burg t viool No. 67. 2e Blad. Nieuwe Zeeuwsclie Courant. Zaterdag 9 Juni 1917. dekker, goes. iwterrein, uwland, uwland, uwland, mwland, loirs, ifwerking. Verkooping iag 21 Juni 1917, j Wolphaartsdijk te Oud- Woonhuis en Erf, foonhuis en Erf, J 37 Aren 80 Centiaren. ige Sorteering: iRBEEM. goes. ike nette Dienstbode. BINNENLAND. UIT DE PERS. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. Welk weder zullen wij hebben en volwassenen. IfAN bonbons, afdoend middel I Apoth. en alle Oro- ier verkrijgbaar bij i dit blad bij advert. !e één uur. te Oud-Sab- erg bij Jb. Roose, voor an F. DE BACK en S en overstaan van den LAAR te Goes, van de IN. 62, groot 1 Are 10 Jb. Vermeule tot 1 Mei per maand. 61, groot 1 Are 75 Janus Kopmels tot 1 Mei 1 per maand. 2, groot 3 Aren 83 ervveg, groot 10 Aren 60 van perceel 4, gr ot 51 aren. llanipolder, groot 35 Aren |p gebruik na rooven oogst Ij ij C. Maat tot na rooven por f57,80 'sjaars. elen Theebladen hee- en Koffiepotten es - Wandspreuken lai's en Portefeuille's Jigarenkokers p en Schooltasschen. jjelefoon No. 131. SNAREN bespannen, klinkt Ier. Onze Violen en Viool- h van prachtige kwaliteit eB trom zooveel verkocht. de donkerste verdwijnen son pot SPRUTOL. Bij oodo Drogisten. En ver- rkrijgbaar bij (zie adressen blad bij advertentie Leve- v VAN CANTFOKT, Nieuw- te Terneuzen, vraagt tegen 1 150. In verband met de nieuwe zegel wet zijn vanaf 1 Juni alle gratis verzekeringspolissen ingetrokken. De uitgegeven polissen zijn dus niet meer van kracht, zoodat bij eventueele ongevallen geen uit- keeringen worden gedaan. Nieuwe polissen worden voorloopig niet meer uitgegeven Deze maatregel welken ook alle andere dag. en nieuwsblad-direc ties hebben moeten treffen, is noodzakelijk geworden, wijl de polissen thans gezegeld dienen te worden, hetgeen een enorme uitgaaf zou vereischen. Zoo bpoedig mogelijk zullen den abonnés nadere mededeelingen worden gedaan betreffende een eventueel nieuwen of gewijzigden vorm van verzekering. Men be ware echter de oude polissen zorgvuldig. DE ÜIRECTI bh Nederlandse! fabrikaat. Reeds herhaaldelijk is geschreven over het feit, dat de oorlog de Nederland- sohe fabrikanten enz., aanmoedigt om te trachten artikelen, die anders uit het bui tenland worden betrokken, zelf te ver vaardigen. Zoo waren wij in de gelegen heid kennis te maken met een door het magazijn „Focus" van de firma A. R. do Muijnck te Middelburg vervaardigde helm, die bestemd is voor gebruik van werklieden, die met vergiftigde, doode- lijke gassen in aanraking komen. Het is een alluminiumhelm, Waarin het hoofd luchtdicht zit afgesloten, ter wijl de yersche lucht door een ventil weer ontsnapt, terwijl de niet gewenschte, gevaarlijke gassen niet binnen kunnen dringen. Voor zoover wij' kunnen beoor- deelen is hier een helm gedacht, die in fabrieken waar met zwavelzuur en dergelijke wordt gewerkt, zeer practisch nut kan afwerpen en dit bleek ons ook uit een getoonde tevredenheidsbetuiging. Mijnen. In de maand Mei j.l. zijn pp de Neder- landsche kust aangetroffen 20 mijnen, zijn de 17 van Engelschen, 1 van Duitscben en 2 van onbekenden oorsprong. Dit brengt het totaal der sedert het uitbreken van den oorlog op onze kust aangetroffen mijnen op 2099, onderver deeld als volgt: van Engelschen oorsprong 1431; van Franschen ooi-sprong 65; van Duitschen .oorsprong 266; van onbeken den oorsprong 337. lie R.-K. kiesvereeniging te Groningen „Ieders Recht" heeft besloten de kiezers te raden te stemmen op mr. J. Limburg (Vrijz.