ILAND Jongeman De Groote Oorlog. \o. 90. Donderdag 3 Augustus 1917. Dertiende Jaargang. ACHTEN Augustus 1917, verkoopen Aren Bouwland, A. 60 c.A. Bouwland, 17 A. Bouwland, 60 A. Bouwland, 6 A. 80 c.A. Bouwland, 2 A. 60 cA. Weiland, li A. 80 c.A. Bouwland, AB00TDIENST irdt.Rotterdam en Amsterdam, al de Ruyter' tad Goes". en nufacturen. akte Goederen. k, net Leermeisje omende Juffrouw. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben? UIT ZEELAND. i I C. VAN DISSEL te Goes, l 7 uur (weft. tijd,) voor r. S. OP T HOF, ten her- M. Kokstan.ie teWemel int geld valier Gerst, 250 R bruine Aardappels (bonte en 15 R. Beestenpeeën, alles elhoek bij het Keepweegje e, wassende a/d. Klapweg. oeschen Polder, aan den in pacht bij P. de pacht bij A. Govers. n den Nieuwen en Weste- acht bij J. Kaaijsteker. neente Oudelande, in den Ier, thans in pacht bij H. :n Platschorre, thans in M. Rentmeester. i pacht bij denzelfden. nde, aan den Roonensdijk, bij denzelfden, i te bekomen ten kantore r J. OELE Hz. te Goes, Augustus 1917. r bij inschrijving 1. 55 A. 60 c.A. gem. Ellewoutsdijk, tot 25 ;sbiljetten in te leveren tot uli a.s. bij N. A. REMIJN, Nieuwdorp, door wien ook vorden verstrekt. de Stoomboot GOES naar ROTTERDAM. Aug. 's morgens 1 uur. Aug. 's morgens 3 uur. GOES naar AMSTERDAM, isdagmorgen vroeg. ROTTERDAM naar GOES. Aug. 's morgens 3 uur. Aug. 's morgens 11 uur. AMSTERDAM naar GOES, lagmiddag 12 uur. Rotterdam, Haring- zjjde. HËN te bekomen te Goes er J. C. MONHEMIUS, te den heer D. VAN LOON, dam, Binnenkant, bij den P. VOETEN en te Rot- de Stoomboot-Reederjj v/h DER SCHU1JT. IRSVRACHT Goe»-Dordl— onkel* rol*, ft. retourf 1.10 ?irma JOS. WITKAM Gr o e s kan morden, om in het vak opgeleid. ;enoemd vak kan geplaatst letter B, bureau v. d. blad, IEM ZEEMIE QHHiï Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoudewIJn de WlffestraafA 135® GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedeTe regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse Oorlogsberichten. Dr slag In Vlaanderen. Reeds dagen lang woedde bij den Yser in Vlaanderen een allerhevigste artille- riestrijd, waarvan de nagalm tot diep in ons land werd gehoord en die als de voorbode kon worden beschouwd van een nieuw Engelsch offensief, gesteund door de Franschen. 'Dit offensief is" nu losge broken. Zie hier wa,t men ons vanmor gen ervan seinde: LÖNDEN (officieel.) De slag in Vlaan deren. De Franschen en Engelschen ver overden de dorpen Labasseville, Steen strate, Dixschoote, Kortekeerherberg, Ver- loren-Hoek, Friezen'herg, St. Juliet, Pillem, Westhoek, Hooge' en Hoilebeke. De Duitsche stellingen zijn op verschei dene plaatsen over grooten afstand bezet. Tusschen Labasseville en Steenstrate brachten wij ons front 15 mijl voor uit; voorbij Steenstrate drongen wij 2 mijlen ver de Duitsche linies binnenbij Dixschoote werd H/g mijl Duitsche front bezet; bij Steenbeek drongen de Engel schen 2 mijlen ver in de Duitsche stel lingen en bij Westhoek één mijl ver. PARIJS, (officieel.) De slag in Vlaan deren. De Franschen en Engelschen zijn het Yserkanaal overgetrokken. Daarna werden de totaal platgeschoten stellin gen over een grooten afstand bezet en verscheidene dorpen genomen. BERLIJN, 31 Juli. Het avöndcommu- niqné meldt: De eerste stormloop' der En gelschen over een front van 25 kilometer breedte aan weerszijden van Yperen is afgeslagen. Na .wisselende verbitterde groot-gevechten heeft de vijand, die met overmachtige troepen in diepe gelederen aanviel, 'zich tevreden moeten stellen met het bezit van trechterstellingen in onze verdedigings-zöne. (De tweede stormloop schijnt dus tot bovengenoemde successen der geallieer den te hebben geleid. Red. Waarom een nieuw offensief der Entente in Vlaanderen? Engeland en Frankrijk zien zich oogen- blikkelijk voor liet zeer gewichtig militair probleem geplaatst of zij de hulp vatt Amerika zullen afwachten en daarmede een beslissende militaire onderneming tot het voorjaar van 1918 zullen verschui ven, dan wel, of