Voor eon houtzaagmoton In do missie van Pater Van Haeren. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. i .4 A Bedrag vorige lijst. f83.75 Ara,n een werkman uit Kloetinge f 1 Totaal f84.75 Wie volgt? Nog maar een goede f 15 en wij kunnen den pater verblijden met de ronde som van f 100. N.B. Eventueele giften voor bovenge meld doel op te zenden aan de Redac tie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant", Goes, die ze alle in dit blad verant woordt. }>en der landstormers niet afdoende; voor bet nemen van zoo diep ingrijpende en zooveel nadeel meebrengende maatrege len is meer noodig dan een beroep op technische moeilijkheden: Over den minister zelf oordeelt bet blad aldus Bosboom is niet geweest een man, waar in het. leger bijzonder vertrouwen stel de, en menig militair zal zich met be zorgdheid hebben afgevraagd, of deze mi nister ook de rechte man was m tijd oorlog? Maar ook in dezen mobilisatie tijd had de heer Bosboom niet het. ver trouwen. Zijn optreden tegenover de Ka mer, de toestand van den militairen ge zondheidsdienst, de treurige militaire ad ministratie en de zeer onvoldoende wij ze, waarop hij de zedelijke belangen van den jongen soldaat behartigde, dil alles heeft er toe bijgedragen om het toch reeds geringe vertrouwen in het beleid van dezen minister op peil te houden. „Het Centrum" schrijft: „Een sterke figuur achter de groene tafel was de heer Bosboom niet, en wij zullen hem zonder leedwezen zien heen gaan. Maar van den anderen kant moet ook worden erkend, dat hij voor een moeilijke en geheel abnormale taak werd geplaatst en zich daardoor in een positie zag ge bracht, ais geen minister van Oorlog vóór hem heeft gekend. Of daardoor echter alle maatregelen! door (bem genomen en alle lasten, op de Natie gelegd, voldoende gemotiveerd wa ren, is natuurlijk een andere vraag. .Wij- 'hopen, dat de man, die straks aan het hoofd van het Departement komt te staan, spoedig tot. de verlichting van die lasten zal kunnen besluiten." De landstormers van 1908. Een bericht, uit Den Haag meldt, dat men niet erop behoeft te rekenen, dat de oproeping van de landstorm-jaa.rklas- se 1908 zal worden ingetrokken. Wij vragen ons afis men aan het Ministerie van Oorlog zenuwachtig ge worden De [Minister van Oorlog is gevallen, omdat hij de militielichting-1918 niet wil de doen opkomen voor de landstormers van 1908. De Kamer begreep ten volle, welke be zwaren ermee gepaard gaan, wanneer men- sdhen yap 29 jaar uit hun werkkring en huisgezin worden getrokken naar de kazerne. En de minister heeft niet Voldoende aangetoond de noodzakelijkheid van den maatregel. Dat is ten slotte de kern van de kwes tie. Niemand twijfelt er aan, of, wanneer de heer Bosboom de Kamer had over tuigd van de noodzakelijkheid, de motie- Marchant zou zijn afgestemd. En nu wil men aan het Departement van Oorlog tóch doorzetten I Dat is vooreerst een miskenning van het oontróle-reoht, der Kamer. Maar- buitendien is het een vooruit- loopen op» de plannen van Bosboom's op^ volger. Dat Men nu reeds één dag na het votum der Tweede Kamer kan verzeke ren, dat men zich aan dat votum niet zal storen en men blijkbaar evenmin re kening zal houden met de opmerkingen van de Kamerleden van Twist, Eland en Ten Laan1. het lijkt, ons niet in het belang van de in deze dagen zoo hoog- noodige samenwerking t.usschen parle ment eni regeering1. („De Tijd".) Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Naar het „Centrum" verneemt, komt als adjunct-secretaris van het Bondsbe- stuur ernstig in aanmerking de heer mr. Prinzen te 's Gravenhage. Does. Zaterdagmorgen tegen 6 uur werd hier weer zwaar schieten gehoord, dat meer dan een uur aanhield. Het was waarschijnlijk afkomstig van het gevecht aan de Vkaamsche kust. (Zie onder oorlog in dit nummer). Aan deu heer J. F. v. d. Leeuw is met ingang van 15 Mei 1917 eervol ont- slag verleend als geëmployeerde na,n het levensmiddelenbedrijf alhier. Naar verluidt heeft de heer O. Ver- strenge bedankt als leider van Cloeting's Gem. Koor te Kloetinge en de Zangver, O. B. K. alhier. (Z.) Zaterdagmorgen sloeg een voor een wagen gespannen paard in de Nieuwstraat op hol. Dank zij: het handige optreden van den heer W. D. Lzn., die moedig het paard bijl den kop greep en tot staan bracht, werden ongelukken voorkomen. (Z.) Middelburg. In dit jaar de juiste datum is onzeker zal het 700 jaren geleden zijn, dat Middelburg een „keur" ontving, waardoor het de rechten van een stad kreeg. Middelburg bestond toen echter reeds geruiman tijd. Waarschijnlijk werd het. in den beginne aangelegd om als bolwerk tegen ide Noormannen te dienen. Of in derdaad ook ZiOOi'n bolwerk in den vorm van eein kasteel of burcht is opgericht is onzeker. In 1150 werd op verlangen van bisschop Heriberd een aanvang ge maakt met den houw der beroemde abdij, waarin zich de Norbertijnerkloosterlingen, ook „witheeren" genoemd, vestigden. De abdij heeft veel tot ontwikkeling en bloei der stad bijgedragen en het Middeleeuw- srhe spreekwoord: „het is goed leven onder den kromstaf", werd ook aan het Middelburgsche volk bewaarheid. Tijdens de reformatie ging de abdij als klooster teniet. De gebouwen werden na een tijdperk van verval in onzen tijd gerestaureerd en dienen thans tot ver gadergebouw der Prov. Staten. In de 17e en 18e eeuw dreef Middel burg een grooten handel op de Indien, op Frankrijk en Engeland. (Sommige straat- en grachtnamen herinneren er nog aan alsmede de namen van sommige ge bouwen). Door de Engelsche oorlogen en de troebelen van den Franschen tijd ging die [handel te niet. Noch de door koning Willem I aangelegde nieuwe haven noch het in 1873 voltooide nieuwe kanaal door Walcheren heeft Middelburg den ouden handelsbloei kunnen hergeven. - In den nacht Van 20 op 21 April werd (hier inbraak gepleegd in het kan toor der Zeeuwsche Kolenmatschppij en werd aldaar een belangrijk bedrag' aan geld ontvreemd. Van den eersten dag af heeft de po litie een krachtig en uitigëhreid onder zoek ingesteld en heeft zij een groot re sultaat bereikt. Reeds direct viel het vermoeden op de familie M. De vader van dit gezin is kuiper in (Jen oliemolen, die aan het bedoelde kantoor grenst. Daarom werd reeds op 21 April een onderzoek in zijn Werkplaats ingesteld en werden aldaar werktuigen gevonden, waarmede de in braak zoo goed als zeker heeft plaats gehad. M. werd dien dag, aangehouden, daar hij toch reeds eenigen tijd verdacht weid. fntusschen werd het onderzoek voort gezet en kwam men, dank zij de acti viteit van den hoofdagent van politie tot de ontdekking, dat er reden was nog een tweede maal huiszoeking in den olie molen te doen, waarbij het grootste deel van het geld werd teruggevonden, dat op verschillende plaatsen was verstopt o.a. in een olievat, in een klomp, m een, tabaksdoos, waarop de naam' van den verdachte stond enz. Ook werd een partij chocolade gevonden, die enkele weken eerder ontvreemd werd van een wagen, die bij den oliemolen was gezet en ten slotte een vermoedelijk van diefstal af komstige partij erwten en boonen, die op een 'handkar paar bet politiebureau moest worden vervoerd. Tijdens het verhoor bij den rechtercom missaris werd ook de vrouw van M. ge arresteerd, terwijl tevens bleek, dat ook drie zoons van dit echtpaar, alle deser teurs uit het Nederiandsche leger, die meer buiten dan in Middelburg vertoe ven, meer van de zaak moesten af weten. Hun aanhouding werd verzocht. De oudste meldde