Financieele Mededeelingen. SPORT EN SPEL. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS Leger en Vloot. Burgerlijke Stand. Afloop verkoopinp, aanbestedingen enz. oht; wed. J. H. 4, Nijmegen; J. II 42, Arnhem; aai H 183, Zic- M. C. er S.Di.A.P. heeft verklaard, de a.s. Ie candidaatstel- >en, zulks op ver eniging en onder dere partijen hot bij de P. en T. vordt 1 Aug. ver- Zoom naar hier. «wegen zijn met benoemd tot bu- i dienst van trac- schrijver H. van en bij den dienst chrijver P. J. van leeland" is Dins- hier vertrokken ve weder, dat bet stoomtrawlers van te Southwold gaat t. 'Zooals bekend, >or Southwold op lijmlijk vertrekt de naar Engeland. i den verkoop al- or den Nederland bedroeg f 311.07Vï. Ie de afgeloopen ee steeds druik ge uit plaatsen in de uit andere ileelen kijkje kwamen ne- ler ruïne is echter puin biji de inge- perceelien is ver en daken zijin ber men zich nog goed n van de verwoes- (Hbl.) lag vergaderde de Ingekomen was leer Van der Repe, verhooging zijner 50, als het rijk de ïog verschuldigd is 1916. irdt een duurtetoe- Aan den gemeente- i nieuwe fiets ver- dat hij hem alleen kt. Op een verzoek om verhooging van afwijzend beschikt, afdeeling „Het Oos- ïd" van den Bond ;ers om verhooging ■larissen wordt voor nnen. De salaris- erwijzers wordt in it ook onderwijzers, .storm, een vol jaar Ged. Staten is be de gasbesparing niet den bij politievoror- zonderlijke verordo- 'estigt de heer Ver- ht op, dat de heer voor zijn woning n heining heeft ge- nbaren weg zonder en W. De voorzitter e heer Yerhaage in nde de heffing van aling opi te nement, is een navordering voor diegenen, die ng hebben ontdoken turende het jaar 'be- De voorzitter meent stgesteld, is het niet Hij zal echte'r onder meent veider, dat melk te duur wordt met den maximum- n zoo spoedig ffioge- pling vaststellen. (M. Ct.) kwam de Raad in ïbare vergadering bij- op het levensmidde- Ged. Sta.ten goedge- ,ng van den te 'be- belast met de uitdee- artikelen, werd door op f50 'sjaars, .in- 47. Het voorstel van Het punt „bespre- uwe gemeentegenees- e openbare vergade- was belegd, wend in behandeld. agmorgen is op groote van onbekende na- d. isdag in het district '■kiezing van een lid n van Zeeland, werd iMelling gekozen rï© i, te IJzendijke' (Vrijizl) Sinds Zaterdag j.l- ing reeds 12 nuchtere gens gebrek aan vee- de gemeente zal een l ,worden aangegaan, pet. 's jaars, ter voor- Ete aan kasgeld noodig van levensmiddelen. Oostburg. Doordat er spoedig gelegen heid zal' worden gegeven kippen uit te voeren zullen de leden van de V. P. N. hun kippen tegen den hoogsten prijs van de hand kunnen doen. Aan de houders van het recht van erfpacht op perceelen gemeentegrond, zal nelegenheid worden gegeven dien grond Te koopen. Hoofdplaat. Door de kommiezen, werd bij een orensbewoner, na huiszoeking in beslag genomen een hoeveelheid cacao en 17 K.G. koffieboonen. Op de lij'st van de hoogst aan- gesl a.geiien in de rijksbelastingen in dee provincie komen o. a, voor: ;1 op Noord- en Zuid-Beveland: J. J. van Arenthals te Colijnsplaat, J. Blok Jz. .Tr. te Rilland-Bath, A. Dekker te Goes, S. Dekker to Goes, E. C. van Dissel te Goes, .T. A. van Doorninck te Krui- ningen, .1. van Eenenaam te Kloetinge, I. D. Fransen van de Putte te Goes, J. van Gorsel te Krabbendijke, II. A. Plan ken te Kattendijke, J. A. van Heel te Goes, T. van Heel te Goes, J. de Jager te 's Heer Arendskerke, L. de Jager Gz. te Wolphaartsdijk, Jan Kakebeeke te Krab bendijke, IV. Kakebeeke te Goes, J. A. Kiijger te