Ireedten. ie Etalage. De Groote Oorlog. tfo. 57. Maandag 15 Mei 1917. Dertiende Jaargang lusdiijm eiken IIAAHBASWSE1S0AG- m VRIIDAGAfOHD. BUITENLAND. BINNENLAND. en Veeteelt. »erichten I Oostburg, 9 Mei 1917. |e V. P. N. in Westelij k- n. Officieele opgave van |eiling. [lijke Stand. ardstraat. jl I I verlies van een jl I 11 I verbes I I verlies van 1^— Staatssocialisme. Losse Oorlogsberiohten. Welk weder zullen wij hebben? Ido Mid. Crt. Iwsch-Vl'aanderen hooft jscheideïie akkers konl- Iwijl nu bij bet uitgroei- lgrootste deal van tiet ar zooveel had. gelo- i/i van een gewone ne'n worden gerekend, kn landbouwers is het Ihadepost. kipeieren van f7.93 tot bieren van f 8.50 tot f 0.— (7.13 tot f 057 kalkoen- parelhoeneieren f 0. ES. f 1.50 af 1.65 per K.G. Jddelburg, 10 Mei 1917. van heden was geen aa 1- frd niet opgemaakt. >teering van den Itmeester. If 1.05 voor particulieren Lr particulieren f 8.20 per In denmarktzetter |andb. ver. 1.05, voor particulieren lor particulieren f8.20 per lo en 11 Mei. lang.8, Leendert Johan- Ï29 j. jin. te Dordrecht |Johanna Yerburg, 24 j. dangs te Ede; 9, Adri- jm-, en Dina van Liere, |zias Abraham de Koster, netje Wilhelmina Rooze, I Pieter Cornelis Adriaarn jm. te 's-Gravenhage en lamia Wilhelmina von Itenstadt, 27 jd. te Goes. I Pieter Bruel, 27 j. jm, Lria Korstanje, 27 j. ]d. |s te 's-Heer Abtskerke bus Hillebrand, 24 j. jm. n Itossnm, 24 j. jd.; Is, 20 j. jm. te Goes en I Wiilekens, 21 j. jd. te te Hulst. Adriaan ,z. v. Izak van Idriana Jaooba Van Fraas- .0, Jacob Hoogorlaad, 82 van Cornelia Boomslui- Cornelia Moerman. G. Ondertrouwd: L. Ro- 23 j. en H. R. J. van A. Maljaars, jm. 23 j. 23 j.; N. (Riksen, jm. 26 A. Tamson, wed. 39 j.; 30 j. en J. C. Verbeeme, C. Stam, jm. 27 j. on E. 23 j.; R. van de Bunt, jm. e Poorte, jd. 25 j.; J. A. !l j. en D. C. van Steen- j.; A. de Klerk, jm. 40 Broekert, jd. 32 j. Gunst, geb. Huibregt, z. I. H. Spitman, 71J., wedn. Vegte; C. Verdoosdonk, J igenhuis, 90 jwed. v. Th. H. de Meersseman, 61 j., kam. an 29 Mei. Gehuwd: C. Regoort, 22 eije, 24 j. jd.L. J. Lok- I. en N. Hoekman, 20 j. oets, 39 j. jm. en L. Wil- 1.; C. Lensom, wettig gesch. van Burg, 49 j. enC. Tuin- wed. van J. Tuinman. A. v. Duin, geb. Hodde, z. er, geb. v. Dam, d.; C. van v. Burgh, z. (M. Ct.) 0 wij U hiermede ,r ook tevens Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, tdubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór (ïalf een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Gancepoorfatraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Eedactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Biji abonnement Speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625, iedere regel meer 125 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, - GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: IWWw verstandsverbijstering; |W of oog; IVw duun; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij| gulden bij ffc gulden bij D I 8 hand, voet 11 11 I van een 8% 8 8 een m of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Staatssocialisme en staatsbemoeiing zijn twee geheel verschillende zaken, doch die nog al eens met elkander worden Ver ward. Soms zooals b. V. in dezen oor logstijd kan staatsbemoeiing noodig zijn voor bet algemeen welzijn. Dat lijkt dan wel vreemd of verdacht, maar is daarom nog geen staatssocialisme. in „De Tijd" werd dezer dagen de aan dacht gevestigd op een artikel van het door Duitsche Jezuïeten geredigeerde tijd schrift „Stimmen der Zeit", waarin o.a. het, volgende voorkomt „Na de ontberingen van den oorlogs tijd zal het verlangen van het volk zich bijzonder wenden tot ruimere en betere verzorging met artikelen van dagelijkseh gebruik, vooral1 van levensmiddelen. Hierbij ontstaan voor het zichzelf heb pen der consumenten zoowel als voor de staats- en gemeenteorganen' groote moei lijkheden. Vóór alles zal het noodig zijn, de inlandsche productie naar best ver mogen te