dbrieven, WO fe Goes io. 131. theekbank ERBEEM, Goes, De Groote Oorlog. I i. ROUW, ioederbieteiv No. 64. Zaterdag 2 Juni 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. BINNENLAND. DAM. gesloten Telefoon: Losse Oorlogsberichten. Onder den grond. E BEGINNEN IN 1917, f 500.-, s loopende rente. ijgbaar i 15—19 en KEN MIDDENDORP, TER. 906 mllllcon Telefoon 629 J uwste model. 3E OLIEVOORZIENING. ÏEERENDE TROMMEL. )0 eerste prijzen, en reeds verkocht. endrikikinderen liij Goes. APELLE-BIEZELINGE, worden CONTROLEURS >men in aanmerking. Maximum- ni a.s., uitsluitend schrift lijk te miging „Fruit.-Centrale te Goes". kunstspel) •ijgbaar bij koop gevraagd op contract: Ie Hectaren Voederbieten. Eng October a. s. in schip pf wa pgave van soort en prijs aa d. SMAN, Delft Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewljn de WillesfraafA 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.626, iedere regel meer 126 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de -ILectie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' 1 SP i% gulden 1 4% 4% g"!den bij A gulden bij 1;. A B fl verlies van een jll II I verlies fl_ fl I verlies van B jS B g hand, voet 11 11 van een 1% fl fl een M g of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. De conferentie te Stockholm. STOCKHOLM, 30 Mei (W.B.) Het Ne- derlandsch-Scandicavisohe comité heeft Vrijdag en Zaterdag met de vertegenwoor digers der sociaaLdemooraten uit Oosten rijk, Galicdë, Bosnië en Hehzegowina ge confereerd. Naar de meening van de Oostenrijk- sche afvaardiging is het imperialisme de algemeene oorzaak van den oorlog ge weest, maar hebben ook de nationale vraagstukken daarnevens een glooten rol gespeeld. In het midden, Oosten en Zuid-Oosten van Europa zijn de nationaliteiten bjjna overal zoo d-ooreengemengd, dat het niet mogelijk is om de gebieden af te ba kenen. Dit zou zelfs een nieuwe aanlei ding tot oorlogen zijn, zelfs Waar de na ties van elkaar gescheiden zouden kun nen worden. Daarom verklaarde de deputatie zicb op grond van de afkondiging van. Bazel voor nationaal zelfbestuur. Ze is van meening, dat de naties zelf zich de vrij heden verwerven moeten. slag BERLIJN, 31 Mei. Vertegenwoordigers d'er Duitsche sociaal-democraten, op reis naar Stockholm., lieten zich gunstig, uit over den vrede. Duitsohland is elk oogen- blik geneigd tot vredesonderhandeling. De Zwitsersche Perstelegraaf meldt over de zitting van den nationalen raad der Fransche socialisten, dat de berich ten der Zondag uit Petrograd aangeko men leden der Fransche Kamer Cachin en Moulet over hun besprekingen met den R. v. A. en S. te Petrograd een over wegende uitwerking hebben gehad op het besluit van dien raad, om zich op de so cialistenconferentie te Stockholm te laten vertegenwoordigen. Ook werd een telegram van Vandervelde voorgelezen, die daarin erkende, dat de Stockholmsche conferentie naar behooren is bijeengeroepen en den Franschen so cialisten aanbeval, onder zeker voorbe houd naar Stockholm te gaan. Onder den indruk hiervan diende de afgevaardigde Bedouce een nieuw com promis-voorstel in, dat na lange debat ten werd goedgekeurd. Huysmans heeft verklaard en het Volk kan het bevestigen dat dé confe rentie te Stockholm tot een nader te be palen dag in Juli is uitgesteld. 