De Groote Oorlog. No. 55. Donderdag 10 Mei 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Trjjdag vóór eea hut 'b namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja Advertentiën van 16 regels ƒ0.625; iedere regel meer 125 Cf Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekent. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de diitctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; 1500 gulden bij' gulden bij verlies van een (II 11 I verlies liand, voet I 11 I van een of oogIJ duim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandscke Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering ifM gulden bijl gÊk £fl| gulden bij fk, gulden bij A H I I I verlies van een I II I verlies I I verlies van S ij. I B liand, voet 1 B BI I van een H een JÊ ,f(|. B M of oogB IJ duimLI wijsvinger l^> gulden bij verlies van eiken ander ju vinger. Analphabeten en onderwijs. Liberalen en met een liberaal stop over- gotenen plegen met souvereine minach ting op het bijzonder onderwijs neer te zien als op iets minderwaardigs. Alleen het openbaar onderwijs brengt verlich ting en beschaving, het bijzonder onder wijs of, zooals heit dan smalend heet „de secteschool" kweekt dompers en ach- terlingen. I Te trachten zulke lieden met slaande argumenten en op onwederlegbare gron den tot eene andere zienswijze te bren gen, is den moriaan geschuurd; wij heb bent het o.a. gezien in den Goeschen gemeenteraad bij de behandeling van eene petitie om flOO subsidie voor de R. K. bewaarschool. Het eenigs'te waarmede men op derge lijke openbaar-onderwijsmaniakken nog vat heeft tenzij z'e tot het ontref- bare ras der pachydermen, oftewelder dikhuidigen mochten behooren zijn cijfersi met hun koude, strakke doch te- veps onloochenbare welsprekendheid. Wij kunnen den heeren een bundeltje cijfers aanbieden, betreffende twee Ne- derlandsche provincies, n.l. Drenthe, waar de „openbare school" hoogtij: viert en Limburg, waar het bijzonder (Katholiek) onderwjjs zeer sterk is doorgedrongen. Volgens de laatste „Jaarcijfers" w.as de percentsgewijze verhouding der biji de verschillende militaire korpsen ingedeelde en onderzochte manschappen, welke kon den lezen noch schrijven in 1913, voor Drenthe 1.6, voor Limburg slechts 0.7. Wat volslagen analphabeten, (d.w.z. men- schen, die lezen noch schrijven kunnen) betreft, overtreft Drenthe derhalve Lim burg met meer dan 100 pCt. Volgens diezelfde jaarcijfers hebben in 1915 op 100 huwenden uit hoofde van analphabetic de huwelijksacte niet getee- keind. Mannen: in Drenthe 1.00, in Lim burg slechts 0.21; Vrouwen: in Drenthe 2.25, in Limburg slechts 1.03. Het kan niet anders, of het enorm verschil springt aanstonds in het oog, zelfs in het oog, dat gewa pend is met het gekleurde brillenglas der vooroordeelen tegen het bijzonder onder wijs. Mogen deze cijfers den heeren be- wierookers der openbare school waar heidsliefde en bescheidenheid leeiren. De Bomaanslag op Zierikzee. In verband met het feit, dat de bom scherven te Zierikzee gevonden, Britsche merken vertoonden en de onzekerheid, waarin wij verkeeren aangaande de door onze regeering gedane stappen, schrijft o.a. de „Nieuwe Courant": Die onzekerheid is echter hoogst on bevredigend en mag niet lang meer voortduren. Onze regeering kan niet aan de Britsche de keuze van het tijdstip overlaten, waarop eenig woord ter bevre diging van het verontruste volksgemoed zal gesproken worden. Algemeen moet bekend worden, hoe vergissingen met zoo afschuwelijke gevolgen als de bomaan slag op Zierikzee te verklaren zijn, en