De Groote Oorlog. \o. 70. Zaterdag 16 Juni 1917. Dertiende Jaargang. "bTnneklahp,~ Verschijnt eiken MAAIBAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Koning Constantijn, Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebber, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor (Joes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraaf A 135s SOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. t. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. In verband met de nieuwe zegel wet zijn vanaf 1 Juni alle gratis verzekeringspolissen ingetrokken. De uitgegeven polissen zijn dus niet meer van kracht, zoodat bij eventueele ongevallen geen uit- keeringen worden gedaan. Nieuwe polissen worden vooiloopig niet meer uitgegeven. Deze maatregel welken ook alle andere dag- en nieuwsblad-direc ties hebben moeten treffen, is noodzakelijk geworden, wijl de polissen thans gezegeld dienen te worden, betgeen een enorme uitgaaf zou vereiscbeu. Zoo spoedig mogelijk zullen den abonnés nadere mededeelingen worden gedaan betreffende een eventueel nieuwen of ge wijzigden vorm van verzekering. Men be ware echter de oude polissen zorgvuldig. DE DIRECTIE. Prof. Martens, de groote Russische ken ner van het volkenrecht, een der hoofd figuren van de eerste Haagsche Vredes conferentie, heeft indertijd aan Nederland als beste voorbehoedmiddel tegen den oor log aangeraden een absoluut strikt eerlijke neutraliteit, gesteund door een parate- weermacht. Dat Nederland dien raad heeft (opgevolgd is zijm behoud geweest, want wat Griekenland beschoren is en wordt, leert de volkomen juistheid beseffen van den spreuk der ouden: „Weersta in den beginne". Koning Constantijn, dit moet men den vertrekkenden vorst ter eere nageven, heeft dit steeds begrepèrf en al het mo gelijke gedaan om zijn volk van het deel nemen aan den wereldkrijg vrij te hou den. Maar izijn eerste minister Venizelos beging de font bij het uitbreken- van den groeten oorlog aan Servië een der oorlogvoerende partijen welwillendhe den te bewijzen, wat door Bulgarije euvel werd opgenomen. Daar Servië met de Entente ééne lijn spande, kon het niet Uitblijven of de geallieerden maakten mede aanspraak op dezelfde vriendelijkheden Van de zijde van Griekenland en- het spreekwoord: „geeft ge hem den vinger, dan neemt hij de geheele hand" ging hier in vervulling. Griekenland, in den jong- sten Balkanoorlog met roem overladen en geregeerd door een vorst, die door rijn volk op de handen werd gedragen, ja, van wien men voorspelde, dat. hij avond of morgen den alouden keizerszetel van Byzantum zon bezetten, waarvan de laatste bezitter, ook een Constantijn, in 1453 was verdreven, dat Griekenland werd de verdeeldheid ten prooi. Een gedeelte stelde zich onder Venizelos en aan de zijde der Entente, een ander men ver zekert het grootste en het beste bleef den koning trouw. Men kreet den koning en zijn aanhang uit voor lieden, die met Pruisen heulden, hoewel daarvoor feite lijk geen ander bewijs kon worden aan gehaald dan zijn bloedverwantschap met keizer Wilhelm hjj was met diens zuster gehuwd en toch deed de vorst niets dan met alle mogelijke kracht te pogen het oorlogsonheil van zijn land af te wentelen, al kostte dit hem menige pijnlijke concessie aan de vertegenwoor digers der Entente, die zijn leger in den Peloponnesus opsloten en zich met al de intieme aangelegenheden van zijn land bemoeiden. Ken der ergste vernederingen, hem en zijn regeering aangedaan, geschiedde in de jongste dagen door den Franschen beogen commissaris, of dwarskijker of