,AL". ie» en Goederen. ILAND - GOES. De Groote Oorlog. So. 89. Dinsdag 31 Juli 1917. Dertiende Jaargang. «hol. E. [T C 18. GrERVE, ES. prcspectus van onzen kat geeft een voortdu- eep, brandstof, wasch- omstreken |3e Zeeuwsche larborg-Maatschappij van 1824. er Hordijk's Bank inufacturen. lakte Goederen. ink, net Leermeisje ikomende Juffrouw. nette Jongen, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BI NNEN LAND. Welk weder zullen wij hebben? !er van KOFFIE en staat geregeld en |n THEE te leveren, procent EXTRA tig uitmaakt. V AG [en, aan concurreerende prij- ligen bij D. J. B. ARENTZ, ^tigd te Zierikzee, billijke voorwaarden srling als tegen eene lie, ■lichtingen worden gaarne ver- te GOES, pcrdigerg voor Zuid-Beveland. ur bij inschrijving p.A. 55 A. 80 c.A. e, gem. Ellewoulsdjjk, tot 25 Ja.s. lingsbiljetten in te leveren tot Juli a.s. bij JU. A. REMIJN, Nieuwdorp, door wien ook worden verstrekt. □genoemd vak kan geplaatst |er letter B, bureau v. d. blad. Gevraagd et vak te worden opgeleid. |eeds eenige ervaring in smeden en, genieten de voorkeur. SINGER MAATSCHAPPIJ, Goes, Korte Kerkstraat A 120 1EUHE ZEEUWS Ciffll Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90,.daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewljn de Vllttestraat A 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse Oorlogsberichten. De strijd in het Westen. LONDEN, 28 Juli. Het middagcomuni- ijué meldt; Wij ondernamen nachtelijke raids op de vijandelijke loopgraven ten Zuiden van Armentières. Een vijandelijke aanval op onze posities lea Oosten van Oosttaverne werd afgesla gen. De vijandelijke artillerie was aanmer kelijk actief in de buurt van Armentières, ten Noorden van Yperen en in den Nieuw - poort-sector. PARIJS, 28 Juli. Het tóiddagcommuni- qué meldt; De nacht kenmerkte zich door een hevig bombarrdement, gevolgd door een reeks nieuwe Iluitsche aanvalspogin- gen over het geheele front van Braye en Laonnois tot den heuvelrug van Chevrig- ny en bij Hurtebise. Al deze Duitscbe infanterie-aanvallen, omjn onze linies bin nen te dringen, mislukten volkomen en kostten den vijand zware verliezen. In Champagne, op den Mont Haut en op beide Maasoevers wederzijdsche artil lerieactie. BERLIJN, 28 Juli (W.B.) Het avondcom- muniqué meldt; In Vlaanderen duurt de artillerie-slag voort. Te Luik is men druk bezig om de ruï nes van de in Augustus 1914 stuk gescho len huizen weg te ruimen. De nog recht staande en zwartgeblakerde muren stort ten nu en dan in, wat gevaar opleverde voor de omgeving. Door middel van dy namiet worden de puinen nu opgeblazen. Het Belgische ministerie HAVRE, 28 Juli. (Part.) De Belgische ministerieele. krisis is aldus opgelost, dat karon de Broqueville van het ministerie van oorlog weggaat en minister van: bui- tsnlandscha Zaken wordt. Aan. oorlog wordt hij vervangen door generaal de Ceuninck, sedert het uitbreken van den oorlog luitenant-generaal-commandant der zesde divisie vaar 't leger aan het front. Ten slotte behoudt Vandervolde zijn te genwoordige .ambt, maar dit is) losge maakt va,n het departement van oorlog en vormt voortaan een ministerie inten dance. De koning zal de nieuwe minisL lers spoedig in gehoor ontvangen. (N. R. Ct.), De strijd in het Oosten. De oorlogscorrespondent van de „Frankfurter Zeitung" geeft in een tele gram aan zijn blad eenige bijzonderheden over den strijd rondom Tarnoppl. Daaruit blijkt o. a., dat de legergroep Böhm Ermolli op den avond van den 24sten reeds behalve 15.000 gevangenen 100 kanonnen, waaronder 6 van 30 c.M. telde, terwijl talrijke artillerie-parken en depots zijn buitgemaakt. Volgens berichten uit Weenen zouden de Russen ook reeds begonnen zijn om de hoofdstad van de Boekowina, Czer nowitz, te ontruimen. Zij zouden