'aard, lectra" a lOO1 eitrefbaar. De Groote Oorlog. TING Dinsdag 22 Mei 1917. Dertiende Jaargang Mijnt eiken MUHU-, WflENSDAG en VRIIDltiVOND. (EDA. ligen, enz. ;rken. r. POLAK) E K BAN K Hoek Markt, Mi De Administratie van dit Blad is verplaatst van Gan- zepoortstraat C 209 naar BOUDEWIJN DE WIT- TESTRAAT A 135e (DAM) GOES. *- De Provinciale Bond. Het getuigenis van den negen tigjarige. Politieke sluimer. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben e Mark" )ut, Kerkbanken, banken enz enz. 17 prijs: eer [10O0 Gulden. No. 60. ,Fper 11 loten f 10. en per 110 loten Telefoon interc. 236. rstrekt. an 99% 0. 2 /O kantore der Bank VAN DER MINNE. NIH MUHSCHE COUKANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, idubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdmlnlstrafleBoudewljn de WlflesfraatA 135° GOES. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de M gulden bij verlies van beide li.tctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de B I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; 00S> I V duim, De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. BB gulden bij| /A gulden bij A 4| gulden bij A H M I I verlies van een B I 11 I verlies H_ I I verlies van B 1 S g hand, voet B 11 I van een B% B B een M I U of oogg LB duimwijsvinger U gidden bij verlies van eiken andereu vinger. Wij moesten in ons vorig nummer ons verslag over de oprichtingsvergadering te Vlissingen zeer sober bewerken be- perkle plaatsruimte dwong ons daartoe en kondon de openingsrede van den voor zitter der voorbereidingscommissie thans voorzitter van den Bond zeiven mr. II. C. J. Groot, tot onzen spijt daarin niet opnemen. Tóch verdient deze alles zins de aandacht onzer lezers en daarom haasten wij ons de rede in het nummer van heden mede te deelen. Zij1 luidt als volgt: „Mijne heeren afgevaardigden van de Centrale R. K. Kiesvereenigingen te Goes, Hulst, Middelburg en Oostburg I Als voor zitter van het Comité van voorbereiding voor de stichting van een Zeeuwsche» Bond van R. K. Kiesvereenigingen, heet ik u 'in deze vergadering van ganseher harte welkom. In dezen tijd, nu de ge dachten en wenschen van alle volkoren gaan naar- dat ééne zoo begeerenswaar- djge goed: den Vrede, welke Vrede wel licht de teekenen wijzen er op slechts door eene revolutie zal kunnen worden bekomen, in deze zoo vreeselijke tijden hebben wij het aangedurfd om te werken aan onzen ouderlingen vrede en aan het tot stand brengen van de moge lijkheid tot gemeenschappelijk overleg tus schen de politieke centra in onze schoone provincie. Wat reeds verschillende malen heeft schipbreuk geleden, daarin zijn we thans geslaagd. We he b b e n nu onzen Bond van R. IC. Kiesvereenigingen. Mijne heeren, daarmede wensch ik u geluk. En niet alleen, omdat onze Bond er thans is, maar wel speciaal omdat de Zeeuwsche katholieken zoo uitstekend hebben blijk gegeven de teekenen des tijds te verstaan. Want onze Bond is op het juiste moment tot stand ge komen. Straks zal bet beginsel der Even- jcdige vertegenwoordiging ook aan de minderheden hare rechten kunnen schen ken. Maar dan zal het ook noodig zijn, dat elke stem tot haar recht komt en pok, dat er gestemd wordt op de can- didaten van onze partij1. Organisatie zal dus noodig zijn, organisatie en politieke opvoeding van ons kiezersvolk. En als er candidaten zullen moeten wonden ge steld, zal ten slotte elke kiezer door mid del zijner organisatie (de kiesvereeniging) en deze organisaties door middel van onzen bond moeten aangeven, wie de meest geschikten zijn om in Kamer en Staten gekozen te wonden. Daarvoor is overleg