dijk's Bank J KEN rs lidebezems. De Groote Oorlog. ten. vrije Kluis. Donderdag 3 Mei 1917. Dertiende Jaargang ie keuze H 20, Middelburg. 1II8SIE IN ZEELAND ïogelijk, aan den Hoofd- na HEIDEBEZEMS, I0MB00TDIENST iraal de Ruyter" en ,Stad Goes". Verschijnt eiken MAANDAG-, MUIS - en VRIIDAGAVOND. 1 B S hand, voet 1 fl B B B van een 1% B B een m Kan der schuijt. i Losse Oorlogsberichten. B I N N E N L A N P. .j. 0O6 |l mltllonn Talefoon 629 To koop bij elke hoeveelheid. venden tot RAMPAART-MERTENS, estraat 15 Roosendaal (N.B -Dordt—Rotterdam en Amsterdam, iet de Stoomboot Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór fcalf drie en Vrijdag vóór een aur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortatraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjj». Advertentiën van 16 regels f 0.62r>; iedere regel meerl25 Cf Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekent.. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de di,f ctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de guldeQ I 0% gulden bij Éfc gulden bij M jl I verlies van een M 11 I verlies I I verlies van M of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken andereu vinger. ,Hollandsehe Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Ian GOES naar ROTTERDAM, pg 3 Mei 's morgens 7 uur 7 Mei 's morgens 1 uur. |kan GOES naar AMSTERDAM. Woensdagmorgen vroeg. -an ROTTERDAM naar GOES. 4 Mei 's morgens 2 uur. 8 Mei 's morgens 11 uur. Aan AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 12 uur. lts: Rotterdam, Haring* 'uiizjjde. MATIEN te bekomen te Goes heer J. C. MONHEMIUS, te bij den heer d. VAN LOON, it e r d a m, Binnenkant, bij den H. P. VOETEN en te Rot- bij de Stoomboot-Reederg v/b 5IERSVRACHT Go»«-Dor<ll- i: enkele rel», f 1, retour M,»0. De toestand De dërde aanval der Engelschen be oosten Atrecht is weer met minder re sultaat bekroond dan dé tweede, terwijl deze weer minder opleverde dan de eer ste stoot, die krachtig aankwam en den Duitschers aanmterkelijke verliezen kostte. Maar ook de verliezen der Engelschen moeten zeer groot zijn, zoodat het Duit- sche communiqué van een nederlaag der Engelschen spreekt. De verwoede tegen stand der Duitschers wordt door de En gelschen erkend. Uit Reuter's hoofdkwartier wordt daar omtrent door een correspondent geseind: De Duitschers brengen voortdurend ver- sche troepen in het veld en ondernemen tegenaanvallen, vooral in de nabijheid van Oppy en van het loopgravenstelsel naar Gravelle. Wij bezetten den molen ten Noord-Westen van laatstgenoemd dorp en hebben onze posten op de Zuid-Weste lijke helling van den Groenlandheuvel ver beterd. Voortdurend wordt gestreden om de chemische fabrieken van Roeux, die een andere molen van Pozières of Moquet- hoeve dreigen te worden als het tooneel van hardnekkigen strijd om het bezit dezer punten. Verscheidene Duitsche documenten, die in den katsten tijd gevonden zijn, leggen den nadruk op de noodzakelijkheid om strikte zuinigheid 'te betrachten in gra naten van ieder soort, daar het gebrek aan materialen de productie en de vor ming van voorraden ernstig beperkt. Ook de aanvallen der Franschen heb ben niet dat succes gehad wat men zich jervan voorstelde, hetgeen zijn terugslag heeft gehad op de samenstelling der op perste leiding in het leger, waarover el ders in dit nummer. Intusschen hebben de Franschen hun gevechtsactie weer her vat en de Duitsche linies aan weerszij den van den Mont Cornillers aangevallen. De Franschen namen een aantal versterkte loopgravenlinies tusschen Cornillers en de streek ten Zuiden van Rerny .over een liepte van 500 tot. 1000 M. Zij brachten hun linies eveneens vooruit op de Noor delijke en .Noordoostelijke hellingen van het hooggebergte