;n -wt ouw, Een vredesgelofte. De Groote Oorlog. Leuze No. 49. Donderdag 26 April 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAAHBAG-. WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Middelburg. 16 Mei 1917, - en Winkelhuis n Tuin Voorradig I verbouwde MELIS, Losse Oorlogsberichten. model. LIEVOORZIENING. NDE TROMMEL, rste prijzen, ds verkocht. kinderen bij Go: s. ^LE ANK '9* htige ikkeling van Telefoon 629 E. C. VAN DISSEL te i om 10'/i uur, te Hein- herberg vau Gkus, ten ej. J VAN LOON, e verkoopen: op het dorp, wijk A no. 99 c A. li direct, wat den tuin overigi voor of p 15 jor den zaai, door de 's-Heerenhoek. gesloten. De cafés juist om de knechts 'in staat 5 de op het trottoir .staan- es naar binnen te dragen; nieuwsgierigen, een bon- lande uit soldaten zonder ïale gardes in uniform, heesche stem vaderland- zingende, mannen, vrou- ie hinderende massa, wel- r de oproermakers in de de bewegingen der troe- pren en aan een luttele aanzien van het aantal enschelijke vloed verdeel- stroomingen, de eene zich ■nde naar de barricades, ;nde naar den boulevard, in de stad te verspreiden jmdste en tegenstrijdigste strooien, tz en zijn metgezel meng de eerste strooming en Place Pigale, die als het ronnt tusschen de wijken en Montmarte, tusschen weelde en de afgunstige (Wordt vervolgd.) UWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een anr 's namiddags. Kanfoor d. Administratie Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels f 0.625iedere regel meeorl26Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de li.< ctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering #4 gulden bij J A g* gulden bij A gulden bij jSfe Om jfl I I verlies van een I 11 I verlies I I verlies van' B 1 hand, voet 11 11 I van een 1% I I een M g g of oogIJ duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Als een oase in de woestenij! zoo ver kwikt .ons .te ptidden van den stroom van bloedige oorlogstijdingen het bericht over de vredesgelofte, door het Kathot- lieke Üostenrjjik den lüen April j.l. af gelegd en door den Weenschen corres pondent van „Het Centrum" aldus be schreven Het was' een echt-katholieke en diep- treftende plechtigheid, welke Zondag in den St. Stefanus-dom heeft plaats ge- Jiad. in de „Keichspost," het groote katholieke orgaan der Oostenrijksche hoofdstad, las men reeds daags te vo ren een mét warmte geselireven artikel, waarin op de hooge beteekenis van deze gebeurtenis werd gewezen. Niet alleen in den donr, maar in pile kerken van Weenen hadden plechtige H. Diensten plaats, om j-an God het herstel van den vrede af te smeeken, maar in den dom droeg deze heilige handeling een geheel bijzonder karakter, wijt daar de Keizer, vergezeld van zijn gemalin, van aartsher togen en aartshertoginnen, en gausch een stoet van hot- en andere dignitarissen, aanwezig was, om namens zichzelf en zijn volk, tot het verkrijgen van den vrede, de plechtige belofte af te leggen te Weenen een 'Vredes-kerk te bouwen en die aan Maria, als de Koningin des vredes, toe te wijden. Allerlei vereeni- gingen en congregaties waren 'bjj dezen H. Dienst vertegenwoordigd en het ge heel droeg het stempel van een levendig katholiek geloof en vertrouwen op den Almachtige. „Het Christelijk Weenen," schreef de „Reichspost" aan den vooravond, „bidt morgen het groote gebed voor den vrede." En een dag daarna: „Oostenrijk vernieuwde gisteren zijn openbare be lijdenis tot het geloof, dat steeds het bolwerk van zijn nationale kracht was." De 'hoofdstad gaf blijk van een bui tengewone belangstelling. Een groote men- schen-massa was op do been en wachtte in de nabijheid van de hoofdkerk de komist van den "Keizer en de Keizerin af, die met geestdrift werden