Krabbendijke, W. F. K. Lens hoek te Kloetinge, J. Lindenbergh te Wol phaartsdijk, P. Lindenbergh te Wemeldin- ge, M. A. Lindhout te Goes, Mr. G. Lucasse te Goes, J. J. Mol te Waarde, A. Nieuwenhuyze te Rilland-Bath, G. A. van Nieuwenhuyzen te Rilland-Bath, L. van Oeveren te Kortgene, J. Pilaar te Goes, C. va,n Stee te 's Heer Arendskerke1, J. M. P. Stieger te Goes, J. A. Trimpe Burger te Kloetinge, J. va.n de Velde te Iorseke, C. D. Vereeke te Kapelle, C. P. Vogelaar te Krabbendijke, J. Vogelaar Ie Krabbendijke, C. J. van der Werff te Rilland-Bath, J. B. G. Werri te 'sHee- renhoek, M. van 't Westeinde te 'sHeer Arendskerke, I. Willemse te Ierseke, A. de Winter te 's Heerenhoek, J. J. Witkam Ie Goes en J. Zandee te St. Annaland. h. In Zeeuwsch-Vlaanderen: C. J. de lieer te Biervliet, A. A. Becu te Groede', A, de Boliei' te Westdorpe, M. G. A. Iilankers te Neuzen, P. J. van Bortel Je Oostburg, P. de Bruyne Iz. te Cadzand, P. Buyze te Axel, K. J. A. G. baron 'Collot d'Escury te Hontenisse, V. Oortvriend te Hoek, D. Dekker Fz.. te Zaamslag, J. Dekker te Boschkapelle, M. Dekker Edz. te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, P. J. van Dixhoorn te Axel, E. B. Diuuo- leyn te Hontenisse, C. de Feyter te Koe wacht, II. de Feyter te Axel, H. F. Gross Ie Sas van Gent, F. van Hoeve te Axel, Jan van Roeve te Axeb, S. van Hoeve te Neuzen, F. C. O. M. Hombach te Hulst, J. L. Huyssen te Neuzen, L. G. James te Sluis, C. J. de Kerf te St. Jan Steen, A. Kraker Krz, te Zaamslag, P. J. Lannoijs te Aardenburg, LI. L. J. Maertens tc Ibilst, P. Malotaux te Sas van Genf, L. A. de Mul Az. t,e Zaamslag, C. P. A. Pauwels te Sas van Gent, J. Risseeuw Izn. te IJzendijke, J. Risseeuw Izn. te Cadzand, J. A. van Rompu te Neuzen, A. de Ruyter te Axel, J. P. Scheele te Neuzen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, A. Staal te Graauvv en Langen- dam, I. Tol te Breskens, P. J. J. Vael te St. Jan Steen, P. A. van de Velde te Neuzen, V. Verschaffel te Sas van Gent, Cr. Vogelvanger te Hulst, A. de Waele te Koewacht, A. A. de Waele te Koewacht, C. van Waes te Westdorpe, F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst, L. F. M. van Waesberghe te Hulst, F. J. Wauters te Sas van Gent, P. Wauters te Sas va.n Gent, E. II. Wilking te Hulst, R. O. Wilking te Hulst. Het laagste gezamenlijke bedrag va.n aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is fll22,57Vs. Nabij Kapollebrug (Z.-Vl.) woedde Vrijdag middag een groote boschbrand, welke van half een tot zes uur duurde. Ruim 8 H.A. bosch, behoorende aan den heer Van den Broeck te St. Nicolaas, zijin ver brand. Uitslag der Liefdadigheids verloting voor R. K. Militaire! Tehuizen in Zeeland. Ie prijs no 11502 gouden Heeren- of Dameshorloge. 2e prijs no. 9749 zilveren Heeren- oi Dameshorloge; 3e prijs no. 4268 vulpen houder (gouden pen); 4e prijs nos. 7396 8010, 5349, 2268, 8767, 10760, 5289, 3103, 4661 en 7192, allen vulpenhouder (gouden pen). De gelukkige prijiswinners kunnen hun nummer met volledig adres opsturen naar r De Aalmoezenier 111e Divisie, G. Huys De broodkaarten. Nu de nieu we broodkaarten, voor ieder ingezetene weder vier stuks, door de levensmidde^ lenbureaux zijn uitgereikt, willen wij er, voor zoover noodig, nog even op wijz'en, dat de geldigheid der kaarten weder ne- gen dagen is. De kaart, waarop staat 13de week, is clus geldig vanaf Dinsdag 8. Mei tot en met Woensdag 16 Mei; die, waarop Staat 14de week, vanaf Don derdag 17 Mei tot en met. Vrijdag 25 Mei; die, .waarop staat 15de