VIOOL Weilan De Groote Oorlog. No. 71. Dinsdag 19 Juni 1917. Dertiende Jaargang. ennenbosch, EULENS, •ROCENT ïn zijn: j 172, GOES- ij TERUG! JEKKER, GOES. BEEM - GOES. top gevraagd. li: Bureau dezer Couraa' jving te verpacht bij inschrijving TE KOOP er honderd duiz' olrapenplanten, Vetschijnt eiken MUM-, MOM- en VMIMGIIH. Tweede Kamerverkiezing. FEUILLETON. Onder den grond. Welk weder zullen wij hebben BINNENLAND. per pond 80 ld 84 cn 86 ct. p. ons 22 ct. j) 35 -htig 30 ons 26 en 30 ct. o bekende prijzen gezond, voed- grootte 15, 23 lambozën-, Choco- g, extra fijn, per Ite, per pak 25 ct. j fijnste poffertjes, Ir, per ponds pak rponds-pak 35 ct. Jrraad strekt: per ons 20 ct It pond 65 65 schoencream, per 15 ct. (inbieding blijft de IREH bespannen, klinkt Onze Violen en Viool- n prachtige kwaliteit en i zooveel verkocht. 48 ets. p. flacon. 45 pond. 22 ons. 13 PakJe- Ite voorraad: [wast 60 ets. p- flesch. 45 d n knbevelend, tfoon No. 131. foor 5 jaren [re, groot 2 H.A. 43 A gebruik op 25 Novene pacht bij w. van Lief ■leveren vóór 25 Juni a.s. J. L. RICHEL tc Borssole, te bekomen zijn n contant geld, J. A. TRJMPE BURGER 's Hear ArendskerKe in den a. d. Blindeuweg- 1+91 Aren, geschikt vooi len, ruiters, brandhout, enz door Gillis Krijger, in h£ in te leveren li 1917, nam. 4 uur ten kf E. C. VAN DISSEL t. Goesche Straatw 11 TE KOOP P. M. DE DREU, Driewef1 NIEUWE ZEEUWSCHE CMMK1 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: Boudawljn de WIttesfraalA 135' GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.625, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. De Tweede Kamerverkiezing j.l. Vrij dag met stemming over nog 50 te be zetten zetels gesloten, is geëindigd met het resultaat, dat een ieder verwachtte: de herkiezing aer aftredende Kamerleden volgens het door de 7 politieke partijen in de Kamer getroffen acooord, behoudens de heer Gerhard in Amsterdam II. Schat men het huidige kiezerscorps op circa 1.100.000 man en rekent men de thuisblijvers, wat billijk is, onder de voor standers der Grondwetsherziening, dan blijkt j.l. Vrijdag ongeveer 5 pet. van ons kiezersvolk zich. tegen de aanhangige jGrondwetsherzieniog te hebben verzet, daar de A. T. A. G.-, de A. S.- en de S. D. P.-mannen tezamen ongeveer 55000 stemmen hebben uitgebracht. Zeker is hun aanhang grooter gebleken dan menigeen verwacht had en 't is wel een aardige ironie van het lot, dat de anti-Grondwetsherzieningscanjdiidaten, die tegen het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging zijn gekant, zeker één of meer der hunnen het Parlement hadden zien binnengaan, indien deze verkiezing onder ]het door Ihen verachte stelsel was geschied. Intusschen vergde men niet, dat de doorsneê-Nederiander recalcitrant is, d.w. zi gaarne den dwarsdrijver speelt, vooral bij1 verkiezingen; dat tal. van kiezers, die tot de z.g. „onbetrouwbare middenstof" behooren, steeds tegen de regeering stem men na afloop eener wetgevende periode, om daardoor hun ontevredenheid te luch ten over tal van ware of vermeende grie ven, welke zij tegen die regeering hebben; dat ten slotte het antinationaal geschrijf van het dagblad „De Telegraaf", waardoor bij vele zijner lezers het prestige der re geering werd ondergraven, niet weinig, kie- (zers in de armen dreef der A. T. A. G.- mannen c. s. Dit verklaart de vrij groote stemmencijfers, die b.v. in Deventer e,n Groningen op de oppositie candidaten weid uitgebracht, dit verklaart naast een zeer istraffe opkomst der kiezers de niet- herkiezing van Gerhard in Amsterdam II, al is het resultaat der herstemming voor hem niet twijfelachtig. lnitusschen is het zoo goed als zeker, dat de Grondwetsherziening op den weg naar de tweede lezing niet veel hinder palen zal ontmoeten en het benoodigde 2/3 deel der stemmen in beide Kamers voor de aanneming niet zal ontbreken. Dat de herkozen Eerste Kamer haar zelfde samenstelling heeft behouden (30 rechtsche tegen 20 linksche leden) stemt "bus tot voldoening, wijl wij d.w.z. de chtsche partijen daarin den besten tarborg hebben, dat gedurende de korte gislatieve periode die aan de groote ver kiezingen van 1918 vooraf gaat, de af- praak, om geen wetsvoorstellen te doen, ie een bepaalden politieken partijgeest deinen, ook door links trouw en eerlijk .