflffestraaf A 135a GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 95 Ot. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.62s, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Een paar opmerkingen. Het betoog, dat „De Zeeuw" in zqn nummer Van Zaterdagavond j.l. tegen onze driestar „Eene boekbeooideeling" richtte, noopt ons tot het maken van eeq paar opmerkingen. Wij willen er het bewuste boek in kwes tie nog eens op naslaan en indien eene gezette lezing ons tot de overtuiging brengt, dat het niet met een antipapisti- schen tendenz is geschreven, willen wij gaarne „amende honorable" doen. Aan de flinke wijze, waarop door „De Zeeuw" in dit gewest is en wordt ge ageerd tegen het antipapisme, brengen wij gaarne hulde, maar het blad moge be grijpen, dat boeken met titels als: „de non van" (dit of dat) ons, Katholieken, dra verdacht voorkomen; wij hebben met „Maria Monk", „De tweede Maria Mont" en dergelijke lectuur wij vonden ze nog oniangs met ophef geadverteerd in „Het Volk" te droevige ervaringen te boeken, dan dat wij bij het hooren van zulk soort titels niet aanstonds de ooren spitsen. Waarmede allerminst gezegd is, dat wij „De non van Dobbertin" met romanvuil a la Maria Monk" op dezelfde lijn stellen. De benaming „afgescheiden broederen" beduidt voor „De Zeeuw" niets onwel willends. Met het woord „afgescheiden" bedoelen wij in het algemeen niet-Katho- liek en met het woord „broederen" wil len wij de waardeering uitspreken, die wij voor tal van achtenswaardige Pro testanten gevoelen. Rector Suys van de H. Landstichting vertolkte in deze onze gevoelens, toen hij in het tijdschrift ,,'tH. Land" (aflev. Juni 1917) schreef: „Wat zijn er gelukkig onder de uiterlijk niet- Katholieken nog talrijke heerlijke zielen, zoodat men met Christus' soms uitroept: „Zoo'n groot geloof heb ik zelfs in Israël niet gevonden". Indien dominee Bruins een socialist is, dan is hij de beste illustreering van zijn eigen woorden, want waar moet het met een kerkgenootschap heen, indien er dé kansel, die dan toch moet gelden als de stoel der waarheid, betreden wordt door „voorgangers", die eene leer huldigen, welke volgens Bebel, een der grootman darijnen van de Duitsche Sociaal-Demo cratie, zich verhoudt tot den godsdienst als het Water tot het vuur, d.wz er diame traal tegenover staat. In de Roomsch Ka tholieke Kerk is zoo iets gewoonweg on mogelijk. Over het karakter van Luther's Refor matie lieten wij door twee Duitsche Pro testanten, Leo en Kirchmann, uit spraak doen. „De Zeeuw" plaatst achter het woord Protestanten een uitroepteeken, m. a. w. het Protestantsch karakter van deze schrijvers wordt door het blad in twijfel getrokken. Wil het dan liever een paar andere Protestanten hooren? Daar is b.v. de Deensche Protestant K. Han sen, die zegt: „een hervormer was Lu ther niet, hij was in de eigenlijke beteeke- nis van het woord een revolutionair en in hem is de revolutie geboren. En zooals alle revolutionairen oefende hij op geestelijk gebied dezelfde tirannie, waar tegen hij was opgekomen". Daar is de Duitsche Protestant prof. P. De Lagarde, die schreef: „de groote, kijvende, op de ruimte van zijn "beidé Nagelschuhe beperkte Luther, heeft door z(jn demagogie de barbaarschheid en ver splintering over üuitschland gebracht." Daar is de Hollandsche Protestant ds. P. H. Veen, die in den 51 en jaargang van het Theologisch tijdschrift schreef: „Als Luther overtuigd was, dat de Kerk behoefte had aan hervorming, behoorde hij er in te blijven.hij verklaarde den oorlog op politiek terrein aan den Vorst der Kerk en verklaarde hem vervallen van den troon als beheerscher der Duit sche Kerk. Daarom draagt de Hervorming