bevorderen. Ook zal' dan meer bijzonder de aandacht moeten gevestigd >vorden op de regeling van en de con trole op de levensmiddelenvoorziening. Het is aanbevelenswaardig de inrichting! der levenamididelenbureaux, zooals die gedu rende den oorlog voor rijk, staat en gyoo- tere gemeenten geschapen werden, in stand te houden ter regeling! van den toevoer, tot voorbereiding van langduren de leveringscontracten tusschen het ge organiseerde bedrijf in de stad en de georganiseerde producenten op het land, tot onderzoek naar de kwaliteit der wa ren en tot het houden van toezicht op de prijzen. „Uit haar natuur strijden de Verkeers- instellingen min of meer met particulie re en privaatkapitalistische hedrïijven. In ieder geval winnen ze veel door een heid in leiding en samenvatting in groo- tere gebieden. De toekomst zal ook op dit punt voor de gunstige ontwikkeling va.n de Duitsche volkshuishouding zeer gewichtig© beslissingen moeten geven. „Er is een tijd geweest, dat zelfs mien- schen met veel doorzicht in de Staats exploitatie der spoorwegen reeds het zui verste staatssocialisme wilden zien. Thans zal Wel niemand meer Ivan de Staatsspoor wegen willen afzien. En als do toekomst ons zelfs nog een zeer aanzienlijke toe name der openbare bedrijven en mono polies zal brengen, zijn we daarom, dan reddeloos aan het staatssocialimse over geleverd Geenszins. „Zeker is de uitbreiding Van de staats bedrijven op zich zelf niet aanbevelens waardig, niet reeds daardoor gerechtvaar digd, dat de „Verstaatlichungi" of ver maatschappelijking technisch en econo misch mogelijk blijkt te zijh. „Zwaarwegende practisohe gronden Van financiëelen en volkshuishoudeljjken aard kunnen evenwel een dergelijke vermaat schappelijking noodwendig of doelmatig maken. Zoolang het privaat eigendom van de productiemiddelen niet principieel aan den staat wordt geofferd of als een ge schiedkundig iets alleen nog tot het ver- l'edene gaat behooren, zoolang is er geen staatssocialisme. Tegen de naasting van speciale gehie den zijn dus geen principieel© bezwaren, in zooverre slechts de vermaatschappe lijking in ieder geval afzonderlijk als prao- tisch noodzakelijk is bewezen P. F, De voedselvoorziening in bezet België en Noord Frankrijk. BERLIJN, 11 Mei. (W,B.) Nadat de Vereenigde Staten de neutraliteit hadden opgegeven, werden vrij langdurige on derhandelingen gevoerd over de voortzet ting van de ondersteuningsarbeid in Bel1 gië. Deze onderhandelingen zijn thans "ge ëindigd en de levensmiddelenvoorziening yaa dei bevolking in de bezette gebieden van België en Noord-Frankrijk kan ook voor het vervolg als verzekerd worden beschouwd. De bureaux van de Ondersteuningscom missie te New-York, Londen en Botterdam zullen het werk, dat zij tot dusverre op zich hadden genomen voortzetten en voor de financieering, den aankoop en het ver voer van. de voor de bezette gebieden bestemde levensmiddelen zorgen. Met het oog op het neutrale karakter van het on- dersteuningswerk is de leiding van het bureau te Londen 'in handen van een Spaanschen directeur, die van het Rotter- damsche in die van een Nederlander. De directeuren zullen de op de over eenkomsten betrekking hebbende aange legenheden behandelen met de Tegeering van het betrokken land, terwijl de af wikkeling der loopende zaken zal ge schieden door de Amerikanen, die tot dus verre deel uitmaakten van de ondersteu ningscommissie. Theodore Botrel bij den Paus. Theodore Botrel, de bekende Bretonsdhe dichter-zanger, is dezer dagen door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Botrel was diep ontroerd door de liefde, waarmede de H. Vader over Frankrijk sprak. („Maasbode") Godsdienstvrijheid In Rusland. .Naar uit Petersburg gemeld wordt, is door deu minister van binnenlandsche zaken eene oommissie benoemd ter her ziening der wetten betreffende de uitoefe ning van den Katholieken godsdienst. („Maasbode") Vreeselijk. De oorrespondent van de Londensche „Daily Telegraph" meldde den 3den Mei, dat op het Britsche front in Noord-Frank rijk dien dag aan beide zijden (dus aan Britsehen en Duitschen kant) samen B.000.000 mannen in een strijd op leven en dood waren gewikkeld. De „Chemin-des Dames" een Damesweg. 