De Groote Oorlog. No. 77. Dinsdag 3 Juli 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, IQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ie Stand. irichten. BINNENLAND. Sociale Berichten. Landbouw en Veeïeelt ^Zjenster". Haar du vóór eenigen 'tijd ster" het verlangen de Fransche drie- van het Goddelijk ngebracht. ICri de Flandre", dat Ttreffend verzoek als wezen, fd „Le Temps" be- verklaart echter eerderheid van het It zich niet bij dit laansluiten. (Msb.) 29 Juni. 28, Antoniusi Jo- [j. jm. en Anna Maria j. wed. van Hubertus! lanna Fraincke 52 j. Is Dekker. |)ndertrouwdM. C. en N. Meliefste, jd. jm. 25 j. en P. A. l jïers, jm. 24 j. en M. Ij."3. Meeuwse, jm. I.eulen, jd. 25 j. II. Janszen, 79 j., m. |stburg, 27 Juni 1917. V. P. N. in Westelijk- Officieele opgave van filing. 1 kipeieren van f 8.04 tot 'eren van f 8.43 tot f 0. totfO,30 kalkoen- parelhoeneieren f 4.24, 1.82 a f 2.per K.G, ^elburg, 28 Juni 1917. pn heflen was geen aan- niet opgemaakt. Iteering van dén '.meester. |Xvoor particulieren Ir particulieren f8.30 per |f°.-. denmarktzetter lndb. ver. voor particulieren |r particulieren f8.30 per hng „Zuid-Beveland". Iloss, 27 Juni 1917. |e Veiling, pr he tbuitenland f 2Q werden geen kruis- lardbeien voor de fa- |27, idem voor het bin- 15.30, Meikersen voor 18, idem voor het bin- twarte kersen voor het Idem voor het binnen- le kersen voor het bui- 10, idem voor het bin- per 100 K.G. [e veiling. de fabrieken 2629, binnenland 14-19 ct., ging „Zuid-Beveland".' Goes, 28 Juni 1917. Dte Veiling. ■or het buitenland f20 p. or de Fabrieken werden jranje kersen voor het id. voor het buitenland r het binnenl. f24; voor Aardbeien y. h. bin- v. d. Fabrieken f 29 linnenl. fl per 100 bos; f 2.50 p. 100 bos; ine Veiling. 1.60 per 100 K.G.; zwarte ■C.G.; Kropsla 35 ct. per igsvereeniging elinge en Omgeving". Veiling van 27 Juni. r het binnenl. f 10f 15 27f35; Kersen f25.80, f29.50, f32; kruisbessen luitenl.; Veiling van 28 Juni. lor binnenl. f8—f 13.40; f27, f29, f35; kersen f28.70, f29.10; voor 1f 28; kruisbessen f20. |K.G. liging „Zuid-Beveland". Goes, 29 Juni 1917. o t e Veiling, voor de fabriek f20, voor f20; aardbeien voor het a f 11, voor de fabriek 100 K.G. ine veiling. -28, roode kersen 13 >en 1826, aardbeien bin- voor de fabriek 28 ct., kruisbessen f7 per 100 IEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoude wijn de Wiffesfraaf A 135s GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Beclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse Oorlogsberichten. Kardinaal Lupon ridder in het Legioen van Eer Eenige dagen geleden is kardinaal Lupon, aartsbisschop van Rheims, tot ridder in het Legioen van Eer benoemd. President Poincaré heeft de onderschei ding aan Z. Em. overhandigd. Ex -koning Konstantijn naar Denemarken De Deensche pers handhaaft nog altijd lmt gerucht, dat koning Konstantijn zich metterwoon in Denemarken gaat vestigen. Hij zou tot dit doel het slot Soeliol willen koopen. Het Fransche Leger. De „Koln. Zeitung" meldt uit Zwitser land: Volgens de Parijsche bladen heeft generaal Pétain wederom groote veran deringen in eenige commando's doorge voerd; 3 divisie-generaals en 18 brigade generaals werden naar de reserve verzet, lie brigade-generaal Vidaler werd onder chef van den generalen staf. Volgens de „Secoio" zal binnenkort te Parijs een conferentie worden gehouden t-r nadere