EN. eekbank nstbode, k's Bank n. of aank. Monteur fto. 56. Zaterdag 12 Mei 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANBAG-.JWQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITEN LAN D. tarieven vervallen >17 als volgt bepaald ets. per M3. eind der maand letalen. (as te kunnen voor traden de uiterste den. ttTHUIS. M. dieven, EGINNEN IN 1917, o.-, fan fondsen. te Dienstbode Dit mier bestaat Dit 6 blaflzijflen. EERSTE BLAD. De Algemeene Bond. Muziek. Mendelssohn's Elias. Losse Oorlogsberichten. II II II II II II II II II ^ABEIEK GOES, ïcteur, opende rente. lar -19 en MIDDENDORP, negen alle voorkomende 1 te verrichten. met motoren strekt tot EN YAN WEEL, Goes. Juli, in een klein gezin, shuis. Te bevragen bij N WEIJNSBERGEN, L. 5, Middelburg. TUMMEKS, Prinsegracht vraagt tegen 1 Juli of k. een niet te Jonge >n f ISOwaschgeld f 30. an het nummer 6 van de 3, hield de colonne stand, ter 6 heeft niets opmerkë- er binnen door een koets its overgaande, aan welks woonhuis verheft, klein, t twee verdiepingen, witte ie blinden, met een rustig c, dat het aan zijne ligging ►laats en tuin te danken minder bestemd om het n ontzettende misdaad te hun- commandant wend- le gardes zich onverhoeds en gingen de plaats over. 'ong de menigte de be- binnen, niet de geheele nog verre in de straat e razende voorhoede, die ijonetten ten tweede male van het huis tegenhield, ld aan. Het verdubbelde, sten bemerkten, dat men, le gevangenen naar boven de onvoorzichtigheid be- loers op te sluiten. (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten/1.10. Afzonderlijke nummers B cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjj» Advertentiën van 16 regels ƒ0.625, iedere regel meeil25C Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekent. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. k contant. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bijj De abonné's op dit blad, in het bezit der door de -Jhf ctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank verlies van een hand, voet of oog; 60 gulden bij verlies van een duim; te Schiedam. gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verhes van eiken anderen vinger. i De Algemeene Bond van R. K. Kies- vereenigingen kan men zonder tegen spraak beschouwen als het orgaan en de beknopte samenvatting der Katholie ke Staatspartij in Nederland. Wat in die partij leeft komt in den Bond tot [uiting en in de jaarlijiksehe bij!- eenkomsten van den Bond brengen de afgevaardigden van schier alle centrale Roomsche Kiesvereenigingen des lands de verlangens en begeerten, de zienswijzen cu opmerkingen te berde, waartoe de po litieke vraagstukken van den dag aanlei ding geven. Het is dan ook te verwachten dat de ■weinige cealrale's die zich tot nu toe van dein Bond afzijdig hielden hier in Zeeland o.a. de Centrale van Oostburg hun isolement zullen opgeven en zich - vooral waar de komende nieuwe Kies recht toestanden geheel andere behoeften sieheppen zullen scharen onder het vaandel van den Argemeenen Bond, een veilige gids' op de van klippen en k'olkèn niet misdeelde politieke zee. Dat het Bestuur van den Bond zich met ernst voorbereidt op de nieuwe taak die de Katholieke partij1 na de .invoe ring van de Grondwetsherziening, speciaal wat betreft de kiesrechtkwestie, wacht, moge blijken uit de volgende voorsteDen die op1 Ide a.sl Bondsvergadering te Utrecht aan de afgevaardigden zullen worden voor gelegd en met hun toelichting aldus lui den: Bestuursvoorstel a. De Algemeene Bond van R. K. Kiesver eenigingen draagt het bestuur op om zijn de thans1 voorgestelde veranderingen in de Additioneele Artikelen dier Grond wet tot stand gekomen door tijdig overleg met de thans bestaande Besturen van Provinciale Bonden en Centrale R. K. Kiesvereenigingen en verder met die organisaties en personen, die het dienstig zal oordeelen de samenwerking dier Katho lieke kiezers in Nederland zoodanig te be vorderen, dat