UIT ZEELAND. Onze Scheepvaart. Te Rotterdam zijn Zaterdag binnengeko men het s.s. „Turbinia" van de firma fluys Co. met 4513 tons tarwe en 377 tons meel, de s.s. „Thuban" en „Dubhé" van Van Nievelt Goudriaan Co., met een lading graan, reap, uit New York en Baltimore en het s,s. „Medan" van de firma Ruys Co.. met stukgoed en tabak uit Batavia. Het s 8. „Westland". Naar we vernemen is het stoomschip „Westland" van ide Scheepvaart- en Steen kolen-Maatschappij te Rotterdam gister morgen om1 3 uur op de uitreis van Lon den naar Havre in de monding van de Theems op oen mijn geloopen. Van de opvarenden zijn vier licht en vier zwaar gewond. (Het s.s. „Westland" was groot 1283 bruto en 700 netto tons, is in 1906 ge bouwd. Red.) Goes. Agenda voor de gemeenteraads vergadering van 1 Juni a s. 1 Ingekomen stukken. 2. Afschr. belasting, enz. 3. Wijziging be waarschoolverordening. 4. Wijziging bouwverordening. 5. Voorstel straatverbetering. 6. Verzoek dr. Mol om ontslag als lid der commissie van Toezicht op liet M. 0. 7. Eervol onlslag aan dhr. Bekaar als ambtenaar B. S. 8. Verzoek afd. Goes „de Hanze" om aan don handel in gasartikelen van de gasfabriek een eind te maken. 9. Eervol ontslag C. M. Roozemond als onderwijzer Mulo-school. 10. Suppi. kohier schoolgeld. 11. Duurtetoeslag gehuwde gemeente ambtenaren. 12. Vei'zoek aannemers van gemeente werken, 0111 hel tarief in overeenstemming te brengen met de op 7 Mei 1917 in werking getreden loonregeling in de bouw vakken. 13. Voorstel inzake het maken van een installatie op het terrein van de ge meentereiniging ter voorkoming van wa terverontreiniging in den Goeschen pol der. 14. Adres van de vereeniging „de Am bachtsschool" to Goes, houdende ver zoek om le. de jaarlijksche gemeentelijke sub sidie ten behoeve van de ambachtsschool ,1e verkoogen tot f 2500 2e. voor de te stichten vakschool voor meisjes een jaarlijksche subsidie te ver teenen van i'2000; 3e. kosteloos in gebruik te willen ge ven h'et terrein, kadastraal bekend ge meente Goes, sectie D No. 2565, groot 24 Aren en 30 Centiaren, gelegen aan den Westwal 4e. ten behoeve van de uit te voeren werken voor de vereeniging te willen aan gaan de benoodigde geldleening van I 180,000, waarvan alle kosten, benevens rcnle en aflossing, door de vereeniging aan de gemeente worden terugbetaald. 15. Wijziging verordening II. 0. 16. 2e suppletoir kohier II. 0. 1916 1917. De homoeopathische bijeenkomst Dinsdag j.l. in den tuin en de groote zaal der Sociëteit „V. 0. V." gehouden, was niet zoo goed bezocht als men ge hoopt en verwacht had. Voor een zeer klein gehoor, dat nogthans gaandeweg wat toenam, hield dr. A. C. A. Hoffman, homoeopaihisch aids te Gouda, na le zijn ingeleid floor den heer Donker, een zeer bevattelijke, gloedvolle en welsprekende rede over de homoeopathie, wier begin selen door alle eeuwen zijn na te speuren en reeds door Hippocrates werden ge volgd, gelijk uit zijn aphorisinen blijkt. De voornaamste grondstellingen der ho moeopathische geneeswijze zette hij uiteen en bleef lang stilstaan hij deze, dat de homoeopathische geneeswijze ziekten ge neest door middelen, beter gezegd door artsenijen (in verdunden toestand), die op den gezonden mensch toegepast, ge lijksoortige ziekten verwekken, gelijk reeds in de middeleeuwen in de Zeeuwsche kloosters te Middelburg en Roemerswaal werd verricht, waar de kloosterlingen hun eigen kruidtuin hadden. Verder deed dr Hoffman een beroep op den steun van alle belangstellenden voor het nieuwe Homoeopathische Zie kenhuis te Oudenrijn en wist aan de Zeeuwsche zinspreuk „luctor et emergo" een fraaie slotrede te ontleenen, die zijn betoog waardig bekroonde. Jammer dat zijn auditorium zoo gering in aanlal was. De heer Donker bedankte don dokter yoor zijn schoone rede. Daarna speelde mej. Meijers met on miskenbaar talent de piano, zeer fraaie muziekstukken met