De Groote Oorlog. No. 7. Dinsdag 16 Januari 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND HET ADVIES. BUITENLAND. Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben I T Z E E LXN dT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór klif drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoorfsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank H® A gulden bij A A gulden bij I I verlies van een i I II I verlies g_ B O iyy 1UU DU te Schiedam. gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Reeds sinds lang liepen er geruchten, dat hisschen de politieke partijen in de Tweede,. Ivamer der Staten-Generaal een overeenkomst zou zijn getroffen, om dezen zomer (1917) de verkiezingen voor de Tweede Kamer, wier leden volgens de wet moeten aftreden, te doen plaats heb ben zonder s t r ij dom dan, zooals tuen dat noemt, te laten zitten wat zit, $vijl, zoo do Kamer in bet najaar de Grond wetsherziening goedkeurt en deze ook door de Eerste Kamer wordt aangenomen, de Tweede Kamer dan onmiddellijk daarna volgens de Grondwettelijke voorschriften behoort te worden ontbonden. Voor deze overeenkomst is voel te zeg gen, maar ook veel is er wat er tegen pleit, Te verwachten was, dat het leidend [poli tieke lichaam van de Katholieke Staa ts partij, de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Ne derland, niet in gebreke zou blijven, om 'bij monde van zijn bestuur deze kwes tie onder de oogen te zien en zijn oordeel daarover uit te spreken. Zulks is dan ook geschied in de ver gadering welke het Bestuur van den Bond don 7en Januari j.l. te Utrecht hield, en do vrucht der besprekingen, aldaar over de bovenvermelde overeenkomst gehou den, vindt do lezer hieronder terug in het breedgemotiveerd advies, dat het Be stuur van den Bond van de besturen der Centrale Kiesvereenigingen deed toe komen. Ofschoon het woord „advies" reeds zegt, dat de Centrale kiesvereenigingen niet ge houden zijn het op te volgen, zou hot toch van groote lichtvaardigheid getuigen wanneer de Centrale's onzer partij, zelfs die welke niet tot d<m Bond behooren, zónder meer liet advies van het Algemeen Bondsbcsfuur in den wind sloegen. Er valt niét aan te twijfelen of de beslissing, in dat advies vervat, werd in derdaad genomen na rij p beraad, zoo dat reeds de voorzichtigheid alleen er toe moet brengen in deze liever de partij leiding te volgen dan bij eigen oordeel te volharden. Het advies nu luidt als volgt: Ingevolge ©ene door de Voorzitters der Hoofdbesturen van den Bond van Vrij-Liberalen, van de Liberale Unie en van den Vrijz. Dem. Bond gedane uit- noodiging, had op 21 December 1.1. eene bespreking plaats tusschen de Voorzitters der zeven in de Tweede Kamer vertegen woordigde politieke partijen, over de Ka merverkiezingen, welke volgen moeten op de a. s. Kamerontbinding. Naar aanleiding daarvan hebben wij de eer U te verzoeken, Uwe Centrale Kiesver- eeniging te raadplegen over de vraag, of zij genegen is mede te bewerken, dat bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tenge volge van de ontbinding met het oog op de Grondwetsherziening in 1917 moeten plaats hebben, de zittende leden geen be strijding vinden, en .zoo mogelijk, hij enkele candidaatstelling worden herkozen, waar bij dan duidelijk zal moeten worden voor opgesteld, dat gedurende de parlementaire periode, aanvangende na bedoelde ver kiezing en eindigende met de ontbinding, tengevolge van de eerste verkiezing krach tens evenredig kiesrecht, door alle partijen zal worden bevorderd, dat elke beslissing zal worden vermeden over eenig onder werp, dat tot politieken beginselstrijd zou de kunnen leiden. Waar vrij zeker in den zomer van 1918 de verkiezingen krachtens evenredig kies recht zullen plaats hebben, zal, wordt bovenstaande vraag bevestigend beant woord, daarvan het gevolg zijn, dat bet tegenwoordig Kabinet en de tegenwoor dige meerderheid tot het najaar van 1918 zullen blijven gehandhaafd. Wij begrijpen, dat aanvankelijk bij Uwe Kiesvereniging de neiging zal bestaan, bovengemelde vraag te beantwoorden