bij de eventueel het vol gend jaar plaats hebbende verkiezingen, volgens het stelsel van Evenredige Ver tegenwoordiging, in eiken kieskring slechts ééne katholieke lijst zal worden ingeleverd. Toelichti ng. Komen de voorgestelde wijzigingen in de Grondwet en in de Additioneels Ar tikelen tot .stand, dan vervallen de thans bestaande kiesdistricten en daarmede de grondslag, waaiop de organisatie van den Algemeenen Bond isteunt. Eene- nieuwe po litieke organisatie en eene daarop zich grondende reorganisatie van den Algemee nen Bond zal dus' te zijner tijd moeten .worden tot stand gebracht. Detinitief zal zulks' pas geschieden kunnen, wanneer na de eerste verkiezingen onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging en Stemplicht, duidelijk zal gebleken zijn, hoe groot het aantal katholieke kiezers, in el- ken 'kieskring is. En afgezien daarvan, is de tijd, gelegen tusschen eventueele afkondiging der veranderingen in |de Grondwet en de nieuwe verkiezingen te kort, om eerst nog eene geheel© nieuwe politieke organisatie in het leven te roe pen, die dat verkiezingswerk zeulde kun nen volbrengen. De het volgend jaar eventueel te hou den verkiezingen toch, waarbij1 zóó groote belangen op het slpel staan, zullen met de grootste zorg, ernstig, maar overal ook tijdig moeten worden voorbereid. Veel, zeer veel overleg zal daartoe noo- dig zijn. Het Bestuur vertrouwt daarom, dat de or varen mannen, thans' vormend de Be- sturen der Provinciale Bonden en Centrale Kiesvereenigingen, die steeds met zooveel toewijding den politieken arbeid hebben verricht, in de eerste plaats bereid zullen zijn dit groote verkiezingswerk mede te verrichten. Maar dan rekent het Bondsbestuur zich ook verplicht tot bereidverklaring aan dat in gansch 'het land te plegen overleg 'leiding te geven, om de bemid delaar te zijn tusschen overlegplegenden, om het centraal pnnt te wezen, waar ver schillende moeilijkheden steeds ter oplos sing zullen kunnen worden voorgelegd, waar men steeds zal kunnen vernemen, tot welke resultaten reeds gehouden ba- sprekingen hebben .geleid. Mocht de Algemeene Vergadering aan het Bestuur die opdracht geven, dan is het bereid die te aanvaarden, daaraan tevens, de machtiging .ontleenend al die besprekingen te ho.uden, 'die in het be lang der zaak noodig 'zjullen worden ge acht. Het Bondsbestuur ontveinst zich niet de omvangrijkheid der taaik, die bij' aanne ming van dit voorstel wordt opgelegd. Niettemin aanvaardt het die gaarne, in (het vaslt vertrouwen alom de medewerking te zullen ondervinden, waarop een beroep zal worden gedaan, teneinde zóó in sa menwerking van allen met Godsl hulp in dit belangrijk politiek tijdsgewricht te bewaren iln de Katholieke Staatspartij vóór alles de eenheid, waaraan zij steeds voor een zóó groot deel haar kracht heeft ontleend. Bestuursvoorstel b. De Algemeene Bond van II. K. Kiesver eenigingen in Nederland besluite zoo mogelijk ten 'spoedigste uitvoering te ge- evn aan de conclusiën, neergelegd in het rapport der Commissie in zake contralisee- ring der R. IC. Politieke Propaganda in Nederland. Daartoe worde in de eerste pl'aats getracht in elke gemeente of pa rochie :sham te stellen een comité, dat zich wil belasten met het aanwerven van personen, bereid door jaarlijksche bijdra gen het in het rapport bedoeld Bureau financieel te siteunen. T o el i c hit i n g. Op de gronden, neergelegd in bovenbe doeld 'rapport, is het Bestuur van oor deel, dat, zoo eenigszins mogelijk, een Centraal-Bureau voor de R. K. P'olitieke- Propaganda moet worden saamgesteld. Of het mogelijk zal wezen, hangt voor een goed deel hiervan af, of de daarvoor be- noodigde geldmiddelen zullen kunnen wor den gevonden. Isl niet een jaarlijks inko men 'van plm. f 8000 gewaarborgd, dan zal' tot de oprichting niet kunnen wor den overgegaan. He|t Bestuur vertrouwt, dat, mits de izhafc goed worde aangepakt, door aanwerving van donateurs', bijdragend