De Groote Oorlog. No. 88. Zaterdag 38 Juli 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRDDA6AV0ND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben - - j'? Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boude wijn de WlffeatraatA 135® BOES. Tel, interc.: Directie no. 94, Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Loase Oorlogsberichten. Oe Russische toestanden. Zelfs een pro-Ententeman, de Peters- burgsche correspondent van de „Daily Chronicle" schrijft aan zijn blad, dat hij er sterk aan twijfelt ot de energieke, handige en invloedrijke Kerenski, die nu zoowat dictator oftewel democratisch al- leenheerscher is in het voormalige Cza- renrijk, .gterk genoeg zal zijn om de teu gels van het bewind in handen te hou den en aan Rusland een krachtige mili taire en administratieve organisatie te schenken. De socialisten, zegt hij, waren in het laatste ministerie almachtig, zij waren echter in technische regeerings- zak«n afhankelijk van den raad van hunne ervaren Kadettenambtgenooten. De Kadetten zijn afgetreden, wegens de plannen tot landnationalisatie en tot zelfbestuur va,n Oekranië. Zij weigeren opnieuw deel uit te maken van eenigie coalitie-regeering, wanneer hun niet te vens de macht wordt verleend om hun wil door te zetten. „Blijkbaar is het doel der Kadetten ,deu vooruitgang der revolutie te stuiten tot de Constitueerende vergadering bijeen is en schijnt de vertraging in het bijeen roepen der Constituante de hoofdoorzaak van 'het ontbreken eener autoriteit in Rus land".. Zooals het in een tjjd van tegenspoed altijd gaat zoekt men voor den jongsten onlzettenden tegenslag op het oorlogs terrein e e n z o n d e n b o k en men schijnt er een gevonden te hebben. Immers, een Central News-telegram uit Petersburg meldt, dat de Raad van Arbeiders en Soldaten met een kleine meerderheid een voorstel heeft aangenomen, waarin het ontslag van Broessilof wordt geëischt. liet 'mooiste. is, dat juist generaal Broes silof in een legerorder van 17 Juli zijn troepen voorhield: „Hij', die voorwaarts ruit, overwint; hij, die den aanval van den vijand afwacht, gaat roemloos te gronde". Wel mist Broessilof schijnbaar het ta lent van het tactisch doen terugwijken van het leger, dat grootvorst Nicolaas thans Nikolai Romanof geheeten in hooge mate bezat en waarmede deze in 1915 het Russische leger van een volslagen ver nietiging redde. Maar dat is toch geen rede, om Broessilof den bons te geven. Ook voor de Petërsbui'gsche onlusten is een zondenbók gevonden. Het Scandina vische blad Berlingske Tidende verneemt uit St. Petersburg, dat Kerenski den op perbevelhebber van het militaire district St. Petersburg, generaal Palowsin, zijn ontslag heeft-gegeven, omdat deze de jong ste onlusten niet krachtig genoeg wist te verhinderen of te onderdrukken. Lui tenant Kofminin is' tot zijn opvolger be noemd. Dat het in Petersburg nog niet geheel in den haak is, heeft Kerenski ondervon den, toen hij dezer dagen door de straten reeil. Er werd een bom naar hem gewor pen, die hem evenwel niet deerde. Lenin is volgens sommigen nog zoek, volgens anderen zou hij gevangen^ zijn genomen. Nog meldt men, dat Kerenski de „levée en masse" heeft bevolen. Alle mannen van 18 tot 46 jaar moeten onder de wapenen, ook die van het voor malig Keizerlijke Huis. Ook heeft Kerenski de doodstraf we derom doen instellen. De strijd in het Westen. PARIJS. Het avond-communiqué van 25 Juli meldt: Een krachtige tegenaanval der Fran schen deed hen het verloren