noodig en daarvoor zeer speciaal is een Zeeuwsche Bond noodig. Niet één district zal nu alleen enkele katholieken afvaardigen, maai- er zal verband zijn tusschen alle onze districten, opdat een grooter aantal, speciaal Statenleden, zal worden gekozen. Daarom ook zal het van uitnemend belang zijn, dat hoe eer hoe liever ook Zierikzee en Tholen toetreden tot onzen Bond. Wanneer de organisaties dan sterk genoeg zijn, zal dat ook onge twijfeld gebeuren. Mijne heeren, wij gaan thans onzen arbeid beginnen, iïoge deze tot zegen strekken voor het katholiek politiek leven in onze provincie. Zaterdag is door een breede schare van de edelste vertegenwoordigers onzer vaderlandsche wetenschap en kunst, in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers !d<jr hooge regeering, van de magistraat van Amsterdam en van tal van vrienden en vereerders dl'. Cuijpers gehuldigd in het Rijksmuseum te Amsterdam, door hem gebouwd en versierd. De voorzitter der huldigingscommissie, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, oud minister van justitie en Commissaris der Koningin in Limburg, hield een sierlijke rede, waarin hij de veelzijdige verdien sten van den grijzen bouwmeester voor de vaderlandsche kunst, huldigde en bood hem een album aan, dat een overzicht aanbiedt in beeld van 's meesters voor naamste werken en waaraan 37 Neder- landsche en 18 buitenlandsche vereenigin- gen hadden bijgedragen. De Koninklijke fa milie had in dit album hare handteoke- ningen geplaatst. Dr, Cuijpers sprak met heldere, kloeke slem zijn dank hiervoor uit aan al zijn vereerders, bekenden en onbekenden, om daarna aldus voort te gaan: „Maai- ik zou meenen ontrouw te zijn aan de beginselen, door den voor zitter van het Comité straks in mij geprezen, indien ik niet openlijk er kende en uitsprak, dat mijne dankbaar heid op dezen dag tot hoogste voor werp heeft God, den gever van alle goed, en dat, walmeer ik op het ge bied der Kunst iets goeds heb kunnen tot stand brengen, de eer daarvan op de eerste plaats toekomt aan den groo- ten Bouwmeester en Kunstenaar, Wiens wijsheid en goedheid de talenten onder de menschen verdeelt, en wiens heer lijkheid zich afspiegelt in de werken ■zijner handen, hun tot voorbeeld gege ven bij het beoefenen der beeldende kunsten. Hem zij dank voor de gaven, mij toebedeeld; voor den werklust, die prij den arbeid steeds leerde "beschou wen, niet als een last, maar als een genot; voor de levenskracht, die hot mij mogelijk maakte vér over de grens van het gewone menschenleven mijn arbeid te rekken; voor de bezieling, die mij het ideaal dor schoone kunst deed zoeken en vinden in Hem zelf, de onvergankelijke bron van al wat waai en goed en schoon is." i :M I ii i i Wien onzer, die christelijk denken en voelen, is het niet een verrukking, voor een zóó hoogbegaafd gezelschap, nochtans samengesteld uit inensclien van allerlei levensopvatting, een man, een grijsaard, een kunstenaar, een koning in het rijk des geestes, fier en heerlijk, krachtig on onverdroten getuigenis te hoeren afleggen van eerbied voor den Schepper, Heer der wetenschap en Bron van al het Ware, Goede, Schoone. Wien grijpt het niet in het hart als hij dezen bouwmeester hij de gratie Gods den kunstenaars, door hem gevormd, hoort toevoegen: „Mogen zij trouw blijven aan de eens erkende en aangenomen beginselen. Hun ideaal blijve steeds de hooge heerlijke kunst, wier scheppingen zich nooit ver nederen tot den dienst van lage drift; die steeds blijft de fiere Koningsdoch ter, wier voorhoofd rein en wier kleed onbesmet is; de kostbare hemelgave, die 's menschen geest opvoert tot