week, vanaf Zaterdag 26 Mei tot en met Zondag 3 Juni en die, waarop staat 16e week vanaf Maandag 4 Juni tot en met Dins dag 12 Juni. van 's-Heer Arendskerke, thans werk zaam te Amsterdam. (M. Ct.) Hansweerd. N. V. Werf Zeeland, ©e kleine inschrijvingen in de leening der N. V. Wierf Zeeland alhier, zullen geheel worden toegewezen. Die toewijzing op de groote inschrijvingen zal ztooveel mogelijk in verhouding tot. het restant detr uiigifte plaats hebben. (M. Ct.) Voetbal. Te Middelburg worden Zondag de Bel gische geïnterneerden verwacht, teinde een vriendschappelijken .wedstrijd te spelen tegen Middelburg I. Per Telefoon. PARIJS. Ten noordoosten van Soissons deed de vijand heden geen infanterie- aanval. In den loop van den dag Duit- sche artillerieactie in de buurt van Craon- ne. De Fransche artillerie antwoordt krach tig. Bericht van het front: nu en dan ka- invuur. Van 1- 7 Mei werden 25 Duitsche vlie gers neergeschoten en vernield, terwijl er 51 zwaar getroffen in de vijandelijke linies nedervielen. LONDEN. Die vijand deed hedenmor gen hevige tegenaanvallen op' onze stel lingen in de buurt van Fresnoy. Het ge lukte hem vasten voet te krijgen in een deel onzer loopgraven ten noordoosten van Fresnoy. Wij heroverden echter dit terrein. De Duitschers gingen later met 2 divisies opnieuw tot een aanval over ten oosten van Fresnoy. Op den rechter vleugel sloegen wij den aanval af. Op den linkervleugel werden onze troepten genoodzaakt uit het dorp Fresnoy en het bosch van Fresnoy terug te trekken. BERLIJN. De „Vossische Zeitung" deelt mede vernomen te hebben, dat de Paus in een brief aan den kardinaal plaats- secretaris een nieuwen vrodeswensch heeft uitgesproken. In den brief staat o.a.Het verlangen naar den vrede wordt dagelijks plgemeener en wij hopen, dat de dag niet meer verre is, dat de ypede gesloten zal worden. (Wanneer de mededeeling der „Vos sische" juist is kan men zich over het bovenstaande slechts verheugen. Want de Paus zou dit alles niet heb ben geschreven, waaneer hij niet eenige gunstige voorteekenen zou "hebben Be speurd, die op het einde van den vol kerenmoord wijzen. W;ant men ver- gete het niet de Paus 'is voort durend voor den vrede werkzaammet wat minder reclame dan de socialisten te Stockholm, maar zeker niet min der krachtdadig en in het belang der gansche menschheid. Red.) Een. zeer corpulente O.Wi.er, die: meent voor de eerste reis naar Am sterdam toch ook een regenjas in zijn koffer te moeten pakken, sita.pt met zijin uitgedoste ega een confectiemagazijn bin nen en geeft zijin verlangen te kennen. Bij het liefelijke weer van prinsesjesdag heeft hij het echter reeds ondragelijk warm en laat .zich puffend en hijgend op -een stool' vallen. „Wensteht u een waterproof, mijnheer!" vraagt de bediende beleefd. De O.W.er, die het er voor houdt, dat .hpm een teug water-wordt gepresenteerd, om wat op verhaal te komen, Staat ge ërgerd op, terwijl hij het jongmensch toe- Snauwt: „Meneer, wij. drinken uitsluitend wijn" en met vrouwlief, die een kleur krijgt als e.en rijpe tomaat, de deur uit stapt. Aanklacht wegens smaad. Men meldt uit Breda,: Het raadslid .van Hulten heeft, wegens smaad en laster, een klacht ingediend tegen den hoofd redacteur van de Bredasche Courant, zulks in verband, met diens oritiek op uitlatin gen .door den heer van Hulten in de openbaie raadsvergadering op 28 April N.B. De tegenwoordige hoofdredacteur van de Bredasche Courant was voor deze hoofdredacteur van de Goesche Courant. Re;d. 1 koor goederenklerk stationsassistent