jd' 80. De Groote Oorlog Dinsdag 10 Juli 1917. Dertiende Jaargang. "1 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRDDAGAVQND. BINNENLAND. Stand. richten. Welk weder zullen wij hebben 6 Juli. I lertrouwdP. Koo- (Leempoel, 23 j. jd..; en A. Sinke, 24 I 27 j. jm. en. ,T. G. J. M. M. L. van I. Rietvelt, 33 j. jd. loufen, 23 j. jm. en I; P. Burgs, 21 j. jm. Ike, geb. Leijnse, d.; der Snel, z.; C, kuize, d. Roos, 74 jwednr. ifte: 5, Antonie van pn Maria. Francina P'ieter Jacobus Pol- St. Maartensdijk jd. te Goes, lus Franciscus, z. v. Is en Maria Elisa- ena Johanna, d. v. Maria Weststrate. »vd7, Pieler van patje Spruit, 23 j. jd. z. v. Adriaan Re- la n; 5, Maria, d. v. Katharina Vermue. Francina de Munck, I in Abraham Dirkx. Id4 Juli. I'd: M. J. van Acker, Iw, jd. 25 j.; J. L. en G. M. C. de Ibelaere geb.' Cijfs, z. Rekker, 71 j„ wed. |iucq. (M. Ct.) nd Juni. |oren24, Johannes Coster en Johanna en: 4, een kind van Ivan Marinus Schou- lisse. lizabeth Vermeulen, Jinus Drijdijk. (Z.) Geboren8, Cor- larinus Jakob Bou te Weststrate. |nis Jan van Boven Pieternella Vinke; j., wed. van Paülus (Z-) „■Zuid-Bevelaxxd". Goes-, 5 Juli. [Veiling. Irairte bessen, roode 1 orden verkocht voor |nnenland f 15, voor buitenl. 412—f 17, 16, Meiknollen f 5.10, Ixode bessen binnenl. alles per 100 K.G. Veiling. aardbalen 8—12, roode kersen 10 |k.G., kropsla. i/21 „Zuid-Beveland". Goes, 4 Juli. eiling. 't buitenland £17; buitenl. f 12, zwar- nland f15—f 16.20, innenl. f 9.10, kruis- f 1, aardbeien voor .50, aardbeien voor bozen voor de fa- Voor binnenl. f 38, iapstelen fl.50. Veiling. zwarte kersen f 15 n £11. or Schouwen-Duive- tnd. Dinsdag 3 Juli bozen: voor het bui- r het binnenland 10 cent. Alles per K.G. (M. Ct.) „KruiningenIerse- ruisbessen f 18 per uli, kruisbessen f 18 BÜRG, 5 Juli 1917. beden geen aanvoer. stburg, 4 Juli 1917. V. P. N. in Westelijk- Officieele opgave van ng. ipeieren van f 8.20 tot en van f 8.49 tot f 0. 9totf0,41 kalkoen- arelhoeneieren f 4.07, a f 2.05 per K.G. elburg, 4 Juli 1917. heden was geen aan- iet opgemaakt. ering van den e e s t e r. 2, voor particulieren larticulieren f8.50 per len marktzetter db. ver. voor particulieren larticulieren f8.50 per Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoord. Administratie: Boude wijn de WlftestraatA 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij; abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse Oorlogsberichten. Vliegeraanval op Essen. Men meldt van de grens: Vrijdagavond omstreeks 12 Uur werden 31 vliegtuigen, vermoedelijk Fransche bo ven Duitsch (grondgebied waargenomen. Zij vlogen in de richting Crefeld en Urdingen naar de Roer. De aanval was gemunt op de fabrie ken van Krupp, die, naar vertrouwbare berichten verluiden, onder een geweldig bombardement Vreeselijk te lijden hadden. Ook te Friemlsheim werden talrijke bommen imet -vreeselijke uitwerking op dje kanonfabrieken van Dhiessen gewor pen. Verschillende gebouwen zijn totaal vernield. Voor zooverre tot dusverre met zëlkerheid bekend is, zijn 20- personen gedood, ónder welken 5 Franschen, waar schijnlijk geïnterneerden, die daar te werk gesteld zijn. Het aantal dooden moet echter veel grooter zijn, ook het aan tal gewonden is .aanzienlijk. Er moet enorme militaire schade aangericht zijn. Het vliegescadier (schijnt