De Groote Oorlog. No. 73. Donderdag 31 Juni 1917. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken MAAH0AG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. BINNENLAND. Onder den grond. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gees f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor d. AdministratieBoudewijn de Wittestraaf A 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclanieberichten 25 Ct. p. t. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Losse Oorlogsberichien. De verdedigingsoorlog in Vlaanderen. De bekende militaire medewerker van de „Deutsche Tageszeitung", Majoor Mo- raht schrijft het navolgende over den toe stand: „Do hoofdaanval der Errgelschen 'van deni 7en en den 8en Juni, die de bocht van Wytschaete in hun bezit bracht, is niet meer opnieuw ontbrand. Echter heb ben onze tegenstanders bij 'het Ploeg- steerterbosch, daar, waar ons nieuwe front Zich met het oude vereenigt, herhaaldelijk uitvallen ondernomen. Het doel hiervan j,s zich over onze groepeering ten Westen der linie Warneton-Frelinghien te oriën- teererr. De vermeerdering der Engelsche pogingen langs den Yser tot aan den duinenrand van Nieuwpoort maakt ons duidelijk, dat de Engelschen niet onge neigd zijn tot e.ene onderneming, welke in samenwerking met de zeestrijdkrachten, Jen doel zou hebben de rechterflank der Duitsche afweer-stellingen te verontrusten, en indien mogelijk, te vernietigen. 'Dit is nu niets nieuws, en werd door opmerk zame politici en militaire deskundigen reeds langen tijd voorzien. Merkwaardig is echter de keuze van het oogenblik, waarop Engeland tot een uiterst lastig offensief heeft besloten, namelijk het oogenblik van de toenemende bedrei ging dooi' duikbooten. De Engelsche oor logspolitiek heeft zich reeds herhaaldelijk ia een dwangtoestand bevonden, en oogen- blikkelijk is dit eveneens het geval. De „Berner Bund" heeft volkomen gelijk met zijne opmerking, dat de doorbraak tus- scheai Yperen en Rijssel het groote stra tegische doel was, dat French en Joffre .zich in October 1914 gesteld hadden. Doch evenmin als het toenmaals aan de beide Emtente-veldheeren gelukt is dit plan ten uitvoer te brengen, is maarschalk Haig er thans in geslaagd tusschen Yperen en Rijssel door te breken." (D. INF. D.) Een vredesaanbod. In verband met de mededeeliug van de „Norddeutsche" in ons vorig num mer, door ons als vredesvliegertje gesig naleerd, zijn andere berichten de mee ning komen bevestigen, dat Duitschland aan Rusland een vredesaanbod heeft ge daan. Moeten wij het Zweedsche blad „Social Demokraten" gelooven, dan heeft Duitsch- lanjd door bemiddeling van den Zwit- serschen gezant in Petrogrado, doen ver klaren, dat Duitschland geen offensief zal r ondernemen, zoolang een overeenkomst met Rusland mogelijk schijnt. Duitschland i zal op zich nemen Rusland wederom op do been te helpen en niet in zijn bin- nenlandsche aangelegenheden in te grij- 1 pen. Wat Polen betreft stelt Duitschland r voor een entente cordiale. Verder zouden E de veroverde provincies, worden terug gegeven. Tegelijk met dit opzienbarend bericht, hetwelk door het Stockholmsche blad in 19) „Eindelijk kon hij het klooster binnen dringen, maar daar kende zijne woede geen grenzen meer; niet alleen waren de gewijde vaten, het linnen, het zilver werk, de schilderijen, alles wat werkelijk waarde kon hebben verdwenen, maar be- lralve eenige kreupele stoelen, eenige oude, ledige kasten en een geheele hoop san dalen en touwen, die in het midden dei- spreekkamer lagen, vond de burger Hora.