(Al worden nagekomen. 18) Boven den inganspunt van dat gewelf had de teekenaar van het plan een rood kruis geteekend, waarvan de linkerarm eindigde met een S en de rechter met een G. Daaronder las men 108 en 92 als het begin vormende van een lange ;estippelde lijn, die door twee boven el- ander liggende lagen geweiven neenliep. "Van die beide lagen was1 alleen de eerste den atlas aangegeven. Bijna loodrecht onder bet roode kruis, naar op het laagste uiteinde de gestipel je lijnen, bemerkte George een tweede 5ruis, maar zwart en aan de uiteinden ijner armen de raadselachtige S en G wagende. Zonderlinge lijnen kruisten elkander aan den voet van dit kruis, vermengd met cijfers, cirkels, driehoeken, vierkanten, strikken, zonder eenige nadere aandui ding van den aard of de beteekenis. De pastoor legde den vinger op het roode kruis en sprak: Losse Oorlogsberichten. Griekenland en de oorlog. Met betrekking tot de vraag of de nieu we Grieksche regeering tot eene daadwer kelijke deelneming aan den oorlog zal overgaan, merkt het Zwitsersche dagblad Der Bund" het navolgende op: „Wij ge- iooven, dat de Entente er op het oogenblik niet veel waarde aan hecht dezen bond genoot aan hare zijde te zien, reeds daar- pin njet, aangezien de positie der afzon derlijke Enitente-staten tegenover het Hel lenen-rijk eene zeer uiteenloopende is. Juist dn de laatste dagen is dit duidelijk geble ken. Onder deze omstandigheden kan eer der worden aangenomen, dat een zwak en gebonden Griekenland aan de „be schermde mogendheden" meer behagen 'zal, dan een aan hunne zijde marcheerende bondgenoot." (D. N. D.) Zeppelins boven Engeland. Men seinde ons Zondagmorgen: LONDEN. (Officieel). Zeppelins versche nen hedenmorgen boven Kent en wierpen bommen, waardoor in een stad schade en brand waargenomen werd. Eén Zeppelin viel in vlammen neer. De toestand in Rusland. Hoewel volgens een bericht uit Petro- grad het conflict te Kroonstad tusschen de voorloopige regeering en den raad van arbeiders en soldaten was bijgelegd, blijkt thans uit later ingekomen telegram men, dat de toestand aldaar nog verre van normaal is en pr nog immer wrij ving tusschen de tw.ee machten "bestaat. In een van -de laatste berichten ovier den huidigen toestand wordt gezegd, dat de regeering in een zeer moeilijke positie ten opzichte van den opstand in Kroonstad verkeert. De vesting toch was met' hiet oog op een eventueel®® aanval der Cen- tralen uitstekend- van munitie en levens middelen voorzien. Wil men- dus een hevige burgeroorlog voorkomen, dan moet men tot een vergelijk zien te geraken. Doch de bewindhebbers te Kroonstad wil len zich vooralnog niet met onderhan delingen inlaten. BERLIJN. De „Nattonaiztg." verneemt van d.e Russische grenzen: Kerenski zal (waarschijnlijk naar aanleiding van: het Fan- Russisch congres, dat eerstdaags plaats vindt, de inspectie aan het front opnieuw onderbraken en naar- St. Petersburg terug- keeren. Het a.s. congres zal het grootste van alle politieke en economische congres- gen zijn, die tot dusver zijn gehouden. Ongeveer 40 millioen stemmen zullen zijn vertegenwoordigd, vertegenwoordigende alle arbeiders-, soldaten- en boerenorgani- saties van Rusland. Tengevolge van de groote moeilijkheden in de levensmiddelenvoorziening te St. Petersburg zullen alle deelnemers hun eigen voorraad moeten medenemen. Het congres zal besluiten over oorlog en vrede en wel bijzonder over de wijze, waarop de „Hier stond in 1793 het koninklijk kloos ter van Sint-Gertrudis; waarvan mijn