met' neen. Wanneer men toch bedenkt, dat de Re geering zelve in het najaar van 1915 het politiek bestand afbrak, dat de linker zijde in den afgeloopen zomer een gewel digen gelukkig mislukten - aanval deed, met het doel de Eerste Kamer om te zetten, eischt de consequentie, dat pok in 1917 de verkiezingsstrijd op de gewone wijze worde gevoerd. Wij verstaan het voorts, dat de kiezers, die aanstonds na de campagne van '13 hebben bemerkt, dat de linkerzijde niet bij machte was een Kabinet te formeeren, aan wie voorts uit woord en daad steeds meer duidelijk gebleken is, hoe "Xij door de linksche verkiezingsleuzen en voorstel lingen zijn misleid geworden, haken naar het oogenblik, om de in 1913 begane vergissing te herstellen. Wij: gevoelen eindelijk, dat de steeds toenemende ontevredenheid over den gang van zaken op binnenlandsch terrein, dat de verwaarloozing der sociale Verzeke ringswetten, dank vooral den Minister Talma tot stand gebracht, de kiezers met ongeduld het tijdstip doen tegemoet zien, waarop zij gelegenheid zuilen hebben een anderen koers te geven aan de beharti ging der binnenlandsche aangelegenheden. Toch meenen wij, dat de vraag in be vestigenden zin zoude kunnen beantwoord. Wij toch blijven daarbij consequent, wijl onzerzijds de hervatting van een binnen- iandschen politieken strijd, in de huidig© buitengewone tijdsomstandigheden, voort durend is afgekeurd. De Grondwetsherziening werd voorts in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Verwacht mag worden, dat ook de katholieke kiezers in de ge dane voorstellen zullen berusten. Werd verder dit jaar een verkiezings strijd gevoerd, dan zouden, ongeacht den uitslag daarvan toch èn Kamer èn Re geering zich tot het tijdstip, waarop de verkiezingen volgens evenredig kiesrecht zullen hebben plaats gehad, slechts met de afdoening der noodige administratieve werkzaamheden kunnen bezig houden, zonder meer. Maar dan is het duidelijk niet van zóó overwegend belang, in dien korten tus- schent.ijd een rechtsch kabinet aan het bewind te brengen, terwijl in het schier ondenkbare geval, dat de linkerzijde den verkiezingsstrijd zoude winnen, het op treden van een liberaal-socialistisch ka binet thans zeer zeker niet zonder beden king zoude zijn. Bovendien zal in 1918 in elk geval een politieke strijd geleverd moeten wor den. De door de Regeering aan de orde gestelde Grondwetsherziening zal komt ze tot stand zulks pnvermijdelijk maken. Waar zoo de zaken staan, meenen wij, dat, nu-eenmaal de tegenwoordige Regee ring niet aanstonds in Augustus 1914 een nationaal kabinet heeft getracht te for meeren, aan haar ook wel in hot korte overgangstijdvak 1718 do verantwoor delijkheid voor de binnenlandsche admi nistratie kon worden gelaten. Zoo zullen wij, met terzijdelating van een verkiezingsstrijd dit jaar, ons tijdig en goed kunnen voorbereiden tot den po litieken strijd, die gestreden moet worden, en wel op geheel nieuwe wijze, in 1918, in welk jaar de kiezers ruimschoots de gelegenheid zullen vinden het in '13 ver loren terrein te herwinnen. V\ ij meenen derhalve u in overweging te mogen geven, aan uwe vereeniging aan te raden, bovengenoemde vraag in bevestigenden zin te beantwoorden, in welk geval uw hoofdbestuur zich zal ge machtigd houden aan de hoofdbesturen der andere politieke partijen mee te dee- len, dat de bij den Bond aangesloten R. K. Kiesvereenigingen, van wie een zoodanig antwoord is ingekomen, bereid zijn mede te werken tot boven omschre ven doel, mits de bovengenoemde voor waarden zoo noodig nader omschreven worden vervuld. Wij verzoeken u vriendelijk, vóór 15 Februari a.s., de beslissing uwer kiesver- eeniging aan den lsten secretaris, baron Van Lamsweerde, te Arnhem, te willen mededeelen. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. Mr. A. I. M. J. BARON VAN WIJNBERGEN, Voorzitter. Mr. MAX VAN DAM, Onder-Voorzitter. A.M. J. E.A. BARON VAN LAMSWEERDE, le Secretaris. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THÏJSSEN, Penningmeester. J. W. VIENINGS. Jonkheer Mr. L. E. M. VON FISENNE. Mr. P. J. M. AALBERSE. Mr. F. J. M. A. REEKERS. W. FRANSEN Jzn. Dr. H. W. TAKKENBERG. E. A. OHMS. Mr. A. E. BARON VAN VOORT TOT VOORST. J. SCHAEPKENS VAN RIEMPST Jr. Mr. G. F. M. BARON VAN HUGENPOTH 1 TOT AERD1'. Januari 1197. 0p het Balkanfront. BERLIJN, 14 Januari (W.B.) Het avond communiqué meldt: Op het Westelijk en Oostelijk front geen belangrijke gevechtsacties. Aan den spoorweg BrailaGalatz is de plaats Vadeni genomen. De operaties op het Westerfront. PARIJS, 14 Januari (R.O.). Het avond communiqué meldt: Kanonvuur ten Zuiden van de Somme en in de streek van Verdun. Vijandelijke vcrkenningspalrouilles ten Zuiden van Berry-au-Bac werden met ver liezen teruggeslagen. Nabij Pont-a-Mousson is een vijande lijk vliegtuig neergestort. De vliegers zijn gevangen genomen. Schepenverlies. LONDEN, 12 Jan. (Reuter). Lloyds meldt, dat het Noorsche s. s. „Cuba" do bemanning aan boord heeft van het Deen- sche s.s. „Fuborg", hetwelk op 10 Januari door een onderzeeboot werd getorpedeerd. De Italiaansche marine heeft de „Re- gina Margherita", een slagkruiser van ruim 13000 ton, verloren door het loopen op een mijn. Van de circa 1000 man tellende bemanning kwam het grootste deel om. De dulkbooten-oorlog. LONDEN. Uit New-York wordt aan de „Daily Chron." gemeldt, dat president Wil son geprotesteerd heeft tegen de ver scherping van den duikbootoorlog, wat betreft de onzijdige staten. Hij zou Duitschland er op- hebben ge wezen, dat, indien het torpedeer-maar- raak-systeem zou worden toegepast, Duitschland wel eens voor verrassingen zou komen te staan. De nieuwe chef van den Belgischen Gene- raien Staf. In de plaats van generaal Wielemans is tot chef van den Belgischen generalen staf benoemd generaal Ruquoy, oud 55 jaar. Het aftreden van Trepof. Omtrent de reien van de regeerings- verandering in Rusland blijft men nog in het duister verkeeren. Het Deensche blad „Socialdemokraten" weet te vertel len, dat Trepof gevallen is, wegens het verzet, dat tegen hem opkwam, nadat hij de rede had gehouden, waarin hij Kon- stantinopel en de Dardanellen het Rus sische oorlqgdooi noemde. Zijn val zou ïnede een gevolg 'zijn van idoor de geallieer den geoefende pressie, in verband met deze rede. M li It I It A In het PanamakanaaJ hebben weer grondverschuivingen plaats ge had. Alleen schepen van weinig diepgang kunnen thans het kanaal passeeren. Tweede Kamer. Huurcommissiiewet; Verworpen zijn de amendementen: le. der socialisten om als uitgangspunt van do wet 1 Januari 1915 te nemen in plaats van, 1 Januari 1916 met 48 tegen 24 stemmen; 2e. een amendement van de zelfde zijde om den huurprijs van nieuw gebouwde woningen door de huurconi- missie te doen vaststellen. Alleen de socialisten stemden voor; 3e. het amen dement Ankerman-Lohman om den nieuw bouw vrij te laten, met 51 tegen 21 stemmen. De huurprijs waarvoor de wo ning het eerst gehuurd wordt, zal de standaardprijs zijn. Aangenomen werd met 39 tegen 33 stemmen het amendement Mendels (soc.) om de door de regeering voorgestelde 10 'pCt. bijslag op den huurprijs te schrap pen. Er vallen nog meer artikelen te be handelen maar eerst, misschien reeds morgen (Dinsdag), is de scheepsvorde- ringswet aan de orde. Door de machinis tenstaking liggen te Rotterdam tal van schepen voor de graan en kolenvaart be stemd, stil, een gezamenlijke laadruimte uitmakend van 100.000 ton. Die minister overweegt om nu bij1 de wet te bepalen, dat de regeering personeel ter bedie ning van die schepen op kan vorderen en tot het verrichten van de noodige diensten dwingen. N.B. Inmiddels is de machinistenstaking geëindigd. J. W. van Nispen y Na eene plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van het overleden Tweede Kamerlid voor Rheden Jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, Zaterdag morgen in de kerk van O. L. Vrouw v. Goeden Raad te 's-Gravenhage gehou den onder groote belangstelling, zoo' van de zijde van Kamerleden als van andere autoriteiten op alle gebied, werd het stoffelijk overschot per auto naar Zeve naar vervoord, vergezeld door Jhr. Mr. Von Fisenne, dhr. Duymaer