wat er gedaan wordt om herhaling te voorkomen. Een van de middelen, die tot dit laatste kunnen bijdragen, 'is dat het vreedzame volk, dat door ziulke oor logsdaden getroffen wordt, zich niet al te geduldig of lijdzaam betoont. Het Zwit- Zersche deed dat niet bij de aanslagen op Porrentruy en andere grensplaatsen waaraan het blootstond. De naam van Zierikzee mag niet uit onze gedachten, onze gesprekken, onze publiciteit, ver dwijnen, zoolang de verantwoordelijkheid voor de ramp van 29 April niet vast gesteld en de voldoening niet verkre gen tó." „De Standaard," die aan het vreeselijik ongeval een driestar wijdde, schrijft, dat het onderzoek onzer regeering in ieder geval op drieërlei zal moeten uitloopen: De buitenlandsche regeering, onder wier vlag de vlieger door de lucht zwiepte, zal moeten verklaren, hoe de vergissing ïnogelijk was, en voor die vergissing haar verontschuldiging aanbieden. Ze zal in de tweede plaats) volledige schadever goeding aan de familie der slachtoffers en aan de eigenaars der vernielde huizen moeten verstrekken. En ze z'al in de derde plaats) waarborgen moeten verschaf ten, dat zulk een onverantwoordelijke vergissing zich niet meer zal herhalen. N.B. Het bovenstaande was ter perse, toen ons pit Den Haag de navolgende officieele mededeeling .bereikte: „Nadat uit het door liet militair gezag ingestelde onderzoek .overtuigend was ge bleken, dat de op 30 April uit een vlieg tuig op de stad Zierikzee neergekomen bommen van Britsch maaksel waren, het geen ook door den Britschen marine attaché werd erkend, heeft de Nederland- sche regeering door den gezant te Lon den mededeeling laten doen van het ge beurde en van den uitslag van het onder zoek, en de vraag laten stellen, of het vliegtuig tot de Britsche strijdkrachten behoorde. Uit een voorloopige mededeeling, door den gezant ter zake ontvangen, is geble ken, dat de Britsche regeering de rap porten van haar marine-attaché niet ge noegzaam afdoende had geacht om te erkennen, da,t de bommen, hoewel van Britsch maaksel, uit een Britsch vliegtuig waren geworpen. Het door haar bevolen grondig onderzoek wordt met de grootste voortvarendheid voortgezet; het wordt vergemakkelijkt door het feit, dat geen Britsch legervliegtuig, doch slechts een marinevliegtuig op het genoemde tijdstip boven Zierikzee kan zijn geweest. Aan den gezant werd onverwijlde mede deeling van den uitslag van het onderzoek toegezegd." Ongeveer gelijkluidend met deze mede deeling was het antwoord, dat de mi nister van buitenlandsche zaken Dinsdag in de Tweede Kamer heeft gegeven op de vraag van den heer Patijn of de re geering al iets weet over de nationali teit van den vlieger, die Zierikzee met bommen bestrooide en of de regeering bij het onderzoek actief is. Da strijd op het Westerfront. PARIJS, 8 Mei (Havas.) De vijand her nieuwde tuaschen Soissons en Reims, zijn tegenaanvallen op den Chemin des Damesmet dezelfde woede en hetzelfde resultaateen volslagen eni moordende De aanvalsgolven, die met het élan van betere dagen aanvielen, bestonden .uil vier nieuwe divisies van de veertig; die de Strategische reserve op het Wes telijk front uitmaken en waarvan er min stens dertig sedert het begin van den slag op een harde proef gesteld .zijn. Zij werden door het versperringsvuur neer- gemaaid. Het „Journal" schat het aantal der Duitsche divisies, die in den strijd ge worpen zijn, op 75. Verscheidene wer- dep meerdere malen in het yuur gezon den. Om de belangrijkheid dezer troe penmachten te kunnen weten, moet er aan herinnerd worden, dat de vijand niet