JK's BANK tewgoeding. en mpenmakers. De Groote Oorlog. No. 84. Donderdag 19 Juli 1917. Dertiende Jaargang. ANDBOUWERS. HOUWING BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. loomsche Vakgilden voor den Roomsclien iS. x IETS, Nieuwstraat 125, Don. idag 18 Jnli 1917. s te koop. zeer mooi Vlas. 1910 116 milUoen •lofoon 629 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoord. AdministratieBoudewljn de Wlffestraaf A 135s GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.625, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. re benzine-motoren, wegens ehaarschte aan benzine om» <r het gebruik van petro- verschillende H.H. Landbou- oed succes in gebruik. Adres: e BESTUREN van de oord-, Zuid- en Nieuwe- aiertpolders maken be- en gehouden op alle tgen en Springwatergan- len en Dammen, alsmede er men der Dijken en de in genoemde polders ge- koop aangeboden Bureau dezer Courant onder urg worden gevraagd Aanbiedingen onder No. IJ' thandel BAURDOUX, Middel III. E,en der grootste struikelblokken voor den vooruitgang en de ontwikkeling van het middenstands bed rijf is wel de te ge ringe ontwikkeling van de bedrijfsleiders, te weinig vakkennis, vooral wat nieuwere handelskennis, boekhouding en vaktech niek betreft. De aangewezen middelen daartoe zijn de vakcursussen, handelscursussen en pa troons-leergangen. Zij hebben bewezen machtige factoren te zijn voor de middenstanders, om den strijd om het bestaan te kunnen voe len met succes. Voor die cursussen of leergangen zijn vaak de krachten van iene plaatselijke organisatie niet toerei- rend, de kosten te hoog, de leerlingen te weinig in getal! De kringen of distric ten daarentegen zijn meestal wei in staat om de finantieele lasten te dragen, de deelneming op voldoende hoogte te hou den. En dan kan men juist door die kring- ;ui3ussen verkrijgen, dat ook de „plat- "-patroons en middenstanders in ie gelegenheid gesteld worden om zich roldoende te ontwikkelen en ook de nieu were dingen van hun vak of bedrijf in ach op te nemen. Het heeft ook zijn riet té miskennen voordeel voor de goede sn degelijk ontwikkelde vakmenschen, dat Ie kleine en minder ontwikkelden meer jnderlegd worden. De laatsten toch zijn aak de beunhazen in 't vak om te wei- lig kennis van 't vak en zij maken het Len degelijken vakman dikwijls zeer las- ig, zij schuiven misbruiken in 't vak, om- lat zij; zich anders niet staande kun- ren houden, 'tls dus in beider belang: ran degelijke en van halve vakmenschen, lat de vakgenooten in voldoende mate jntwikkeld zijn. En voor allen zonder litzondering werpt dus een cursus of eergang zeer veel vruchten a.f. Dat alles pleit voor kring- of districts- irganisatie, die, naar mijne ondervinding, neer en meer burgerrecht verkrijgt, zelfs rat de standsvereeniging betreft. Maar lierbij mag men niet blijven staan. Wij loeten de consequentie aanvaarden, die ir in de organisatie der kringen gelegen 8 en komen tot de diocesane en na- onale organisatie der beroepen en be- rijven. Ik zeg: tot de diocesane organisatie. Pant al heeft deze tak van organisatie een verband in den boom der natm ak organisatie, toch kan zij dienen als Jachtige stut, om de vruchten der kring- n nationale organisatie tot rijpheid te ifengen. Juist die diocesane organisatie is om ëlijkluidende kerkelijke indeeling van het ofete nut, om de eigenaardige en nau- 'e betrekking, waarin wij, Katholieken, n met onze geestelijke overheid, ook raar het geldt sociale, vereenigingen. Wij rijgen daardoor als Katholieken gemak- :elijke en tot in bizonderheden leiding n het sociaal-ethische zaken, die met de jakzaken niet zelden in nauw verband Wij krijgen dan meer en onmid dellijk steun van onze beproefde leiders, .e Bisschoppen, die naar de beschikking "in Paus Leo XIII onze gezaghebbende eraars in vereenigin-gszaken zijn. loch zal de diocesane organisatie bij i