De Groote Oorlog. Dinsdag 24Juli 1917. Dertiende Jaargang. I Marktberichten. Burgerlijke Stand. Mo. 86. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dolleman' I M11 de mjddeftScKutsluis te Terneu.l ehoorende tot de werken van hej vap Terjieuzen. Raming f 12.loo I jvers de heeren G. J. Balkenstein j A. van der Straaten' Terneuzen I i, en H. J. ten Sieppe, Winterswijk' I (Z.) 1 ngsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 18 Juli 1917, Groote veiling. irte bessen voor de fabriek 30 I voor het buitenland f30,. Roodél voor het binnenland f 15, ideill I de fabriek f25.60f26, idem voorl uitenland f25, Frambozen voor del k f 40, idem voor het buitenland alles per 100 K.G. Kleine Veiling, cerkrieken f 8—23, Bitterkrieken Zwarte Balance f 10.50f 15, Eier- n f 1718, Kruisbessen f 11, Boo-1 f 8.40, Madeleinen f 22, alles pei I i.G. Goes, 19 Juli 1917. Groote Veiling, arte bessen voor over zee f 30, idem over land f30, Roode bessen voorl innenland flöf 15.60, idem voorl briek f25f26.60, idem voor het I rland f25, Frambozen voor de fa- V f 40, idem voor het buitenland 40, ïen voor de fabriek f 22, idem, het buitenland f22, Meiknollen voor| ibriek f 7, Raapstelen f 1.90, .00 K.G. Kleine Veiling, kerkrieken f 18—f28, Eierkriekenl ■f 19, Vleeschkersen f 14, Zwarte Ba l f 15, Bitterkrieken f 14, Madeleinen! Afval appels f9f14, Oranje Prui f f 26, Roode bessen f 15, Witte 15, Kruisbessen f 10, alles per 1001 Augurkjes 22 ct. per 100 stuks. uiringen, 17 Juli. Veilingsvereeni-l Kruiningen-Ierseke en Omgeving", irte bessen voor 'fabriek en bai l f 30, roode bessen dito f 25, beide .00 K.G.; wortelen 8 c. per leuoonen 3140 ct., per 3 K.G.; I ren 31?»6 c., per stuk; appels at- ladeleine f 7.50, dito Queen f 7.50,1 f3 alles per 100 K.G.; kóm-I Lers 68 ct., per stuk. (M. Ct.) I linigsvereeniging „KruiningenIer en Omgeving". 18 Juli. Wegens hef I xstige weder bij gebrek aan aanvoer I veiling. Veilingsvereeniging tapelle-Biezetinge en Omgeving". Goes, 19 Juli 1917. Groote Veiling: arte bessen voor het buitenland f 30,1 e. bessen voor het binnenland f 17,1 ivoor het buitenland f25, idem; voorl ibriek f25.40,1 alles per ÏOO K.G.J Kleine Veiling: «eschkersen f18f21, Klerken 24 3, Bruine kersen f 16—f21, Krieken f21, Madeleinen le soort £31f52,j 2e soort f12f14, idem afval f 101 3, Oranje pruimen f17£24, idem] f8f14, alles per '100 K.G. en het binnenland. Oostburg, 18 Juli 1917. rveiling van de V.P. N. in Westelijk- vsch-Vlaanderen. Officieele opgave vanl lirecteur der veiling, gevoerd: 00000 kipeieren vanfO.—totl 976 eendeneieren van f 8.01 tot f 0. .zeneieren a f 19.05 tot f07 kalkoen-I a f 10.41, 13 parelhoeneieren f 4.51, per 100 stuks. ;er 386 K.G., f 2.07 a f 2.21 per K.G. monster van mindere kwaliteit f 1.61.| anen fl.01 per siuh. Van 1920 Juli. )ES. Gehuwd: Antonie van Kleunen,I jm. en Maria Francina Harinck,| ,jd. I boren: 18, Annechien, d. v. Maehiel en Johanna Christiana Mijn-sbergen- erleden: 18, Clazina Rijk, 61 j., we- van Antonius Matthijssen; 18, Ma-1 Franciscus van der Raaf, 69 j-, wd met Pieternella Outekamer. DDELBURG. Ondertrouwd: A. C. I e, 22 j. jm. en, A. C. Schuijt, 19 A. Snethlage, 34 j. jm. en M-1 Clercq, 27 j. jd. liuwdP. Kooman, 24 j. jm. en M ipoel, 24 j. jd.; J. Kuzee, 30 j. jm- V. Sinke, 24 j. jd.G. de Hamer, jm. en J. G. van Langeraad, 26 vallen: H. Beset, geb. Jonkers, ril Snijders, geb. De Meester, z. rerieden: J. Korstanje, 71 j., wed. v I. de Graafft. Van 12—16 Juli. RNEUZEN. Getrouwd: J. Schaalje, en P. v. Driel, 21 j. vallen: J. Griep, geb. Stouthamer, it. L. de Buijsser, geb. Peeters, d.; j toffels, geb. Kok, z.; J. v. d. Molen, Paans, d.; L. de Jonge, geb. 