terrein tet rugwinnen, op het Kazematten- en Cali- fornisch plateau, ondanks den heftigen te genstand der Duitschers. lie Fransche linie werd op verscheide ne punten vooruitgebracht. lluitsche tegenaanvallen mislukten. Havas meldt uit Parijs dato 26 Juli: Gisterenavond ontbrandde om zeven uur over een front van 3 K.M. van de streek van Hurtebise tot aan de streek bij La Bovrelie een verwoed infanterie- gevecht. Ofschoon de Duitschers gewel dige menschenma^sa's in den strijd wier pen, konden zij slechts ten koste van ongehoorde krachtsinspanningen en uiterst zware verliezen, in enkele loop graafstukken van ónzte eerste linie 'ten Zuiden van Ailles binnendringen. Him herhaalde aanvallen bij' de Hurte- bisehoeve, meer ten Oosten, werden al len door ons vuur gebroken. In Champagne deden de Duitschers, na een hevig bombardement, een plot- selingen hevigen aanval op den Mont Haut. De strijd duurde den geheelen nacht voort, maar de dapperheid der Fransche troepen belette den vijand iedere terrein winst. Daarentegen drongen de Franschen ten Noorden van Auberive bij een succes volle onderneming in onbezlette Duitsche loopgraven. Bij' hel uitbreiden hunner ter reinwinst kwamen zij in hevige botsing met Duitsche afdeelingen, en brachten dezen gevoelige verliezen toe. Op den linker Maasoever blijft de we- derzijdsche artillerie-actie hevig. Over den strijd tusschen Hurtebise en Ailles bericht het Duitsche communiqué van 26 Juli het volgende: Na uitstekende vuurvoorbereiding be stormden des avonds gedeelten van West- faalsche regimenten de Fransche stellin gen ten Zuiden van Ailles over een breedte van 1800 en een diepte van 400 meters. Hedenochtend rukten voor een verras singsaanval Nederrij'nsche bataljons ten Zuid-Westen van de Hurtebise-hoeve op en ontnamen den vijand de domineeren- de gedeelten van den bergrug. In Champagne voerden Sieeswijk-Hol- steinsche groepen en strijdkrachten uit de Marken met succes een krachtigen aanval uit. Zij namen op de hoogte van den Mont Haut de rest van het op 14 dezer in handen der Franschen gebleven terrein terug. De, vijand deed op: drie gevechtsterrei nen vruchteloozte tegenaanvallen, die zijn bloedige verliezen verhoogden. In het geheel werden meer dan 1150 gevangenen, waaronder 46 officieren en talrijke loopigraaf-wapenen binnenge bracht. De strijd aan het Russisch front. Men seinde ons Donderdag: BERLIJN (officieel.) Bricsacz, ïhi- macz, Otynia en Delatyn zijn genomen. Het Weensche stafcommuniqué imeldt o. a. Legergroep prins Leopold van Beieren. Wij namen Delatyn, Otynia, Tlumaozi en Buezacz. Duitsche troepen staan aan den Westelijken rand van ïrembowia. Het succes van Tarnopol werd door de verovering van verschillende hoogten uit gebreid. En het avondcommuniqué van 26 Juli uit 'Berlijn gjeldt: Onze verdere successen in Oost-Gali- cië dwongen de Russen hun Karpathen- frojit tot atan den Krilibaba-sector op; te geven. Toch zijn de Russen nog niet geheel weerloos want op den Oostelijken Sereth- oever boden zij aan de Duitschers ver bitterden tegenstand. Hongarije en Bulgarije en hij' daarmee vermijden wilde, zich te mengen in de Ralkahkwesties, welke op de conferentie zouden worden behandeld. Deze conferentie is thans bijeen. WUmCHLASfD. B a s s e r m a n n f Het Rijksdaglid Ernst Bassermann, 62 jaar ond, woordvoerder der nationaal-liberalen, is na een langdu rige ziekte in Baden-baden overleden. lEKLAHIt. Het Rumeen8ohe front. In het Roemeensche grens gebergte, in de veel omstreden Susita- en