de waar heid, zijn hart tot liefde voor liet. goede en schoone ontvlamt." Waarlijk, het is te begrijpen, dat in den beginne het applaus slechts zacht klonk spoedig zwol het echter aan (tot een tnachtige ovatie izóó beheerschte het woord van den negentigjarigen kun stenaar aller hart en geest en werd aan hem het Schriftuunvoord vervuld: „Die mij hoorden waren in afwachting van mijn uitspraak en luisterden zwijgend naar mijnen raad" ((Job XXIX. 21). Hoe schitterend is de glans, hoe wel dadig de warmte, die zijn levensavond- zonne nog uitstraalt over het land en het volk, dat hij met zijn talenten dien de en hoe zegenen wij, de Voorzienigheid, die het zóó bestelde, dat onder de alter besten van ons volk, Katholieken als dr. Cuijpers zulk een verheven plaats in nemen. Wij lezen in de „N. R. Crt." van 18 Mei ZIERIKZEE. Alhier is gisteren een vrijzinnig-democratische kiesvereeniging Schouwen en Duiveland opgericht. Het bestuur van de nieuwe vereeniging, die 36 leden telt, bestaat uit de heeren A. Geluk Mz., D. 0. G. J. de Jongh, ,W> E. B. de Jong, M. van "der Ploeg en J. Bongertman. 1 i r i I., tl: lil II i Wanneer zullen de Katholieken van Zie rikzee uit hun politieken winterslaap op staan en ook eene kiesvereeniging op richten Nu stemplicht met onverbiddelijken drang de- kiezers naar de stembus gaat brengen zullen de Katholieken of zij wil len of niet, genoodzaakt zijn kleur te. bekennen en zich te organiseeren. Als de vrijzinnig-democraten te Zierik zee zich niet schamen om voor hun be ginsel uit te komen en het openlijk uit dragen in de organisatie, die zij zoo juist hebben gesticht, zullen de Zierikzeesche Katholieken dan de struisvogels nadoen, die hun koppen in hel zand steken, den kende: „ik zie niemand, dus niemand ziet mij" en onze heerlijke beginselen angstvallig verborgen houden?. Ui "heb ben wij dan niet meer een Evangelie waar in geschreven staat: „Wie Mij beleden zal hebben voor de menschen, dien zal Ik belijden voor het aanschijn van mijin he- melschen Vader"? Is het niet een allerkiuderachtigste be wering te zeggenik word geen lid van de R.-K. Kiesvereeniging, ik help niet mee aan het oprichten eener R.-K. Kies vereeniging, want dat schaadt mij in mijn zaken? Alsof uw liberale buurman toch al niet weet dat gij Roomsch zijl in de veronderstelling natuurlijk, dat gij niet alleen Roomsch zijt in naam, maar ook in de praktijk alsof het ooit gehoord is, dat een Roomsche winkelier een cent minder in de winkellade beurde, omdat hij wel eens een vergadering zijner kies vereeniging bijwoonde. Allemaal praatjes voor de vaak, overblijfsel van den zuur- deesem der liberale leer, welke zegt: wees Roomsch, goed, maar alleen in de kerk, en thuis, doch kom er niet mee voor dan dag in het openbare leven. Waarlijk, wij zijn benieuwd, hoe lang de politieke sluimer onzer Zierikzeesche geloofsgenooten nog zal duren. Stakingen in Engeland. LONDEN. Verscheiden leiders van de staking in het madhinevak te Sheffield, Liverpool, Coventry, Manchester en Lon den zijn in hechtenis genomen op aan klacht den aanVoer van munitie te be lemmeren. De textielarbeiders in Lancashire, Yorks hire, Cheshire en Derbyshire, te zamen een 200.000, dreigen den 26en dezer het werk te staken, indien hun eisclh van 20 pet. loon opslag niet wordt toegestaan. Duurte in Engeland. De prijzen van levensmiddelen in En geland zijn sedert het begin van den oorlog gemiddeld met 98 percent gestegen. De duikbootoorloj en Engeland. De bekende Deensche staathuishoud kundige professor Birck schrijft in „Na tional Tidende", 'dat de Duitsohe duik bootoorlog binnen een jaar tot uitwerking