't Gilde, 1. A. Kamerik, geb. Ruben, z. erleden: F. Volkrijk, 19 m., d..; A- ems, 62 i., vrouw v. T. Cortvriendt. (Z.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor*, d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraaf A 135» GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. „The Continental Times", een in het Engelsch verschijnend cosmopoli- tisch blad, dat in verschillende steden van het vasteland zijn nederzettingen heeft, o. a. ook te Rotterdam, geeft in zijn nummer van 13 Juli 1917 een titel prent, voorstellende een strandmuur, die het Hollandsche erf tegen den wassenden oorlogsvloed beschermt. Boven op den muur zit een gedrochtelijk wezen, bezig in dollemanswoede met het wegbreken van steenen uit de borstwering, waardoor de vloed het achterliggende land dreigt bin nen te stroomen. Op den voorgrond ziet men een Hollandsch boerengezin vol angst voor het dreigend gevaar reeds de vlucht nemen. Wanneer men nu weet, dat op den arm van het gedrochtelijk wezen geschre ven staat: „Telegraaf", dat van zijn hoofd twee telegraafdraden afhangen, die door een Engelschman worden vastgehouden, welke als verpersoonlijking moet gelden van de Northcliff-groep, zooals het aan de telegraafdraden bevestigd otiket, aan geeft, dan begrijpt men dat hier door de teekenstift 'een rake kritiek en een scherpe satyre wordt ggleverd qp het onverant woordelijk geschrijf yao het Nederland- sphp(i?) dagblad „De Telegraaf". Hgt opschrift der prent luidt: „The madman at the dike" (de dolleman op (Ipn dijk); het onderschrift: „The Amster dam Telegraaf", qn of Britain's most pepnjcjous tqols, has been denounced by most Dutch papers as a menace to the national safety" („De Amsterdamsche „Te legraaf", een van de meest, verderfelijke werktuigen der Engelschen, is door ver schillende Hollandsche couranten als een bèdreiging der nationale veiligheid aange duid"). Zonder zich door de nogal Duitsc.h getintp „Continental Times" te laten be ïnvloeden, moqt men toch toegeven, dat npt ondprschpifit, yoopal iq zijn jaatste ge deelte, de waarheid zegt. Ja. zelfs kan nign zeggen, dat in den jongsten tijd al sterker en sterker tegen de „fails et ges- tgs" van c(qt Amsterdamsche blad wordt ppgpk'qmpn, Ndg dezer- dagen, kort na (ïpt zpegevecht bij Bergen, schreef „Het Algemeen Handelsblad" „Er is thans klaarblijkelijk in Enge land een beweging gaande ingezet dooi de Northcliffe-pers, die reeds zoo menig maal door een perscampagne de Engel- sche regeering in een bepaalde richting gedwongen Ipeeft om de neutraliteit pnzep territoriale wateren niet meer te ontzien.'En reeds, wij lyeten het, jiebben Engels'che schepen Duitsche stoom ers', die zjcli in onze territoriale wateren bevon den, bpschoten. TO jyenschpn hjep eveq de aandapht te vestigen op het zeer merkwaardige en zeer bedenkelijke feit, clat die „gele pers" van Engeland, de pers die in haar chau