0e 10e Isonzoslag. Nu in de jongste berichten van den Italiaan-schen staf een einidrekening van den lOd'en Isonzoslag wordt opgemaakt, 1 i 14) In de lente of in den herfst kwam een bejaarde priester, wiens hart en geest jong gebleven waren onder de sneeuw zijner Witte haren, regelmatig eiken dag van elf tot twaalf en van drie tot vier uren om zijn acacia heen wandelende, er zijn bre vier lezen; in den zomer bracht hij er den dag in door, onder zijn lievelingsboom zittende te lezen voor een kléin withouten tafeltje, met do regelmatigheid eener klok gereedgezet door juffrouw Rosa, een klein licht misvormd, gerimpeld, perkamentach tig, maar nog .altijd vlug vrouwtje, dat het pronkjuweel' der dienstboden zou zijn, indien zij, na altijd bevolen te hebben, eindigde met te gehoorzamen. Het huis heeft twee verdiepingen, waar van de tweede uit zolderkamers bestaat; de pastoor van Sint-Gertrudis woont sinds bijna dertig jaar- gelijkvloers; daar be kan het een aanwijzing zijn, dat is afgeloopen. Als -dat zoo is, dan is hij volkomen onbeslist geëindigd. De Italianen hebben nog nooit tevoren zoo'n kracht ontwik keld als dezen keer. Zij1 hebben ook voordeelen behaald. Maar de verovering van den Kuk heeft niet tot de vermees tering van den Monte Santo en den Ga- briele kunnen leiden, daar het den Ita lianen niet. is gelukt, ook ten- Zuiden van deze bergen voldoenden vooruitgang te maken. Het achteruitdrukken van de linie op het Zuiden van het Karstpla- teau verandert mede niets aan den al- gemeenen toestand: naar Triëst is de weg voor de Italianen nog even afgesloten als vroeger. In de operaties der Italianen is dan ook een stilstand ingetreden. De onbeperkte duikbootoorlog. BERLIJN, 30 Mei (W.B.) (Officiëel). Volgens nieuw ingekomen duikbo-otra.ppor- ten is in de Noordzee een inhoud van 21.500 bruto registertons tot zinken ge bracht. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevonden zich o. a. een Engelsche hulp kruiser benevens twee Engelsche stoom schepen. Een Engelsche communiqué meldt: In de afgeloopen week zijln aangekomen 2719 schepen, vertrokken 2768, 18 sche pen boven de 1600 ton en 1 beneden de 1600 ton werden tot zinken gebracht, 17 schepen werden zonder succes aangeval len, 2 visschersschepen zijn tot, zinken gebracht. den zich naar Petersburg begeven hebben, om de ministers voorstellen te doen ^aan gaande de alarmeerende geruchten, die het geheele economische leven van Reval dreigen te storen. Volgens een gerucht, zouden de laatste week meer dan 10.000 Inwoners "de stad verlaten hebben en in Nerwa do bevolking aanvangen 'zich tot de vlucht gereed te ma- kepi. De zeeslag bij Skagerrak herdacht. BERLIJN, 31 Mei. (W.B.) De Keizer zond op den verjaardag van den slag vóór het Skagerrak en ter erkenning van de ook verder succesvolle werkzaamheid der gezamenlijke hoogz-eestrijdkrachten, aan admiraal Scheer een order ter her denking van dit feit. Aan een aantal manschappen der vloot werden onder scheidingen verleend. Voorzorgsmaatregelen. ROME, 30 Mei. Do „Oio-realo d'Italia'i' bericht, dat volgens de bladen van Lubia- no tal van personen uit Triëst op last der militaire autoriteiten naar het binnen land der "monarchie gezonden wo-idenj. Evenzeer zijn de archieven van het com mando en het gerechtshof van Triëst naar Lubiano overgebracht, terwijl het geld der banken naar Weenen is gezonden. Door deze maatregelen is! het bevolkingscij fer van Triëst zeer gedaald. De toestand in Rusland. BERLIJN, 31 Mei. (K.N.) Het „Berl. Thgebl." ontleent aan de „Corriere della. Sera" het bericht uit Petersburg, dat de minister van oorlog aan verscheidene fa brieken last heeft gegeven om den aan maak van munitie te staken en den on- middellijken aanmaak van landbouwwerk tuigen bevolen om de groote crisis in levensmiddelen te keeren. Volgen-s een telegram uit