No. 50 TWEEDE BLAD. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 28 April 1913; BINNENLAND. UIT ZEELAND. FEUILLETON. Onder den grond. Tweede Kamer. Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn benoemd tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Bo- gaardt, De Jong, Roodenburg, Albarda en Beunier. Drie griet. Duitsche offloieren ontvlucht, Zondag zijn uit het Duitsche internee- ringskamj» bij Bodegraven drie officieren in burgerkleeding ontvlucht. De broeder van Z K. H. Prins Hendrik in het huwelijk ge'reden. Uit Gera wordt geseind In de residentie van den regeerenden vorst van Reuss (oudere linie), heeft d'e huwelijksvoltrekking plaats gehad van prinses Feodora van Reuss (jongere linie), met hertog Adotph Friedrieh zu Mecklen- burg-Schwerin. Bij de plechtigheid Waren aanwezig de groothertog van Mecldenburg-Schwerin, de hertogen van Saksen-Meiningen en Saksen- Altenburg en Z. K, H. prins Hendrik d'er Nederlanden, de broeder van den brui degom'. Tabaksbelasting. Aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is door het Verbond van Vereeni- gingen van Sigarenfabrikanten in Ne derland, een adres gezonden, waarin in den breede wordt gewezen op de nadoe len die het gevolg zullen zijn van een invoering van de tabaksbelasting. N. B. De minister van financiën wenscht in te voeren: een invoerrecht .en een ac cijns op bewerkte tabak. Het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht is bin nenkort te Waohten, dat op- den accijns is reeds bij de Tweede Kamer. Nationale Vlaggetjesdag. De Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger", over welker sympathiek doel niet behoeft te worden uitgeweid, heelt het plan opgevat, haar bekend embleem, de nationale vlag (als speld), aan het publiek in klein formaat te koop aap te bieden. De verkoop dezer vlaggetjes zal op Woensdag 2 Mei a. s. in vele plaatsen van ons vaderland geschieden en de op brengst is bestemd om te worden aan gewend, overeenkomstig het doel der Vereeniging, ten bate van den Neder- landschen militair te velde jaardag Prinses Juliana Het plan van H. M. de Koningin is 1 om, evenals verleden jaar, den verjaar dag van het Prinsesje op 30 dezer zon der uiterlijk feestvertoon te vieren, zoo dat er ook geen receptie op dien dag zal plaats hebben. Kaarsendistributie. Naar wij vernemen is binnenkort te verwachten de instelling van een ver lichtingscommissie voor de distributie van kaarsen en andere verlichtings ar tikelen. In deze commissie zullen o.a. zitting hebben directeuren van fabrieken voor vervaardiging van kaarsen en andere verlichtings artikelen IJMUJDEN. De stoomtrawler „Camelia", die Woensdagavond alhier is aangeko men, heeft eergisteravond omstreeks 8 uur op 56° N.B. en 5°, 8' O.L. aange- troffen een scheepsboot, waarin zich 3 lijken bevonden. Eén daarvan viel bij het aan boord halen in zee. Blijkens de pa pieren, op één der lijken, vermoedelijk van den kapitein G. A. Normann, ge vonden, waren de slachtoffers opvaren den van het Zweedsche stoomschip „Ata lanta" uit Warburg. Volgens de charter was het schip geladen met houtstof en stukgoederen van Gotheburg naar Huil. Uit een brief blijkt, dat het schip 11 April geladen was, zoodat het na dien datum vertrokken is. De menschen zijn hoogstwaarschijnlijk van uitputting gestorven. De vredesconferentie te Stockholm. Een man van 't blad Socialdemocraten heeft mr. Troelstra bij zijn aankomst uit Berlijn op weg naar Stockholm ge ïnterviewd. Hij zeide dat bij te Btrlijn verloefd had teneinde een regeling te treffen, opdat