formuleering van het oorlogs doel der entente. Naar men weet heeft Rusland daar sterk op aangedrongen. Brazilië heeft de neutra'.iteitsverorde- ningen in het conflict tusschen de geal lieerden en Duitschland ingetrokken. Vredelievend. De keizer van Oostenrijk heeft toen hij Vrijdag j.l. de partijleiders bij zich ontving, bij herhaling met nadruk te kennen gegeven, dat zijn vurig en onver moed streven gericht was op den arbeid voor den vrede. Lloyd George heeft vorige week eene redevoering ge houden, waaruit blijkt dat Engeland in dezen oorlog streeft naar het bezit van Armenië en de Duitsche koloniën. Een gedenkteeken. Te Serajewo, waar den 28en Juni 1914 airtshertog Frans Ferdinand en zijne gemalin, hertogin Sofie van Hohenburg, aan sluipmoord ten offer vielen, welke misdaad de aanleiding werd tot dezen wereldoorlog, is een gedenkteeken voor de gevallenen opricht. Het bestaat.-uit twee kronendragende dubbelzuilen van donkerkleurig marmer. Op den sokkel staat een bronzen dubbel relief beeld van den aartshertog en zijn gemalin. In den SDkkel is een nis uitgehouwen, waarin een bronzen Moeder-Godsbeeld staat. De vlieger-luitenant Almenröder, wien voor eenige dagen de orde „Pour ie Merite" werd toegekend, en die in liet Duitsche stafcommuniqué nog ver nield werd wegens zijn 30e overwinning in de lucht, is, naar een telegram aan de „Frankf. Ztg." "meldt, in een luchtge vecht gesneuveld. Van 'de vier kerkklokken van het Pruisische dorp Keppeln zijn er drie voor den smeltkroes opgeëischt. Een dezer klokken droeg het opschrift: „Maria Anna Bernardus 1650, Door dat vier ben ik gevloten, Johannes, Peter en Hendrik van Trier hebben mij gegoten". De oudste der klokken dateert van 1514. Beschikbare soldaten. Bij het opmaken van de r egisters der mannen tusschen 21 en 30 in de V. St., die voor den krijgsdienst beschik baar zijn, zijn met inbegrip van degenen, die reeds hebben dienst genomen, 9,849,983 namen ingeschreven. Onze Scheepvaart. Men seinde ons Zaterdag: DEN HAAG. Blijkens ontvangen bericht van onzen' gezant te Londen heeft de Britsche regeering eene verandering ge bracht in de veilige vaargeul in de Noord zee, waardoor alle scheepvaart van en naar Nederland onmogelijk zou worden. De Nederlandsche regeering heeft dit onder de aandacht der Britsche gebracht en er op gewezen, da.t dit toch geenszins in de bedoeling dier regeering kan heb ben gelegen en den wensch uitgesproken, dat bier-in alsnog nader wordt voorzien. De mijnwerkersstaking Men seinde ons hedenmorgen HEERLEN. De mij-nwerkerssta king is opgeheven. Vanmorgen is het werk hervat. (Deze werkstaking, die niet zoozeer ging om de vraag naar hooger loon als om de vraag wié in de Limburg- sche mijnstreek de macht zou uitoefe nen: de roode of de christelijke or ganisatie, is voor eerstgenoemde een fiasco geweest. De uitstekende aalmoe zenier van den arbeid dr. Poels heeft ook liier weer getoond de rechte man te zijn op de rechte plaats. DEN HAAG. De Koningin betrekt heden met de Prinses het 'landhuis „De Ruige Hoek" onder Scheveningen, terwijl de Prins voor eenige weken naar Zwitserland vertrekt. De Eerste Kamer besloot in de Donder dag gehouden vergadering tot toelating van alle leden, die hun geloofsbrieven inzonden. De Tweede Kamer heeft de volgende nominatie voor het voorzitterschap opge maakt: Eerste candidaat. Uitgebracht 90 stem men. Mr. Fock 88 stemmen, 2 blanco. Eerste candidaat is dus de heer mr. D. Fock. Tweede candidaat. Uitgebracht 71 stem men. J. H. Schaper 50 stemmen, mr. Ruys de Beerenbrouck 3, mr. Troelstra 2, 16 blanco. Tweede candidaat is dus de heer J. H. Schaper. Derde candidaat. Uitgebracht 76 stem men. Mr. Ruys de Beerenbrouck 71, Bo- mans 1 en Schaper 1. 