Ihouf. De Groote Oorlog. Donderdag 14 Juni 1917. Dertiende Jaargang. No. 69. Juni 1917, (oopen pruimen, krfe-, en tssen, IY, GOES ING. IDER, "DIENST Rotterdam en lam, IRuyter", en ioes randhout, S - GOES. s Dienstbode. dienstmeid, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Onze gedragslijn. Losse Oorlogsberichten. Jaarvergadering van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Nederland. Welk weder zullen wij hebben I AN DISSEL te I te Kapelle, in de |son, tide boomgaarden en Schore, w.o. II o s t s Ierseke hrd" (kersen) en gaard daarnaast |n uitstel van be- 1917onkosten er M. Rem ij n se bmgaarden bij P. (k wel (kersen) en [en roode bessen) ic van Weele, Langen Hals" omschreven. IINGJ 'de - ITELS niging te Nisse, lendamme en Ove- Js vergoeding voor |oor L. HUISSEN, ionboot ar ROTTERDAM. I's morgens 1 uur. I's morgens 1 uur. f ar AMSTERDAM, gen vroeg. SiDAM naar GOES. I's morgens 2 uur. I's morgens 11 uur. ïDAM naar GOES. 12 uur. |r d a m, Haring ekomen te Goes MONHEMIUS, te D. VAN LOON, linnenkant, bij den ETEN en te R o t- bmboot-Reederij v/h 1U1JT. tHT Goal— Derdt- li«, tl. retour f (.5?. baar per wagon ook Blokken aan 3. en f 29.— per huis Goes. markt. 1NTFORT, Nieuw en, vraagt tegen 1 tond in dienst te £L, landbouwer Re- Arensburg. Ook in- n bij M. T. KEGEL, Zeeland. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoude wijn de WlffesfraafA 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. In verband met de nieuwe zegel wet zijn vanaf 1 Juni alle gratis verzekeringspolissen ingetrokken. De uitgegeven polissen zijn dus niet meer van kracht, zoodat bij eventueele ongevallen geen uit- keeringen worden gedaan. Nieuwe polissen worden vooiloopig niet meer uitgegeven Deze maatregel welken ook alle andere dag- en nieuwsblad-direc ties hebben moeten treffen, is noodzakelijk geworden, wijl de polissen thans gezegeld dienen te worden, hetgeen een enorme uitgaaf zou vereischen. Zoo spoedig mogelijk zullen den abonnés nadere mededeelingen worden gedaan betreffende een eventueel nieuwen of gewijzigden vorm van verzekering. Men be ware echter de oude polissen zorgvuldig. DE DIRECTIE. Voor wie ook maar een weinig op de hoogte is van de politieke constel latie in ons land, kan het geen verwon dering baren, dat de gedragslijn, die wij onZon geloofsgenooten voor de a.s. Twee de Kamerverkiezing in het district Mid delburg voorhielden, moet uitloopen op het steunen van het aftredend lid Yan Raalte, hoe vreemd dit op het eerste gezicht ook lij'ke. D© politieke partijen in de TjveetJe Kamer zijn met elkaar overeengekomen, om, teneinde de aanneming van de Grond wetsherziening in tweede lezing te ver zekeren, de aftredende Tweede Kamer leden ditmaal bij enkele candidaatstel- ling te herkiezen, onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat in de korte wetgevende periode van één jaar, die nu volgt, geen wetsvoorstellen, ontsproten aan eenige partijpolitiek, in behandeling zullen ko men. Doze overeenkomst is ter kennis ge bracht van de politieke organisaties, de kiesvereenigingen in den lande en ge adviseerd niet bevolen of gedtvon- gen zich dienovereenkomstig te ge dragen. 1 De Katholieke partij met name heef! het advies van den Algemeenen Bond yan R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland gevolgd, (lat haar bij monde van het hoofdbestuur was beteekend. Maar nu volgt ook, dat waar wij a gezegd hebben wij ook 'b moeten zeggen en desnoods doorgaan tot z' foe-. In alle Zeeuwsche Kamerdistricten heeft men zich volgens de partijafspraak gedra gen. Alleen te Middelburg trachten een paar Lilyputterspartijen roet in het eten te gooien en met een strooivuur-agitatie de kiezers in de war te brengen. Hierover hebben wij te stellen de actie eener gezonde beginselpolitiek. De aftre dende Kamerleden staan thans niet vooï de kiezers in de verschillende kleur: 1 tholiek, vrijzinnig, socialist enz,, maar in het uniforme gewaad van Grondwétsherzieningsman. Als zoodanig dienen zij, waar zij Vrijdag door A. T. A. G.