Puntna- dalen, hebben het Russen voordeelen weten te behalen. De centralen geven toe, dat de Russen en Roemenen daar in hun stellingen doordrongen, en dat de aanval in een dicht naar het westen gelegen afsluitende stelling tot staan moest wor den gebracht. Het Russische legerbericht maakt van verschilende vorderingan op die punten melding, die zeker echter niet van genoegzame beteekenis zijn, om in vloed uit te oefenen op hetgeen zich in Galicië afspeeld. (Ms.bode.) Oorlogscredieten. De Amerikaansche regeering heeft aan het Congres een crediet van nog 5.000.000.000 dollar voor leger en vloot verzocht en de Engelsche regeering aan het parlement een crediet van 650 mil- lioen pond sterling. De Voss. Ztg. ontleent aan de Corrie- I ra della Sera het bericht, dat Wilson de I uitnoodiging om aan de conferentie van l de viervoudige entente te P'arijsdeel te I nemen heeft afgeslagen, omdat de Unie nog niet in oorlog is met Oostenrijk- Dei Ierache Conventie, waaraan da Engelsche regeering de regeling heeft opgedragen van de moeilijkheden der home-rule heeft Woensdag haar zittingen te Dublin geopend. Alles geschiedt met gesloten deuren. De bladen mogen er niets van opnemen, ook geen gissingen. Eerste Kamer. De 'Eerste Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 31 dezer, des avonds 8V2 iuur. Tweede Kamer. Over de Export-Centrale-discussies in de 'tweede kamer geeft de Kamerover zicht van „De Tijd" de volgende samen vatting Dit wetsontwerp, volgens den heer Teenstra „het grootste prut onder deze Regeering ingediend en dat zegt wat ontketent een vloed van welsprekendheid, maar ten slotte komen alle redevoering op hetzellde neer. Men wil algemeen wel centralisatie van den export, liefst ook van den import, maar met het voorbeeld van deN. u. T. vreest men ook onheil van de N. (J. M. De tegenstanders van 't ontwerp willen de re geling zuiver bij de regeering laten en wil len van geen officieële naaml. vennoot schap weten de voorstanders juichen de n.l. Venn, toe, omdat die zooveel soepe ler in haar bewegingen is dan een regee- ringsbureau. Tenslotte is Donderdag na de belofte der regeering, dat de .Staat geen winst zal maken met de Export Uentrale als er op de schuldbrieven verhes zou wor den geleden, het omwerp, hier en daar lichtelijk gewijzigd, aangenomen met 44 tegen 20 stemmen. Daarna was aan de orde het wetsvoor stel van den heer Limburg c, s. tot wijzi ging van de artikelen 132, 133 en 186 f. en tot aanvulling der Hooger-onderwijs- wet. De heer NOLENS iR.-K. Venlo) zal geen stemming vragen, doch wenscht geacht te worden te hebben tegen ge stemd. Het wetsvoorstel wordt aangeno men z.h. s. en de heer L1MBURU belast met de verdediging ervan in de Eerste Kamer. Daarna werd het wetsvoorstel van den heer Marchant tot wijziging van art. 26 der wet op het lager onderwijs aangenomen met 48 tegen 6 stemmen. Christelijk Historische Unie. Volgens de Ned. zal de aJgemeene vergadering van de Christ. Hist. Unie, waarin het nieuwe reglement moet wor den vastgesteld, 19 Sept. te Amsterdam gehouden worden. De Gelderland. Nu brengt een WoJff-telegram ook het officieele Duitsche bericht, dat den 23en dezer in de vroegte een Diuiitsch vlieg tuig in de Hooiden het Nederlanidjsche stoomschip Gelderland aangehouden en met behulp van torpedobooten naar Zee- bragge gebracht heqft. Een Duitsch schip getorpedeerd. Het Duitsche stoomschip Norderney, van Rotterdam naar Stockholm, is Woensdag- morgen half elf nabij Texel getorpedeerd. ■Elf