VIOOL psbarbier, linlijke kist, De Groote Oorlog. E-HVOHDEN ten- en Fruitzaak, No. 65. Dinsdag 5 Juni 191?. Dertiende Jaargang BI N NENLANP. 0. V. TE GOES. »n 8 Juni. IAMWORST. TS - Utrecht, je Sorteering: BEEM, GOES. DEKKER, GOES. in Kiiefhout Koolraapplanten, enkoolplanten te Vlissingen ^ken-werkmeisje nd Keukenmeisje, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. i H hand, voet g I 11 I van een 1% I I een M V Gemeente en gemeentenaren. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben JNK, Operacomique in aedrijven. [GENAAK, Operette in bedrijf. Bureau 7Va uur OER.ING 6 Juni. Entréefl.50. pt 5 Juni, '8 avonds 9 uur >OPVOERING Juni. Entree f 0.50. |>t 7 Juni, 's avonds 9 uur, te Goes f0.35. png op den dag der uit rit per plaats. Loting om F0.75 p. K.G., bij minstens K G SPEK, REUZEL, RUND- lET, REUZELINE, BAK- en [ledige prijscourant. en Vethandel. en Theebladen ee- en Koffiepotten Wandspreuken I's en Portefeuille's [arenkokers en Schooltasschen. ioon No. 131. [AREN bespannen, klinkt Onze Violen en Vlooi- an prachtige kwaliteit en zooveel verkocht. de volgende week met stellingen worden reeds EBJOM, '8-H. Arendskerke op den Huize Mariahoeve Almelo) een paar millioen roodk., geheel vrij van sring vanaf begin Juni a nd. f2.50 per duizend;vracht rr levering koopers. Zen- TEN BRUGGEN CATE. en drukke- en volkrijke aeht a negen duizend ire inlichtingen verstrekt LN WIJCK, Woningbureau, 13, Vlissingen en Nieuw- lelburg. stelijk Gesticht voor krank- derust" te Bergen op Zoom, ugustus geplaatst worden id loon. aan den Geneesheer- NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewijn de WiftesfraalA 135® GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r, Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de ii.i ctde uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' A gulden bij; J g* g* gulden bij A ffc gulden bij A gas jfl I I verbes van een jfl I 11 verlies I I verlies van JÊ l- g oogg duimIJ wijsvinger gulden bij verlies van eiken andereu vinger. te Schiedam. De gemeenteraad, ran Goes heeft Vrij dag j.l. in zijn vergadering 'korte metten gemaakt met het verzoek van de Midden- standsvereeniging „De Hanze" (afdeeliqg Goes), om aan de gemeentegasfabriek den handel in verlichting»- en verwarming»;- artikelen te verbieden. Zonder hoofdelijke stemming werd na zoo goed als geen discussie het verzoek eenvoudig weg verworpen. Het wil ons voorko men, dat die gemeenteraad daarmede een schoone gelegenheid heeft laten voorbijgaan om aan eenige gemeentena ren direct, aan den middenstand indirect recht te doen wedervaren. Hoe men de zaak ook wende of keere, daar ligt in de idee: een gemeente 1 ij k e instelling, d.w.z, gedreven dour de belastingbetalende burgers, d.e de ge meente vormen, tevens concurren te der gemeentenaren, iets abnor maals en tegenstrijdigs. Wanneer de gemeontegasfabriek bij mij gas komt aanleggen en dan tot mij zegt: als u een gaskomfoor, een gaskachel, een lichtkroon of wat dies meer zij; noodig hebt, kunt u dat alles bij mij tegen ci- vielen tprjjs bekomen, dan is de verlei ding groot om op dat aanbod in te gaan. Doe ik het, dan dupeer ik daarmee ech ter den winkelier in verwarmings- en verlichtingsartikelen, die op zware las ten zittende, ideze bestelling, die hij zoo goed zou kunnen gebruiken zijn neus ziet voorbijgaan en de baten niet in zijn lade maar in de kas van de gemeentegasfa briek ziet vloeien. Nu zal de een of ander opmerken: maar als de opbrengst van den verkoop van gasartikelen in de kas der gemeen- tegasfabriek terecht komt, dan profiteert toch ten slotte de gemeente ervan. Ze ker, de kas der gemeentegasfabriek wordt ettelijke guldens rijker, maar als ten ge volge van bet winkeltje spelen van de gemeente