INSECTENPOEDER INSECTEKPOEDER BOUWLAND LEVETOGEN Grafmonumenten Weder ontvangen BUITENLAND. BINNENLAND. ADVERTENTIE N. Steenhouwerij. Hardsteensluizen, bruggen gebouwen J. Nieuwenhuijse Pzn, L. Duvekot Czn. CRE0LIN Te Pachten voor 7 jaren, 415e STAATSLOTERIJ. Scotts Emulsion. Thermogène watten. Formamint tabletten. Sanatogen enz. enz. Korte Kerkstraat, Goes. LySOL Ik ben kooper van Kopervitriool, direct en ook na de sproeiing der aardappelen. J. KARELSEAz., Wemeldinge. Duitsche vliegers boven Harwich. BERLIJN, 5 Juli. "(Off.) Een onzer vliegtuigeskaders viel gistermiddag de kustwerken van Harwich aan. Ondanks, de afweermaatregelen had de aanval suc ces. (Dit is wel mogelijk, maar 2 vlieg tuigen zijn naar beneden geschoten, als tenminste de Engelsche berichten juist zijn. Jted.) Engelsche vliegers boven Brugge. Engelsche marine-vliegtuigen hebben in den nacht van 2 op 3 Juli aanvallen ge daan op de havenwerken van Brugge, en de munitie-depots van Lichtervelde. Zij wierpen verscheidene tons bommen, die hun uitwerking niel schenen te missen. De vliegers keerden ongedeerd terug. Het Russische offensief. LONDEN, 5 Juli (II.O.). De admiraliteit ontving het volgende draadlooze bericht: Hot Russische communiqué meldt: Wij sloegen aanvallen af ten Oosten van Brze- zany en ten Oosten van de Lipica Dolnja. De vijand biedt hardnekkigen tegenstand op de hoogten ten Westen en Zuiden van Pendjuvin. N.D. Ondanks den fameuzen inzet blijkt het offensief dood te loopen op den tegen stand der Centralen. Red. De strijd in het Westen. De Duitschers blijven zich in hel wes ten duchtig roeren. Het Parijsche middag-communiqué maakt wederom melding van bet afslaan van krachtige Duitsche aanvallen op den Che- min des Dames, waarbij de Franschen intusschen al hun stellingen wisten te behouden en ten slotte ten Oosten van Cerny een vooruitspringenden hoek Ie nemen. De Engelsehen bleven in de laatste da gen nog roerig in de streek van Atrecht, zonder dat hun actie echter een omvang van eenige beteekenis aanneemt. Duitschland laat tegenspreken dat Bel gische arbeiders uit Belgisch Limburg zouden zijn weggevoerd, maar het zal wel niet kunnen tegenspreken, dat onlangs 20 voorname Belgen uit kolpniale kringen naar het kamp van Holzminden zijn ge bracht en er streng behandeld worden. Dit zou zijn als wedervergelding voor slechte behandeling van gevangen geno men Duitschers in Oost-Afrika. Dit laat ste nu wordt door België tegengesproken. Mag men het Zwitsersck blad „Le Ge- nêvoi^" gelooven, dan wenschen de Fran- sche soldaten geen 4en oorlogswinter meer in te gaan. Zij verlangen hard naar den vrede. Evenredige vertegenwoordiging in Engeland. LONDEN, 5 Juli. Het Lagerhuis heeft met 20169 stemmen het voorstel ver worpen tot invoering van evenredige ver tegenwoordiging. Onlusten te Stettin. BERLIJN, 5 Juli. De „Berliner Lokal- Anzeigcr" verneemt, dat in Stettin ernstige onlusten zijn voorgevallen11 volwas senen en 6 jeugdige personen zijn tot V2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amerikaansche luchtvloot. WASHINGTON, 5 Juli. Het departe ment van Oorlog heeft bij de militaire commissie uit het Huis van Afgevaar digden een wetsontwerp ingediend betref fende de luchtvloot, waarin voorgesteld wordt onmiddellijk ruim 22.600 vlieg machines aan te schaffen, waarvoor een crediet wordt aangevraagd van 69.000.000 Dollar. Belgische dankbaarheid. De voorzitter van het Nationaal 1 Co- miteit voor Hulp en Voeding te Antwerpen, de heer Louis Franck, heeft eenige we ken geleden, in een Openbare zitting van den Antwerpschen gemeenteraad, hulde gebracht aan de Nederlandse he regeering, waar die, in een allerneteligst oogenblik, was bijgesprongen met de zending, in bruikleen, van 12.000 ton tarwe. De Hollandsche Club te Antwerpen in 1879 gesticht, door den heer ReindersBisdom en sindsdien zoo goed