tot aan den weg van Monchy naar Maranvillers. De heftige kanonnades houden aan. Op de andere fronten weinig nieuws van beteekenis. Keizer Karei van Oostenrijk, tevens ko ning van Hongarije, heeft voor Hongarije en k iesrechthervorming aangekondigd, den is er echter niet bijster mede te reden, primo omdat de hei-vorming vrij leperkt is, secundo omdat minister Tisza, lie fel bestrede.n wordt, ze moet in voeren. Zoo schrijft de „Arbeiter-Ztg.": .Wij hebben waarlijk van Tisza niet veel verwacht, doch indien wij werkelijk iets vacht hebben, dan hebben wij den oli garch overschat. De waarheid is, dat hij het geheel niet aan eene uitbreiding van iet kiesrecht denkt, en dat hetgeen hij hans voor den dag brengt, eenvoudig eene «spotting is van de gedachte van eene iesrechtuitbreiding. Welke kiesrechther- torming kan men van Tisza verwachten, lie de uitbreiding van het kiesrecht llechts in zijn program qpneemt, omdat let moet, indien hij in zijn ambt wil Wlijven. Hij heeft 'zich geschikt in dezen iiisch, omdat hij anders niet meer aan de ihgeering had kunnen blijven." D« Paus en de wereldvrede. i yn de Praagsche „Bonifatiuskorr." pu- oiil eert dr, Hilgenreiner een artikel „Over de rogrado of over Rome", waarin hij derzoekt, van waar eerdel* de bemid- i.'ling voor een rechtvaardigen en duur- imen vrede verwacht kan worden, van sociaal-democratische internationale of den invloed van de Katholieke we- ldkerk en het Pausdom. De internationale werkt met resoluties, rj-ge, vaak elkaar tegensprekende partij- besluiten eni groote redevoeringen zonv der eenig practisch resultaat voor den 'vrede te bewerken. Daartegenover werkt de Katholieke Kel*k in stilte .en mocht reeds talrijke gedeelte lijke successen boeken. Het werk des Pausen wordt door allen erkend; allen hebben den Paus reeds hulde gebracht, voor de vele verzachtingen, welke Hij in de ellende van den oorlog wist tot stand te brengen. Dit geeft de beste hoop voor de toe komst en wij mogen met reden vevwach- 'ten, dat de werkzaamheid des Pausen nog meer goed aan de wereld zal schenken. (Msbode.) Een Pauselijk Witboek. Do „Stampa" bevestigt het reeds ge melde bericht, dat kardinaal Gasparri ar beidt aan de samenstelling van een wit boek, dat de werkzaamheid van den H. Stoel gedurende den oorlog in het licht zal stellen. Het witboek zal bestaan uit twee ge deelten. Het eerste en grootste gedeelte zal gewijd zijn aan het menschlievende streven des Pausen; het tweede aan de verschillende vredespogingen des Pausen. Pétain Pétain, de man van Verdun, is tot chef van den Franschen generalen staf benoemd. Naar uit de comentaren van de Fran- sc.he Maden op te maken valt, treedt hjp daarmede echter niet in de plaats van den opperbevelhebber Nivelle, die met de actieve leiding van de Fransche legers belast schijnt te blijven. Mogelijk, dat men met een overgangs-toestand te doen beeft, waarbij Petain ten slotte den opvolger van Joffre vervangen zal. Aangestipt mag misschien worden, dat de nieuwe chef van den generalen staf als een ijverig Katholiek bekend staat. (M.) Het socialistisch congres te Stookholm dat op den feestdag (1 Mei) van hei. inter nationale proletariaat,, epn veel-bolovend begin moest nemen, en dat dadelijk do ochtend-schemering van den vrede bren gen kou, wordt reeds ernstig met mis lukking bedreigd, zegt De Maasbode. Volgens' de „Voss. Ztg." zullen de Rus sische socialisten als zoodanig, zich ne gatief houden ten opzichte van de con ferentie. En juist met "hen wilde de so cialistische groep onderhandelingen be ginnen. De Fransche en Engelsche „roode broeders" houden zich ook ter zijde en nemen zelfs! scherp stelling tegen hulq partijgenooten, die naar Stockholm 2djn getrokken. De manier, waarop de „vredestichters" hun wertc begonnen zijn en de reclanie- achtige wijize, waarop zjji hun taak heb ben aangevat, begint zich reeds te wre ken, om van de andere, meer diepere oorzaken maar te zwijgen. (Msbode.) De Vereenigde Stalen en Beljë. WASHINGTON, 1 Mei (Reuter). De Ver eenigde Staten zullen binnenkort aan Bel gië een leening verstrekken. Het bedrag wordt bij benadering op 150,000 millioen dollar geschat. De toestand in Griekenland. Volgens berichten uit Parijs aan de „Neue Züricher Zeitung" is te Athene weder eene kabinetscrisis uitgebroken. De Minister-president Larnbros heeft aan den koning medegedeeld, dat het geheele mi nisterie wenscht af te treden; evenwel heeft de Koning de ontslagaanvrage nog niet ingewilligd. De Engelsche gezant Elliot, had verder eene lange bespreking met Koning Kon- ptantijn, waarbij hij dezen omtrent de verschillende grieven der geallieerden in lichtte. Te Parijs loopt het gerucht, dat de Entente eindelijk ten aanzien van Grie kenland tot overeenstemming is gekomen, zoodat binnen weinige dagen belangrijke gebeurtenissen tegemoet zouden kunnen worden tegemoet gezien. (D. N. D Roodhuiden op het oorlogstooneel. Volgens een telegram uit Genève aan „La Relgjque" heeft de regeering der Ver eenigde Staten ©en oproep tot de Ame- rikaansche jongelingschap gericht, t.en einde de beschikking te verkrijgen over circa honderd duizend jonge mannen, die bereid zijn een officiersopleiding te vol gen. Ook zullen 'binnen niet al te lan gen tijd roodhuid-Indianen op het oor logstooneel verschijnen. Het senaatslid Pejnrose heeft althans voorgesteld een tiental cavalerie-regimenten te vormen; bestaande uit roodhuiden. Indien dit ge lukt zullen de betreffende 50.000 Rood huiden, bij wijize van belooning, het Ame- rikaansche burgerschap verkrijgen. (D. N. D.) Da verlieze.i der Duitschers. De „Daily News" heeft een ljjst op gemaakt van de officieel opgegeven Duitsche verliezen, opgegeven in de maand Maart en van het totaal sedert de oorlog 'begon. De genoemde cijfers bevatten alle Duitsche nationaliteiten, maar niet de verliezen der marine en der koloniale troepen en eveneens niet de verliezen in de maand zelve, maar alleen de in die maand opgegevenen. De opgave luidt als volgt: Tot. sed. het Maart 1917. beg. v.d. oorlog. Gedood en ge storven aan ver wondingen 10.863 962.760 Gestorven aan ziekten 2.679 63.920 Gevangenen 1.158 281.943 Vermisten 5.089 *250.915 Ernstig gewond 8.154 552.911 Gewond 3.896 304.807 Licht gewond 18.248 1.550.786 Gewond, aan 't front gebleven 4.716 234.924 Totaal 54.803 4.202.966 Een nieuwe rede van den Rijkskanselier. BERLIJN. Het „Berl. Tagebl." stohrijft: In parlementaire kringen rekent men er op, dat de rijkskanselier nog deze week aal toegeven aan den drang van dein rijksdag om nieuwe mededeelingen te doen, betreffende den oorlogstoestand en de oorlogsdoeleinden. In de wandelgan gen van den rijksdag werd aangenomen, dat de rijkskanselier Donderdag 3 Mei zou spreken. Vlieger aanvallen op Zeebrugge. VLISSINGEN, 1 Mei. (Part.). Heden nacht tusschen half 12 en half i uur heeft een reeks vliegeraanvallen op Zee- brugge plaats gehad. Het gebulder was ontzettend-; de vuurstralen waren zeer duidelijk zichtbaar. De gezondheidstoestand in België. LONDEN, 30 April. (R.O.). Het Reuter- agentschap is door een Belgisch genees heer, die dezer dagen te Londen is aan gekomen, ingelicht omtrent den gezond heidstoestand in eenige industrieele cen tra van België. De halfuitgehongerde werk lieden zijn zóó verzwakt, dat zij ziekten als longontsteking, typhus of zelfs in- flenza niet kunnen doorstaan. Velen kun nen zelfs geen licht werk verrichten. Deze organische zwakte gaat vergezeld van a.ll|e teekenen, die op tuberculose wijzen. De