zij de beslissing zelf willen zoeken vóór en aleer het Ameri- kaansche landleger in staat is in te grij pen. Het wachten op- de Amerikaansche hulp brengt echter in verschillende op zichten nadeelen met zich, die klaarblij kelijk van zoo groote beteekénis zijn, dat de Entente ertoe besloten heeft nogmaals in dezen zomer erop los te slaan. Een verklaring van Lloyd George. LONDEN. I11 een korte, maar belang rijke verklaring, welke Lloyd George Maan dagavond in een interview met de par lementaire medewerkers der bladen had, zeide hijIk ben zoo juist uit Pdrijb teruggekeerd en kan tot mijn vreugde ver klaren, dat de Fransche geest beter is dan ooit, ïjpts wat zeer merkwaardig is, wijl dat land ontzettend geleden heeft en de vijand nog op zijn grondgebied staat. Omdat Frankrijk en Engeland nu sa men houden, zullen wij de Russische troe beien te bo-ven komen. Wij hebben goede berichten ontvangen, dat de Russen zich geheel zullen herstellen, en even ver schrikkelijk zuilen worden als ooit te voren. De strijd aan den Chemin des Dames. Het Duitsche hoofdkwartier meldt dato 31 Juli: Aan den Chemin des Dames heeft een krachtige aanval ons een belangrijke hoog- testelling bij 'Cerny en meer dan 1800 Fransche gevangenen gebracht. Een Engelsche kruiser getorpedeerd. BERLIJN, 30 Juli .(W.B.) Met de to;- pedeering van een kruiser der Ddadem- klasse bedragen de t.otale marine-verlie zen der entente 165 schepen met een to tale tonnenmaat van 938015 ton. In het derde oorlogsjaar heeft de Duit- gche vloot geen enkel groot schip ver loren; 'daarentegen bedraagt het verlies der entente in het derde oorlogsjaar niet minder dan 19 groote schepen n.l. 8 slag schepen, 2 pantserkruisers, 1 kruiser en acht kleine kruisers. Het Engelsche oorlogsschip „Ariadne", een bodem \van 11150 ton, in 1898 te water geloopen, die dienst deed als op leidingschip is, terwijl het door een paar torpedobootjagers werd vergezeld, door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Van de opvarenden werden er 38 door de ont ploffing gedood; de overigen werden al len gered. Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. Reuter seint uit Londen aan de „N. R. Crt." De Daily Telegraph spreekt zich in een hoofdartikel gunstig uit over de tus schen Engeland en Duitschland tot stand gekomen overeenkomst ten aanzien van de krijgsgevangenen: Het blad .zegt: De betrekkingen en vrienden van de Engelsche officieren en soldaten, die zich thans in Duitschland bevinden, zullen in hét vervolg zich niet meer ongerust behoeven te maken over de behandeling, die zij ondervinden. Voor zeer velen is het een prettig voor uitzicht, dat krijgsgevangenen, in wie zij belangstellen, binnenkort zullen worden ondergebracht in neutraal Holland, waar zij in belangrijk gunstiger omstandigheden zullen verkeeren. Wij zijn de Nederland- sche regeering, die de conferentie op alle manieren heeft bevorderd en den onmis- baren grondslag voor de taak der gedele geerden heeft gelegd door, om te begin nen, aan te bieden zestienduizend krijgs gevangenen te herbergen, zeer erkentelijk. De moeilijkheden waarmede het neu trale Nederland te kampen heeft, zijn ge noegzaam bij ons bekend om ons allen in staat te stellen te beseffen hoeveel wij dat land verplicht zijn voor deze edel moedige daad. Aan het Russlsohe front. Na een strijd van nog geen veertien dagen, is bijna geheel Galicië aan de heerschappij der Russen ontrukt. De Russen hadden hier een stuk vijandelijk grondgebied in handen ter grootte bijna van Nederland dat nu zoo goed als ge heel weer voor hen verloren is gegaan. De Centralen hebben de Sbrucz, die de grensrivier tusschen Galicië en het Rus sisch Podolië vormt, bereikt en hebben die rivier op enkele punten reeds overschre den. Voor het eerst zetten de centralen hier den voet op Russischen bodem, on danks den verbitterden tegenstand. (Zie verder laatste berichten.) De toestand in Rusland. In een zijaer jongste redevoeringen heeft de Oekrainische Minister-President Vinnitschenko