ihade. De Groote Oorlog. mts! Mo. 75. Donderdag 38 Juni 1917. Dertiende Jaargang. LUKE EN HEID. UOEN GULDEN December 1909, Rijnstraat 11. T. A. TEN CATE. Bevelandsche Ver- (fonds f 10042.80'. en alle Bestuurs- iBEEKE, Voorz. >ENj,BoSCH, Seer. TE KOOP ekwaam Keukenmeisje, iERMEISJEi Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. Onder den grond. BINNENLAND. Welk weder zullen wij hebben Landbouw en Veeteell «Itfooft 039 bij D. DE REGT, Baarland- tegen 1 Augustus of eerder iswerk te verrichten. Loon vrij en verval, bij Mevrouw S, „Rijnoord", Woerden. v r a a g d een net in den winkel, bij A. F. R- RP, Goes. ME ZEEUHSCHf COÜMI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten ƒ1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóót half een uur 's namiddags. Kantoord. Administratie: Boudewljn de Wlffestraaf A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij, abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Wegens den feestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus, den 29en Juni a.s. te vieren als Zondag, zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" niet Vrijdagnamiddag, maar ZATER DAGVOORMIDDAG a.s. verschijnen. Losse Oorlogsberichten. De strijd in het Westen. BERLIJN, 26 Juni. Aan beide zijden van het front artilleriestrijd op vele plaatsen. Op enkele plaatsen richtte het vuur zich tot de infanteriestellingen, meestal om verkenningsaanvallen, die op enkele punten tot gevechten leidden, voor te bereiden. De loopgraven bij Vauxaillon zijn krachtig beschoten. Bij Hurtebise een Fransche aanval, waarbij de vijand in eenige onzer loopgraven binnendrong, waaruit hij grootendeels weer werd verdreven. De toestand in Spanje. LONDEN, 26 Juni. Volgens een tele gram uit Madrid heeft de ministerraad besloten voor het geheele land den staat van beleg af te kondigen. De toestand in Rusland. Uit Berlijn wordt gemeldDe „Vor- wiirts'' publiceert een telegram, dat gis teren uit Petrogrado werd afgezonden aan Ebert, den voorzitter der partij en hetwelk luidtIn opdracht van den raad van arbeiders en soldaten deelen wij mede, dat de raad van gedelegeerden in de op 2 Juni gehouden vergadering be sloten heeft om een internationale so cialistische conferentie te Stockholm tussehen 28 Juni en 8 Juli te beleggen. (w. g.) TSCHEIDZE, voorzitter. De arrestatie van een katholiek professor in Rusland. Naar bladen te Petrogrado melden, is dr. Trzeciak, professor aan de Katholieke academie voor geestelijken te Petrogrado gevangen genomen. Volgens de „Wjetschernoje Wremja" zou deze inhechtenisneming in verband staan met een artikel in het „Berliner Tageblatt", dat onder den titel Dante's hellepijnen in Rusland" een schrikkelijk beeld ophangt van het leven der Oos- tenrijksehe en Duitsche krijgsgevangenen in Rusland Dr. Trzeciak, heeft destijds de kampen persoonlijk bezocht en liet lijden der gevangenen met eigen oogen aanschouwd. Dr, Trzeciak zond hieromtrent verslag aan den generalen staf, waarna, op on verklaarbare wijze het beschuldigings materiaal in bezit kwam van genoemd Berlijnsch blad. (Maasbode.) Vertrek uit Rusland. Uit het RussischZweedsche grensstati on Haparanda wordt aan het „Aftonbla- det" geseind„Een opvallend groot aantal vrouwen en kinderen afkomstig van Petersburg hebben gedurende de laatste dagen de Zweedsche grens gepasseerd. Men brengt deze omstandigheid in ver band met aanstaande ernstige gebeur tenissen." 