meer dan 155 divisies ,op' geheel het Westelijk front bezit. LONDEN, 8 Mei (R.O.) Het staf-com muniqué van Haig meldtArtillerie-actie, bijzonder in de sectoren van Fresnoy en Loos. Wij voerden succesvolle nachtelijke raids uit hij Neuve Cliappelle en Tau- quislsart. Vijandelijke raids ten Zuiden yan Armentieres werden afgeslagen. BERLIJN, 8 Mei (VV|.B.) Het avond communiqué meldt: Bij somber weer met regen verminderde de gevechtsactie die den zoowel bij Atrecht als ook aan de Aisne, aanzienlijk. De strijd aan het Balkan-front. BERLIJN, 8 Mei (W.B.) Het groot-hoofd kwartier meldt: Macedonische front. Tusschen het Oobri- da- en Presba-meer sloegen Oostenrijkers en Turken vijandige aanvallen bloedig: af. In de Tsema-bocht begon gisteren na een tiendaagische artillerie-voorbereiding de verwachte aanval over een front van kilometers. Door de uitnemende ver dediging van de Duitsche en Bulgaar- sche troepen weid hij afgeslagen. Vanochtend onderging een aanval' van Russen, .Franschen en Italianen een zelf de lot. Ten Westen van de Wardar en van het Doiran-meer toonde de vijandelijke artillerie groote roerigheid. PARIJS, 8 Mei (Havas.) Tegelijk met de geallieerden op het Westeljjk front, vie len onze troepen op een Beperkt front in Macedonië aan en behaalden eerste, bemoedigende successen. De bladen begroeten met sympathie het ten strijde trekken der Venizelisten, die een succes behaalden op den erfvijand. Een moordaanslag op den Duitschen Keizer? LONDEN, 8 Mei (Reuter.) Do bladen vernemen uit Rome: Volgens een be richt uit Zurich aan de Corriere d'lta- lia heeft een individu, toen de Keizer zich^ met een auto naar Berlijn begaf, drie schoten uit een revolver gelost, waar van er twee de auto troffen. De dader is gevat. De politie bewaart de grootste geheimhouding. De maatregelen van Amerika. WASHINGTON, 8 Mei (R.O.) Bij: het congres is een wetsontwerp ingediend, waarbij een milliard dollars gevraagd, wordt voor den bouw, van een groote Amerikaansche handelsvloot om de on derzeeërsbedreiging het hoofd te kunnen bieden. Menschenslachting. Aan het front in Frankrijk duurt de geweldige worsteling voort. Terrein wordt daarbij weinig gewonnenhet schijnt meer een afschuwelijke, wederzijdsohe slachting van menschein te zijn. De „Petit Parisien" spreekt van hon derdduizenden lijken van Duit- schers, die op de slagvelden der laatste weken liggen. De Franschen geven nu prec-ies op, tot welke divisies de door hen gevan gen genomen Duitschers behooren, al dus de Duitsche tegenspraak over het ■getal weerleggend. Een vliegeraanval op Londen. LONDEN, 7 Mei. (R. O.). Het pers bureau meldt: Een vijandelijk vliegtuig verscheen hedenmorgen vroeg boven de Noord-Oostelijke omstreken van Londen. Vier bommen werden geworpen. Eén man werd gedood. Enkele mannen en vrouwen werden gewond. Slechts lichte schade werd aan de gebouwen toegebracht. Vandervelde naar Petersburg. PETERSBURG, 7 Mei (Havas). De Bel gische staatsminister Vandervelde, presi dent van de socialistische internationale, is Woensdag uit Londen vertrokken. 