in Duitschland, die eigenlijk geen hervorming maar een opstan-d was, een zuiver politiek karakter en kun nen wij wel zeggen, dat economische fac toren de leiding hadden en niet de idee, het geloof." Of ook die auteurs door „De Zeeuw" als Protestanten gewraakt zullen worden? Theorie en Praktijk. In alle toonaarden weerklinkt het in onze rangen: steunt de 'Katholieke pers. .Helpt den heilloozen invloed 'knotten van de ongeloovige, anti-christelijke en z.g. neutrale bladen, voor wier verspreiding geen offers "te groot worden geacht. En allerlei gezegden en uitlatingen van pau sen, bisschoppen en andere vooraanstaan de Katholieken worden aangehaald om den uitroep: „steunt de Katholieke pers!' gieer kracht bij:te zetten. Dit isde theorie. Nu de praktijk Het „Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie" te Leiden houdt sJich sinds den duur der mobilisa tie bezig met het schoone werk van de verspreiding van Katholieke couranten .onder onze Roomsche militairen, die vaak op eenzame posten geplaatst, gaarne tot tijdpasseering een courant lezen en wien zoo gemakkelijk een verkeerd blad in handen kan komen tot hun groote gees telijke schade. Dit is dus een soort van Apostolaat, dat niet genoeg kan gesteund worden. Men zou dus zoo deukendat er van ons Katholieken, ten behoeve van dat mooie werk, dat natuurlijk geld kost, voortdurend bij het bureau giften hinuen- stroomen. Welnu, bljjkens het verslag van het Centraal' Bureau over het afgeloopen ihatf jaar ontving dit van 1 Januari 1 Juli 1917 voor bovengemeld werk... twee heele guldens. „Sapienti sat," wat zooveel zeggen wil als dat het 't verstandigste is er verder over te zwijgen enzich te schamen I Losse Oorlogsberichten. De strijd aan net Italiaansohe front. WEENEN, 4 Aug. (K.B.) Het btafcom- muniqué |m©ldt Aan de hellingen van den Rowbon suc cesvolle patrouille-ondernemingen. Tegen den Monte Santo zeer sterk Ita- liaansch artillerie-vuur. ROME, 4 Aug. (Stefani.) Het stafcom muniqué meldt: Gisteren zijn op, het front, de artiiierie- acties en de gevechten tusschen verken- ningsafdeelingen hier en daar weer op nieuw begonnen. Twee vijiandeljjke Uitvallen van groo- ter belaing in dien nacht van 3 op 4 dezer ten Oosten van de beneden Vei' toiba en tegen den Rombom mislukten volkomen door ons vuur en tengevolge van het krachtig .ingrijpen van de troe pen onzer vooruitgeschoven posities. Op den 2den werd nog een derde vij andelijke vliegmachine neergeschoten. De strijd in het Westen. PARIJS, 4 Augustus. (Havas). Het staf- commuiiiqué meldtOndanks het voort durende slechte weer hebben de Fran- schen voorhij de Kortekeer-herberg vor deringen gemaakt. Fransche patrouilles hebben verkenningstochten gemaakt naar boerderijen, welke verder voor het front gelegen zijn; daarbij: hebben zij Duitsche patrouilles teruggeslagen. De nacht verliep kalm, aan het front ten N. van de Aisne. iWederzijdsche pjtillerie-actie op beidq oevers van de Maas. Twee pogingen der Diuitschers om de Fransche loopgraven in de streek van het bosch van Avöcourl te naderen, zijn mislukt. Bij een coup de main der Duitschers in Argonne hebben de Franschen gevan genen gemaakt, o.w. een officier en een gewonde vaandrig. Verder niets belaingrijks. LONDEN, 4 Augustus. (R.O.) Het staf- commumqué van Haig meldt: Gedurende den nacht hebben wij de rest van de loopgraaf ten Oosten van Monchy Je Preux heroverd, waarin de vijand m den nacht van 2 Augustus vas ten voet kreeg. Aan het Yperen-front hebben de Fran schen verdere vorderingen gemaakt ten Oosten van de Kortekeer-herberg. lievige regens gedurende den nacht. BERLIJN, 4 Augustus. (W.B,Het avoudcommuniqué meldt: In Vlaanderen vuurgevechten