meeste nationale organisaties niet zoo reet meespreken, en meer haar werk ing vinden naar den naam, die zij 'aagt: in het diocees, waar zij be at. Wij moeten ten slotte komen tot de pntralisatie der kring- of districts-orga- satiën in de nationale. Dat zal eene der machtigste factoren dijken om tot volle ontwikkeling te ko- Zeker iedere kring-organisatie vermag ieds veel, vooral wat betreft hare in nerlijke werking om het standsgevoel te jrerhoogen, onderling vertrouwen te wek en, maar terwijl hetzelfde in veel rui- ere mate nog bewerkt wordt, als die liden te 'samen optrekken, ontplooien zij aarenboven een veel geduchte-re macht aar buiten. Hoeveel goede instellingen zijn niet door 6 T^S'^ganisatiën te krijgen en in and houden; als daar zijn: onderlinge erzekeringen, coöperatie voor inkoop, productie, bewerking, crediet, vaktentoon stellingen, cursussen, vakbladen enz. Zou het nu niet jammer zijn als al die legertjes van de kring-organisatiën hun eigen program voor den veldtocht op maken, niet zelden eikaars wegen kruisen en legen elkaar botsen, omdat zij eikaar niet ken-nen, niet één wachtwoord heb ben? Zou het niet jammer zijn, dat zij, die toch eigenlijk hetzelfde doel beo-ogen, tegenstrijdige middelen gaan gebruiken, middelen die de speciale vakbelangen der andere standsbroeders weer schaden? Dat zal het gevaar, hetwelk in elke vakorganisatie schuilt, weren, het gevaar dat te weinig gelet wordt op Se helangeu van de andere middenstanders: het ge vaar van vakegoïsme, nog gevaarlijker Jar. individueel egoïsme, -omdat het veel mach tiger is. Men kan -dan meer en beter onder ling voeling honden, en waarschuwen, wanneer de belangen van anderen met voeten worden getreden. Zulke waarschu wing van een centrale leiding zal veel krachtiger zijn en minder schijn van eigen baat geven. Dan moet. er zijn centralisatie in het uiten van wenschen. Yelen, gewichtig en gegrond zijn de wenschen die de mid denstanders uiten, maar helaas 'I. blijfl meestal bijl wenschen. Ze werden niet gehoord, 'twas een fluisteren; en werd er wat harder geroepen, da-n waren het toch verspreide stemmen, die geen aan dacht trokken, geen indruk maakten. Wanneer echter die wenschen, bijv. om minder den middenstand drukkende belas tingwetten, betere veiligheidswetten, be tere erkenning van den middenstand bij aanbestedingen van het rijk, de provin cie of gemeente, wanneer die wenschen uitgingen van een nationale beroepsorga nisatie, dan zou men meer gehoor vin den; betere erkenning bij regeeringslicha- tmen zou den middenstander een machti gen steun zijn. In de nationale beroepsorganisatie wordt algemeene leiding gegeven, eene leiding die over plaatselijke gezichtspun ten heenziet, en het geheele werk over- scbouwt en zorgt, dat één lijn getrok ken wordt. Ook zijn vele middelen niet met kracht en succes aan te wenden dan door eene nationale organisatie, omdat zij voor de meeste plaateen en kringen afzonderlijk niet zijn toe te passen oï z-o-o innig ver band houden met wat op andere plaatsen, in andere kringen geschiedt of geschie den moet, dat afzonderlijk optreden krachtsversnippering zou zijh. Zijn de collectieve arbeidsovereenkom sten niet dan vooral eene machtige ver betering voor werkgever en werknemer en hnn rustigen arbeid, als eene na tionale beroepsorganisatie die kan tot stand brengen? Zal de nationale orga nisatie niet het lichaam zjjn om de na tionale arbeidsbeurzen met vrucht te doen werken tot betere verdeeling op de ar beidsmarkt? Deze en nog veel meer redenen plei nen voor de uitgroeiing der kring-organi satiën in. nationale heroeps-o-rganisatiën. En dan begrijpen wij van zelf, dat voor ons, Katholieken, die bei-de organi- satiën Katholiek moeten zijn. De ware Katholiek zal daarvan over tuigd zijn. Maar helaas vele Katholieken, fcn onder hen zijn de middenstanders weer heel velen in getal, hebben