Kopen- aan de „Koln. Ztg." is de stad Tsaritsyn aan de Welga in de handen van oproerige soldaten gevallen. Deze heb ben anderhalf millioen nieuwe belastingen uitgeschreven en zich van alle riviersche pen die er lagen, meester gemaakt. BERLIJN, 30 Mei. Uit Stockholm wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld, dat volgens de „Djen" het orgaan van Ke renski, de geruchten aangaande de aan staande ontruiming van Reval' ondanks officieele ontkenning nog steeds in wijde kringen stand houden. De directeuren der banken en handelshuizen te Reval zou- vindt zich ook zijn kostbare bibliotheek, die op zich zelve meer waarde heeft dan het geheele huis. Tot in de laatste tijden had hij alleen het huis bewoond, waarvan hij eigenaar is sinds den dood van zijn oom, voor malig prior ,van het klooster van Sint Gertrudis, dat tijdens de eerste omwen teling verwoest werd. Ten tijde van het beleg besloot hij, daar zijn hulpbronnen verminderden en de be hoeften der armen vermeerderden, de eer ste verdieping te verhuren aan Margaretha en haar broeder George, en twee kamers op de tweede verdieping af te staan aan een werkm-ansgezin, dat hem met warmte aanbevolen Werd door zuster St.-Stefanus, de voorzienigheid van alle ongelukkigen. Deze liefdedaad behoorde tot het getal van die, welke God na den dood beloont, maar die Hij, gelieft meer verdienstelijk te maken gedurende het leven door de onaangenaamheden, die er uit voort vloeien. Was de jonge vrouw van Vincent, den bewoner der tweede verdieping, een toon beeld van zachtzinnigheid en berusting, was haar dochter Laura goed, naarstig, ingetogen, hij daarentegen toonde zich De toestand in België. Een correspondent van „De Zeeuw" schrijft: Gisteren hadden wij een- onderhoud met een vijftal jeugdige Belgen, jongens van 15 tot 20 jaar, die bij Sluis tij dens afsluiten van den electrischen stroom over de grens hadden weten te komen. Wel vlogen de Duitsche kogels hen om de ooren, zelfs toen zij reeds pp ons gebied waren, maar door krui pen langs den grond wisten zij heel huids Sluis te „bereiken. Het leven under den Duitschen dwang tot wie-rken, is volgens hen niet meer uit te houden en wisten de Belgen beter hoe goed het hier in Nederland is, zij zouden beslist in nog grooter getale trach ten te vluchten. Daar over de grens slecht eten, hard werken, meermalen ongemo tiveerde straffen en zelfs mishandelin gen door de Duitsche soldaten. Ten op zichte van dit laatste moesten zij ech ter verklaren, dat klagen bij den comman- datuur wel paal en perk stelde aan het mishandelen. Daar de jongens uit Zee- brugge en omgeving kwamen vroegen wij hen naar de gevolgen der vliegeraanval len. Wat daarbij aan de militaire inrich tingen wordt beschadigd, zien de Belgen niet, zij worden op een grooten afstand gehouden. Wel echter weten zij-, dat er te Zeebrugge geen ruit bijna meer heel is ©n in plaats daarvan planken zijn ge- plomp', lui, gluiperig, ongodsdienstig. Hij was vroeger goed geweest en zuster Sint- Stefanus hoopte, dat hij zich onder het dak van den pastoor zou beteren, maar voor het oogenblik scheen hij, in- plaats van aan een verandering van levenswijze te denken, maar al te zeer geneigd om gemeene zaak te maken met zijn nieuwe vrienden en collega's, -de scherpschutters van Flourens, -de vrijdenkers en over het algemeen met een menigte verdorven He den, even slechte zonen en slechte echt- genooten, slechte vaders en verfoeilijke burgers. Ieder zou zich .spoedig van dien vaarlijken dronkaard ontslagen hebben, maar de pastoor van Sint Gertrudis be weerde, dat