van af wisselende sterkte. Uit Rusland. Generaal Goerko gearresteerd PETERSBURG, 3 Aug. Generaal Goerko is in hechtenis genomen. Generaal Erdely vermoord. PETERSBURG, 3 Aug. De „Birsjewija W.jedomosti" bericht, dat generaal Er dely, bevelhebber van het derde leger, vermoord is. Hij: werd verradelijk in den rug geschoten. De gouverneur-generaal van Finland, Stachowitsch is naar Helsingfors terugge keerd en heeft zijn werkzaamheden her vat. Het Russische legerblad „Ruszki Iuwa- lid" deelt mede dat Kerenski zich ppr nieuw .genoodzaakt heeft gezien, een aan tal hooggeplaatste officieren te ontslaan, omdat deze weigerden het commando over de troepen op zich te nemen, we gens de tuchteloosneid die zich van het trontleger jheeft meester gemaiak't. J De opmar-set) der Centralen in Galicië en 0e BoeKowina. BERLIJN, 4 Aug. Oostelijk front: Ten Noordoosten van Lzernowitsj hebben wij de Russische grens overschreden. Thans is het tot dusver bezet gedeelte: van Ga licië op een smalle strook na vau Brody tot iZbaraz aan den vijand ontrukt. De bevrijding van de Roekowina maakt snelle vorderingen. In de zich naar het Oosten, verbreidende rivierdalen dringen de troepen der bondgenooteu over de lijn CzernowitsjPettroctzBilkaKim- poloeng den terugtrekkenden vijand ach terna. Aan het Moldava-front trachtte de Roe menen opnieuw door krachtige aanvallen den Casinupas te bezetten. All eaanval- len mislukten. Aan den Beneden-Sereth was de ge vechtsactie levendiger dan in de laatste WEENEN, 4-Aug. (K.B.^Het stafcom- muniqué meldt: Ontlastingsaanvallien ten N. van heft Casinu-dal en op den Toelgyes-pas mis lukten door de dappere verdediging van onze troepen. De bevrijding van de Boekowina wordt met succes voortgezet. Hongaarsche troe pen hebben ten N. van Kimpolung een overgang over de nieuwe Moldawitza ge forceerd. Ten W. en N.-W|. van Radautz maken zich kolonies der verbondenen vrij uit het gebergte. Ten 0. van C.zernowitz: staan wijl aan de rijlks|gre|nsten Z. van den Dnjester werd deize overschreden. Aan de monding van de Sbrucz heb ben onze afdeelingen aanvallen van Rus sische compagnieën afgeslagen. Een Russisch geheim archief. Het Krakausche blad „Nöwa Reforma" maakt melding van een sensationeele ont dekking in Smolensk. Daar is n.l. een groot geheim archief van de Russischq gendarmerie en .van de Ochrana (geheime politie), over de werkzaamheid in Ga licië tot 1915, vooral in Lemberg, Kra- kau en Tarnow gevonden. Het gaat om gewichtige politieke docujnenten, die in een onderaardsch gewelf ,van een oud slot in 40 kisten werden gevonden. Ontploffing. BERLIJN, 4 Aug. (W.B.) Hedenmorgen tegenacht uur ontplofte in Henningsdorf een gedeelte van de fabriek, wqlke zich bezig houdt 'met het herstel van oor logsmateriaal. De materiëele schade in het bijzonder van de huizen in het dorp is tengevolge van den sterken luchtdruk niet onbedui dend. Het verlies aan menschenfevens is be trekkelijk gering. Tot nu toe zijn 6 doo- den geconstateerd. Het aantal lichtgewon den, vooral door glasscherven .is groiofer. De oorzaak van de ontploffing schijnt alleen aan onvoorzichtigheid te wijten te zijn. HAVANA, 4 Aug, (R.O.) Von Henrichs, vroeger 'secretaris van het gezantschap (Duitsche?) te Madrid, die naar Mexico reisde, is, toen hij van het Spaansoha stoomschip aan wal slapte, gearresteerd en als gevangene in een fort opgesloten. (Maasbode.) Een nieuw vredesaanbod der Centralen 7 LONDEN, 4 Aug. (Reuter.) De „Daily News" verneemt uit Washington, dat Duitschland en Oostenrijk opnieuw eert weg hebben geopend om tot vredesonder handelingen te kompn. De Amerikaansche regeering weigert echter op de voorstel- ten in te gaan, daar