Dinsdag 86 Juni 1917. Dertiende Jaargang. No. 74. Mijil alken MUNBAG-.JWBOK- tn tUKUUNI. BINNENLAND. Landbouw en Veeteelr UIT ZEELAND. Sociale Berichten. Welk weder zullen wij hebben? Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10, Afzonderlijke nummers 5 cent, (dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een (iur s namiddags. Kantoor v.d. Administratie: BoudewIJn de Wltfastraat A 135' GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reelameberichten |25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Wegens den feestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus, den 29en lunl a.e. te vieren als Zondag, zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" niet Vrijdagnamiddag, maar ZATER DAGVOORMIDDAG a.s. verschijnen. (SLOT.) Is de Roomsch-Katholieke Kerk, be waarster van den christeliiken geest en de christelijke traditiën, afkeerig van de moderne lichaamscultuurhet „waarom" werd in ons vorig nummer uitvoerig aangetoond daaruit volgt allerminst, dat een gepaste lichaamsoefening door Haar uit den booze wordt geacht. Neen, niet bij de stofvergoders van onzen tijd, niet bij de belijders van het moderne heidendom, maar bij het Christendom, bij de Kerk, die niet aarzelt de goede beschavende elementen der oudheid ook in de sport te aanvaarden en door Haar aanraking veredeld, toe te passen, vindt de schoone klassieke spreuk „een gezonde geest in een gezond lichaam" in de harmonische ont wikkeling van lichaam en geest de verwezenlijking. De Kerk ontving van Haren Heer en Stichter, den Godmeusch Christus, de juiste kennis van 's menschen waarde en beteekenis in de natuurlijke zoowel als in de bovennatuurlijke orde. Daar door leerde Zij als ideaal beschouwen en Haren kinderen bij de opvoeding voorhouden niet den schoonen hei dense hen menscli, wiens zorgen en behoeften, wiens doel en streven zich bepalen tot het aardsche tijdelijke leven, maar den volmaakten Christelijken mensch, geschapen met een sterfelijk lichaam en een onsterfelijke ziel, den mensch, wiens doel en streven gericht zijn op een eeuwig leven hiernamaalsin het gezelschap en de aanschouwing Gods. Daar nu, in het algemeen gesproken, de mensch het best aail zijn bestemming zal beantwoorden, wanneer de krachten van zijn lichaam en zielen harmonisch samenwerken en zijn geestelijke hoe danigheden zich het gemakkelijkst en gelukkigst zullen ontplooien, als het lichaam gezond en krachtig is en vaardig tot den dienst des geestes, zo.o volgt daaruit reeds vanzelf, dat eene rede lijke, gepaste lichaamsoefening, welke de spieren sterkt, de zenuwen staalt en als het ware nieuwe levens kracht in de aderen doet stroomen, nuttig en heilzaam is en derhalve nimmer door de Kerk wordt verboden, integendeel wordt toegestaan en aangemoedigd. Er is dan ook geen Katholiek opvoedings instituut vau eenige beteekenis, hetzij seminarie of college, hetzij kostschool of internaat, waar sport en spel niet een voorname factor uitmaken van het opvoedingssysteem. En waar tot zelfs binnen de muren van het Vatikaansche paleis en tot onder de oogen des Pausen sportdemonstraties worden gehouden tot vóór den oorlog gaven Katholieke Italiaansche turnver- eenigingen herhaaldelijk sportuitvoerin- gen op het Damasusplein in het Vati- kaan daar kan men toch moeilijk volhouden, dat de Kerk gezonde lichaams oefening schuwt. Maar, wat hoofdzaak is, moet hoofdzaak blijven en zooveel hooger als de ziel staat hoven het lichaam, zooveel hooger staat ook de cultuur der ziel boven de cultuur des lichaams. Hoofdzaak is niet het trainen van het lijf, doch het vormen en kneden van het karakter, het scherpen en ontwikkelen