BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. Landbouw en Laatste Beri alle volken, den wensch naar een spoe- digen en duurzamen vredehet is het volk volkomen onverschillig of een stuk land meer ot minder veroverd wordt. Wa,t voor dat volk, en voor alle volken, de hoofdzaak is, dat is de duurzame wede, d.w.z. dat |de tegenwoordige oorlog, als hij eindelijk uit zal zijn, dan echter oolc werkelijk de laatste is. Dat zou een scha deloosstelling zijn van meer waarde dan alle oorlogsvergoedingen in geld, die toch hersenschimmig worden, als er zoo lang om gastroden moet worden, dat de kosten, die deze verlengde strijd verslindt, er weer tegen opwegen. Men hoort nu al, niet alleen Alduitsche dwazen, over den volgenden oorlog(l) spreken, neen. zelfs generaal von Stein, de Pruisische minister heeft onlangs, om den Rijksdag van de noodzakelijkheid van heit bestaan van een nieuwe cadettenj- school te overtuigen, liet pacifisme als een utopie bestempeld en den oorlog als on vermijdelijk altijd weer terugkeerend voor gesteld. Paanlevé, de Fransc.be minister van oorlog, heefl daarentegen kort geleden verklaard, dat deze oorlog uitgevochten moest worden opdat hij voorgoed de laat ste was, en de menschheid zich ongestoord aan de werken van den vooruitgang en van do beschaving zou kunnen wijden. 'Het ware mij liever geweest, als ik die woorden eens in de rede van een Duit- Schen minister van oorlog had gelezen. „Hoe komt het, dat dat niet het geval is? Dei verklaring moet zijn, dal de lei dende mannen blijkbaar nog niet tot het beseE zijn gekomen, dat er een nieuwe tijd is aangebroken, waarin met de oude methodes en formules niet meer te wer ken valt. Luitenant B6hrt. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat de vlie ger-luitenant Behr voor de oogen van zijn moeder naar beneden gevallen is en gedood. Broessilof weder Generalissimus. PETROGRAD, 5 Juni (Reuter). Gene ralissimus Alexejefheeft ontslag genomen Broessilof is in zijn plaats tot opperbe velhebber benoemd Op het zuidwestelijk front wordt hij door generaal Gurko ver vangen. CHI1ÏA. Revolutie. HONGKONG, 5 Juni. Hel Ned. Indische Pers-Agentschap verneemt uit Hongkong via Batavia, dat in Noord- en Centraal- China een ernstige revolutie is uitgebro ken. Het grootste gedeelte van het leger heeft zich bij de revolutionairen aange sloten; verscheidene dorpen zijn bezet. De repubiikeinsche (roepen vluchten naar alle richtingen. Vele dorpen zijn verbrand, vele personen gedood. Tweede Kamerverkiezing. In 50 districten is Dinsdag j.l. het af tredend lid herkozen, in de 50 andere is tegenover het aftredend lid een ander gesteld, meest een aanhanger van de A. T. A. G.-partij of van de S. D. P. (de revolutionaire socialisten). In die dis tricten moet dus 15 Juni gestemd wor den. Voor wat de uitslag in Zeeland betreft, zie men onder Provincienieuws in dil nummer. Tegenspraak. DEN HAAG. Volgens bericht van den Gouverneur-Generaal is liet. niet waal', dat op Borneo een. luitenant der infanterie en 5 man door Dajaks verwond zijn Er is letterlijk niets bijzonders voorge vallen. Een benoeming. Naar wordt medegedeeld is de heer A. Bolier te Bergen op Zoom, geboren te Scherpenisse, benoemd tot chef-chemi- ker aan de beetwortelsuikerfabriek te Oud-Gastel, met