De Groote Oorlog. No. 76. Zaterdag 39 Juni 1917. Dertiende Jaargang. Wiim eiken UUIU-. IKUOU- u MIMHffllD. Pit nimmer testaat uit 6 blaflzliflen. EERSTE BLAD, Vóór Vijftig jaar. BIKNEHLAND. m Welk weder zullen wij hebben? Opening van de Staten-Generaal. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor4. Administratie: Boudewljn de WlffesfraafA 135* GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. 1867 - 29 Juni 1917. Het was de 29ste Juni 1867. Geheel de katholieke wereld vierde met uitbun dige blijdschap het achttiende eeuwfeest van den roemrijken marteldood der H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Rome vooral, het gelukkige Rome, dat door het bloed der apostelvorsten is gewijd, het benij denswaardige Rome, dat hun lichamen als zijn kostbare relieken bewaart. Rome was het middelpunt der grootsche wereld- hulde. Duizenden geloovigen, honderden bisschoppen en priesters waren uit alle wereldstreken opgegaan ter heilige stede, om met den hooggevierden Opperherder Paus Pius IX het eeuwgetij te vieren. Deze gelegenheid nu, zoo eenig schoon, om onze geloofshelden door duizenden en millioeuen te doen kennen en ver eeren, had de onvergetelijke Paus uit gekozen om de Negentien Martelaren van Gorcum, die den 9en Juli 1572 ter verdediging van hun katholiek geloof en vooral tér verdediging van het Allerhei ligste Sacrament en van het oppergezag des PauSen hun leven hadden gegeven, plechtig onder het getal der Heiligen op te nemeh. Een reeds lang gekoesterd verlangen van meerdere kloosterorden, welke de verheerlijking van hun held haftige medebroeders eeuwen hadden nagestreefd, van geheel katholiek Neder land en België, dat zijne voor het ware geloof alles opofferende zonen zoo gaarne met de aureool der heiligheid gesierd zag, ja zelfs van geheel de katholieke wereld, die de wenschen der klooster orden en van katholiek Nederland en België steunde en tot de hare maakte, ging daardoor in vervulling. O trdffend, o verblijdend oogenblik! zoo schli-ijft de „Volksmissionaris." Ter eere der heilige en onverdeelde Drie vuldigheid, tot verheffing van het katho lieke geloof en tot uitbreiding van den christen godsdienst, op gezag van onzen Heer Jezus Christus, van de gelukzalige apostelen Petrus en Paulus en op zijn eigen gezag verklaart en bepaalt de Paus, na rijp beraad, na Gods hulp herhaalde- lijk te hebben afgesmeekt, op raad van '.zijn eerbiedwaardige Broeders, de Kardi nalen, Patriarchen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen der H. Roomsche Kerk, die zien in de Eeuwige Stad bevinden, dat de negentien Gorkumsche martelaren, namelijk Nicolaas Pieck van Gorcum, fiiëronymus van Weert, Theodorus van der Eem van Amersfoort, Nicasius Janssen van Heeze, Willehad uit Denemarken, Godfried van Mervel, Antonius van Weert, Antonius van Hoornaer, Franciscus de Roye van Brussel, Petrus van Assche, Cornelius van Wijk bij Duurstede, Leo- nardus Vechel van 's-Hertogenbosch, Nicolaas Janssen, genaamd Poppel, van Welde, Godfried van Duynen van Gorcum, Joannes van Oisterwijk, Joannes van Hoornaer, Jacobus Lacops van Oudenaar den, Adrianus van Hilvarenbeek, Andreas Wouters van Heynoort heilig zijn, en '■schrijft Hij hen in op de lijst der Heiligen. En toen dat pauselijk woord met een zekerheid, welke geen dwalen kent, in de majestueuze Sint-Pieter geklonken kad, steeg er uit de duizenden pelgrims, oMe het heiligdom vulden, een danklied op r „U, God, loven wij voor de heerlijk heid aan de Martelaren van Gorcum geschonken", welk danklied gevolgd werd door de smeekbedeBidt voor ons, H.H. Martelaren van Gorcum, opdat wij waardig worden de beloften van Christus". „En intusschen", zoo zeide in 1867 de Italiaansche levensbeschrijver onzer H.H. Martelaren, „had het kanon van den Engelenburg reeds aan geheel de stad verkondigd, dat de negentien Martelaren van Gorcum in de glorie leefden bij God, gesierd met de schitterende aureool der heiligen. En uit het hart van alle Romei nen ging er een vreugdekreet op, en weldra vermengden zich de toejuichingen van geheel de wereld met den jubel van ■het gelukkig vaderland der glorievolle Bloedgetuigen." Het „gelukkig vaderland": zoo mocht Holland toen wel genoemd worden, wijl het toen straalde in den glans der heilig heid, wijl het toen met fierheid mocht opzien naar zulk een schitterend voorbeeld van geloofsbelijdenis, wijl het toen nog meer dan in het verleden een vertrouw- volle bede mocht