van het verstand, bovenal het sterken en stalen van den wil, opdat de jongeheden, den rijperen leeftijd ingetreden, met de hulpmiddelen van den godsdienst toegerust, aan een s t e r k e z i e 1 de kracht ontleenen, het lichaam in den strijd der hartstochten ongerept te bewaren. Voor den christen is dan ook hel „mens sana in corpore sano" niet een wet die geen uitzonderingen zou toelaten. Of worden niet vaak in dit ondermaan- sche groote zielen gevonden in een zwak omhulsel, echte parelen in een brooze schelp Sleepte de als wijsgeer en theo- tóog beroemde Leonardus Lessius, het beraad der Leuvensche universiteit ('j" 1623) niet schier gansch zijn leven een zwak en ziekelijk lichaam met zich Woonde niet in het door een slepende ziekte als gebroken lichaam van Sinte Lidwina van Schiedam eene ziel, stralend van heiligheid Wij lazen eens het graf schrift van een man, die tijdens zijn leven uitblonk door dichterlijke gaven en rijke letterkundige talenten, maar uitwendig misvormd was. Het luidde: Rechtschapen was de man, Ofschoon niet recht geschapen; Wat recht was ging omhoog, Wat krom was, bleef hier slapen. Welk een voortreffelijke les ligt in deze ongekunstelde woorden opgesloten. „Wat recht was", de ziel, het edelste, het voornaamste deel van den ontslapene ging omhoog naar zijn Schepper en oor sprong, God! „Wat krom was",het min dere deel, het omhulsel, het stoffelijk overschot bleef hier achter om in den schoot der aarde den dag der opstanding te verbeiden. Wat baatte het ten slotte, al was dat lichaam geoefend en getraind op de meest moderne wijze, wanneer de ziel was verwaarloosd Dat is dan ook de reden waarom de Kerk de sport en het spel door Haar jongere kinderen zooveel mogelijk in eigen kring, in eigen corpora ties wil zien beoefend, dat het motief voor het oprichten b v. van een R. Kath. Voetbalbond. Geen separatistisch drijven of andere onedele drijfveren zetten Haar aan tot dit werk, maar alleen de zorg, om voor haar kinderen bij alle lofwaardig streven naar lichaamsontspanning en li chaamscultuur het bezit te bestendigen van het hoogste goed, dat de mensch hier op aarde bezit: een reine ziel. Die zijnen Schepper weer te geven, gelijk hij ze van Hem ontving, ziedaar ten slotte wat alleen den mensch ter harte mag gaan en waarbij de zorg voor al het andere niets beteekent. Gelukkig, dat er nog een Kerk is, met goddelijk gezag bekleed, die bij het dol driftig najagen eener moderne lichaams cultuur èn opvoeders èn dengenen die opvoeding ontvangen, het woord van den Meester voor houdt„wat baat het den mensch, zoo hij de geheele wereld wint, wanneer hij schade lijdt aan zijne ziel Want dit zal naklinken in veler harten hen doen erkennen dat er bij alle cultuur slechts één „cultus", één eeredienst is, die van den Schepper, zooals het Chris tendom Hem leert aanbidden, liefheb ben en dienen. Losse Oorlogsberichten. Aan het Engelsche front. Generaal-majoor Maurice deelde in een interview mede, dat op 25 K.M. na, het geheele thans door de Engelseben bezette i'rout ter lengte van 130 K M. uit voormalige Duitsche loopgraven be staat. Alle heuvelruggen zijn thans in handen der Engelschen, hetgeen een enorm verschil in de dagelijksche ver liezen der Engelschen tengevolge heeft. Toen de Duitschers destijds op 't Wes telijk front tot het defensief overgingen, om al hun krachten voor een offensief op het Oostelijk front te concentreereu, hebben zij natuurlijk hun linies zoo voordeelig mogelijk gekozen. Dit voor deel is hun echter thans ontnomen en over het geheele front bezetten de En gelschen thans de voordeeligste posities. Een vredesgerucht. Mgr. Heylen, die de inrichter