vinisme en Jingoïsme geqn enkel neutraal land ontzien wil en in het bijzonder ook de rechten van Nederland met voeten wjl Ifedpn, oqk hier (n i^ec]e'riand thans een orgaan tjeejt. Zooats die machtige North- pljffe-grópp qok' in andere landen Rus land b-v. machtige organen bezjt, Wan neer wij geggen oen orgaan, bedoelen wij niet dat dit blad het eigendom is van de Harmsworth-groep, willen wij niet zeg gen, dat er finanoieele banden bestaan tusschen dat „Nederlandsche" blad en de Northcliffe-pers. Maar het blad „De Telegraaf" bedoelen wij, is een orgaan van de Northcliffe-pers, wijl op redactio neet gebied niet alleen een innige sa mênwerkjng tusschen de ÜJoftheliffe-bla- 'dén eh ,',De Telegraaf" blijkt te bestaan, maar ook elkecampagne tegen Neder land, op'een wijze die van georganiseerd Samejjg^ah pn' gezamenlijke voorbereiding getuigt, door „De Megi|af'-'- gastauqd en yoorbpreid wórdt. Pp ggat waarlijk gepn dag yoorhij of (Jezp hapdplwijz.e yap het blad, dat, zooals onze regeeping verklaarde, „wel in de Nederlandsche taal gedrukt is, maar be - slist geen Nederlandsche denkbeelden be vat", komt aan het licht. „De Telegraaf" is een orgaan van die Jingo-pers. een wapen dat in elke campagne tegen onze fegfiering gebruikt wordt. Wij zouden el- li e'n dag voorbeelden' kümiêh 'geven. Wij zdllen- uit het allerlaatste nimmer enkele bewijzen geven. Reeds vrdeger is er op gewezen, dat artikelen van „De Tele graaf" in de „Times' 'besproken en toe gejuicht werden vóór zij nog in de „Te legraaf" verschenen. De „Times" had een „intelligent anticipation" („een vernuftig vooruitloopen" op hetgeen.Red. N. Z. Crt.) van wat er in „De Telegraaf" ge schreven zou worden. Na verschillende voorbeelden të hebben aangevoerd, besluit het „Handelsblad" „Het is, helaas, niet te veel dat „De Telegraaf" door het opzettelijk verspreiden van onjuiste mededeelingen omtrent onzen in- en uitvoer en door het vastknoopen van ophitsende beschou wingen aan deze misleidende berichten, een zeer groot deel draagt van de ver antwoordelijkheid voor de jongste onlus ten in verband met den aardappelnood en voor het bloed, dat bij die gelegen heid is gevloeid. Hoewel een ieder kon weten, dat deze export noodzakelijk is, in ruil tegen het beschikbaar stellen van steenkolen door Duitschland (Engeland le vert ons sinds het verscherpen van den duikbootoorlog geen kolen meer) insinu eerde „De Telegraaf"„Waarom moeten juist aardappels uitgevoerd worden?" Met quasi vertoon van geleerdheid werd ver volgens aan dit ophitsende geschrijf schijnbaar een - grond van juistheid ge- gegeven door de publicatie van een arti kel van een der medewerkers, getiteld: Uitvoer" in het avondblad van „De Te legraaf" van 20 Juni. Op grond van de cijfers der Neder landsche handelsstatistiek werd daarin be toogd, dat Duitschland ons van Januari tot Maart 1917 voor een waarde van ruim f 10.9 millioen had geleverd, wij daaren tegen aan Duitschland voor een waar de van f 46 millioen. In het Handelsblad werd er op gewezen, dat deze cijfers volkomen onjuist waren. De Nederland sche import uit Duitschland bedroeg vol gens de officieele cijfers in de eerste drie maanden van 1917 niet f 10.9, maar ruim 25 millioen, en omvatte behalve ijzer en steenkool, qok groote hoeveelheden pa