toegejuicht. Tegen 9 uur 'ljwaraien de souvereinen met hun hof aan den hoofdingang der kerk aan, waar ziji door JZ.Emi. den Kar dinaal-aartsbisschop dr. Piffl, te midden eener breede schaar van geeste'ljlkein, wenden ontvangen. Zeer godvruchtig woonde (de Keizer depontificale H. Mis bij, die werd opgedragen door den Kardinaal, en Z. Si. haddaarbj liet gelaat gekeerd naar het bekende genade beeld van U. L. Vr. met het gebogen, hoofd ,dat aan het Linker zijaltaar was geplaatst. Toen aan het slot der heilige hande lingen de Kardinaal met krachtige stem den zegen uitsprak, bad de Keizer de latijnsche antwoorden mee en knielde het eerst van allen neder. Het „Tantum ergo" voor het uitgestelde Allerheiligste luidde de plechtige aflegging der vre- aes-gelofte in. De Keizer nam, mede lezend, het witte blad van het formulier in de hand. Eik woord yan den Kardi naal-aartsbisschop was te verstaan, toen hij plechtig namens volk en souverein de gelofte deed hooren, die ais volgt luidde: „Eeuwige God! Voor U leggen thans de souverein en het volk van Oos tenrijk de gelofte af, in de hoofdstad van het Rijk een Vredes-kerk op te rich ten, en aan Maria, de Koningin des Vre des, toe te wijden. In die kerk zullen wij elk jaar den dag des vredes miet plechtige godsdienstoefeningen en een daarop volgende Novene ter eere van Onze Lieve Vrou,w voor dit haar beeld herdenken, gelijk wj ons ook verplich ten elk jaar om Allerzielentjjd een H. Mis voor de zielerust van Oostenrijks gevallen strijders te doen houden. Ze gen, Heer, dit besluit en geef vrede in onze dagen 1 Wij zullen gaarne onze ge lofte vervullen in het aangezicht Van ons volk, in het aangezicht van allen, die: U vreezen, Amen." Daarop hief het koor der kerk de An- tiphoop „Geef vrede Heer in onze dagen" aan, dezelfde, welke Paus BenedictuS op 15 Eebr. 1915 liet zingen, Aoen Z- H. te ÏRome in tegenwoordigheid der di plomaten van alle landen met katholieke onderdanen een groote godsdienstige plechtigheid voor den vrede houden deed. Toen de zegen was gegeven en het volkslied gezongen, verlieten do Keizer en de Keizerin de kerk, door den Kar dinaal en alle aan den Dom verbonden geestelijken uitgeleide gedaan, terwijl hun buiten geestdriftige ovaties door de ont zaglijke volksmenigte werden gebracht. VeJe geloovigen bleven nog bidden bij het genadebeeld van O. L. Vr. De vredes-gelofte werd ook in allo andere kerken van Weenen voorgelezen. De strijd in het Westen. „Op het slagveld van Atrecht, zoo meld de gisteren Berlijn, is heden een nieuwe stormloop der Engelschen onder de zwaar ste verliezen voor den vijand mislukt" en de keizer haastte zich een telegram van hulde aan Kroonprins Ruprecht van Beieren te richten, die bij Atrecht het Duitsche leger commandeert. Of de Engelschen dan niets bereikt heb ben? Ongetwijfeld, zij zijn eenige kilome ters in de richting van Douai opgeschoten en hebben hun linie verbeterd, terwijl Guémappe en Gravelle door hen werden bemachtigd. Maar behalve dat hun aanval ditmaal over eene kleinere ruimte zich uitstrekte, ondervonden zij, zooals zij zei ven in hun communiqué opmerken, zwa- ren tegenstand van den vijand, wiens aan vallen veelvuldig en heftig waren. De jong ste berichten gewagen echter van nieuwe successen in de richting van Kamerijk, terwijl de Duitschers den slag van 23 April bij Atrecht de bloedigste nederlaag noemen, die de Engelschen in den oorlog hebben geleden. Bij de Franschen is een tusschenpoos in de gevechtsactie ingetreden, van hun front komt thans weinig belangrijk nieuws. Ofschoon de geallieerden op het Wester front het overwicht aan artillerie hebben en de Duitschers in een verdedigingsposi tie zijn teruggedrongen, zal het toch nog verre van gemakkelijk blijken de