oom de twee en vijftigste en laatste prior wasde kerk nam de tegenwoordige ruim te van den tuin in, de kloostergeliouwen omringden haa,r. Het Was eertijds een zeer bloeiend klooster geweest en had tot dertig geprofeste religieuzen geher bergd, maar sedert het een prebende ge worden was, w,as het sterk achteruitge gaan, en toen de revolutie uitbrak, telde het huis nog slechts tien monniken, die zeer armoedig leefden, terwijl de rijke inkomsten der abdij verslonden werden door een leek, een oud-kapitein der Zwit sersche garde, die met de prebende be giftigd. was. „Gelijk alle omwentelingen had de om wenteling aangekondigd, dat zij alle mis bruiken kwam uitroeien en alle gebre ken verbeteren; in naam der vrijheid ge lastte zij den kloosterlingen hunne pij aan den kapstok te hangen en vrije bur gers te worden van de groote vrijgemaakte natie; eenigen waren zoo zwak hunne geloften te schenden en hunne plichten te Verzaken: het was het kleinste getal „De republiek behandelde hen gelijk zij het verdienden.: zij liet hen van hon ger en gebrek omkomen in het slijk barer -oorlog zal worden voortgezet. Verder zul len definitieve besluiten worden genomen pver de Russische financieele politiek. Men gelooft, dat het congres zich zal verkla ren voor de vorming van een zuiver so cialistisch kabinet. Aan dit congres nemen ook 3000 gedelegeerden van het front deel. Het aanbod van „Uncle Sam". Ten einde het Russische volk zijn plicht van trouw aan de Entente beter in te scherpen, heeft, naar de „Vossische Zei- tung" uit Kopenhagen verneemt, senator Root, 'de leider der Amerikaansche mis sie naar Rusland, de bijzondere opdracht meegekregen, om de geheime nota, die de Vereenigde Staten onlangs aan Rus land hebben gezonden, mondeling toe te lichten en aan .te vullen; en, op de basis der in die nota aan Rustand gedane voor stellen verstrekkende overeenntomsten aan te gaan. Als voorwaarde voor een groote Ame rikaansche leoning aan Rusland eischt de nota niet alleen cle verplichting van Rus land, om geen afzonderlijken vrede te sluiten en rn ^oorlogstoestand te blijven, doch voornamelijk ook de hervatting van een nieuw offensief op alle Russische fronten. Men meldt uit Genève: Reeds eenige dagen was sprake van een geheime gezamenlijke zitting van de Fransche Kamer en den Franschen Se naat, waarin Viviani een rapport zou uit brengen over het resultaat .van- zijn reis naar de Vereenigde Staten. Volgens berich ten van de Parijsche bladen van heden, zullen -de Senaat en de Kamer waar schijnlijk als nationale vergadering te Ver sailles bijeenkomen. De regeeriug zal over de hulp, die Amerika zal verstrekken, in deze nationale vergadering een uit voerig' rapport uitbrengen en de zitting zal een plechtig karakter dragen, óm wel ke reden zij ook zal worden gehouden op den 4en Juli, den nationalen Ame- rrkaanschen feestdag. Een vredesvliegertje 7 Men seinde ons Zaterdagmorgen: HERLIJN. De „Norddeutsche Allgemeine -Eeitung" zegt in een artikel, dat Rusland den vrede wenseht op de basis van geen annexaties en geen schadeloosstelling. Dit kan dus geen hinderpaal zijn voor den vrede tusschen Rusland en de Centrale piogeadh-eden. De Duitsche pers beschouwt de verklaring der „Norddeutsche" als een plechtig vredesaanbod. Een Siberische republiek? Volgens de Daily Express deelde een lid van -het Amerikaansche gezantschap te Petersburg mede, dat de mogelijkheid niet [uitgesloten is, dat eerlang eene onafhan kelijke Siberische republiek gevormd zal worden. .Voor hen die Siberië slechts als een oord van verschrikkingen kennen, en bijt het hoeren van den naam van, dit land steeds aan wilde kozakken en mis handelde bannelingen plegen te denken, zal dit zeker een zeer verrassende tijding zijn. Doch Siberië is- een rijk land, en straten en wees met verachting, hunne smeekingen van de hand, toen zij haar om .brood vroegen ter belooning yan hun