3 blanco. Derde candidaat is dus de heer jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Deze nominatie werd Zaterdagochtend aan H. M. de Koningin aangeboden door 'n commissie, bestaande uit de heeren, die het stembureau vormden en de heeren Kolkman, Schaper, Duymaer v. Twist en Roodenburg. De Voorzitter deelde nog mede, dat de volgende vergadering zal worden ge houden Woensdag a.s. te 130 uur Broodkaarten. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de 'brood kaart van de 19de week geldig is van 1 tot en met 9 Juli. Bons van deze broodkaart zullen even wel reeds op Zaterdag 30 Juni mogen worden ingenomen. Grondwetsherziening. Naar de Nederl. verneemt, staat thans vast, dat de nieuwe Grondwetsvoorstel len niet voor einde September in open bare 'behandeling bij de Tweede Kamer zullen komen. AMSTERDAM, 30 Juni. De „Hilver sum" van de Mij. Oostzee was door een mijn aan het achterschip getroffen en zönk ini 2 minuten. Alle opvarenden moes ten over boord springen. Tienjarig Hanze Jubité, Bisdom Haarlem. 5 Juli as. herdenkt de Hanzebond zijn oprichting van voor tien jaren lier. Bij gelegenheid van dit jubilé zal op genoemden datum te Haarlem een groote Feestvergadering worden gehouden, waarbij alle leden van den Bond zijn uitgenoodigd ten einde getuige te zijn van de feestelijke herdenking van liet verleden vereenigingsleven. Het heeft den Herder van ons Bisdom behaagd, goedgunstig te beslissen op het verzoek van den Bond, de Feestvergadering door Zijn Doorluchtige tegenwoordigheid, een grootsch kerkelijk aanzien te geven. In den loop van den tijd werden tal van Afdeelingen in her, Diocees opgericht en de Vereenigingsstaat van den secretaris geeft thans op 72 afdee lingen met 6300 leden tegen 8 afdeelingen met 421 leden in 1907. Alzoo na een tien-jarige periode van propaganda en arbeid, een vermeerdering van 64 af deelingen en 5879 leden. Er is dus reden voor een feestelijk herdenking van het tien-jarig bestaan van den Hanzenbond. Er mag inderdaad gesproken worden van een bestaan en wel in den vollen zin des woords. Want groot is de inspanning van tal van wer kers geweest, om den weerzin van den middenstand in het vereenigen tot staan te brengen en tot de huidige veelom vattende resultaten te komen; sociale, economische en financieële resultaten, die bij het eerste decennium, den prach- tischen grondslag vormen van den Bond. In het „Bonds-verleden" ligt het „Han- ze-lieden". Dat er in het verleden hard en ge stadig gewerkt is, getuigen de Bondsin- stellingen tot allerlei doeleinden opge richt, welke instellingen zich alle in meerderen en minderen bloei verheugen. De bondsmachine leverde in het verjaarde tijdperk uitstekenden socialen arbeid De Bondswerkers en hunne buiten den Bond staande wetenschappelijke leiders, als prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Dr. Nouwens, Mgr. Konings zg. wijlen Mr. Regout, stippelden de groote sociale middenstandslijnen uit en de maunen van de praktijk zorgden dat de R. K. Middenstand en marche kwam. Veel en velerlei initiatief in verband met de