- tins Codes niets. „Er was zelfs niets om zijne manschap pen te verfrisschen jevenwel was er een reusachtige kelder die niet vergeten werd maar hij was wel ruim doch slecht voor zien, en de patriotten hadden de droef heid uit de kraan van het eenige vat wijn, die bestemd was voor het H. Mis offer, de laatste druppels van het kostbare vocht te zien neervallen. „Het kon nog geen tien minuten gele den zijn sinds de hand «an een reacti- oumair de kraan geopend had. De patri otten zwoeren zich over zulk een onbe schaamdheid, te zullen wreken en al de zijn oorspronkelijken diplomatieken vorm is afgedrukt, n.l. als cijfertelegram, heeft de Duitsche afgevaardigde Hoffmann den Zwitserschen socialisten-leider Grimm, die op het oogenblik in Petrogrado vertoeft en sinds lang als vredesmakeiaar fun geert, gemachtigd verklaringen te doen, welke volkomen in overeenstemming zijn met hetgeen „Social Demokraten" publi ceert. Waar echter, zooals wij reeds meldden, Grimm Rusland is uitgezet en de leidende regeeringslichamen in Rusland vooralsnog van geen afzonderlijken vrede willen we ten, is het niet waarschijnlijk, dat op het Duitsche aanbod zal worden inge gaan. De Keizer van Oostenrijk zet zijn be zoeken aan de verschillende fronten voort. Nn is hij te Resztercze geweest. Daar heeft hij weer verschillende militaire af gevaardigden ontvangen, waaronder ook van het lsonzo-leger. Het Weensche Korr. meldt, dat 'keizer Karei de officieren en manschappen in hun moedertaal aansprak en geestdriftig werd toegejuicht. Dit. be zoek gold in de eerste plaats den troepen in het vak van Dorna Wfltra. De hulp van Amerika. De Ver. Staten zuilen blijkens .een of ficieel© mededeeling elke maand duizend vliegtuigen met bemanningen naar Frank rijk zenden. In het Engelsche Lagerhuis is ook over de kwestie van r e p r e s a i 1' 1 e s ge sproken. Bonar Law zeide, dat er ge regeld bommen worden geworpen op mi litaire inrichtingen der Duitschers achter het front. 1 Van vergelding (d.w.z. van weerwraak op weerloo»ze burgers) wilde hij niet be paald hooren; maar hij hoopte afdoende maatregelen te nemen om aanvallen uit de lucht te verhinderen. Reims, de oude Fransehe kroningsstad, wordt nog steeds zwaar geteisterd. Er werden in de laatste dagen ruim 2000 granaten in de stad geworpen, die onder de nog aanwezige burgers veel slachtoffers maak ten. De beroemde kathedraal wordt meer en meer tot een bouwval. Nog dit jaar het einde Uit Weenen schrijft men aan „De Tijd" onder meer ook dit: Nog wil ik tenslotte schrijven, dat zeer hoogstaande personen hier hij de miee- ning blijven, dat van dit jaar de oor log uit is. Evenals de minister, die ik onlangs interviewde. De gedachte aan een afzonderlijken vrede had velen bekoord. Men is verstandiger geworden en wefkt voor den algemeenen vrede. De strijd op het Italiaan&che front. WEENEN, 19 Juni (K.B.) Op de hoog vlakte der Zeven Gemeenten en in het Sugana-dal tusschen Asiago en de Brenta is sinds gisterenmorgen een nieuwe hef- monniken te guillotineeren, maar dezen hadden de onkieschheid zich niet te ver- toonen en de republikeinen de onhandig heid hunne schuilplaats jriet te kunnen ontdekken. „De afgevaardigde wilde er het zijne van hebben; 'hij verzegelde de buiten deuren en ging heen, twee gewapende manschappen in het klooster achterla tende, terwijl hij een deur, die den tuin met de straat verbond, aan liet staan als had hij dit niet bemerkt. De wach ters hadden den bijizonderen last de deur en den kelder te bewaken. „In den namiddag meenden zij; een. vangst te doen, want door de opengela ten deur zagen zij eenige kinderen den tuin binnensluipen, die echter spoedig, beangstigd door de stilte van het huis, heengingen gelijjk zij gekomen waren. „Eenigszins teleurgesteld, maar nog niet alle hoop opgevende, namen de republi keinen, die honger en dorst begonnen te krijgen, een wanhopig besluit en sleepten