verklaard, dat de Uekraine oogenblikkelijk niet voornemens is zich van Rusland af te scheiden. Het Oekrainische Ministerie zal voor- loopig slechts een bestuursorgaan voor Oekranische aangelegenheden zijn. Indien echter de anarchie in Rusland de over hand verkrijgt, dan is de mogelijkheid zeer zeker niet uitgesloten, dat in de Oekraine een andere toestand zal intreden. De ,Russkoje Slowo" deelt nadere bijzonderheden mede, omtrent de jongste ongeregeldheden te Petersburg. Op Zondag 15 Juli had in het paleis van Mevrouw Kschesinskaja, het hoofd kwartier van Lenin, een concert plaats. Dit concert diende echter slechts als dekmantel voor een algenieene bijeen komst der samenzweerders die daardoor in de gelegenheid waren een gedetailleerd plan tot bezetting der onmiddellijk na bij gelegen Pe^er en Paul'svesting uit te werken. De gebeurtenissen van den 16en zijn bekend. In den vroegen morgen van den 17en kwam over de Newa een heele ilotille oorlogsschepen met troepen uit Kroon stad aan. Deze troepen varzamelden zicli op de Nikolaj Brug en begaven zich daar op in het gelid naar het paleis van Kschesinskaja. Overeenkomstig een vastgesteld tele gram bezetten zij verschillende fabrieken, 's Namiddags hadden de eerste botsingen met pantserauto's der Kozakken plaats; deze werden met handgranaten bestookt' Door de tralies van het Taurische pa leis werden 's avonds twee bommen ge worpen. Op liet Lieeinj Prospekt kwam het tot een bloedig treffen, waarbij zes dooden vielen en 238 personen zwaar ge wond werden. Denzelfden dag hadden ook te Moskou maximalistiscne betoo gingen plaats die echter zonder bloed vergieten verliepen. PETERSBURG, De ministerraad, waar bij ook Rodzianko de voorzitter der Doema was uitgenoodigd, heeft Zaterdag plaats gehad. Men ziet daarin een teeken van ernstige toenadering tusschen regee- ring en Doema. (Kamer van volksverte genwoordiging.) De bladen melden, dat de raad van ar beiders en soldaten-afgevaardigden te Kroonstad besloten heeft zich aan het ultimatum der regeering te ondèrwerpen. Twee leiders der Maximalistiscke be weging zijn reeds naar Petersburg ge zonden om de overeenkomst te b^stu- deeren. Het hoofd der maximalistische beweging is verdwenen. (Zie hierover verder onder laatste be richten.) PETERSBURG. De voorloopige regee ring heeft den minister van Justitie op gedragen een, wetsontwerp uit te werken der afschaffing der voorrechten van som mige klassen, bureaucratische graden en civiele decoratiën. BERLIJN. Het Berliner Tageblatt ver neemt uit Geuève, dat volgens mededee- lingen van Parijsihe. bladen uit Peters burg de Russische minister van buiten- landsche zaken aan de gezanten der En tente te Petersburg verklaard heeft, dat de Russische regeering afziet van de van haar verlangde bijeenroeping eener oor- logsconferentie in September, daar zij toe geeft, dat de openbare meening deze ver keerd zou kunnen uitleggen. Een ontploffing. Volgens de Temps'' is een munitie depot te Mitry Claye (Departement Seine en Marne) in den nacht van 25 op 26 Juli in de lucht gevlogen. Na twee da gen was de brand nog niet gebluscht. Ondanks het optreden van de Parijschë brandweer kon men niet verhinderen, dat het vuur naar een barakken-kamp sloeg. De vlammen-lichtscbijn der ontplof fingen werd in Parijs, dai 25 KM. ver wijderd ligt, waargenomen. Relletjes te Brussel. Op 21 Juli j.l., nationalen feestdag in België heeft zich door toedoen der Duit- schers in de nabijheid der St. Gudule te Brussel een uitdagend tooneel afge speeld. Eenige straatloopers droegen in het knoopsgat, opzichtelijke insignes van den Viaamschen Leeuw, terwijl overigens het dragen van cocardes allen anderen ver boden was- De Duitschers hadden hetgerucht ver spreid, dat kardinaal Mercier een rede zou houden in de St. Gudule en eenige straatslijpers hadden zich reeds van een fluitje voorzien. Bij het einde der plech tigheden deelden zij onder het publiek een schimpbiljet uit tegen den kardinaal. Deze biljetten werden rondgedeeld on der de