uitvoering van het Middenstandsprogram, is genomen, veel energie is weliswaar bij de verwezenlijking van dat initiatief ontplooid maar deze buitengewone tijden, eisclien buitengewone krachtprestaties van den Bond, wil het organisatiesuc ces voor de toekomst, vermeerderen. Tijdens de tegenwoordige sociale en economische verschuivingen, kan bij het Tien-jarig bestaan veilig geproclameerd worden, dat van het „nu" van Bond afhangt wat des middenstands-toekomst, in de na den oorlog te verwachten maatschappelijke crisis, worden zal. Om deze reden, is de feestdemonstra- tie van den Flaarlemschen diocesanen Middenstandsbond op 5 Juli te Haarlem, van weergalooze beteekenis voor Bond en leden. De moed geeft tien vooiuit, schreef Vondel. Welnu, heeren leden van den Hanzebond, de Feestcommissie belast met do propaganda en organisatie van den Jubiïé-Dag, doet een beroep op uw aller sociale medewerking, tot welslagen van de Feestelijke herdenking en wekt u allen op, tegenwoordig te zijn bij de Jubelé manifestatie van den Haarlem- schen Hanzebond. De deelneming aan de feestvergadering op 5 Juli die aanvangt met een H.Mis in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem, op te dragen door Z. D. H. den Bisschop en die verder feestelijk wordt voortgezet in het gebouw St. Bavo, belooft een grootsch verloop te hebben. Mogtn dan ook allen die van goeden wil zijn en sociaal meevoelen en mee leven met hun organisatie, den oen Juli present zijn, opdat de Jubelé dag worde een parade-dag voor den Middenstand, tegelijk een réveil voor den nog niet georganiseerden R.K. Middenstand over geheel de linie. Op ter vergadering Gejubileerd Feest gevierd! Het verledene herdacht! Het heden geprezen En gezworen Zij zullen hem niet hebben den fleren Middenstand. Zij zullen hem niet hebben den stand. Tot heil van Kerk en Vaderland. Namens de Feestcommissie, JACQ HOET, Voorz. JACQ. KAMERBEEK, Red. Algemeene Vergadering Z. L. M. li. Hierna werd het woord gegeven aanl den beer C. Stevens, die een verslag uit bracht over de werkzaamheden van het Provinciaal Bemiddelingsbureau over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat het bureau zich vooral verdienstelijk heeft gemaakt voor de landbouwverloven. Van Juli 1916 tot heden behandelde het 4000 verloven. Opgemerkt werd, dat de hand having der bepaling, dat het aantal af wezigen eener compagnie nooit meer dan 20 pet. van hare sterkte mag bedragen, belemmerend werkte, terwijl de duur der verloven vaak werd ingekort. Ook met de hooivordering bemoeide zich bet bureau. Vele klachten van landbou wers kwamen in. Ook nu worden weer mooie beloften van militaire zijde ge daan voor de nieuwe hooivordering. Of zij gehouden zullen worden? Ook deed het bureau zijn best voor hot collectief aanbieden van erwten en boone'n aan de regeeringen van welk aanbod evenwel geen gebruik werd gemankt. De voorzitter dankte den heer Stevens voor het zaakrijke rapport door heim uit gebracht.' Bij monde van den heer Van Nieu- 'wenhuijzën van '.Wolf erts dijk bracht de cojmmissre tot nazien der rekening in die commissie had o.a. zitting de heer D. v. d. Dries van 's Heerenhoek rap port uit over de jaarrekening 191G. Alle bescheiden werden in orde bevonden en adviseerde de commissie tot aanvaarden en goedkeuren der rekening, welke een totaal in ontvangst vermeldt van f 24555.531/2. een totaal van uitgaven van f 226719.9iy2', 