afval. „De. overigen, degenen, die de bespot tende vrijheid, welke zij hun aanbood weigerden, en hun plicht tot. aan het einde toe wiledn vervullen, wiep zij in dé kerkers of op de galeien, verdronk ze, -schoot ze dood, guillotineerde ze of deed ze in massa ombrengen door hare moordenaars met roode mutsen. „Dit was het. zekerste middel om hun nalatenschap te bemachtigen; zij wacht te zelfs niet eens tot allen dood waren: de kerken werden verzegeld, ontheiligd, afgebroken of verkocht, de gewijde vaten verbrijzeld en gestolen, de schilderijen stuk gesneden, de beelden verminkt, de krui zen omvergehaald; de kunstvoorwerpen tot spotprijzen verkocht aan de vreemdelin gen, die toegesneld kwamen om met onze rampen hun voordeel' te doen en waar van een voor eenige goudstukken die on schatbare verzameling Fransche hand schriften kocht, die de Russen in goud laken hebben doen inbinden en zij als de kostbaarste hunner bibliographisohe schatten vertoonea. „Mijn oom, de prior van Sint-Gertru bij een zaakkundig beleid kan het, dank zijne enorme hulpbronnen eene groote xtoekomst tegemoet gaan. (D. JU. D.) Koning Constantijn. De Voss. Ztg." weet te vermelden, dat hei besluit om koning Constantijn af te zetten, genomen werd op de Londensche Kntenieconferentie van 28 en 29 Mei. Uit toespelingen van verschillende bladen blijkt, dat men verwacht dat de Entente het met bij dezen maatregel zal laten, maai' dat de ïutocftt van V emzelos spoe dig zal volgen. Ve Parijsche editie van de „New ïorK Herald' spreekt reeds van een Grieksche republiek! Naar de „Times" verneemt, zullen de Grieksche oud-minister Goeuans, gene raal Doesmaris en andere Duitschgezmde personen van invloed waarschijnlijk op Malta of op een andere geschikte plaats geïnterneerd worden, alwaar hun de beste uehandeling zal worden verzekerd. Toen op 12 Juni m den namiddag de laatste proclamatie van den koning, waarin hij ten gunste vari zijn zoon Alexander afstand deed, op alle hoekeu van de straten aangeplakt werd, hadden nu en dan voor het paleis rustverstorin gen piaats en deed ue menigte pogingen om te beletten, dat Ue metropoliet van Athene naar het paleis ging om prins Alexander den eed te laten afleggen. Uok trachtte zij alle uitgangen van het paleis te bezetten, opdat de koning met zou kunnen vertrekken. Bij het bericht van de aankomst der Fransche troepen begon echter de actie der reservisten af ie nemen en werd de menigte kalmer. Komug Constantijn verliet Athene te gen hall zeven des avonds. Hij begat zich ongemerkt door den tuin, door een hek, dat slechts zeiden gemankt wordt. flij stapte in een groote automobiel, welke snel wegreed. Groote volksme nigten holden achter de auto aan. De komug was in burgerkleedmgvleugel adjudanten vergezelden hem. Ve geheele koninklijke familie verliet nog dien eigen avond (jriekenland. Te Orlopos, tegenover Eubea, gingen zij aan boord van een Franschen torpedo jager. De benoeming van prins Alexander tot koning van Griekenland wordt inde Parijscne Venizehstische kringen niet gunstig opgenomen. Men zou liever prins Paul op den troon hebben gezien. Aan koning Constantijn is een jaar geld door de geallieerden toegekend va'n 20.000 pond sterling. (Zie verder laatste berichten. Generaal Pitain staat nu aan het hoofd der Fransche legers. Vol verwachting kijkt men naar dezen raseehteu Frauschman. En men heeft vertrouwen. Ziellier een anekdote, uit de „Monde illustré" Het was na den slag bij Charleroi. De legers trokken terug. Een troep on der bevel van generaal Pétain, sleepte dis, maakte zich geen begoocheling., om tren thet lot, dat de omwenteling aan de getrouwe priesters toedacht; hij nam zijn maatregelen om aan zijn monniken het middel te verschaffen in hunne vei ligheid te 'voorzien, hetzij door zicli in de provincie te gaan verschuilen, hetzij hetgeen nog heter was, naar het bui tenland de wijk te nemen; met een ouden kok, die