DeGroote Oorlog. Donderdag 24 Mei 1917. Dertiende Jaargang VusehijnleikenMMMU-.HEKDM- enVRIJOJkSAVOND. Hf Mdgading van 29,Mei. BUITENLAND. BINNENLAND. De Administratie van dit Blad is verplaatst van Gan. zepoortstraat C 209 naar BOUDEWIJN DE WIT- TESTRAAT A 135e (DAM) GOES. Losse Oorlogsberichten. No. 61. OME ffiftKCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieBoude wijn de WlffesfraafA 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.625, Iedere regel meer 12f> Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de di.t ctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide BH gulden bijj RH RH gulden bij RH gulden bg RH mp handen, voeten of oogen. m I I verlies van een jl I II I verlies 9 I 8 verlies van IE Voorts bij ongeneeselijke E 9 H hand, voet I I II I van een 8 B een m verstandsverbijstering; of oog; J duim; wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. Wanneer Baron Van Wijnbergen in „Do Maasbode" van 21 dezer de Katholieke Garde der Residentie prijst om het kloeke woord, in het maandblad dier propaganda- el ub gesproken over de plichlen, die ons wachten in den komenden politieken si rijd, dan twijfelen wij niet, of hij zal den 29en Mei a. s. in de feestvergadering, gewijd aan de stichting van onzen Pro vincialen Bond,met niet minder in genomenheid kunnen gewagen van het „ernstig en tijdig overleg", dat bij do oprichting van den Zeeuwschen Hond van R.-K. Kiesvereenigingen voor zat. En het welsprekende woord van mr. dr. Jan v. 'Rest, dat zoo vaak en op zoovele plaatsen de vonk der geestdrift ontstak, zal den 29en Mei a.s. klinken niet als een hem half afgedwongen of- ficieele fraze, maar als het gulle fris- sche woord van iemand, die van harte sympathiseert met de zaak, waarover hij zijn gevoelen uit. Zwaar werk wacht den Bond en zware verplichtingen nam hij op zich. „Veel ar beid" aldus de heer Van Wijnber gen „zal met het oog op de komende verkiezingen van zeer velen worden ge vraagd. 'Het zal geen geringe taak blijken te wezen over gansch het land het uit gebreid kiezerscorps in zijn geheel in be weging en na degelijke voorlichting tot medewerking te brengen, zoodat ten slot te waarnaar toch moet worden ge- streeft in den waren zin des yvoords een uitspraak der gezamenlijke kiezers verkregen wordt". De Bond doet dus geen dienst als paradepaard of als luxe voorwerp. Alles behalve. Noch zetelt het Bestuur er als een soort van Sanhedrin, dat de lakens uitdeelt, maar is zich ten volle bewust van de verantwoordelijkheid wel ke door de keuze der afgevaardigden op zijne schouders werd gelegd. De Bond heeft van heden af met doortastenden ijver er voor te zorgen, dat de samen werking van alle Katholieken in Zee land zóó hecht en deugdelijk Zij, dat van af de eerste verkiezing onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging in den Zeeuwschen Kieskring slechts éène Katholieke lijst voor do verkiezing van leden der Tweede Kamer zal worden in geleverd. Aan elke poging om met den ten of anderen politieken afgod op eigen gelegenheid te gaan avonturieren zal de Bond, voorzoover het 't Katholieke kie zersvolk in Zeeland betreft, van te vo ren den pas moeten hebben afgesneden. Daarvoor is noodig veel tact, veel over leg en niet het minst steun en vertrou wen van de zijde der kiesvereenigingen, steun en vertrouwen en sympathie ook van het gansche Roomsclie kiezersvolk. Doch „onbekend maakt onbemind' zegt het spreekwoord en het is nu juist om den Provincialen Bond te doen ken nen aan ons volk, om dien Bond, om het zoo uit te drukken,- voor het voet licht te brengen, dat overeenkomstig de bepalingen der statuten jaarlijks in een f ander deel der provincie een Bonds dag wordt gehouden waarop de samen werking tusschen de kiezers en hunne vertrouwensmannen nauwer wordt toege haald, de werkzaamheid van den Bond wordt getoetst aan de politieke behoef ten en nooden van de Roomsche partij in Zeeland. Goes heeft de eer den Eersten Jt oo mschen Zeeuwse henBonds dag binnen zijn veste te zien vieren. 1 n daarom, om dien Bond te leeren ken nen roepen wij allen belangstellenden Katholieken toe: Komt als gij kunt, man nen en vrouwen de laatsten zijn niet minder welkom dan de eersten naar de 'feestvergadering van 29 Mei a.s., op dat gij moogt ervaren, in den Provin cialen Bond ,yan R.