ingang van 1 Juni jl. (M. Ct.) Het smokkelen. Men meldt van de grens: De smokkelarij naar België is zeer aanzienlijk verminderd door de afdoende maatregelen, welke door de Nederland- sche militaire overheid tot bestrijding daarvan genomen zijn n.l. het verdub belen der wachten en patrouilles, het sluiten van bepaalde wegen het contro- leeren van trams en treinen enz. Men zie verder onder Oostburg in dit nummer. Te Breda is een bende van ongeveer 30 smokkelaars onder gewapend geleide binnengebracht en in het huis van Be waring opgeborgen. Een nieuw R K. Ziekenhuis te Breda. Het St. Elisabeth-Gasthuis (Haagdijk) heeft een energiek besluit genomenhet heeft aangekocht een perceel domein grond, groot bijna 2'/2 H. A., gelegen aan den YVilhelminasingel naast de manége te Breda. Het plan is, op dit terrein een geheel nieuw naar de laatste eischen ingericht ziekenbu s te bouwen. Alles wat betrek king heeft op de ziekenverpleging, operatiezalen, kliniek, inrichting voor Röntgenstralen, enz. wordt uit het St. Elisabethgasthuis overgebracht naar het nieuwe ziekenhuis. Het gasthuis aan den Haagdijk blijft bestemd voor het doel, waarvoor thans ook voornamelijk is in gericht, verpleging van ouden van dagen, ongeneeslijke zieken e. d Goes. Behalve dal de brandstof schaarsch en duur is, komt er nog hel euvel bij, dat men zijn gewicht niet krijgt. "Wij hoorden hierover verschillende klach- ten, o.a. verleide ons dezer dagen iemand, dat li ij brandhout had gekocht; volgens bestelling moest er 100 K.G. zijn. Toen hij liet nawoog was er even 80 K.G. Ziedaar een afzetterij, die inderdaad on duldbaar is. Het ware te wenschen, dat van overheidswege eens een ernstige con trole op het molen en wegen bij hel afleveren van brandstof en andere levens middelen werden uitgeoefend. Wordt eens liet bedrog ontdekt en de overtreder ge straft dan komt de schrik er in. Naar wij vernemen, bestaat liet plan, om de herdenking van het 20-jarig pas toorschap over onze parochie van de ken Baede niet onopgemerkt te doen voor bijgaan, maar althans kerkelijk te vieren met een plechtige mis en een solemneel lof. Hipivoor zal hel zangkoor met 'di lettanten worden versterkt, die zich daar voor gaarne 'hebben beschikbaar gesteld. Aan C. de Looff, G. van Dalen en. .1. Hijman is. op verzoek inet ingang van 10 Juni a.s. eervol ontslag verleend als werkman 'bij den reinigingsdienst al hier. Naar wij tot ons genoegen vernemen is de toestand van den heer J. Buij.se, hoofdredacteur van „De Zeeuw", die nog steeds aan de gevolgen eener operatie Ie Utrecht wordt verpleegd, vooruitgaande. -Vanmorgen omstreeks 11 uur werd op aanzienlijke hoogte boven deze ge meente voortsnellende, een vliegmachine waargenomen, die in westelijke richting verdween. De Algemeene Vergadering van den Bond van Zuid-Bevelandsche Paar denfokkers zal hier op 12 Juni worden gehouden. D'e veulenkenringen zullen o.a. besproken worden. ,(Z-) Middelburg. Bevolking In de twee de helft der maand Mei zijn in deze ge meente ingekomen: Mcj. A. jf. Jacobs, L. Burg B 2021 van Terneuzen; P. F. Maartense, mo delmaker, Veersche weg T 233, Dor drecht; mej. J. G. T. L. den Hartigh, pleegzuster, Langeviele K 205 206, lïot- te|rdammej. M. C. Ik Terborgh, pleeg zuster, Langeviele K 205—206, Rotter dam; P. 