richten tot zijn hemel- sche beschermers. En thans na 50 jaren, nu de vereering der H.H. Martelaren een steeds breeder vlucht heeft genomen, nu bij de hulde, aan de andere Nederlandsche Heiligen geschonken, een eereplarts wordt aange wezen aan Gorcum's Heiligen, nu er duizenden en duizenden in den lande dagelijks een of ander gebed tot de H.H. Martelaren van Gorcum richten, nu mogen wij ons vaderland nog gelukkiger prijzen en mogen wij dat geluk uiten door een blijde viering van dit gouden-jubelfeest. Wij hopen dan ook dat den 29en Juni, den eigenlijken verjaardag der heilig verklaring, en den 9den Juli, den dag, waarop jaarlijks hun feest in Nederland wordt gevierd, al onze lezers God zullen danken voor de glorie, aan Gorcum's Martelaren geschonken, en tot de Heiligen zelf met nog meer ijver dan gewoonlijk de bede zullen herhalenH H. Martelaren van Gorcum, bidt voor ons en voor de bekeering van ons vaderland! (Zondagsbl. „Tijd".) Stofa dei diciannove Martiri Goreomiesi, scritta dal P. Agostino da Osimo. 1867. p. 207. Losse Oorlogsberichten. Weinig nieuws. Van de oorlogsterreinen geen nieuws van beteekenis. De Italianen geven het succes, door de Oostenrijkers ten Zuiden van het Sugana-dal behaald, toe. De betastingen in Engeland verdrievoudigd. „L'Information" van 22 Juni bevat een telegram uit Londen, meldende, dat de belastingen in Engeland in den loop van den oorlog, zijn gestegen van 95 francs per hoofd der bevolking op 265 francs. Staking te Parijs. De Parijsche voerlieden hebben dezer dagen 't werk neergelegd. Ook de meeste vrouwen, die werken in de uniformfa- brieken voor de posterijen, staken. In verschillende andere uniformfabrieken is ook het werk nog steeds gestaakt. Ook verschillende douane- en stedelijke ambtenaren hebben een beweging voor loonsverhooging op touw gezet. De toestand in Griekenland. ATHENE, 27 Jnni. Venizelos heeft een kabinet gevormd. Hij zelf is premier en minister van oorlogRipoelis is minister van binnenlandsclie zaken, Politus van buitenlandsche zaken en Koendoeristis van marine. Relletjes in Boedapest. BOEDAPEST, 28 Juni. Gisteravond organiseerden de vereenigde socialis tische arbeiders een betooging op het plein voor het stadhuis, waarbij alge meen, gelijk en geheim kiesrecht geëischt werd. De betoogers, ongeveer 25.000 in getal, trokken dan door de Andrassy, Rekoczy- en Ringstrasse naar het regeeringsge- bouw. Talrijke vensters werden ingewor pen. Kleine groepen trokken tot laat in den nacht door de straten en moesten door de politie uiteengedreven worden. De Conferentie te Stockholm. Het Kopenhaagsche blad Sociaal-demo- kraten verneemt uit Stockholm, dat na afloop van de besprekingen met de af vaardiging der Duitsche minderheid de voorbereidende werkzaamheid van het Nederlandsch Skandinaafsche comité als geëindigd is te beschouwen. De buiten landsche leden behalve Huysmans zullen Stockholm dan ook voorloopig verlaten. Over de hervatting van den arbeid van het comité is nog niets be sloten. Amerika's weermacht. De vliegdienst in de Vereen. Staten wordt snel ontwikkeld 800 leerlingen vliegers zijn reeds over de verschillende vliegscholen verdeeld. Van 25 Augustus af verwacht men, dat 200 vliegers per week hun brevet zulten ontvangen. Het leger omvat reeds 720.000 man. De onbeperkte duikboot oorlog. PARIJS, 28 Juni. De „Echo de Paris" verneemt, dat in de afgeloopen week de toestand, wat betreft den onderzeeërs oorlog, beter was dan in de vorige week. Een Russisch offensief? LONDEN, 28 Juni. Men heeft eenige reden te gelooven, dat de Kussen op twee punten van het front een offensief zijn begonnen. Bomaanval In Palestina. BERLIJN, 28 Juni. De bladen melden, dat zes Engelsche vliegers gisteren 70 bommen op den Olijfberg geworpen hebben. Gelukkig werd niemand gewond, terwijl ook de materieele schade gering is. Als het waar is getuigt het van weinig eerbied voor de heilige plaatsen in Pale stina. Protest. Naar de bladen melden is door België opnieuw bij Z. H. den Paus geprotesteerd tegen de wegvoering van werkwilligen uit België, waarmede de Duitschers trots alle beloften van het tegendeel, voort gaan. De zaak Grlm-Hoffmann. Een lang telegram meldt, dat in den Zwilserschen Nationalen Raad de zaak Grim-Hoffmann behandeld is. De presi dent, Bühler, verklaarde, dat de zaak in den korst mogelijken tijd was afgehan deld geworden, en dat wel zonder eenige inmenging van buiten. Thans had nie mand het recht nog