pier-, fabrieks-, landbouw- en stoomwerk tuigen etc. In plaats van de gemaakte fout te herstellen, die bij de geestesge steldheid, waarin een groot deel onzer bevolking toenmaals verkeerde, niet an-' ders dan noodlottige uitwerking kon heb ben, had „De Telegraaf" de ongelooflijke brutaliteit, zijn cijfers, welker onjuistheid door ieder, die de officieele statistiek raadpleegt, kon worden gecontroleerd, staande te houden. Het beriep zich hierbij op een, uit den aard der zaak hoogst onvolledig u i t- treksel van enkele der voornaamste artikelen, welke in het weekblad „ln- en Uitvopr" waren verschenen. Toen ge noemd weekblad daarna zelf op de quaes - tie terug kwam en een volledige bereke ning opnam (in het nummer van 27 Juni), waaruit natuurlijk de volslagen onjuistheid van ,,De Telegraaf'-cijfers bleek, verwaar digde laatstgenoemd blad zich niet, hier van ook maar met een enkel woord ge wag te maken. Het gil had zijn werking gedaan. En er kon dus naar nieuwe stof vooy agjtatie en geïiitr-igeer worden uitge zien." Boyenstaand uittreksel uit „Het Han delsblad" is, dunkt ons, meer dan vol doende om ons op onze hoede te doen zijn voor „De Telegraaf", welke kwalijk aanspraak kan maken op sympathieën van een rechtgeaard Nederlander, zelfs al is hij voor zich Ententegezind. Dit wordt bevestigd door „De Tijd", die in zijn nummer van 21 Juli o. a. schrijft: „Maar het (n.l. dat wij met onze levensmiddelenpolitiek Duitschland zouden begunstigen) is in 't geheel' qiet.waaf en wordt slechts nagepraaj dpoij. hen, die hun wetenschap püttèn uit „De Telegraaf" en' „Be Courant", wier bureaux geregeld worden bezocht door een correspondent van „The Times", die er de artikelen en bprictyeq njag komen lezen, voor ze afgedrukt worden en den inhoud ervan naar Londen overseint. Dat dit geschiedt, is door „De Telegraaf" dezer dagen er kend, onder bijvoeging, dat dit slechts een wederdienst is, wijl zijn Londensche correspondent dezelfde gemakken heeft op al is deze voor zich Ententegezind. rant" meldt: Minister-president Lvoff is afgetreden. Kerenski is in zijn plaats be noemd en krijgt tijdelijk ook de portefeuil le van oorlog en marine. Tseretelli is tot minister van 'binnen- landsche zaken benoemd en houdt de portefeuille van posterijen en telegrafie. Nekrasoff ontvangt tijdelijk de portefeuille van justitie. PETERSBURG, 20 Juli. Naar gemeld wordt is Lenin naar Kroonstad vertrok ken, vermomd als matroos. De jurist Koslafski, die aangezien wordt voor een agent van den Duitschen gene- ralen staf, is gearresteerd. PETERSBURG, 21 Juli. (Westnik). In een interview met journalisten verklaar den de ministers Terestschenko, Kerenski en Nekrasoff, dat zij protesteerden tegen de ontijdige publicatie van onthullingen betreffende Lenin en zijn volgelingen. Het Russisch offensief. Men seinde ons Zondag: BERLIJN, 21 Juli (W.B.). Het. groot hoofdkwartier meldt Onze troepen staan voor Tarnopol. WEENEN, 21 Juli. (Korr. Bureau). Uit het oorlogsperskwartierHet tegenoffen sief dei' O.