zij onoprecht zijn. Frankrijk en de vrede. In een nabeschouwing over de ver- trouwensuitspraak der Kamer jegens: de regeering, gêeft Havas de voornaamste pafssage weer uit de rede, bij1 die gede genheid gehouden, door Ribot. Deze luid de aldus: „De regeering is de meening toegedaan, dat wij niet tot een voor ons aannemelijken vrede zullen geraken, dan wanneer Duitscldand erom gevraagd zal hebben. Wij- willen voor dit land een waarachtigen, duurzamen vrede. Wat zou een vrede thans beteekenen? Dat wij er in berustten afstand te doen van oude rechten; dat wij verklaarden niets te recla meeren te hebben, zelfs niet Elzas-Lo- tharingen; dat wij' bereid zouden zijn zelve de afschuwelijke verwoestingen te herstellen, in ons land aangericht door de legioenen der Hunnen. Wat zou er worden van al die volken, wier verde diging wij op ons genomen hebben en die yrij schandelijk in Iden steek Kou den laten? Zulk een vrede is niet moge- lijk en men moet er niet aan denken". Deze woorden werden levendig toege juicht. Engelsche vliegersaanvallen in België. LONDEN, De Admiraliteit bericht: In den nacht van 28 Juli hebben marine- vliegtuigen een bommenaanval gedaan! op Brugge, Thourout, Middelkerke en Ghistelle. Er werden met gunstig resultaat verscheiden tonnen bommen geworpen £n een groot aantal .ontploffingen veroor zaakt. Alle machines en vliegers, zijni be houden teruggekeerd. Twee Proclamaties. De Duitsche keizer heeft aan zijn volk> zoowel pis1 \aan Zijn leger en vloot ter gelegenheid van de oorlogsyerjaring een dagorder gericht. In beide spreekt hij het vertrouwen uit op Duitschland's eind zege. Aan het volk heet het: „Nog dient er verder te worden gestreden en wapens geshieed, maar ons volk houde zich over tuigd: niet voor schaduwen van een holle eerzucht wordt Duitsch bloed eu Duit sche vlijt ingezet, niet voor plannen van verovering en onderwerping, maar voor een sterk en vrij rijk, waarin 'onze kin deren veilig zulien wonen. Dezen strjjld zijn al onze daden en gedachten gewijd. Dit zij de gelofte van dezen dag." In de proclamatie aan leger en marine lezen wij: Met 'bewogen hart breng ik ui uit mijn naam en dien des vaderlands dank voor hetgeen gij in het laatste oorlogsjaar tot stand hebt gebracht. _Met eerbied geden ken wij 'daarbij de dappere gesneuvel den en gestorvenen, die voor de groot heid en veiligheid van het vaderland hun laven hebben gelaten. Da oorlog duurt voort en blijft ons opgedrongen. Wjj strijden voor ons be staan. Met het zwaarder worden van on- zla taak neemt onze kracht toe.. Wij zijn niet te overwinnen, wij willen overwinnen God, de Heer, zal' met ons! zijn. Naar de „Vossische Ztg." uit Geneve verneemt heeft Terestsjenkoi uit naam' der Russische regeering verklaard, dat Rus land afziet van de conferentie der gealli eerden tot herziening van het oorlogsdoel. De Tegeering erkent, dat zulk een con ferentie zou kunnen worden uitgelegd als een teeken van Zwakte. PARIJS. Naar uit Athene gemeld wordt hebben nieuwe onderzoekingen te Kaian- dri bij Athene gedaan geleid tot de ont dekking van 400 geweren en 28.500 pa tronen. In genoemde plaats werden even eens groote hoeveelheden wapens, en mu nitie ontdekt in April van dit jaar, na dat de minister Lambros verklaard had, dat alle wapenen waren overgebracht naar den Poloponesus. ZURICH. De „Corriere della Sera" meldt: De Grieksche minister-president heeft 29 Juli het besluit geteekend, waar hij Griekenland zich aansluit bij het ver drag van Londen, en zich dus verplicht geen afzonderlijken vrede te sluiten. Por tugal heeft zich in het begin van Juli bij het verdrag aangesloten. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 7 Aug.: Meest zwakke veranderlijke wind; zwaar tot half bewolkt, behoudens onweer; weinig of geen regen. Weinig verandering van tem peratuur. Ronde woorden zijn noodig. En nog aftijld blijft men van Centrale zijde niet duidelijk gerioeg zijn vredes doeleinden aangeven, nog altijd voor dub belzinnige uitlegging vatbare woorden spreken, een slinger om den arml houden en ajduisl het wantrouwen, de wraakzucht en de onverzoenlijkheid der Entente voe den sHet „Berl. Tageblatt" erkent dit ronduit. „Dei rijkskanselier," zegt Theodor Wolff in een hoofdartikel1, „heeft zlich tot de vijandelijke peTS gewend, die beweerde, dat hij in het door de meerderheid van het Huis genomen besluit, slechts had toegestemd onder het kwalijk verborgen voorbehoud van Duitsche veroveringswen- s'chen. Men kan niet betwisten, dat ver scheidene Duitsche organen evenzoo spre ken als de vijandelijke pers en dagelijks beweren, dat onder de grensbevestiging de inl'ijlving van België moet verstaan worden. „Dit is voorzteker niet de meening van den Rijkskanselier, maar de Rijksdag: z,al hem in September toch moeten vragen, wat hij eigenlijk verstaat onder de be veiliging der grenzen. Dan Zal de Rijks dag kunnen beoordeelen of het gewilde vereenigbaar is piet de verzoeningspoli tiek, die hij in zijne vredesresohitie heeft voorbereid. („De Tijd") Oe onthullingen van de „Times". Een officieel bericht uit Berlijn logen straft da onthulling van de Times, vol gens welke reeds den oen Juli 1914 in een geheime samenkomst te Potsdam 'tot den Oorlog werd besloten. Er is, zloo heet het, noch op den genoemden datum (5 Juli), noch op een anderen dag in Juli, zluik een gemeenschappelijke bijeen komt tusschen Duitschers en Oositenrijf kers- te Potsdam, met of zbnder den Kei zer, gehouden. De Duitsche regeering. heeft geenerlei invloed geoefend op den tekst van het Oostenrijksche ultimatum! aan Servië. En toen de afgevaardigde 'Cohn in de com- mis'sie uit den Rijksdag, tfe zaak ter sprake bracht, zijn diens beweringen da delijk van de zijde van de regeering ge wraakt. Intusschen dient Engeland als volgt van repliek: LONDEN. In antwoord op een vraag betreffende de onthu'lingen van de „Ti mes", inzake den kroonraad te Potsdam op 5 Juli 1914 verklaarde, Cecil in het lagerhuis, dat hij geen enkele verklaring kon afleggen, behalve het feit, dat een in vhet bezit van de Engelsche regee ring jpijnde inlichting er op wijst, dat de icentrale mogendheden in Juli een be slissing genomen hebben over de politiek welke naar haar meening zeker moest leiden tot een oorlog tegen Rusland en bijgevolg Stegen Frankrijk. Het. Duitsche socialistische hoofd orgaan „Vdrwarts" zegt, geen aan leiding te hebben aan de officieuze Duit sche tegenspraak omtrent de bijeenkomst te Potsdam te twijfelen. De inlichtingen, waarover het blad. beschikt, bevestigen, namelijk de tegenspraak, ook wat betreft de onkunde te 'Berlijn over het ultimatum van O.-H. aan Servië. Ten slotte wordt door een vroegeren agent bij de Amerikaansche ambassade te Constantinopel dit beweerd: Markies Garroni, de vroegere Italiaan- sche 'gezant te Konstantinopel verklaarde mij, dat de toenmalige Duitsche gezant in Turkije, baron Wangenheim, die den vorigen dag uit Berlijn teruggekeerd was, hem den löden Juli 1914 gezegd had, dat de keizer een conferentie bijeen had geroepen, waarbij hij tegenwoordig was geweest en waarin tot dqn oorlog werd besloten. De moord op den aartshertog en zijn gemalin moest tot voorwendsel dienen en het plan 'was om eenige weken later Ser vië een ultimatum aan te' bieden, waarop het niet kon ingaan en waaruit dan de oorlog zou ontstaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1