'Hij begeeft zich met zijn particulieren secretaris naar Petersburg om met de Russische socialisten besprekingen te hou den. De socialistische vredesconferentie te Stockholm verklaarde zicli eenstemmig tegen afzonderlijke vredesluitingen. Men wil den vrede overal tegelijk. Vrouwenhaar. In Duitschland dringt men er nu bij de vrouwen op aan om de haren, die ze bij het kammen verliezen en die, met name op het land, achteloos worden weg geworpen, op te zamelen. Dit haar levert nl. de nijverheid, met andere hestanddee- len vermengd, een mooi stof in de plaats van andere, die niet meer te krijgen zijn. De drijfriemen in fabrieken worden b.v. tegenwoordig voor een deel daaruit samen gesteld. Revolutie in llalië? De „Köln. Ztg." verneemt uit het Oosta rijksch-Hongaarsche oorlogsperskwartier, dat op Sicilië 20.000 verlofgangers van het leger aan het muiten zijn geslagen. Deze Ita.liaansche soldaten verzetten zich gewapenderhand tegen terugzending naar het front. De muiters hebben, te zamen met deserteurs, een soort bijregeering ge vormd, In Italië worden deze gebeurtenissen geheim gehouden. President Wilson. „Een journalist moet de voornaamheid bezitten van een volmaakt edelman en het harde vel hebben van een ezel. Zijn zenuwen moeten zijn als kabeltouwen; hij dient van; "alles af te weten, daarbij1 be scheiden te zijn in zijn eisch en zijn blad met geestkracht te verdedigen Voor een en ander krijgt hij het recht om acht dagen na. zijn dood vergeten te zijn.'1 Zóó heeft Wilson zich eens uitgelaten en veel om niet te zeggen alles van die bewering is waar. Wiison zelf is in zóóverre gelijk aan den door hem geschetsten model-journalist, dat hij op de gedwongen bescheidenheid van eischeïl en het vooruitzicht eener spoedige verge telheid na vele van diens eigenschap pen bezit. Althans de Washingtonsche correspondent van de „Daily Telegraph" verzekert, dat president Wilson, zoowel lichamelijk als geestelijk volkomen opge wassen is tegen de zware verantwoorde lijkheid en de vele zorgen, die de oorlogs toestand met zich brengt. Hoewel hij zestig jaar feit, zou, zegt hij, niemand hem meer dan veertig geven. Voor een deel dankt Wilson dit jeugdig uiterlijk aan het veelvuldig verblijf in de open lucht. Goed of slecht weer, hij speelt golf of maakt met zijn vrouw een verre wandeling. President Wilson weet vrij snel een beslissing te nemen, en is dat eenmaal geschied, dan houdt hij1 zich met de afgedane zaak niet verder bezig. Tot 's president's 'beste vrienden behoort zijn medicus, dr. Gary T'. Gravson, een jonge man, die veel invloed op hem schijnt te hebben en veel in zijn nabijheid ver toeft. De leefwijze van dén president der Vereenigde Staten is uiterst sober. Ont bijten doet hij op zijn kamer, het noen maal wordt klokslag één uur geserveerd, het diner heeft om zeven uur plaats, Tusschentijds gebruikt de president zel den of nooit. iets. („De Tijd") Mexico tegen Duitschland? Hot bericht va,n de „New-York Times;," dat Mexico op het punt staat de betrek kingen met de Centrale Mogendheden af te breken, heeft een geweldige sensatie gewekt. Autoriteiten te Washington ge- looven blijkbaar, dat Mexico op het punt staat een dramatischen keer te nemen in zijn politiek. Deze stap z,ou een merk waardige mislukking beteekemen van de meest verstrekkende intrige, ooit door Duitsbhland ondernomen in het Westelijk Halfrond. De oorzaak van de veranderde houding van Mexico in de laatste dagen is vermoedelijk het gevolg van het aan bod van Guatemala, om de Vereenigde Staten vrije beschikking te geven over de havens en spoorwegen gedurende de» oorlog. Door een „Zeppelin" gekeperd. De vorige week meldde een Wplff- telegram, dat de Noorsche bark „Royal" met eene lading mijnhout op weg naar West Hartlepool, door een luchtschip aangehouden en vervolgens door eene prijsbemanning naar eene Duitsche ha ven was opgebracht. De bemanning van een IJmuider stoomtrawler is van deze aanhouding getuige geweest en vernam de bericht gever van het „Hbl." te IJmuiden, dat het een interessant gezicht was de groote Zeppelin te zien