Duit schers uit Frankrijk te verjagen. LONDEN, 24 April (R.O.) Het stafcom muniqué van Haig meldt: De hevige gevechten duurden gisteren avond en afwisselend gedurende den nacht voort op het geheele front, van Croiselles tot ten Noorden van Gravelle. De vijand deed herhaaldelijk, maar' zon der succes met groote beslistheid en on verschillig voor verliezen tegenaanvallen. De posities, welke wij gister veroverden bleven gehandhaafd. Verdere vorderingen werden gemaakt ten Oosten van Monchy le Pereux en jn de nabijheid van Roeux. Een bijzonder hevige tegenaanval van den vijand op het dorp Gravelle werd met succes afgeslagen. Het aantal gevan genen bedraagt reeds meer dan 1500, waaronder 30 officieren. Ten Zuiden van den weg Bapaume Kamerijk hebben wjj gedurende den nacht terrein gewonnen op een uitgestrekt front. Ten Oosten van Epehy bereikten wij in de nabijheid van Vendhuisle het kanaal van St. Quentin. Verder Noordwaarts hebben wij de dor pen VillersPloutch en Beaucamp geno men. Er werden gevangenen gemaakt. BERLIJN, 24 April. (W.B.). Het stafcom muniqué meldt: Ten N.-O. van Atrecht werd overdag om Gravelle gevochten. Langs den straatweg Atrecht—Kamerijk zijn hedenavond nieuwe Engelsche aanval len begoimen. De berichten van de verschillende troe pen melden gelijkluidend, dat de verliezen der Engelschen gisteren ongehoord groot waren. Aan de Aisne en ïn Champagne afwisse lend sterk vuur. "PARIJS, 24 April. (Havas). Het staf communiqué meldt: In de streek van St. Quentin en de Oise heeft de Fransche artillerie vijande lijke batterijen onder vuur genomen en haar krachtdadig beschoten. De Fransche patrouilles waren zeer ac tief en hebben gevangenen gemaakt. Twee Duitsche verkenningspatrouilles, die de Fransche linies bij Etaucourt poog den te naderen werden met zware verlie zen teruggedreven. Hevige artillerie-strijd in de streek van Hurtebise, Valée Poulon en Craonne. Plaatselijke acties hebben de Franschen in staat gesteld hun posities te verbeteren op het plateau van de Juvincourt, waar wij een Duitschen post namen. Ten N.-O. van Reims deden de Fran schen twee Duitsche coups de mains mis lukken, waarbij zij gevangenen maakten. In Champagne granaatgevechten, waar bij ook gevangenen gemaakt werden. De Franschen hebben met succes de Duitsche verbindingswegen beschoten. Bij Eparges is een Fransche verken- ningsafdeeling er in geslaagd do Duitsche loopgraven binnen te dringen. Zij bracht gevangenen mee terug na eerst verschei dene schuilplaatsen te hebben vernield. De duizendste dag van den oorlog. Maandag was het de duizendste dag van den oorlog. (Gerekend van de oor logsverklaring van Oostenrijk aan Servië.) Naar aanleiding daarvan «chreef de Frie- denswarte „De menschheid heeft op dezen dag duizend dagen van den vreeselijksten oor log achter den rug. Duizend dagen, waarin de menschen bloed en tranen hebben ver goten, waarin de vlijt en de hoop van geslachten zijn vernietigd, waarin de scheppende arbeid slechts de vernietiging van leven en goed beoogde. Duizend da gen van smaad voor de menschheid, dui zend dagen, welker werking een eeuw niet zal kunnen goedmaken". De apostels van den frischen, vroo- lijken oorlog, wier wijsheid den oorlog altijd als een korte, verfrisschende ader lating voorstelde, zullen stil op den ach tergrond moeten blijven, als de kroniek- schrijver dezen duizendsten dag van den oorlog zal boeken. („De Tijd.") De vredeskansen. Prins Alexander van Hohenlohe publi ceert in de „N. Fr. Presse" een artikel over het vredesvraagstuk, waarin hij als zijn overtuiging te kennen geeft, dat de gebeurtenissen in Rusland den vrede zul len bespoedigen. Er blijft echter een ge vaar bestaan, dat nj. de uiterste elemen ten in het land een