de handelaar-s en winke liers achteruitgaan, wat dan? Dan voelt de gemeentekas op een ge duchte Wijze den terugslag van dien ach teruitgang, terwijl de roep: in die gemeen te valt voor den neringdjoemlenstaiiid niets te verdienen, ook in de toekomst de gemeente kwaad doet, wijl onderne mende handelaars en winkeliers zich wel zullen wachten, daar een bedrijf op te zetten, waar de gemeente zelf hen onder hun duiven schiet. Maar al te vaak wordt uit het oog verloren, dat de gemeentenaren er niet zijn voor de gemeente, maar dat de ge meente er is om de gemeentenaren te helpen en te steunen, opdat door onder linge medewerking en de saamhoorigheid der verschillende organen, die de gemeen te vormen, de gemeente zelve bloeie. Wel verre van door detailverkoop in haar eigen instellingen de winkeliers en han delaren van de profijten te berooven waar op zij zijn aangewezen en waarmede zij zich zeiven en hun gezinnen moeten on derhouden, drage de gemeente zorg door wijze bepalingen en doeltreffende maat regelen de verkoop»- en bcdrijfskracht van den middenstand te verhoogea. Dan maakt zij haar e.gen keia gezond, Want een bloeiende winkelstand', een wel varend corps handelaren vormen het merg der gemeente, doen een gemeente floreeren, maken dus ook de gemeente zei ve financieel krachtig. Of dit laatste het geval is met de luttele guldens, die de gemeente uit den verkoop van een lamp en een gaskachel aan de opbrengst van haar gasbedrijf toevoegt, staat te bezien. Trouwens een gemeente zou niet moe ten willen gedoogen, dat haar ambtenaren, in haar dienst en door haar bezoldigd, tegenover de gemeentenaren optreden als concurrenten m den verkoop van arti kelen, waarop die gemeentenaren uit den aard van hun beroep zijn aangewezen, maar die ambtenaren niet. Zulks schaadt én de reputatie der gemeente èn die der ambtenaren. Een gasfabriek levere gas, zoo goed en billijk mogelijk en daarmede uit. Een lamp en een kachel levere hij of zij, die in lampen en kachels handel drijven. Wie in deze natuurlijke commercieels verhoudingen storend ingrijpt, komt vroeg of iaat bedrogen uit. En daarom begrijpen wij volkomen, dat Middenstandsvereenigingen niet naoeten en niet mogen rusten, vooraleer hun pogin gen binnen wettelijke en gevoegelijke grenzen om deze abnormaliteit uit de wereld te helpen, zijn geslaagd. Waarbij hun de ervaring, dat andere, groote gemeenten Amsterdam b.v. die aanvankelijk ook als verkoopsters op traden, van de dwalingen huns weegs zijn teruggekomen, van veel dienst en steun kan zijn. Over den vrede. Een correspondent van „De Tijd" te Weenen heeft aan een der Oostenrijk- sche ministers verschillende vragen ge steld, o.a. deze: „Gelooft u aan den vrede?" Een oogenblik weifelde Z.Exc. Dan kwam 't, vastberaden, als wilde hij1 zeg gen: waarom niet openlijk er voor uit komen „Ja, ik geloof aan den vrede en wel voor dit jaar n-og. En dit is niet slechts m.ijn persoonlijke meeningl" „Waarom?" „Genoeg, ik kan niet, meer zeggen". De Engelschen in Hedsjas. Het is den Engelschen gelukt voet aar, wal te zetten in Hedsjas, een landstreek, aan de oostkust der Roode Zee, zuide lijk van het Sinaigeberg'te. Dit schijnbaar geringe feit is van groote beteebenis. Want 'Hedsjas met de rooi de Mohammedanen heilige plaatsen Mek ka en Medina Was voor „de ongeloovi- gen" immer verboden terrein, waar zij slechts noode geduld, werden. Dat de op standige Arabische stammen thans de Engelschen zelf in het land halen, bewijst om te beginnen, dat de haat tegen de Turksche onderdrukkers grooter js, dan de tegenzin van de Mohammedanen, om ongeloovigen in hunne heilige plaatsen binnen te halen. Verder hebben de Engelschen door deze landing hun verbindingsweg naar den In- dischen Oceaan veel vaster in