zal hebben, dat Engeland niet alleen de geheele toevoer van overzee zal zien af gesneden, doch bovendien niet in staat zal blijken een regelmatig verkeer met Italië, Frankrijk en de koloniën te on derhouden. (D. N. D.) LONDEN, 18 Mei. De eerste afdeeling van het Amerikaansche leger, met name uit geneeskundig personeel bestaande, is zonder ongelukken in Britannië aange? komen. Eene Christelijke vredesbeweging. Naar „Svenska Morgenbladet" mede deelt, heeft in Zwóden een Christelijke actie een aanvang genomen, waaraan al le Christelijke genootschappen en zendings bonden deel&emien, idie het voornemen heeft, tegelijk met het socialistische vre descongres te Stockholm! een krachtig protest tegen een voortzetting van den oorlog te doen hooren. (D. N. D.) Geen nieuwe winterveldtocht? Hel Berner Tggeblatt verneemt uit Pa rijs, dat naar aldaar verschijnende dag bladen mededeelen^ de Fransche Minis ter van Oorlog in de legercommissie van dén Senaat heeft ontkend, dat een nieuwe winterveldtocht door de Geallieerden in overweging zou zijn genomen. Levensmiddelangebrek In Portugal. De „Temips" verneemt uit Lissabon, dat in verscheidene plaatsen van Por tugal onlusten zijn uitgebroken wegens broodgebrek. (D. N. D.) De toestand in Griekenland. De „Secoio" verneemt uit Athene, dat in overeenstemming met de nieuwe re- geering van Griekenland dertig Fransche soldaten een bewakingspost in het Noor den van Corinthe zuilen betrekken om het spoorwegverkeer tusscihen den Pelo ponnesus en Attica te controleeren. De poging onr zeven hoogere officieren uit Athene te verwijderen is mislukt, dank zij de krachtige houding van Zaïmis. (D. N. D.) De Anarchie in Rusland. Een opmerkelijk staaltje van de tuch teloosheid, die zich van het Russische leger ,heeft meester gemaakt, vertellen de Parijsche bladen. Kornil'off had een pa rade van een regiment Garde-in£a.nterie gelast. Een compagnie weigerde evenwel halsstarrig aan de militaire vertooning deel te nemen, aangezien het compagnies comité te voren geen- ambtelijke aankon diging der parade had ontvangen, ter wijl de Arbeiders- en SoMatenraad bo vendien ter zake geen hevelen had ge geven. De muitende compagnie zond een deputatie naar Korniloff, en eischle, dat deze voor het front van de Compagnie zou verschijnen. Het eindresultaat der his torie is, dat de Arbeidersraad de oproe rige soldaten de hand hoven het hoofd hield, zoodat Korniloff gedwongen werd zijn ambt neder te leggen. (D. N. D.) Inmiddels schijnt het, dat generaal Broe- siloff, hekend door zijn succesvol offensief in Galicië, geen ontslag heeft genomen. Hot Russische coalitiekabinet. Het Russische coalitiekabinet is Don derdagnacht dm 1 uur definitief gevormd. Er hebben zes socialisten zitting in, ter wijl 6 personen uit het vorige kabinet in zijn o.a. prins Lwof, die minis ter-ptte- sident is gebleven en Kerensky, die vroe ger justitie en nu oorlog en marine heeft. De eerste voorwaarde, door den raad van arbeiders en soldaten aan de voor. loopige Russische regeering gesteld voor deelneming aan 'slands bestuur, luidde: „een actieve buitenlandsche politiek, die openlijk en zoo spoedig jniogelijk een al- gemeenen vrede, zonder inlijving en oor logsschatting, op den grondslag van liet recht tot zelfbepaling rj^r volken wil be reiken". Dit program schijnt jjiet zeer in den smaak te vallen hij de vrienden del" En- tente. Zij noemen het „verraad aan de heiligste zaak ter Wereld". Het ltaliaansche blad „Secoio" b. v. bespreekt Rusland's omkeer in zake de qox-iogspolitiek der entente, waarvoor men in toon-aangevende kringen te Parijs ern stig beducht is. Te