meesterhand vertol kende. De begaafde altzangeres mej. Spoel zong met geestdrift hare liederen, het nieuwe gemengde zangkoor O. R. K„ on der leiding van den heer Tamminga, liet zich voor de eerste maal tot aller ge noegen hooren, terwijl de gymnastiek ook nog ter hulpe werd geroepen om de ho moeopathie aan te bevelen. Misschien was het voor de zaak waar het om ging beter geweest als Ijet pro gram wal rustiger en de samenkomst wat minder ja laten wij maar zeggen wat de menschen zeiden Sequahachlig was geweest. In den tuin was een étalage met photo- graphische opnamen van de bekende groote homoeopathische apotheek te Leip zig, die de bezichtiging overwaard was. Benoemd tol commies ter secretarie alhier, de heer .1. Lodder, adjunct-commies ter secretarie van Velsen. De Chr.-Hisl. Kiesvereeniging heeft lot de R.-K. Centrale Kiesvereeniging in het district Goes het verzoek gerichl om hij de periodieke a.s. verkiezing van leden der Tweede Kamer de candidatuur van den heer Lohman te steunen, die blij kens een gesprek dat hij had met een persman van „Het Centrum" nog niet besloten heeft, of hij volgend jaar al dan niet zich meer beschikbaar stelt. Door de Centrale R. K. Kiesvereeni ging in het district Goes is Dinsdag j.l. oen telegram van hulde verzonden aan Z.Excell. den minister van Staat, jhr. mr. De Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer voor het district Goes, die 29 Mei j.l. 80 jaar werd. In onze stad is den Tweeden Pink sterdag veel vertier geweest van bezoe kers van buiten. Hoe druk de passage op sommige toegangswegen lot de stad was moge hieruit blijken, dat een bewo ner van den Kloelingschen weg nabij den spooroverweg in een kwartier circa 250 fietsen zijn venster zag passeeren. Tot deze drukle droeg het prachtige weder veel bij. Voor de winkeliers was het een goede dag, alsmede voor koffiehuis- en melksalonhouders. In de woning van M. P. aan den Oostsingel is vanmorgen de vrouw des huizes levenloos uit de welput opgehaald. Het „Volksblad" van heden geeft zijn lezers een spotartikel van „De Te legraaf" te genieten(l) waarin de strek king van een door „De Tijd" opgeno men stuk over de indecente vrouwen mode van onzen tijd in het bespottelijke wordt gel rokken. Aangezien het „Volksblad" neutraal is, verwachten wij in zijn eerstvolgend num mer een overname van. hel „Tijd"-artikel, opdat het „hoor en wederhoor" tot zijn recht kome. Middelburg. Hier hebben een 8-tal hoeren het voornemen opgevat om over le gaan tot, hol. oprichten van eene Naamlooze Vennootschap, die ten doel heefl het kweeken van groenten, fruit on aardappelen en wat daarmede in verband staat, zoowel voor de consumptie van de aandeelhouders, die het recht zullen hebben, tegen vast le stellen prijzen de producten voor zich en hun gezinnen te koopen, als ook voor den handel, waar voor de overschietende producten, zullen zijn bestemd. Deze laatste producten zul len worden verkocht als in ipder tuin bouwbedrijf gebruikelijk is. Van een vakkundig bedrijfsleider kon de voorloopige commissie zich bereids vei zekeren, terwijl deskundig toezichl js toegezegd. lie commissie kan de verzekering geven, dat de voorgestelde onderneming niet al leen levensvatbaar is, maar ook wat renta biliteit betreft, met gerustheid en ver trouwen kan worden aanbevolen. Het is de bedoeling het maatschappelijk groot te doen zijn f 25.000, verdeeld in 100 aandeelen van f 250. Tot het geven van nadere inlichtingen houdt de commissie a.s. Woensdag, Don derdag en Vrijdag van des avonds 8 tot half tien zitting in de sociëteit St. Joris. De commissie bestaat uit de heeren II. Dronkers, mr. J A. Fokker, J. W. van de Garde, A, ten Harms,en van der Beek, J. L. van der Harst, AI. de Mi randa, A. van der Mijle en C. A. Scbujte. (Z.) Gisterenmiddag trad in de concert zaal als spreker op voor het plaatselijk comité van Santé a l'enfance, de