een matras naar den kelder om daar te waken, dewijl die plaats hun het meest verdacht voorkwam. „Aanvankelijk hielden zij zich wakker; doch weldra sliepen zij, daar de stilte, de duisternis en de vochtige kilheid van den kelder gelijktijdig op hun geest werk- tige artillerie-slag aan den gang'. Van de Isonzo niets bijzonder te melden. WEENEN, 19 Juni (K.B.) Minister-pre sident graaf Clam-Martinitz bood heden, uitvoering gevend, aan het gisteren door den ministerraad genomen besluit, den keizer het ontslag van het geheele kabi net aan. De keizer behield zich een beslissing voor. Uit Spanje. Volgens Politiken heeft Frankrijk een sicherpe nota tot, de Spaansche regeering gericht, waarin het heet, dat Sjranje zijne territoriale wateren te weinig tegen de aanvallen van Duitsche duikbooten be veiligt. Dit moet worden beschouwd als een stilzwijgende medewerking der Spaan sche regeering aan den duikboot-oorlog, en indien zij verder in dit opzicht in ge breke blijft, zouden de geaHieerden zich wel' genoodzaakt kunnen zien, zelf het 'toezicht in de Spaansche territoriale wa teren ter hand te nemen. Deze nota komt wel ongelegen, nui Spanej met binnenlandsohe moeilijkheden 'heeft te worstelen. Het nieuwe ministerie staat niet vast meer en het schiet te kort in gezag, terwijl er geruchten over 'een nieuwe crisis de ronde doen. De geschillen tusschen Duitschgezinden enj degenen, die voor deelneming van Spanje aan den oorlog zijn, maken den toestand nog ingewikkelder. Men gelooft, dat op nieuw een algemeen© staking op han den isl. j De toestand in Griekenland. ATHENE, 18 Juni. Jonnart, de commis saris der beschermende mogendheden van Griekenland heeft een proclamatie aan 't Grieksche volfc gezonden, waarin hij z'egt, dat de beschermende mogendheden de on afhankelijkheid, grootheid en welvaart van Griekenland wenschen en dit land willen verdedigen tegen de vereende pogingen van Turken, Bulgaren en Duitschers. Verder willen de beschermende moi- gendheden aldus de proclamatie een einde maken aan de herhaalde schendin gen van constitutie en verdragen aan de betreurenswaardige intriges, die leidden tot de slachting van soldaten der ver- eenigde landen. De proclamatie doet verder een beroep op het gezond verstand en de vaderlands liefde van het Grieksche volk en deelt, mede, dat de blokkade is opgeheven, en dat elke represaille-maatregel tegen Grie ken, tot welke partij zij' mogen behoo- ren zonder pardon z:al worden onder drukt. Geen enkele verstoring van de openbare orde zal geduld worden. De be zittingen en de vrijheid van eèn ieder zullen worden beveiligd. Een nieuw tijdperk van vrede en ar beid gaat zich voor u openen, ltiidt het voider. Havas seint uit Athene, dat Koning Alexander na de eedsaflegging een mani- ten, op hun matras in naast hun tegen den muur staande geweren en hunne aan een spijker hangende sabels. „Zij konden omtrent een uur geslapen hebben, den kelder van hun luid gesnork doende weergalmen, toen een hand hen geducht schudde ;zij; sprongen verschrikt pp en bij: het licht eener lantaarn, waarvan de heldere stralen hunne oogen verblind den, ontwaarden zij den ridder, vermomd als duivel met lange horens en scherpe klauwen. Niemand, is bijgelooviger dan de zoo genaamde ongeloovigen; de beide doode- lijk ontstelde mannen vloden ijlings in de richting van de trap, waarvan ziji de deur gesloten vonden; en daar op het zelfde oogenblik het licht verdween, ver scholen zij zich vlak tegen elkander in d,en hoek van de deur en verbeidden daar, bibberende en tegelijk zweetende van angst, het aanbreken van den dag. „Toen de burger muncipaal den volgen den ochtend terugkwam, vond hij) zijn beide wachten halfdood van schrik, op gesloten in den kelder, waaruit