201 - „Dikwerf ook keerden priesters, de be nedenste verdieping verlatende en hun weg door de bovenverdieping nemende, langs 'n pul naar de oppervlakte terug en gingen, met gevaar van hun leven, geleid door1 'n vurig christen, langs de muren voortslui- pende, de vertroostingen en den bijstand hunner bediening brengen aan sterven den, de vaders, de moeders, de echtge- nooten, de zonen of de dochters hunner vervolgers. „Toen de storm bedaard was, toen de laatste van de opperhoofden der moorde naars zijn hoofd, gebracht had op het schavot, dat hij met bloed gedrenkt had, konden de verdachten eindelijk uit de in gewanden der aarde te voorschijn komen. De onderaardsche kapel van Sint-Gertrudis had geen reden van bestaan meer, en de sombere gewelven, door ingewijden bekend onder den naam van „de geheime crypte", werden verlaten, zonder dat ech ter het geheim van die schuilplaats ver raden werd, die zoovele slachtoffers ge red hadden. Arrestaties te Hamont. Naar de „Nieuwe Rott." verneemt zijn te Hamont de burgemeester, diens echt- genoote en zuster, zoon en dochter, pater overste van het klooster, profescor Bal lings, de hotelhouder G de veldwachter, benevens nog vijf andere inwoners dooi de Duitschers gearresteerd en naar Maes- eyek gebracht. Deze arrestatie wordt in verband gebracht met de aanhouding van een gewezen Nederlander te Hamont, die te Budel werkzaam was en zoodoende geregeld over de grens kwam. Hij werd verdacht van overbrenging van geestelij ken uit België naar iNederland. Vermoed wordt, dat nij, in 't nauw gebracht, ten opzichte van bovengenoemde personen mededeelingen aan de Duitschers heeft gedaan. Het resultaat van den duikbootenoorleg. Naar verluidt zijn sinds 1 Februari 1917 tengevolge van oorlogsmaatregelen der centralen 3.655.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. De Leipziger „Neueste Nachrichten" van 21 Juni berichten nu, dat sinds het begin van den duikboot oorlog niet minder dan 8.639.500 ton is vernietigd. Schepen Verbrand. Naar uit Genua aan de „Corriere della Sera" wordt gemeld, zijii vijf groote met koopwaren geladen stoomschepen door een brand vernield. De oorzaak van de ramp is onbekendde schade is aan zienlijk. Koning Nikita. Volgens bericht uit Parijs is de ge- zondheistoestand van Koning Nikita van Montenegro in ernstig gevaar. De koning lijdt aan hevige zenuwach tigheid en sterke moreele depressie. Op advies der artsen begaf hij zich naar Vichy. Voor Kanonnen. Het Domkapittel te Keulen heeft de groote keizersklok, die in den Dom hangt, afgestaan om haar in kanonnen om te gieten. De klok was uit 22 Fransche kanonnen, in 1870 veroverd, gegoten. Met haar verdwijnt een geweldig stuk Duitsche nationale trots. De Conferentie te Stockolm. Berichten uit Petrogiad melden, dat op verzoek van de Fransche kameraden, die niet bijtijds kunnen overkomen, de internationale socialistische conferentie is uitgesteld. „Sinds eenige jaren zijn de laatste ge- loovigen, wien zij tot schuilplaats ver strekten, heengegaan, een geheim mede nemende, dat tegenwoordig nog slechts aan drie of vier personen behoort. „Waarschijnlijk zal het met den laatste van ons uitsterven. Niet dat wij er belang bij hebben liet te verbergen, maar omdat het nutteloos is voor het tegenwoordige geslacht, dat, naar wij hopen willen, niet meer zulk een droevig bewogen; tijdperk zal behoeven te doorworstelen." .