oogen en met medewerking der Duitsche politie. Gelukkig kwam de verontwaardiging der menigte spoedig tot uiting, zoodat na verloop van een kwartier de raddraai ers verstrooid waren. (Maasbode.) Vredesstemmen. De centrum-afgevaardigde Erzberger is ■naar Zwitserland gereisd en heeft daar te Zurich een onderhoud gehad met den hoofdredacteur der _,,Neue Züricher. Nach- richten," den heer Baumberger.In dit vraaggesprek wees Baumberger, naar aan leiding van de vredesresoluiie des Rijks- Üags, op het feit, dat in de neutrale landen de benoeming van Michaeiis tot Rijkskanselier wordt aangezien als een verscherping van den oorlog in plaats van een sta.p naar den vrede. Volgens de „Kölnische Volkszeitung" moet Erzberger hierop toen geantwoord hebben „'De beoordeeling van den nieuwen; kanselier als oorlogskanselier js totaal verkeerd. Hij zelf vat zijn taak op als vredeskanselier. Dat doet ook de Rijks dag, die voor de waarheid van deze op vatting alle waarborgen bezit. De benoe ming van Michaetó 'beteekent geen ver zwakking van de vredesresolutie van den Rijksdag, maar zij is in elk opzicht een versterking der resolutie." Naar aanleiding van een opmerking van Baumberger zeide Erzberger „Zeker, het "zou, een misdaad zijn, niet allesl jn het werk te stellen, om een vier den oorlogswinter te voorkomen. God zij dank, bestaat op dit oogenblik immer nog de mogelijkheid, dit te vermijden. De grondslagen voor een vrede door ver gelijk! unet Engeland daair ligt het zwaartepunt van een algemeenen, duurza- men vrede, waarom het gaat zijn ef fectief voorhanden. Ik leg den nadruk Op een algemeenen, duurzamen vrede, waardoor een afzonderlijke -viede van zelf vervalt. „Als mij binnenkort gelegenheid zou gegeven worden een conferentie te hou den met Lloyd George of Balfour of een v,an hun vertrouwensmannen, dan zou den wij waarschijnlijk in een paar uur over een „Verstandigungs"-vrede, d.w.Z. overde grondslagen voor een vrede, in zooverre tot overeenkomst gekomen zijn, dat de cffieieele vredesonderhandelingen] dadelijk daarna zouden kunnen begin nen." Baumberger zeide: „Deze laatste fin nen zijn van zulk een ontzaglijke betee- kenis, dat ik u uitdrukkelijk vraag of ik ze woordelijk mag publieeeren." Erzberger antwoordde: „Doet u dat ge rust." „Ik zelf sta er borg voor." („De Tijd") De mobilisatie. Dinsdag j.l. was het drie jaar gele den, dat H. M. de Koningin het besluit toekende tot mobilisatie der land- en zee macht wegens oorlogsgevaar. Er was toen nog alleen maar oorlog tusschen Qostem rijk-Ho ngarije en Servië, maar nog geen twee dagen later kwamen van alle 'kan ten de oorlogsverklaringen los en bleek het, hoe goed onze regeering er aan ge daan had onze weermacht onder de wa penen te roepen. De mobilisatie, door oud-minister Colijn indertijd met veel ta lent voorbereid, liep dan ook uitstekend van stapel en het is hieraan ook voor een groot deel te danken, dat men oust tot heden toe ongemoeid liet. Want. al lijdt ons volk zeer onder de duurte en schaarschfe yan levensmiddelen en brand stoffen, toch zijn wiji in vrede en baas dn ifeigen huis en men behoeft slechts even naar .onzpn nabuur, het rampzalige Bel gië te zien, om te beseffen wel'k een ontzaglijke weldaad er in dat „in vréde leven" en „baas zijn in eigen huis" ligt opgesloten, pat regeering en vólk eenige ophitsers en oorlogsmaniakken daargelaten hun uiterste best doen die goederen voor ons: land zoo goed mo gelijk ,te bewaren, kan niet andefadan verstandig (jweten. Moge het vierde oorlogsjaar zoo kort mogelijk zijn en ons land van den druk der mobilisatie en der economische moei lijkheden door een spoedigen vrede be vrijd worden. Rundvleesch-distributie. Naar de N. R. C. meldt, staat het vrij: vast, dat bij de rundvleesch-distributie inkoop door de slagers en vrij vervoer van vleesch zal plaats hebben, terwijl de beste kwaliteit vermoedelijk van distributie wordt uitgesloten. Tweede Kamer. (Zitting van 31 Juli.) Nadat de voorzitter en de regeering het overleden lid, dhr. Oosterbaan