zich hij "Es sen gesplitst te hebben om nog andere militaire gebouwen en fabrieken aan te vallen. Een van de Fransche vliegtuigen is te Helden op Nederlandsch grondgebied gedaald. (Uit Duitsche bron,) MüNSTÉR, (Westfalen), 7 Juli. (wi.b.) Door het plaatsvervangeud generaal-com- mando wordt ons medegedeeld: Hedennacht brachten eenige vijandelij ke vliegtuigen in de vroege morgenuren een bezoek in het industrie-gebied. In het geheel werden acht bommen geworpen, die voor ongeveer 2000 Mark materieele schade aanrichtten. Industriëele bedrijven zijti niet ge troffen. Niemand werd gewond. Luchtaanval op Engeland. Zaterdagmorgen om ongeveer half 10 verscheen een vijandelijk vliegtuigeskader, bestaande uit 20 vliegtuigen, waarschijn lijk in twee groepen verdeeld, boven het eiland Thanet en de Oostkust van Essex. Na boven Thanet bommen te hebben laten vallen, vlogen de vliegers in de richting Van Londen. Zij naderden Londen van hel Noord- Oosten, veranderden van koers, begaven zich deels in noordelijke, deels in weste lijke richting en kruisten over Londen van het n.-w. naar het Z.-O. Bommen werden op verschillende plaat sen van het gebied rondom de hoofd stad geworpen. Over het resultaat zijn nog geen mede- deelingen gedaan. LONDEN, 7 Juli. De Britsche admirali teit meldt: Marine-vliegtuigen vielen het terugkeë- - rende vlïegtuigeskader aan, vier mijlen van de Oostkust. Twee vijandelijke machi nes werden waargenomen, terwijl zij in zee vielen; een derde viel in vlammen gehuild aan de monding van de Schelde. Al onze machines keerden terug. VAN DE GRENS. J,l. Vrijdagavond is een eskader Duitsche vliegtuigen in VV. richting gepasseerd. Den geheelen avond is een lievig bombardement ge hoord, vermoedelijk van Zeebrugge. Van de 20 Duitsche machines, keerden er 10 in 0. richting terug. De onbeperkte Duikboot-oorlog. WASHINGTON, 7 Juli. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat dat vijandelijke onderzeeërs het Ameri- kaansche s.s „Orleans" torpedeerden en tot zinken hebben gebracht. Vier leden der bemanning zijn omgekomen. Een Fransche onderzeeër getorpedeerd. PARIJS, 6 Juli. De Fransche onderzeeër Ariadne" is 19 Juni door een vijande lijken onderzeeër in de Middellandsche Zee getorpedeerd. Officieren en een ge deelte der bemanning zijn omgekomen. Negen man werden gered. Van de grens. Antwerpen beboet. De Duitsche autoriteiten hebben Ant werpen een boete van 100.000 Mark op gelegd, omdat de stad geweigerd heeft de schade, welke door den oorlog in verschillende wijken was aangericht, te herstellen. Gedeporteerd. De waarnemende burgemeester van Brussel, Lemonnier, en zijn collega van Boitsfort, Delleur, die gearresteerd wa ren, omdat zij weigerden bij de rekwisitie van prikkeldraad behulpzaam te zijn, zijn de vorige week Vrijdag naar Dusseldorf gevoerd, waar zij geïnterneerd zullen wor den. Ter dood veroordeeld. Te Luik zijn door de Duitschers weer twee Belgen, naar 't vonnis luidt: „we gens spionnage", ter dood veroordeeld: nl. Elise Grandprez en haar broer Con stant Grandprez. Haar tweede broeder, die gehuwd is en een zoon aan 't front heeft, werd veroordeeld.tot 15 jaar dwang arbeid en is naar Duitschland gevoerd. Het doodvonnis aan de veroordeelden is reeds voltrokken. („De Tijd") Burgerlijke slachtoffers. Bij de jongste vliegeraanvallen op