der Eu charistische Congressen is (waarvan het laatste te Weenen heeft plaats gehad) en nog steeds uitmuntende betrekkingen onderhoudt met zeer hooggeplaatste Oostenrijksche geestelijken, heeft aan zijn omgeving verteld, dat na den 15en Juli een wapenstilstand tot stand zal komen, waarop, na zoowat 6 maanden lange besprekingen, eindelijk vrede zal worden gesloten. Volgens Extrabladet moet Koning Constantijn hebben besloten zich als landheer op het Deensche eiland Fuenen te vestigen. De toenemende anarchie in de Russische provinciesteden. De in de Finsche hoofdstad Helsingfors verschijnende couranten bevatten dage lijks berichten uit Petersburg, waaruit blijkt, dat de ongeregeldheden in de Russische provincie-steden voortdurend in aantal en omvang toenemen. De Rus sische burgerlijke pers schrijft deze onlusten toe aan de actie van de radicaal- socialistische Bolsjewiki-groepen, waar onder Lenin een krachtigen invloed bezit. Uit verschillende deelen des lands komen berichten binnen omtrent werk stakingen, plunderingen en een toenemend aantal gevallen van berooving. De meeste provinciale gouverneurs vragen eene versterkte militaire bezetting aan, ten einde de orde te kunnen herstellen. Van de grens. Om nog beter te beletten, dat Duit sche soldaten en Belgische jongelingen over de grens komen, is men op ver schillende plaatsen bezig een vierden elec- trischen grensdraad te spannen. (T. C.) De beroemde keizerklok van. den, Keulschen Dom, die 543 centenaren weegt, en in 1887 uit 20 Fransche kanonnen uit een veldslag 7071 gegoten yvas, is door het Domkapittel gratis aan het le ger afgestaan. De klok moet wegens haar grootte aangeboord en doorgezaagd wor den, welk werk 8 weken duren zal. Opening Staten-Generaal. De „Staatscourant" bevat het program ma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal op Donderdag 28 Juni a.s. H. M. zal te één uur van bet paleis rijden door de Heulstraat, het Lange Voor hout en den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Bij den terugtocht wordt de zelfde weg genomen. Dezelfde „Staatscour." bevat de maat regelen van orde, in acht te uemen door hen die de plechtigheid bijwonen. Tweede Kamerverkiezing Amsterdam II. Vrijdag had de herstemming plaats voor een lid van de Tweede Kamér in district IJ. Uitgebracht werden 2190 geldige stem men. Hiervan kregen de heeren A. H. Gerhard (S, D. A. P.) 1292 en dr. Z. Kamerlingn (A. T. A. G.) 898 stemmen. Zoo-dat gekozen is de heer A. H. GER HARD (aftr.). In de samenstelling der Tweede Kamer is derhalve door de aigerneene verkie zingen hoegenaamd geen wijziginig ge bracht. Zij telt 46 leden der rechterzijde en 54 der linkerzijde. De Katholieken be- kleeden 25 zetels. De verhoogde spoortarieven. Aan den minister van Waterstaat is door N. J. H. Drion en J. II. Baerts, in deze vertegenwoordigend» de Ne- derlandsche Gezinshoofden, gevestigd to Amsterdam, een adres gezonden, waarin gezegd wordt. dat zij kennis hebben genomen vani dé op 1 Juli a.s. in werking tredende ver hooging der spoorwegtarieven; dat door dezen maatregel niet zullen getroffen worden personen met meèrdeile financieele 'draagkracht, docih uitsluitend de grootere gezinnen met lagere inko mens uit de groote steden. Zij verzoeken daarin den minister het daarheen te willen leidien, dat door zijn bemiddeling de spoorwegmaatschappijen bereid .gevonden worden gpdureo.de de zomervacantie der lagere scholen één- of tweemalen 's weeks goedkoopere reisge legenheid te willen verstrekken, ten be hoeve der gezinnen met kinderen. Te verwerken fruit. De Fruitcentrale heeft vastgesteld, dat door de binnenlandsche fabrieken voor kersen