f10, f5, f2.50, f 1, f 0.50 ,of f 0.25, genoemd bedrag zal worden verkregen. Daar, waar eene Centrale R. IC. Kies1- vereeniging bestaat, is deze bet aange- jveizen lichaam oan te bevorderen, dat aloimi in het district comité's, als bovenbedoeld, worden opgericht, terwijl waar ze niet bestaat, ongetwijfeld eenige personen zul len gevonden worden, bereid dit nuttige werk ter hand te nemen. N.B. De a. s. jaarvergadering van den Bond heeft plaats op 9 Juni. Al moge dit oratorium eenige sporen van verbleeking vertoonen in het licht der hedendaagsche muzikale eischen, het blijft een geliefkoosd nummer op het re pertoire van zangvereenigingen en zoo vaak men het hoort, komt men onder den indruk van den fijnen smaak, de heerschappij over harmonie en instrumen tatie en de levendige phantasie, die de beroemde componist in al zijn werken wist te leggen. Daarbij is de „Elias" door zijn solo's, dubbel quartetten, quar- tetten, duetten en terzetten bijzonder rijk geschakeerd en zoo-doende een in alle opzichten dankbaar toonwerk. De Goesche afdeeling van „Toonkunst" heeft dit werk Woensdagavond j.l. in de groote nieuw en practisch gearrangeerde concertzaal der sociëteit V. O. V. met veel talent ten gehoore gebracht onder de verdienstelijke leiding van den heer Otto Lies. De koren waren met eenige dames en heeren uit Bergen-op-Zoom versterkt, wat goed te bemerken was, vooral bij de altpartij. In klankgehalte was ook nu weer de tenorpartij de mindere, terwijl bij de dames de sopraanafdeeling soms niet vol doende uitkwam. Overigens werd met veel toewijding gezongen, o-, a. in de Baais passage en klonk de samenzang steeds waardig, in meer dan een gedeelte voor treffelijk, aan het slot gloedvol. De dubbele kwartetten, terzetten enz. gaven gelegenheid de uitstekende krachten waarover „Toonkunst" beschikt, tot hun recht te doen komen en zoo- maakten deze dames en heeren met den solisten- staf een zeer goed figuur. De solisten waren oude, goede bekenden van het Goesche publiek; over hun be gaafdheden weidden wij reeds vroeger uït, gelijk over die van den bekwamen pianist dhr. A. A. Noske, die ook nu weer door zijn tot in de puntjes verzorgd accompag nement een groot deel van het succes van den 'avond inoogstte. Mevr. B. HendrikseVersloot bleek nog steeds over hare rijke stemmiddelen met veel talent te kunnen beschikken, zij bleef tot het einde de glasheldere sopraan, die wij reeds zoo vaak bewonderden. De altstem van mej. De Vey Mestdagh moge volgens de schoolsche regelen der kunst van superieure kwaliteit zijn, ons en meerderen kon zij niet bekoren'. „Man kann des guten zu viel haben". Zoo is het ook met deze zangeres. Haar stem volume is te forsch, was althans te forsch in deze zaal, zoodat bijna iedere gezongen lettergreep met een hinderlijk vibreeren bet oor van den luisteraar be reikt en de stem zelf dat vrouwelijk- teere mist, dat zelfs aan het altgeluid, wil het perfect zijn, niet mag ontbreken. Wat niet weg neemt, dat mejuffrouw De Vey Mestdagh met veel meesterschap over toon en dictie hare partij behandelde. Frisch en kloek als vroeger klonk ons het sympathieke tenorgeluid van den heer Dr. W. J. M. Van Bijsterveld tegen. Toch mist zijn stem de diepte en „ausdauer" aan sterren van de eerste grootte aan den vocalen hemel eigen. De op zichzelf prij zenswaardige zorg, die de heer Bijster veld aan den dag legt bij de klank- en woordvorming, ontaardt bij hem in het overdrevene, zoodat hij zijn mond soms tot een waren grijns vertrekt. Waar de Kunst de Natuur wel mag veredelen, maar niet misvormen, daar zal de heer Bijs terveld de eerste zijn om te beamen, dat onberispelijke articulatie met een na tuurlijke gelaatsuitdrukking behoort sa men te gaan. Wat die articulatie betreft, ziedaar iets wat de heer H. v. d. Kamp nu en dan wel eens wat al te losjes behandelde. Overigens alle lof voor zijn verdienstvol weergeven van de zware Eliaspartij. Voor al in de aria „1st nicht des Herrn