volslagen anarchie teweeg brengen en daardoor de besprekin gen onmogelijk zouden worden, daar men slechts met een ^geregelde regeering onder handelingen kan aanknoopen. Of Amerika's deelnemen aan den oor log den oorlog zal verlengen? De Bulgaarsche minister Radoslavoff meent van wel, gelijk hijl aan een jour nalist vertelde. Maar vóór den winter zal het toch wel afgeloopen zijn, meent hij. („C,") De strijd in Klein Azië. In het Oosten is vooral strijd gevoerd bij Gaza. De Turken behaalden daar een. nieuwe overwinning en dreven de Engelschen terug. Maar de Moskee van Gaza is doer Engelsche kanonnen vernield. In Mesopotamië blijven de Engelschen aan de winnende hand. Een Duitsche aanval op Dover en Calais. LONDEN, 21 April. (Reuter.) Offici eel. Gisternacht beproefden vijf Duitsche torpedojagers een aanval op Dover en vuurden een aantal projectielen af, die in een geploegd veld vielen. De vijandelijke schepen hadden een treffen met twee sche pen van een patrouille-eskader van Dover. Minstens twee, doch misschien drie, vij andelijke torpedojagers werden in den grond geboord. De overige trokken zich terug. Wij leden geen materieele schade. Onze verliezen zijn zeer gering. Tien Duit sche officieren en 95 minderen werden gered. Volgens Duitsche officieele mededeelin- gen zijn de Engelsche verliezen niet ge ring, verscheidene torpedojagers zouden zijn vernield of zwaar beschadigd. De Oostenrijksche gezant bij de Vereenigde Staten kan geen scheeps gelegenheid naar Europa vinden Hij zal nu geïnterneerd worden. Ook in Hongarije zal een vredeskerk worden gebouwd. Tegelijkertijd met de ge lofte in de St. Stephanusdom te Weenen, werd een dergelijke gelofte in de kerk te Köbanya afgelegd. Keizer Wilhelm heeft aan den Kroonprins zijn dank ge seind over het doen mislukken van de Fransche doorbraakpogingen. De beken de cliché's„stalen vastberadenheid", „ze gevierend einde" enz. ontbreken in het telegram niet. Met dit al blijft het een feit, dat op het Westerfront de Duit schers zijn teruggedrongen in het de fensief en dat zij in de jongste gevechten aan de Engelschen en Franschen 33000 man aan gevangenen en 330 kanonnen aan geschut hebben verloren. De Engelsche Staatsman Balfour gaat naar Amerika om den vrede te be werken, maar eerst moeten de geallieer den overwinnen. Eigenaardig, beide partijen willen den vrede, maar ook de overwinning, wat een onmogelijkheid is. En intusschen duurt de verarming en „verelendung" van Europa voort. De socialistische vredespogingen. BERLIJN, 24 April. Z. D. De „Vor- warts" schrijft: De Russisch» bladen hebben een speciaal vredesprogram ge publiceerd, dat alle afzonderlijke kwes ties uitvoerig behandelt; zij beweren, dat dat het program is, waarmede de Duit sche sociaaldemocraten naar de confe rentie in Stockholm zullen gaan. Wij con- stateeren, dat de algemeene beginselen van ons vred»sprogranr in het gepubli ceerde besluit van het partijbestuur neer gelegd zijn en dat verder geen speciale voorstelten bestaan en nooit bestaan heb ben. De Internationale vrijmetselarij De „Köln. Volksztg." ontvangt van ver trouwbare zijde opzienbarende mededee- lingen over het nieuwe drijven der inter nationale vrijmetsalerij. De Portugeesche minister, Alfonso Costa, de leider der Portugeesche vrijmetselarij, is onlangs via Madrid jiaar Parijs vertrokken, waar een internationaal vrijmetselaarscongres zal plaats hebben. Te Madrid werd hem ter eere een feestmaaltijd gehouden, waaraan ook Romanones en de Spaansche minister van financiën deel namen. Volgens de „K. V." houdt de vrijmetse larij zich thans voornamelijk bezig met het plan, in Duitschland een sterke bewe ging tegen de monarchie in het leven te roepen. Ook de vrijmetselarij in Amerika staat