en bessen, onverschillig de qua- liteit, de hoogste prijs moet worden be steed, welke ter veiling voor het voor export bestemde fruit vau eerste qua- liteit woijdt gegeven. De fabrieken zijn daardoor genoodzaakt de bessen op te koopen voor 10 c. per K.G., terwijl ze Vrijdag voor kersen, welke voor de bin neniandsche markt 510 c. per pond golden, 16 c. per pond moesten geven. Regeeringsvarkens. De „Inkoopeombinatie" deelt in het Nederl Landbouwbl. het volgende mee „Onze maatregel om voor de leve ringen van regeeringsvarkens in de week van 25 tot 30 Juni ook varkens te accepteeren van een gewicht van 70 tot 90 K.G., heeft geen resultaat gegeven. De prijzen zijn tot een dergelijke hoog te gestegen dat distributie op deze wijze de kosten voor de schatkist in te hooge mate zou doen stijgen. Onze waarschuwing aan varkensmesters om hun varkens voor distributie af te geven, heeft niet mogen baten De distributie wordt dus stop gezet tot nadere ^-aankondiging" De mijnwerkersstaking. Men schrijft uit Heerlen aan de „Maas bode", dato 23 Juni. Over het algemeen blijft het rustig in de geheele mijnstreek. Om iets van de staking te bemerken moet men naar de mijnen gaan, want noch in de kolonies, noch op de dorpen valt iets van de ge spannen houding te bespeuren. Op de toegangswegen naar de mijnen intusschen en ae eenzame zandwegen tusschen de kolenvelden stuit men voort durend op groepjes stakers, die er met knuppels gewapend ronddwalen. Bij Hoensbroek kwam het dezen mor gen voor, dat groepen stakers zich in het koren verborgen hielden en zoodra werk willigen passeerden te voorschijn spron gen en hun den weg versperden. Toch zijn vanmorgen bij de eerste ploeg veel nieer arbeiders in de mijn afgedaald dan gisteren. Ook zij kwamen in groepjes naar de mijn en trotseerden de dreigende blikken hunner stakende collega's. De eerste schrik schijnt dus ook reeds voorbij en in de klingen der christelijke georgauiseerden wordt verwacht, dat Maandag nog meerderen den arbeid zul len hervatten. Onder de stakers loopt nu het praatje, dat minister Posthuma en de commissaris in de provincie Limburg naar Heerlen zullen komen. Hun zal een schadeloos stelling van vier gulden worden gegeven en dan verzocht worden den arbeid te hervatten. Zoo hoort men in mijnwerkers kringen alle soorten fantastische praatjes, maar het is onmogelijk na te gaan uit welke bron die komen. Toch staat met dit al de kolenproductie reeds gedurende drie dagen zoo goed als stil. Het kolenvervoer aan de stations is germg, en wanneer dit nog even aan houdt, zal men spoedig in het land de gevolgen ervan ondervinden. Tot nu toe lieten de directies der mij nen nog niets van zich hoorenconferen ties met de arbeidersbesturen werden niet gehouden, zoodat nog altijd de indruk blijft, dat de directies niet zullen toegeven. In den algemeenen toestand is derhalve nog zeer weinig veranderd. Terwijl de afdeeling Kerkrade van den Christelijken Mijnwerkersbond den leden geadviseerd heeft, het werk neer te leggen uit vrees, dat bij mislukking der staking dit later aan hen zou worden verweten, door de neutraal georganiseerden heeft het be stuur van den Christelijken Bond daar tegen een motie van afkeuring gepubli ceerd. Overigens heeft de staking tot heden een zeer kalm verloop en de leiders der neutrale organisatie manen ook dringend alle wanordelijkheden te vermijden en zich niet te buiten te gaan aan sterken drank. Naar aan „De Tjjd" wordt bericht is een doel, zoo niet het doel van de socialistische stakingsbeweging om de christelijke mijnwerkersorganisatie onder den voet.te loopen. Tegen Hagelslag. Bestaat daar bescherming tegen? Ja! Hoe