i\o.!78. Paarden, De Groote Oorlog. DER». Donderdag 5] Juli 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. nt, Juli 1917, erkoopen: E VELDE als: TARWE. VER. BRUI1NE BOONEN. \RDAPPELEN I0IGRAS. Verkooping g 18 Juli 1917, koopen: BIGGEN. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben Landbouw en Veeteelt Algemeene ^Vergadering Z. L. Ni. Peevoederbureau anvrage om pulp ndergeteekenden, issie aangesteld, KIEBOOM: J „de Eendracht" straat aart meebrengen. NCLEEFte Heins- erven J. VERSCHIERE, uur in de herberg te Ileinkenszand jrdzak te Heinkenszand, ten omschreven en des ten sterfhuize van den RE .bilaire Goederen. ran een Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een nur 's namiddags. Kantoord. AdministratieBoudewIJn de Wittestraat A 135s GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 12® Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. tLAAR te Goes, zal op te 10 uur, voor den heer de door hem bewoonde icht", te Nleuwdorp, in ertpolder, tegen con- :rrie, (veulendragend) 3 :rrie, (veulendragend) 8 <So. 2684, Zwarte Merrie, 7 jaar, stamboek No. Merrie, (veulendragend), les Ruin, 10 jaar, Lier Zwarte Bles Merrie, 2 Vlerrie, 1 jaar, Zwarte Vos Bles Ruin, 1 jaar, ie, 1 jaar, Zwart Merrie- Lier Hengstveulen, Vos den, Vos Hengstveulen. tgevende Melkkoeien, 10 aarzen en Ossen, 11 an- v aarzen en Ossen, 7 Kal maanden, 10 Kalveren oud 1 stier oud 7 maanden; s, Rechtstroo-Dorschma- reiniger (zoo goed als icksjdoegen, 4 Cocksploe- ploeg, 1 Aanaardploeg, 2 5 Eggen, Rolblok, Wind- zeeften, Moesmolen, twee Laren voor Sacksploegen, :n en bakken, Zwengen, aad, Prikkeldraad, Draad- ssement en Brandhout. erkoop van het Beestiaal ur aangevangen. gelegenheid tot berging loch geen stalling. vermakelijkheden worden ;n. van koopen van f 3.en voor alle andere 6'/j °/o- De toestand. Zondert men de ondernemingen der Duitschers bij Cerny, waar zij een ge deelte van het door de Franschen ver overd terrein wisten te heroveren, en de operaties der Engelschen bij de Fransche stad Lens, welke in hun voordeel ver liepen, uit, dan was er in de laatste tijden weinig „groot" nieuws. Dit nu is sinds een paar dagen bij het losgekomen nieuwe Russische offensief anders gewor den. De „krachtige" en „zeer krachtige" aanvallen der Russische infanterie in Noord-Oost-Galicië, zooals in de Oosten- rijksche stafberichten zelf wordt aange geven, geven den Oostenrijkschen gene raal Von Boelim handen vol werks. Duit- sche legerberichten spreken verder van aanvallen der Russen tusschen de Nara- jowka en Slota Lipa, terwijl de jong ste berichten van aanmerkelijke successen Ider Russen gewagen en zoo- zien dan de Geallieerden hun Russische vrienden weer den strijd opvatten, zonder wier onont beerlijke hulp zij het niet klaar spelen, de Centrale mogendheden er onder te krijgen. Want Lloyd George heeft ver leden week in zijn drukbesproken rede voering gezegd, dat zoo de revolutie Rus land niet had genoodzaakt een tijdlang van het vechten af te zien, de eirid- zegepraal der Entente reeds zou zijn be vochten. Het is natuurlijk de vraag in hoeverre het nieuwe offensief der Russen ernstig gemeend is ernstig in den zin van: het ten koste van wie en wat ook terug dringen van den vijand -, en of het niet veeleer een demonstratief karakter draagt, als wilde men tegen de bond- genooten zeggen: ziet ge wel hoe wij ons best voor jelui doen? Immers als men nagaat, hoe grenzenloos verward de Rus sische legertoestanden zijn, waar tal van divisies totaal zijn gedemoraliseerd en het aantal deserteurs niet in de duizenden, maar in de inillioenen loopt, waar de [soldaten hun officieren aanstellen en ont wapenen, naarmate zij er al of niet van gediend zijn; waar verder de regeering, ondanks alle snoeverijen der „officieele" berichten, wankel staat een mach tige groep blijkt van een spoedigen vrede alleen het herstel van de binnenlandsche rust verwachten daar is het voor de huidige bewindslieden van het groot ste belang den vijand aan de grenzen niet al te zeer verontrusten, want zouden opnieuw ernstige