Zeer- Eerw. heer Raymond, Dominicaner patel en Fransch officier, die een fraaie rede hield over „De Fransche Soldaat", waarin 'hij hulde bracht aan de vroolijkheid, de geestdrift, de Jiefde, de zelfopoffcrings- geest van den Franschen soldaat. Het is geen hloedlustig geschreeuw, geen dwaze verheerlijking van liet moord- bedrijf. Het is een humoristische blik in de Fransche abri's en loopgraven en een blik in de kinderlijk schoone ziel van den Franschen jongen, die zich ton allen tijd voor zijn makker opoffert. Maar ook op den dieptreurigen kant van den oor log laat de begaafde spreker het volle licht vallen en schetst ons de horstwerin gen van lijken, hel liggen en leven in de loopgraven, waar rondom de lijken op begraven wachten. Met woorden van vertrouwen voor de zegenpraal der Fransche wapenen, woor den van bewondering voor liet (Ja.ppere België en van dankbaarheid voor het gastvrije Nederland, sloot Zijn Eerwaarde zijn door de talrijke aanwezigen mol groote aandacht gevolgde schitterende rede. De heer Philips, onder-voorzitter van het. comité bracht f)ank aan den spreker en zag in hem het koene Pj'ans'ehe le ger. En aandoenlijk was het toen een der zangers, die hun medewerking aan dezen middag yerleende, daarop mei krachti ge stem twee coupletten van de Marseil laise zong als hulde aap den Fransch- man. De heeren Krol), Saivs, Petfonio ep Smulders, die met zang: en muziek den middag verder vulden, mochten ook groo- ten bijval oogsten en moest menig nuimimer herhalen. De dames hadden in de kleine zaal een theesalon gemaakt en jongere dames zorgden, dat door de onbrengst van programma's enz. ook de kas van het comité werd gespekt en daarmede hel goede doel bevorderd. Vlissingen. Geplaatst met 1 Juni de luit. ter zee J.C. Fanoy aanboord van Hr. .Ms. Ivortenaer en overgeplaatst met 1 Juli naar Vlissingen de officier-machinist der Isle klasse H. J Schreuder te Amster dam. Door R. en \V. is bekend gemaakt, dat de prijs voor het huren van badstoelen gebracht is op 7 Va (,ent per uur, maar dal ook dagkaarten verkrijgbaar zullen zijn voor 25 cent per dag en per stoel. lerseke De heer M. van Harmeien, ge durende 26 jaar raadslid en hel grootste gedeelte van dien tijd tevens wethouder, zal als raadslid bedanken. Er zijn dus nu twee tusschentijdsche vacaturen. (M, et.) Waarde. Op de algemeen© vergadering van hel waterschap Waarde werd de re kening goedgekeurd op f 12,009,85'/o aan ontvangsten en f 10.080,0672 aan uitga ven en de begrooting op een eindcijfer van f 12,332,93. Hel dijkgesrhot werd per H A. met f 1 verhoogd en gebracht van f6 op f7. ~(M. t't.) Candidaat zijn gesteld voor den gemeenteraad (vacature J. L. Overboek©') de heeren G. v. Ham (antirev), M. Dijl (vrijz.) en Al. de Loozo door eenige vrije kiezers. Borssele. Woensdag vergaderden de in gelanden van den Van Citterspolder al hier. Vastgesteld werden de rekening met f721.0273 ontv. en f444.40 uitg., en de begrooting met een eindcijfer van f823.4172- Hel dijkgesrhot werd bepaald op f4 per H.A. De vergadering besloot, den Ztiid- Kraaijertschen dijk, voor zoover dezo in den Van Citterspolder ligt, te doen be- grinten en daarvoor een leening aan te gaan van f 3000, af te lossen in 20 jaar. Tot gezworene van den polder werd gekozen de heer Jan Boonman. Een voor stel van liet bestuur om alle polderwegen, die nog niet verhard zijin, te doen be- grinten, werd met 21 tegen 16 stemmen verworpen. Ware liet voorstel aangeno men, dan zouden de ingelanden gedurende 3 jaren per H.A. f 13 meer aan lasten hebben moeten betalen dan thans. (M. t't.) 