'fdjzoo een goed slot van 'f 1875.62. Dit is echter een bruto saldo het netto-saldo bedraagt na verrekenin gen)' S1 3 O 9.1 6, terwijl er nog een tentoonstellingsfonds is van. f6990 met f 171.32 aan gekweekte rente, totaal f 7161.32 in deposito bij de firma Fransen v. d. Putte te Goes. Daarna was het woord aan den heer I. G. J. Kaliebeeke om den voorzitter te bedanken voor zijn welkomstwoord en te uiten hoezeer het hem verblijdt weer eens in zijn oude geweat te vertoeven bij de oude Z. L. M., oud nochtans niet 111 de beteekenis van achterlijk, want al lerlei plannen zijn do Z. L. M. met jeug dige activiteit aanhangig gemaakt waar van hij zich de beste verwachtingen voor stelt nu de Z. L. M. een president heeft 111 Jhr. v. Vredenbnrch, de jeugd bij de oude^ ;Z .L. M. Hij wonscht don heer v. Vredenburch nog lange jaren van een vruchtbaar' presidium toe en ook, dat do Z. L. M. steeds meer en meer in ledental toeneme. De heer Mr. H. C. .T. Zaaijer gaf daarna een uitvoerig exposé over Molest-Risico of Molestverzekering van Roerende en Onroerende goederen, waardoor de ver eeniging, bij welke men die verzekering sluit, de nadeelige gevolgen wegneemt van een gewelddadige handeling, die men van derden, speciaal vijanden in oorlogstijd, ondervindt. Dit alles toch ligt in hei; woord molest opgesloten. Die verzekering steunt op het beginsel, door Duitschland, Frankrijk en (indirect althans) door En geland gehuldigd, dat de Staat de schade, welke in den oorlog aan de goederen zijner burgers wordt toegebracht behoort te vergoeden. Nederland heeft dit nog niet met zooveel woorden erkend, maar inmiddels heeft de Vereeniging Molest- Risico de koe bij de hoorns gepakt en kunnen de bij haar aangesloten leden alle goederen, roerende zoowel als on roerende tegen oorlogsmolest verzekeren. De aansprakelijkheid van'de loden be perkt en wel tot gemiddeld 3 pCt. van de verzekerde waarde van ieders eigen dommen. Wordt Nederland nu onver hoopt in den oorlog betrokken, dan zullen de leden weliswaar gezamenlijk moeten opbrengen de schadevergoeding, die voor een aantal hunner noodig is, maar daarbij zal geen lid aangesproken kunnen wor den voor een grootere bijdrage dan ten hoogste 3 pCt,. (gemiddeld) van de ver zekerde waarde zijner eigendommen. Ieder lid zal dus vóór zijne toetreding bij „Mo lest-Risico" kunnen berekenen hoeveel zijn lidmaatschap hem hoogstens zal kos ten. Het beginsel van beperking van ieders aandeel in den omslag heeft als nood zakelijk gevolg, dat niet eene volledige vergoeding der schade kan worden toe gezegd. Blijkt de in totaal toegebrachte schade meer te bedragen dan 3 pCt. der verzekerde waarden, dan zal slechts-eene gedeeltelijke schadevergoeding kunnen plaats vindon. Toch is bij bovenomschre ven opzet de kans 'op eene volledige of bijna volledige schadevergoeding zeer groot. De b.v. in België geleden schade, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Juli Meest matige Noordoostelijke wind; licht tot half bewolkt; droog weer; iets warmer. uitgedrukt in procenten van de totaal waarde der daar te lande aanwezige on roerende en roerende goederen wordt ge schat op ruim 2!