3. J. A. Linthuis1, handelsreiziger, Nederstr. O 190, Rotterdam; mej. F. P. M. Mengelberg, pleegzuster, Noord plein M 292, Rotterdam; J. A. Veldhuis, L. Burg C 95, Amsterdam; "J. A. Kor- tink, wever, Korte Noordstraat E 8, Lon- neker; C. L. v. Doorn, kapper, K. Noord- is'tr. C 28, Breda; J. Meijer, koopman, Seis- dam Q 27a, Arnhem; P. Jobs», Korte Heerengracht M. 275, Veere; B. Al. Mui- stege, kellner, Lange Nöordstr. C 15, En schede; mej. G. Duis, religieuse, Lange Burg 13 G7, Nijmegen; C. de Grave, koperslager, Houttuinen Q 57, Koude- kerke; mej. wed. P. M. Staal, geb. de Rijke, Brakstraat O 252, Koudekerke; M. P. Baart, machinist, Vliss. sir. K 52, Rot terdam; )I- Dronkers, agent, der Credietver. Lange delft II. 1G17, Goes; A. M. W. van der Plank, correspondent Noordweg R 37h, Koudekerke; K. van Paassen, Noordweg R 37b. Koudekerke; mej. C. Alunnik, verpleegster, Noordplein AI 292, Den Haag. Vertrokken: J. C. Schonis' van L. Giststr. F 188 naar Vlissingen; mej. J. C. A. M. v. d. P'erel', Rouaansche kade G. 130, Egmond aan Zee; II. van Maldegem, Kinderdijk P 94, IJmniden; J. A. Ie Bron de Vexelu, Stijfselweg S 92h, Vlissingen; F, Aarden, Lange Geere K 328, Bergen op Zoom; mej. J. H. v. Voorden. Veer sche,singel S 42a. Hoenderloo; W. vair Loo, Segeerstraat V 75, Heerlen; Ij Meijt boom, A'liss Wagenplein Q 113, Amster dam; J. C. Badder, Korte Heere K 336, Rotterdam; C. van den Berg, Ververijistr. 126a, Axel; mej. AI. Schools, Brakste. 0 218, Amsterdam; J. A. Kok, Nieuwe Oos'tersche sir. N 81, Vlissingen; P. .1. Louws1, Noordweg S 203, Biggekerke; mej. S. Al. Hooft geb. de Pa.uw, Krommeweela K 110, Werkendam; mej wed. AA'. C. Ilondsmerk, St. Jorisstr. L 120, Rotter dam A. Pretors, Lange Delft H. 3, Den Haag; J. Krokké, Lolenbcrg K 89, O. en W. Souburg; AV. v. Spa.rrent.ak, Gravenstr. 1 271, Ooistkapelle; nrej. G. A. L. v. Asten, Lange Delft B 154, Dordrecht. (AL Ct.) Vlissingen. Door den minister is, naar aan „het Volk" gemeld wordt, afwijzend beschikt op een verzoek van liet gemeen tebestuur, om toeslag aan de melkslij- ters te geven en don maximumprijs op 12 ct. te stellen. In liet antwoord van den minister is nog eens uitdrukkelijk gezegd, dat het de bedoeling van de nieuwe regeling is, dat de boeren 11 en lli/2 ets. zullen krijgen, en dat in geen geval toeslag wordt.'gegeven om den consumptie-prijs lager 'dan 13 cis te brengen. Waar anders iederen zomer de melk goedkoaper wordt, is nu door den maat regel van den minister ,voor bijna het heele land de prijs 25 a 30 pet. liooger dan in den afgeloopen winter. Waarde. Maandag had de verkiezing plaats voor een lid van den gemeente raad, vacature J. L. Overbeeke. Aantal kiezers 169. Uitgebracht 145 stemmen. Daarvan verkreeg dhr. M. Dijl (vrijz.) 42, G. van Harn (a.-r.) 40, M. <le Looze 60, van onwaarde 3 stemmen. Herstemming tusschen den heer M. Dijl en M. de Looze. (Z.) 