zich laten meesleuren door de liberale beginselen, en meenen nog altijd dat neutraal ver- eenigd zijn blijk geeft van verlichting en hoogstaan in de maatschappij. Die val- sche verdraagzaamheid hebben zij afgeke ken bij de liberalen en zij zien de zui- ver-Katholiek vereenigden voor dweepers aan, die met hun godsdienst te koop loo-pen op een terrein, waar zij niets te maken heeft. Alsof godsdienstige en zedelijke begin selen niets te maken hebben met. de stof felijke zaken van den mensch! Alsof de Katholiek er een tweevoudige moraal op na -mag houden: één als Katholiek en één als zakenmenschl Mis, gladweg mis! Zij dwalen ondanks hun hoogen dunk van eigen wijsheid en go-eden kijk o-p de maatschappelijke toe standen, ondanks hun roepen en schreeu wen, dat ook zij goede Katholieken zijn. 'tZij-n Katholieken, ja, die zich neutraal organfseeren, Katholieken, maar, zo-oals men dat zegt, „van den kouden grond", wier Katholicisme verwaterd is en dan nog door heel troebel water I Feit i3 het, lon-omstootelijk bewezen door alle Katholieke sociologen, feit i-s het, dat de s-ociale kwestie bij den eersten aanblik een economisch vraagstuk, een welvaartskwestie, toch in den grond is een godsdienstig-zedelijk vraagstuk. De inensch bestaat uit ziel en lichaam. Bei den moeten verzorgd worden, het eene niet zonder het andere. Het bevredigen van den honger des lichaams, het bevorderen van stoffelijken Welstand is half werk, minder dan half Werk als ruiet tegelijk de honger der ziel .wordt bevredigd, als niet tegelijk de ziel tot hoogere goederen komt. Zeker, honderden malen heb ik reeds .gehoord: „In onze neutrale vergadering werden de godsdienstige of zedelijke be ginselen van ons Katholieken niet aan gevallen., daar wordt eenvoudig niet over gesproken". Openlijk aangevallen worden zij wel niet of hoogst, zelden, maar „ste ken onder water" komen er bij de vleet, geniepige negatie van die beginselen is schering en inslag, al wordt het niet (;azegd; en in de neutrale vakbladen wordt z-o-o dikwijls een materialisme, een stof- verg-oding gepredikt, waarvan de ontwik kelde Katholiek-neutraal georganiseerde geen letter begrijpt, maar wat hij oök als zoete koek slikt, en onbewust in zich opneemt en later maar al te dikwijls als hoogste wijsheid uitkraamt. Hij kan maar niet hegrijpen, dat de eerste de beste Katholieke priester het niet met hem eens is. Dat moet bepaald liggen bij dien priester aan de vraag, die hem bovendrijft: „Wie zal baas zijn!" (Slot volgt.) Van twee zijden. Uit Enschedé schrijft men aan. de N. R. Crt., dat, nu de Kngelsche regeering besloten heeft den toevoer van katoen naar Nederland met 2/a te verminderen, de spinners besloten hebben alle pogin gen aan te wenden om dit voor de Twent- scheindustrie zoo noodlottige besluit voor zooveel mogelijk ongedaan te maken. Voor dit do ei zullen de beeren H. ter Kuile Jzn., voorzitter van de K;. v. K. te Enschedé, en Van Dalen te Hengelo zich eerst naar den Haag begeven, om vervolgens met een speciaal daarvoor af gehuurde boot van de Mij1. Zeeland naar Engeland te vertrekken. In verband met het bovenstaande kan er tegenover het veroordéetenswaardig ge schrijf van eenige grootere en kleinere bladen, -die nummer in, nummer uit het voorstellen, als ware 't. alleen Duitsch- land, -dat ons in het nauw brengt, niet genoeg de nadruk op worden gelegd, dat ons land door zijn eigenaardige geo- graphische ligging tusschen twee el kander op leven en dood bestrijdende landen als in een klem zit. E n Engeland en Duitschland nemen allerlei maatrege len, die met volkenrecht en vrije-zee- pinciep spottend, onzen overzeeschen handel, onze scheepvaart en de verbin ding met onze koloniën allermoeilijkst, zoo niet onmogelijk maken. En het zijn juist de jongste maatregelen van Enge land, die ons ten eenenmale den weg dreigen af te sluiten om voedsel te hal en