de wa pens verdwenen waren zonder dat het mogelijk was ze terug te vinden. „Het voorval verwekte veel opspraak en daar er by; verscheidene andere gele gelegenheden buitengewone dingen plaats fust tot het volk 'heeft gericht, waarin hij de hoop- uitspreekt, dat God Griekenland beseherme en het weer eendrachtig en sterk moge worden. Hij spreekt zijn teed- wezen uit over de bittere scheiding van zijn vader, wiens roemrijke regeering hem ten voorbeeld zal strekken en vraagt het aan de dynastie verknochte volk om steun, ten einde het land uit, zijn huidigem, toestand te redden. Konstantijn heeft alVorens aan boord te gaan, een brief aan Zal mis, den mi nister-president, geschreven, waarin hij hem in zeer warme woorden dankt voor de diensten, lange jaren onder moeilijke omstandigheden aan Griekenland bewe zen. De brief eindigt met he.t verzoek, het vaderland en den nieuwen koning te blijVen dienen. Uit Rusland. PETERSBURG. Men verwacht groote veranderingen in de hoogere bevelvoe ring. De generaals Judenitch bevelhebber van het Kaukasusleger, de held van Er- zeroem, en generaal Dragemirof, be velhebber van het Noordelijk front, zul len hun plaats! 'Verlaten. De laatste is ter beschikking gesteld van de voorloopige regeering. Generaal Gourko wordt ter be schikking gesteld van den opperbevel hebber. Men verwacht de benoeming van generaal Klembow.ski tot commandant van het leger aan het Noonl-Wesitelijik front. Zaterdag zijn de arbeiders en soldaten uit teel Rusland in algemeene vergade ring bijeengekomen. Del commissie, die belast is nret het sa menstellen van de wet nopens de consti- tneerende vergadering, heeft zich met 27 tjegen 9 stemmen ten gunste van het even redig kiesrecht verklaard. Menschenoffers- In verband met een bericht in 'ons vorig nummer over de schrikkelijke ver liezen der Duitschers bij Yrperen en om streken, meldt men aan „De Telegraaf." In het kamp yan Beverloo, in Bel gisch Limburg, formeeren de Duitschers nieuwe regimenten van de geteisterde, die van het front terugkeeren. En hoeveel mannen er blijven, bleek toen te Gent van Meessen's slagveld een honderdtal geheel ontmoedigde, afgematte soldaten terugkeerde. Dat was alles wat van een regiment was overgebleven. Ze deelden mede, dat .de strijd bij' Yperen moorddadig is en de vernietiging van loopgraven en schuilplaatsen door 't onbeschrijfelijk bom bardement aan gansche compagnies het leven kost. Meessen, Kortrijfc en de dor pen in de omgeving liggen vol gewonden, die zelfs in de kerken ondergebracht wor den en niet voldoende verzorgd kunnen worden. In Noord-Vlaanderen houdt men tal van deserteurs aan, hongerige, gede moraliseerde soldaten uit den omtrek van Yperen weggevlucht. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen ^kranen gevluehf.en van de Leie. grepen, die de geheime aanhangers van het klooster met opzet overdreven, deed zich geen kooper van nationale eigendom men op, die zich verstoutte den inzet van het klooster Sint-Gertrudis te ver- hoogen, noch een huurder, die er zich in durfde vestigen. „Met zich ais duivel te vermommen en zijn verspieders onder die gedaante viees komende aanjagen, had mijn oom de ridder de Puvabi geen ander doel dan het huis en de kerk ongeschonden te bewaren; ongelukkigerwijze liet de re publiek haar prooi niet schieten, niet kun nende vefkoopen of verhuren, deed zij de gebouwen afbreken. „Alleen de kelders werden gespaard; boven die kelders strekt zich thans de tuin uit en is mijp huis gebouwd. „Gelijk gij ogetwijfeld reeds begrepen hebt, bestond er in die kelders een deur, die een trap verborg, welke naar een eerste verdieping van catacomben of be ver onderaardsche gewelven voerde, want de catacomben zijn. buiten de