's Gravenpolder. Maandagavond verga derde de gemeenteraad. Alle leden waren tegenwoordig. Na mededeeling van eeni- ge ingekomen stukken is met algemeene stemmen tot lid der commissie voor schoolverzuim benoemd dhr. A. Geelhoed zulks in de plaats van dhr. Poldermans, die als zoodanig ontslag had verzocht De jaarwedde van den veldwachter werd op diens verzoek met f50 verhoogd met ingang van 1 Juni 1.1. Een verzoek om vergoeding voor de landbouwakte en voorts om verhooging van jaarwedde als hoofd dor school door dhr. D. A. Pol- dermans, werd met algemeene stemmen van de hand gewezen. Verder werd goed gekeurd een wijziging in de begrooting 1916, tot. een bedrag van f830.8Gi/2. Doordat de posten leermiddelen en ver lichting en verwarming schoollokalen mot niet minder dan f325 waren overschreden, werd op meer toezicht dienaangaande aangedrongen. (Z.) Hansweerd. De douane beambten alhier hebben aan board van de stoomboot. Trio ten uitvoer verboden goederen (B.U.K.) ontdekt. De hoot is .aangehouden en de geheele bemanning gevankelijk naar Mid delburg gebracht, Hoedekenskerke. In de Maandag alhier gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Hoedekenskerke, waren 15 ingelanden tegenwoordig uitbrengende 19 stemmen. De rekening dienst 1916 -1917 werd goedgekeuid in ontvang' al f 16162.71 en uitgaaf ad f 14208.09i/2, dus met een goed slot van f 1954.611/2. De Voordracht voor een gezworen 1100- dig wegens periodieke aftreding van dhr. J. .(asperse werd opgemaakt en bestaat uit.: Ie. II. Jasperse; 2e. C. Boogaard; 3e. Job Uitterhoeve. Met 10 tegen 9 stemmen werd afwijzend beschikt op hot verzoek van den waterbouwkundig amb tenaar om een duurtetoeslag1 over 1917 ad f50. Schoondijke. In de Maandag gehouden voltallig» raadszitting werd tot onderwij zer aan school A benoemd met ingang van 1 Juli do heer F. de Meijer al hier met 4 stemmen; 3 stemmen bekwam de heer AI. Hoste uit Oostburg. Aan den lieer .1. Basting weid tegen 1 Juli eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming als onderwijzer te Zuid- zande. Van Ged. Staten was bericht ingeko men houdende goedkeuring van het rook verbod en de vaststelling der salarisre geling der onderwijzers. (M. Ct.) Terneuzen. De verzen ling van „Etst Beige" .wagens van hier naar Vlissingen per scheepsgelegenheid is afgeloopen. De rest der wagens wordt 1111 via België naar Vlissingen gezonden. Een aantal Werklie den uit de werkplaats lor S.S. aldaar zijn thans alhier bezig de wagens zoover in orde te brengen, dat zij zonder gevaar daarheen kunnen worden gezonden. (M. Ct.) Kamperland. Zaterdag had de vracht rijder L. v. d. M. het ongeluk een klap van een paard te krijgen, waardoor hij achterover viel. Hij had nog zooveel te genwoordigheid van geest, dat hij in de schuur kon komen, van waar men hem in zijin huis droeg. De dadelijk ontboden geneesheer, dr. P, J. Fretli, constateer de, dat de slag hom even onder de borst had getroffen. De patiënt moot het bed houden. De man is verzekerd tegen onge lukken, zooda.t hem een uilkeering van f 14 per week ten deel valt. (Z.) Zierikzee. De vrijzinnig-democratische kies vereen iging Schouwen en Duiveland heefl in de vacaiure-dr. J. de Vrieze voor den gemeenteraad met algemeen© stem men den lieer J. van der Kwast, arts, alhier, candidaat gesteld. (Z.) Westkapelle. Terwijl den geheelen Maan dagnacht geschutvuur hoorbaar was, weid te ongeveer half vier ieder gewekt door het geweldige vuren. Vanaf den dijk kon dui delijk het vuur bij h,et afgaan der ka nonnen waargenomen worden, zoowel op de kust als op de schepen. Vermoedelijk is weer een aanval gedaan op Zeebrugge, met lucht- en zeestrijdkrachten. Door den nevel kon niets 'duidelijk onderscheiden worden. Te half zes uur hield het bom bardement op. (Z.) Eede. Hiel' is in den tuin hij een werk man een door de Duilsehers op een vlieger afgeschoten granaat ontploft. Er werd geen schade aangericht. Sederl een paar dagen wordt er zoo wel bij dag als bij nacht geweldig ge schoten. Heele vlieger-eskaders zijn in ac tie soms lol. dertig vliegtuigen tegelijk. Elk uur van den dag hoort, men het geronk der motoren. 