-K. Kiesvereenigingen een instituut te hebben, geheel beant woordend aan de behoeften des tijds en opdat do Bond zich moge zien vereerd en verblijd met het vertrouwen van ge heel Roomsch Zeeland. Tegenspraak. Men deelt van bevoegde Duitsch© zijde mede: Naar aanleiding van het bericht van het Dagblad de Telegraaf, flat op 27 April j Jl. 500 burgers! van Gent tot hot verrichten van dwangarbeid naar Frankrijk werden gedeporteerd, is deze aangelegenheid na der onderzocht, waarbij gebleken is, dat toet betreffend© bericht geheel uit de lucht gegrepen werd. Een Zwitsersch oordeel over den toestand. BERLIJN, 19 Mei. (Eigen tel. D. N. DA De „Züricher Tagesanzeiger" schrijft: De algemeene militaire toestand der Entente bevindt zich oogenblikkelijlk in eeu kri tiek stadium. De uitspraak vau den Duit- schen Rijkskanselier, dat de militaire po sitie der Centrale mogendheden sedert 't begin van den oorlog nog niet zoo gun stig is geweest, als thans, heeft dan ook alleen grond, indien men naast het ver- loopen van het groote offensief in het Westen in aanmerking neemt hoe Rus land volslagen werkeloos blijft, hoe ver der ook het offensief van Sarrail, zoomede de Italiaansche aanvalspogingen mislukt zijn, terwijl .ten slo-tte de duikbootoorlog eveneens een© voor de Entente zeer nood lottige uitwerking heeft. Op het huidige oogonblik heeft de Entente nog slechts de geallieerde vloten te harer beschikking, als middel om haar militair prestatie vermogen te yerhoogen. Overigens heeft de Entente voorloopig verder niets1 om in den strijd te werpen. Noch het Ameri- -kaansche Dollar-milliarden-offensief, noch de uitzending van een Roosevett-expeidi- tiè, zullen in de komende wekien iets aan dit feit kunnen veranderen. Burgerlijke dlentplicht in Frankrijk. Beranger heeft in den Franschen Senaat voorgesteld over te gaan tot invoering van den burgerlijken (dienstplicht. Afgezien van de zeven millioen Franschen, die voor de landsverdediging gemobiliseerd zijn, is het wenschelijk, dat men over een ar- beidersleger van 900.000 man beschikt. Deze kunnen eventueel gerecruteerd wor den .uit het groote aantal leogloopers, zoo genaamd beroeps-werkeloozen. ,Ook werke- jooze jonge lieden, behoorende tot de lichtingen 1.9191923 komen voor den burgerlijken dienstplicht jn aanmerking. De invoering yan deze maatregeLen zou bovendien nog circa 300.000 vrouwen vrij maken, die dan in munitiefabrieken, zoo mede voor pndere oorlogsdoeleinden zou den kunnen worden gebruikt. (D. N. D.) Professor Pinard over het bevolkingsvraagstuk In het „Journa de Paris" wijst de be kende geneeskundige, professor Pinard, op 'het feit, dat Frankrijk bij een langoren iduur van den oorlog een wissen onder gang tegemoet gaat. Volgens de wekelijk- sche statistieken der stad Parijs, be droeg het geboortecijfer gedurende de laatste vier maanden van 1914 71 a 72 op iedere honderd, sterfgevallen, in 1915 daalde dit cijfer tot 65, in 1916 viel eene verdere vermindering tot 42 aan te wijzen, terwijl in het eerste kwartaal van 1917 slechts 39 geboorten op iedere honderd sterfgevallen werden pangegeven. Deze cij fers zijn overeenkomstig aan de (doorsnee- statistieken voor het overige Frankrijk. N.B. De achteruitgang der geboorte openbaart zich echter niet alleen in Frank rijk, maar in alle oorlogvoerende landen, ook en niet minder in de groote steden van Duitschland. Red. N. Z. Crt. De toestand in Litauen. Men schrijft aan de bladen: Volgens de laatste statistieken zijn er in Litauen ongeveer 400.000 boerderijen verwoest. De boeren hebben gebrek aan hout en geld om nieuwe huize te bouwen; zij zijn genoodzaakt ellendig in holen te leven. Zoo zijn er ongeveer 150,000 Li- tauers, die niet meer van de zon kunnen genieten. In deze onderaardsche holen le ven talrijke personen (5—10 personen.) Vele kinderen sterven wegens gebrek aan voedsel. De gezondheidstoestand is aller droevigst, de sterftecijfers nemen onrust barende verhoudingen aan. Ook MtxicoT De „Information", een New-Yorksoh blad, deelt mede, dat de president van Mexico Carranza, aan een feestmaal ter eere van generaal Obregon verklaard zou hebben, dat