Gent zijn gedood Odilla de Jauw, 47 jaar, en gewond Jul. de Jauw, 16 jaar, Jerome van Durme, 40 jaar, en Oscar Boquert, 20 jaar. („De Tijd") Het Russische offensief. BERLIJN, 7 Juli. (W.B.) Het stafbericht meldt Front prins Leopold van Beieren: Le gergroep generaal-overste Böhm-Ermolli De slag in Oost-Galicië heeft gisterren tot een uiterst bloedige nederlaag der Russen geleid. Na stérk vernietigingsvuur van ver scheidene uren begonnen in den vroegen morgen Russische aanvallen. Tusschen Konjuchy en Lawrikowo stormden de Russische divisies met steeds opnieuw in het vuur geworpen diepe gelederen tegen ons front. De aanvallen brachten den Russen geen enkel succes, doch kostten hun integen deel bloedige offers. Tot den middag herhaalde de vijand zijn aanvallen, die alle onder de zwaarste verliezen ineenvielen. Ook het gebruik van pantserauto's bleef voor de Russen nut teloos. Zij werden vernietigd. Tegen de terugstroomende troepenmas sa's grepen onze jachteskaders uit de lucht in. Gereed gestelde cavallerie werd door vuur op verren afstand verstrooid. Later viel de vijand in een voor geen offers terugdeinzende- bestorming verder noordelijk tot aan de nspoorweg Zioczow Tarnopol en tusschen Butkow en Zwyc- zyn aan. Ook hier kwam hij niet voor waarts. Overal werd hij teruggeworpen. Bjj Brzezany en Stanislau, alsmede op eenige plaatsen in het Karpathen-voorland zijn eveneens sterke Russische aanvallen onder zware verliezen mislukt. Uit buitgemaakte legerorders in de Fran- 'sche taal blijkt' door wien het Russische leger tot den aanval werd aangezet. Rijnlandsche, Badische, Thüringsche, Saksische en Oostenrijk-Hongaarsche troe pen deelen in de eer van den slag. Front aartshertog Jozef: In de Karpa- then veelal levendige gevechtsactie. Op meerdere plaatsen werden aanvallen der Russen afgeslagen. BERLIJN, 7 Juli. (WJ9.) Het avond communiqué meldt; Op het slagveld iu Galicië hebben de zwarte verliezen de Russen tot rust ge dwongen. Bij Stanislau zijn kleinere aanvallen van den vijand mislukt, LONDEN, 7 Juli. (R.O.) Men meldt uit goede bron, dat op het Oostelijk front groote gevechten zijn ontbrand. De Russi sche artillerie maait alle vijandelijke stel lingen weg. Pinsk staat in brand. WEENEN, 7, Juli. (K.R.) Het „Frem- denblatt" bespreekt het Russische offen sief. Het blad wijst er qp, dat de cen trale» zich na de revolutie geenszins wil den mengen in de zaJcen van Rusland en dat jzij verklaard hadden bereid te zijn tot het sluiten van den vrede. Men scheen met recht op een verandering der Russische oorlogspolitiek te mogen reke nen, doch nauwelijks was Kerenski, die vroeger een heslist tegenstander van den expansie-oorlog was, tot minister van oorlog benoemd, of hij zette een onver moeide alptie op touw voor de voort zetting van den oorlog. Het Russische leger ging tot het of fensief -over en dezelfde verschrikkelijke methoden, welke: Broesiloff vorig jaa.r toe paste, werden ook nu weer. gebruikt om de soldaten tot den stormaanval te dwin gen. Wanneer de vijanden meenden, dat wij niet meer voorbereid waren op1 den Rus- sischen massa-aanval, dan beleefden zij een droeve ontgoocheling. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan |d|e (Voss. Ztg. heeft de hervatting vau het offensief in Gallicië, onder de. Russische bevolking, die zeer vredelieH, vend gezind is, groote opwinding teweeg gebracht. Jn .alle groote steden werden protestvergaderingen gehouden, alwaar te gen den massa-moord van Rusland's zo nen werd opgekomen. De verbittering te gen de Engelschen, die men algemeen voor de aanstichters van de hervatting en voortzetting der oorlogsgruwelen houdt, noemt voortdurend toe. Kerenski werd openlijk voor verrader van het volk uit gekreten, en jhet arme deel der bevol king vervloekt hem. In Moskou, waar heen kozakken moesten worden gediri geerd om de bevolking in toom te hou den, kwam het tot buitengewoon groote demonstraties. De toestanden zijn yan dien aard, dat zjj-, op den duur onhoud baar moeten worden. Duurte te Antwerpen. Een bewoner van St. Maartensdijk ont ving dezer dagen een brief uit Antwer pen, waaraan het volgende is ontleend, naar de (Zier. Nwshode mededeelt. Voor een zak aardappelen wordt 300 francs jbetaaid; voor een kilo rogge 7 francs; voor een ei 60 centimen; voor een kilo boter 16 francs; stof voor klee ding, di© vroeger 3 francsi dan Meter Meter; JÜ frap.cs voor een hemd van slechte stof; voor een paar schoenen 80 frapcs, |enz'. Gevangenen en Buit. Van 15 April tot 30 Juni hebben de Fransch-Britsche troepen aan het Westei. front 63.222 krijgsgevangenen gemaakt, hy.0. 4S78 officieren. Het in dien tdij buitgemaakte jmateriaal bedraagt 509 zwa re kanonnen; 503 'loopgraafkanomien en 1618 mitrailleurs. Een koerier met ontploffingsmiddelen. Volgensi de „Nordd. Allgem. Zeil." is een naar Noorwegen gezonden Duitsche» koerier onlangs bij zijn aankomst te Chiris- tiania, door Noorsch© autoriteiten gearres teerd zijn van officieele ztegels' voorziene bagage werd doorzocht en in beslag ge nomen. Op grond van de verdenking dat de ontploffingsmiddelen in Noorwegen den worden gebruikt, liet de Noorsehe regeering een gerechtelijk onderzoek te gen den koerier instellen. Met het oog op de door het volkenrecht gewaarbox-g- de immuniteit van diplomatieke koeriers protesteerde de Duitsche regeering bij de noorsehe tegen de arrestatie van den koe rier ,en kreeg gedaan dat deze ten spoe digste in vrijheid werd gesteld. Daarbij werd de verklaring afgelegd, dat de be doeling.niet was, geweest de ontploffings middelen in Noorwegen of ten najdeele van Noorsehe belangen te gebruiken. Voor zoo ver de handelïvijze van den koerier aan leiding geeft tot aanmerkingen en in strijd is met de Noorsehe wetten ,zat de zaak in Duitschland aanhangig worden gemaakt, daar een optreden tegen den 'koerier in Noorwegen volgens de beginselen van het volkenrecht niet mocht plaats hebben. De Noorsehe regeoring heeft den "koerier in- tasschen in vrijheid gesteld. Volgens een mededeeling van het Noor sehe Telegrambureau" heeft de Noorsehe minister van buitenlandsche zaken in den Storthing een korte mededeeling over de de zaak gedaan. Ook heeft de Noorsehe gezant te Berlijn een protest ingediend tegen de handelwijze van den koerier. Da bevoegde Duitsche autoriteiten heb ben een ambtelijk onderzoek gelast en er zal. voor ztoover dit noodig mocht zijn, voldoening worden gegeven. Het het gebeurde hij het Noorsehe.volk ongerustheid heeft gewekt, is, zegt de „Nordd.", met leedwezen vernomen en te dezer zake wordt nogmaals met de groot ste beslistheid verklaard, dat het voor nemen niet bestond met de ontplofbare étoffen