't Klinkt op dit oogenblik, nu de, naam ons onmiddellijk aan een bloedig gevecht doet denken, eenigszins zonderling, maar toch -staat het als een paal boven water, dat de Chemin-des-Dames zijn ontstaan dankt aan elegante dameslaarsjes. De dochters van Lodewijk XV hadden de gewoonte gedurende den zomer steeds enkele dagen door te brengen bij een vroegere hofdame, madame de Narbonne, wier kasteel bij Bouconville in de graaf schap Laon lag. Omdat de streek zeer heuvelachtig is en de wegen toen van diep. aard waren, dat damesschoentjes kans liepen in de modder te blijven steken, werd in 1770 ten gerieve van de prinsessen een straat weg aangelegd, die drie mijlen van Sois- sons op het kruispunt van den weg Pa rijsMaubeuga begon en langs de heuve len van Craonne het dal van de Ailetta kruiste, om vervolgens door de boschjes van Vauclerc he;t grondgebied van ma dame Narbonne, te bereiken. In verband met ihej doel, waarvoor hij werd aange legd, noemde men den nieuwen straat weg „Le Chemiin des Dames" en onder dien naam heeft de geheele wereld hem thans leeren kennen. („Hbl.") Een zeegevecht. BERLIJN, 12 Mei (Off.). Bij een aanval van lichte Duitsche strijdkrachten in de Hoofden werden op 10 mijl ten Westen van ,het lichtschip „Noordhinder" vijan delijke strijdkrachten ontdekt. Het waren drie moderne Engelsche kleine kruisers en 4 jagers. Eerst ontwikkelde zich een gevecht in de verte in de richting van de Vlaamsche kust. Onze kruisers matigden hun vaart om den vijand onder vuur te krijgen. Een vijandelijke torpedojager zonk. zonk. Bij een -aanval op de overige jagers gingen deze op de vlucht. Op den lOen Mei werden 60 bommen geworpen op Zeebrugge. Er werd geen militaire schade aangericht. Een vlieg tuig werd naar beneden geschoten. Joffre bleef kalm. Fransehe bladen berichten, dat bij Ar eola in den staat Illinois, de trein, waar in zich de bijzondere Fransehe missie bevond, is ontspoord. Het „Journal" weot te verzekeren, dat bij onderzoek niets is gebleken van eenig boosaardig opzet. Niemand van de in hun specialen wagen aan tafel door het ongeVal overrompelde leden der Fransehe missie is gekwetst geworden. Viviani en admiraal Choche- prat sprongen uit huu wagen, maar Joffre bleef aan zijn ontbijttafel. De anti-duikboot prijsvraag. Een fder eerste gevolgen van de dis cussies over het duikbootenvraagstuk in Amerika is geweest, dat een belooning vain 500.000 dollar is uitgeloofd voor den- gene, die een middel aan de hand doet om het duikbootengevaar te bezweren. Dicht bij den vrede? In een Parijsche correspondentie aan ,,De Tijd" lezen wij: De meening hier over het algemeen is, dat we ons dicht, misschien heel dicht bij den vrede bevinden en.bij de vrijheid van Europa. Ood igeve hetl is Zijn hulp niet het dichtst nabij', als de nood het hoogste is? Vleeschlooze dagen in Frankrijk. Naar de Schweizerische Presstelegraph" meldt, hebben de sedert korten tijd te Pa rijs ingevoerde vleeschlooze avonden slechts een besparing van 10 pet. opge leverd. Met het oog hierop is. het Mini sterie van voedselvoorziening voornemens met ingang van 15 Mei a.s. 2 vleesch looze dagen per week in te voeren. Een Engelsch oordeel over het duikbootgevaar Met betrekking tot den verscherpten duikbootoorlog, schrijft het Engelsche weekblad „John Buil"„Hoe wezenlijk het gevaar is, blijkt uit de uitlatingen van Mr. R. White, iemand van groote kennis en (aanzien in de scheepvaartwereld, die a.ls president van de jaarvergadering dor General Steam Navigation Company, ver klaarde, (dat hij de door de Duitschers aan de wereldscheepvaart toegebrachte schade bereids op do kolossale en wel haast ongelooflijke soni van twaalf dub zend Imillioen pond sterling raamde. Mr. White voegde aan