'Onze mensehen raken er stilletjes gewoon aaneen vliegmachine is geen nieuws meer. Oostburg. Ofschoon we dachten, dat het smokkelen wel gedaan zou zijn tenminste in den eersten tijd, is onze voorspelling niet uitgekomen. T0011 de militaire kommiezen Lauret en v. d. Voorde Dinsdag j.l. omstreeks 12 uur middernacht in observatie waren, is liet bun mogen gelukken de hand te slaan op een tweede smokkelbende, waarbij de hoeveelheid in beslaggenomen goederen nog grooter was dan de eerste keer 11.I. 190 'K.G. harde zeep. Een paar vliegtuigen, die zich gis termorgen boven liet gehucht Steen- hoven bewogen lieten een paar vliegers neer, (geen aviateursll). De landbouwer B. vond op zijn erf een staaldraad. Hij meende dat deze verloren was door een' Zeppelin. Aan het opwinden gegaan, merk te hij, dat het muisje een staartje had, n.l, een vlieger. 1 Terzelfder tijd was1 er ook zoo'11 ding hij Oostburg "neergekomen, waaraan een briefje bevestigd was, met in het Duitsch „wie dit terug bezorgt krijgt 6 mark be- belooning." De toestellen zijn door dc regeering in beslag genomen. Dinsdagmorgen te vier uur werd op zee om de Belgische kust lievig geschoten. Vermoedelijk is er een gevecht gaande. Later verplaatste het schieten zich hooger op. Er wordt nu nog steeds kanongebulder gehoord. In de afgeloopen nacht zijn telkens bommen geworpen op België. Het is een heel rumoerige nacht geweest (Maasb.) Sluis. Zondagmiddag gaf do Fransche Pater Raymond, thans professeur in de filosophie Ie Rijckholt Gronsveld in Lim burg, een verhaal van zijne ervaringen op liet 'slagveld, alwaar hij in het Fransche leger als officier diende. Alle aanwezigen! waren getroffen door de roerende yorlia- len van het lijden °P het slagveld. D<f collecte ten bate der Belgische 'Krijgsge vangenen in Dn.itschlalnd beliep een mooie som. I Door den heer 'Joh. E FeisSer, arts te Kloetinge, is wegens zijn benoeming tot assistent aan liet kinderziekenhuis te Groningen, eervol ontslag gevraagd als gemeentegeneesheer van Katten lijko. De Tweede Kamerverkiezing in Zeeland op 5 Juni. MIDDELBURG. Dinsdag 5 Juni werden alhier candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer mr. E. E. van Raalte (U. I,.), aftredend lid, door Herman Snij ders en 59 anderen en de heer H. C. Hofman te 's Gravenhage door I. de Visser te Vlissingen en 52 anderen. De lieer Hofman behoort tot de A. T. A. G.-parlij, d.w.z. de partij der Actie tegen de Aanhangige Grond wetsherziening, onder aanvoering van den oud-minister A'an Houten, die in Groningen candidaat is gesteld tegen over mr. Limburg (aftredend). In Middelburg zal 15 Juni dus gestemd moeien worden. Uit hot tusschen de po litieke partijen gesloten accoord vloeit voort, dat ook de Katholieken van hef district Middelburg op Van Raalte moe ten stemmen. Dat is eisch van politieke moraliteit. GOF.S. Dinsdag 5 Juni is in het district Goes candidaat gesteld voor de Tweede ■Kamer, de heer jhr. mr. A F de Savornin Lohman (C'hr.