stad, „Die eerste verdieping was reeds he kend, maar niet bekend.was een opening in een hoek van een pilaar gemaakt en door een tweede trap gemeenschap heb bende met een net van ondergewelven, die tot aan het Pantheon doorkropen en Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Juni Zwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen. Zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk nog regen of onweers buien. Weinig verandering van temperatuur. Yan de grens wordt aan de Tel. ge meld: In de afgeloopen week hebben te Gent weer bom-aanvallen plaats gehad r n wel op het vliegplein Sint Denijs, waar een twintigtal Duitschers gedood en eenige loodsen geraakt werden. Ook op het Zuidstation vielen bommen, waar veel Duitsch materiaal vernield werd en zelfs een kleine brand ondstond ook. Het Sint Pieterstation moest het weer ont gelden. Geloofwaardige personen, die de stad konden ontvluchten, verklaren, dat de Duitschers van die aanvallen veel last oudervinden, doch dat de burgerij ook dikwijls in angst verkeert. In den omtrek van het Sint Pieterstation zijn bijna alle ruiten verbrijzeld en hebben veel liuizen geleden. De laatste aanval geschiedde slechts twaalf uur na den vóórlaatsten en telkens waren er tien tot twaalf vliegtuigen in den omtrek. Z. K. H. de Prins heeft, een groote zilveren eere-medaille beschikbaar' ge steld voor het 7e wapenfeest, d'at dit jaar te Bandoeng op Java zal! werden gehou den dóór den Nederlandsch-Indischeni Of- ficierssehermibond: aldaar. Zeppelins over ons land. Men meldt uit Hoek van Holland', d.d. Zaterdag Heden bewoog zich buitengaats voor den Waterweg een Zeppelin, komend1© uit de richting SchéYeningen. Een geheelen tijd bleef de Zeppelin op! dezelfde plaats drijven. Waarschijnlijk had hetluchtschip een Duitsch oonvooi te begeleiden, d'a.t he denavond uit Rotterdam vertrok. Het oon vooi bestond uit d'e „Alfred", „Johanna Lehmann" en „Amrum". Daar de Zeppelin buiten territoriaal ge bied dreef, werd er niet op geschoten. Men meldt uit 's-Gravenhag'te Zaterdagavond omstreeks negen uur werden hoven d'e Noordzee iets bezui den Scheveningen en op groote hoogte een, vélgens sommigen twee Zeppelins Waargenomen. Wegens het heldere avond'weer warén de luchtschepen zeer goed' zichtbaar en trokken door de geheele stad zeel' de aandacht. Zondagmorgen omstreeks 6 uur dreef een Zeppelin .komende uit" Westelijk© rich ting, tiaar' Duitschland terug. Te Veen- dam] en Wildervarrk kon het gevaarte goed worden waargenomen, hoewel het zeel: hoog was. Waar mijn ooms, in een vroegere gewelfde steenhouwerij, met behulp van een ouden koster, een noodkapel ingericht hadden, waar iederen Zondag een zeker aantal vertrouwde katholieken gedurende den ganschen tijd vau het Schrikbewind het H. Misoffer kwamen bijwonen en de oefe ningen volgen vaneen godsdienst, die door de aanhangers van den godsdienst der Rede opgeheven was. „Langer dan een jaar leefden mijne bei de ooms, dank zij den bijstand van eenige moedige katholieken, die langs verschil lende punten in het tiet dor bovengeWel- ven doordrongen, daar in gezelschap van. eenige geestelijken en eenige andere ver dachte personen, wie de guillotine wachtte. „Terwijl de orkaan buiten woedde, leef de en bad die kleine kudde onder den grond gelijk de christenen der eerste tij den; eiken Zondag slopen godvruchtige geloovigeri va.n buiten in. de gewelven en kwamen het aan den voet van een in de rots uitgehouwen altaar geschaarde gezelschap vermeerderen. Het Heilig Mis offer werd opgedragen in de Icapel van St. Gertrudis in de tegenwoordigheid van al die verdachten, waarvan verscheidene niet meer in de gewelven zouden afdalen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1