-H. en Duitschers tusschen Strypa en Sereth is volkomen geslaagd. Onze troepen hebben de linie Kudobinoe -OlejowZalosze reeds overschreden en zijn dus reeds 15 K.M. achter het door broken Russische front. De verliezen der Russen zijn zwaar en bloedig, de onze gering. Onder de 3000 gevangenen bevin den zich 2 regimentscommandanten en 83 officieren. Ook hebben wij 10 kanon nen buitgemaakt. Bij Novica duurt de strijd voort. Steeds nieuwe Russische reserves komen daar in het vuur. Al de verwoede aanvallen van den vijand zijn hier afgeslagen. Het Duitsche Ministerie. BERLIJN, 21 Juli (H.N.) Naar het „Berl. Tagebl." bij geruchte zegt te vernemen, zou er sprake van zijn, dat de gezant te Constantinopel Von Kühlmann tot staatssecretaris van buitenlandsche zaken zou worden benoemd, terwijl dr. Helffe- rich als gezant, naar Constantinopel zou gaan. (Von Kühlmann was ook een tijd lang gezant te 's Gravenhage. Red. N,Z>Ct.) Losse Oorlogsberichten. De toestand in Rusland- PETERSBURG, 20 Juü. De „Beurscou- BERLI.TN, 22 Juli. (Part. telegram). In de „Voss. Ztg.' 'bespreekt Prof. Dibelius de rede, die Lloyd George op 29 Juni te Glasgow heeft gehouden, en die door het dagblad „De Telegraaf" het eerste vredesaanbod der Entente werd genoemd. De schrijver van het artikel komt. tot de slotsom, dat de gematigde bewoordin gen, wa'arin Lloyd George zich uitliet, als een uitvloeisel van de resultaten van de duikhootoorlog moeten worden be schouwd. Kardinaal Mercier heeft een krachtig protest gezonden aan den gouverneur-generaal van België tegen het straffen van ambtenaren, die hun functie willen neerleggen. Z.Em. zegt: ,„Ik zou Uwe Excellentie willen ver zoeken, zich het protocol van de Haag- sche conferentie van 1899 te doen vopy- leggen. Uwe Excellentie zofl dat) ?jen, dat deze, conferentie mat qlgemeene stemmen bezetter het recht ont zegt, onj ambtenaren in den bezetten Staat direct of indirect te dwingen tot. het we deropnamen hunner functies." Dat is afdoende. Maar.wellicht niet voor een Duitschen gouverneur van Bel gië, zegt „Het Centrum". „De Toorts" bevat een brief uit Brus sel, den len Juli geschreven," waarin het volgende voorkomt: Brussel is, althans op het eerste zicht, niet veel veranderd. Op straat is het even druk als voorheen; alle trams loopen zooals vroeger; alle. kojifiehuizèn, schouw burgen en „Cafê-'Concerts" zijn open en worden druk' bezocht, zoodat tot laat in den. nacht zang, leven en muziek over de Boulevards weerklinken. Alleen valt op, het enorm aantal sol daten, dat zich tusschen d.e. burgers mengt en hier en' daar, een span óssén, dat, evenals in den 'goeden ouden tijd, een zwaren wagen met tragen maar vasten stap voorttrekt. In de restaurants en koffiehuizen is alles te krijgen, zij het dan tegen voor België hooge prijzen. Maar die hooge prij zen schijnen het publiek niet af te schrik ken, verre van daar. Aan het Engelsche front in het Westen zijn twee generaals gesneuveld. Brigade generaal Brown, van de Nieuw-Zeeland- sche troepen, werd door een granaatkar tets gedood, terwijl hij daags na de in neming van Meessen daar langs de li nies liep. De andere was generaal-majoor Holmes, van de Australiërs, die gedood is door een barstende granaat, toen hij Holman, den eersten minister van Nieuw Zuid-Wales, langs het front geleidde. Ze waren juist uit hun auto gestapt, toen vlak voor hen een granaat insloeg. Hol mes, die voorop liep, werd gedood, Hol man kwam er met kwetsuren af. Holmes is de eerste Australische gouverneur van Duitsch Nieuw-Guinea geweest. (N. R. Ct.) Nieuwe