„Ik hoop het met u," sprak George, „hoewel, om u de waarheid te zeggen, de leiders der republikeinsche partij, de redenaars in de clubs, en velen van die vreemdelingen, waarvan het sinds de capi tulatie in Parijs wemelt, mij zeer weinig vertrouwen inboezemen." De pastoor slaakte een zucht; het was gemakkelijk te hegrijpen, dat ook hij niet volkomen overtuigd was van de verbe tering der democraten. Hij wilde juist voortgaan met de ver klaring van zijn plan om alle verder ge sprek over dat onderwerp af te snijden, toen juffrouw Rosa aan de deur klop te met een overhaasting, die niet in hare gewoonte lag. „Binnen!" riep de pastoor. „Achmijnheer pastoor", riep zij, de Nieuw Oostenrijksch kabinet. In Oostenrijk is een nieuw zaken- ministerie opgetreden, dat zich zooveel mogelijk afzijdig zal houden van de bin- nenlandsehe politieke geschilpunten en zich bezig houden met het doen afwikke len der voorl-oopige begrooting, de verlen ging van het mandaat der afgevaardig den en de verkiezing voor de delegaties (lichamen, die de gemeenschappelijke Oos- tenrijksehe en Hongaarsche kwestie be handelen). De minister-president is dr. Seidler, door den Keizer met den titel van geheim raad vereerd. Aan de leden van het (vo rig)) kabinet Glam Martmits schonk de Keizer groote onderscheidingen. Het „Neues Wiener Tageblatt" meldt: De afgetreden minister-president graaf Clam 'Martinits, idie van plan is in den militairen dienst terug te koeren en dooi den keizer tot overste benoemd werd, is, naai- verluidt, voor den post van gou verneur-generaal van Montenegro met den zetel Cettinje bestemd. Een voorval in de loopgraven. De „Daily News" schrijft: „Op een deel van het front, waar de Engelsche en de Duitsche linies zeer dicht bij elkander liggen, hadden schermutse lingen plaats" gehad en een van onze mannen lag ernstig gewond in Niemands land. Zijn gekerm was oorzaak, dat vele van zijn kameraden verlof vroegen om hem te mogen gaan halen, maar de offi cier weigerde, omdat dit een zekere dood zou beteekenen voor den man, die het wa gen zou buiten de loopgraven te komen. Maar terwijl hij naai- een middel zocht om den man te hulp te komen, viel zijn oog op een zwervenden hond, die gewoon lijk in de Duitsche en de Engelsche loop graven rondzwierf. Hij krabbelde op een briefje de woorden: „Wilt ge toelaten, dat wij dezen man halen?", bond het briefje om den nek van het dier en joeg hem naai- de Duitschers. Het antwoord kwam spoedig: „Wij geven u vijf minuten!" En de gewonde werd gered". Aardappelen. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis deelde Bridgeman, de vertegenwoordiger van den minister van voedingsmiddelen mede, dat met Neder land een overeenkomst getroffen was om Engeland een gedeelte van den aardappel oogst af te staan, hetwelk naar hij hoop te beschikbaar zou zijn vóór de Engel sche oogst wordt binnengehaald. De Mijnwerkersstaking in Limburg. In de omgeving van Kerkrade is men voor het grootste deel aan het werk ge gaan, te Kerkrade zelf nog niet. De sta king neemt gaandeweg af, dank zij de rus tige maar flinke actie van den Chris- telijken mij:nwerkersbond. De stakende Bel gen zijn naar de kampen teruggevoerd. handen ten hemel opheffende, uit, „de voorzeggingen gaan in vervulling; men vermoordt elkander in Belleville". „Groote Hemel I wie heeft u dat ge zegd?" „Iedereen,mijnheer pastoor; sedert van ochtend is men aan het schieten; er zijn twaalf generaals gedood en meer dan twintig duizend man buiten gevecht ge steld". „Genadige Hemelen mijn vader is nog niet te huis", riep Geo-rge uit; „als hem maar geen ongeluk overkomen is!" „Misschien is hij al reeds boven", her nam de pastoor, wiens gelaat een smar telijke ontroering uitdrukte. „Daar moot ik mij terstond van over tuigen I" riep- George, haastig het kleine vertrek verlatende. Hoofdstuk IV. Bij het' verlaten van de rue des Feuil- lantines, waar hij zoo dicht, zonder het te weten, langs -het huis gekomen was van den man, dien