-mannen of andere po litieke stroopers worden bestreden, door ons loyaal gesteund te worden. Verondersteld eens een oogenblik, dat voor Middelburg een Katholiek in de Ka mer ;zat. Dan zou hij aanstaanden Vrij dag eerlijk en trouw moeten gesteund worden niet alleen door de Boomschen van dat district, maar ook door de vrij zinnigen en de socialisten volgens de po litieke afspraak, die wij hierboven aan haalden. Terecht zouden wij, Katholieken, het oneerlijk, ja trouweloos vinden, wan neer de andere politieke partijen hun steun aan onzen man onthielden. Welnu, voor Middelburg zit nu geen Katholiek, doch een man van links in de Kamer. Nu volgt uit het bekende spreekwoord: „wat gij niet wilt dat u schiedt doet dat ook aan een ander niet", dat wij Vrijdag a.s. moeten helpen zorgen, dat 'de heer Van Raalte in de Tweede Kamer terugkeert. T-kjsnt hij het volgend jaar zich weet aan7"tlan beloven wij hem, dat wjj hem terdege zullen bestrijden. Maar thans is voor een tijd de strijd bijl begraven en een politieke wapenstil stand gesloten en krachtens dien wapen stilstand worden nu de aftredende le den der Tweede Kamer over "heel do linie ongeacht hun politieke kleur weer in de Kamer gebracht. Daarom namen wij in onze courant een aanbevelingsadvertentie op voor Van Raalte iets wat in normale omstan digheden nimmer zou geschieden niet omdat hij ons als vrijzinnig man aan genaam is, maar omdat hij als Grond wet s her zi e ni ng s m an volgens bet partij-accoord aanspraak heeft op onzen steun. Zoo meeneu wij onze gedragslijn vol doende te hebben toegelicht voor degenen onzer lezers, die van avond misschien verbaasd zouden staan over „Van Raalte, aanbevolen in de „Nieuwe Zeeuwsche Courant". De strijd in het Westen. LONDEN, 12 off. Ten Z. O. van Mees- sen hebben wij onze vorderingen voort gezet. In de buurt van de Pottebakkers- hoeve hebben wij een loopgravennet over een front van 1 mijl genomen. In den loop van den dag hebben wij nog meer terrein gewonnen. Wij veroverden ver schillende veldstukken en maakten eenige krijgsgevangenen. LONDEN, 12 Juni. Volgens een Reu- terbericht heeft de regeering der Ver. Staten aan de geallieerden en aan China een nota gezonden, waarin verklaard wordt, dat zij de oinnenlandsche oneenig- heden in China betreurt, en de aandacht vestigt op de noodzakelijkheid vau natio nale eenheid. Vervolgens stelt Wilson voor onder den een of anderen vorm een gemeenschappelijke verklaring aan China te zenden. LONDEN, 12 Juni. Generaal Haig meldt Een succesvolle „raid" werd gisteravond uitgevoerd ten Noorden van Neuvecha- pelle. Vijandelijke groepen „raiders" wer den elders afgeslagen. Een aantal vijan den werden gedood. PARIJS, 12 Juni. Het namiddagcom- muniqué meldt: Tamelijk hevig artillerie- duel in de streek van het plateau van Californië en ten Zuid-Oosten van Por- beny. In Champagne werd een tamelijk leven dig bombardement uitgevoerd tegen de Fransche posities op den Mout Blond en den Mont Cornillet. Tegen middernacht hebben de Franschen op ^verschillende punten van het front gemakkelijk Duit- sche verkenningstroepen afgeslagen en eenige gevangenen gemaakt. BERLIJN, 12 Juni. Het avondcoimnu, niqué meldt: In Vlaanderen tijdelijk le vendige artilleriestrijd. Ten Z.