gevechtsmiddelen. Behalve voor den landoorlog heeft Enge land ook voor den strijd ter zee zijn nieu we gevechtsmiddelen gereed gemaakt, twee nieuwe typen vanschepen, drijven de monsters, familie van de tanks, en resp. „Hush" en „Hush Hush" genoemd. Zoo tenminste noemen de zeelieden hen. Ueze mysterieuze schepen zijn eene schepping van het eene of andere stout moedige bouwgenie. Zij gelijken in het geheel niet op de gewone, bekende zee- kasteelen. De „Hush Hush" doet nog vreemder aan. Men kan zeggen, dat in deze beide scheppen alle lessen uit den slag bij Jut land belichaamd zijn, in praktijk gebracht door de knapste constructeurs van de marine". Een ministercrisis in Frankrijk op komst? Aan de „Basler Nachrichten" wordt uit Parijs geseind, dat verschillende ge ruchten over oneenigheid in het kabinet, en een aanstaande ministercrisis de ronde doen. Aanleiding tot deze geruchten zijn de aanvallen, die president Poincaré na de geheime Kamerzitting te verduren heeft gehad, en de scherpe critiek van Ciemencau op het beleid van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Malvy, wien men een te zwak optreden tegenover de viedespropaganda verwijt. Ook beweert men, dat er wrijving bestaat tusschen den Miuistei president en President Poin caré eenerzijds, en den Ministerpresident en den Minister van Oorlog Painlevé, anderzijds. Een Fransch oordeel over de hulp van Amerika. BERLIJN, 18 Juli. (Part. Tel.) In liet Parijsche blad „L'Oeüvre" bespreekt Millet de deelneming der Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog, en laat zich hierover als volgt uit: „Wij hebben het Amerikaansche leger welis waar met vreugde begroet, doch wij moeten er niettemin voor morgen, dat wij ons geene overdreven voorstelling maken van de hulp, die het ons in de naaste toekomst zal kunnen bieden. De Amerikaansche officieren waren kortelings zelf' de eersten, die erkenden, dat ons enthousiasme te hoog ging. De Amerikaansche troepen moeten eerst wor den afgericht, zoodat de militaire kracht van Amerika zich wel niet voor het komende voorjaar zal laten gelden. Onze gevaarlijkste vijand is op het oogenblik niet Duitschland, maar een valsche illusie. Wat Bethmann Hollweg beteekende. De Norddeutsche" wijdt, ftaift den heengaanden kanselier ^en tang artikel, waarvan het slot bfidt: In meesterlijke redevoeringe.it, die zullen blijven be staan als een gedenkteeken van onze tij;- den,heeft de kanselier sedert het uit breken van den oorlog de Du,itsch,e zaak voor de wereld .gevoerd- Oprecht,, mannelijk, dapper en eerlijk heeft hij; voor zijn voR; gestreden, 'steeds be dacht op dqi grootheid van ons vader land, zqker van. de rechtvaardige zaak, nooit schijn voor waarheid aanvaar dend en steeds zich rekenschap gevend van het verschrikkelijke gevaar, dat ons bedreigde. Onder de staatslieden van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van24Juli: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind. Half- tot zwaarbewolkte iucht. Waarschijnlijk droog weer. Vooral des nachts warmer. dezen oorlog zal hij de grootste plaats behouden. Haat en laster hebben hem uit aile vijandelijke landen bereikt en zijn hem ook in het eigen land niet gespaard gebleven. Dit donkere hoofd stuk van den wereldoorlog en van de geschiedenis van ons eigen land