nederlagen aan de Rus sische legers worden toegebracht, dan is het met de tegenwoordige regeering ge daan en nemen de revolutionair-socialis ten het roer in handen, ofwel tracht de oude Czarenpartij, die nog niet uitgestor ven is, het vroegere reactionaire bewind |j te herstellen. Of dus het Russische offensief over geheel het front op gelijke hevige wijze zal ontbranden en worden volgehouden, zooals vorigen zomer onder Rroesiloff, staat te bezien. De Centralen mogen echter van hun kant daarop niet speculeeren, doch moe ten het nu losgebroken offensief met kracht weerstaan. Want een aanmerkelijk wapensueces der Russen zou een ge weldig moreel effect hebben in Rusland en daar buiten en den Centralen hoogst ongelegen komen. Waar echter ondanks al de pogingen der chauvinisten in de verschillende lan den om door censuur en andere maat regelen de vredesgedachten niet tot uiting te doen komen, onder alle volkeren het verlangen naar den vrede met den dag sterker wordt en. de jonge keizer van Oostenrijk met prijzenswaardige onafhan kelijkheid van geest er rond voor uit komt, dat zijn streven gericht is op den vrede, daar is alle kans nog niet verke ken, dat Europa vóór den winter tot in keer komt en ophoudt met „harakiri" te plegen. Maar, zoo zal men zeggen, de Entente krijgt twee nieuwe bondgenooten, Amerika en Griekenland. rPe ,J).e'f,en^e militaire medewerker van „De Tijd" beschrijft die hulp als volgt: „Amerika is bezig zich zelf voor den komenden strijd uit te rusten. Wij heb ben echter aan Engeland gezien, hoe lang het duurt, eer een nieuw leger gevormd is. Voor het volgend jaar zal Amerika geen troepenafdeelingen naar Europa kun nen zenden en wij moeten eerst nog zien, dat Amerika, behalve de 60 a 70.000 vrijwilligers, nog andere troepen zal zenden. Als tweede bondgenoot, echter nog veel verder weg, komt wellicht Griekenland. Als zelfstandige staat, is dat ongelukkige land door de beschermers der kleine na tiën „dood beschermd." De koning in ballingschap, het leger opgesloten in den Peloponeus, Fransch-Engelsche troepen in de hoofdstad Athene en de Franschman Jonnart toeziende voogd over den jon gen koning I Kon het land nog dieper vernederd worden? Toch gelooven wij, dat de Entente zich .ernstig misrekent, als zij. denkt het Griek- sche leger ter beschikking te krijgen. Dat leger hing aan den afgezetten koning, die het zoo kort geleden nog ter over winning voerde en zal 's konings theo rieën niet verloochenen, vooral na den hoon, dien koning en het vaderland aan gedaan. Wij gelooven vast, dat de Grieksche tragedie op niets uitloopt". De jonge Chineesche republiek zij dateert van 1912 schijnt den zonen •van het Hemelsche rijk niet te bevallen. Immers volgens een draadbericht, dat wij nog in ons vorig nummer konden op nemen, heeft de militaire partij den pre sident der republiek te verstaan gege ven, dat hij zijn biezen heeft te pakken om plaats te maken voor... een nieu wen keizer, prins Pou-Yi, bijgenaamd Hsu an T'Oung, een knaap van 11 jaar. Of deze tegenrevolutie zal slagen en of de nieuwe keizer die voorloopig alleen in naam regeert; mederegenten krijgt van een democratisch of autocratisch karak ter, is iets wat nog in de windselen der geheimenis verborgen ligt. Losse Oorlogsberichten. Het Russische offensief. PETROGRAD, 2 Juli. Het stafcommuni- qué meldt.v Na :een axtillerie-voorbereiding van twee dagen vielen onze troepen de Duitsch- Oostenrijksche posities op het front Kon- juchi-Bychki aan. Na een hevig gevecht namen wij: drie linies loopgraven, als mede het versterkte dorp Konjuchy, en avanceerden tot oa,n de Konjuchy-beek, ten Zuiden van het dorp. Wij namen 164 officieren, 8300 soldaten, 7 kanonnen en 7 mitrailleru-s. Nog steeds komen gevangenen binnen. Ten Z.O. van Brzezany hebben wij, na artillerie-voorbereiding de geweldig ver sterkte stellingen aangevallen en na een hardnekkigen kamp hebben wij1 ze op ver schillende punten veroverd. Duitschers en Turken deden tegenaanvallen. De steun punten wisselden herhaaldelijk van be zetting. Wij namen hier 9 officieren en 