niet had willen uitwijken, al leen in het verlaten klooster achterge bleven, deed mijn oom den ridder -ie Puyabri bij zich komen, een achterneef van hem; die veel jonger was dan hij en wiens vader, een kapitein ter ze© en officier van den H. Lodowijk, daags te toren als verdacht opgesloten was ge worden in die kerkers; die men slechts verliet om voor de revolutionnaire recht bank te verschijnen en van daar de nood lottige kar te bestijgen, die eiken, dag haar lading onder het bloedige mes der guillotine uitstorten. „Het 'klooster van Sint-Gertrudis was niet rijk, dit was bekend, en zoo lang de republikeinen hoop konden voeden el ders meer te vinden, wendden zij hun ne blikken niet naar die zijde; maar er kwam een dag waarop dé gestrenge en rechtschapen burgers door steeds te pltrn- Verwachting tot den avond van 19 Juni Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelij ken wind, toenemende bewolking, waarschijn lijk onweer ot regen; koeler, vooral In het Oosten. zich moê en zwijgend voort. Tot zij in een dorp kwamen, waar halt gemaakt werd om daar te kampeeren. De Gene raal werd gastvrij ontvangen in een villa, door dames op leeftijd bewoond. Tijdens het middagmaal verwonderden zij zich, uat hun gast door officieren werd aan gesproken met Generaal, hoewel hij toch een kolonels-uniform droeg. Zij vroegen inlichting en Pétain, die andere dingen aan zijn hoofd had, zeide„Ja, dat is waar. ik ben deze week tot generaal bevorderd, maar ik heb geen ander uni form. Wat doet 'ter ook toe? Den navolgenden ochtend toen hij zijn jas aantrok, bemerkte hij er de generaais- sterren op. vv ant des nachts hadden de dames de gouden strepen van de mou wen getornd en kleine sterren, die zij altijd als familie-relieken bewaard had den, er opgenaaid. Generaal Petain was de gast geweest van de famillie van ge neraal de Bonis, bij de Katholieken wel bekend, die in la<0 het 17e legercorps van het Loire-leger kommandeerde bij Loiguy. Die sterren hebben Pétain geluk ge bracht (Msb.) Tweede Kamer-verkiezing. Uitslag der stemming op 15 Juni. Amsterdam I: 497 Mr. W. Heineken (Anti-Grondwet). 1121 Dr. H.F.R. Hubrecht (U.L.aftr.) Amsterdam II: 835 A. H. Gerhard (S. D. A. P. aftr.) H. 639 Dr. Z. Kamerling (Alg. Staatsp.) H. 280 D. Wijnkoop (S. D. P.). Amsterdam III: 4204 P. O tt o (U. L. aftr.). 1117 M. Rbbart (Anti-Grondwet). 1298 D. Wijnkoop (S. D. P.). Amsterdam IV: 1102 Mr. J. A. van Hamel '(U.L. aftr,). 214 A. de Hullu (Anti-Grondwet). 151 D. Wijnkoop (S. D. P.). Amsterdam V 4077 Th. M. Ketelaar (V. D. aftr.). 2448 Dr. J. Schrijver (Anti-Grondwet). 583 D. Wijnkoop (S. D. P.). Amsterdam VII: 1337 W. B©issevain (V. L. aftr.). 629 Dr. F. van Eeden (Alg. Staatsp.) 213 D. Wijnkoop (S. D. P.). Amsterdam VIII: 818 Dr. F. van1 Eeden (Alg. Staatslp.) 1526 A. B. Kleerk oper (S.D.A.P'.aft.) 161 Ds. B. de Ligt (Chr.-Soc.). Amsterdam IX: 1894 J. F. Baerveldt (Anti-Grondwet). 627 W. Üosterbaan (Winkeliei-scand.). deren, en te verkwiste®' wat zij geplun derd hadden, verplicht waren hunne oogen van de kathedralen naar de een voudige kapellen te Wenden. „Dien dag, den 22 Februari 1793, her innerden zij zich Sint-Gertrudis en zon den er een municipaal met rooden sjerp en driekanten hoed heen om in persoon en met behulp van een dozijn, bandie ten die schandelijke schuilplaats van het bijgeloof en de onwetendheid te gaan zui veren. „Voor de poort van de voormalige Kerk van Sint-Gertrudis gekomen; kfopte de bur ger afgevaardigde municipaal met luide slagen aan. „Niemand vertoonde zich. „Hij1 klopte nog harder. „Dezelfde stilte bleef heerschen. „JVlen moest een slotenmaker halen om de deur open te steken, maar daar zij van eikenhout was en de grendels er van binnen voorgèschove® waren; verliep er meer dan een uur alvorens de woe dende afgevaardigde zijn mandaat kon vervullen. (Wordt vervolgd..

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1