zich te Amsterdam in een kazerne, de twéede werd te Amers foort. door de politie gearresteerd en bei de naar Middelburg overgebracht, waar zij thans ook in het huis van bewaring zijn gedetineerd. Tegen vader, moeder en deze beide zoons 'is door de rechtbank reeds rechts ingang verleend. Intusschen is thans ook de derde, die reeds eenmaal aan een arrestatie te Mid delburg had weten te ontkomen, en die door de politie steeds op de hielen werd gezeten, zich zelf te Middelburg komep aangeven zit ook deze thans in arrest. Vlissingen. Zaterdagmiddag weid onder groote belangstelling het stoffelijk over schot. van wijlen den heer C. F. E. H o f f m a n 'n aan den schoot, der aarde toevertrouwd. De lijkwagen was omhan gen door verschillende kransen, waaron der een van de firma Brasch Rothen- stein, en verder van het .personeel der filialen Vlissingen, Rotterdam, Amster dam en Oldenzaal: Behalve door den Luthersehen predi kant werd nog namens .de firma en het Vlissingsch personeel het. woord gevoerd beneven® door de chefs der filialen Am sterdam en Rotterdam. Een zoon van den overledene dankte voor de bewijzen van deelneming, aam de groeve getoond. Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen is het kanongebulder weder ontzettend ge weest, Er hebben een reeks aanvallen plaats gehad op Zeebnigge. Eerst waren het de vliegeniers, die met bommen deze Duitsche vloot-basis bewerkten en later nam de vloot ook aan de beschieting deel. Zeevelen zijn hier door het kanonge bulder in hun slaap gestoord. (VI. Crt.) Waar de kortelings benoemde hoofd agent van politie-recbercbeur dezer ge meente, J. Eppinga ,voor deze betrek king heeft, bedankt, is thans als zooda nig benoemd J. Prins, politie-beambte in oNord-Brabant. (VI. Crt.) Door een loodsvaartuig is uit zee hier aangebracht het lijk vair een sche peling, G. genaamd, hier gewoond heb bende, die voor eenige weken toen de „Gelderland" van hier door de sleep boot „Seine" werd gesleept, overboord was geslagen, doordat de tras uit schoot. Het lijk is door de politie naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht. (VI. Crt.) Zaterdag is onder deze gemeente onder een hoont het lijk gevonden van den sergeant II. de K die men eeraigep tijrl te voren in gezelschap bad zien wan delen. Het lijk had een strop om) ften hals. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de advertentie in dit nummer onzer courant van de Naaml. Vennoot schap „Electra" alhier. In verband niet de schaarschte aan verlichtingsmiddelen o.a, petroleum, kun- nenn fabrieksinrichtingen, landbouwers, enz., die over krachtwerktuigen beschik ken. Veelal op eenvoudige wijze zelf elec- triciteit opwekken. Het is nu de tijd hier toe te besluiten, teneinde in het najaar gereed te zjjn. Dan komt het er op aan, in deze ern stige tijden meer nog dan ooit mede te werken, om te voorkomen, dat het na tionale vermogen door brand tengevolge van bliksemslag vermindert. Een weinig kostbare beveiliging is mogelijk. De maat schappij „Electra" verstrekt omtrent een en ander gaarne inlichtingen. Zierikzce. Over den te Amsterdam, na een kort. doch hevig lijden overleden heer W. C. De Crane, wethouder dezer ge meente, schrijft de „Zierikzeesche Nieuws bode" o.a.: Zoo er één ingezetene in Zierik- zee populair was, dan was het voor zeker W. C. de Crane. Afstammend van een oud-Zierikzeesch geslacht, volbloed Zierikzeeënaar, leefde hij voor de stad zijner geboorte en in woning, waar eens wijlen zijn grootvader de waardigheid van burgemeester be kleedde. Geen nuttige instelling was er in deze gemeente, of zij kon op zijn volle krach tige medewerking, op zijn ruilden, vaak koninklijken steun bogen Hij was in den waren zin des woords