J. MOOT, m OR G 130. De Groote Oorlog, MIDDELBURG, Zaterdag 2i April Dertiende Jaargang Fa ,11 "tP Mijnt eiken UMIU-, IIEISDU- VRIIDAG1V0HD. Dit miner bestaat 6 bladzijden. EERSTE BLAD. UIT DE PERS. Losse Oorlogsberichten. l\o. 47. ir en 's avonds van G '/i uur 7 -- V \::V' v--*\ V; "r l i 7v4'' i zijt", grijnslachte de verbeeldde hem vrees |bhen; „maar ik houd rien mij beschimpt, en pier niet gezwind weer het weggenomen hebt, wat anders vertellen", r de oogen van den de Elzasser koolbloe- „Parijs prijsgeven iapier teruggegeven, jfl ie woedende burger, r?" vervolgde de heer le groep te lachen e'n en met den afscheur- (wiens kameraden, hun peds bijna beneden aan die van alle kanten I deden zijn woede ten lertoon te maken raak- zijn bajonet de borst onder het uitbra- kettende godslastering, loeling was den colos- jagen, zou hij weldra ij zich sterk bedrogen (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag yóór Hslf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale priji Advertentiën van 15 regels /0.625, iedere regei meeil25C; Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekent. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de di.- ctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I F Iftl gulden bij J gulden bij A A gulden bij |W j§ K verlies van een i I 11 verlies gI 8 verlies van JJ i jl hand, voet 1 19 van een B I een M r*"B °°g^flp duimPv wijsvinger pgjL. gulden bij verlies van een hand, voet of oog8 LJ duim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam gulden bij verlies van eiken ander vinger. Statenverkiezing van 18 April. De Statenverkiezing, den 18eu April j.l. in het district Goes gehouden ter aan vulling van de vacature Duvekot en ge ëindigd met de verkiezing bij enkele can- didaatstelling van den Katholieken, Goe- schen jurist mr. J. H. M. Stieger, is wel waard er een oogenblik bij stil te staan. Immers, met deze verkiezing is aan een verlangen, beter gezegd aan een recht, sinds jaar en dag geuit en gevoeld, der Katholieke kiezers van het district Goes tegemoet gekomen, en wel op een wijze, die alle partijen bevredigt en degenen eert, die de toekenning van dat recht niet al leen niet betwistten, maar zelfs gracieu- selijk toestonden, n.l. de Antirevolutio naire en Christelijk-Historische partijen. Nu was er wel geen schooner gele genheid dan deze denkbaar, om een zaak, die aan de leiders der christelijke par tijen in het district reeds zooveel hoofd brekens had bezorgd: de realiseering van het recht der Katholieken op een Staten- zetel, tot een goed einde te brengen. Want de door den dood van den heer Duvekot opengevallen zetel werd zoowel door do Vrijzinnige als door de Sociaal-democra tische partij aan de rechterzijde ter be schikking gelaten. En waar nu reeds her haaldelijk, zoowel schriftelijk als monde ling het goed recht der Katholieken op een Statenzetel door de leiders der Anti revolutionaire als Christelijk-Historische kiesvereenigingen was erkend, kon thans met eenigen goeden wil hunnerzijds die belofte zonder strijd, zonder vrees voor teleurstelling, zonder offers van geld, toe wijding en krachten worden ingelost. Dat die goede wil er was en op de meest loyale wijze die inlossing der be lofte .aan, de Katholieke partij werd toe gezegd, strekt onze coalitiegeno-oten in het district 'Goes tot eere en zij, kunnen er zich van verzekerd houden, dat het Ka tholieke kiezersvolk, dat zoo menigmaal voor hunne can-didaten als één man ter stembus toog, deze nobele houding, zal weten te waardeeren en de coalitieband tusschen de Christelijk-Historische en An tirevolutionaire eener- en de Katholieke staatspartij anderszijds in dit district nau wer is toegehaald en de schoonste belof ten inhoudt voor de toekomst. Want, al moge zoo de Grondwetsherziening haar beslag krijgt de coalitie aan de stem bus tot het verledene gaan behooren, de coalitie iu de regeeringscolleges, d.w.z. het samengaan van al wie omtrent chris telijke staatkunde in hoofdzaak dezelfde gedachte hebben, blijft en dan is weder- zijdsch vertrouwen, door