dan? Door U te verzekeren bij de Zuid-Bevelandsche Onderlinge Verzekeringsmaatschapppij tegen Hagelschade,die nog veel te weinig bekend is en die toch om Verwachting tot den avond van 26Juni Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelij ken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele onweers- of regen buien. iets warmer. wille van haar geringe premie- kosten- één Kwartje per H.A., dus voor een hofstede van circa 40 H.A. slechts tien gulden per jaar boven vele andere dergelijke maatschappijen buiten Zeeland de aandacht en aanbe veling verdient. Er zijn veel te weinig landbouwers lid van, nog niet één tiende deel van het ledenaantal van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, Maar wij vragen U, landbouwer, ais bij onweder zooals voor een dag of tien, twaalf de hagel nederklettert en u w oogst te velde vernietigt, wie vergoedt U de schade? Niemand, tenzij gij lid zijt van bovengenoemde maat schappij. Zij vergoedt voor ieder gewas ruimschoots volgens den stand van het gewas en de geleden schade, bij taxatie opgenomen. Leest dus, land bouwers, de advertentie in dit nummer aandachtig over en vraagt prospectus bij den heer E. v. d. Bosch, den vol- ijverigen secretaris der Maatschappij, te Goes of inlichtingen bij een der overige bestuursleden, over heel Zuid-Beveland verspreid, nl. de heerenW. Kakebeeke, Goes; J. J. Mol, Waarde; C. Zuijdweg, Wolfertsdijk; J. Koert, Wolfertsdijfc; A. Bruggeman, BaarlandA. v. d. Dries, HeinkenszandB. D. Vereeke, Biezelinge; W. F. van Gorsel, Rilland. Bond van Zeeuwsche Veehandelaren. Bovengenoemde Bond hield Woensdag, zooals we reeds melden, te Middelburg zijn eerste jaarvergadering. In het jaar verslag wordt er o.a. op gewezen, dat enkele leden van meening zijn dat het de bedoeling van den Boud is de leden winsten op consenten te bezorgen, dit is niet het geval, de bedoeling is het ver krijgen van vee-abritage, reëelen handel, enz. Na eenige bespreking vereenigden de aanwezige leden op één na zich met een voorloopig door den voorzitter, den heer N. B. Frenk uit Zierikzee, opgemaakt plan, ter zake het oprichten van een onderlinge verzekering tegen transport risico, waarin de leden een vaste som, aanvankelijk groot f 200 als aandeel zullen storten en vervólgens f0.25 als premie voor ieder stuk vee, dat vervoerd wordt. Met klem werd betoogd, alom de in de vorige vergadering vastgestelde bepa lingen betreffende het koopen van vee per K.G. te handhaven, dit geschiedt in Behouwen en Duiveland reeds met succes. Die bepalingen zijn dat het vee des avonds gebracht wordt in een stal in de plaats, waar het wegen zal plaats hebben, of indien de aflevering des morgens ge schiedt 5 pGt. af te trekken. In deze zal de medewerking der slagerspatroons worden ingeroepen. (Z. N.) Vlas. De prijzen waarvoor in Schouwen Duiveland thans vlas wordt aangekocht beloopen voor goede kwaliteiten f 400 f 525. Voor tweede soort besteedt men f200 tot 400. Dq handel is nog matig. Van de beste kwaliteit is over het al gemeen het vlas niet. (M. ct.) Goes Donderdagavond 8 uur zal de gemeenteraad vergaderen. Op de agenda komen voor: 1. stukken; 2. afschrijving belasting en schoolgeld; 3. benoeming lid commissie v.an T.oezacht.M.O. ^vacature dr. Mol); 4. benoeming onderwijzer Mulo- school, vacature Roozemond. Voordracht: 1. J. E. Harthoorn te Kapelle, 2. Chr. Weststrate te Wilhelminadorp, 3. A. A. A. Verbraeck te Oud-Sabbinge5. voor stel om ook dit jaar de kermis niet te doen doorgaan; 6. wijziging begrooting 1916 Burg. Armbest. enz.; 7. pensioen grondslagen gem.-ambtenaren; 8. verzoek

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1