voor mensch en dier en ons noodzaken een groot deel van onzen kostbaren vee stapel te gaan slachten. De regeering, in het bijzonder minister Posthuma, daarover aan te vallen, is on zin, want die kunnen daar niets aan doen. Een hooge borst zetten en zeggen: „wij moesten ons dat alles niet laten aan- leenen," is een goedkoope bluf van journalistieke pennelikkers, die het van achter de redactietafel wel aardig vinden zoo'n oorlogsvuurtje aan te stoken, maar wien, kwamen werkelijk de oörlogver- schrikkingen, de ©orlogsellendö, het oor logswee over ons land, het hazenhart aanstonds in de schoenen zou zinken. Alleen Duitschland zwart maken, juist te idioen, alsof de rest der oorlogvoerende mogendheden tegenover ons de blanke onschuld zelve was, is een infaam bedrijf, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. D-uitschland's zondenregister ten onzen opzichte wenscht niema-nd weg: te doe zelen, noch voelt een vrije Nederlanden eenige sympathie voor het land van „das Militair". Maar men vei-gete niet, dat nog altijd Engeland als de meest waar schijnlijke dader geldt van den bommen- aanslag op Zierikzee en dat in het jong ste zeegevecht bij Bergen en Petten Engelsche schepen op Neder - lands ch gebied hun granaten wierpen. Wij worden van twee zijden bemoei lijkt tegen twee machtige nabuursta- ten, waar wij midden tusschen in lig gen, hebben wij voortdurend het recht on zer -o-prechtgemeende neutraliteit, onzer, eerlijke -onzijdigheid hoog te houden. Tot nog toe deed onze regeering dit met het beste succes, zij hield ons land in vrede, dat wil zeggen in een toe stand, die in deze vreeselijke tijden al- lerbenijdenswaardigst mag heeten. Alle Nederlanders,, maar vooral alle Nederlandsche bladen, die het publiek eerlijk willen voorlichten, behooren de regeering in haar streven te steunen door persoonlijke vooringenomenheid en per soonlijke sympathieën gaarne op te of feren voor een objectief en eerlijk weergeven -der verschijnselen en voor vallen in binnen- en buitenland. Alleen op die wijze dient men het na tionaal belaag en de zaak des vredes. Cülltit. Het is den keizerlijken te Peking niet voor den wind gegaan. De republikeinsche troepen vielen de stad aan met zwaar geschut en spoedig waren de keizerlijke troepen in wanorde. Hun hoofd Tsjang Hsun moest toevlucht zoeken in het Ne derlandsche gezantschapsgebouw. Tien soldaten en dertig burgers zijn bij het beleg gedood, dertig soldaten en vele burgers gewond. Er is weinig materiëele schade aangericht en plundering had niet plaats. Onder de tijdens de gevechten gewonde vreemdelingen bevinden zich geen Ne derlanders. PEKING, 17 Juli. (R.O.) Wang-Shan- Sin is tot minister van buitenlandsche zaken, Lenk-Yuan-Shung tot minister van marine benoemd. De president heeft zijn voornemen te kennen gegeven om zijn ambt niet meer te aanvaarden. UltliriiiaABHIilA. Den 9en Juli, op den feestdag der II. H. Martelaren van Gorkum, is te Kopen hagen een nieuwe Roomseh-Ka- tholieke kerk plechtig geconsacreerd door den Apostolischen vicaris Mgr. Joan nes von Euch. De kerk staat midden in de stad en is een fraai gebouw in Romaanschen stijl met twee torens, het werk van den Neder - landschen bouwmeester ,T. S t u ij t. De stichting ervan is te danken aan den noesten vlijt van den pastoor-missionaris Neuvels, een Nederlander, die de kérk onder bescherming stelde van den Heili gen Willehad, een Deen en een der Gor- kumsche martelaren. Losse Oorlogsberichten. De strijd in het Westen bracht geen groote veranderingen in de laatste dagen; alleen plaatselijke succes sen der Duitschers in West-Champagne en een lichte vooruitgang der Engelschen bij Meessen. (Zie verder laatste berichten.) Een betooging te Petersburg. PETERSBURG, 17 Juli. (R.O.). Duizen den gewapende soldaten met machinege- weren op motorlorries hebben in den af- geloopen nacht te Petersburg