opvarenden zijn hier door een Ne derlandsche torpedoboot aangebracht. Een stoker is vermoedelijk omgekomen. Kapi tein, stuurman en bootsman bevinden zich op een andere torpedoboot in de nabij heid van hun stoomschip, dat op Texel gestrand, is. In den grond geboord. Twee kléine Nederlandse he schepen zijn tot zinken gebracht. In de eerste plaats de _,,Nereus," van Rotterdam, die 22 Juli door een Duitsche noderzëeboot 10 mijlen ten Zuiden bij Oost van. het lichtschip Noord-Hinder tot zinken werd gebracht. De uit 5 man bestaande be manning is, na eerst te Harwich te zijn aangebracht, thans te Londen. In de tweede plaatsi ^Se „Vrede," van Rotterdam, vermoedelijk een stoom- scheepje, dat op denzelfden dag tot zin ken is gebracht 15 mijlen ten Zuiden van den Noord-Hinder. Omtrent de be manning van dit vaartuig is nog niets bekend. Tweede-Kamerverkiezing Zutfen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Zutfen (vacature Lieftinck) werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer mr. J. van Gitse (U. L.), kantonrech ter te Steenwijk. Aardappelen. Op fsonrmigq veilingen van vroege aard appelen komt het voor, dat een hoeveel heid poters of drielingen wordt gekocht om al's' veevoeder te dienen. Aangezien de 1 mogelijkheid bestaat, dat daardoor een gedeelte aan de binnenlandsche con sumptie wordt onttrokken, kan dit in geen geval' worden toegestaan en verzoekt de Groenten-Centrale den veilingsbesturen daarop streng toezicht uit te oefenen. Augurken. Van augurken mag nu de helft naar het buitenland worden uitgevoerd. Koninklijk bezoek. Omstreeks 10 uur bracht H. M. de Ko ningin Donderdag 'n bezoek aan het uiter ste gedeelte van West-Brabant. H. M. vertrok daartoe van Bergen op Zoom, waar 'zijl den nacht doorbracht, naar de gemeenten Woensdrecht en Osse-r.drecht, om zich daarna naar de Woensdrechtsche heide te begeven, alwaar omstreeks 12 uur 's middags vers'killende militaire oefe ningen gehouden werden. De levensmiddelenkwestie. Naar de bladen melden heeft H. M. de Koningin het Tweede Kamerlid den heer J. v.. d. Tempel' uitgenoodigd tot een on derhoud inzake de levensmiddelenkwestie. De datum waarop het onderhoud zal plaats hebben, zal nader worden vastge steld. VLIELAND. Het op Terschelling ge strande tjalkschip is vlotgekomen en bin nengesleept, VLIELAND. Donderdag werden voor de kust oorlogsschepen, vliegtuigen en later een Zeppelin waargenomen. De Zeppelin werd beschoten, vermoedelijk door Engel sche strijdkrachten en verdween achter de wolken. Geen uitvoer van vee. Een onzer correspondenten verneemt uit goed ingelichte bron, dat geen verlof tot uitvoer van vee zal worden gegeven. (Dit werd hem medegedeeld door een handelaar, die in combinatie met ande ren inschrijft voor de levering van vleesch aan het leger. Een hunner is hij den minister geweest, die hem zeide, dat geen vee zal worden uitgevoerd.) Vanwege het Secretariaat van den Alg Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Ne derland wordt ons bericht, dat in de circulaire betreffende de politieke propaganda, welke o.a. is opgenomen in ons blad van 21 Juli jl., als laatste datum van inzending der onder a, b en,1 c bedoelde gegevens abusievelijk staat opgegeven 1 Januari a.s. Dit moet zijn 1 November a. s. De besturen onzer Centrale Kiesvereenigingen gelieven hier van goede nota te nemen en derhalve het gevraagde vóór 1 November a.s. te be richten. Te Hoek van Holland zijn door de loodsboot aangebracht kapitein Visser en 4 man, zijnde de geheele