mensch. Hiervan kunnen de velen getuigen, die door hem, als de nood aan den man kwam, geholpen zijn geworden. Wat heeft hij, om een recent voor beeld te noemen, niet gedaan voor de Belgische vluchtelingen, toen deze hun vaderland ontvliedend, ook in onze ge meente een veilig toevluchtsoord vonden Hoe heeft hij niet als penningmeester van 't. Vluchtelingencomité tot verzachting van hun droevig lot al zijn tijd, al zijn werkkracht gegeven 1 Maar hij zag tegen geen moeite, tegen geen opoffering op, wanneer het gold het goede tot stand te brengen. Bij fal van gelegenheden 'heeft hij dit bewezen. Vandaar, dat de burgerij' hem hooge feichting toedroeg, en hem ook waar dig keurde haar in den gemeenteraad te vertegenwoordigen Als 'raadslid heeft hij' het hem geschon ken vertrouwen zich ten volle waardig gemaakt. Met groote toewijding en met stalen ijver heeft hij de belangen van de ge meente en haar ingezetenen tal1 van jaren bevorderd. Zelden ontbrak hij in de raads vergaderingen. Bijkans altijd was hij op zijn post. Zijn adviezen, voornamelijk op finian- tiëel gebied, werden door zijn medeleden op hoogen prijs gesteld. En van die waar deering gaven zijl door zijn benoeming tot wethouder een welverdiend bljjk. Gemeente en burgerij' verliezen in W. C. de Crane veel. Een hoogst nuttig bur ger is ons ontvallen." N.B. Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van den heer De Crane, na gehou den uitvaartdienst, bijgezet op het stille, vredige dorpskerkhof te Buitenveldert, onder Amsterdam, - - In plaats va.n den overleden wethou der W. C. De Crane is Zaterdag j.l tijdelijk benoemd de heer mr. H. Potvliet. Nisse. Zaterdag liet de landbouwer G. uit 's Heerenhoek een troep runders naar de wei brengen. Onder deze gemeenite gekomen zijnde viel een der runders (ld/a jarige) dood neder. Het kadaver, ongeschikt zijnde voor de consumptie, is onder politietoezicht hegraven. Heinkenszand. Zaterdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente. De Voor zitter opent de vergade-ring en biedt ver schillende ingekomen stukken aan, o. a. de goedkeuring van Ged. Staten op de begrooting. Verslag der Gezondheidscom missie. Verslag der N. V. Waterleiding- Mij. „Zuid-Beveland". Op dit laatste ver slag worden door de afgevaardigden naar deze vergadering nog eenige toelichtingen verstrekt. Waarna zij voor kennisgeving worden laangenomen. Ingekomen is een re quest van het Ned. Onderwijzersgenoot schap met. verzoek een flinke verbetering te brengen in de jaarwedden van het onderwijzend personeel. De voorzitter stelt voor een en ander voor kennisgeving aan te nemen, daar het vorig jaar de salaris sen zijn verbeterd. De voorzitter deelt onee, dat. door B. en W. in overleg met het Hoofd der Openb. school de school uren bij het begin van de nieuwe tijdrege ling zijn gewijzigd. Thans vangt de school aan 's morgens 9 uur en *s middags 1 uur, waarop door den heer Schoolop ziener de goedkeuring is verkregen. Dhr. v. Iwaarden verzoekt nog wijziging in den namiddag en wel het. verzetten van 1 uur op half twee. De voorzitter vraagt of de overige leden met een voorstel in dezen aceoord. gaan. De lieer Dominions zegt, dat nog niet alle boeren met den ouden tijd blijven rekenen, zoodat hij het. verzetten in den namiddag overbodig vindt. De heer van Iwaarden zegt het te doen met het oog op d;> kleine tijds ruimte tusschen den middag en noemt een geval, waar de kinderen ver buitenaf tusschen den middag naar huis gaan om 'te eten, nl. de kinderen van den landbou wer F. de Boo uit 's Heer Abtskerke. Bij stemming over het voorstel wordt dit aangenomen met vijf stemmen voor en dhr. Dominieus blanco: Tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim wordt met algemeene stemmen herbe noemd dhr. E. A. Janssen. Nadat de ge loofsbrieven van den heer G. de Vos zijn onderzocht, wordt tot toelating als raadslid besloten. Het kohier hondenbe lasting wordt vastgesteld op f 164. De re kening van het Algem. Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd op een bedrag van in ontvang op f892,52r/2 en in uitgaaf op f839.21. Goed slot f 53,311/2. Tot admini strateur van het levensmiddelenbedrijf wordt benoemd de heer Lambrechtse, ambtenaar ter Secretarie, op een vergoe ding van f 15 per maand. Bij de voorko mende Izaken vraagt dhr. Dominieus naar den (macadam of grint voor de wegen. De voorzitter zegt aankoop van grint toe, daar macadam niet te krijgen is. Dhr. v. Iwaarden vraagt naar de notulen der vo rige vergadering. De voorzitter zegt, dat een en ander nog niet klaar was en zal deze de volgende vergadering voorlezen. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Oostburg. Door het bestuur der V.P.N. in het voormalige 4e district is alhier opgericht een hoenderfokstation. Direc teur Js dhr. Leon Bastings, Nieuwstraat alhier. Het doel is broedeieren te ver strekken aan de leden van de V.P.N. IJzendijke. De verkiezing van een lid van den. raad ter vervanging van wijlen den wethouder Calon is' bepaald op Dins dag 15 Mei a.s. Een landbouwer alhier had even voor het eten zakken pootaardappelen op zijn akker, die onmiddellijk; aan de elec- trische versperring grenst, geplaatst. Na het eten op zijn akker komende, zhg hij er maar drie meer staan en een Du.it.sch soldaat, bezig een zak door de versperring te sleuren. Door bemiddeling van den Nederlanfcl- s'chen wachtcommandant kreeg 'de land- houwer nog drie zakken aardappelen te rug. Sluis. Met ingang van 15 Mei a.s. zal van hier uit weer brood worden uitge voerd naar Brugge, Ostende en Eecloo. Aardenburg. Op den vermaarden koop dag van den landbouwersinspan va.n A. de Milliano- alhier, in de afgeloopen week gehouden, waren tusschen de 6 en 7000 bezoekers'. Terneuzen. Een 27-jarige landbouwers- dochter had een kleine verwonding. Bloed vergiftiging ontstond, tengevolge waarvan het meisje, dat dezer dagen in het hu welijk 'zou treden, ia overleden De 5000e aansluiting op De Zuid-Beveiand- sche Waterleiding. Het cijfer van de 5000e aansluiting, dai, wij in. ons vorig nummer vermeldden, zegt op zichzelf niet veel, tenzij: men het met iets anders vergelijkt, waardoor de waarde ervan meer naar voren treedt. Welnu, Tilburg heeft een waterleiding ten behoeve van 55000 zielen, de Zuid- Bevelalndsche heef! er eene voor 46000 zielen, waarvan 40000 direct te bedienen zijn. De Tilburgsche water leiding begon te werken in 1898 en boekte in 1911, dus 13 jaar later, de 5000e aansluiting. De Zuid-Beveland- sche Waterleiding begon te werken in Januari 1913 en boekt thans, in 1917, dus vier jaar later, de 5000e aansluiting. Men ziet, nu spreekt het cijfer beter en in het voordeel van onze waterleiding. Nog eene vergelijking: De waterleiding in Leeuwarden heeft ongeveer hetzelfde •tarief van door elkaar 20 ot. per M3. water als de Zuid-Bevelandsc.he. Die waterleiding zag in verloop van e 1 f" jaar (1889-1901) den waterverkoop gebracht op gemiddeld f 1.50 per hoofd en dertien jaar later o-p het dubbele. De Zuid-Bevelandsche Waterleiding, in 1913 in werking gesteld, kon reeds den 31 Dec,. 1916, dus na 31/2 jaar, een hoof delijken verkoop van f 1.50 moteeren en zal zeer zeker geen 13 jaar noodig heb ben iom tot het dubbele te komen. Het water onzer waterleiding was steeds zeer sterk ijzerhoudend. Op zichzelf geen kwade eigenschap, maar toch hinderlijk. Door omstandigheden onafhankelijk van haar goeden wil, kan de directie tot lieden niet voldoende ontijzeren, maar liet niet af aan het vraagstuk haar aandacht te wijden, terwijl zij door vaak en krach tig te doen. spuien het kwaad zoo goed mogelijk trachtte te verhelpen. 