deze mededeeling nog toe, dat de scheepvaart nog jaren lang verlamd zou wonden door deze vernieti gingen. Deze verliezen nemen dag en nacht toe. 12.000.000.000, het bedrag (alleen is reeds in staat om iemand deni adem te benemen. (D. N. D.) De rede van den rijkskanselier. BERLIJN, 12 Mei. Het Seniorenconvent uit den Rijksdag heeft de bespreking van de interpellaties over het oorlogsdoel op Dinsdag ft. s. vastgesteld. Dan zal de rijkskanselfcier er op ant woorden. De strijd in het Westen. BERLIJN, 12 Mei. (Wolff.) Officieel jivondberichtDe vanochtend gemelde aanvallen der Engelschen zijn uitgevoerd tusschen Gavrelle en de Scarpe, aan weerszijden van den weg AtrechtKa- merijk en bij Bullecourt. Zij zijn, onder de zwaarste verliezen voor den vijand, mislukt. Bij Roeux wordt nog gevochten. Aan de Aisne en in Champagne niets nieuws. PARIJS, 12 Mei. (Havas) Officieel: De Duitsche artillerie heeft zich vannacht der bedrijvig getoond bij den Chemin des Dames. Fransehe batterjjen richtten ver nietigende schoten op de Duitsche wer ken en deden een munitiestapel ten N.O. van Juvincourt in de lucht vliegen. Patroelje-schermutselingen in de Streek van Panthéon (ten Z, van Pargny) en in Champagne in het bosch bewesten den Mont Cornillet. Op den linker Maasoever verwoede ge- schutstrijd. Afdeelingen der Fransehe infanterie zijn in de Duitsche linies gedrongen benoor den Bezonvoux en op verschillende pun ten in den Elzas. In het vak van Am- mertzweiler maakten de Franschen ge vangenen. Overigens bleef het 's nachts kalm. LONDEN, 12 Mei. (Reuter). Officieel: In den afgeloopen nacht en vanochtend vroeg hebben wij de Hindenburg-linie met goed gevolg aangevallen in de buurt van Bullecourt, aan weerskanten van den weg van Atrecht naar Kamerijk en benoor den de Scarpe. Overal verkregen wij de punten waar we het oog op hadden ge vestigd. We maakten eenige honderden gevangenen. Voorspoedige plaatselijke strijd, beoosten Lempire. Geslaagde overvallen, in den nacht oostelijk van Yperen gedaan, brach ten gevangenen op. Door honger tot vrede. De social. „Arbeiter Ztg." te Weenen. schrijft over den dreigenden wereldhon gersnood: Het is een verderfelijke waan te -gelooven, dat de ekonomische toestan den langzamerhand zich aan den steeds voortdurenden oorlog zullen aanpassen. Iedere maand, die de oorlog langer duurt, werd het dreigend noodlot verhaast. Men ziet den wereldhongersnood met zeker heid naderen. Deze hongersnood zal zeer 'zeker den oorlog doen eindigen, maaT het (zal dan te laat zijn. Desondanks zijn er toch nog altijd leiders van staten en vol ken, die willen wachten op de definitieve overwinning en die daarbij over het hoofd izien, 'dat zij niets kunnen bereiken, dan den onderga,ng van de eeuwen-oude kui tuur van geheel Europa. Het „Journal de Genève" publiceert de volgende passage uit een brief uit Duitsch- land Voor levensmiddelen, welke men zich nog kan verschaffen, betaalt men buiten sporige prijzen. Te Frankfort betaalt men op 't oogenblik 100 mark voor een gaas en 120 a 150 mark voor een ham. Na tuurlijk slaan millionnairs er zich wel door, maar onder de volksklassen brengen het gebrek en de slechte hoedanigheid van. het voedsel, de gezondheid in gevaar. De ontevredenheid neemt steeds toe. Al len, die de laatste weken in Duitschland hebben vertoefd, constateerden de buiten gewoon snelle verbreiding van revolution- naire denkbeelden. De honger heeft zóó groote ontevreden heid gewekt, dat men zelfs in leidende kringen bereid schijnt, zich in het on vermijdelijke te schikken. E,r gaat een hardnekkig gerucht, dat de Duitsche re geering opnieuw vredesvoorstellen zal doen. Nog een bekentenis van gewicht: In een brief uit Hannover-Westfalen aan de „N. R. Ct." wordt o.a. geschreven: „Men lijdt en hoopt maar, dat er spoe dig vrede komen moge. Maar dit willen we ten slotte in allen ernst nog wel zeggen: De Duitsche liefde voor het mi litairisme kivijpt, ja gaat in menig hart geheel te