heb ben herdacht, en na installatie van Mr. van Gilse, het nieuwe lid "Voor ZutfeW, komt de Noordboschwet in behandeling. Bij de algemeene beschouwingen ver klaart minister Poslhuma dat de wet jnet kracht zal worden toegepast. Is de medewerking van de gemeen tebesturen niet voldoende te verkrijgen, dan ..zal desnoods voor geheele streken een algemeen kapverbod worden uitge vaardigd. Het Kamerlid Duymaer van Twist richtte schriftelijk vragen tot den Minister van oorlog naar aanleiding van het feit, Verwachting tot den avond van 2 Aug.: Krachtige tot matigen wind uit Westelijke en Zuidelijke richtingen; betrokken tot zwaar bewolkt; tijdelijk opklarend, wellicht nog eenige regen of onweer. Weinig verandering van temperatuur. da.t de militieplichtigen der onbereden wa pens tot en met de voorjaarsploeg der lichting 1914 met verlof zijn vertrokken of binnenkort zullen vertrekken, terwijl de aflossing der bereden korpsen slechts gevorderd i s tot de miliciens der lichting 1909. De heer van Twist vroeg naar de gronden daarvoor en of te verwachten is dat ook de bereden korpsen binnenkort met verlof zullen gaan. Onze Scheepvaart. Gisterenmiddag zijn uit den Nieuwen .Waterweg 5 zeilschepen en 1 stoomschip, alle van Nederlandsche nationaliteit naar Scandinavische landen vertrokken. Goes. Openbare vergadering van den gemeenteraad op 31 Juli. Voorzitter burge meester De Beaufort. Aanwezig alle raads leden, uitgezonderd de heer Van Dissel, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering Wor den goedgekeurd. De ingekomen stukken zijn: a. Goedkeuring raadsbesluit dd. 28 Juni 1917, No. 5, houdende bet niet doen doorgaan van de kermis. b. Goedkeuring raadsbesluit dd. 28 Juni 1917, No. 8, houdende onderhandsche ver pachting van gemeentegrond aan de Wed. J. GoversKnuist. cl Goedkeuring raadsbesluit, dd. 28 Juni 1917, No. 9, houdende onderhandsche ver pachting van gemeentegrond aan M. La beur. d. Goedkeuring raadsbesluit dd. 28 Juni 1917, No. 10, houdende het doen. rooien en verkoopen van een boom, staande aan de M. A. de Ruyterlaan. ■e. Dankbetuiging van het bestuur der vereeniging' ,„de Ambachtsschool" alhier voor de verleening van de gevraagde sub sidies, afstand van gemeentegrond en het aangaan der benoodigde geldleening. f. Bericht van den heer J. E. Harthoorn houdend eaanneming zijner benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School voor M. U. L. O. g. Bericht inzake herbenoeming van, den Burgemeester. h. Verzoek van Joh. de Jonge Wz. om ontheffing van cijns. i. Verzoek van 7 agenten van politie 0111 vrije geneeskundige behandeling voor hun gezin. j. Verzoek van de afdeeling Goes van werklieden in openbare diensten en be drijven om vrije geneeskundige behande ling voor vaste en losse werklieden in der gemeente en voor hunne gezinnen. (Voor de losse werklieden voor zoover zij één jaar in onafgebroken dienst der gemeente zijn.) k. Verzoek van Joh. Kosten alhier om afkoop van jacht. 1. Verzoek van bewoners van den Poel- weg naar de R. K. begraafplaats, om bestrating van dien weg. m. Verzoek van de heeren J. A. Wilton van Reede en G. Geijsen tot ingebruikne ming van ongeveer 90 cA. gemeentegrond. De ras# besluit de laatste 6 stukken in handen te stellen van B. en W. om nader advies. Wethouder Van den Bout verwelkomt, daarop den burgemeester, die na lange afwezigheid wederom de vergadering voorzit. Hij wenscht hem geluk' met 'zijn herstel en spreekt de hoop uit, dat de heer De Beaufort spoedig al zijn krachten moge herwonnen hebben om zijn ambt., dat vooral in deze tijden zeer zwaar is als loco-burgemeester had spreker ge legenheid zulks te ervaren tot heil der gemeente waar te nemen. Tevens fe liciteert spreker den heer De Beaufort, met zijn herbenoeming als ^burgemeester dezer gemeente. De aangename samenwer king van den burgemeester met de wet houders doet spreker met ingenomenheid op het afgeloopen zesjarig tijdperk terug zien (applaus). mm

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1