dan voor derde maal tijdens den oorlog, die stad opgeven. De strijd aan het Rumeensche front. PETERSBURG, 27 Juli. De Roemeea- Che troepen rukten voort tot den oor sprong der Busitarivier, (w!aar zij zich Versterken. Vooruitgeschoven elementen rukten voort op de- hoogten ten Westen van Soveja, waar zij gevangenen maakten. Dp 26 Juli maakten de Roemenen veel gevangenen en veroverden zes kanonnen, drie machinegeweren, die bommenwerpers en een groote hoeveelheid munitie en oorlogsmateriaal. Luchtaanval op Parijs. BERLIJN, 28 Juli. Hedennacht werden bamimen geworpen op de stations en mi litaire inrichtingen van Parijh, waarbij treffers werden waargenomen. Ondanksj het hevige afweervuur zijh onzfe vliegers behouden teruggekeerd. (Zie laatste berichten.) De toestand in Rusland. Het Zweedse he „Aftonbladet" bespreekt de stemming 'in lietRussische leger en komt tol die slotsom dat men in de macht van Kerensky niet meer vertrouwen kan stellen. De lawine zal verder neerstorten en zich niet storen aan de onbeteekenende hindernissen, die haar jn den weg wor den .gelegd. De vraag laat zich stellen of de En- gelsche oorlogsophitsers den waren in houd der jongste Russische berichten be grijpen/want hij een. nuchtere beschou wing kanmen tusschen de regels door de beteekenis van het volslagen bankroet der Russische oorlogspolitiek lezen. Deze stemming laat zich ais volgt samenvat ten: „iWij hebben een laatste vertwijfelde poging ondernomen, deze is mislukt, nu ivenschen 'Wij Bet leinde". Volgens de Kölnische Zeitung meldt, de Roesskoje Slowo, van Moskou, dat in de gevechten van 1 tot 6 dezer eenige re gimenten de helft van hun officieren heb ben verloren. Een regiment verloor al zijn officieren. Nadat de eerste geestdrift was vervlogen, zijn, zoo zegt het blad, verscheiden regimenten, zonder door den vijand daartoe genoopt te worden, in de loopgraven, waar ze uit kwamen, terug: gekeerd. Komt het. offensief' tot staan, vervolgt het blad, dan is dat het einde van Rusland. Over Berlijn komt het bericht, dat de Echo de Paris .schrijft; „Het ware te wenschen, dal zich aan het hoofd der jonge (Russische) regeering een Iwan de Verschrikkelijke stelde, die de politik en ook het volledige .gezag in de hand neemt". PETERSBURG. De voorloopige regee ring heeft bepaald, dat vanaf middernacht 26 Juli tot 15 Augustus, behoudens on voorziene omstandigheden, de grenzen zullen gesloten blijven. De generaals Roessky en Goerko zijn naar Petersburg ontboden. De_ vergadering van het nationaal con gres te Moscou is tot na de volledige reconstructie van het kabinet uitgesteld. Kerenski, de huidige Russische minister-president is 'hekend can zijn buitengewone welspre kendheid en zijn talent om de volks ziel! te begrijpen. Weken lang trok „hij- van het eene regiment naar het andere om de soldaten tot trouwe plichtsvervul ling aam te sporen. Op zekeren dag, tijdens zijn reis langs het front, vuurde hij een regiment aan om bij het offensief zijn plicht te doen. Hij werd door .de soldaten toegejuicht, maar nia zijne rede kwam een soldaat uit het gelid naar hem toe en zeide: „Kameraad, ge hebt mij1 niet overtigd. Ge hebt me gevraagd om voor mijn land te sterven, maar ik bezit niets. Als ik nu naar huis ga kan ik wal land krij gen; maar als ik ga vechten, dau word ik misschien gedood zonder ooit iets ge had te hebben". Kerenski wendde zich tot den kolonel en zeide; „Kolonel, laat dien man naar huis gaan. Ik zaj zorgen, dat hij zooveel land krijgt als hij1 maar wenscht. Maai ik zal ook zorgen dat zijn dorp iveet, dat hij een man is die meer land heeft dan zijne buren omdat hij niet voor zijn land heeft willen sterven". De man aarzelde, gaf teekenen van verwarring, en wierp zich toen neer voor Kerenski, smeekte