loor. Men beseft ook in Duitsch land hoe langer hoe meer, dat de oor log het economisch leven ver woest van alle volkeren, die zich in den strijd werpen. En daarom hebben ook wij allen maar één wensch: Dat de vrede spoedig komel" Liberia. Ook de Afrikaansche republiek Liberia 1.500.000 inwoners heeft nu met Duitschland gebroken, nadat regeering en volk van dit staatje er reeds lang op uit wareu geweest om eeu einde te ma ken aan den Duitschen invloed, die al tijd de ontwikkeling des lands belet had. Ongeveer 70 pCt. van den Liberischen handel was in handen van Duitschers. De regeering denkt nu ertoe te zullen overgaan, de geheele Duitsche kolonie te deporteeren. Tengevolge van het óptreden der regee ring zullen do Duitschers dus volkomen, uit Afrika verdreven worden, Verwachting tot den avond van 15 Mei Zwakke tot matige veranderlijke wind. Meest zwaarbewolkte lucht; waarschijnlijk enkele regen of onweersbuien. Weinig ver andering van temperatuur. Gevechtsactie boven Vlaanderen. Men meldt ons uit Oostburg: Zaterdagmorgen omstreeks vier wur wer den de bewoners van onze en omliggende gemeenten uit hun slaap gewekt, door het schieten in de richting van Zee brugge. Hoewel gewoon aan het schieten en hoo rei! ontploffen van bommen, waren allen onrustig. Voorzichtigheidshalve werden van de groote gebouwen de deuren en ra men opengezet. Naar we vernemen, heeft men van uit Cadzand kunnen waarne men, dat Zeebrugge geheel yemield isl. Denzelfden morgen werd een Franse h vliegtuig aangeschoten, dat t,e Cadzand gedaald ist Vliegenier, een 'Engelschman en de waarnemer een Transvaler, werden geïnterneerd. BGIiGlË. Een verblijdende verzoening. Ook in Nederland, waar men van zoo nabij bekend is met het verleden der fa milieverhoudingen van het Belgische Ko ningshuis, zal men ongetwijfeld met Vol doening vernemen, idat in de langen tijd zoo ergerniswekkende fel'atie van prin ses Louise van België met den niet schit terend befaamlden uhlanen-lüitenant Geza Matatich, een gelukkigen keer is gekomen, dank zij het liefde- en tactvolle optre den van een katholieken kerkvorst. De prinses, die in 1916 scheidde van. prins Philips van Saksen Coburg Go-tha, heeft ingezien, dat de verbintenis met deni eerstgenoemde niet l'anger m'ag voortduren. Nadat zij sedert eenigem tijd hare gees telijke belangen had toevertrouwd aan Z. Emi. den Kardinaal-aartsbisschop: Czer- noch, is zij weder in den familiekring, waarvan zij. zich had verwijderd, evem Bis tot het religieuze leven harer jeugd, teruggekeerd. Ook met hare dochter, de gade van hertog Ernst Gunther van Slees,- wijk-Hoistein is zij geheel verzoend. („De Tjjd") Het heengaan van minister Bosboom. „De Tijd" merkt naar aanleiding van dit heengaan op, dat de houding! van minister Bosboom tegenover de eerste mo tie Mardhand constitutioneel in den haak was. De minister is verantwoordelijk en hoeft niet onder alle omstandigheden een mo tie van de Kamer uit te voerenmag het zelfs niet doen, wanneer hiji meent., dat zij in strijd is met het landsbelang. Hadde de minister nu dit slechts bij de behandeling van de motie-Marchant Vrij dag j.l. in het licht gesteldI Hadde hij: duidelijk verklaard, waarom' hjj de land- stormplichtigen niet missen kon en dat hij reeds op 20 Maart de oproepingen had verzonden I Dan ware het misverstand voorkomen, dat Donderdag geleid heeft tot een ministerieele crisisdan ware toch duidelijk geworden, dat de eerste motie- Marchant, dus die van 4 Mei j.l., niet bedoelde wantrouwen uit te spreken in het ministerieel beleid en dat de minis ter aan de motie geen gevolg zon geven Wel' heeft de heer Bosboom' uitvoeri ger dan op 4 Mei zijn motieven tot den gewraakten maatregel uiteengezet, maar ook alles terzijde geschoven van hetgëen vershillende Kamerleden voorstelden, ten einde aan het conflict tusschen minister en Kamer te ontkomen. Ook Donderdag leek ons de verdediging van het oproe-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1