's Heer Abtskerke. Op 26 Mei vergader de de raad met 6 leden. F. de Rqo af wezig. Het gemeenteverslag over 19J6 werd aangeboden. Een verzoek om ver hooging der jaarwedde van het onderwij zend personeel werd afgewezen. In de begrooting voor 1916 hadden enkele af en overschrijvingen plaats, evenzoo in di© der Armbesturen. Het Tweede Ka merstembureau werd gevormd als volgt plaatsverv. voorz. A. van der Meulen; leden M. jjermue en W. v. Liere. In beginsel werd besloten tot verkoop yan plantrecht van 5 hoornen aan C. v. Liere. Heinkenszand, De 81 jarige J. Ver- schiere, alhier, onlving Zaterdag de droeve tijding van hel overlijden zijner dochter. Dienzelfden avond nog is hij ter regeling van het een en ander naar Wol- faartsdijk gegaan, met het voornemen 's Maandags terug te keeren, doch dit heefl niet zoo mogen zijn, want Zondagmiddag omstreeks drie uur in gesprek zijnde stierf hij plotseling. De familie lijdt alzoo een dubbel verlies. .(Z.) Maandag j.l. herdacht de heer L. A. de Jonge alhier den dag dal hij voor 25 jaren al» koster bij1 'de It. K. Kerk in «1 ienst trad. De Zeereerw. heer Pastoor Krook (droog dos morgens ter intentie van den jubilaris een f}. Mis OP- Onder deze Alls herdacht Zijin Eerw'. H'en ju bilaris als een man van trouwe plichts betrachting die 25 jaren zijn beste krach tan gewijd had aan de verzorging van Gods huis. Ook als organist vervulde de heer De Jonge zijn plicht met; den groot- sten ijver, (tod moge hem er voor ze genen. Van de koorzangers werd den jubilaris een cadeau overhandigd welk bestond pil ben vulpen. Hol kerkbestuur overhandig de hom een enveloppe met inhoud, ter wijl het R. K. Armbestuur eveneens een cadeau aanbood. Benevens dit ontving hij van verschillende zijden blijken van be langstelling. De heer de Jonge mag het voldoening terugblikken op dil jubileum en zij die 'in nauwe verbinding staan inet den heer de Jonge hopen hem nog vele jaren in hun midden te houden. Krabbendijke. Maandag is hier een af- deeling van den ('entralen Bond van Bouw vakarbeiders opgericht, genaamd Krab bendijke en omstreken. Ovezand. In de vergadering yan In gelanden van hel waterschap Ovezand op 26 Mei waren 16 ingelanden verlegen woordigd. Mei algemeene stemmen werd tot geizworen herkozen de heer M. v. 't Westende Jz. Het loon van don vasten werkman F. Koens werd verhoogd tot f9.50 per week. Een geldleening werd aangegaan van f 21200 op een 40-jarige annuïteit. De begrooting voor 1917 1918 werd vastgesteld op f31971,1372 in ont vang en uitgaaf met f 12 polder-lasten per H.A. on voor de vroonen f 10,50 pér H.A. De rekening werd vastgesteld in ontvang op f 7545,937a. in uitgaaf op f7179,30, 1 met een goed slof van f366,6372, De heer 'Al. v. 't W. woonachtig, in deze gemeente bracht zich voor eenigen tijd bij het scheren een schijnbaar onbete kenend wondje toe. Spoedig zwol echter liet gezicht op en bleek 'bloedvergiftiging le zijn ontstaan. Ofschoon het gevaar ge weken is en hef gezicht normaal gewor den, zal zich de heer v. 't \Y. toch aan een .operatie v.an het zieke gelaatsdeel moeten onderwerpen. Schore. Maandagavond overkwam aan J. op *t Hof alhier woonachtig een on geluk met zijn nieuwen tentwagen, die even buiten Krabbendijke ter hoogte van Luxemburg voorover in de. Sloot rolde. De 3 inzittende vrouwen werden vrij ern stig gekwetst. De doktersvrouw mevr. Geill die juist passeerde, gaf den! gewon den 'de eerste zorgen. Later werden zij door dr. Kolf van Oosterwijk behandeld. De landbouwer v. Nieuwenhuize was zoo vriendelijk hen thuis te brengen. De tent wagen werd danig gehavend, het paard werd in een naburige weide opgevangen. De toestand der gewonden is bevredi gend. Westkapelle. Hier is Dinsdagmorgen half acht neergekomen oen Duitsche twee dekker in de paalwerken van den zee dijk, recht voor Westkapelle. De vliege nier werd dadelijk door de militairen naar het bureau gebracht, oin le worden geïnterneerd. Sluis. Ook buiten de muren van kerk en pastorie zal het 40-jarig jubileum van pastoor De Blieck worden herdacht. De L2e Juni is bestemd Voor een feestvie ring, waai voor bereids zich een commis sie heeft gevormd. Hulst. Dij de Dinsdag gehouden ver