iets te ondernemen in Noorwegen of'd^t strijdig was met de Noorsehe belan gen. Een Bedevaart voor den vrede. BRïiNN (Moravië), ,7 JuJi. (K.B.) Gis teren is een bedevaart voor den vrede gehouden, waaraan 30.000 personen deel namen. Verschillende Tzechische afgevaar digden hielden toespraken. In een hul digingstelegram aan den keizer werd het verzoek uitgesproken om aan de vredes politiek ter bereiking van een gelukki gen vrede, vast te 'houden. (Maasbode.) De Stockholmsche conferentie. Naar die „Pester Lloyd" uit Weenen verneemt, verlaten de gedelegeerden van den Petersburgschen raad van arbeiders en soldaten (Stockholm, éix reizen ver der naar jde Entepte-landen, zonder jn Stockholm een hijzonderen vertegenwoor diger achter te laten. Dit vei-wekt gi-oot opzien, daar men hieruit concludeert, dat de Russische partijgenoqteu niet meer te bereiken 'zijn en de geheele confeientie gevaar loopt, voor goed op de lange baan te worden geschoven. Het Duitsche Keizerspaar heeft Vi'ijdag te Weenen een bezoek ge bracht aan het Oostenrijfcsche Hongaar- sche. Keizer jWilhelm ontving verschil lende ministers in gehoor, waaronder graaf jCzternin;,, mitn. v. buitenl. zaken. BERLIJN, 7 Juli (W|.B.) De hoofdcom missie uit den rijksdag zette de beraad slagingen over den oorlogstoestand voort. Meegedeeld werd, dat de besprekingen vertrouwelijk waren. De pjjkskanselier verscheen vergezleld van alle staatssecretarissen en hield in de commissie een rede. Talrijke afgevaardigen waren tegen woordig. BERLIJN, 7 Juli (W|.B.) In de hoofd commissie van den rijksdag hebben na de verklaringen van den ï'ijkskanselier ver scheidene afgevaardigden het woord ge voerd. Daarop is de hoofdcommissie verdaagd. Naar het „B.erl. Tagebl." verneemt, zal de rijksdag ook deze week bijeen blijven. Koning Albert huldigt Schollaert. Koning Albert heeft aan minister Hel- leputte, zwager van Schollaert, het volgen de geseind: „lk betreur het overlijden van Schollaert diep. Het land verliest in hem een zijner meest toegewijde dienaren, een staatsman die eminente diensten heeft bewezen en die als een voorbeeld is geweest van op rechtheid en vaderlandsliefde. De Konin gin en lk stellen er prijs op, in uw rouw te deelen en zenden u onze betuigen van bewogen deelneming- (w. g.) Albert". Het Kiesreohtstel8el in Duitschland. De rijksdag heeft zich vereenigd met het besluit van de commissie nopens het wetsontwerp, volgens hetwelk de kies districten, waar de bevolking bijzonder is toegenomen, worden gesplitst met ge lijktijdige invoering van evenredige ver tegenwoordiging. Ëen voorstel van de sociaale-democraten om meteen vrouwen kiesrecht in te voeren en voor den kiesge rechtigden leeftijd te verlagen tot 20 jaar, werd verworpen. De Rijksdag nam ook het voorstel aan om de wetgevende periode van den Rijks dag met een jaar te verlengen. De toestand der Katholieken in Frankrijk. Reeds herhaaldelijk maakten wij hier melding van den treurigen toestand van tal van parochies in Frankrijk, wier herders krachtens 's lands wetten in de Verwachting tot den avond van 10 Juli Zwakke tot matigen wind uit Noord tot West in het Noorden, in het Zuiden uit Zuid tot west. Betrokken of zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk nog regen, later iets warmer. loopgraven het vaderland te verdedigen hebben. In een