bemanning van Verwaohting tot den avond van23Juli: Zwakke lot matigen, zuidelijke tot wes telijken wind. Zwaar tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering van tem peratuur. den Nederlandschen stalen gaffelschoener Janna", welk schip op reis van Rot terdam naar Havre Woensdagrnorgen door een Duitsehen onderzeeër tot zinken is gebracht. Goes. De raad dpzer gemeente komt den 31en Juli a.s. in openbare verga dering hijeen ter behandeling der navol gende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving van be lasting en schoolgeld. 3. Benoeming van een gemeente-genees heer. De alphabetische gestelde aanbeveling bestaat uit de heeren: 1. W. N. G. Coe- nen, arts te Goes. 2. J. P. W. Geill, idem. 3. W. P. van der Harst, idem. 4. Benoeming van een onderwijzer in de Fransche taal aan de O. L. school voor M. U. L O.. Aanbevolen wordt de heer C. de Vrie- se, sedert 3 maanden tijdelijk als zooda nig werkzaam. 5. Verzoek van den heer C. T. Ruben om eervol ontslag als onderwijzer in de gymnastiek aan de 0. L. school voor M. U. L. 0. en de O. L. schóól B. 6. Het verleenen van een toelage aan den 2en klerk ter secretarie, J. M. Meijler. 7. Onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden van den gemeenteraad. 8. Verzoek van L. de Jonge Fzn., om verlenging van pacht van gemeentegrond nabij de molen „De Korenbloem". 9. Vaststelling le suppletoir kohier van hondenbelasting over 'het dienstjaar 1917. 10. Aanbieding der gemeente rekening over 1916. 11. Wijziging der gemeente-begrooting voor het jaar 1917. 12. Voorstel tot verhooging van den gasprijs. 13. Voorstel tot het verleenen van ean gratificatie aan P. Harinck, vroeger sto ker aan de gemeente-gasfabriek, als, bij1- slag op het aan hem verleend pensioen. 14. Wijziging der .bouwverordening be doeld bij art. 1. der Woningwet. N.B. Het convocatiebiljet, waarop deze agenda is afgedrukt, is een dubbel vel papier, dat opengeslagen 42 bij 34 c.M. meet. De agendapunten zijn gèdrukt op blz. 1 en 3, ieder met een tusschen- ruimte van 1 c.M. en aan weerszijden een blancostrook latende van 8 c.M., van boven~eene van 4 en van onderen eene van 71/2 op blz. 1 en van 15t/2 c.M. op blz. 3. De bladzijden 2 en 4 zijn geheel blanco. Heel de agenda kan zeer g e- makkelijk en duidelijk tevens worden gedrukt op een blad papier van 20 bij 12 c.M. Zoo wordt de zuinigheid ten stadhuize betracht. Men laat de ministerieele circu- laires over zuinigheid in het papiergebruik voor wat ze zijn. De belastingbetalers zijn er goed voor. De Werkliedenvereeniging „Eigen Hulp" hield Donderdagavond in de Socië teit „V._ O. V." haar driemaaiidelijksche vergadering. Volgens het verslag van den penningmeester was in de afgeloopen 3 maanden ontvangen f537,68 en uitgege ven f 694,14, alzoo een nadeelig slót van f 156,46, waardoor het totaal der kas op 30 Juni f5769,411/» bedroeg. Voor het reservefonds was 'ontvangen f91,04 en uitgegeven f 23,93, alzoo een goed slot van f 67,11, waardoor het totaal van het reservefonds op 30 Juni 687,15y2 bedroeg. Verder werd een voorstel van het be stuur om bij eventueel overlijden van een lid of diens echtgenoote het graf- waartsdragen door de leden verplichtend te stellen, waardoor dan ieder lid naar schatting slechts éénmaal per drie jaar dezen plicht zal hebben te vervuiler!, aan genomen. Zondagsrust apothekers. Zondag 29 Juli is de apotheek van den heer La Porte geopend; de heide andere blijven dan gesloten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1