hem om vergiffenis en om verlof om bij het regiment te mogen blijven, wat hem ook toegestaan werd. De hulp van Amerika. De „Schweizer Wachter" citeert een. artikel van Churchill uit de „Sunday Pictorial" waarin de meening wordt uit gesproken, dat de Amerikaansche legers vóór den zomer van 1918 geen factor van beteekenis op het Ëuropeesch oor- logstooneel zullen blijken, doch, dat. het tevens onmogeljjk is zonder de Ameri kaansche steun, wat getalsterkte betreft, overmachtige troepen tegenover den vy- and te stellen. Siam. Ofschoon Siam onder Franschen in vloed staat, in zooverre Fransche kolo nisten in het land van den Witten Oli fant belangrijke handelsconcessies wis ten te verkrijgen voor hun moederland, schijnt het toch tot dezen oorlóg te zijn gedreven door Engelsche invloeden. Siam's toetreden tot den oorlog is, vol gens Reuter, daarom, van buitengewoon belang, wijl thans, naar men hoopt en verwacht, aan de Duitsche propaganda in 'dit land, dat aan Indië grenst, een einde zal komen. Deze propaganda was hijzonder actief'Duitsche agenten in Si am financierden en leidden n.l. anti-En- geilsclie intriges onder oproerige Indiërs. Voorzoover dit voor een neutraal land mogelijk was, belette Siam tot dusverre de Duitsche actie. Nu het den oorlog heeft verklaard, heeft het, aldus Reuter, een definitief einde aan dé intriges ge maakt. De toetreding wordt ook van groot be lang geacht, omdat geheel Azië nu met slechts enkele uitzonderingen pro-gealli eerd is. De actie van Siam is tevens belang rijk uit een commercieel oogpunt, daar vele Duitschers, die nit Japan en China kwamen, naar 'Siam zijn gegaan, waar ziij ;op verschillende wijzen trachtten den Duitschen handel in het Oosten in het leven te houden. En zoo is dus wederom een neutraal land, dat tot dusverre op eigeu beenen trachtte' te blijven staan, in den oorlog gedreven I Het Moreel van het Fransche Leger. De „Progrès de Lyon" komt met het opzienbarende bericht, dat het voorbeeld van Kerenski, eenige van de meest wel sprekende Fransche ministers zich naar het front zullen- begeven, om het ver trouwen van de troepen te versterken, Zooals bekend is, zijn Viviani en Painlevé reeds aan enkele frontgedeelten in de weer geweest, om 't blijkbaar verminderd moreel van den Franschen soldaat te verbeteren. De Duitsche verliezen. Volgemsl de "Times" van 20 Juli heb ben de Duitsche verliezen, uit oföcieele opgaven bijeengeteld, in het geheel ruim 41/2 millioen bedragen, verliezen van de vloot en van koloniale troepen niet mee gerekend, n.l', gesneuveld of aan wonden bezweken 1.032.800; aan ziekte gestor ven 72.960; gevangen 316.506; vermist 275.460; zwaar gewond 590.883; gewond 35.239; licht gewond 1.655.685; gewond maar in dienst gebleven 263.771; teza men 4.523.307. In Juni hebben, volgens de „Times;" de Duitsche verliezen 166.547 bedragen. Ook te Würzburg loopt thans een groot gedeelte der bevolking barrevoets op straat wegens' gebrek aan schoeisel. In alle stan den is men er mee begonnen, aange moedigd door het goede voorbeeld vari professoren der universiteit, leeraren, onderwijzersi en andere ambtenaren. Keizer Karet van Oostenrijk heeft een beizoek van ,B4 'urn- aan het front in Oost-Galicië gebracht. Het Korr. bureau meldt uit Lemberg, dat. de keizer bij zijn tocht langs het front in het bereik van het vijandelijk vuur is geweest. Hij sloeg geen acht op het gevaar, waarin] hij) zich bevond. Te) Podgorze had hij eene toevallige samenkomst met keizer Wilhelm die even eens de operaties iii oogenschouw kwam nemen om; daarna naar Wesffalen te ver trekken voor het bezoek aan lazaretten. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Onder Selzagte en Assenede is het de zer dagen weer aan verschillende per sonen gelukt over fle grens te komen. Te Selzaete zwommen er drie over het kanaal, waarvan er twee veilig over de grens kwamen. Anderen wisten van een tijdelijk defect aan den elëctrischen draad gebruik te maken en kwamen, ondanks de: verdubbelde waakzaamheid der Duit schers, eveneens over de grens. (M. Ct.) DUITSCHE.AY». Uit Münc-hen wordt bericht, dat Vrij dag in de gierterijhal van het nieuwe gebouw der Rappmotoren een steiger instortte, waardoor een aantal ar beiders zwaar verwond werden. Twee werden gedood, terwijl vermoedelijk nog werden gedood, terwijl een vermoedelijk een onder de puinen is bedolven. RUSE. A YD. De geünieerde kerk in Rus land erkend. Uit Weenen wordt be richt, dat de in Rusland aangekomen: rector van het Lemberger Seminarium, Bozian verklaarde, dat de metropoliet, graaf Sceptychi gedaan heeft gekregen, dat de geünieerde kerk in Rusland door de RuJsBische Regeering staatsrechterlijk is erkend. Verder is tusschen de Russische re geering en het Vaticaan eene overeen komst getroffen, waardoor de Katholieke kerk in Rusland uit het dwangbuis van allerlei hatelijke vrijheidroovende bepalin gen wordt bevrijd. De metropoliet (d.w.z. aartsbisschop) Sceptychi is door den Paus naar Rome ontboden. Ten slotte zij aangemerkt, dat onder „geünieerde" kerk verstaan wordt 'de ver - eeniging van geloovigen, welke de Grieksch-Katholieke liturgie volgen, maar met den Apostolischen Stoel zijn ver- eenigd. Rusland en het Vaticaan. Naar uit Rome gemeld wordt, is tot Russisch gezant bij het Vaticaan benoemd de heer Lyssakowski, tot nu toe leider van het persbureau- in het Russische mi nisterie van buitenlandsche zaken. N. Oosterbaan t Het Tweede Kamerlid voor Enkhuizen, de heer N. Oosterbaan (a.r.) is te Apel doorn overleden. N. Oosterbaan werd 20 Dec. 1863 te Borger geboren en werd opgeleid tot onderwijzer, als hoedanig hij werkzaam was te den Helder, Middel stem en Naarden, in de laatste gemeente als hoofd. In 1890 werd hij benoemd tot lid der redactie van de Standaard). Sedert 1902 wasl hjj' an-.-schototopziener. Die heer Oosterbaan, die 'in 1909 ook werd gekozen tot lid van den gemeen teraad van Doesburg, was medewerker aan onderscheidene bladen, ook op onder wijsgebied. Op 4 Jiulï, ter gelegenheid van zij'n beëediging, heeft de heer Oosterbaan voor het laatst een Kamerzitting bijge woond. Herhaalde neusbloedingen van eein ernstig karakter hadden sinds jaren het lichaam van dezen ijverigen en bekwa men politicus gesloopt, 'De a.r. partij verliest veel'in hem. -(z-) Prof. dr. J. Woltjer, sinds lal van jaren hoogleeraar aan de Vrije (Gereformeerde) Universiteit te Am sterdam en lid der Eerste Kamer, is te Amsterdam, 68 jaar oud, overleden. Met hem gaat heen een man van christelijke beginselen, edel karakter en hooge weten schap. Vooral als philoloog (taalgeleerde), had hij naam tot ver over onze grenzen. Zes loggers tot zinken gebracht. Vrijdag zijn in de-Noordzee zes log gers (visschersschepen) door een Duit schen onderzeeër tot zinken gebracht'. Dé bemanningen zijn gered en door een Vlaar- dinger en Katwijker vaartuig behouden binnengebracht. .Schepen en visch gingen verloren. Op de opmerkingen der schip pers, dat men met een neutraal vaartuig te doen had, visschende in de vrije vaar geul, werd geen acht geslagen door den als naar gewoonte zeer onhebbelijken duikbootcommandant. De Schweninger visschersbevolking is begrijpelijkerwijze van een' en inlder zeer onder den indruk, 't ls dan ook een erger lijk feit. De „Batavier II" en de „Zeemeeuw". De bemanningen van de „Batavier II" en de „Zeemeeuw" te zaïuen 28 man, zijn achter Den Hoorn op Texel geland. Toen de beide schepen door een En- gelschen onderzeeër werden aangehouden, hadden zij bij het waarschuwingsschot de schepen verlaten