de partij van de Duitsche socialistische minderheid, evenzei r op de vredesconferentie te Stockholm ver tegenwoordigd zou zijn. De uitslag van die conferentie, zeide mr. Troelstra, kan gunstig zijn. Hij had reden om te gelooven dat Oostenrijk Hongarije bereid is Servië geheel vrij te laten en het een weg naar zee te verschaffen. Hij veronderstelde, dat Duilschland bereid was het bevrijde België te herstellen en verklaarde dat het onmogeliik was, dat de Fransche en Engelsche socialisten aan de conferentie geen deel zouden willen nemen Goes. Door Th. J. v. d. Peijl is ver gunning gevraagd voor de oprichting van een 8 ii 9 I'. K. gasmotor in perceel Voorstad, B 22 en 319. Eventueele be zwaren 8 Mei 11 uur voorm. ten stad- huize. Woensdag hield do Bond van Wa- terb. Ambtenaren in Zeeland zijn alge- meene voorjaarsvergadering in het hötel „Centraal" alhier. De rekening van den Bond werd goed gekeurd; zij sloot met een tekort van f88.85; het examenfonds heeft een bezit ran f 178.35. De contributie voor 1917 werd bepaald op f 4.50. Voor de najaars vergadering werd met groote meerder heid Bergen op Zoom gekozen. De drie aftredende bestuursleden wer den herkozen met 20, 23 en 15 stemmen. Uit het verslag over het fonds door den voorzitter J. van de Velde, bleek dat 1916 een tekort had opgeleverd van f 69 en dat 1917 een tekort van plm. f 70 zal opleveren, wanneer er 8 weduwen blijven om te ondersteunen tot een bedrag van f 1000. Dp voorstel van het fondsbestuur werd het weduwenpensioen voor 1917 weder om op f 125 ,per weduwe bepaald. De rekening van het fonds werd goedge keurd en het .bezit naar den tegenWoor- digen koers bedraagt thans f 3321,643/j. De heer Ferdinandusse werd met 17 stemmen herkozen als lid van het fonds bestuur. Op de technische vraag: Hoe hebben de betonwerken in Zeeland zich gehou den bij de vorst van dit voorjaar, werd ajgemeen geantwoord „zeer goed". (M. Ct.) Toen Donderdagavond het zoontje van een zekeren L. met een kar, waar op 2 H.L. erwten, den opril bij de fir ma Duvekot aan de Nieuwstraat afreed, gleed hij nit en viel met het voor hem ongelukkig gevolg, dat een zijner han den onder het karwiel terecht kwam en bloedig verwond werd. IJlings ging hij naar de apotheek van den heer La Porie om zich daar te laten verbinden. Zondagsrust apothekers. Zondag 29 April is de- apotheek van den heer La Porte geopenddo beide an dere blijven dan gesloten. Toen Donderdag hier een schipper uit St. Maartensdijk wat Guano kwam laden aan de Kade tegenover Ossewaar- de, viel omstreeks half zes een vreem deling, een reiziger naar men zeide, die den schipper wilde spreken, bij ongeluk in het ruim en kwam zoo leelijk te recht, dat hij zijn been brak. Na de eerste geneeskundige hulp van dr. Lason- der te hebben ontvangen, is hij naar het ziekenhuis overgebracht. In het „Slot Oostende" hield de werkliedenvereeniging „Eigen Hulp" Don- 6) Van dit punt af was alles barricades, I batterijen, versperringen van allerlei aard. Bij den ingang van elke straat liepen nor- I sche, onhandelbare schildwachten op en I neder, wantrouwige blikken op1 de me nigte werpende, en, telkens het geweer I vellende, met schorre stem roepende: „Achteruit!" Óp het plein schonken afzichtelijke fu- I riën, met de roode muts op het hoofd, I den soldaten van den opstand rooden wijn I pn alcohol in; dit wasnoodig om enkelen I in staat te stellen de Marseillaise te brul- I 'ten en de opgewondenheid van de dron- I kenschap te onderhouden. Jagers en li- I niesoldaten, die des ochtends laaghartig I