erkentelijkheid voor onderling bewezen diensten ge adeld, een machtige factor tot samen werking en versterking der bondsbroeder- schap. Verder was het begrijpelijk, dat, waar de Katholieke partij in het district Goes zich de aangename taak zag opgelegd een geloofsgenoot tot candidaat te pro- clameeren, de aandacht in hoofdzaak viel op den man, die reeds voor negen jaren het aandurfde zich te leenen voor een stembusstrijd als coalitiecandidaat, hoe zeer ook de voorteekenen ten opzichte van een eventueel succes ongunstig waren. Sindsdien heeft de coalitie in het dis trict onbetwistbare vorderingen gemaakt. Tal van niet-Katholieke christelijke kie zers der heide andere coalitievleugels heb ben geleerd trouw op een Roomschen candidaat te stemmen, zooals o.a. de ver kiezing van Fruijtier voor deTweede Kamer heeft bewezen Toch zou het de vraag zijn of thans reeds liet christelijk kiezerscorps in zijn geheel rijp is om bij een stembusstrijd voor de Staten aan een Katholieken can didaat de zege te bezorgen l) Zooala men weel, behoort een aanzienlijk deel van het 8 tatendiatrict Ooes lot het Tweede Kamer-district Honteniase. Kenners van de politieke kaart van het district beweren, dat het nog jaren zou geduurd hebben, alvorens men zoo ver was gekomen, ondanks den ijver en de goede bedoelingen der leiders. Des te verblijdender is het, dat alles thans zóó geloopen is, dat de Katholieken in het district Goes hun rechtmatig ver langen voldaan zien en dat "dezelfde, die weleer een lans brak voor het coalitie- princiep, thans zonder strijd als eerste Katholiek Statenlid van het Goesche land zijn intrede doet In het goevernements- paleis 'te Middelburg. Wij roepen hem van harte een „ad muitos annos" toe. Een merkwaardige motie. Te Vlissingen bestaat een Vrijizininige Bond en Donderdagavond tralden voor de leden daarvan als sprekers op de afge vaardigden der Tweede Kamer Eeid- mans en De Muralt. Beiden hadden, naar wij iezen, tot on derwerp van behandeling de evenredige vertegenwoordiging gekozen, nioemjdlan kleuir bekennen als eisch, omi invloed uit te oefenen, en bevalen de Liberale Unie aan, waartoe 'ziji zeiven behoorept Ken der sprekers wees er nog op, dat de Bond in den huldigen vormi geen reden van bestaan meer had. Het liep echter anders dan zij wensch- ten. De voorzitter van den 'Bond kwain tegen hun woorlen in scherp verzet en stelde de volgende motie voor, die mist groote meerderheid werd aangenomen. „De vergadering van vrijzinnigen op Donderdag 12 April te Vlissingen ge houden, overtuigd, le dat het idee vrijzinnigheid in geen enkel der be staande politieke partijen uitsluitend wordt gevonden; 2e. dat de zaak der vrijzinnigen geschaad, althans niet ge diend wordt door het op den voor grond stellen van de scherp© afschei ding der verschillende fraction orator vrijzinnigen, spreekt als haar mieeming uit dat het wen'sfchelij'k is, dat de vrij- 'ziilnige concentratie blijft voortbe staan." De beide kamerleden waren daarover weinig gesticht, wat zich begrijpen laat. Het feit geeft inmiddels! te denken. Want in de motie en hare aanneming met groote meerderheid is een der symp tomen te onderkennen, dat met de Con centratie ook voor het vervolg aan 'de stembus zal zijn rekening te houdettf Rechts zal dus verstandig doen aan zulke feiten de vereischte 'aandacht te schenken. [„Centrum!.") 0e strijd in hut Westen. Volgens inlichtingen uit zekere bron, zoo verklaart de Matin," heeft het dub- Del offensief der Engelschen en F-ran- schen de plannen der 'Duitschers ver ijdeld, vooral de operaties- tegen Riga en Italië en de stooten tegen Calais en in do richting van Parijs. Dit. offensief toch noodzaakte de Duitschers hun effectieven terug le 'halen van het Russische front en de Beieren en Pruisen, die achter Innsbrück waren gelegerd. Door hun offensief hebben do gealli eerden elk initiatief aan Von Hinden burg ontnomen. De „Pelit Parisien" verzekert, dat de tactiek van het Fransche co-mlmando den duur zoowel als de kracht der actie waarborgt. -De „Excelsior" meldt, dat de Duit