Parijs heeft men schier alle hoop opgegeven, dat Rusland zijn eereplicht jegens de entente nog zal na komen. Veeleer schijnt Rusland op het Verwachting tot den avond van 22 Mei: Krachtige tot matigen, oostelijke tot zuid oostelijken wind. Meest licht tot half bewolkt, droog weer, behondens kans op onweer in het zuiden, iets warmer in het noorden. punt „de heiligste zaak der wereld te verraden" (I) en door militaire werkloos heid het den midden-mogendheden mo gelijk te maken, zich met hun' volle macht op het westelijk front te werpen. Rusland moet evenwel bedenken, dat het Londen- sche protocol (om geen afzonderlijken Vre de te sluiten) in Vollen omvang van kracht blijft en het nieuwe Rusland evenzeer bindt als het Rusland van den tsaar deed. Aan het Isonzofront zijn de Italianen vorige week met een nieuwen breed opgezetten aanval begon nen, waarbij' Britsch grof geschut mee werkt. Ondanks al het geweld van geschutvuur, waarmede de Italianen hun tiende offen sief hebben ingezet en het vuur waarmede de infanterie den nieuwen stormloop' weer ondernam, zijn zij' er niet in kunnen sla gen om den levenden Oostenrijkschen muur, die Triest beschermt, op eenig punt door te breken. W,el hebben zijl ook nu dien muur op enkele punten afgebrok keld en enkele vorderingen gemaakt, maai de voordeelen bleven geheel plaatselijk en werden 'ten koste van groote offers slechts verkregen. De Italianen namen 4000 Oostenrijkers gevangen, maar de Oostenrijkers bij hum tegenaanvallen 2000 Italianen. Do aanval heeft zich ditmaal uitge strekt op een veel breeder front dan een van de vorige malen. Tusschen Plava en Salcona ligt aan den Oostelijken kant van de Isonzo een hoogteketen, waarvan de voornaamste toppen, gerekend van Plava ,af, do Kuk, de Santo- en de Gabriel© zijn. Tegen de Monte Gebriele zijn alle aanvallen tot dusver mislukt. Op den Monte Santo wisten de Italianen een oogenblik door te dringen, maar zijl werden er weer afgeworpen. Op den Kuk geschied de, volgens! de Oosl'enrijksche lezing, juist hetzelfde, terwijl volgens de ltaliaan sche lezing deze berg na een zWaren strijd in Italiaansch bezit gekomen is. Ten oosten yan Gorz behaalden de Italianen ondanks' geweldige aanvallen, geringe successen. Verder naar hel zuiden konden zlij' geen voordeelen behalen. Maar geheel aan het noorden van het gevechtsfront, zijn ze bij verrassing de Isonzo overgestoken. De correspondent van de Diaily Tele graph noemt het offensief gunstig voor de Italianen voor zoover het hun eigen voorbereidselen betreft, die nog nimmer zoo zeer in orde z:ijn geweest, een feit, dat ook door den tegenstander wordt er kend. Ongunstig is echter, dat de Russen op dit oogenblik nog niet aan een offen sief kunnen denken en dat de Italianen derhalve met een sterkeren vijandelijken tegenstand zullen moeten rekenen dan in vroegere slagen aan de Isonzo kon wor den gebeden. Daarbij komt, dat het ltaliaansche volk den oorlog moede is en deze stemming heeft zich ook van het leger meester gemaakt. Het nieuwe offensief vermag dan ook niet het verlangen naar den vrede te verstikken. Keizer Karei van Oostenrijk heeft, een kort bezoek aan het Isonzoleger gebracht. De landbouw achter het front. PARIJS, 18 Mei (R. O.) De correspon dent van de ..Temps" opi het Engelsche front brengt in een artikel hulde aan het "werk van het Jïngelsche leger om den Ffanschen oogst door een georga- niseerden landboüvvldïenst te hel'pen be vorderen. Elk tegei-corps, zegt de correspondent, heeft een afdeeling van 500 geoefende werklieden, onder leiding van officieren,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1