hunne wapenen weggeworpen en hunne I officieren verlaten hadden, spreidden er i hunne schande, kroeg in kroeg uit gaande, I onbeschaamd ten toon. Het oproer, dat altijd de schande ge- I vleid heeft, dekte hen met zijn bescher ming; de oproermakers onthaalden hen dewijl zij hun uniform onteerd hadden. Um di» vernederende bescherming te er kennen, waggelden zij van de eene groep naar de andere, met hunne kepi zwaaien de en met haperende stem bulkende: „Leve de republiek!" Dit duurde zoo lang tot zij, geheel door den wijn beneveld, op het beslijkte trottoir neerploften, waar zij bleven lig gen tot hun broeders hen met den voefj tot langs de huizen hadden voortgeweïv teld om den openbaren weg Vrij te hou den. Ondanks den afkeer, dien het schouw spel van zulk een walglijke verdierlijking den ex-brouwer inboezemde, poogde hij in de verschillende groepen nadere bijzon derheden omtrent de gebeurtenissen van dien dag te vernemen. Klaarblijkelijk moest het oproer tot oip dit oogenblik gezegevierd hebben, daar de kanonnen nog op> dezelfde plaats ston den, hunne dreigende monden naar Parijs uitstekende, en daarbij kon hot niet dan de partij van de wanorde zjjn, die door zulke liederlijkheden haar zegepraal vierde. Evenals altijd in dergelijke gevallen wa ren die inlichtingen tegenstrijdig; maar uit alles wat er gezegd werd, bleek ten minste dit: dat eenige officieren gevangen waren gehouden door een zeker geheim comité, dat zich h»t comité van Mont- derdagavond hare driemaandelijksche vergadering. Blijkens het verslag van den penningmeester is in de afgeloopen drie maanden ontvangen f667,04 en uitgege ven f740,24, alzoo meer uitgegeven f 73,20, waardoor het totaal der kas op 1 April was f5925,87i/2. Aan ziekengeld werd f658 uitgekeerd. Voor het reserve fonds was f 101,04 ontvangen en uit gegeven 29,24, waardoor het totaal van dit fonds ,op 1 April f618,54i/2. Het aan tal leden bedraagt 353. Een voorstel van een der l^den tot het aanstellen van ge salarieerde dragers bij het hegraven van een lid of diens echtgenoote werd met algemeene stemmen aangenomen. Middelburg. In verband met den in braak, welke iu den nacht van Vrijdag op Zaterdag alhier plaats had in het kantoor van de Zeeuwsche Kolenmaat schappij, heeft de politie haar onder zoek met kracht voortgezet, waarhij thans het grootste gedeelte van het ontvreem de geld op verschillende plaatsen verstopt i s teruggevonden. Het onderzoek lever de verder verschillende belangrijke aan wijzingen op tegen den Zaterdag reeds aangehouden M., die thans naar het huis van bewaring is overgebracht. Tevens werden er termen gevonden ook de vrouw van M. aan te houden, die eveneens naar het huis van bewaring werd gebracht. (Z.) Vlissingen. Door B. en W. is een nieu we bepaling gemaakt betreffende het branden van gas en electrisch licht in winkels eni kappersalons. Bepaald is dat aldaar uitsluitend Zaterdagsavonds dit kunstlicht mag worden gebruikt en dan tot 10 uur. Bovendien is bepaald, dat ook niet door licht uit aangrenzende ver trekken de winkels mogen worden ver licht. (Z.) De „Zeeland". Bij de voorloopige hervatting van den dienst van de „Zeeland" op Maandag a.s„ ligt liet in de bedoeling ook post te ver voeren. (Z.) De vaart op Engeland. De mailboot „Zeeland»" waarmede de maat schappij van dien naam a.s. Maandag tijdelijk den dienst zal hervatten, om on geveer 700 Nederlanders, die in Enge land wachten op gelegenheid om huis waarts te keerien, af te halen, is de vroe gere dagboot ,,Diuitscliland,' 'die in (de laatste maanden geheel