tuchtmeester op een titel meer of minder komt het njet op aan. Deze heer, Jonnajt geheeten, deelde, naar Havas m' j j aan mbiister-president Zaimis mede, dat de beschermende mogendheden besloten hebben den oogst in Thessalië Op te koopen, de verdeeling daarvan over de Grieksche provincies te controleeren, de meest volledige waarborgen te eischen voor de veiligheid van het leger in het Oosten, tevens herstel van de eenheid van het koninkrijk en normale toepas sing van de grondwet. Jomnart meldde verder, dat militaire posten der geallieerden de landengte van Korithe zullen controleeren en voegde daaraan- toe, -dat er troepen tot zijn be schikking zijn gesteld om, zoo noo-dig, 'de orde te Athene te handhaven. Griekenland is alzoo geen baas meer in zijn eigen huis, mag zelfs niet meer beschikken over de producten van zijn bodem. Ten slofte kwam een ultimatum der „beschermende" mogendheden zoo noe men zich, o-, ironie, de geallieerden ten opzichte van Griekenland den koning beduiden, dat hij. kon heengaan. Zelfs lie ten zij hem de keus van zijn opvo-lger niet, maar wezen dien zelf aan. Kroonprins George, die te Dui-tsehgezind heet, vond geen genade in de oogen der Entente. De tweede zoon Alexander is bestemd Eijn vader op te volgen. Heel het verloop der Grieksche tragedie want een treurspel is de lo-tsverwisse- ling van Griekenland in dezen oorlog leert ons weinig vertrouwen te stellen in de lenze der Entente: wijl vechten voor de vrijheid der kleine naties. Van Iden anderen kant doen de jammerartikelen in de Duitsche pers over het heengaan van koning Constantijn ook onaangenaam aan. Duitschland, dat ten opzichte van België zooveel verkorven heeft, behoort hier stil te zijm, wil men de tranen, die het -over Griekenland schreit, niet voor krokodillentranen aanzien. iN.B. Koning Constantijn I, .prins yan Denemarken, werd geboren te Athene op 21 Juli 1868, als zoon van den o-p 5 Maart 1913 té Salonika vermoorden ko ning George i. Hij trad op 15 Oct, 1889 in liet huwelijk met een zuster van den Duitschen keizer, prinses Sophia van Prui sen. Uit dit huwelijk zijn zes kinderen voortgesproten, drie zoons: George, Paul en: Alexander, van welke de eerste ©enigen tijd hooge commissaris der mogendheden op Kreta is geweest, en drie dochters: Helena, Rene en Catharina. Geen dezer kinderen is gehuwd. De strijd in het Westen. PARIJS, 14 Juni. Het namiddagcom- Imuniqué meldt: De Duitschers voelden jn den l-o-op van den nacht korte, doch hevige bombardementen uit in de streek van Braye, ten Noorden van Crao-nne, ten Noord-Westen van Reims en op den linkeroever van de" Maas bjj Cumières. „Coups de main", die in aansluiting met deze bombardementen werden be proefd, -op kleine Fransche posten in deze verschillende sectoren zijn geheel en al mislukt. Van hun kant deden de Franschen een inval in een Duitsche loopgraaf ten Oos ten van de Navarin-hoeve en brachten een tiental gevangenen terug. LONDEN, 14 Juni. Generaal Haig meldt: Onze verdere vordering ten Oosten van Meessen, gecombineerd met een pressie van onze troepen ten Zuiden van het front van onzen aanval, dwong den vijand belangrijke deelen van de eerste linie van zijm verdedigingsstelsel in het gebied tus- sch-en de Lys en St. Yvis prijs te geven. Onze troepen volgden den vijand, van dichtbij en maakten een aanzienlijke vor dering ten Oosten van het Ploegsteert- bosch. Wij wonnen ook terrein gedurende den macht in de nabijheid van Gapaard. Wij" ondernamen gisteravond „raids" op vijandelijke loopgraven ten Noorden van Bullecourt en ten Zuiden van