latls geheel uit elkaar geraakt, is onlangs opnieuw opgericht en onderge bracht op de eerste verdieping van het café des Arts, Kunstlei, Antwerpen. Vele Nederlanders namen aan het bescheiden maar gezellige stichtingsfeest deel. Een landgoed voor den ex-koning van Griekenland. Volgens een bericht aan het „Afton- bladet" uit Malmö heeft 'n hooggeplaatst ambtenaar bij eene openbare verkooping op het eiland Lolland een uitgestrekt landgoed v|oor 1.285.000 kronen aange kocht. Naai- .verluidt had deze aankoop voor rekening van den door de Entente verdreven koning Konstanlijln plaats. Engeland zoekt steunpunten in Noorwegen Volgens het Engelsche weekblad „Truth" bespreekt de Amerikaansche pers met groote openharligheid de mogelijkheid, dat Noorwegen aan de zijde der geallieerden aan den oorlog zal deelnemen, waarop dan ook in ambtelijke kringen in de Ver- eenigde Staten klaarblijkelijk ernstig ge rekend wordt. Deze mogelijkheid van En- gelsch standpunt besprekende, zegt de „Truth": Wij (Engeland) zouden daardoor een aantal' uitstekende bases verkrijgen, van waaruit wij aanvallen tegen Duitsch land' zoowel in de Noor$teo alsook in de Oostzeekonden ondernemen?" - Een Russisch luitenant tot Minister van Marine benoemd? Naar het „Aftonbladet' 'mededeelt heeft d© voorloopige Russische regeering den luitenant Lebedeff tot Minister van Marine benoemd. Voorwaar een snelle promotie. De burgerlijke dienstplicht in Frankrijk. De Temps" van 28 Juni meldt, dat de mannen van 16 lot 60 jaar, die niel onder de wapenen zijn, zich voor 8 Juli a.s. moeten hebben aangemeld voor den burgerlijken hulpdienst. In Duitschland functi-onneert het nieuwe systeem reeds geniimen tijd. De Amerikaansche minister van mari ne, Daniels, heeft meegedeeld, dat de Amerikaansche troepentransportschepen, die thans in Frankrijk liggen tweemaal door Duitsche duikbouten zijn aangeval len, doch zonder resultaat. Er is echter wel een van de aanvallers gezonken on er is, volgens Daniels, alle reden om te gelooven, dat het juiste vuur der bege leidende oorlogsschepen er nog meer naar den kelder heeft gezonden. Uit China. De vice-president van China is volgens een Reuterbericht uit Sjanghai voorne mens zich aan het hoofd der republi keinen te stellen en naar Peking op te rukken. Ook de oud eerste minister Fuensjijoei wordt als leider der republi keinen genoemd. BËLQIE. Schollaert. f In den avond van 29 Juni j.l. is na een smartelijken doodstrijd, 67 jaar oud, overleden de staatsminister Schollaert, voorzitter der Belgische Kamer. Schollaert, een zeer bekwaam Katholiek politicus, alleen soms wat al te stijfhoof dig, was jaren lang lid van Staten en Kamer. In 1889 werd hij minister van binnen- landsche zaken, was van 1895 tot 1899 voorzitter der Kamer, van 1901 tol 1908 eerste minister en van 1908 tot 1911 minister van wetenschappen, kunsten en landbouw. In dien tijd diende hij de wet ten op den dienstplicht en verschillende schoolwetten in. I11 Augustus 1914 stichtte hij het steun comité voor de uitgewekenen en schiep te Havre de eerste instelling voor oor- logsinvalieden. Dinsdag j.l. is 'het stoffelijk overschot, van den overleden staatsman, te Havre begraven. De lijkrede in de kerk werd gehouden door den aartsbisschop van Rouaan; aan de groeve huldigde minis ter De Broqueville namens de regoering de verdiensten van den ontslapene. Eerste Kamer. Bij het opmaken van een rooster voor aftreding der le Kamer (om de 3 jaar treedt een derde af) is de rechterzijdia in Zeeland zeer gelukkig geweest bij de loting; het antirevolutionaire lid trok 1925, het liberale 1922. Van de 3 Overijsselsohe leden is er één liberaal, en het lot heeft uitgemaakt dat deze in 1922 moet aftreden. Vérder valt nog op te merken, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten volgens het evenredig stelsel in 1919 zul len plaats