van Twist en de commissarissen en redactie van „De Residentiebode". Positieve betering onderwijzers. Indien er niets tusschenbeide is ge komen iheeft er 'heden (Maandag) te 's Gra- venhage een conferentie plaats van Mi nister Cort v. d. Linden met de voor zitters der zeven politieke Kamerfracties in zake een spoedig tot stand te brengen positieverbetering van de onderwijzers bij het Lager Onderwijs. De ^afgetreden Amerikaansche gezant dr. Van Dijke, heeft Zondagavond j.l. de Resi dentie voor goed verlaten en is naar Vlissingen vertrokken om vandaag via En geland ide terugreis paar zijn land to onder- Kolenaanvoer. Uit Rotterdam meldt men aan „de Tel.", dat de onderhandelingen met En geland het resultaat hebben gehad, dat de aanvoer van Engelsclie kolen met meer dan 100 pet. zal verhoogd worden. De invoer zal bedragen tot 200.000 ton per maand. Verwachting tot den avond van 16 Jan.: Zwakke tot matige winden, uit Oostelijke tot Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige sneeuw, tem peratuur om het vriespunt. De machinistenstaking geëindigd. De Bond van Machinisten ter Koopvaar dij heeft aan de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende getele grafeerd: „Wij zijn bereid op de door u te bepalen voorwaarden naar zee te gaan". Goes. Nieuwe broodkaarten. Ter gemeente-siecretarie acht men het wenschelijk, dat de aandacht van be langhebbenden nog eens op het volgende wordt gevestigd De nieuwe broodregeling zal 5 Febru ari -in werking treden. Gelijk hekend, is de bedoeling van mi nister Posthum-a om te komen tot beper king van, het meelvcrbruik. Daarvoor wordt de broodrantsoeneering ingevoerd. Ieder ontvangt persoonlijk een brood kaart, waarop men óf wittebrood, óf bruin- brood het tegenwoordige regeeringst brood kan bekomen. Een broodkaart geldt voor één week. Ieder kan per week als maximum 2.8 K.G. brood krijgen of gemiddeld 400 gram per dag. Deze hoe veelheid is ongeveer gelijk aan het ge wicht bruinbrood 3 K.G. dat men! thans kan verkrijgen en lijkt ruimschoots voldoende, omdat hot rantsoen geldt voor alle leden van 'het gezin, behalve voor kinderen beneden het jaar. Het hoofd van het gezin heeft ten plicht, op te geven, welke personen van zijn gezin wit-, en welke er bruinbrood ©ten. Hij ontvangt zooveel wit- en bruin- broodkaarten, als hij aangevraagd heeft en mag 'deze geheel willekeurig, overeen- overeenkomStig de eischen, van het ge zin besteden. De broodkaarten worden afgegeven voor ©en periode van vier weken; op elke broodkaart is> Ben bepiaalde week aangegeven. De kaarten mo gen dus niet door elkander worden ge bruikt. Na elke vier weken zal het mogelijk zijn, wijziging te brengen in de brood kaart. Met het oog op de admini stratie, vooral wegens den aanvoer van bloem en meel, zal slechts bij uitzon dering verandering van de broodkaart worden toegestaan. De prijs van liet bruinbrood blijft voorloopig gehandhaaft op 12 ct. De bruinbroodkaart bevat 7 couponjs van 400 grami elk. Een, of meer cou pons worden den bakker, die zelf moet afscheuren, afgegeven. Losse coupons zijn niet geldig. Voor een dier 7 coupons kan ken men 250 gram tarwemeel 'bekomen voor huiselijk gebruik. Do wittebroodkaarten bevallen 10 cou pons 'van 50 grami élk, 5 coupons a 100 gram, 4 coupons! a 200 gram en 4 coupons van 250 gram élk, te zamen dus 23 coupons met een totaal gewicht van 2800 gram. 2 coupons van deze kaart kan men bestemmen voor het bekomen van 2 por ties bloem, elk wegende 125 gram. Bo vendien kunnen ©on of meer coupons dienen tot hot verkrijgen van onverpakte beschuit. Verpakte beschuit zal buiten de rant soeneering vallen. De vrije handel' in bloem zal na 5 Februari worden stop gezet. Voorloopig is het de bedoeling, dat het wittebrood niet gebakken zal wor den naar het gewicht van de coupons. Het tegenwoordige gewicht van dit brood zal de eerste tijden althans worden ge handhaafd. Nu is het mogelijk, dat men met het bepaalde broodrantsoen niet kan toeko men; yoor dergelijke gevallen zijin pr 'aan-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1