strijken om de bark aan te houden. Bedoelde trawler w;as in den namiddag van 23 April bij dc Tarbotbank aan het visschen toen men Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Mei Meest matige Noord-Oostelijke tot Ooste lijken wind. In het Zuid Oosten veranderlijke wind. Licht- tot halfbewolkte lucht. Droog weer in het Noorden. In het Zuiden half- tot zwaarbewolkte lucht met weinig of geen neerslag. Kans op nachtvorst in het Oosten. Weinig verandering van temperatuur overdag. een groote bark, welke thans is geble ken de „Royal" te zijn, voor den wind zag naderen. Even later kwam er ook een Zeppelin in het zicht, die rond- kruiste en eenige malen zoowel over den trawler als over de bark heenkoerste om zich van den aard der schepen te over tuigen. Waarschijnlijk ontdekten de Duit schers toen, dat het zeilschip mijnhout geladen had en dus contrabande ver voerde, zoodat het een goede oorlogs buit bleek te Zijn. Na nog eenige malen been en weer te Zijn gevaren daalde de Zeppelin als een meeuw op het water. Vanaf den trawler zag men duidelijk een scheepsboot met marineschepelin gen naar de bark roeien, die even daarna in de richting van de Duitsche kust werd geleid. Het luchtschip steeg vervolgens weer op en. verdween Zon der den trawler te moeien. Het duikbootengevaar. Dat de Engelschen bet dui.kbooten-ge- vaar allerminst nog hebben weten te ver kleinen, laat staan af te wenden, blijkt uit de jongste statistiek van d!e Engelsche admiraliteit, die, nog altijd opgesteld op de onvolledige wijze, welke 'tot zooveel scherpe opmerkingen in pers en parlement aanleiding gegeven heeft, opsomt, dat 38 schepen boven de 1600 ton en 13 onder de 1600 ton vergaan zijp.. Voor de. grootere schepen is dat cijfer slechts 2 beneden het record-cijfer van de vorig'e week, dat 40 boven en .15 beneden de 1600 ton aan gaf, en ook heel wat opzien verwekte. In de maand April waren de cijfers der admiraliteit als volgt: toerste week vergaan 18 schepen horten en 13 beneden de 1600 ton, tweede week 17 en 2, derde week 19 en 9 en vierde week 40 en 15. Men ziet, dat er allerminst van een af neming der cijfers gesproken worden kan en het U-gevaar Engeland integendeel in toenemende mate schijnt te bedreigen, al erkennen wij; dat bij de waardeeri,ng der cijfers ook met andere factoren rekening gehouden moet worden. (Maasb.) Gebrek asn aardappelen te Berlijn. Van de heerschende aardappelen- schaarschte te Berlijn ontelbaar velen moeten zich met een grooter broodrant-. soen tevreden stellen wordt misbruik gemaakt om een levendigen handel in broodkaarten te drijven, welke echter zoo veel mogelijk door 'de politie verhinderd) wordt. Voor een broodkaart wordt zelfs 4 mark betaald. Ook valsche broodkaarten worden te koop aangeboden, natuurlijk voor lageren prijs. Dezer dagen gelukte het de politie, een geheime drukkerij1 te ontdekken, die dit soort drukwerk leverde. Men vond in de werkplaats ongeveer 20.000 kaarten, welke voor de derde week in Mei gereed gemaakt waren. I Uit Rusland, Het Aftonbladet verneemt uit Pé tersburg, dat aldaar in Fransche en En gelsche kringen het verloop der zaken in het nieuwe Rusland met stijgende be zorgdheid wordt gevolgd. In het bijzon der treedt de vijandelijke stemming tegen de Engelschen pan den dag. Men is be vreesd voor onaangename verrassingen, die verstrekkende gevolgen voor Rusland's betrekkingen met de overige Entente-lan den zonden kunnen hebben. Kenschet send is het, dat de woning van iden Engefechen gezant t» Petersburg door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1