Hooge en inamen in beide gevallen eenige gevan genen. BERLIJN, 14 Juni. Het avo-ndoo-mmu- miqué meldt: Ten Zuiden van de Scarpe werd hedenmorgen ten Oosten van Mon- chy een sterke aanvat der Engelschen, welke ma een trommelvuurvoorbereiding ondernomen weid, in gevechten op kor ten afstand afgeslagen. Overigens behalve verkenningsgevec-h- ten niets belangrijks. Een Zeppeiin vernield. LONDEN, 14 Juni. Een oo-mmuniqué der admiraliteit meldt: De Zgppelin „L. 43" is hedenmorgen door onze marine- strijdkrachten op de Noordzee vernield. Het luchtschip ontplofte, spoedig nadat het was aangevallen, brak in tweeën en viel in zee. Geen enkele overlevende werd waarge nomen. Een vliegeraanval op Londen. Men seinde ons Woensdagavond: LONDEN, (officieel.) Bij een vlieger aanval: hedenmorgen op Londen, door den vijand ondernomen, zijn vooir zoover reeds hekend in de city 31 dooden gevallep en 67 gewonden. De verliezen in Groot- Londen zijn nog niet bekend. In Oos- telijk-Londen zijn in een school 10 kin deren gedood en 50 gewond. Een vlieg machine is neergeschoten. Nader wordt gemeld, dat volgens de verklaring van ilonar Law het aantal vij andelijke vliegers 12 a 15 bedroeg. Zij trokken de kust over bij North Foreland en vlogen over Essex recht op Londen aa,n. Twee bommen werden geworpen bij North Foreland. Om! yijf minuten vóór half 12 's mor gens begonnen er bommen neer te ko men op het Oostelijk deed van Londen en 13 bommen Vielen neer in de city. Afweerkanonnen beschoten den vijand, terwijl een groot aantal vliegtuigen ter Vervolging opstegen. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden WASHINGTON, 13 Juni (R.O.) Het huis van afgevaardigden keurde het rap port over de oorlogsbegrooting1 ten be drage van 3281 millioen dollar goed. De medewerking van -den senaat is verzekerd. De troonafstand van Koning Constantijn. ROME, 13 Juni (R.O.) Stefani verneemt uit Athene: Koning Constantijn is gis termiddag om vijf uur van Athene naar Tatoi vertrokken. Prins Alexander heeft den eed afge legd. De stad is 'kalm. Wat de geallieerden ervan denken. PARIJS. De bladen drukken hun vol doening uit over de gebeurtenissen in Griekenland, welke prachtig werden voor bereid door Sarrail. Oo-k wenschen zij de Fransche xegeering -geluk, die ©en zoo delicate zaak tot een goed einde bracht. De bladen zien in de gebeurtenissen van gisteren een moreel© overwinning voor de geallieerden en sommige bladen be schouwen de afdanking van den Griek- schen koning als een ernstige vernede ring van den keizer. Da indruk bij do Csntralen. BERLIJN, 13 Juni (W.B.) Over het af treden van koning Constantijn schrijft het, „Bert. Tagebl." dat hij door geweld of bedreiging met geweld ten val gebracht is. De entente-mogendhed-en moesten zich op Griekenland en ikoning Constantijn «we» Sarrails nederlaag wreken, nadat alle hoop op Venizelos en de republiek vervlogen was. Het blad wijst er op, dat deze daad gesteld wordt, juist op het oogenblik, dat de entente-nota's aan Rusland verklaren, dat de geallieerden strijden Voor de vrij heid- en zelfstandigheden der kleine vol keren. De „Lok. Anz." laat zich in denzelf den geest uit. De geallieerden en Griekenland. PARIJS, 13 Juni. De Fransche cava lerie is 'Dinsdagmorgen Larissa binnen gerukt. PARIJS, 13 Juni. Men meldt uit Athene: De toestand is -nog steeds rustig. Jonnart liet in- overleg met de Griek sche regeering troepen in 'Piraeus ont schepen. Deze zijn op- het oogenblik In het Noordelijk deel der stad ondergebracht. (Jonnart is met den titel van „hooge commissaris" als bijzondere vertegen woordiger van Frankrijk naar Athene gezonden. Vroeger was hij, in Algiers werkzaam. Red.) STOCKHOLM, 14 Juni, Een commu niqué van -de legatie van Duitsche soc. democraten betreffende de besprekingen met het Hollandsch-Scandinavische comi té meldt, dat in liet bijzonder de posi tie -der Duitsche soc.