hij zoo hardnekkig sinds, de hoogten van Montmartre achter volgd had, ging Laurier, meer bekend onder den kenmerkenden doch ondich- terlijken bijnaam van Trekbeen, de rue Saint-Jacques op, en een nauw steegje inslaande, bleef hij na eenige passen De staking bij de „Sphinx". Men meldt uit Maastricht dato 26 Juui De staking in de glasfabrieken „De Sphinx" is opgeheven. Gisteren heefc de directie de eischen van de stokers en de fondeurs ingewilligd, zoodat deze arbei ders 35 cent per dag meer zullen ont vangen. Hedenmorgen zijn de stakers weer begonnen, zoodat de glasblazerij, die reeds sedert Zaterdag stop stond, aan staanden Donderdag weer kan werken. (Msbode.) Jhr. Lobman tijdelijk voorzitter. Daar de ongesteldheid van het Kamer lid de heer Lieftinck nog voortduurt, zal, naar thans vaststaat, niet hij, doch het Kamerlid jhr. mr. de Savornin Lobman, na den heer Lieftinck het oudste lid in jaren, het voorzitterschap der Tweede Kamer bekleeden in het nieuwe, Don derdag te openen, zittingtijdperk der Staten-Generaal, totdat de nieuw te benoemen voorzitter zijn ambt zal hebben aanvaard. Schadeloosstelling. Door ons werd Dinsdag het navolgend telegram ontvangen dat wij aanstonds bulletmeerden DEN HAAG. (Officieel.) Na langdurige gedaehtenwisseling in zake de op 22 Februari vernietigde Nederl. schepen zijn de Nederlandsche en Duitsche regeering tot overeenstemming gekomen. Ter ver vanging van de verloren gegane schepen zal de Duitsche regeering aan de Nederl. regeering afstaan Duitsche, zich op het oogenblik in Nederl.-Indië bevindende schepen, in waarde gelijk staande met de vernietigde schepen. Daartegenover zal de Nederl. regeering aan de Duitsche regeering een som overmaken, gelijk staande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzekeringssommen. De Duitsche re- geering zal voortgaan met aan de leden der bemanningen van de vernietigde schepen gezondheid en goederen te ver goeden. De „Hilversum" op een mijn geloopen. Naar wij vernemen, is te Amsterdam bericht ontvangen, dat de „Hilversum", een stalen schroefstoomboot bruto 1505 en netto 926 tons, gebouwd in 1883, eigendom van de Stoomvaart Maat schappij „Oostzee" te Amsterdam, in het Engelsche Kanaal op een mijn geloopen en gezonken is De bemanning is te Mil ford geland. Nadere bijzonderheden om' trent de lading en doel van de reis zijn niet ontvangen. De Conferentie te Stockholm. „Het Volk" meldt: Zondag is dhr. Vlie gen als lid van het Internationaal So cialistisch Bureau Voor cenigen 'tijd naar Stockholm vertrokken, ter aflossing van Troelstra en Albarda, die wegens de ope ning der nieuwe Kamerzitting tijdelijk naar Nederland terugkeeren. staan en klopte op bijzondere wijze te gen een vensterluik van een armoedig uitziend huis, boven welks deur aan een ijzeren stang knarsend een roo-de lantaarn wiegelde, waarop met groote zwarte let ters geschilderd stond: Taverne de l'Espé- rance. Er volgde geen antwoord, maar men hoorde een binnen grendel Wegschuiven en de deur ging open. Trekbeen scheen er zich in het min ste niet -over te verwonderen, dat hij nie mand zag; hij sloot -de deur achter zich dicht en begaf zich maar het einde van een smalle gang, Verlicht door een vier kante opening bijna gelijkvloers, die tot venster diende aan een dier krotten, waar de oud-misdadigers, de zakkenrollers, de donkaards en in het algemeen al de lie den zonder middel van bestaan, die re den hebben zich verborgen te houden, gewoon zijn bijeen te komen. Het. was niet de eerste maal, dat Lau rier den nacht kwam doorbrengen in dat speelhol, hetwelk zoo algemeen als