is hersteld en opgeknapt en tevens verdoopt in „Zee land." Tot nu toe werd de dienst onderhou den met de „Prins Hendrik" en (de „Ko ningin Regentes"', die indertijd van nacht boot dagboot werden, toen de Grie s'chroefbooten, waarvan thans alleen nog de „Oranje Nassau" over is, werden aan geschaft. De „Zeeland" is evenals de „Prins Hendrik" en de „Koningin Regentes" een raderboot. Voor den overtocht van Vlissingen naar Southwold wordt zes uur gerekend zoo dat de meereis at zeer kort zal zijn. (Msbode.) De verkoop van de Emmabloei», ten bate der Tuberculose-bestrijding, heelt hier ter stede opgebracht f651.17y2. De Centrale Keuken alhier heeft nu 44 weken geweriri. Er werden in dien tijd ruim 7200 por ties eten afgeleverd. De minsite dag, namelijk de eerste, Weiden 61 porties afgeleverd, meer was toen niet bereid. Daarna iel de instal latie herhaaldelijk uitgebreid, zoodat ér nu voor 8 a 900 personen gekookt kan woiden. Het grootste aantal dat op één dag werd afgeleverd was 727. Een groot bezwaar.ie 4e exploitatie is! echter dat nimmer van te voren kan worden vastgesteld, hoeveel porties moe ten worden bereid, met het gevolg dal somtijds belangrijke hoeveelheid eten overschiet. Het Bestuur acht daarom thans de tijd gekomen, om vooruitbetaling en be taling te eischen om met zekerheid te martre deed noemen, dat de schandelijke afval van het 88e marschregiment al de gedetacheerde troepen in verdenking had gebracht, dat een kapitein van den staf en de generaal Lecomte gevangengenomen waren, -de een op de boulevard Magen ta, de andere op de Place Saint-Pierre, in het hartje zelf van Montmartre, en dat die gevangenen benevens verschei dene anderen in den loop van den dag door het comité zouden gevonnist worden „En hij zal ter dood veroordeeld en als een hond doodgeschoten worden, die handiet I" krijschte een marketentster, dronken van woede en wijn; „en ais onze mannen hem niet willen d'ooden, zal ik hem met dit mes de borst openen en hem met mijne nagels het hart uit het lijf rukken". „Welke misdaad heeft hij dan begaan?" vroeg Schültz, zidh onder de groep men gende. „Mijnheer, in 's Hemelsnaam, bemoei er u niet mede", vermaande Wilhelm, ter wijl hij hem achteruit poogde te trekken, „Laat mijl" sprak de brouwer. „Bedenk op welke plaats wij zijn, denk aan mijnheer Georges en juffrouw Marga- retha". „De plicht gaat voor alles, Wilhelm", antwoordde Schültz nog altijd kalm, en kunnen weten, hoeveel spijs eiken dag moet worden bereid. (VI. Ct.) Kloetinge. Bij wachtpost 41 is aan de overzijde van de lijn een nieuw klok- signaal in working gesteld. De eerste proef ging niet al te best en moest iemand uit Roosendeel komen om het te herstellen. Nu gaat het beter. 's Heerenhoek. Op de jongste veemarkt waren aangevoerd 69 stuks hoornvee, iets dat in de laatste jaren niet vaak voorviel. De oorzaak is te 'Vinden in het feit, dat er weinig eten is voor het beestiaal. De handel gmg vlug van stapel. Daarna had de verloting plaats en de eerste prijs, een paard met tilbury viel ten deel aan H. v. Bestelen, vrachtrijder. Voorzeker is die prijs goed gevallen en mag voor het gezin als een buitenkansje beschouwd worden. Volgens een ander bericht heeft de vrachtrijder van zijn 11 loten 3 prijzen gekregen, n.l. den hoofdprijs, pen paard en een fiets. I 11 1 I i I I Hoedekenskerke. In de Donderdag ge houden vergadering van de (Jouperatieve Boerenleenbank en spaarbank, werd de rekening en verantwoording over 1916 goedgeKeurd in ontvangst en uitgaaf, tot eien bedrag van 67184.39, en de balans