te schrijven zal aan een lateren tijd blij ven. Wij zuilen eens rustiger en recht vaardiger leeren oordeelen. Dan zal ons volk begrijpen wat in zijn zwaarste be proeving de rijkskanselier Bethmann Holl weg geweest is als mensch, als Duit,- scher, en als staatsman. Russische vrouwelijke minister. Naar het „Hbld." uit Stockholm ver neemt, is in plaats van prins Sjakows- ky zekere gravin Padin in het Russische Kabinet als minister van socialen arbeid (openbare hulpverleening) opgenomen. De gravin, die vijftig jaren oud is. en als eeer weldadig bekend staat, was vroeger afdeelingschef aan hetzelfde ministerie. De Russische verraders. Reuter's bijzondere dienst meldt uit Pe- trograd, dat Lénin, voor liet oogenblik althans, kans gezien heeft te ontsnap pen. De regeeringsgezinde troepen, o:a. ook de kozakken, zijn allesbehalve tevre den over het feit, dat hij daartoe gele genheid vond. Gedurende de laatste twee dagen hebben de 'troepen herhaaldelijk maximiaJistische leiders gearresteérd. Óp uitdrukkelijk verzoek van het uitvoerend comité van arbeiders en soldafeiiaigevaar- digden hebben -zij de gevangenen zeer tegen hun zin weder losgelaten. Men hoopt, dat, nu Kerenski terugge komen is, er onmiddellijk flinke maatre gelen tegen de verraders en de agenten van den vijand genomen zullen worden. De arrestatie van den advocaat Koslows- ky en van anderen beschouwt men als een gunstig teeken^ Bij de regeeringsgezinde militairen, en een deel der burgerbevolking wenscht men niets liever dan zich aan de zijde der centrale regeering te kunnen scha.- ren. Zij wijzen alle halve maatregelen van de hand, omdat zij; vinden, dat nu maar eens voor goed een einde gemaakt moet worden aa.n den Duitschen kanker die corruptie heet. („De Tijd".) Hoe Gallois de Krupp-fabrleken bombardeerde. Ongeveer een maand geleden is het alzoo de „Petit Parisien" dat het denk beeld van een onderneming tegen Essen werd opgevat in ijet kamp van X onder de directie geplaatst van den zeer aetieven commandant Uh.Luitenant Ardisson de Perdiguier, een van hen, die aan den raid deelnamen, was een der ijveraars voor de onderneming, die eerst in gesprekken aangeroerd werd, en toen van nabij bestudeerd, en tot de uitvoe ring waarvan werd besloten, ofschoon zekere materieele omstandigheden haar zeer moeilijk maakten. Na een oefening van nachtvluchten, werd het ver-rek van de groep vliegers, die boven de Duitsche steden zou gaan zweven, vastgesteld. Zij vertrokken uit hun kamp om naar een naburig kamp aan bet front te gaan. De nacht, die voor de expeditie was uitgekozen, was regenachtig Er moest gewacht worden tot den volgenden dag. Wachtmeester Gallois, van de dragon ders, was de held van dezen raid. Ziehier wat hij er van vertelde: „Wij zjjn vertrokken om 5 min. over negenen. Wij zijn op 1200 M. hoogte de linies overgevlogen niet zonder, naar 'tmij toeleek, de Fransche batterijen ongerust te maken. Weldra gingen wij uit elkaar. Bij Metz werd ik ontdekt door de projectoren en men schoot op mij. Geen belemmering. Boven Thionville ontmoette ik een vliegtuig, dat dezelfde richting opging als ik. Ik dacht een oogenblik, dat het een Duitscher was, maar ik herkende het als dat van Ardisson, dat later ernstig door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1