-Dcm.) De partij-afspraak om te laten zitten wat zit, geeft aan „De Tijd" het volgende in de pen Wellicht zal dit velen onzer ietwat moeilijk vallen. De partij afspraak heeft niet dadelijk en allerwegen onverdeelde instemming gevonden, zelfs bekwame en door ons gewaardeerde Kamerleden gaven openlijk blijk, dat zij geen voor standers waren van het compromis om om uitsluitend de aftredende Kamerleden te candideeren Intusschen, de over- groote meerderheid in ons kiezerskorps wilde het compromis wél, het is er ge komen, en moet dus nageleefd worden. Overeenkomsten verbinden niet alleen tot datgene, hetwelk uitdrukkelijk bij dezelve bepaald is, maar ook tot al het geen wat, naar den aard van dezelve overeenkomsten, door de billijkheid, het gebruik of de wet wordt gevorderd, aldus art. 1375 van ors B. W. Maar het gaat o. i. óók om andere dan in ons wetboek te behandelen overeenkomsten, het geldt óók voor de partij afspraak Men moge gelijk wij het meer dan tijd vinden, dat aan het wetgevend onvermogen der linkerzijde een eind kome, dat wij eindelijk toch eens een goede verzekeringswetgeving krijgen, dat in één woord de christelijke politiek de plaats herneme, welke zij na een zéér oneerlijken verkiezingsstrijd in 1913 moest ruimen, dat zij wordt doorgevoerd en uitgebouwd, thans gaat het om de G rend wetsherziening, welke een einde maakt aan den schoolstrijd, en een nieu wen breeden weg opent voor het bijzon der onderwijs. Wij verloochenen 'onze andere politieke wenscben niet, deze komen aan de orde in 1918, maar dit jaar gaat het voor of tegen de Grond wetsherziening. Dót is ten slotte de inzet van den strijd, daarop berust de afspraak der politieke partijen en dat is de reden, waarom wij de aftredende leden, ook al behooren zij tot de Linker zijde moeten steunen, wantde over eenkomsten moeten te goeder trouw worden ten uitvoer gebracht. Hoe die steun op 15 Juni zal verleend worden, dit uit te maken, is meer de taak der kiesvereenigingen. Het kan zijn, dat men den tegencandidaat waarlijk niet ernstig behoeft te nemen, en dat men den stembusstrijd wel met eigen mannen af kan en dat ook wenscht. Toch zij men hierop niet al te gerust. Evenals bij de vorige Grondwetsherzie- n'ng in 1817 toen evenzeer belangrijke veranderingen in de Grondwet werden aangebracht is ook thans de politieke belangstelling gering. Maar dat juist biedt een welkome gelegenheid voor de vis- schers in het troebele water. Men denke aan hetgeen dezer dagen te Groningen gebeurde, waar op een vergadering van zegge twee en twintig menschen tegen het zittende Kamerlid mr. Limburg de tachtigjarige staatsman mr. Samuel van Houten gecandideerd werd met veertien tegen acht stemmenDit voorval strekke tevens tot waarschuwing tegen onver schilligheid iets dergelijks kan ook zich voordoen bij de stembus. En het zou jammer zijn, als ook maar één Kamerlid daarvan de dupe werd. Goes. Wij vestigen de aandacht onzer lozers op de advertentie van de brand- stoffencommissie in dit nummer. Er gaan verhalen over groote hoeveelheden steen kolen, die uit VVemeldinge komen en in deze gemeente voor fabelachtige prijzen men spreekt van f6 a f7 per mud worden van de hand gedaan. Men bedenke wel, dat bezitters van zulke kolen b u i- ten de distributie om niet alleen van verdere distributie worden uitgeslo ten, wanneer deze voorraden bij hen wor den gevonden, maar zich ook blootstel len aan straffen, waartoe in beslagname van den verboden .voorraad moet behoo- ren. Dergelijke onderkruipers van algemeene maatregelen, in aller belang ondernomen, dienen gevoelig op de vingers te worden getikt. Zondagsrust apothekers. Zondag 10 Juni is de apotheek van den heer J. B. van Kalmthout ge opend, de beide andere zijn dan ge sloten. Op den bodem van de thans zoo goed als dropg liggende 'haven zag de jongen T. uit de Korte Nieuwstraat iets van zijn gading liggen. Hij ging er heen opa het te halen, maar zakte tot aan zijn midden in de modder. Gelukkig wis ten zijn vriendjes hem uit zijn benarde positie te verlossen. Met een bemodderd pak kleeren toog hij huiswaarts. 