handen gekregen en het Turksche prestige een gevoelige klap gegeven. Nieuws formuleering der oorlogsdoeleinden. Het „Berliner Tagblatt" weet mede te deelen, dat te Parijs aan het einde der vorige week ministerieele beraadslagin gen hebben plaats gehad, onder voor zitterschap van president Poincaré, waarin de Russische voorstellen ter sprake kwamen, om nieuwe oorlogs doelen vast te stellen. Re Russische re geering zou aan de Fransche regeering hebben voorgesteld het vraagstuk van Elzas-Lotharingen door een volksstem ming tot oplossing te brengen. De socia listische leden van het Fransche Kabi net hebben zich met dit voorstel in be ginsel eens verklaard. De „Evening Post" geeft een verklaring van de voorgenomen Entente-conferen tie te St. Petersburg, waarop de oor logsdoeleinden zullen worden herzien en .nieuwe noodzakelijke voorwaarden voor het sluiten vair een vrede zullen worden opgesteld. Het Duitsche volk zal moeten leeren begrijpen, dat het tot stand komen van een vrede niet afstuit op de onverzettelijkheid van de Entente maar haar oorzaak vindt in het mis kennen van de wetten der menschelijk- heid door de Keizerlijke regeering. Besprekingen. Te Londen hebben Ribot, .Cambon, Painlevé en Foch met hun "diplomatieke en militaire raadslieden een reeks be sprekingen met het Britsche oorlogska- binet gehad inzake belangrijke aangele genheden ,die beide landen raken. Op alle punten werd volkomen overeenstem ming bereikt. De Fransche vertegenwoor digers keerden naar Frankrijk terug. Een groot, algemeen Entente-offensief? De N. R Ct. ontvangt het vo'gende particuliere telegram uit Berlijn. Van goed ingelichte Duitsche zijde wordt mij me degedeeld in de entente heeft de wensch van Engeland om den oorlog voort te zet ten, zoolang er ook maar eeuig uitzicht op succes is, gezegevierd. Een groot al gemeen offensief dat met de voortzetting is van de offensieven, die dit voorjaar hebben plaats gevonden, slaat voor de dtur. Men verwacht, dat hetin de eerst komende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken Het is Engeland niet alleen gelukt, Frankrijk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zal de proef op de discipline van zijn leger wagen en dit aan den algenieenen aanval laten deelnemen. Het reusachtige offensief zal zich niet alleen tot westelijk en oostelijk fiont, tot Macedonië en Palestina bepalen, maar men meent te Berlijn de zekerheid te hebben, dat ook groote operaties tei zee ermede zullen gepaard gaan. Men vermoedt hier verschillende oor zaken voor de haast waarmede dit offen sief op touw is gezet, ofochoon het on der normale omstandigheden toch zeker in het belang der entente zou geweest zijn de voorbereiding tot den herfst uit te stellen. Ten eerste, zoo meent men hier, zal Engeland bij het toenemend verlies van tonnenmaat, niet lang meer de ontzaglijke hoeveelheid scheepsruimte voor een dergelijk offensief ter beschik king hebben. Dan wil het stellig door een snelle beslissing trachten het alge meen dreigende gebrek aan levensmid delen te voorkomen, Ten derde vermoedt men dat in Engeland de overweging van invloed is geweest, dat het steeds moei lijker zal worden de oorlogs-s emming levendig te houden, zoowel in het eigen land als bij de bondgenooten. In het bijzonder zou men haast hebben gehad, om van de tegenwoordige strooming te St. Petersbui g part ij te trekken. Daarom, zoo meent men hier, zal thans deze ge forceerde poging worden gewaagd. Tegen de Duikbooten. NEW YORK, 2 Juni. (Ha/as), De „Phi ladelphia Record" meldt: E. is op de Amenkaansche werven een vloot duikbootjagers in aanbouw, en binnen twee maanden zullen 5ÜÜ van deze gewapende scheepjes, sneller dan welke duikboot ook, op de kust van den Atlautisclien Oceaan