1700 Duitschers, Oostenrijkers en Turken gevangen. Verscheidene van onze elementen leden groote verliezen, bijzonder onder het of ficierenkorps. In totaal hebben wij bij de gevech ten van gisteren 173 officieren en ruim 10.000 man gevangen genomen en 7 ka nonnen en 7 machinegeweren buitge maakt. ^Nieuwe Russische successen LONDEN, 3 Juli. (R.O.) De admirali teit ontving het volgende draadlooze be richt: Het Russische Communiqué meldt ,een succesvolle voortzetting van het of fensief in de richting van Zloczow. De cijfers van de gisteren gemaakte winst zijn: 6300 officieren en manschap pen gevangen genomen en 21 kanonnen, 16 machinegeweren en verscheidene mijn- werpers buitgemaakt. De gevangenen blijven binnenkomen. Drie en vijftig officieren en 2200 man schappen werden Zondag ten Z.-O. van Brzezany gevangen genomen. De Hollandsche groenten zijn in Engeland buitengewoon duur. Voor een krop salade betalen de groothandelaars bij de aankomst der schepen ongeveer 7 pence. In vele Engelsche steden heerschl) het grootste gebrek aan aardappelen en groenten. De troepen der geallieerden hebben Athene weer verlaten en zijn nu ver vangen door een regiment van hot leger van Venizelos. De Vereenigde Staten en de oorlog. De Amerikpansche regeering heeft bevo len, dat niet meer dan zes buitenland- sche schepen gelijktijdig het Panama-ka naal mogen bevaren. Ook vreemde sche pen mogen niet langer da.n 24 uur in hot kanaal verblijven. De draadlooze te legraaf der schepen moet in het kanaal buiten werking worden gesteld. Landing van troepen in de kanaalzone is verbo den. Onder geen omstandigheden is het aan luchtschepen of vliegmachines toege staan het kanaal te naderen. Ds stemming In Engeland. Uit 'het Engelsche weekblad „John Buil" Het Engelsche volk is niet alleen ach terdochtig geworden, doch in het geheim smeult de opstand, en een regeering, die den oorlogsarbeider voor allerlei humbug en dwaasheden waagt te exploiteeren, kan er zeker van zijn, dat zij bankroet gaat. Onlusten te Amsterdam. De onvoldoende aardappelvoorziening te .Amsterdam had sinds verscheiden» dagen gisting' verwekt in de volksiwij1 ken en zoo trokken vaak optochten, .waar aan veel vrouwen deelnamen, onder aan voering van (\Vijnkoop en andere anar chisten, door de stad. Aanvankelijk droe gen die manifestaties een zuiver demon stratief karakter, doch Maandag j.l. sloeg die optocht tot ernstige ongeregeldheid, over en werd in den namiddag op de Heerengracht een juweliers winkel ge deeltelijk geplunderd terwijl op1 de Han delskade groote vrachten, aardappelen voor het buitenland bestemd, werden geroofd. Herhaalde botsingen tusschen politie en manifestanten vooral bij de Groenmarkt en in de volkrijke buurten van Czaar Peterstraat en omgeving, Wittenburg en Kattenburg hadden pjaats. Een geruimen tijd was het volk daar heer en meester. Een officier werd uit de tram gehaald en mishandeld, winkels en pakhuizën bestormd enz. Een compagnie .soldaten iter versterking aangerukt, worden terugge- volkomen betrouwbaar, wordert terugge nomen, waarop troepen uit Haarlem aan kwamen omstreeks 's nachts 12 uur. ,W.aar politie en soldaten met steenen Werden bekogeld en de menigte herhaaldelijk op;- drong, konden bloedige botsingen niet uitblijven, hoezeer de gewapende macht slechts noode van hare wapenen gebruik maakte. Maandagavond werden 1 për- soon gedood, vier zwaar en velen licht gewond. ■Het plaatselijk revolutionnair comité vergaderde Dinsdagavond en besloot on der gejuich een algemeene werkstaking van 24 uur uit te schrijven als protest tegen den aardappelnpocl. De minister van binnenl. zaken etn landbouw, handel en nijverheid stonden Dinsdagmorgen een onderhoud toe aan afgevaardigden vdn Amsterdamsche pof ciaiistische organisaties. De deputatie verlangde, dat vol doende hoeveelheden aardappelen iede- ren dag voor de Amsterdamsche bevol king "ter beschikking zou worden gesteld. De Minister van Bimienlandsche Zaken hoorde met groote belangstelling de der putatie aan en betoonde zijn ernstige deelneming in het lot der gevallen slacht offers. D© Minister van Landbouw zette, blijt- fcens mededeeling der deputatie, uiteen hoezeer de aanvoer van kolen voor de industrie, om van huisbrand nog maar te zwijgen, afhankelijk was gesteld van den uitvoer van nieuwe aardappelen. Én- geland zendt nagenoeg geen kolen meer en verlangt toch een deel van de aard appelen. 