Wort wie ein Feuer, und wie ein Hammer, der Felsen zerschlagt?" spreidde hij zijn talenten op het gelukkigst ten toon, ge lijk ook daar de heer Noske in zijn accompagnement bijzonder uitschitterde. Het auditorium volgde terecht met groote aandacht de verdienstvolle ver tolking van dit oratorium, waarvan ook de tekst, aan de H. Schrift ontleend en van den (schriftuurlijken geest doordron gen, door zijn adel imponeerde. Het applaus, door solisten en koor zoo dubbel en dwars verdiend, had wel wat warmer mogen zijn. Er zjjn nog altijd menschen, die zich geneeren hun gevoe len van tevredenheid, genot en bewonde ring op zoo'n avond in een klinkend applaus om te zetten. O, die z.g. „bon ton", die van menschen onnatuurlijke „mannequins" maakt. BGliHIË. Het Belgische pïinsesje. De correspondent te Rome van „Het Nieuws van den Dag" schrijft: En ten slotte dit. Florence heeft on langs het bezoek gehad van koningin Eli sabeth van België met haar twaalfjarige dochter, die aldaar haar opvoeding zal' ontvangen. In strikte incognito heeft de Koningin er een paar Weken doorgebracht, in een hotel aan de Lungarno, vlak. bij Ponte Veochio. Met haal" dochtertje heeft ze de stad en de mooie omstreken be zocht. Alle militaire hospitalen van FIoh rence zagen de blonde Koningin in haar uiterst eenvoudige kleeding langs de witte' bedden der zieken gaan; met velen spre kende, naar alles informeerende, doch dooi' niemand herkend. Ze heeft haar dochtertje daar achtergelaten in de prachtige villa van P-oggio- Imperiale, waar de eerste Koi- ning van Italië, Victor Emanuel' de lie, als kind vertoefde, en waar nu meisjes van de hoogste standen .onderwezen en opgevoed worden. Het is een staatsschool, een leeken- inrichting. Het prinsesje is er met haar Engelsche gouvernante en heeft een slaap kamer en een salonnetje. Verder wordt ze zooal's alle andere leerlingen behan deld. Ze draagt hetzelfde grijze costuum met een wit kraagje, deelt denzelfden maaltijd, woont alle lessen bij, ze wordt „mademoiselle" genoemd en ondergaat de zelfde discipline als de anderen. Daar het meisje nog weinig Italiaansch ver staat, vervelen sommige lessen haar en dan moet ze Wel' eens kattekwaad uitvoe ren, tot groot vermaak van haar klas genootjes. Dat ze zooi ver van haar land hierheen gebracht is, om in een Italiaansche staats school haar opvoeding te ontvangen, heeft hij eenigen de gedachte gewekt, dat ze misschien eens ook Italiaansch zal wor den, als echtgenoote van 't prinsje. Ze is echter pas 12 jaar, prins Umberto 14, dus is 't nog wel' wat Vroeg om aan zulke dingen te denken. Men vertelt ook als zeker, dat de En gelsche kroonprins en de oudste dochter van koning Victor Emanuel den llleni met elkaar geëngageerd zijn. Prinses Jo- landa is bijna 17 jaar. OOSTESIK IJ K. De verjaardag van keizerin Z ita. WEENEN, 9 Mei (K,B.) De vérjaardag van de keizerin is in de geheele monar chie feestelijk gevierd. Godsdienstoefenin gen werden gehouden. Van de openbare en van talrijke particuliere gebouwen wap perde ide vlag. Liefdadigheidsfeesten wa ren georganiseerd, vooral voor de verzor ging der oorlogskinderen. DtllTSCHMSI». De Jezuïeten'wet in Duits c-h 1' a n d. De provinciaal der Duitsclie Jezuïeten, pater Kosters, betuigt in de „Stimmen der Zeit" namens zijn ordebroeders, zijn dank voor het opheffen der Jezuïetenwet. Hij schrijft o.a.: „Van gansoher harte brengen wij allen, die zich ons in onze verbanning hebben herinnerd en onzen terugkeer hebben be werkt, innigen dank en, in het bewust zijn onzer eigen onmacht, een oprecht, diep gevoeld „God loone 't u", dat wij dagelijks in het gebed en aan het altaar herhalenWij verheugen ons, in ge hoorzaamheid jegens God, en daarom in godsdienstige achting voor ieder gezag, zoowel in Kerk als in Staat, aan de zijde van den eerwaarden clerus, waarmede de zelfde liefde tot Kerk en vaderland ons verbindt, in broederlijk» samenwerking me de te mogen arbeiden als Katholieke