het een dubbele liefdedaad was, als men die bewees aan lieden, die het niet waardig zijn, dewijl zij aan God de geheele voldoening van de -schuld over laten en het beter is God dan de men- schen tot schuldenaar te hebben. Op- -dit punt alleen Vond juffrouw Rosa haar meester onverzettelijk. Zij was niet gediend met -die gemeenschappelijke in- woning ouder één- idak, hetwelk zoolang alleen haar- hoofd en dat van den eer waarden pastoor beschermd had; poch- spijkerd. Komt daar 's avonds licht door, dan komt direct order het licht uit te doen. De gezondheidstoestand is van dien aard, dat zij die ziek worden geen weer standsvermogen meer hebben en bijna nie mand meer van zijn ziekte opstaat. Het sterftecijfer is dan ook hoog. De haat tegen de Duitschers neemt hij den dag toe. Brussel gestraft. VAN D-E GRENS, 25 Mei. Naar reeds gemeld werd, is deze week van 20 tot 26 Mei een gedeelte van de stad Brussel gestraft geworden met een verbod van allq personen- en voertuigenverkeer tus- s'chen 7 ,uur 's avo-nds en 6 uur 's mor gens. Een jongen had een brood weggeno men van een militairen wagen. Hij werd gearresteerd en dit verwekte een oploopje van vrouwen, waarbij verzet tegen de politie gepleegd werd. Terstond werd de straf over het betrokken stadsdeel uitge sproken. Het betreft het gedeelte, gelegen tuisschen Anderlecht, den grooten Boule vard, diet van de Zuidstatie naar het Noorden loopt, en de Rijke Klarenstraat. NW 7 [uur werden er alleen Duitschers jen; vreemdelingen uit neutrale landen toege laten. De trams worden gecontroleerd en alle Belgen, die betrapt werden, aange houden. Prijzsn te Brussel. VAN DE GRENS, 25 Mei. De eieren kosten in Brussel thans 35 centiemen. Een paar weken geleden 75 centiemen. De aardappelen worden er thans voor 90, 50, ja 40 centiemen per K.G. ver kocht; kort geleden voor fr. 2,50. De strenge nieuwe bepalingen tegen de woe keraars in levensmiddelen doen hun werk. De Rijkskanselier in Brussel. BRUSSEL, 31 Mei (W.B.) De rijkskan selier is vergezeld van den staatssecre taris Helfferich voo-r een kort verblijf te Brussel aangekomen ten einde bespre kingen te hebben met den onlangs be noemden gouverneur-g.eneraa.1 V-on Falken- hausen. Keizer Karei ven Oostenrijk heeft Donderdag in den Hofburg te Wee nen den rijksraad ontvangen en een troon rede gehouden, die meermalen luide is toe gejuicht, vooral waar hij sprak van zijn voornemen om waarlijk constitutioneel te regeeien en van de opoffering' zijns volks in den oorlog zoowel thuis als aan het front. Toen de keizer de troonrede beëindigd had, weerklonken opnieuw luide toejui chingen. Het „Hoch" géroep en het hand geklap wil'de géén einde nemen. De keizer dankte voortdurend voor deze ovaties. tans had zij berust in de tegenwoordig heid van Margaretha, en haar broeder, daarna van den heer Schültz en Wil helm, maar wat de overigen aangaat, hier mede kon zij' zich steeds hoe langer hoe minder verzoenen. „Hadden wij geen andere lieden- in huis dan -die Elzassers", zeide zij zuchtende tot haar meester, „dan zou het er nog mee -door kunnen. De jongejuffrouw is wel' wat fier, zij spreekt niet gaarne van hare zaken, maar zij is godvruchtig als een engel, liefdadig vriendelijk, ingeto gen, er valt niets op- te zeggen; haar broeder, mijnheer Georges, zie, dat is een zeldzame parel; hij behoorde tot de zou aven uit Bretagne, dat zegt alles, moe dig als een leeuw, bedeesd als een jong meisje, en daarbij zoo beschaafd. Zoo dikwijls hij mijl aanspreekt, noemt hij mij altijd juffrouw Rosa, gelijk een welopge voed man doen