is geslaagd de heer II. de Jonge, geboortig In het ouderlijk huis. Een treffend ongeluk is dezer dagen bij Stratham in Engeland met een luite nant-vlieger gebeurd. Er haperde iets aan zijn motor; hij trachtte op een veld te dalen, maar raakte een boom en kwam daardoor legen het dak van een huis aan en viel op een schuur. Het vliegj- tuig brak dadelijk in vlammen uit. Het toeval wilde, dat het zijn ouderlijk huis was, waartegen de vlieger was aangebotst. Zijn vader kwam uit het huis gesneld en haalde zijn zoon nit het brandende vlieg tuig. Deze is in zijn eigen huis aan zijn brandwonden bezweken. Het nieuwe Kanaaltunnel- ontwerp. De békende Engelsche inge nieur Sir Francis! Fox heeft onlangs le Londen voor de Koninklijke Geografische Vereehiging een voordracht over het Ka- naaltunnelontwerp gehouden. De tunnel za! bestaan uit twee afzonderlijke bui zen, ieder met een middellijn van 18 En- gefache voet, dus bijna, ö]/2 M. De bui zen zullen fcich minstens 100 Engelsche voet, dus ongeveer 30 M. pmder water bevinden. Het graven geschiedt machi naal1 me,t electrische drijfkracht. De bo ringen, zoowel als de andere werkzaam heden zullen tegelijkertijd begonnen wor den op verschillende plekken van den tunnel, zoodat de aanleg Spoedig voltooid zal zijn. Op verscheidene plaatsen zullen e:en soort schotten of sluizen worden ingebouwd, zoodat in geval van nood de tunnel over de lengte van een heete En gelsche mijl, 1600 M„ met water kan worden gevuld. Aau Engelsche zijde Zal de jnonding worden beheerscht van uit de vesting Dover. (Z.) De Bioscope. De burgemeester van Amsterdam heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld van den aard dei' bioscoop- voorstellingén te Amsterdam en hij ver klaart zich gruwelijk geërgerd en bedroefd over het kwaad, dat hij daar aanschouwde. Dit vonnis treft rechtstreeks alleen de Amsterdamsche bioscopen, maar het stemt ten opzichte v,an de overige minstens tot de uiterste omzichtigheid, schrijft het „Huisgezin". De bioscoop is va.n een voertuig var) het nuttige en 't leerzame, dat zij bij be hoorlijk en gepast gebruik kon zijn, vaak een instrument van het slechte geworden. En indien een man als de Amsterdam sche burgemeester, die zijn woorden wikt en de kracht van zijn woorden meet, zich gruwelijk geërgerd verklaart, dan moeten de voorstellingen wel ontzettend slecht zijn. Over bezwaren tegen de bioscoop zijn wel eens geringschattend de schouders opgehaald; er werd van zwaartillend en preulsch gesproken. Maar het is haast een ijzeren wet, dat het kwade steeds slechter wordt, en dat wie met gewaagde, voorstellingen begint voortdurend en steeds sneller naar het gemeene moet afglijden, wil hij op den duur den bedorven smaak van een liedor- ven publiek bevredigen. Het woord van den Amsterdamschen burgemeester moge door ouders en over sten, ook van elders, worden ter harte genomen en de burgerlijke overheid moge zich terdege doordringen van hetgeen haar plicht als overheid haar oplegt. En als een liberale magistraatspersoon zijn verantwoordelijkheid gevoelt, hoe zwaar moet ze dan drukken op wie door christelijke beginselen zich laten leiden. Het gevaar dreigt niet, het is er. Groote brand te Schiedam. Zondagmiddag kwart voor vier, is plot seling brand uitgebroken in het pand Java, aan de Hoofdstraat te Schiedam, waarin de pakhuizen zijn van de N. V- Conservenfabriek Prinsenhage. Kwart over vier stortte het dak in. Even later bleek het noodzakelijk ook de zijmuren omver te halen. Alleen de achtermuur stond toen nog overeind. Circa elf uur werd nog door de brandweer gespoten met twee slangen op de waterleiding. Om trent de oorzaak is niets bekend. Naar wij vernemen, dekt verzekering de schade. („Tel.") Boschbranden zijn in den laat- sten tijd menigvuldig in ons land voor gekomen met name te Huizen, Wouden berg, Veenendaal, Horst, Ugchelen, Oos- terwijk en te Kapellebrug (Z.