patrouilledienst doen De regeering heeft er 299 besteld vau 110 voet lang en voortbewogen door diie motoren van 2.0 P.K., terwijl er 2d(J andere geleverd zijn door vaderland- iieveude particulieren Moeilijkheden in Rusland. PETERSBURG, 1 Juni. Het comité van arbeiders en soldaten te Kroonstad heelt de vesting bezet. Het weigert de voor- loopige regeering te erkennen en heeft de vertegenwoordigers dier regeering weggezonden. PE TERSBURG, 1 Juni. De Minister van Handel is afgetreden tengevolge van ver schil van meening met den Minister van arbeid over maatregelen, die genomen moesten worden in verband met de tijdsomstandigheden. PETERSBURG, 1 Juni. Het besluit te Kroonstad is genomen met 210 tegen 40 stemmen en 8 blanco. De betrekkingen tusschen Kroonstad en Petersbuigzuilen door tusschenkomst van den raad te Petersburg worden onderhouden Demi- nister van justitie heeft na mededeeling te hebben gedaan aan zijn ambtgenoot, pogingen in het werk gesteld om den Raad te Petersburg van het besluit te doen terugkomen. De Kabinetscrisis in Hongarije. WEENEN, 2 Juni. De Hongaarsche bladen melden, dat een ministerie We- kei leAndrassy het meest waarschijn lijk isj De Parijsche werkstakingen. Verschillende Parijsche bladen, met name de Figaro, Gaulois en Action Fran- Qaise spreken in bezorgden toon ovef de stakingsbeweging. De vrees is niet ongegrond, dat deze op een actie ten gunste van den vrede zal uitioopen, en in verband hiermede woïdt in verschil lende couranten op een krachtig ingrij pen der regeering aangedrongen. Het hoogtepunt achter den rug. De correspondent van de „Daily Tele graph" bij bet Britsche hoofdkwartier seint aan zijn blad, dat het Engelsche voor jaarsoffensief zijn hoogtepunt reeds ach ter deu rug heeft. Men kan nog op een laatsten grooten stormloop rekenen, doch daarna moet voor alle oorlogvoerenden een periode van uitputting volgen. De toestand in Portugal. Uit Lissabon wordt gemeld, dat we gens de voorgevallen onlusten voorloo- pig wordt afgezien van het zenden van Portugeesche troepen naar het Westelijk front. De verscheping van troepen, die vcor eenige dagen plaats zou hebben gehad, is achterwege gebleven. Vliegeractie. In het tijdvak van 17—31 Mei zijn op het Fransche front 102 Duitsche vlieg tuigen in luchtgevechten geheel1 vernield. Bovendien zijn 57 andere Duitsche toe stellen ernstig beschadigd en waarschijn lijk binnen de Duitsche linies te plet ter gevallen. Een der kranigs,e FJftnsche Vhegers is kapitein Guynemer, die reeds 43 vijan delijke toestellen vernielde. Laatst over won hij er vier op één dag, waarvan twee met één minuut tusschenpooze. Guyne mer is dan ook in Frankrijk even popu lair als Bölcke het destijds was in Duitschland; men vindt zijn afbeelding zelfs op Roode Kruipzegels. Gebrek aan werkkrachten in Frankrijk. „Frankrijk heeft zich uitgeput", zegt Lep» Bailby in „L'Intransigeant". Hij dringt aan pp het zenden van werk krachten uit Amerika en Italië, want „de Fransche bodem is een van de meest vruchtbare, maar de helfL er van ligt braak. Krijgt Frankrijk geen arbeiders, da» moet liet op zijn rijken bodem den 'hongerdood sterven." Groote ontploffing De KoJnische Volkszeitung" meldt, uit Kopenhagen: Volgens hier ontvangen be richten had in het begin van Mei een groote ontploffing plaats in een munitie fabriek in schotland, waarbij 360 per sonen gedood werden. De materieeie scha de isl enorm. Volgens Duitsche bladen is Frhr. von bpiegel, een der beste Duikboot-comman danten, in een gevecht met een duik bootvanger door een vijandelijken tref fer overboord geworpen en door de En gelschen opgepikt. Een nieuw middel tegen duikbooten? Vrijdag j.l. heeft Lloyd George in het Lagerhuis, medegedeeld, dat een onver wachte snelle verbetering