-Hist.), door den heer .T. Plazier en 59 anderen. Geen andere candidaat Werd gesteld. De lieer Lohman is derhalve bij en kele candidaatstelling herkozen. In het district HONTENISSE is bij enkele candidaatstelling herkozen do heer P. F. Fruytier (R. IC.). In het district ZIERIKZEE is herkozen bij enkele candidaatstelling Mr. R. J. H. Pa.tij 11 (IT. L.) en in liet. district 00ST- Bl'RG is bij enkele candidaatstelling her kozen de heer Jhr. R. R. I,. De Mn ral t (U. I,) Omnibusdienst Wemeldinge—Vlake. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben doen onderzoeken in hoeverre liet verleenen van geldelijken steun aan een in te richten omnibusdienst tusschen We meldinge en Vlake overweging en aanbe veling verdient. De hoofdingenieur van den Prov. Water staat adviseerde gunstig. We] zouden vol gens een globale berekening de evenlueele opbrengsten de uitgaven niet volkomen dekken, maar eischte toch het belang van deze in te richten verbinding tusschen het welvarende Wemeldinge en het sta- lion Vlake althans een proefneming, wes halve Gedep. Staten liet navolgende ont- werp-beshiit aan de goedkeuring der Sta ten wenschen voor te leggen, 0111 namelijk: aan J. Leendertsa te Wemeldinge voor het jaar 1918 een subsidie te verleenen van f500 voor een omnibusdienst van Wemeldinge naar het station Vlake, onder voorwaarde lo. dat ten minste vijfmaal daags, zon der verplichting voor den Zondag, een reis wordt gemaakt van Wemeldinge naar het station Vlake en 'terug; 2o. dat de dienst wordt, uitgevoerd met, Ier beoordeeling van Gedeputeerde Staten voldoend ingerichte wagens; 3o. dat elke maand aan Gedeputeerde Staten opgaaf wordt gedaan van het aan tal vervoerde passagiers; 4o. dat door de gemeente Wemeldinge voor den dienst een subsidie wordt ver leend van ten minste f200; 5o. dat vóór de betaalbaarstelling van het subsidie tot genoegen van Gedeputeer de Staten liet, bewijs wordt geleverd, dat het sub 4o. geëischte subsidie is toege zegd; en 60. da;t het subsidie ophoudt, indien door hel ontstaan van nieuwe middelen van vervoer de uitoefening van den om nibusdienst niet langer door Gedeputeerde Staten noodzakelijk wordt geoordeeld. Tegen de woekerwinst. Z. E. Kardinaal Mereier heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, Waarin hij met kracht optreedt legen dat gedeelte dier landelijke bevolking, hetwelk de tegenwoordige ern stige tijden wil uitbuiten om de bevolking der steden voor allerlei producten bui tensporige hooge prijzen te doen betafen en aldus zelve woekerwinst te maken. Heldhaftige kl o os te r li n gen mag men voorzeker de 'Franciscaner-pa ters van Gyöngyös noemen, welk plaats je van de Donau-monarchie onlangs door een zoo vreeselijken brand werd geteis terd. Onder leiding va.n oen 'der kloos terlingen, pater Venantius Virigh, haal den de kloosterlingen met eigen levens gevaar den inboedel' der bewoners uit lal van reeds brandende huizen en slaag den er in bij gebrek aan voldoenden water voorraad tot geregelden blusschings- arbeid met behulp van een 30-t.al theo loganten, op het dak van een zijgebouw van liet klooster met natte doeken, natte