hebben, echter vóór de Eerste- Kamerverkiezingon van dat jaar, waar bij alsdan een omzetting in Zuid-Holland en Gelderland voldoend ezou zijn om de Rechterzijde Van meerderheid tot. minder heid te maken. Tweede Kamer. Woensdag is president Fock door den heer Lobman geïnstalleerd, werden ver schillende leden beëedigd, wier geloofs brieven te laat waren binnengekomen, en verschillende commissiën samengesteld. Vrijdag werd bestemd voor de inter pellaties van Rutgers en v. d. Tempel, waarover wij in ons vorig nummer be richtten, indien althans de Regeering wenschte te antwoorden. Eenige kleine ontwerpen en de behan deling van de Uitvoercentrale werden op de agenda gehandhaafd. De behandeling der llooger Landbouw- onderwijswet werd op voorstel van den heer Lohman met 43 tegen 20 stem men tot het najaar uitgesteld. Donderdag kwam de Kamer in afdee lingsonderzoek bijeen. President Lohman Over Jhr. Mr. De Savornin Lobman die de eerste vergadering der Tweede Kamer als oudste van jaren verleden week voorzat, schrijft de Haagsehe brief schrijver van „De Tijd": Hef was voor de Tweede Kamer zé ker een gelukkig toeval, dat als oudste in jaren op den presidentsstoel was ge zéten de heer de Savornin Lohman, een der. mannen, op wie zij met recht trotsch mag zijn en door wie haar aanzien bij' vriend en tegenstander wordt "verhoogd. Indien het presidium van dezen nestor de Kamer onder alle omstandigheden Zou releveeren, dit deed het in "'t bijzonder bij deze gelegenheid. Niet zioo lang ge loden vierde deze nestor onder algemeen© belangstelling zijn 80sten verjaardag. De Volle aandacht werd daardoor gevestigd op zijn persoon, zijn karakter, zijn ga ven, zijn verdiensten als staatsman. Zijn beeld stond dus niet verduisterd door den invloed van den politieken strijd, in de hoofden en harten gegrift van al le Nederlanders. Indien niet de leeftijd, maar de vrije keuze, den tijdelijken voor zitter der Tweede Kamer aanwees, darv had het haast voor de hand gelegen, dat gp-ontaan, ais een hulde aan den tachtigjarige, hij deze gelegenheid de keuze op hem was gevallen. Niet al leen echter de staatsman, maar ook de persoon zelf, zijn heele houding, zij'n uiterlijk, alsmede zijn wijze van optre den, maken hem tot een sieraad op den voorzittiersstoeh Voor een blijvend voorzitterschap zou hij te veel tempe rament hebben, is hij geneigd zich te laten medesleepen, is de stem wat zwak, doch bij een gelegenheid als deze is hij, ook1' maar het uiterlijk, de ideaal voor zitter. De heer Lohman was echter nog om een andere reden de voorzitter va 11 het oogenblik. De eigenlijke nestor, de heet Lieftinck, is feitelijk het eenige lid der Kamer, dat tegenover de voorgestelde grondwetsherziening in haar geheel vij andig staat. Zijn presideeren der eerste vergadering van deze buitengewone zit ting, bijeengekomen voor de herziening der Grondwet, had als een valsche toon geklonken in het concert. De Grondwetsr herziening heeft echter in den lande geen grooter .voorstander dan de heer Loh man. Geen onrecht, heeft hij steeds die per gevoeld dan het onrecht, den voor stander van ide bijzondere school aan gedaan. Zijn geheele leven is vooral ge weest een strijd tegen dat onrecht. Hij heeft dien strijd meegemaakt, men kan haast zeggen, van het begin tot het einde en hij heeft in dien strijd gedaan steeds in het eerste gelid. Van de groote kampioenen, wier namen eeuwig aan dien strijd verbonden blijven, is hij in de Tweede Kamer, zonder tegenspraak, de laatst overgeblevene. Hoe gezond en hoe flink hij overigens nog is, zoo zeggen hem toch de .jaren, dat voor hem de tijd, zoo nog niet gekomen is, dan toch naakt, om langzamerhand zijn plaats voor anderen in ie ruimen. In die omstandig heden beschouwt hij het ook .als de grootste gunst, hem geschonken, dat hij, aan den avond van zijn leven gekomen, ertoe kan