-Vl.). Het spe len met vuur door kinderen was meestal de oorzaak. Te Noordwijkerhout hoeft een hevige duinbrand gewoed. Een flinke jongen. Voor een drie tal1 weken had J. 0., werkzaam op de handelsdrukkerij van Joh. M., te Gouda, heit ongeluk tusschen de met volle vaart looepnde machine te vallen. De 4-jarige TT. D., dia op deze pers stond in te letggen, had de tegenwoordigheid van geiest, door uit alle kracht te remmen, de machine in een minimum van tijd stil te laten staan, waardoor .voorkomen wérd, dat J in letterlijken zin armen of beenen werden afgereden, en het nu, bij enkele diepe vleeschwondew en lichte knepzing aan den linkerarm bleef. De knaap werd j.l. Zaterdag aangenaam ver rast, toen de patroon M. hem, namens de Risico "W.erkgeversbank, een bedrag van f 50 ter hand stelde, als "belooning voor zijn kordaat, optreden. (Volkl.) Geen tno b el'prijlzen voor 1917. De Nobelstichting heeft besloten dit jjaar de Nobelprijzen voor natuurkunde, sfcheikunde, geneeskunde en literatuur niet uit te deelen,. De verdeeling wordt wordt uitgesteld tot 1 Juni 1918. De 're,nte van (Je prijzen, die dit jaar niet "worden uitgedeeld, zal gevoeg! worden biji de prijzen, die in 1918 worden uit gedeeld. Door den draad gedood. De cor respondent van de Maasbode meldt uit Roermond d.d. 7 Mei: De 17-jarige zoon van den gemeente veldwachter J.. te Thorn, is hedennacht aan de grens te ICessenich met. den elec- trischen draad in aanraking gekomen, en gedood. Het vloeken in. Indië. Een In disch correspondent van „De Tijd" schrijft aan zijn blad o.a. „Of er in Indië veel gebeden wordt, waag, ijk te betwijfelen, maar gevloekt wordt er geregeld het wijzertje rond. Zoo de eigenaar van het hotel zijne ergernis lu'cht tegen de bedienden, elk zijnier korte zinnen opent en sluit met een vloek; en dreef het onweer over, afe gen wegster vende laatste donderslag rommelt nog het vloekwoord na;. „De Inlander is; niet andeinsl te regeeren," verontschuldigt men zich. Dat riekt bijzonder naar de ver ontschuldiging van zeker welopgevoed op voeder der jeugd, opvoeder eener groote stehool1, die in het midden dorst te bren gen: „Ik heb me dat zoodanig aange wend, dat ik zelf niet meer weet, dat ik he.t doe." Zoo'n exemplaar zou, het vermoeden wettigen dat boven de scholen geschre ven staat: „Vrij vloeken, Gouvernemen- teele kinder-kazeme, kweekplaats 1 aller christelijke en maatschappelijke deugden". Laat 'ik hier bijvoegen, dat ik verschil lende hoogere en minder hooge ambte naren gekend heb jaren lang, over wier lippen ik nooit een vloek hoorde komen; die zich te .fatsoenlijk voelden om aan dat lager dan plebejisch misbruik le of feren. Zij konden regeeren zonder vloe ken." De kwaliteit der erwten en het erwten-lezen. Hot „Hbt." schrijft Van verschillende zijden bereikten ons nu en dan klachten over de kwaliteit der regeeringserwten. Waarom' die kwaliteit zoo achter staat hij vroeger, is ons nu verteld door een „erwten-lezer", d.w.z. iemand, die or zijin bedrijf van maakt deze erwten to doen uitzoeken. In gewone tijden heeft dat „lezen" tot tot resultaat, dat bij, erwten ongeveer 14 pet. wordt „igepikt" en bij; bruine boonen