duikbootoorlog. In de maand Maart zijn volgens de definitieve Duitsche opgaaf in het geheel 450 koopvaardijschepen met 885,000 bruto registerton door de oorlogsmaatregelen der centrale mogendheden vernietigd. Sedert het begin van den oorlog tot 31 Maart '1917 zijn 5,711,000 bruto re gisterton van de vijandelijke handols- seheepsruimte verloren gegaan. Het verlies voor de Engelsche koop vaardijvloot bedraagt 4,370,500 ton, d.i. 23 pet. van de geheele Engelsche han delsvloot bij het begin van den oorlog. Een geharnast schrijven. Zooals men weet, werden ©enigen tijd geleden verschillende priesters te Meche- len beboet wijl zij meenden zich niet te moeten gedragen naar de instructies der Duitsche autoriteiten in zake de de portatie van Belgische werklieden naar Duitschland. Over die zaak schreef kar dinaal Mercier, even nobel vaderlander als heilig en geleerd kerkvorst een brief aan den Duitschen goeverneur-generaal, waarvan de slot-passage aldus luidt: „De militaire gouverneur heeft den moed gehad 19 priesters elk tot 100 Mark boete te veroordeelen, omdat zij niet wilden genieten van een voorrecht, dat hun ge weten hun verbood te aanvaarden. Het zij zoo, zij zullen de 100 Mark betalen van hunne geringe inkomsten, en kun nen zij het niet, dan zullen zij deze onmacht met hunne vrijheid betalen. Goed, het zij nogmaals zool Ik ken ge noeg de ziel onzer priesters, om te dur ven voorzeggen, dat zij, ondanks alles, geduld zullen hebben. Zij zullen tot den bodem toe den bitteren kelk ledigen, dien gij met geweld aan de lippen brengt van een volk, dat nooit anders gewild heeft dan U goed te doen. Wij wachten met vertrouwen het uur der weerwraak. Ik bedoel geene aardsche weerwraak; Wij hebben deze reedis, want alles wat eerlijk is in de geheele wereld heeft uwen bezettingsvorm geschandvlekt. Ik spreek van het oordeel der geschiedenis, ik spreek van het onvermijdelijk oordeel van den God der Rechtvaardigheid. Als ik goed inge licht ben, zijt gij, evenals de nederigste onzer werklieden; een kind van de hoo- gere Kerk van Christus; om 'deze reden durf ik U zeggen, dat gij uw geweten belast met een zwaar* verdict, wanneer gij met uw hoog' gezag een militair ge recht beschermt, dat een christelijke en vaderlijke zelfverloochening gelijkstelt met een misdaad." (W,.g.) D. J. MjERCIER, Aartsbisschop van Mechelen. Treurige berekening. De blindheid wordt gerekend als totale ongeschiktheid, het verlies van den arm 'en de hand als 70 pet. vermindering van geschiktheid tot werken, het, verlies van een voet 60 pet., één oog 33 pet. Een blinde soldaat zal dus 1200 frs. per jaar ontvangen, een éénarmige 840 frs., een 'éénbeenige 720 frs., de éénoogige 360 frs. Het geld in de bezette Fransche streken. Het zilvergeld in de door de Duitschers bezette streken in Frankrijk, dat gedeelte lijk verdwenen is, is in het grootste deel der verschilleiido plaatsen vervangen door kartonnen stuivers van 5 en 10 centimes. Bovendien is een massa apart papier-klein- geld in circulatie gebracht: stadsbons, handelskamerbons, gemeente-bons enz. De torpedeering der Engelsche lazaret- schepen. In een Wolff-telegram wordt onder uit voerige herhaling der bekende grieven en beschuldigingen over liet gebruik van Engelsche lazaretschepen o.a. verklaard, dat aan de Duitsche regeering reeds door een Nederlandsche nota van 15 April me degedeeld was .geworden, dat de „Lan- franc" te zamen met 5 andere schepen van de lijst der Britsohe hospitaalschepen geschrapt was. Het schip was dus op 17 April geen lazaretsohipi meer en zou, zelfs indien het de onderscheidingstee- kens als zoodanig nog gevoerd had en de Duitsche verklaring van 29 Jan. niet bestaan had, toch niet meer onder de beschermende bepalingen zijn gevallen van het Verdrag betreffende lazaretschepen. Het plateau van Craonne. Polybe, (de afgevaardigde Joseph Rei- nachq herinnert in de „Figaro" aan de historische herinnering van Craonne Het plateau van Craonne, waar meer dan een millioen man elkaar op 't oogen- blik bestrijden, is beroemd door den Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Meij Zwakke tot matigen wind, meest uit Noor delijke richtingen. Licht tot haifbewolkte lacht. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Iets koeler in het Noorden overdag. grooten veldslag, die er den 7den Maart 1814 werd geleverd. Maarschalk Ney stond er toen met 2 divisies van de jonge garde, Napoleon stond op het kleine plateau, met de oude garde gereed om aie ten aantal te voeren naar het groote plateau. Den vorigen dag, 's ochtends, had Napoleon, van Berry-au-Bac gekomen, waar hij den overtocht over de Aisne volvoerd had, het dorp Craonne genomen „noch zonder moeite, noch zonder bloed- verspilling", Hij had eerst gedacht slechts met een achterhoede te doen te hebben, die op Laon retireerde. Zelfs het genie vergist zich wel eens. De volgende dag toonde hem, dat de Rus sen al hun gevechtsstelling hadden inge nomen op het groote plateau en, iets verder, de Pruisen van Blüeher met de cavalerie van Sacksen. Maarschalk „Vor- warts" had bovendien de brigades van Winzigerede te hulp geroepen, die te laat kwamen, toen Napoleon al de bewon- deringswaardige omtrekkende manoevre had gebroken, waarop Blüeher had gere kend, om het Fransche leger den genade slag toe te brengen. De keizer maakte zich niet van het groote plateau meester dan na een Moe digen slag, die hem meer dan 1/6, en misschien 1/4 van zijn effectief kostte, een grooter verlies dan de vijand leed. Hij had 50.000 man aangevallen, voor zien van een talrijke artillerie, met zelf 30.0u0 manen een onvoldoende artillerie. De slag werd gewonnen door de garde, die in 't laatste uur naar voren werd ge bracht, tusschen twee terugbuigende vleugels, en door de gelukkige aankomst van 80 kanonnen, die wanorde brachten in de met Victor en Ney in gevecht zijnde artillerie. (Maasbode.) Evenredige Vertegenwoordiging. De brochure-Bongaerts. Baron Van Wijnbergen, voorzitter van, den Algemeenen Bond van R.-K. Kies- vereenigingen in Nederland deed in ver schillende bladen een stuk plaatsen over de brochure Bongaerts, waaraan wij het volgende ontleenden: Indien de Eerste Kamer hare goedkeu ring hecht aan de voorgestelde Grond wetswijzigingen. zullen reeds 't volgend jaar verkiezingen plaats hebben onder het stelsel der Evenredige Vertegenwoor diging. Bij de voorbereiding daarvan zal noodig zijn zeer veel voorlichting, voorlichting door het geschreven zoowel als door het gesproken woord. Alle kiezers toch zullen zich van 't stel sel der Evenredige Vertegenwoordiging en de werking ervan op de hoogte hebben te stellen, In tal van vergaderingen en bijeenkomsten zal het nieuwe kiesstelsel moeten worden uiteengezet. 'tls duidelijk, dat het goed slagen van die voorlichting zeer zal worden bevor derd, indien alom en door allen ééne zelfde brochure als leiddraad zal worden gebruikt, aan de hand waarvan ook de bezoekers ter vergadering verschillende vragen zullen kunnen stellen, terwijl zij er tevens het middel in vinden om het daar geleerde niet te vergeten. Met het oog daarop heeft het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland het noo dig geacht eene officieele brochure in het licht te geven, welke onder den titel „De Evenredige Vertegenwoordigiug in Nederland" zoo pas verschenen is bij de firma J. J. Romen en Zonen te Roermond, die ook uitsluitend met de uitvoering van bestellingen is belast.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1