sponsen enz. de vonkenzee tegen te houden en die op hun eigen kleederen uit te dooven. Zoo werd, volgens de bladen, door deze moedige daad in een bepaalde richting waarheen de wind de vonken voortjoeg, een 400-tal huizen voor ver woesting gespaard. De keizer, die deze plek persoonlijk in oogenschouw kwam nemen, sprak tegenover de heldhaftige kloosterlingen zijn meest hartelijken dank uit. („Tijd".) Groote lira 11 d. Te Rönne bij Nie- derm'arschaseht is Dinsdag een geweldige brand uitgebroken. Voor zoover tot nu toe bekend is, zijn er 40 boerenhoeven met 60 huizen in asch gelegd. Uit Hamburg moesten stoomspuiten en personeel naar de plaats des onheils ge zonden worden ,daar het eigen blusch- materiaal in Rönne onvoldoende was om verdere uitbreiding van den brand te voor komen. De gouden roos. Z. H. de Paus heeft aan de koningin van België, wegens haar menschlievende daden, als verpleeg ster verricht, de gouden roos geschon ken. Een Duitsehe legerorder maakt bekend, dat ide zich in het buitenland bevindende deserteurs tot 15 Juli 1917 op zijn laatst gelegenheid lot terugkeer en boete wordt gegeven ime'l uitzicht op begenadiging, in geval zij zich deze waardig bewijzen door hun verder gedrag in den oorlog. Uitge sloten zijn overlo'opers naar den vijand. Zij, die niet binnen genoemden tijd terug- keeren, zullen niet op een latere kwijt schelding van straf kunnen rekenen, maar veeleer als burgers worden uitgestooten. Van de voorrnadskist van Engeland, Ca nada, is ook al den bodem te zien al dus schrijft de „Daily News" - - en de Canadeescbe muizen liggen dood voor de provisiekast. Veel behoeft Engeland niet meer van Canada te verwachten, daar het C'anadeesehe volk het eerst aan zich zelve moet denken. In Canada is nu reeds beperking van levensmiddelen ingevoerd, ja, zelfs vreest men in verschillende stre ken aldaar in den komenden winter voor hongersnood. Waar moet het heen, wan neer de voorraadschuren voor Europa ge sloten zuilen blijven? Europa kan zich zelf niet voeden. Een spoedige vrede is inderdaad uiterst noodig. PROVINCIALE STATEN. Zomerzitti 11 g. Verschenen zijn de eerste vier voor stellen van Ged. Staten om te behandelen in da op 3 Juli te openen gewone 7.0- merzitting der Prov. Staten. .1 Het eerste betreft dat 0111 al' te wijzen het verzoek van den Raad van Coinmis- sjarissen der stichting Oranje Nassau Oord, Sanatorium voor lijders aan tuberculose, om subsidie van i'O.lö per verpleegdag voor iederen patiënt in de laagste klasse uit de provincie Zeeland. Ged. Staten hebben omtrent dit verzoek het gevoelen ingewonnen van den waar- nemenden Hootdinslpecteur der Atolksge- zondheid, die 111 zijn rapport toll de con clusie komt, dat de provincie reed^ 4°01' de subsidieverleening aan de Provinciate vereeniging tot bestrijding der tubercu lose, de vraag' beantwoord heeft, dal/ het op den weg ligt van de Prov. besturen 0111 gelden voor subsidieering van Sanatoria voor lijders aan tuberculose beschikbaar te stellen. De inspecteur meent daarom dat indien 'de SLaten meenen het voor do bestrijding van de tuberculose als volksziekte uit te geven bedrag te mogen verhoogen met naar schatting f1200 per jaar, inwilliging van het verzoek aanbe veling verdient. Ged. "Staten wijzen er allereerst op, dat f1200 te