'Men meldt ons, dat de padvinders brigade hier ter stede binnenkort opnieuw met de oefeningen zal beginnen en dat ,als nieuwe hopman is voorgedragen de heer W. C. Braat, alsmede dat een aspi- rant-afdeeling is opgericht. Op gevaar af van onheusch te zijn jegens onzen vriendelijken berichtgever moeten wij hieraan toevoegen, dat de neutrale padvindersbeweging voor ons Ka tholieken haar eigenaardige bezwaren heeft. Nog gisteren wees „De Maasbode" erop hoe bij die padvindersbeweging re clame wordt gemaakt voor zaken en prak tijken waarmede wij ons noch kunnen noch mogen vereenigen, hoezeer wij gaarne aannemen, dat de Goesche afdee- ling in deze vrij uit gaat. De operettes „D e D- o r p s b ar bier en „De fortuin 1 ijke kist", Woens dagavond in de schouwburgzaal der Soci eteit y.O.V. gegeven voor een zeer talrijk on belangstellend publiek door de Goesche afcl. van „Toonkunst" hebben zeer goed voldaan, 't Is een welgeslaagde proefne-- ming geweest. Aan costumeering en enscè- neering was veel zorg besteed 't moorsch interieur van de kamer van Hassan in de fortuinlijke kist b.v. was zeer „con forme au stifle" waarvoor den re gisseur een woord yan lof toekomt. Spel en zang der spelenden maakte den besten indruk en menig sluimerend talent van „Toonkunst" is daardoor openbaar ge worden, o.a. de fraaie stem van mevr. S. De heeren H. De P., KI. en S. ga ven zeer goed spel te genieten, alsmede de dames mevr. S. en mevr. v. B.G. Ook de tenor P. speelde ganseh niet on verdienstelijk als Joseph. Boven allen moet. echter aan den heer H. De P. de voorrang worden toegekend. Hij is een tooneelist van meer dan gewone gaven; de heer KJ. streeft hem waardig op zijde. De lang niet gemakkelijke pianobegelei ding was in handen van den heer O. Lies, die zijn taak met loffelijke vaar digheid en con amore vervulde. Vooral „De Dorpsbarbier" is in tal van toonee- len uiterst komisch, 'het, goede samen spel 'der artisten deed het karakter van het stuk voortreffelijk tot zijn recht ko men. Moge ook de volksuitvoering op heden avond een succes zijn. Middelburg. Tot agent van politie derde klasse alhier is benoemd de heer M. C. Deurloo. De vrouw van M., die enkele we ken in voorarrest zat, wegens den be kenden diefstal bij de ZeeuWsche Kolein- maatschapp-ij, is gisteren op vrijs voeten gesteld. Ook de jongste zoon die het laatst werd aangehouden, bevindt zich weer in vrijheid. De voorloopige hech tenis van den vader en de drie andere zoons is verlengd. Vlissingen. Va,n 18 tot 27 Augustus a. s. zal hier een Huisvlijt-Tentoonstelling gehouden worden in het lokaal Harsveld. Voorwerpen kunnen worden gezonden aan de Vereeniging „Vlissingen Vooruit", adres Groote Markt Nb. 14. Zierikzee. Het Katholieke Zierikzee, dat politiek gesproken sluimerde, is Donder dagavond tot een nieuw leven ontwaakt. Door eenige vooraanstaande mannen in de parochie was een oproep verspreid onder de Katholieken om in het Patro naatsgebouw te zamen te komen teneinde iemand aan te wijzen, die de plaats van den onvergetelijken heer W. C de Crane in den raad zou innemen. De vergade ring was druk bezocht. Het Kerkbestuur had aanvankelijk de leiding. De Zeer- Eerw. heer Heijtveld, pastoor, en de Weleerw. heer Schuijt,, kapelaan, waren mede aanwezig. De ZeerEerw. heer pas toor leidde bij de vergadering in den heer J. W. Vienings uit Goes als secretaris van den Provincialen Bond van R.K. Kies- vereen, in Zeeland en als lid van het hoofd bestuur van den Algemeenen Bond van R K. Kiesvereenigingen in Nederland, om hem verder de leiding van den avond toe te vertrouwen. De heer Vienings slaagde er niet alleen in een waardig opvolger te doen verkiezen van den heer De Crane in den persoon van den heer J. Bauwens de heer Sorts, eerst daartoe door de vergadering aangewezen, had wegens gezondheidsredenen bedankt maar wist door zijn opwekkend woord een geestdriftige stemming