moet. De beide anderen, die sinds de capitulatie gekomen zijn' zijn insgelijks brave lieden, zelfs die Wil helm, die knecht geweest is van den an dere, en er zoo geslepen uitziet; ik weet niet of hij, vroom is, maar „Inderdaad er zou nog maar aan ont breken, dat gij u beklaagdet die voor- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 2 Juni Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen. Meest licht tot half bewolkt; droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Aanvankelijk warm De Zegelwet 1917. Vandaag treedt de nieuwe Zegelwet in werking. Niet alleen hij-, die een kwitantie voor een geldsom boven de f 10.afgeeft, doch ook hij, die zulk een kwitantie ontvangt, kan, als -de kwitantie niet behoorlijk is gezegeld, ;een boete beloopen van f 100. Tot dusverre werd roet het zegelen van kwitanties -nog al eens de hand gelicht. Men zij echter gewaarschuwdde thans geldende bepalingen zijn zéér streng. Dat een paraaf, het facsimile van een handteekening of van een paraaf, of de afdruk van een stempel als onderteeke- ni-ng wordt beschouwd, is bekend. Maar ook als de stukken zelfs niet onderteekend zijn, is het zegelrecht ver schuldigd. Evenzoo, wanneer de stukken slechts zijn voorzien van de woorden „betaald" „verrekend", of „voldaan". Niet alleen kwitanties voor geldman nen, maar ook diploma's van lidmaat schap van- en toegangsbewijzen voor le den tot sociëteiten en vereenigingen zijn onderworpen aan een vast recht van- vij-f cent. .Zelfs toegangsbewijzen tot uitvoe ringen kunnen onder de Zegelwet val len, wanneer zij 'Levens kwitantie zijn. Dit alles geldt, gelijk tot dusverre, al léén voor de stukken, welke betrekking hebben op §ommen boven de tien gul den. Men wachte zich om over een bedrag hooger dan tien gulden twee of meer kwi tanties van tien gulden of minder uit te geven zonder zegel. Immers: de vrijstel ling van zegelrecht geldt niet, wanneer de -sommen strekken in mindering of tot afdoening van grootere bedragen. Wat betreft akten van schuldbekente nissen, mits niet tot de effecten behoo- rende, akten van borgtocht van geldsom men, akten van prolongatie en akten van bclecning van affecten en koopmansgoe deren, deze zijn, boven een bedrag van tien gulden, onderworpen aan een vast recht van dertig cent. Door wien is nu echter het zegelrecht verschuldigd Behoudens beding van het tegendeel' is het zegelrecht wegéns kwitanties, schuldbekentenissen en akten van borg tocht verschuldigd -door den schuldenaar. Wegens akte van prolongatie en van beleening -door den geldo-pnemer. treffelijke mensehen bij u te laten in wonen", merkte -de pastoor aan. „Voor eerst is het geen liefdedienst, dien wij hun bewijzen, dat scheelt .veel, daar zij hun huur betalen, die zelfs wel wat hoog is, naar mij voorkomt, hetgeen wel eeni- germate mijn geweten verontrust; en is het daarbij niet een zegen in- tijd. van revolutie waardige en brave lieden bij zich te hebben inwonen-, -die u in geval van nood hulp- zouden verleenen?" „Zie, mijnheer pastoor, -dat noem ik nu eens verstandig spreken; ja, men zou geen andere personen bij zich in huis moeten hebben dan degenen, waarop- men zou kunnen vertrouwen, eu niet dien Vin cent, een dronkaard, erger dan- dat, een ongeloovige, erger dan dat, eep republi kein, en misschien nog erger, indien het mogelijk is; want ik zou niet aan de christelijke iiefde te kort willen -doen, maar het moet een of andere galeiboef, een dief, een brandstichter, „een moordenaar misschien zijn". (Wordt vervolgd..

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1