iets van de Zwit- sersche regeering te verlangen. De presi dent van net neutraliteitscomité, Spahn, zette daarna uiteen, dat Hoffmann slechts voor den vrede liad willen werken, zon der een afzonderlijken vrede tusschen Rnsland en Duitschland te ^villen bevor deren. Derhalve kan ook niet gezegd worden, dat de handeling van Hoffmann tegen de neutraliteit was. „De Tijd." Beschieting van Duinkerken en Ostende. BERLIJN, 28 Juni (DuitscliLeger- bericht). Zware batterijen beschoten gisteren met zichtbare uitwerking de Engelsch-Fransche havenvesting Duin kerken. Tal van schepen in alle haast buitengaats. Als weerwraakmaatregel nam de vijand Ostende onder vuur. Mi litaire schade werd hier niet veroorzaakt. In de Engelsche loopgraven aan de kust richtte de beschieting door onze artillerie en mijnenwerpers hevige ver woestingen aan. Jan Olieslagers. Uit Havre wordt gemeld, dat de be kende vlieger Jan Olieslagers, die reeds ridder der Leopoldorde is en het oorlogs- kruis kreeg, wederom eervol vermeld is, wijl hij twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten heeft. Rondom ex-koning Konstantljn, Volgens den Griekschen gezant in Zwitserland stelde men den koning een verblijf in Denemarken, Engeland of Zwitserland voor, naar keuze. De koning heeft toen Zwitserland gekozen en de gezant verklaarde met nadruk, dat de koning behoefte aan rust had. Daar hij als particulier wenscht te leven, ontvangt hij geen journalisten. Wat het incident in Lugano betreft, het opstootje was op touw gezet door een Serviër, die vroeger in Griekschen dienst had gestaan. De „Basler Nachrichten" meldt, dat ex-koning Konstantijn van Griekenland zich vestigen zal in de Chartreuse bij Thun. Het slot behoort aan den Prui- sischen Freiherr yon Zedwitz, die in het veld staat. Het is nog niet zeker, hoe lang de koning in Zwitserland zal ver blijven. Omtrent den hoofdschuldige van de relletjes te Geneve, den 17-jarigen Ge- neefschen burger Jean Lozoron, wordt nog bericht, dat hij uit Frankrijk, waar heen hij was gevlucht, is teruggekeerd en zich op het politiebureau te Genéve heeft aangemeld. Te Antwerpen. De heer M. Vintges, uit Antwerpen, in Nederland teruggekeerd, deelde aan „De Grondwet" o.m. het volgende over den toestand aldaar mee „Dat het voor de Antwerpsche bevol king nijpend wordt en de honger bij velen voor de deur staat, kan men begrijpen, als men de volgende prijzen nagaat. Voor algemeene ondersteuning krijgt een ieder 9 brooden per week voor 4 personen, voor de rest moet ieder maar voor zichzelf zorgen. Hoe dat gaat, kan men wel begrijpen, als men weet' dat spek kost fr. 19, aardappelen fr. 2.50, witte en bruine boonen fr. 12, bloem fr 15, rijst fr. 18, chocolade fr. 36. thee fr. 40 kof fie fr. 32, groene zeep fr. 16, alles per K.G. Een stukje kwatta kost fr. 1.25, een stukje zeep fr. 3.75, een zak suiker fr. 600-—800, een paar schoenen fr. 65—100. Men begrijpt, dat bij zulke prijzen schraalhans keukenmeester is. Over den algemeenen toestand wist de heer V. slechts mede te deeleu, dat de Duitschers nog steeds doorgaan met talrijke en zeer sterke verdedigingsmid delen rond Antwerpen aan te leggen en de forten te verbeteren. Dezer dagen zijn op last van de Duitsche overheid alle telefoontoestellen weg gehaald en naar verschillende plaatsen nabij de Nederlandsche grens overge bracht, om daar voor legerdoeleinden te dienen. De hoofdzetel der Duitchers te Antwer pen is thans van het Gouvernementsge bouw op de Groenmarkt overgebracht naar een van de paleizen op de Kunstlei No. 98, terwijl het burgerlijke bestuur siuds 7 Juni is verhuisd naar het hotel „Metropole" hoek Leistraat-Kipdorpvest. Vredeswenschen. De vergadering van gedelegeerden van de katholieke arbeiders en arbeid- stersvereenigingen te Nürenberg pleitte, met betrekking tot de oorlogs- en vredes- quaestie, voor de voortzetting van de vredespolitiek, gelijk die in het vredes aanbod van 12 December tot uiting ge komen isgeen veroveringen, geen ver plettering van vreeuide naties doch ver zekering van het bestaan en van de vreedzame verdere ontwikkeling van Duitschland. Voorts verlangt de confe rentie een wereldvredebond, die alleen den gewenschten duurzamen vrede kan brengen en alle plannen van wereld heerschappij vernietigt. Naar Miinchen. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk in de eerstvolgende dagen München bezoeken zullen. Het geldt niet alleen een gewoon beleefdheidsbezoek,- want graaf Czernin en eenige ambtenaren van Het ministerie van buitenlandsche zaken zullen daarbij tegenwoordig zijn. Ds ex-Tsaar en zijn gezin. Daar er zoo buitengewoon velé zomer gasten in Tsarskoje sjelo vertoeven, zijn bijzondere maatregelen genomen om den ex-tsaar en zijn gezin voor eveatuselc indiscreties te vrijwaren. De ex-tsaar jaag slechts eiken dag des ochtends en "des avonds twee uur lichaamsbeweging ne men. Een militair escorte volgt op 25 pas afstand al' zijn bewegingen. De kinderen mogen afzonderlijk in de buitenlucht. De ex-tsaar en zijn gemalin moeten twee keer per dag voor het raam; ver schijnen en zich aan den officier, die de wacht commandeert vertonnen. Eeln drievoudig troepenoordon omringt het pa leis. De minister van justitie heeft de groot vorstin Maria Paulowna toegestaan den Kaukasus waar zij gedurende zes wéken in haar eigen huis gearresteerd was te verlaten en naar Finland te gaan. Nader meldt men dat de revolutionai ren te Kroonstadt met aandrang den ex- czaar -gedagvaard hebben voor een recht bank. Men is benieuwd of de regeering aan den eisch zal toegeven. Verwachting tot den avond van 30 Juni Meest zwakke tot matigen, veranderlijken wind. Meest zwaarbewolkt met tijdelijke op klaringen; waarschijnlijk regen- of onweers buien. Weinig verandering van temperatuur. Donderdag |28 Juni heeft H. M. de Koningin, na met het gewone ceremonieel van 'Haar Paleis naar de Ridderzaal op hof te 's-Gravenhage te zijn gereden, ver gezeld van den Prins-Gemaal en na aan den jngang der zaal door de Commissie van ontvangst uit de Staten-Generaal te zijn verwelkomd met de navolgende troonrede de nieuwe zittingsperiode der Staten-Generaal geopend Mjjne Heeren! De ontbonden Kamers der Staten-Gene raal hebben bijna eenstemmig de wensche- ljjkheid uitgesproken, dat de voorschriften der grondwet ten aanzien van het kies recht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbjj blijk is gegeven vau zeldzaam onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Ge- raal, die heden bijeenkomen, te beslis sen of het aangevangen werk zal' wor den voltooid. Andere politieke wetsont werpen zullen niet bjji U worden ingediend. Gij zult volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vre de ons voorleggen. Indien de door mil- lioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblijft zullen bij voortduring velerlei of fers van het Nederlandsche volk moeten worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volken is 'opgelegd, vertrouw ik, dat zij bereidwillig zullen wórden- gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen, niet zorgwekkend is te noemen, blijft toch aanzienlijke versterking der geld middelen onvermijdelijk. Aan onze lajicP en zeemacht, die reeds1 zoo langen tijd gereed staan onze onafhankelijkheid te verdedigen, breng ik mijn warmen dank. De banden tusschen moederland en ko loniën zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleven. De betreffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levende in de bevolking van Nederlandsteh-Indië, zijn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ont wikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondge bied dier Koloniën zal mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buitenland sche mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel dat tot dankbaarheid ptemt, wjj( vergeten niet dat zoolang 'de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zijne uiterste krachten te geven voor zijne vrij heid en zijne onafhankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede is mijn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting del Staten Generaal te zijn geopend. Met hetzelfde ceremonieel waarmede zij was binnen gekomen, vertrok Hare Ma jesteit weder naar Haar paleis. Nader meldt men De plechtigheid der opening van de Staten-Generaal bracht een zeer talrijke menigte op de been langs den weg, welke de Koningin, vergezeld van den Prins, ge zeten in den gouden galakoets volgde van het paleis Noordeinde naar het Bin nenhof. Onderweg werd H. M. levendig toegejuicht. De Koningin-Moeder sloeg van het bal- con van haar paleis het voorbijtrekken van den stoet gade. De vergaderzaal bood een geheel an deren aanblik dan de laatste jaren, door dat de troon werd verplaats van voor de schouw naar de Z. W. lengtemuur. De voorlezing van de troonrede duurde drie minuten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1