op hetzelfde standpunt. „Wij publiceeren, zegt de „K. V.", deze berichten, gelijk wij ze ontvangen. Katho lieke bladen van Spanje hebben reeds openlijk op dit gevaar gewezen. De ont wikkeling der dingen zal bevestigen, of deze beweringen geheel juist zijn." (Maasbode) Palestina aan België. KEULEN, 24 April. (O.V.) De „Köln. Ztg." meldt: De bladen uit Rome melden, dat op de laatste conferentie der Entente Italië het voorstel gedaan heeft, Palesti- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 April.: Meest matige, noordelijke tot noordwes telijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen- Weinig verandering van tem peratuur. na, zoodra het door de Engelschen ver overd is, door troepen van alle bondge- nooten te laten bezetten. Ret voorstel vond algemeene instemming. België is uit gekozen om het land te besturen. Men houdt deze oplossing voor waarschijnlijk, indien zij althans door het Vaticaan aan genomen worht. (Maasbode) Protest van het Roode Kruis. PARIJS, 24 April. (R.N.). Het inter nationale comité van het Roode Kruis heeft een nota gericht tot de Duitsche regeering, waarin wordt geprotesteerd te gen het feit, dat de Duitsche regeering besloten heeft de hospitaalschepen te be schouwen als gewone oorlogsschepen en deze aan te vallen en in den grond te boren in een bepaalde zone van het Kanaal of van de Noordzee. De Fransche missie in Amerika. WASHINGTON, 24 April. ((R.O.) Het staatsdepartement deelt de aankomst van de Fransche missie in Amerika mede. Uit Rusland Een eisch tot schadevergoe ding tegen den Czaar. Volgens bericht uit Charkoff heeft de advocaat Gregoroff bij de Petersburgsche rechtbank tegen Nicolaas Romanoff een eisch ingediend tot betaling van een scha devergoeding van 50.000 roebel. Volgens Gregoroff had hij in het jaar 1915 het ambt aanvaard van rechtskundig raadgever van het spoorwegpersoneel en was ook een tijdlang voorzitter van het hoofdbestuur van den hond van Russi sche spoorwegambtenaren. Hiervoor werd hij geschrapt uit de lijst van advocaten en voor 5 jaar naar Siberië gezonden. Gregoroff richtte tot de regeering het ver zoek den eisch tot schadevergoeding van hem te erkennen en hem mede te dee- len, bij welke buitenlandsche banken de Czaar zijn vermogen heeft gelegd. Waarschuwingen aan e x-C z a a r Nicolaas. Een Moskousch blad, de „Utro Rossiye", bericht het volgende: „Onder de correspondentie, die door de commissie van onderzoek is ontdekt ten hove van Nicolaas II, is een groot aan tal brieven gevonden, aan den Czaar ge richt door gekroonde hoofden en leden van de koninklijke huizen van verscheiden geallieerde en neutrale landen. Al deze briefschrijvers wezen in hun missives op de noodzakelijkheid voor den Czaar, om „een binnenlandschen vrede te sluiten met zijn landgenooten" en ook „zijn re- geeringsmethoden te veranderen om de wille van de zaak der geallieerden". Het antwoord van Nicolaas II op dien raad was allerkoelst. Het dringendst waren de raadgevingen van de Deensche koninklijke familie. In die brieven werd de Czaar er aan her innerd „dat binnenlandsche troebelen, 3ie onder het oude régime Onvermijdelijk wa ren, deel uitmaakten van het Duitsche oorlogsplan en van het diplomatieke spe, des keizers". (Bij beoordeeling van bovenstaande zij er aan herinnerd, dat de moeder van den Czaar eene geboren Deensche prinses is. Red.) De Russische oud-ministers. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Petersburgsohe „Bjersjewja Wjodemosti" mededeelt, dat de buitengewone commis sie van onderzoek thans dagelijks de ge vangen ex-ministers in de Peter en Paul- vesting aan een streng verhoor onder werpt. Protopopoff, Drobrowolski »n Bel-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1