ongeveer 10 pot. Zoogenaamd ter wille der zuinigheid worden de erw ten en boonen, die de regteering, ver koopt, nu niet gelezen. Maar wat is het resultaat? Dat moeder de vrouw of de keuken meid de boonen toch uitzoekt en het geen zij er uitpikken eenvoudig weg werpen In plaats van zuinigheid heeft dus juist verspilling plaats. Inimers, wan neer het erwten-lezen als bedrijf wordt uitgeoefend, heeft óok hot piksel waarde als veevoeder. De prijs van hetgeen als deugdelijk menschelijk voedsel overblijft, zou iets hoogor wordenworden al leen maar in schijn, want dan behoef den de erwten en boonen ook in da huishoudens zelf niet meer te Wordeln gelezen. We gelooven dat hetgeen deze be- roepserWtenl'ezer ons mededeelde te be- voegder plaatse wel overwogen mag worden. Een Protestant tver de Katholieke Kerk. Van den pverleden bekenden predikant Cornelius August Wilkens (Gritersloh, Bertelsmann 1917), die in "VVeeinen en ook jn Den Haag heeft gestaan, is een dagboek verschenen, waarin hij zich op de volgende opmerkelijke wijze uitlaat over de Katholieke Kerk „De, Katholieke Kerk is de grootste so ciale aristocratie, heeft een traditie, welke tot aan de Romeinsche heerschappij reikt, komt het volk tegemoet en vertegenwoor digt geen enkele klasse. „Do Katholieke theologie is1 bij ons. Protestanten helaas, heelemaal onbekend. Wie debatten over punten betreffende de de geloofs- of zedenleer met katholieke theologen voert, moet eerst grondige stu diën maken, d.w.z:. 'de kath. werken zelf leizen. Het zou in 't geheel niet schade lijk wezen, zoo in de protestantsche fa culteiten, encyclopedieën van katholieke theologen te vinden waren. De onwetend heid van de besten onder ons, wat de beste ka,th. literatuur betreft, is waarlijk een sfchande. Ontelbare predikanten leven en sterven zonder ooit een kath. boek te hebben gelezen. Daarbij, doen zijl het voorkomen, alsof de boeken der Katho lieken slechts legenden en gebeden hei- vatten." Ooki het kath. begrip van den eere- dienst en het Mis-rituaal, waardeert Wil kens zeer. Het Gregoriaansch roemt hij als het ware volksgezang der Kerk. („Do Tijd") Verbeterde Kerkelijike toe standen in Venezuela. In den toestand der Kath. Kerk aldaar is thans verbetering gekomen. De schande lijke wetten onder president Castro ver vaardigd, zijn vervallen. Zoo kunnen pries ters en bisschoppen weder vrij den bodem van Venezuela betreden, vrijheid van on derwijs is toegestaan, het persoonlijk recht van kerken en kloosters erkend. Een ver gemakkelijking der echtscheiding onder Castro ingevoerd, wordt verhinderd. Som mige hatelijke bepalingen betreffende het actief en passief erfrecht der geestelijken zijn vervallen. De welwillende houding der regeering blijkt hieruit, dat zij op eigen en niet geringe kosten het aartsbisschoppelijk pa leis heeft laten restaureeren. („De Tijd") Leprozenstichting De Paters Capucijnen willen in hun missie op Borneo met regeeringshulpi oen leprozeninrichting scheppen te Singka- wang. De jaarlijksche kosten Voor 80 zieken, begroot op f 100.000, heeft do regeering reeds toegezegd. Dinsdag werden te Middelburg voor de acte examens geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten, van wie er zes slaagden, na melijk de damesJ. A. van 'Duin en C. D. Prakke te Xierikzee, S. G. de Vries, Zaamslag, A. van der Wart, N. van der Wart, M. N. "M. Wessels, allen te Goes. De heer Th. J. Willems, hoofd eener school te IJzendijke, heeft bedankt voor zijn benoeming als onderwijzer te Lei den. IJzendijke. Dhr, Th. Willtemisen, hoofd