brief van kardinaal Dubois aan den „consul general" van het Be neden Seine-departement stelt Zijne Emi nentie nogmaals duidelijk het onrecht vaardige dezer wetten in het licht, terwijl hij er tevens op wijst hoe zij tegen 's lands belang indruischen. De wet waarborgt de vrijheid van geweten, aldus de kardinaal, zij belooft vrije beoefening van den eeredienst. De praktijk echter leert anders, de parochies zijn van hun herders beroofd, enkele zieke of ver zwakte priesters zijn hier en daar over gebleven, de kinderen sterven zonder doopsel, de zieken kunnen niet van de H. Sacramenten voorzien worden, het godsdienstonderricht kan niet geregeld metr gegeven worden, in sommige parochies zelfs moesten de Zondags diensten geheel worden opgeheven. De kardinaal wijst er verder op, hoe in de andere bedrijven bijvoorbeeld dat der bakkerij niet iedereen zonder onder scheid wordt opgeëischt voor den dienst, om ten slotte de vraag te stellen of een dergelijke maatregel ook niet op de geestelijkheid kan worden toegepast, wijl toch godsdienst is voor de ziel hetgeen brood is voor het lichaam. Zijne Eminentie wijst er verder op hoe de andere gealli eerden en ook de vijanden van Frankrijk een. voorbeeld geven, dat waarlijk na volging verdient. (Msbode.) Tweede Kamer. De Levensmiddellenpolltiek In de Tweede Kamervergadering inter pelleerden Vrijdag de antirevolutionair Rutgers en de Sociaaldemocraat Van den Tempel in zake de aardappelvoor ziening en in verband daarmede omtrent de levensmiddelen- en uitvoerpolitiek der regeering en de Amsterdamsche on geregeldheden. De interpellanten stelden verschillende vragen. Van den Tempel vroeg o.a welke mo tieven den Minister van Landbouw er toe geleid hadden een belangrijk deel van den oogst van vroege aardappelen voor export aan te wijzen op een tijd stip dat de voorziening van onze bevol king met dit levensmiddel nog volstrekt onvoldoende was. Minister Posthnma deelt mede, dat omtrent den uitvoer van oude aardappe len geen bepalingen gelden en dat van de nieuwe aardappelen 25 procent naar het oosten moest worden uitgevoerd eii bijgevolg ook 25 procent naar het wes ten. De reden daarvoor ligt in de kolen- voorziening. Sinds Maart komen de kolen bijna uitsluitend uit Duitschland en zijn alleen te verkrijgen op den grondslag van we- derkeerige welwillendlieid ten aanzien van het economisch verkeer. Begin Juni kwam bericht dat Duitschland in Juni en Juli niet de op zijn allerminst noodige hoeveelheid, 50.0000 tons, zou kunnen: leveren. Door den uitvoer van aardappelen toe te staan werd echter in Juni 356.000 tons ontvangen' welke hoeveelheid ook in Juli is te verwachten. De gevolgen zijn geweest, dat van 20 Juni tot 3 Juli 3'/2 millioen K. G. aard appelen zijn uitgevoerd, wat neerkomt op '/a K. G per Nederlander in 14 dagen De bevolking is pei communiqué inge licht. Spreker geeft toe dat het een fout was oude aardappelen te verschepen in tegenwoordigheid van het publiek. Dit was echter slechts '/io K. G- per Neder lander. De distributie van vroege aard appelen is onmogelijk, omdat ze geen stapelproduct zijn. Dat er een tekort aan aardappelen zou komen is voorzien. Dat was niet te voorkomen, omdat op het rijp worden van de aardappelen moest worden gewacht. Echter is alles

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1