-Wi. van Lens zijn Engeische aanvallen in gevech ten van man tegen man mislukt. Overi gens niets van belang. De strijd aan het Italiaansche front. W EENEN, 12 Juni. Het stafbericht meldt: De gevechten op het plateau der Zeven Gemeenten duurden voort. De Ita liaansche aanvallen richtten zich hoofdza kelijk tegen den Monte Forno, den Monte Chiesa en de grenshoogten ten Noorden daarvan. In het Zuidelijk deel van dezen sector mislukten zij in de namiddaguren reeds in ons afweervuur. Op de grens vingen onze troepen sterke vijandelijke stooten in een bajonet- en handgranatengevecht op. Te middernacht stormde de vijand tusschen den Monte Forno en de grenshoogten andermaal met aanzienlijke strijdkrachten vooruit. Zijn aanvangspoging bleef weer Zonder succes. Overigens is aan het Italiaansche front niets nieuws. ROME, 12 Juni. Het stafbericht meldt: Op het plateau van Asiago belette gisteren de ongunstige weersgesteldheid de artille rieactie. Giulia-frontDe vijandelijke artillerie toonde zich bijzonder actief tegen onze posities op den Vodice en op de hoogten ten N.-O. van Görz. Zij werd krachtig bestreden. In het gebied Jer zeven Gewesten. Bij hun ondernemingen, tusschen de Asiago en de Brinta hebbende Italianen weinig succes kunnen behalen. Op den Monte Zebio en den Monte Torno, twee belangrijke stategische punten werden hun aanvallen afgeslagen en zij konden alleen maar Noordwaarts op de Agnella hoogte en den Monte Ortigara eenig ter rein winnen. 512 man waaronder 7 olfi- ciercn van den vijand namen zij gevangen. Italië tn Albanië. LONDEN. Reuter verneemt, dat de Italiaansche afkondiging van een protec toraat in Albanië een militaire maatregel is. De toekomst van Albanië blijft onder worpen aan de besluiten, door de Lon- densche conferentie genomen. Op zee. Schepen der geallieerden hebben een uur lang de stad Kavalla en omstreken en de kust van Chorichaban gebombar deerd. Duitsche duikbooten brachten in het Noordelijk versperringsgebied voor 19100 en in de Middellandsche Zee 28159 bruto ton tot zinken. Ook de Noordscho s.s. Hafursfjord en Songvand zijn, volgens een telegram uit Christiania, getorpedeerd. De Stockholmsche conferentie. De „Germania" schrijft naar aanleiding van het internationaal getwist over de Stockholmsche conferentieOok in Duitschland beginnen -de gemoederen warm te worden over de Stockholmsche conferentie. De opvatting van de „ICöl- nische Zeitung", dat de Duitsche socia listen aan de bijeenkomst moeten deel nemen en daar met alle kracht voor de Duitsche opvattingen opkomen, heeft de toorn van de „Deutsche Tageszeitung" en andere al-Duitsohe Maden gewekt. Laat men zich 'toch kalm houden. De vrede komt piet uit Stockholm-, Of duurt de oorlóg no_g niet lang genoeg, om allen overtuigd te hebben, dat de vrede een gave Gods is en van boven komt? Laat tocih ieder naar Stockholm.' reizen, die daartoe lust heeft. Het Engeische offensief in Fransch- Vlaanderen. BERLIJN, 11 Juni. (Part. Tel.) De „Schweizer Nationalzeitung" schetst het nieuwe Vlaamsohe offensief als een flank- offensief der Entente, en wijst op de voor- deelen, -die een rustig afwachten de En tente hadden kunnen brengen, indien wer kelijk het duikboot-gevaar zoo gering en do Amerikaansche steun zoo groot is, als men het wel laat voorkomen. Het blad vervolgt dan aldus: „Er zijn echter kenteekenen, dat de Entente niet wenscht to wachten, en wij gelooven wel te mo gen zeggen, feitelijk niet wachten kan. Daarin ligt echter een besliste erkenning va.n het .succes, van den Duitsohen duik bootoorlog besloten, zoomede ook eene geringer vertrouwen in de Amerikaapische hulp dan in de x-edevoeringen der En tente-staatslieden tot uiting is gekomen. Klaarblijkelijk bedreigt de vermindering der scheepsruimle Engeland in ernstige mate. De slag in Vlaanderen bevestigt, de opvatting, dat de Amerikaansche steun te laat komt, en dat de Entente voor dien hare uiterste krachten zal moeten inspannen. Men zou geen nieuw offensief hebben ondernomen, indien