Mexico zich einde Mei of in Juni aan de zijde der Entente scha ren zal. Het eerste Amerikaansche leger. Zooals met Vrij groote zekerheid veï- wacht werd, zal generaal Pershing en niet Roosevelt het bevel krijgen over het eer ste leger, dat naar Frankrijk zal gaan. Dit leger zal vermoedelijk in het geheel uit 4.0000 Amerikanen bestaan. Kerenski te Parijs BERLIJN, 22 Mei. De „Berliner Lokal Anzeiger" meldt, dat volgens een he richt uit Parijs men daar van het bezoek van Kerenski aan het Russische hoofd kwartier verwacht, dat over verschillende deelen van het front de strijd opnieuw zal ontbranden. Dat de S to ck h ol mis oh e confe rentie een mislukking belooft te wor den, schijnt wel zeker. Rubanowjtsj, de Russische revolutionnaire socialist, die op zijn reis uit Frankrijk naar Rusland te Stockholm werd geïnterviewd, heeft daar bij de Duitsche meerderheidssocialisten verloochend, en verklaard, aani de con ferentie te Stockholm elke politieke be- teekenis te ontzeggen. Rubanowitsj achtte het voor Rusland noodzakelijk den oorlog voort te zetten, teneinde de democratische vrijheid' tegen Duitschland te verdedigen. („De Tijd") Uit Rusland. De nieuwe Russische regeering heeft hij! monde van den minister-president een verklaring afgelegd waaruit blijkt, dat Rus land geen afzonderlijken vrede wil slui ten met Duitschland, maar wil vechten voor een z.g. democratischen vrede. De strijd op het Westerfront PARIJS, 22 Mei (Havas). Het namid dag-communiqué meldt: In Champagne tegenactie der Duitsche artillerie tegen de posities, die de Franschen gisteren ten Noorden van den Mont Cornillet, den Mont Casque en den Mont Teton hebben veroverd, gevolgd door infanterie-aanval- len op deze drie sectoren. De Duitschers werden teruggeslagen en leden gevoelige verliezen, zonder eenig resultaat te ver krijgen. Het aantal ongewonde gevangenen, dat de Franschen gemaakt hebben, in den loop der operatie van 21 dezer bedraagt 1000, waaronder 28 officieren, Nu en dan onderbroken artillerie-strijd op de rest van het front, welke hevig was op het plateau van Vauclerc. „Coups de main" der Duitschers mis lukten. Invallen der Franschen in de Duitsche linies stelden de Franschen in staat een 15-tal gevangenen te maken. BERLIJN, 22 Mei (W.B.). Het avond communiqué meldt: Niets belangrijks. LONDEN, 22 Mei. (R.O.). Het avond- communiqué van generaal Haig meldt: Wij ondernamen hedenmiddag succes volle „raids" op vijandelijke loopgraven ten Oosten van Vermelles. Niets te meiden van het overige front. Brazilië en Duitschland. NEW-YORK, 22 Mei (R.O.) De „Associa ted Press" verneemt uit Rio de Janeiro, dat het congres het voorstel van den president aangenomen heeft om de neu traliteit op te geven. Een struikelblok voor den vrede blijft de Pruisische geest van verwatenheid en blindensuperioriteits- waan, waardoor het geheete Duitsche volk in zoo'n slechten reuk is gekomen. Gelukkig dat er in Duitschland helder ziende koppen zijn die dat inzien en er kennen. Heinrich Cienon b.v., zich in „Die Glocke" afvragende hoe het komt, dat men in het buitenland vrij algemeen niet veel met den Duitscher op heeft, zegt: „Onderzoekt men (dit;, |dan blijkt de oor zaak steeds de afkeer van d© geestesge steldheid, het politieke optreden en de aanmatiging van den Pnrisischen landadel te zijn. Deze klasse is het, die de vij andelijke stemming heeft veroorzaakt in het buitenland, die tijdens den oorlog zoo verderfelijk is gebleken en die niet zal wijken, zoolang die landadel de regee ring belichaamt. Door wapengeweld, ge bieden veroveren en harde voorwaarden opdringen kan men zich wei een tijd lang doen gelden, maar de antipathie van het buitenland en de invloed daarvan op Duitsehland's buitemlandsche betrekkin- kingen en zijn moreel© positie onder de groote mogendheden, kan men daardoor niet verbeteren. Wordt de veiligheidsklep niet tijdig ge opend, dan zijn alleen zij verantwoorde lijk voor de gevolgen, die den juisten toe stand hebben miskend." Dat door Duitschland, speciaal door Pruisen een frissche wind moet gaan waai en, die den ouden sleur cener star-conser vatieve adellijke kaste wegvaagt, erkent b.v. de Duitsche prins Alexander von Hohenlohe als hiji in de Neue Züricher