'In den jongsten tijd is zij met eene nieuwe ontijzenngsproef bezig, die reeds tot verrassende resultaten leidde. Onge twijfeld beweegt men zich thans i'n de goede richting. Moge dit losse praatje over onze wa terleiding op Zuid-Beveland weer nieuwe sympathieën wekken en de oude ver levendige!). I 1 Belgische vluchtelinge n. Het aantal Belgische vluchtelingen in de provincie Zeeland bedroeg op 1 Mei j.l. nog ongeveer 10.000, niet medege teld zij, die te Sas van Gent vertoeven, daar uil die gemeente geen opgaaf weril verstrekt. Alleen te Vlissingen vertoeven er 011 geveer 2000 van wie er ca. 250 op de een of andere wijze ondersteuning ontvan gen. Voor de provincie Zeeland is, met zetel Vlissingen, een afdeeling gesticht van het. internationaal liefdewerk voor gewonden en krijgsgevangenen. Het bestuur bestaat uit de heeren. P de Hoover, consulair agent in België, M. de Bal, A Hans en B. de Pellecym, allen te Vlissingen, Geurts, Middelburg, H. van Cantfort te Neuzen en A. Mijs te Oostburg. (M. Ct.) Over de grens gekomen. Bij En schede zijn Woensdag twee uit Duitsche gevangenschap ontvluchte Fraiisohe mi litairen over de grens gekomen. Woensdag zijn aan het station Amers foort uit een uit Duitschland gekomen kolentrein vier Russische burgers te voor schijn gekomen, die ontsnapt zijn uit het interneeringskamp Gelsenkirchen. De po litie van Amersfoort heeft de ontvluchten naai' Botterdam geleid. Woensdag is hij Sittard een uit. Duit sche krijgsgevangenschap ontvluchte Rus over de grens gekomen. (N. R. Bij Eygelshoven (in Limburg) heeft een treinongeluk plaats gehad. Twaalf arbei ders zijn gedood. Een ploegbaas word zwaar gewond. Pater Nolens. Men deelt ons mede Met een vrijmoedigheid als van staal presenteerde zich het nieuwe Kamer-lid, de heer Van Hamel aan Mgr. dr. Nolens, Goeden morgen, pater Nolenis. Er begon een diplomatiek praatje. Dat 't z'n voor en z'n tegen had lid der Kamer te zijndat liet lidmaat schap der Kamer tegenwoordig geen si necure wasdat er echter ook een aantrekkelijke kant aan Was. dat men er in elk geval veel kon leeren Pater Nolens had Inog niets gezegd, maar met 'n gevaarlijke tinteling in z'n felle oog'jes op zijn oogenblik gewacht. En toen de nieuweling sprak van lee ren, hoorde hij plots een koele doch snij dende stem Ja, Ja, leeren kunt. u hier nog wel. Bijvoorbeeld, wat het onderscheid is (us- schen een pater en mijl. Schroemschram. Snuivende pret aan allen kant. De heer Van Hamel had in 'de Ka mer zijn eerste écheeje geleden. („De Tijd".) Droevig ongeval. Op het s.s, „Ocean", liggende aan de scheepswerf vb» Wilton te Rotterdam, heeft Vrijdagna middag een ontploffing plaats gehad in een der ketels, waarbij een persoon werd gedood en vier gewond. Stoute c ij f e r s. De vraag „Hoe veel haardsteden hebt gij?" wordt, blijk baar dooi' sommige personen op het he- schrijvingsbiljet van het Brandstoffen- distributiebureau anders beantwoord dan ze voor de personeele belasting deden. Als curiositeit vergelijkt het. V a d. en kele antwoorden, van dezelfde personen ie Delft: Brandstoffenbureau Per. belasting. 4 0 3 1 5 2 8 1 10 5 14 5 Toch hebben de menschon in beide gevallen de lijsten „naar waarheid op gemaakt en onderteekend". (Z.) GOES. In de heden gehouden alge meene vergadering der Naaml. Vennoot schap „Nieuwe Zeeuwstthe Courant" is met bijna ajgemeene stemmen benoemd tot directeur do heer mr. J. H M. Stie- g e i', advocaat en procureur te Goes, in- plaats van den heer J o s. Witkam, die als zoodanig had bedankt.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2