de Entente liet .ernstige vertrouwen bezat, dal. een dergelijk bloedig offer haar door een Ame rikaan,sch ingrijpen had kunnen worden bespaard. Doch er is nog een andere zeer gewichtige grond voor het nieuwe offensief: de uitwerking der Russische re volutie en het gevaar eener ook in de Ententel'anden stijgende Vredesstemiming". Grootvorst Nikolaas Nikofajewitsj die dezer dagen in hechtenis is -genomen, zal naar St. Petersburg worden vervoerd om daar terecht te staan. Bij het voor- loopig onderzoek tegen Soechomlinof moe ten dingen aan het licht gekomen zijn, die tegen den grootvorst getuigen. Spionnage. Gelijk het Berliner Tagebla.lt ver neemt, is de politie te Bern een wijd ver takte verspiedingszaak op het spoor ge komen. Er bleken draden te loopen- naar Zürich, Schaffhausen en Lausanne. Naar het heet zou men o.a. met pogingen te doen hebben om vee te vergiftigen en ontplofbare stoffen in fabrieken te smok kelen. Behalve militaire- is ook handels- spionnage voor Engeland tegen Zwitser land ondernomen. Het Amerikaansche Marinedepartement deelt mede, dat de Duitsche en Oo-sten- jijksche schepen (met een gezamenlijke^ inhoud van meer dan een millioen ton) die in de Amerikaansche havens liggende, zijn ingerekend, einde Juli gereed zullen zijn om zee te kiezen. BUITENLAND. ZIIin-AiVGRIKA. De aardbeving. Een telegrafist, die den rand der puinboopen bereikte, meldt, dat 30 mijl in den omtrek alles is ver woest. De bewoners van San Salvador kampeeren in straten en parken. Men on derstelt dat de ramp veroorzaakt is door een uitbarsting van den vulkaan aan den Voet, waarvan de stad zich uitstrekte. (Z. N.) BINNENILANP. Aangenomen werd na zeer uitvoerige discussie het navolgende bestuursvoorstel-. „De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland draagt het Bestuur op om zijn de thans voorge stelde veranderingen in de Additioneele Artikelen der Grondwet tot stand geko men door tijdig overleg met de thans bestaande besturen van Provinciale Bon den en Centrale R. K. Kiesvereenigingen en verder met die organisaties en per sonen, die het dienstig zal oordeelen de samenwerking der Katholieke "kiezers in Nederland zoodanig te bevorderen, dat bij de eventueel het volgend jaar plaats hebbende verkiezingen, volgens het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging, in eiken kieskring alle Katholieke kiezers zich op één lijst kunnen vereenigen en derhalve in eiken kieskring slechts ééne katholieke lijst zal worden ingeleverd." Bij; de verdediging van het voo-rstel zeide de voorzitter, dat er in de toe komst even als voorheen steeds gehan deld zal worden naar de eerste grondbegin selen van de bond en de vrijheid ,van de centrale kiesvereenigingen, inzake de candidaatstelling zal ook in de toekomst gehandhaafd blijven. Er zal echter vaak moeten worden toe gezien, dat men van de vrijheid een goed gebruik maakt. Spr. heeft vooral op het oog die di stricten, waar tot nu toe geen of bijna geen politieke strijd gevoerd werd. In die .streken waar het bondsbestuur (zal merken dat te weinig geschiedt, zal het zeker een persoon heen dienen te zenden om het politieke leven wakker te maken. In het volgend jaar moet ook gewerkt worden in die streken waar tot nu toe geen strijd was, want iedere stem heeft waarde in het vervolg voor de geheele katholieke partij in Nederland. Als dan zal de adjunct-secretaris aan het werk gesteld wonlen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal het bondsbestuur een gro-ot werk tc doen hebben bij het combineeren van lijsten. Aan het aanranden der vrijheid van de kiezers, denkt niemand van het bondsbestuur. Het bestuursvoorstel werd met op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Dan was er nog het volgende bestuurs voorstel