'Toen de deputatie nogmaals aandrong op voorziening kreeg zij van den Min. van 1 Landbouw de toezegging dat heden en volgende dagen een 15 a 20-tal wa gons aardappelen naar Amsterdam, ge zonden zullen worden, waarna de vol gende week gerekend mag worden op nor male toevoeren, welke in de behoeften van de bevolking 'kunnen voorzien. Omtrent den prijs, zoo deelde de Mi nister aan de deputatie mede, had Z.Exc. reeds aan Wethouder Wibaut toegezegd, dien voor deze week te zullen verlagen tot 11 cent per K.g. De volgende week zouden door ruimen aanvoer de prijzen van zelf dalen. De deputatie kreeg den indruk, dat de toezeggingen in vollen ernst door beide Ministers zijn gegeven. Aan het einde van de conferentie, die ruim een uur duurde, sprak de Minister van Bimienlandsche Zaken den wensch uit, dat de deputatie haar invloed op de arbeidersbevolking van Amsterdam zal aanwenden om de rust te doen terugkee- ren en verder onnoodig bloedvergieten te voorkomen. De onlusten zijn inmiddels niet bedaard, gelijk uit onderstaand draadbericht, dat wij vanmorgen ontvingen en voor ons bureau bullitineerden, blijkt AMSTERDAM. De onlusten zijn Dins dagsavonds sterk toegenomen. Op Kat tenburg zijn magazijnen geplunderd; van uit de huizen werd geschoten op mili tairen en politie. Dezen losten verschei dene salvo's; vier personen werden ge wond, één ernstig. Een eskadron huzaren is gearriveerd. De toestand is steeds nog critiek. Op de Elandsgracht bij de Groen- tenmarkt is een sigarenwinkel en een zilverwinkeltje geplunderd. Politie en mi litairen werden met klinkers geworpen, waarop salvo's werden gelost. Drie per sonen werden gedood en acht gewond, één zeer ernstig. Op andere plaatsen in de hoofdstad zijn ook winkels geplun derd. De militairen zijn den toestand thans meester. De geheele pers, uitgezonderd de socia listische, keurt de onlusten af, daar zij niet gewettigd zijn door het tijdelijk ge brek aan een niet onontbeerlijk voedsel, terwijl rijst en ander voedsel in de plaats van aardappelen voorhanden was. N.B. Alle optochten zijh tot nader or der do.or den burgemeester verboden. (Zie verder laiatste berichten.) De gevaarlijke zóne. Dinsdagmiddag had een buitengewone ministerraad plaats, waarin ami. de uit breiding van de gevaarlijke zone in de Noordzee een onderwerp van behandeling uitmaakte. De bommen op Zierikzee. (Officieel). Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Brit- sche regeering zich bereid verklaard heeft, een nieuw onderzoek in te stellen naar de vraag, of de op Zierikzee gevallen bommen door een Britsch vliegtuig ge worpen konden zijn. De Nederlandsche regeering heeft aan de Britsche aangeboden om haar de te Zierikzee gevonden bomscherven te doen voorleggen en haar tevens verzocht aan een Ned. deskundige toe te staan bij het onderzoek van die scherven tegen woordig te zijn. De Britsche regeering heeft geantwoord, dat zij daartegen geen bezwaar had; derhalve zal luitenant-kolo nel van Tuinen zich voor het bedoeld onderzoek naar Engeland begeven. De Belgische en de Fransche regee ringen hebben in antwoord op de vraag der Ned. regeering, of het mogelijk was, dat het voorval te Zierikzee aan een Belgisch of een Fransch vliegtuig te wij ten is geweest, medegedeeld, dat blijkens ernstig onderzoek die mogelijkheid was uitgesloten. Onze Kamerleden. Dr. Kuyper is naar Lahman's sana- itorium vertrokken om de ongunstige na- werking van zijn jongste ziekte door rust :te boven te komen, mr. P. J. Troelstra I is wederom ongesteld geworden en mr. (D. Fock is voor dit zittingsjaar tot voor- zitter der 'Tweede Kamer verkozen. Verwaohtlng tot den avond van 5 Juli Zwakke tot matigen, noordelijke tot noord oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk droog In het westen, in het oos ten weinig of geen regen. Iets koeler. vervallen dier alinea - het was aan het oog van den corrector ontsnapt gelieve men ons te verontschuldigen. Red. Verbetering. Wij plaatsten ia ons vorig nummer de navolgende mededeeling: De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt hekend, dat de brood kaart van de 19de week geldig is van 1 tot en met 9 Juli. Bons van doze broodkaart zullen even wel reeds np „Zaterdag 30 Juni mogen worden ingenomen. De tweede alinea dezer mededieieling was, naar do goedwillige lezer zal be merkt hebben, overbodig geworden, wijl de mededeeling na 30 Juni in de cou rant was geplaatst. Voor het niet doen (Slot.) Na de pauze verwelkomde de voor zitter allereerst den vertegenwoordiger der Koningin in ons gewest, wiens be langstelling in den landbouw bekend is, de hoop uitsprekende, dat de Z. L. M., die nog onlangs den heer Dijckmeester, toen hij 70 jaar werd, kwam gelukwen- schen, nog lang Z.Excellentie op hare vergaderingen zal mogen zien. De Commissaris, daarop het woord ne mende, zeide op de eerste plaats den voorzitter dank voor zijn welwillende woorden, betuigde vervolgens, hoe aan genaam het hem was met de vertegen woordigers van den Zeeuwschen land bouw te kunnen samenzijn, iets waf. hem de vervulling zijner ambtsbezigheden niet altijd mogelijk maakt. De landbouw maakt moeilijke tijden door en hoe goed stond hij er niet voor in den zomer van 1914, toen men te Middelburg gereed was voor het houden van een Landbouwtentoon stelling. Spreker herdenkt de beide man nen, die voor den Zeeuwschen landbouw in het algemeen, voor de Z. L. M. zooveel hebben gedaan, Vorsterman v. Oyen, den bekwamen secretaris, den man van toe wijding en werkkracht en Dominicus, den oud-voorzitter. Met Vorsterman v. Oyen is een tijdvak afgesloten, een nieuw tijd vak is begonnen. Vorsterman zou dit trou wens zelf gezien en erkeiid hebben. Nieu we behoeften zijn er en nieuwe belan gen, terwijl allerlei verlangens geuit en allerlei plannen beraamd worden. Het nieuwe Land; en Tuinbouwblad getuigt er van. Ook is een statutenwijziging aan hangig en wil men een eigen Tuin- en Landbouwhuis stichten. Wanneer dat huis door u is gesticht, zoo gaat spreker voort, zet dan de ramen wijd open en iaat er een frissche wind door waaien en laat het huis voor alle landbouwers toeganke lijk zijn. Er is in uwe vergadering gewaar schuwd tegen den splijtzwam. Inderdaad is het noodig daartegen te waarschuwen, want nergens is samenwerking zóó ge- wenscht als in Zeeland, waar door de geographische ligging reeds vanzelf zoo-, veel verscliil van geaardheid en opvat ting is bij de bewoners der verschillende streken. Bant den splijtvwam uit, opdat men niet elders ten uwen nadeele toe- passe het: verdeel en heersch. Ik zou daartegenover willen zeggen: heerscht en staat naast elkaar. (Krachtig applaus.) De voorzitter merkt- op, naar aanleiding van de fata morgana, de luchtspiegelin gen, waaraan de reizigers in de heete zandwoestijnen van Afrika lijden, dat, hoe wel het landbouwhuis, waarvan de teeke- ning hier in de zaal hangt, niet tot de fata morgana behoort, het nog geen wer kelijkheid is, maar dat slechts kan worden met den steun van de leden der Z. L. M. Iedere maatschappij, iedere vereeniging, die iets beteekent, heeft haar eigen „home"; zoo'n huis te stichten voor de Z. L. M. is dus geen luxe, geen over daad, maar iets wat de Z. L. M. noodig heeft. Hij vertrouwt dan ook, dat het be roep, dat straks op de vrijgevigheid det leden zal worden gedaan de gewenschte resultaten voor het landbouwhuis moge afwerpen. Daarna was het woord aan den heer Mr. P. Dieleman, die eene zeer interes sante lezing hield over de economische zijde onzer oeververdediging. Hij wees op de eigenaardige structuur van den Zeeuw schen bodem met zijn derrielaag b.v. bij Boschkapelle en Stoppeldijk, zijn humus- laag en kleilaag van verschillende dikten, verrder op de doorsijpeling van het zee water, welke bij den watersnood van 1906

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1