tegen de duik- bootenactie is, ingetreden, waarvoor hij Amerika hulde bracht. Zeker isl dat de cijfers, die de En gelsche admiraliteit omtrent het aantal gezonken schepen opgeeft, in de laatste weken minder waren dan de vorige weken toen zij een record bereikten. Maar daarbij' kunnen ook andere factoren in het spel geweest zijn en eerst een blijvende en toe nemende vermindering van het aantal ver loren schepen zou iets kunnen bewiiV zen Verwachting tot den avond van 5 Juni Zwakke tot matigen veranderlijken wind waarschijnlijk licht tot halfbewolkt, droog warm weer. De Noorsohe Handelsvloot. KOPENHAGEN, Het blad „Tidens Tegn" meldt dat de Noorsche han delsvloot gedurende den oorlog in het geheel 740.000 ton verloren heeft. De laat ste verliezen evenwel nog niet medege- rekend. Dit maakt een derde deel uit van de geheele Noorsche handelsvloot. De verliezen in 1917 geleden zijn reeds zoo groot als die van het geüeele vorige jaar. Tweede Kamer. Tegemoetkoming aan ouden van dagen. De minister van Waterstaat heeft thans gevoig gegeven aan zijn toezegging, op 24 Febr. J.l. in de Tweede Kamer, naai' aanleiding van redevoeringen van de heeren Juten en Sanines, om, zoo mo gelijk te bevorderen, dat alsnog' een te gemoetkoming' zou worden verleend aan die ouden van dagen, aan wie, buiten hunne schuld, een rente moest worden geweigerd op grond van te late indie ning der aanvrage, of die een rente-aan vraag achterwege lieten, nadat, buiten hunne schuld, de termijn Voor indiening van hot verzoek reeds was. verloopen. Als gevolg van nadere overweging en overleg met het bestuur dei; rijksverze keringsbank heeft de minister ingediend een wetsontwerp waarbij op de begrooting van het departement van Landbouw enz. voor 1917 alsnog wordt gebracht een posL van f 18.000 wegens vergoeding aan) de rijksverzekeringsbank wegens uitkeerin- gen aan bedoelde personen. Het l'igt in de bedoeling hij de beoordeeling ol een bepaalde persoon voor een uitkeering in aanmerking moet komen, o.a. het voL gende in acht te nemen. Zij, die een uitkeering zullen verkrij gen, zullen in de eerste plaats worden gerecrubeerd uit hen, die reeds vroeger een formeele aanvrage deden, doch we gens te late indiening niet ontvankelijk werden verklaard. Hel. bestuur der Bank heeft den aanvankelijken indruk, dat een 13J-lal personen uit deze rubriek in aan merking za.1 komen voor de tegemoet koming. In de tweede plaats zal mien te doen krijgen met hen, die nog! geen formeele aanvrage deden of hunne aanvrage tejng namen voor zij de Bank had bereikt. Het heeft bij den Minister een punt van zeer emst.ge overweg.ng uitgemaakt, of deze groep niet van den aanvang af moest worden buitengesloten. Het zou echter met de billijkheid te zeer in strijd zijn cm allen eerst en voor altijd uit te sluiten, die vroeger niet een formeele, niet-ontvahkelijk verklaarde aanvrage heb ben gedaan. Geen vergoeding zal worden gegeven d|am in gevallen, waarin redelijker wijs vaststaat, dat: lo. hij tijdige aan vrage recht op rente zou hebben be staan; en 2o. de te late aanvrage niet aan de schuld van den betrokkene is te wijten. Diegenen, die opzettelijk géén aanvraag deden binnen den gesteldien termijn, uit welk eerbiedwaardig motief ook, meent de Minister niet in de tegemoetkoming te moeten begrijpen. Naar 's Ministers meening zouden de uitkeeringen kunnen ingaan met den eer sten betalingsdag van de maand waarin deze wet tot stand komt. De betrokkenen zullen dan verder iedere week hunne uit keering ontvangen. Voor het bedrag daar van zullen de regelen worden toegepast, die ook voor de renten gelden. De toe kenning zal geschieden door de riegee- ring; voorgelicht door het bestuur der

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1