laag geschat is, daar ook andere sanatoria op sub: zouden hebben. Ged. S gaarne, dat de sanatoria lot bestrijding der tuberc ziekte. Maar in dat medew stoten, dat de bestrijding in een sanatorium slecht: delen is en dat. dus, wan van Zeeland voor dit een of f1600 wilden voteoren, bestrijdingsmiddelen nar evenveel zou moeten wok Hoe langer hoe meer toch digen de meening veld, d legen de tuberculose als prophylaxis (voorbehoed hoofdzaak is, in v mede men, schoon de doeltreffende behandeling nog steeds erkennende, 11 deling van volwassen patiii gaan richten op voorkomiij do gezinnen en op de zorl jcigsle lijders. Oranje Nil is eene inrichting voor vi grond van het vorenstaarl ven Ged. Staten niet de i;l vraag of aan het verzoil Nassau Oord zal worden I neerkomt of de Provincie I bedrag, tot nog toe voorl dar tuberculose uitgctrokli gen. Want liet subsidie aanl Vereenigjng strekt, 0111 djl de tuberculose in dit. geul hooien omvang te helpetI Hier zou men met verwaal andere, slechts aan eene zl <le aandacht wij len. Ged. Staten meenen dan I die instellingen in aanmerk I subsidie, die zich met alle I tuberculosebestrijding bezi I achten zij een pricipieelel subsidieverleeningen gowo I aantal aanvragen steeds gl den. Er is, naar het voor I Ie zeggen, ,pm dan gewes I gen. waar bij opneming vil Zeeuwen do voorkeur j I lueel een subsidie toe te :l ligt, naar hunne meaning, I minder op den weg dor Pil haar gebied werkende insl bovendien de inwoners cl geene voorkeur genieten, I Vervolgens stellen Get I overeenkomstig het verzoel dertse te AVemeldinge oe i verleenen van f 500 voor I dienst van AVemeldinge 11I Vlake. Evenals de hopfdingl Provincialen AA'aterstaat, ml ten, dat er alle reden is on I AVemeldinge met het spoo:l hinden en de pogingen daa I eialen steun .aanspraak hel (Men zie hierover nog I nummer. -Red.) Daar de begroeiing van I teekenschool vuor Noord-Bel gene, zonder provinciale I en er derhalve aan zulkB geen behoefte bestaat, steil* voor het verzoek tot liet I subsidie afwijzend te bearl wijl zij er bovendien nog I de school slechts door 8 lel bezocht, waarvan maar I Kortgene, zoodat liet pro\ I er maar in zeer geringe 111 'ken is. I Ten slotte wordt nog vil het renteloos voorschot, ve I gemeente Vrouwenpolder vl ting van den Gapingscbonl verhoogen van f 14150 op I de klinkers zeer 111 prijs zl l de minste inschrijving 1 hoven de 111 verband met I prijs gemaakte raming was. I verzoek om liet voorschot il van zooals aanvankelijk \v:l 20 jaar af |,a 'lossen, stelï afwijzend te beschikken, da afwijken van den regel en praecedenten - F rn it. Alen schrijft 1 uil. Lent: liet blijkt hoe langer 1 de fruitoogst zal tegfenvalle zen en pruimen zijn er zelfs geen half gewas mi peeroogslen, alsmede de vallen danig tegen. Niems eerst durven denken, vamv weer tijdens den bloeitijd, f wel te kort van duur. GOES. Bij de heden goh van de Goesche Paardenv hoofdprijs, een paard te I 1000, gevallen op no. de bezitter op Noord-Bevc 1 Aleer nieuws hierom! re nummer. Red I GEMEENTERAAD VAN M 1leden mid d ag vergaderdv Middelburg, onder voorzi den burgemeester. Aanwe leden. Afwezig de heere Adriaanse. Ingekomen was bel. ve eindexamen der Burgerav Verder een adres van 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2