te verwekken voor het stichten van een politiek katho liek lichaam, dat met liet oog op de komende nieuwe kiesrechttoestanden de leiding der Katholieken te Zierikzee op zich kan nemen en zich waardig aan sluiten bij de overige R.K. kiesvereeni gingen in Zeeland. Van de 63 heeren traden 52 onmiddellijk als lid toe en als vertrouwensmannen werden in liet bestuur gekozen de heeren J. Bauwens (voorz.), G. J. M. N e e s e n (secr.) en A. Appels (penningm.), die onder krachtig applaus der vergadering hun benoeming aanvaarden. Zij vormen een bestuur, waar de jeugdige vereeniging groot op mag gaan. Nadat de nieuwe kiesvereeniging de candidaatsprocla- meering van den heer Bauwens had be vestigd, sloot de Zeereerw. heer pastoor met een hartelijk dankwoord aan het adres van den speker voor zijn ijver en aan de vergaderden voor hun goeden wil de uitstekend geslaagde bijeenkomst. Onze beste wenschen vergezellen de nieuwe kiesvereeniging op haar weg. Zij is een nieuwe aanwinst en een niet on belangrijke versterking onzer katholieke politieke organisatie in Zeeland. 's Heer Arendskerke. Benoemd tot wachtmeester bij do marechaussees, dhr. J. Zandee Az, alhier, mot standplaats Philippine. De collecte .vo-o-r d'e noodlijdende Belgische kinderen, dezer dagen alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f201,25. Kloetinqe. Dhr. L. Meijers alhier, trok uit de Zier.kzeesche verloting als 3en prijs een tweejarige merrie, ter waar de van ruim f600. Voorwaar een mee vallertje. Hoedekenskerke. In de Woensdag al hier gehouden gecombineerde vergadering van Burgemeester en Wethouders van Hoedekenskerke, 's Gravenpolder en Baar land, is tot gemeenschappelijk gemeente geneesheer voor die drie gemeenten be noemd, dhr. dr. B. E. .T. H. Beeking te Utrecht. Heinkenszand, Gisteravond viel een jon getje van den werkman N. alhier van den zolder en kwam met zijn hoofdje zoo-danig op een bus- terecht, dat een wonde aan het hoofd ontstond. Heelkundige hulp werd spoedig verleend. Ovezand. Benoemd tot klokluider en stokman bij de Herv. Gemeente dhr. P. de Vrieze en tot grafdelver dhr. G. Böeij. Colijnsplaat. In de Woensdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. Nadat de vergadering door den voorz. was geopend, de notulen gelezen en goedgekeurd waren, werd behandeld een ingekomen reclame omtrent de hon denbelasting van dhr. De Drcu. Hierop werd gunstig beschikt; aangenomen werd een verordening houdende verbod tot het bezoeken van drankgelegenheden van per sonen beneden de 16 jaar. Benoemd tot lid der comm. tot wering van school verzuim dhr. P. W. Ornée. Besloten werd uitdieping der haven aan te besteden. Concept verordening vervroegde winkel sluiting zal bij de leden worden rond gezonden. Verworpen met 5 tegen 2 werd het voorstel van het lid A. Verburg om dit jaar geen kermis te honden, waarna de vergadering werd gesloten. (Z.j Eiland Tholen. Het gebrek aan drink en waschwater wordt hier nijpend, en alom wordt om regen verlangd. Men voelt thans 'het gemis van eene waterleiding, tot welker oprichting "in dé eerste helft van 1914 alle gemeenteraden hebben be sloten, maar waarvan de uitvoering ten gevolge van den oorlog voor onbepaaldenl tijd moest worden uitgesteld. (Z..) Sas van Gent. In de eerste vergade ring van de voor deze gemeente ingestelde kamer van koophandel werd tot voorzit ter geko-zen de heer V. Verschaffel met 5 van de 7 stemmen en tot vice-voor- .zitter de heer P. A. Netesion met 4 stem men. (Z.) Alhier is in de eerste vergadering van de voor deze gemeente ingestelde Kamer van Koophandel tot voorzitter ge kozen de heer V. Verschaffel miet 5 van de 7 stemmen en tot vice-vo-orzitter de heer P. A. Neetes-on met 4 stemmen. Oostburg. De ambtenaren van hier be keurden alweer twee militairen wegens -ongedekten vervoer van ieder 100 stukjes harde zeep. Het smokkelen heeft nog geen einde. Alhier overleed in het St. Antonius- Gesticht een militair, wiens lijk naar zijn geboorteplaats zal vertransporteerd wor den Aardenburg. De ambtenaar der belastin gen alhier stelden bekeuring in tegen 4 beruchte smokkelaars wegens ongedekten vervoer van 120 K.G. worst. De waar is in beslag genomen en denzelfden avond, ten bate van 's Rijks schatkist, verkocht. Axel. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer werden benoemd dhr. de Feijter en P. Dekker, voor de Prov. Sta ten dhr. F. van Driel en Oggel en voor de gemeenteraad dhr. Kruijsse en Die- leman. De St. Ct. no. 808 bevat de statuten van den Bond van Metselaars-Pairoons in Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk Deel gevestigd te Neuzen. Besmettelijke ziekten. Van 30 Mei5 Juni zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter ken nis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk: 1 geval te Goes, Middel- delburg, Vlissingen en 2 te Wemeldinge. Diphteritis: 3 gevallen te Middel burg. (M, Ct.) Als een staaltje hoe er gesmokkeld werd, kan dienen, dat alleen in Limburg en Noord-Brabant ruim 11.000 personen uit het in staat van beleg verklaarde gebied werden gezet. En nóg zitten de gevangenissen vol, terwijl nog duizende smokkelprocessen op afdoening wachten! Inbraak. Woensdagnacht is inge broken in de R.K. Openbare Leeszaal te Breda. De concierge vermist onder meer f20.aan contanten. Uit de bi- bliotheekkast is f 17.50 medegenomen en bovendien wordt ongeveer f80 vermist, toebehoorende aan de R.K.V.B. Bredania, dat daar werd bewaard. De dader, zekere E. R., is bekend, 'tls een oude bekende der justitie, die voor een maand door bemiddeling van het genootschap, tot zedelijke verbetering van gevangenen te Breda aan een kost huis werd geholpen. (Msbode.) In zee gestort. Te Schellink hout, aan den zeedijk, is dhr. M. W. jnet paard en wagen van den steilen zeedijk af over de steenen zeewering in zee ge stort. Het paard schrikte voor een hoop steenen, liep achteruit, en werd door de kar in zee meegesleept. D-oor snel nabij komende visschers werd de heer W. met groote moeite gered, terwijl ook het paard, dat, na net lossnijden der touwen, verder in zee zwom, nog voor verdrinken werd bewaard. De kar was echter totaal ver nield. Te sterke c ar b-o lo p 1 os si n g. Te Rotterdam ligt het zeiljachtje „Noord ster", waar aan boord is een twee-jari-g meisje A. v. B., dat op advies van den| dokter eiken morgen met een carbol-op- lossing moet worden gewasschen. Toen de ouders dit gistermorgen wederom de den, hadden zij waarschijnlijk een te sterke oplossing of een verkeerd .mengsel ge bruikt, althans het kind: werd geheel met brandwonden overdekt. Het werd ter ver pleging in het ziekenhuis opgenomen. De nadeelen der cigaret te n. Mr. G. Wj. BaineS geeft in de „Sun day School Times" van Philadelphia eenige opmerkingen omtrent het gebruik van cigaretten, die wel waard zijn te worden verbreid. Onderwijzers-, Zegt hij1, verklaren eenparig, dat het rooken van cigaretten de doodelijkste vijand is van de school ,en het bijna onmogelijk is een jongen die cigaretten rookt, goed onder richt te geven. Dr. Dennis van de Gornel medische ■J Üi luJ I J Verwachting tot den avond van 9 Juni Zwakke tot matigen veranderlijken wind meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk onweer of regen, vrij warm. school1 zegt, dat de neiging tot het ge bruik van sterken drank grootelijks wordt versterkt door 't rooken van cigaretten, omdat het eene chronische droogte in de keel veroorzaakt, die voortdurend dorst verwekt. Een rechter van politie lieeft opgemerkt dat van de 300 jongens- die voor hem gebracht werden, 295 cigarettenrookers waren. In het licht van bovenstaande getuige nissen door pns uit „De Padvinder" over genomen ,die