kiezing van een lid voor den gemeente raad (vacature-Wouters) was de uitslag, dat er herstemming zal plaats hebben tusschen dhrn. G. Vogelvanger en R. 0 Wilking. De herstemming zal plaats heli- ben 1 Juni a.s. Aangezien in de gehouden verga dering van de afdeelingen der Kath. Kies vereeniging in het distriet Hontenisse, het aftredende lid de heer P. F. Fruijtier algemeen opnieuw candidaat was gesteld en geen andere namen zijn genoemd, werd in de Dinsdag alhier gehouden veigade- riiig van het Centraal Bestuur der Kath. Kiesvereeniging de lieer P. F. Fruijtier definitief tot candidaat der Kiesvereeni ging geproclameerd. (Zelt) Boschkapelle. Bij gelegenheid van het 25 jaar burgemeesterschap van den heer J. Truijmans, werd door de leden van de gemeenteraad en de gemeenteseciela- ris den jubilaris een prachtig geschept aangeboden, Terneuzen. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Kamer van Koophandel, werd gekozen dhr. A. de Vrieze. Clinge. Alhier is ,een geval vant nek kramp voorgekomen hij een meisje van 9 jaar, ook te Hulst heeft ^ich oen ge val voorgedaan. Graauw. Bij de aanstaande verkiezing voor den gemeenteraad zijn aap de beurt van aftreding (lhrn. H. Aubroeck, J. J. Bouwens en G. Verstraaten. St-Jansteen. Bij het verschrikkelijk onweder, dat Maandagnacht 'hoven deze ge meente woedde, sloeg de bliksem in het vlasmagazijn van P. Versehure, waardoor een groote paitij vlas en gereedschap ven loren ging. Ook werd de kerk eenigzins beschadigd en werd een begin van brand ontdekt hij de Weezen Inens, welke nog geluk kig kon gebluscht worden. Bij J. de Maat sloeg de bliksem in huis en vernielde daar behalve een kruis beeld, al het huisgerief. Braml kwam daarbij niet voor en ook de huisgenooten bekwamen g-een letsph Het gelukte aan de grens pen Duit- scher een kuil onder de electrische ver sperring 1e graven, en zoodoende op Ne derland,schen bodem 1e komen. Statenvergadering. De Provinciale Staten zijn ter verga dering opgeroepen teg'en 14 Juni a.s. In die vergadering gewijd aan de Eerste Ka merverkiezing zal o.m. hel nieuwe Slaten lid ml'. J. 11. Al. Stieger worden geïn stalleerd. peestvergadering ter viering van de stichting van den Prov. bond van R. K. Kiesvereenigin gen in Zeeland in „het slot Oostende" te Goec, In de groote zaal van het „Slot Oostende", opende Dinsdagavond j.l. de heer J. W. Vienings, als secre taris van den Bond en tevens als voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging te (iocs, welke de ontvangende vereeni ging was, de vergadering met den christe- lijken groet. Hierna heette hij den Hoogeerwaarden heer Deken J. AL J. Baede en tevens alle geestelijken van het bisdom Haar lem, zoowel als van het bisdom Breda, van harte welkom. Voorts den heer Fruytier als eere-voorzitter, hel Bonds- bestuur, waarvan in 't bijzonder de hoe ren 11. C. .1. Groot en Hendrikse genoemd werden en last not least de heeren spre kers, ii.l. baron Van Wijnbergen als voor zitter van den Alg, Bond, en Dr. .1. v Best, benevens alle aanwezigen. Nu deelde de heer Vienings mede, dat de volgende telegrammen verzonden wit ren Aan H. AL de Koningin, „Zeeuwsche Katholieken, op eersten Bondsdag hijeen, ter viering van de stichting van den Prov. Bond van R. K Kiesvereenigingen, betuigen Hare .Ma jesteit trouwe aanhankelijkheid en bid den Haar Gods zegen toe." Nog twee werden er verzonden, aan Mgr. Gallier en aan Mgr. Hopmans, die aldus luidden: „Zeeuwsche Katholieken, zoo geeste lijken als leeken, op den Eersten Bonds dag bijeen, ter viering van do stich ting van den Prov. Bond van B. K Kiesvereenigingen, bieden als Uw jlin- cesanen Uwe Hoogwaardigheid verze kering aan van kinderlijke gehoorzaam heid en vragen eerbiedig Uwen bis schoppelijken zegen." Als antwoord op deze laatsten werd ontvangen van Mgr. Gallier; „Dankbaar voor hunne hulde zenden wij, den leden van den 'Prov. Bond