en landden op Texel. De „Batavier 11" ligt onder water, alleen de kimkielen staken boven water uit. Verwachting tot den avond van 31 Juli Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke en Westelijke richtingen. Meest zwaarbe wolkte lucht. Waarschijnlijk regen- of on weersbuien. Weinig verandering van tem peratuur. De vrije vaargeul. l>e Kon. Ned. Stoomhootiuaatschapp'jj heeft ii-eeds: van de regeering vergunning gekregen voor het vertrek van een van naar booten naar Scandinavië. De Alsb. verneemt, dat liet verbod tot uitvaren opgeheven is voor schepen he neden lóOd ton, die voor het Noorden bestemd zjjn. Het gebeurde bij Petten. Omtrent het optreden der Engelsche marine in ons zeegebied schrijft staaats- raad Struycken in „V. O. T." een uitvoe rig artikel en besluit „De toestand is dus deze. Wij zijn ver plicht onze vordering tot vrijlating der schepen en' tot vergoeding üer schade hij de Engelsche regeering door te zetten; zou Engeland onverhoopt weigeren, daar aan te voldoen, dan is het aan onze, regeering te beslissen, wat zij verder wil doen. Duitschland moet dan ten onzen op zichte zich daarmede tevreden stellen; het kan rechtstreeks van ons land geen scha devergoeding vorderen noch ook van ons eischen, dat wij tegenover Engeland an dere middelen- zullen gebruiken dau onze regeering, alle omstandigheden, in aan-, merking genomen, dienstig acht tot herstel onzer rechten." Prof. ütrnyeken noemt de aanhouding van schepen in onze wateren een grove inbreuk op onze rechten-„Dat het is ge schied uii ergernis, wijl onze kustzee hij voortduring eene geschikte gelegenheid biedt voor vervoer van Duitsche goederen en naar Duitsche havenplaatsen, kan niei in het minst tot verontschuldiging strek ken, omdat dit vervoer rechtmatig is. in den meest volstrekten zin van hei woord. Haast meer nog dan het gebeurde 'zelf, dat een gevolg kan zijn van overmatigen dienstijver van een oi ander marine-com mandant, hindert de houding, door '11 deel der Engelsche pers daartegenover aangeno men ;met dé diepste minacntiiig Apreeki men. over onze rechten,' voor zoover deze aan de verwezenlijking van hei oorlogsdoel der geallieerden, net volkomen isolement, van Duicschiand, in den weg staan, ja men ontziet zich zelfs niet, ae rollen te Verwisseien, en tegelijkertijd, waar men onze rechten met voeten treedt, de ver ontwaardigde partij te spelen, alsof tv ij het zouden zijn, ctie, door toe te laten, waf wij rechtens moeten toelaten, de rechten der geallieerden zouden Krenken. Men mag vertrouwen, dat de Engelsche regeering heter inzicht zal hebben. Beperkte treinenloop. Wegens kole'nsehaarschte zal de dienst op de lijnen der H. ÏJ. S. M. wederom worden ingekrompen. Zooveel mogelijk zal worden getracht de reizigerstreinen hier in niet te betrekken, maar het te vin den door het geheet of gedeeltelijk op heffen van goederentreinen. (Ned.) Het wittebrood. Er bestaan plannen, om de samenstel ling van het wittebrood binnen zeer kor ten tijd. te wijzigen. Het maismeel; waar door het brood een geelachtige tint ver krijgt, zal vervangen worden doorgerste- meel. De samenstelling van het wittebrood zal' dan worden als: volgt: 56 pCt. re- geeringsbloem, 15 pCt. patent-meel, 15 pCt. aardappelmeel en 14 pCt gêrsité- btoepn. Sigaren naar Duitschland. Jn „De Tijd" schrijft iemand Sinds geruimen tijcl worden. millioenen sigaren via de Belgische grens' voor Duitsch gébruik verzonden. Officieel is dé Duitsche grens gestoten, maar langs den Belgischen weg wordt ons land ge heel-leeggepompt. Een ieder exporteert sigaren en. helpt mee den Hollandschen voorraad to vernietigen. Wanneer dit zoo, voortgaat, zirllen er wéldra geen tabak en sigaren in Neder-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1