Zeilung schrijft: Na bijna drie jaren van moorddadig worstelen is het den volkeren niet meer erom te doen, elkander zooveel land en zoovele milliarden afhandig te maken. Ieder man aan en achter het front heeft sléchts één gedachte: Wanneer zal er een einde aan komen? De nota der Oostenrijksche-Hongaarsche regeering heeft deze volksstemming volko men en ondubbelzinnig weergegeven. An ders staat het te Berlijn, waar men nog altijd in „sehr verklausulierten Aüsse- rungen" spreekt, waarschijnlijk wijl men de conservatieven en annexionisten vreest. Maar (het zal niemendal baton. Het oogen- blik is (gejkomeni,, waarop het met de oude steur piet meer gaat. Het volk wil aan het woord komen en wil meeregeeren, zegt prins Alexander van Hohenlohe. Evenzeer als.de Berlijn- s'che regeering in de binnenlandsche po litiek aan het democratische en parlemen- tarische beginsel pen nog grooter plaats jzal moeten afstaan, dan zijl het met de beloofde kiestoervorming wil doen, even zeer zal zij in het vraagstuk yan den vrede !den wensfeh ©n |den wit des volks moeten volgen. Iedere politieke partij, elke staatsman, „überhaupt alle, wer sie auch seien" die deze volksstemming niet begrijpen kunnen of niet begrijpen willen, zuilen moetien verdwijnen, sneller dan zij wellicht zelf vermoeden, om plaats te maken voor de mannen, «lie de nooden en eisehea der tijden kennen en begrijpen. Het geduld des volks is uitgeput. J) „Zeer omsluierde uitlatingen". LlJ i I Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 24 Mei Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke tot Westelijke richtingenhalf tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk nog droog, behoudens kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. OOSTENRIJK HOVOABIJE. Geweldige brand. WEENEN, 22 Mei (O.V.) In de Hon- gaarsche stad Györgyös is een geweldi ge brand uitgebroken. Onmiddellijk was de brandweer in volle actie, terwijl naar alle kanten hulp werd gevraagd. Niette genstaande alle pogingen zijn ongeveer 1000 huizen in asch gelegd, terwijl nog 240 huizen in brand staan. Onder de bevolking ontstond paniek; 13.000 mensohen zijin thans dakloos. Tot dusver is bekend, dat 7 personen omgekomen zijn. (Msb.) Ministercürisis in Hongarije? Men seinde ons Dinsdagavond WEENEN, 22 Mei (O.V.) Het ministerie Tisza is afgetreden. A MER IK A. Groote brand. ATLANTA, (Georgia), 22 Mei (R.O.) Gis teren is een groote brand uitgebroken in de zakenwijken. Het vuur sloeg over naar het bewoonde kwartier. Naar schatting zijn een honderdtal blokken huizen ver nield. De schade bedraagt waarschijnlijk verscheidene millioenen dollars'. 1GRLAID. De Ierse he kwestie. De Iersche kwestie schijnt nu toch een stap nader tot de oplossing te zullen komen. Lloyd George heeft nadat daar over uitvoerige voorloopige besprekingen waren gevoerd, thans in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regeering besloten hoeft een conventie bjjeen te roepen; Waarop alle Iersche stroomingen verte genwoordigd zijn. Komt men daar tot een vergelijk, dan zal de regeering een wets ontwerp indienen om de besluiten dier vergadering te bekrachtigen. .De nationalist Obrien waarschuwde er voor goed toe te zien, dat de conventie onpartijdig wordt samengesteld. De Grondwetsherziening. H. M. dei Koningin heeft de door de beide Kamers der Staten-Generaal aan genomen wetsontwerpen tot Grondwets herziening bekrachtigd. De desbetreffende Kon. besluiten zijn in de „Staatscourant" opgenomen. De Staten-Generaal. De leden van de beide Kaniers der Staten-Generaal zijn thans opgeroepen tot een vereenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer, op Donderdag den 24en Mei, des namiddags te kwart over drie ure. De Staatscourant van Maandagavond be vatte de Kon. besluiten betreffende de sluiting der zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal en van de ontbin ding dier Kamers, alsmede de aanwijzing der dagen voor de verkiezingen voor de beide Kamers. De sluiting der Staten-Generaal zal plaats hebben op Donderdag 24 Mei te 3 uur, namens de Koningin, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden. De verkiezing van leden voor de Ear

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1