De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland besluite zoo mogelijk ten spoedigste uitvoering te ge ven aan de oonclusiën, neergelegd in het rapport der Commissie in zake centra- Verwachting tot den avond van 14 iuni Zwakke tot matigen wind, meest uit Ooste lijke richtingen, licht tot halfbewoikt, droog warm weer, behoudens kans, vooral in het Zuiden, op onweer, met tijdelijke afkoeling en omloopenden wind. liseering der R. K. Politieke Propaganda in Nederland. Daartoe worde in de eerste plaats getracht in elke gemeente of paro chie saam te stellen een comité, dat zich wil belasten met het aanwerven van per sonen, bereid door jaarlijksche bijdragen het in het rapport bedoeld Bureau finan cieel te steunen. Na discussie over de beste wijze om den finanüeelen grondslag van het Pïo- pagandabureau te waarborgen, werd het bestuursvoorstel gewijzigd in dier voege, -dat de kosten van het bureau gedragen worden door vaste bijdragen van Kies vereenigingen en donnaties. Het voorstel wordt met acclamatie aan genomen. Het bestuur zal in dien geest een cir culaire zenden aan de kiesvereenigingen Het voorstel van Arnhem: De Bond van R. IC. Kiesvereenigingen in Nederland, naar samenwerking stre vende met de andere Chiistelijike par tijen, stelle tijdig, zoo mogelijk reeds in den loop van het jaar 1917, een pro gram van actie voor de verkiezingen van 1918 vast, opdat, die verkiezingen vol doende kunnen worden voorbereid en de politieke strijd zoo principieel mogelijk kan worden gestreden. Met gunstig prae-advies van het hoofd bestuur werd 't met schier algemeene stem men aangenomen. Ten slotte werd een door de aideelingen Amsterdam I, Kat wijk en Breda in de pauze geredigeerd: voorstel in behandeling gebracht, aldus luidende „De vergadering van den algem. Bond van R.K. Kiesvereenigingen draagt het Bondsbestuur op zoo spoedig mogelijk een conceptreglement, dat de organisatie onder het nieuwe kiesstelsel in groote lijnen aangeeft, die kiesvereenigingen ter behan deling aan te 'bieden, opdat de aanstaan de verkiezingen onder het nieuwe stelsel met de hervormde politieke organisaties kan worden geleid.." De laatste drie regels, vanaf „opdat" weiden door den voorzitter voor onaan nemelijk verklaard, omdat hij er den wensch in uitgedrukt meende te zien naar oen reorganisatie van den Algemeenen Bond, vóór de verkiezingen van 1918 in het land zou zijn. Zoo was echter de bedoeling van het slot niet; het werd daarom' zonder eenig bezwaar geschrapt en is niet in open bare behandeling geweest. Het ingekorte voorstel ondervond nu geen bezwaar meer van de zijde des voorzitters, die het na afloop der agenda zonder verder verzet in behandeling bracht en deed aannemen. Het Bondsbestuur zal dus nu spoedig komen met een concept. Bezoek van H. M. de Koningin aan IJmuiden. Dinsdag hield H. M. de Koningin een inspectie over een deel van de stelling Amsterdam, gelegen te en rond IJmui den. Opening Staten-Genereal. Naar de bladen vernemen, ligt 'tin 't voornemen van H. M. de Koningin op 28 Juni a.s. de Staten-Generaal zelve te openen. De „Cornelia" getorpedeerd. Men seint ons uit Groningen d.d. 'Maan dag: Op reis van Havre naar Lissabon is in het Engelsch kanaal getorpedeerd de Ned. schoener „Cornelia,." De kapitein en de bemanning zijn te Plaaimpol in Frankrijk geland. (De schoener „Cornelia" was 170 bruto en 137 netto- tons groot, werd in 1912 gebouwd en behoorde aan de Zeevaart maatschappij „Groningen" te Groningen, Red.) (Z.) Onze graanschepen. Te Amsterdam zijn aangekomen de stoomschepen „Calypso" van de K. N. S. M., van New-York, met 166048 bushels haver. „Atlas" van dezelfde maatschappij- van New-York met 15576 zakken lijjak-oe-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1