een betoo ging gehouden. Het Amerikaansche stoomschip „Grace" is door een onderzeeër tot zinken ge bracht. Drie personen zijn gedood, vijf gewond. Het sectarisme in Frankrijk. In de Fransche Kamer is heftig pro test aangeteekend tegen het feit, dat het den militairen in actieven dienst op zwa re straf verboden was deel te nemen aan de groote godsdienstplechtigheden, waarbij op het verlangen van het Episco paat Frankrijk aan het H. Hart pléchtig voor altoos werd toegewijd. Z. D>. H. de Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 19 Juli Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Wei nig verandering van temperatuur. Bisschop van Périgueux heeft eveneens een waardig, maar krachtig pro-test uit gebracht fegen deze hatelijke handeling van hoogerhand. Zooals jpen uit deu brief van Fran cois Veiuillot heeft gelezen, waren er wel invaliede en soldaten buiten dienst, aan wezig 'te "Parijs. Het Russisch offensief. LONÜiEN, 16 Juli. De admiraliteit heeft uit Rusland het volgend draadloos bericht ontvangen: Gedurende de gevechten van gisteren namen wij 16 officieren en 900 man, Oostenrijkers en Buitschers- gevan gen, wij maakten een aantal machinege weren buit. Hel aantal gevangenen tusschen 1 en 13 Juli bedraagt 834 officieren, 35809 man, terwijl wij in genoemd tijdperk 93 kanonnen, 28 loopgraafmortieren, 4D3 ma chinegeweren, 43 mijnwerpers, 45 bom menwerpers, 3 vlammenwerpers, 2 vliegr machines en benevens ander materiaal buit maakten. Het wassen der rivieren heeft de Rus sen belet onmiddellijk van hun succes bij Stanislau profijt te trekken. De Cen- tralen krijgen alzoo de gelegenheid adem te scheppen en hun. weerstand te ver- hoogen. Reeds maakte het Russische legerhericht melding van nieuwe tegenaanvallen der centralen, al heeten die dan ook afgesla gen te zijn. Het Russische legerhericht erkent ook, dat de Russen hij Loziaüy gedwongen werden' om „een weinig terug te trekken" tot den Oostelijken kant van Loziany. Zij geven dus toe, dat door de Oosten- rijksche tegenaanvallen het grootste deel van de gemaakte terreinwinst te niet werd Het legerhericht van het Duitsche hoofdkwartier meldt dato 13 Juli: Ten Z.-W. van den Dnjester veroverden Rijnlandsche regimenten het woudgebied ten Noorden van Kalusz. Daar ook van uit het Westen de Duitsche troepen op rukten, ontruimden de Russen de stad en trokken ijlings terug op den Oostelij ken oever van de Lomnica. De Russische staf meldt via Londen: Wij sloegen hardnekkige aanvallen ten Noord-Oosten van Kalusz af. Uit taktische beweegredenen verplaatsten wij onze li nies naar den rechter Lomnica-oever, al dus Kalusz ontruimend en belangrijke kruispunten verzekerend. Een hévige vijandelijke aanval dreef ons uit Novica, dat door onze reservetroe pen opnieuw genomen werd. De „Vanguard". LONDEN, 16 Juli. (H. N.) Volgens de officiëele lijst zijn 804 man bij het on geluk op de „Vanguard" omgekomen. In Spanje heeft het neutrale vrouwen- comité aan den koning verscheidene al bums met 500.000 'handteekeningen van Spaansche vrouwen overhandigd, waar in deze uiting geven aan 'haar wensch tot handhaving van den vrede. De Duitsche rijksdag. K-omt m-orgen (Donderdag) bijeen. Men meldt hieromtrent nog uit Berlijn Zoo mogelijk zullen in de a.s. Donder dag te houden rijks-dagzitting de oorlogs- credieten ook in de tweede en derdes lezing behandeld worden. De rijksdag zal dan Vrijldag tot' Septem ber uiteengaan. De „Voss. Ztg." meldt, dat in parle mentaire kringen het plan b.esitaat om Donderdag na de -rede van den rijkskan selier een motie voor te stellen, waarin de rijksdag tegenover de afgelegde re- geeringsverklaringen stelling neemt. De meerderheid in den rijksdag, sa mengesteld uit de fracties van het cen trum, de vooruitstrevende volkspartij, de socialisten, de Elzas-Lotharingers, een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1