medewerken, met de aanne ming van het gewijzigd art. 192 een in zijn oog volledige overwinning te be halen. De buitengewone zitting kon daarom tijdelijk zeker geen voorzitter hebben, op dat oogenblik meer op' zijn plaats dan de heer Lohman. Zijn presidium en de rede, waarmede hij de eerste vergade ring opende, in verband tevens met het aanzien, 'dat hij in den lande geniet, heeft dan ook als 't ware de geheele Grondwetsherziening gereleveerd, deze Grondwetsherziening in de gedachtenis van het volk, als 'tware op een hooger plan gesteld, dan waarop zij- door al lerlei hij-omstandigheden als de pen- sionneering der Kamerleden zich ge plaatst ''zag. De aardappelen „plundering". Reuter seint d.d. 2 Juli uit Londen: De plundering te Amsterdam van aard- appelvoorradeii, bestemd voor Engeland, kwam hier in het Lagerhuis ter sprake. De minister van buitenlandsche zaken, Balfour, antwoordende op een desbetref fende vraag, zeide: Het is waar, dat een Engelsche schip, geladen met aardappelen, is aangevallen en dat een kleine hoeveelheid aardap pelen is weggenomen. De Nederlamlscbq regeering heeft uitsluitend te beslissen of aardappelen zullen worden uitgevoerd uit Nederland ol" niet. De Nederlandsche regeering heeft het in haar macht den geheelen aardappel oogst in het land le hóuden, zoodat daar mede voldaan kan worden aan de eischen van de eigen consumptie; 'waaraan on zerzijds niets kan jvorden afgedaan. Het eenige, waarop wijf staan, is de nakoming van de overeenkomst volgens welke, indien aardappelen worden uitge voerd naar eenig oorlogvoerend land, wij recht hebben op ons deel. Gezouten varkensvleesch D© Minister van Landbouw heeft, met intrekking van zijn beach, van 3 April, voor gezouten varkensvleesch vastgesteld een maximum inkoopprijs voor de gemeen ten, ingevolge art. 3 der Distribuliewet t916 voor f 1.50 peir K.G. Aan de gemeentebesturen geeft de min. in overweging een verkoopprijs van gezou ten varkensvleesch, ingevolge art. 3 der Distrihutiewet 1916 van 10.85 per K.G. De maximumprijzen in den kleinhandel voor gezouten varkensvleesch wordt per Va K.G. vastgesteld op: karbonaden f0.70, rollade £0.75, frican deau f0.75, vette lappen f0.50, door regen lappen f0.55, magere lappen f0.70, gehakt fO.liO, vet spek f0.50, mager s'pek £0.60, krabbetjes 10.40, kruissc.hijf f0.40, hamschijf if0.45 per 1/2 K.G. (alles gezouten). De gevaarlijke zóne. Naar wij vernemen, is, in verband met de jongste maatregelen van Engeland ter pee, bepaald, dat de Nederlandsche sche lpen, die door de zoogenaamde vrije vaar geul zouden moeten varen, tot nader or der niet mogen vertrekken. Uitvoer van ruwe tabak. Het Stbl. no 482 bevat een Kon. besluit van den 3den Juli 1917, hou dende tijdelijke opheffing van hel ver bod van uitvoer van ruwe tabak. Geen brandhout-distributie De Minister van L., N. en H. heeftin een tot de burgemeesters gerichte circu laire verklaard, niet voornemens te zijn brandstof onder de brandstoffen distri butie te brengen, of daarvoor eenige an dere algemeene distributieregeling te tref fen. Het is echter wel zijn voornemen, zoo veel zulks uitvoerbaar is, misstanden, die zicb tengevolge van de sterk toegeno men vraag naar hout voordoen, tegen te gaan. Daartoe is de Minister bereid burge meesters, in welker gemeenten bosschen zijn gelegen, tot kapping waarvan wordt overgegaan, te machtigen daarvan het voor hunne gemeente noodige brandhout ingevolge de Onteigeningswet in bezit te nemen en in overleg met de betrokken Brandstoll'encommissie te distribueeren. Voor zooveel overigens gemeentebe sturen hetnuttigachten houtvoorraden op te doen ter distributie aan minder gegoe den, deelt de Minister mede, dat zulks met zijne bedoeling niet in strijd is, mits dit geschiedt in overleg met de betrok ken Brandstoffencommissie. De reden waarom de Minister niet tot distributie van brandhout wenscht over te gaan is, dat de distributieregeling van kolen en turf uitgaat van het beginsel, dat er voor gezorgd zal worden dat elk gezin een zoodanige hoeveelheid ontvangt dat in de minimumbehoefte aan brand stof hij gepaste zuinigheid behoorlijk voorzien wordt. Met het oog hierop is het dus niet noodig, dat de gansche be volking in staat wordt gesteld andere brandstoffen dan kolen en turf te ver krijgen. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Stationstraat 19, 21. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandateenen, Slljpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, eng. Groot Magazjjn van marmeren schoorsteenmantels In alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Vergeten vrouwen door de verzorging van anderen -pp Het zou beter zijta als vrouwen meer aan haar eigen gez-ondh-eid dachten. De beste gezondheidsregels zij'n eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben,, ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te blijven. Zij dienen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende mid delen te vertrouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zij'n de veiligheidskleppen. Zij onttrekken de ver giften aan het bloed en voeren deze vei lig -af. Maar de beste nieren kunnen ge-en overmatige inspanning' verdragen, en als ziji falen, kan alleen rust eu een 'Spe ciaal miergeneesiniddel haai- w-eder op streek brengen. Versterk hij waarschuwingen door rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, hoofdpijh en een dof, vermoeid, zenuw achtig igevoel de verzwakte nieren met Foster's Rugpijin Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te ver anderen. Slaap- meer en maak u min der zorgen. Eet gemakkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen vertrouwen -als speciale hulp bijl niert kwalen, omdat Foster's' Pillen uitsluitend voor de nieren -en blaas dienen en hoe genaamd niet op1 de maag!, lever o£ in gewanden werken- Allee» echt, wanneer op1 d-e yerpak- king de ha»dteekening van James Fostp-r voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes ygrkrijgb. bij de Paauw Co. Toezending geschiedt franco na ontv. postwissel a f 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. 50. Ondergeteekende geeft hierbij kennis, dat hij zijn Motormaalderij met den daaraan verbonden handel in granen en meel met ingang van 1 Juli heeft overgedaan aan den heer L. DUVEKOT Czn. te Goes. Met dankzegging voor het vertrouwen gedurende zoovele jaren genoten, beveelt hij zijn opvolger in ieders gunst aan. Naar aanleiding van bovenstaande kennisgeving beveel ik mij beleefd aan voor levering van meel en bloem, terwijl ik niets zal onbeproefd laten om mijne afnemers naar behooren te bedienen. Aanbevelend, Goes, 2 Juli 1917. heele en halve kruiken. C. A. SCHULTE Co., Lange Delft H 2, Middelburg. ingaande nii rooven oogst 1917 in Heinkenszaud, in de Oude Kamer, groot 1 H.A. 14 A. 50 c.A., thans in pacht bij Jan Oudendijk Az. Inschrijvingen per H.A. in te leveren ten kantore van Notaris PILAAR vóór 18 Juli a.s. in Spuitcartons. C. A SCHULTE Co Lange Delft H 2, Middelburg. De Collecteur A. E. JANSSEN, Oude Vischmarkt te Goes, maakt bekend, dat de LOTEN verkrijg baar zijn en dat de trekking be gint 23 Juli. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt liet verlangde ook toegezonden. bij 't gewicht. C. A. SCHULTE Co., Lange Delft H 2, Middelburg. AA heele en halve kruiken. A Q C. A SCHULTE Co., m Lange Delft H 2, Middelburg Elke hoeveelheid komt In aanmerking. Het gebruik van leidt tot verhooging van de ener gie, versterking en opfrisscbing van lichaam en zenuwen verdrijft bloedarmoede en zwaktekwalen. Bussen van 90 pt. f 1.75, f 4.25, f8 25. Bij Apoth. en Drogisten. Te Goes bij W. f. den Herder en Gebr Mulder

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2