-dem-ocraten ten op zichte van Elzas-Lotharingen em België behandeld is. Spoedig zal een uitvoerig memorandum gepubliceerd worden. (De Duitsche socialisten willen dat Elzas Lotharingen, zoo het aan Duitsch land blijft, zelfbestuur ontvange. Red.) PETROGRAD, 13 Juni. Naar gemeld wordt, zou de vroegere chef van den generaien staf, generaal Denikin, tot op perbevelhebber van de Russische legers aan het Oostelijk front, inplaats van Gurko benoemd zijn. STOCKHOLM, 13 Juni. Uit Haparan. da wordt geseind, dat er een groote spoor wegstaking dreigt uit te breken in Rus land, daar de beambten geen loonsver- hooging ontvingen. Verder wordt, bericht dat er overal anarchie in Rusland heerscht en door de bevolking alom maatregelen worden beraamd, om zich te verdedigen tegen rooverbenden PARIJS, 13 Juni. De „Matin" verneemt van de Zwitschersche grens, dat de Duit schers de musea der overweldigde steden in Noord-Frankrijk van hunne kunstschat ten berooven, hetgeen schijnt aan te toonen, dat een nieuwe terugtocht wordt voorbereid. Van 1 tot 15 Juli zullen 100.000 per sonen over Zwitserland worden terugge zonden naar Frankrijk. Hieruit blijkt, dat de Duitschers zich willen ontdoen van de onnutte monden. LONDEN, 13 Juni. Bonar Law deelde in het Lagerhuis mede, dat bij den lucht aanval 80 a 90 personen gedood en naar schatting 400 gewond zijn. Verder deelde de Minister mede, dat in Ashton under Lyne (Manchester) een ernstige munitie- ontploffing heeft plaats gehad, doch dat deze in geen enkel verband staat met den luchtaanval. Een aantal personen gedood en gewond. De nieuwe Minister van Oorlog. Woensdagavond, kort na de uitgaaf van ons nummer, ontvingen wij het na volgende draadberieht Den Haag. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is bestemd voor liet ambt van Minister van Oorlog Jhr. Mr. B. C. de Jonge, administrateur chef der afdee- ling Kabinet van den Minister van Oorlog. Dit wordt dus een Burger-Minister van Oorlog. Over den nieuwbenoemde schrijft o.a. „De Maasbode". Na weken lang zoeken is een man be noemd, dien men terstond had kunnen benoemen. Voor het eerst is een burger, een niet militair geschoolde tot het ambt van minister van Oorlog benoemd. In tijden als deze zou zelfs een man, die uitsluitend een sociaal Minister van Oorlog wezen zou, weinig aanstaan. Want er is hooge militaire deskundig heid voor noodig om ons leger up to date te houden in uitrusting en bewa pening. Deze kennis mist de nieuwe Minister. En bovendien kan men aannemen, dat hij minstens evenzeer als Minister Bos boom socialen kijk mist. Immers is juist de heer De Jonge de man, die als clief van het Kabinet des Ministers in samenwerking met den heer Bosboom ons volk al op tal van onsociale maatregelen heeft onthaald. Zooals men van Van Gijn, die onderTreub de belastingwetten had gemaakt, zegde dien kennen wij reeds, zoo kan men van den nieuwen Minister van Oorlog ook zeggen: dien kennen wij reeds. Zoowel Nederlands strijdvaardigheidd als het sociaal belang had niet slechter kunnen worden gediend dan door deze benoeming. „De Tijd" is van een ander gevoelen en schrijft o.a. lii bijzonder opzicht kan de keuze van den nieuwen Minister van Oorlog zelfs gelukkig geacht worden. De nieuw-be- noemde was tot