/g pCt. Wanneer Neder land het ongeluk heeft in de oorlog te worden betrokken, zal een omslag van ten hoogste 3 pCt. vermoedelijk wel vol doende zijn om de geleden schade geheel of grootendeels le vergoeden. De vereeniging is opgericht den 11 Fe bruari 1917. De leden dragen hot risico gezamenlijk. Aan het Centraal Beheer is de administratie opgedragen. De propaganda geschiedt niet door in specteurs en agenten, die hoofdzakelijk werken voor eigen beurs, maar met vaste ambtenaren, waarvan er twee voor Zee land zijn aangewezen. Op 20 Juni j.l. was het verzekerd be drag reeds gestegen tot 440 millioen gul den. De leden betalen jaarlijks een voor- schotpremie van 20 tot 40 ets. per f 1000 waarde naar gelang van den aard van het verzekerde. Uit de premies wordt eerst de schade betaald, daarna wordt die bij de leden voorgeslagen. Zoo zou b.v. de geheele schade door den boniaanslag te Zierikzee berokkend 180.000ruim schoots uit de premiën kunnen worden betaald, welke de ver.eeniging Molestrisico thans in kas heeft. Wordt Nederland in den oorlog gewik keld, en schade aangericht, dan wordt zoodra de oorlog ten einde en de geleden schade getaxeerd is, ieders aandeel in den omslag berekend. Dit aandeel kan hoogstens het 100-voud der jaarpreniie bedragen. De leden, die een aandeel 111 het reservefonds hebben, betalen hun aan deel in den omslag allereerst daaruit en zijn, voor zooverre liun aandeel, daarin niet voldoende is, tot bijbetaling verplicht. Ook sfeliade door buitenlandsch oproer ontstaan, wordt vergoed, benevens scha de aan veldvruchten berokkend, wanneer een nieuwsgierige menigte zich door ak kers1 en bouwvelden. naar een vliegmachine spoedt van een oorlogvoerende mogend heid die liier moest dalen. De opzet van „Molest-Risico" is, dat de vereeniging ook na dezen oorlog zal blij ven voortbestaan. Het voortbetalen van de uiterst lage voorschot-premie zal voor niemand een bezwaar kunnen opleveren, te meer daar uit de overschotten hoof delijke reserves worden gevormd. Nadat de voorzitter den heer Zaaij'er voor zijn belangwekkende leziing had be- daidct, schetste de heor mr. P. DLelemiam na de: groeten van zijn medegedeputeerden, speciaal de heeren Blum, en De 'Casc^n- broot., te hebben overgebracht, in een gloedvolle re.de de beteekenis van de Z. L. M. die hij de zuil noemde welke het gebouw van onzen landbouw schraagt Hij „uitte den wensch dat de landbouw door meer en meer intensieve cultuur van den bodem in ons gewest itnliner vooruitga en aan de spits de Z. L. M. met zijn ijverig bestuur en bekwalmein! voorzitter. Hoe individualistisch wij Zeeu wen ook zijn, toch moeten wij den or ganisatiegeest naar waarde schatten. De heer Fransen v. d. Putte verzekerde den voorzitter van de groote belangstel ling die liet gemeentebestuur van Goes stelt in de Z. L. M. en hare plannen en wijdde een woord van hulde aan den nieuwen voorzitter. De heer van Geuderen Stort preesl de Z. L. M. allsi een Üer krachtigste provin ciale landbouworganisaties van ons land, die in 1914 het eerst aan don oproep van het landboiuwconiité had gevolg ge geven. Met ihet oog op de ernstige tijden die nog komen kunnen drong hij op krachtige eensgezindheid en het verwijderen van den splijtzwam aan. Het vuur dor lei der^ moge overgestort worden in de har ten der leden en telle de Z. L. M. vol gend 'jaar een dubbel aantal leden. Al deze speechen worden mot applaus begroet. De voorzitter dankte de sprekers voor huin sbhoone woorden en zeide dat tijldens de pauze een teekening van het a.s. landboiuwhuis zou worden opgehangen in li 'll! •1 "T"~.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1