vastgesteld tot een bedrag van f32725.36. Tot kassier werd herkozen dhr. J. Ermerins. Als bestuurslid werd gekozen dhr. J. Walraven te Kwadendamme, zulks inplaats van dhr. M. G. Verbeek 'Sr. aldaar. Herkozen werd tot lid van den raad van toezicht dhr. P. J. Verburg. De rente voor spaargelden werd vast gesteld over 1917 op 3-3 pCt. en voor voorschotten op 5 pCt. Hulst. Zeer waarschijnlijk zal met Mei de verdeeling van brandstoffen in wer king treden, naar gelang het aantal schoor- steenen. Sluis. Heden waren van hieruit een tiental vliegmachines waar te nemen, boven België. Boschkapelle. Dat er liier ook gebrek aan brandstoffen heerscht blijkt, dat er er hij een ambachtsman een paar stuk ken duur hout, 'die buiten lagen, ont vreemd zijn. Cadzand. Donderdagmiddag kon men hier duidelijk een zeppelin waarnemen, dip 'de richting Knocke uitging. Schoondijke. De vliegmachine, die hier Zondag geland is, werd Donderdagnamid dag naar Breskens gevoerd, om per boot verder Nederland in te gaan. Hulst. Nog een Aprilgrap. Don derdagavond werd op aanzienlijke hoogte een vliegmachine waargenomen, komen de uit Zuidelijke richting en drijvende in Noordelijke richting. Al spoedig was er een massa volk op de straat, die het gevaarte met kijkers stonden te bepraten. Het vliegtuig besloot hier te landen, al thans het daalde zeer snel. Menschen kwamen van alle zijden toegestroomd, in de hoop heusche vliegmenscken te kunnen bewonderen. Hunne verwachting word zeer teleurgesteld, want toen het gevaarte op den grond terecht kwam, bleek het een vliegtuig van papier te zijn. Op de vleugels van de machine stond geschreven: „Roelans" Kapelle- brug, 7 uur namiddag. Het vliegtuig bracht algemeene vroolijkheid teweeg, welke door de straatjongens, die zich van de machine meester maakten, nog eeni- gen tijd werd voortgezet. DJerk schieten. Men schrijft uit Stoppeldijk aan de „Middelb. Crt." Wegens de groote schaarschte aan brandstoffen idenken landbouwers er ern stig aan op him landerijen „djerk te schie ten", dat is turf te steken; want groote uitgestrektheden veen zijn, ook in aangren- de gemeenten, slechts met een dunne laag teelaarde bedekt. op luider toon herhaalde hij zijne vraag: „Welke misdaad heeft hij dan begaan? „Hij heeft tot driemaal toe aan zijne soldaten bevolen vuur te geven op de burgerwacht, op hunne broedeirs, opi kin deren der republiek", krijschte de furie; „het is een moordenaar, hij verdient den dood". „Ja, ter dood met hernl" gilden een dozijn dier straatjongens van Parijs, steeds hunkerende naar bloed en wier gemoed, in de ondeugd doorkneed, zelfs niet meer het gevoel van grootmoedigheid jegens den ovverwonnene kent; „ter dood met den moordenaar van het voikl" „In plaats van den dood te verdie nen is die generaal' een belooning waar dig", liet zich eensklaps een stem' hoo- ren; „door hevel te geven tot vuren heeft hij goed gedaan". Aller oogen Wendden zich met spra- kelooze verbazing naar den vermetele, die zoo openlijk de partij durfde op te nemen van een vijand van het volk tegenover dat volk zelf, dat dronken van woede was. Het was een grijsaard van een hoogo gestalte en met een langen baard; zijne vastberaden trekken ademden een kalme majesteit en hoewel hij zwarte burger lijke kleederen droeg en een breedgeran- den vilten hoed, lag er in zijne houding Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 28 April.; Matige winden uit Westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Iets zaohter. Tot ongeveer een halve eeuw geleden, vóór de kachels algemeen in gebruik kwa men, werd hier veel turf verkocht naar Zaamslag en verder naar het Land van Axel. 