dusverre hoofd van de eerste afdeeling van hut departement van Verwachting tot den avond van 16 Juni Aanvankelijk zwakke tot matigen wind uit Oostelijke, later veranderlijke richtingen, be houdens onweer. Licht tot half bewolkt, droog en warm weer. Oorlog, d.w.z. van het kabinet des Mini sters. Let men nu op de oorzaken van het conflict, op de toenemende belang stelling van de Volksvertegenwoordiging in legerzaken, op het nauwere verband tusschen militaire en maatschappelijke aangelegenheden, en op de wenschel'ijk- heid, zoo niet noodzakelijkheid voor den Minister van Oorlog, dat deze ter dege weet, welke zijn constitutioneel stand punt moet zijn tegenover de Kamer, dan is een jurist, die in zijn ambtenaars-loop baan kennis nam van alle stukken, welke de Minister met de Volksvertegenwoor diging wisselde, wetgevende arbeid voor bereidde en een deskundige is op het gebied van staats-administratief- en pri vaatrecht, wel op zijn plaats. Mits hij dan ook leering trekke uit het conflict van zijn voorganger! Eerste Kamerverkiezingen. De Eerst e-Karnerverkiezingen, welke Donderdag j.l. hebben plaats gehad, had den tot resultaat, dat alle aftredenden zijn herkozen. De Kamer bestaat dus we der uit 30 rechtsche en 20 linksche le den. Scheepvaartbeweging te Rotterdam vóór en tijdens den oorlog. De cijfers voor de maand Mei, die be trekking hebben op Rotterdams havenbe drijf, zijn voor dit jaar 168 schepen bin nengekomen met 175.335 ton inhoud; voor Mei 1916 was dit 268 met 216.744 en voor Mei 1914 1044 schepen met 1.287.994 ton. Onze graanschepen. D-e volgende schepen zijn hier te lande aangekomen Te Amsterdam o-p 12 Juni de „IIol- landia", van Buenos-Ayres (Vigo), geladen; met wol, vet, koffie en cacao; de „Venus", van New-York, met 13.912 zakken lijn koeken voor de regeering; de „Hector" van New-York, met 158.613 bushels, tar we en op 13 Juni de „Oluf Maersk", een Doonsche boot, van New-York, via, Ha lifax, met 1923 ton mout; en de „Sa- tumus." via dezelfde route, met 21128 zakken lijnkoeken voor de regeering. Te Rotterdam zijn aangekomen: de „Af- genib" van New-York, met 25.000 quar ters tarwe voor de regeering; de „Wes- terdijk" van Philadelphia, met 4767 .to-n tarwe voor de -regeering; de „Poel-dijk", van New-York met stukgoederen en de „Sloterdijk" van New-Orleans, met 36.000 bushels tarwe, 64.894 balen meel en voorts geladen met katoen, ijzer, duigen, s-igaren en ,sigaretten. Minister Cort van der Linden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, anr. Cort van der Linden, is wegens een zeer lichte ongesteldheid gedurende enkele dagen verhinderd zijn ambts bezigheden aan zijn departement te ver richten. Koffiedistributie. De N. O. T. heeft het volgende schrij ven aan de koffiehandelaren gericht: Met het oog op den beperkten koffie- voorraad dient althans! zoolang deize niet door nieuwe voorraden is. aangevuld hel verbruik van koffie té worden verminderd. Wij zullen derhalve bij het verieenen van goedkeuringen tot aflevering van ruwe koffie yoorloopig de hoeveelheid op de helft moeten brengen van het ge middelde gebruik gedurende' de tweed» helft van 1916. Teneinde dus te voorkomen, dat u ge durende zekeren tijd' zonder koffievoorraad zo-udt kunnen ziijn, zult u, naar wij mee- nen, onmiddellijk na ontvangst van deze circulaire tot dienovereenkomstige beper king van de afleveringen aan uw afne mers moeten overgaan. Zoodra de voor raad weder een ruimer verbruik zal toe staan, zullen wij; u daarvan onverwijld mededeeling jioen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1