van harte gaarne onzen bisschoppelijken zegen." En van i\lgr. Hopmans: „Oprechten dank voor betuiging van kinderlijke gehoorzaamheid. Beste wen schen en bisschoppelijken zegen voor bloei van Prov. Bond van 11. K. Kiesver eenigingen in Zeeland, waarmede wij zeer sympathiser ren en waarvan wij veel goeds verwachten." Van H, Al. de Koningin was nog geen antwoord binnengekomen. Nu volgde de rede vail Air. A. Bnrnn van Wijnbergen. Als voorzitter van don Alg. Bond bracht hij eerst hulde aan het Bondsbestuur en hoopte, dat ze allen het doel van den Alg. liotul zouden nastreven. Spreker toonde dan de gevolgen van de nieuwe Grondwet. Hoe deze, als zij aan genomen word en afgekondigd was, liet kiezerscorps uil zou breiden. Dan zal ons de Grondwet stemplicht brengen, wat aan Kiesvereenigingen en Prop. clubs veel minder werk geeft. Hij meende verder ook, dat nu do vrouwen ook verkiesbaar werden, dit voor de R, K. vrouwen niet erg zou zijn, want al begeeren wij het vrouwenkiesrecht niet, wij zien de toe komst in dezen met vertrouwen te gemoet. Verder zal de Grondwet ons financiëele gelijkstelling van het onderwijs brengen. Als wij, Katholieken, er echter niet voor zorgen, dat er met do Kamerver kiezingen van liet volgend jaar een recht sche meerderheid komt, dan bestaat er veel kans dat er geen financiëele gelijk stelling in de eerste jaren staat Ir wachten. Wij kregen van links slechts een handvol beloften, In verband hiermede bracht spreker een eeresaluut aan don eminenten ver tegenwoordiger van Goes in de Tweede Kamer, Jhr. Lohman, heden een 8!) jariger, die zoo nobel voor de verovering van de onderwijsgelijkheid heeft gestreden. Ook wees spreker er op, dat het in het belang van onze sociale wetgeving is, (lat er een rechtsch staatsbestuur zij, want de rechtsche kabinetten hebben liet meest voor do sociale wetgeving gedaan, terwijl de linksche rogeering alles doet om Talma's sociale wetten ongedaan te maken. Waar we er dus zóó voorstaan, alle krachten ingespand voor een rechtsche meerderheid, allen onzen plicht gedaan. Als bijzondere reden hiervoor haalde de spreker nog aan de dankbaarheid, 'lie we God verschuldigd zijn, daar Hij ons tot nog toe van oorlog gevrijwaard 'heeft. Daverend applaus bekroonde deze rede Na de rede van baron v. Wijnbergen deed de heer Vienings d mededeeling, dal ieder in z'n programma een inteeken biljet gevonden zal hebben en hoopte, dal allen het onder de pauze in zouden vul len, zoodal de Propagandaclub hel na (li- pauze in ontvangst zou kunnen nemen. Na het lied: „Aan I' o 'Koning dei- eeuwen", dat door allen uit volle borst gezongen weid, pauze. Nu volgde de rede van Mr. Dr. Jan van Best. Deze vergeleek den Alg. Bond, den Prov. Bond en verdere onderafdeelingen mot het leger. Hij kwam dan om na den generaal (Van Wijnbergen), die 'het krijgsplan had ge schetst, als eenvoudig sergeaht-majoor- instructeur de nog steeds zoo noodige instructies te geven voor oen goede poli tieke organisatie. Als eerste instructie diende vermeld de discipline, de gehoorzaamheid en de volgzaamheid. Spreker wees er op, (lal dil, hoe gemakkelijk het ook lijkt, toch zeer moeilijk is, daar men dikwijls zijn eigen ik overboord moet gooien. Als tweede instructie gaf spreker ons den durf, den drang en de wil om mede te werken en te strijden. Hij wees er op, dat een kiesvereeniging uit propagan disten moet bestaan en dat alleen zij lid moeten worden, die de overtuiging in zich ronddragen, dat het hun plicht js om lid te worden. Om gezamenlijk op te trekken is nicl moeilijk, maar om alleen den strijd vol te houden moet men moed en kracht, bezitten. Ook de vrouwen aldus de spreker al hebben ze nog niet het stemrecht, tocfc kunnen zij en moeten zij voel doen voor de toekomst, want niemand heeft meer invloed op het kinderhart als de moeder.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 4