eener school alhier, die benoemd was tot onderwijzer met verplichte Hoofd- en Franseh-acte te Leiden, heeft hiervoor be dankt. Vierdaagsehe oefening. De Tweede Kamer heeft Vrijdag1 do mo tie-Terlaan, die verklaard wilde hebben, dat er geen voldoende grond was voor een vierdaagsche oefening van de landweer a.s. zomer, met 39 tegen 19 stemmen verworpen. Zoodat de geheelo landweer er vast op moet rekenen ton bepaalden tijde op het appél te moeten komen. Het is te denken, aldus „De Tijd" dat daaraan voor vele verlofgangers weer ernstige moeielijkheden verbonden zullen zijn en dat er dus in de bin-- nenkamers en wellicht ook in het open baar heel wat tegen geprotesteerd zal worden. Daarom is het misschien goed er aan te herinneren, dat het naar huiszenden van geheele lichtingen alleen gebeurd is, om dat nu eenmaal niet. het geheele leger op de been behoeft te blijven en er .ge legenheid moet wezen tot opschuiving. Wij zijn nog in gevaar van oorlog en er is niets, wat er heenwijtet, dat wij er stellig' zullen buiten blijven. Er moet dus gelegenheid zijn om eens te zion, hoe het gaat bij een tweede mobilisatie en of daarbij alles in elkaar past, zooals het behoort. Er zullen fouten gemaakt worden, zooals bij, de eerste en inert kan dan zien, waar ze zitten. Verwacht mag worden, dat de landweer zich zal schikken in het onvermijdelijke en dat de opigeroepenen den last van de beste zijde zullen bekijken. Ee'n vierdaag sche Ja'fwezigheid uit het bedrijf kan er in den regel in den zomer nog wel af! Van 8 en 9 Mei. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. P. Wattel, jm. 29 j. en J. Bruijsschaard, jd. 20 j.; C. van der Horst, jm. 24 j. en P. Andriessen, jd, 27 j. Gehuwd: J. de Looff, jm. 24 j. en M. v. d. Bosse, jd. 27 j.; M. P. Bogaars, wedn. 43 j. en C. J. van Riet, jd, 41 j.; A. van den Bosse, wedn. 55 j. en Joh. van den Bosse, jd. 47 j.; W. F. 'Murk, jm. 23 j. en M. Dourleijn, jd. 22 j. Bevallen: M. II. Hanegraaf, geb. Brou wer, d.; G. de Meijer, geb. Puite, z. Overleden: D. Brouwer, 30 j., m. v. J. T. van Schaaijk. Van 58 Mei. VLISSINGEN. Getrouwd: W. F. Kok, jm'. 28 j. en R. J. Maassen, jd. 25 j. H. J. Smits, jm. 23 j. en M. II. Mae- sen, jd. 21 j. Bevallen: A. J. M. v. d. Berg'e, geb. Geleijn, z.; J. Lagendijk, geb. Looï- sen, d. ■Overleden: E. Goedegebure, d„ 9 j,. Goes. Aan A. Jacobs is de bouw opge dragen van een kolentransport ten behoeve van de gasfabriek alhier, voor een he- drag van f3858, zijnde hij de laagste inschrijver. (Z.) Bij onderhandsehe aanbesteding van de verbouwing der Directeurswoning voor rekening van de coöperatieve suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, is het werk gegund aan den minsten inschrijver dhr. A. de Bie, aldaar, voor f6900. De verbouwing zal geschieden onder directie der 'firma. J. van Teeffelen en P. de Nijs, architecten te Bergen op Zoom. IJzendijke. De notaris Zijlstra veilde al hier een Heerenhuis en tuin voor dhr. J. A. Bekaar voor f5550. Toewijzing 12 Mei a.s. Middelburg, Aan het gebouw' van het provinciaal bestuur in Zeeland alhier, werd' heden aanbesteed: a. Het bouwen van drie blokken wo ningen voor personeel van den Rijkswa terstaat te Wemeldinge, behoorende tot de werken voor den houw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Be veland te Hansweerd en Wemeldinge. Ra ming1 f 62.500. Perceel' a. Inschrijvers de heeïem: A. Oosters, Willemstad f85.670; J. M. Pan- ny, Krabbendijke f 84.800; J. J. Dron-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 3