natuurlijk met ontelbaar andere zouden te vermeerderen zlijn, kan met blijdschap worden begroet, dat in meer dan ,een plaats- in ons land (nu straks weer in Rotterdam) het bij- politie verordening verboden is aan kinderen be neden 16 jaar tabak, in weiken vorm ook, te verkoopen of te geven. Voor de moeder van den zee man. Aan een particulier schrijven om trent een gebeurtenis aan boord van een Nederlan-dsch stoomschip- -ontleent. „De Avondpost" „Na het gebruikelijke „Eén, twee, drie, in Godsnaam", ging de kist over boord. K. had z'n zeemansgraf en er was één man minder aan boord. Nadien ging alles in een bedrukte stem ming weer z'n -gewone gangetje. Eenige -dagen later werd de inboedel1 van den stoker aan boord verkocht. Een rommeltje ter Waarde van nog geen vijf gulden werd ten bate der oude, al leen achterblijvende moeder voor een klei ne duizend gulden verkocht. Ik zal eenige fabelachtige prijzen noe men: Een doosje lucifers bracht, 100 gul den op een paar oude versleten pantof fels f 65, een bitterglaasje f 50, een an der 25. Daarbij werd bijna ieder ding, waarneer het gekocht was, weder teruggesmeten, zoodat. er voorwerpen bij waren, o.a. het doosje lucifers, dat vijfmaal verkocht werd en zoodoende f200 opbracht. Nagenoeg allen aan bo-ord, van den matroos tot -den kapitein, die het voor beeld gaf, -droegen hiertoe bij. Aan het eind van den verkoop werd het meeste over boord gegooid". Een Anglikaanseh Bisschop in een R oomse he Kerk. ,Op eenl vergadering van Anglikanen ,die de Angli- kaansche kerken niet dichtgegrendeld maar geopend willen zien gedurende den dag, heeft de (anglikaansche) bisschop van Birmingham de volgende woorden gesproken Voor mij is het een pijnlijke gedachte, dat er in den tegenwoordigen tijd ook slechts één enkele kerk zou Zijn, waar een arme bedroefde niet zou kunn-en heen gaan om een gebed te storten voor eetï dierbare. En toch zulke kerken zijn er. Zelf heb ik dit ondervonden, toen ik afscheid genomen had van mijn zoon en de 'bpot Vertrokken was- en ik "heenging naar een kerk om te bidden. Die 'kerk was niet slechts gesloten, maar met boonn en grendel zóó gebarricadeerd ,dat ik met geen geweld de deur zo-u hebbe-n, kunnen openbreken. Treurig gestemd ging ik heen, des te treuriger toen ik een; katholieke kerk in de nabijheid zaga wijd open voor ieder, die binnen wilde gaan. Toen ben ik ook binnengegaan in die Roomsche kerk, want ik voelde dringend behoefte om te bidden." Met luid applaus, betuigde het Angli kaanseh publiek zijn instemming met deze merkwaardige woorden van den Angli- kaanschen bisschop. Maatregelen tegen dronken schap. ï)e voorloopige Russische re geering heeft maatregelen uitgevaardigd te gen het misbruik van alcoholische dran ken. Met anderhalf jaar gevangenisstraf wprdt een ieder bedreigd, .die zich in kennelijken staat op openbare plaatsejn vertoont of aldaar misbruik maakt van al coholhoudende dranken. Wie in staat van dronkenschap misdrijven pleegt, zal wor den gestraft met 6 tot 8 jaren dwang arbeid. De Hamburg'-Amerika-1 ijn. Den 27 Mei herdacht de HamburgAmerikalijn haar 70-jarig bestaan. Aanvankelijk met een kapitaal van f400.000 mark opge richt, 'heeft de maatschappiji zich ont wikkeld t-ot één der grootste scheepvaart ondernemingen der wereld, die met onge veer 100 lijnen haar dienst o-ver de geheele wereld onderhield. De waarde van haar vloot, bestaande uit 191 schepen, werd bij het uitbreken van den .oorlog op ruim 1 milliard geschat. Door den oorlog zij-n ongeveer 110 schepen, daaronder de „Va- terland", het grootste schip der wereld, aan de maatschappij onttrokken. Een Duitsche legerorder maakt bekend, dat de zich in het buitenland bevindende deserteurs tot 15 Juli 1917 op zijn laatst gelegenheid tot terugkeer en boete wordt

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 5