's Morgens kwamen gewoonlijk de karren aangereden, men spande uit op' het hof van den landbouwer-turfverkooper, dronk er dan 'diens koffie en at er diens boterhammen met kaas, betaalde f2.50 per stapel turf, in welk bedrag de prijs van de consumptie was begrepen, en reed vervolgens maar het veld om te laden. De ontvanger kwam ook nog aan dien handel te pas. Voor iedere vracht moest er een geleibillet zijn, en aangezien deze ambtenaar op Rapenburg woonde, was het voor bijna alle verkoopers een lastig werkje deze biljetjes te moeten halen: er waren toen nog geen fietsen. Ouwe gebruken. II. Noe ze me gin onderkrupe, E'k is even neè'edocht; En 'n stik of wat gebruken, Gauw is even op'ezocht. Voor ze 'tdeêgliks werk begonne, Eest 'n kruu>, dir kon je op an Kindeitjes die prate konne, Dee 't d'r moeder achteran. Op d'r knieen 's eèvens leze Ok 's ocheus at n bitje wou, Dat wier overaal 'epreze, Gin een die 't achter leète zou. 'sZoudeègs nèe de leste kerke Om 'n slonsje in de kroeg Mè nooit zou je misbruuk merke Eentje of twee, en 'twas genoeg. Mè bie d'ouwe, mooie gebruken, A je ok lülike mie de macht. 'k Wil je'r ok an litte ruke; Wan ik weet da je'r op wacht. As de jongers goenge loote Dan was 't „prollen" van belank, 't Was volstrekt nie uut'eslote, Dat er stikten in den drank. Mos je somtieds „kennisje ouwe", Meestal kwam je 's ochens thuus, Muêe en alf dood van 't sjouwen, En nog ermer as 'n luus. Was 'ter koopdag, elke kooper Kreeg 'n sloksje op z'n koop, En dan zag je menschen loope, Smoorbezope, mie den hoop. Op 't zeèdoszeil kwam ok wat kieke 't Was somtieds 'n beesteboel. An de wegen en de dieken, Leek 't zoo net 'n zwabberpoel. 'k Wil voe deze keer wee stoppe; A'k van de Kedaksie mag, Kom 'k nog is op de proppen, Mie 'n vers van ander slag. De dichter die m'n werk kwam prieze, Mè ze neèm nie mikt bekend, ('k Mag er zeker wel op wieze), Liekt me in 'theel gèn Goesche vent P. BOUDENS Az. .Besmettelijke ziekten. Van 18—24 April zijn de volgende be smettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad ge komen Roodvonk: 1 geval te Kloetinge. Diphteritis: 1 geval te Groede, 1 te Kruiningen, 2 te Oosterland, 2 te Wis- senkerke en 1 te Wolphaartsdijk. In bovengenoemd tijdvak zijn in ons land 29 gevallen van nekkramp gecon stateerd. (M. Ct.) en in zijne manier om het hoofd rechtop te houden iets zoo krijgshatigs, dat liet moeilijk was zich in zijn stand te ver gissen. Er heerschte een oogenblik een diepe stilte teweeggebracht door verwondering; de moedige grijsaard maakte er gebruik van om zijne gedachte te verklaren en den beschuldigde van den op hem1 ge worpen blaam ,te zuiveren. „Hij had van zijn chefs hevel ontvangen zich van de kanonnen meester te maken en de samenscholingen uiteen tc drijven; hij moest gehoorzamen I" vervolgde hij. „Ter dood met den vijand van het volk", brulden vijftig stemmen, want de groep groeide snel aan: „ter dood met den- gene, die hem durft verdedigen". Niemand echter durfde de hand aan hem slaan; de verwoedsten zelfs voel den zich onwillekeurig getroffen door d.it betoon van moed, hetwelk zelfs in <!e hachelijkste oogenblikken aan den volks hoop ontzag inboezemt. Plotseling slaakte de marketentster een gehuil als een hyena en riep uit: „Burgeis, het is Clement Thomas, ik herken hem". „En al is dit zoo", antwoordde de ge neraal, „heb ik niet altijd mijn plicht gedaan?" (Wordt vervolg!.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 5