een gevaarlijke herberg in de wijk bekend stond; hij klom vier óf vijf treden, af en trok aan een veltig eind touw, dat buiten hing. In gewone tijden kwam men de. herberg .niet op die wijze binnen, men moest zich Verwachting tot den avond van 28 Juni Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelij ken wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering van tempe ratuur. Aardappelen. In overleg met de regeering heeft de Groente-Centrale besloten zoolang "Enge land -(overzee) zijn percentage van vroege aardappelen niet afneemt en dus- die prij zen der aardappelen zoo zijn, dat de telers onmogelijk uit kunnen komen, voor de eerste 6 dagen 2 cent per kilogram bij' te passen. Dit kost de groente-Centrale een aanmerkelijk bedrag dat in de tiendui zend guldens zal loo-pen, doch bet ver langen 'om den aardappeloogst te bespoe digen gaf in dezen den doorslag. De broodkaart. van de 18e week loopt van 22 tot en met 30 Juni. Mosselen voor Duitschland. Vernomen wordt, dat Duitschland dit jaar geen gezouten mosselen wenscht te ontvangen, daar er in Duitschland niet voldoende aftrek voor is. Als Duitsch land weder gezouten mosselen wil heb ben dan zal de exploitatie door Duitsch land zelf ter hand worden genomen. Goes. De afdeeling Goes van de Zeeuwsche Landbouwmaatsch. kwam Dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergli van 'sHeer Arendskerke. Spreker deelde in zijn openingswoord mede, dat de Algemeene Voorzitter der Z. L. M. ondanks zijn belofte om deze vergadering bij te wonen, wegens drukke bezigheden niet aanwezig kan zijn, even min als de secretaris, de heer Slegt, die insgelijks door drukte is verhinderd. In zijn plaats treedt nu op de heer De Roo. Uit de agenda zal den leden blijken, dat er alleszins reden was, deze verga dering te beleggenhet landbouwhuis en de hooivordering zijn punten van groot belang. Te betreuren is het dus) dat de vergadering niet beter bezet is. Daarna gaf de voorzitter een overzicht van den stand der gewassen. De voor den landbouw goede wintet werd gevolgd door een slecht voorjaar, terwijl de daarop volgende droogte in het bijzonder voor den hooibouw niet gunstig was. De hevige onweders met daarmede ge paard gaanden hagelslag, hebben speciaal in de afdeeling Goes vele hectaren veld vruchten beschadigd, wat des te meer te betreuren valt, nu het productiever mogen van den grond zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd in deze abnor- doen herkennen en het Wachtwoord op geven; want de gewone bezoekers van het hol liadiden te veel bijzondere rede nen, even goed bekend aa'n hun hospes als aan hen zeiven ,om onvoorziene be zoeken te duchten, die onaangenaam had den kunnen wezen, om zich niet door tal van voorzorgen te omringen, die hun bij eenig dreigend gevaar hel, middel zou den verschaft hebben om ,lo ontvluchten. Op het oogenblik, dat -de ideur ppenging, steeg er uit -dat hol een dikke walm op-, doortrokken met de scherpe lucht van tabak en absinth, en te midden van een blauwachtigen nevel wendden oen hon derdtal drinkers, gezeten aan lange met glazen en flesschon bedekte tafels, be kommerde blikken naar den nieuw aan gekomene. Een plotselinge stilte volgde op het gegons, dat zoo'even buiten hoor baar was, en uit gewoonte sprongen eeni ge kerels met galgentronies van hunne zi tplaatsen op en naderden een breed en uitgang, waarlangs het gemakkelijk was, zonder bemerkt te worden, kleine dood- sche stegen te bereiken, die achter de groep houten kramen liepen, waartusschen der herberg beklemd stond'. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1