priesters, in den geest van Christis en Zijne Kerk, in den geest der waarheid en der liefde en daarom, zo® hopen wij van God, tot grootere eer van God en tot het ware welzijn van ons vaderland". (Msbode.) In de vernielde districten. Miss. E. Almazi Stouit, de eerste En gelsche vrouw, die het op de Duitsche.'s heroverde deel van Frankrijk bezocht heeft, beschrijft hare indrukken, in te „Daily Mail" „Eenige mijlen van de linie, welke t"e Diuitschers zoovele maanden bezet heli- ben gehouden in het groote saillant in de streek van Roye, Lassigny en Noyou, ligt een dorp, waar in den eenen sector niets dan afgrijselijkheid, naak' e afgrijselijkheid te vinden is. Dicht bij het .station van het dorp iigt een groep lange houten loodsen welke dienst deden als militair hospi taal in da dagen, vóór den grooten ferug- tocht, toen de gevechtslinie vela mijle.i verder naar het Noorden werd veflegd. En nu dienen deze loodsen voor een ander, niet minder hartverscheurend Hoek Want hier zijn, bij! honderden en dui zenden, oude mannen, vrouwen en .'kin deren uit de geheele -.streek, welke do Diuits'chers zoo systematisch en op zoo dudvelsche wijze vernield hebben, hij een gebracht, en nog steeds houdt do stroom aan. Drie jaren geleden waren dit de ge lukkige, nijvere, hardwerkende leden van een welvarende kleine gemeente. Vandaag zijn het daklooze, berooide, uitgeteerde wrakken, die bundeltjes! goed, alles, wat er van hun eens gelukkig tehuis is over gebleven, in hun verzwakte armen dra gen. Toen ik van loods, tot loods ging, elk 'tot overs'troomings toe vol met men- schelijfce wrakken, stapte ik moeilijker voort en kwam het opwekkende woord van sympathie, dat men van mijl ver wachtte, mij' moeilijker over de lippen. Eerst bezócht ik een paar 'loodsen, waarin naar schatting een paar Jiondeid oude manuen en vrouwen bijeen waren, de meeste kindsch en zonder besef van hunnen toestand. Velen1 van hen hadden, ziek en verzwakt, dertig maanden lang in een Kelder gewoond. Sommigen had den zóó afschuwelijke wonden, dat d'e toestand, waarin zij! aankwamen, niet te besehrijVen is. Zoo ik (le naakte waar heid vertellen wilde, dan zou die niet geschikt zijn om te drukken. Van hen was het bijna onmogelijk ,een samenhangend verhaal te krijgen. Zij weenden toen ik hen aansprak, of kus ten mij ide 'hand, of bogen slechts het hoofd in eene hopelooze ellende, niet in staat om te begrijpen, dat de dagen van het zwaarste lijden voorbij! zijn. Een andere loods: was gevuld met vrou wen en kinderen, meest zieken, sommi gen stervende van uitputting. Dertig maan den lang hadden ;zij geen vleesch ge proefd, noch eenig ander degelijk voedL sel gegeten. Ik Kan nog de herinnering niet kwijt raken aan eene moeder, die b-eurtelingsl hare drie kinderen verzorgde, arme stak kertjes met uitgeteerde lichaampjes en witte gezichtjes, met vroeg-oude en ang stige oogen. Tusschen hare tranen door vertelde :zij mij, dat die kindertjes qlles was, wat zij 'in de wereld nog bezat; en twee van hen waren blijkbaar stervende. Haar man is1 krijgsgevangene, haar huisje is verbrand en alles, wat z;ij 'bezat, is van haar weggenomen. Zijl bezat geen andere Heeren dan die, welkte Mj aan had. Zij kwam van een dorp-, dat d'e Diuitschers wat overhaast verlieten te haastig om alles te vernielen zoo dat zij) het, toen zij er een eind vandaan waren, bombardeerden tot er bijlna geen hutje meer overeind stond, ofschoon zij wisten, dat de vrouwen, kinderen emi eenige oude mannen er nog woonden. Zij wees' .mij' twee in lompen gehuld© kleine meisjes, die in een hoek zaten en drie kleine jongens, die op d-eni grond! speelden, en zeide: „Die kinderen. Mjb er slechter aan toe dan de mijlne. Hun moeders waren jong en sterk "en beiden zij;n door Diuifcstehe officieren meegeno men, om in Buitschland te werken. Wat weenden zij, toen de officieren haar van hare kinderen wegliaalden!"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1