schers tusschen Soissons en Reims alle artillerie- en infanteriekrachten ophoop ten, \yaarover zij beschikten. Niet alleen de eenheden der eerste linie, maar ook de tactische en strategische reserves wer den in den sitrijcl gebracht. De „Echo de Paris" zegt, dat de -re serves 200.000 man bereiken. De Etigelschsn in het Westen. De Engelschen hebben enkele nieuwe plaatselijke successen behaald, maar zijn niet tot een doorzetting van hun offensief over een groot front overgegaan. Nieuwe Fransche successen i i het Westen. PARIJS, 18 April. (R. O.) Het staf- communiqué meldt: Ten 'Zuiden van St. Quentin hebben de Duitschers ten Oosten van Gauchy aangevallen. De eerste aanval mislukte. Bij -den tweeden slaagde de vijand er in onze vooruitgeschoven elementen binnen te dringen. Door een tegenaanval doodden wij een gedeelte der vijanden, terwijl de rest gevangen werd genomen. Onze linie werd geheel hersteld. Tusschen Soissons en Auberive duurt ons offensief voort. Wij namen Ostel en Braye en Laonnais en het geheele ter rein Oostwaarts tot de buitenwijken van Courteeou. De vijand trok in wanorde terug een belangrijke hoeveelheid mate riaal, voorraden en 19 kanonnen achter latende. Ten Zuiden van Laffaux hebben wij den vijand teruggeworpen en namen Nan- teuil la Fosse. Ten Zuiden van de Aisne namen wij het bruggenhoofd tusschen Co-ndê en Vail- ly, alsmede Vailly zelf. Wij hebben een belangrijk Duitsch nest in Ville aux Bois omsingeld, waarhij 1300 gevangenen werden gemaakt en 180 ma chine-geweren genomen. Een hevige Duitsche aanval met een macht van twee divisies sterk tusschen Juvin-eourt en de Aisne mislukte onder bloedige verliezen. Ten Oosten van Courcy veroverden de Russen een veldversterking en namen ge vangenen. In deze streek werden 24 zwa re kanonnen genomen. Drie waren onbe schadigd eni werden onmiddellijk tegen den vijand gekeerd. In Champagne werden verscheidene cen tra van tegenstand vernietigd en steun punten veroverd. Wij namen 20 kanon nen, waaronder 8 zware en 500 gevan genen. Het totaal aantal ongewonde gevange nen, die sinds het begin van den slag naar de achterhoede werden- gebracht, be draagt meer dan 17.000. Tot nu toe zijn 75 veroverde kanonnen geteld. Op den Balkan. Op het Balkonfront hebben de centralen van hun kant een succesje kunnen beha len. De Bulgaarsche en Duitsche troepen hebben de Franschen ten Westen van Moniastir uit een aantal loopgraven ge worpen, die deze in Maart veroverd had den, waarhij zij enkele stukken buit en 20 gevangenen maakten. llit Rusland. KEULEN, 19 April. De „Köln. Zeilung" verneemt uit Haparanda, dat in Peters burg tegen de voorloopige Regeering nieuwe zware oproerige bewegingen uit gebroken zijn. Deze zijn ernstiger dan in Maart. Zweedsche reizigers worden in Haparanda vastgehouden omdat het trein verkeer gevaar loopt. De post uït Rusland is reeds 4 dagen uitgebleven. Von Bissing -j- De Duitsche Gouverneur-generaal van België, Moritz, baron Von Bissing, een Sileziër van geboorte en Pruisisch gene raal, is aan longontsteking overleden. Einde 1914 volgde hij Van der Goltz op als gouverneur-generaal van België. Hij werd 73 jaar. De Vredesac ie. LONDEN, 18 April. (O.V.) Naar aan leiding van het door een Diuitsch pers agentschap aan de „Progrès de Lyon" ontleende bericht, volgens, hetwelk de Entente opnieuw haar oorlogsdoel zou hekend maken, kan worden medegedeeld, dat omtrent dergelijke voornemensvan de Entente te Londen niets- bekend is. LUGANO, 18 April. (H.N.) De „In- formazione" zegt, dat van 22 -tot 24 April te Milaan een congres van Itali- aansche ofl'icieele socialisten zal plaats hebben tot bespreking van de vraagstuk ken. die van actueel belang .geworden zijn door de nieuwe vredesverklaringen der Middel-Europeesche mogendheden. De duikbooten-oorlog. CAD1X, 18 April. (W.B.) Tusschen La- rasch en Tanger zijn den 13 dezer 4 vrachtschepen en een groot 'transportschip door een Diuitsehen onderzeeër tot zin ken gebracht Vliegeraanval [op Freiburg. Op Zaterdag 14 dezer, 's middags te 12 uur, viel aldus meldt een Wo-lff - bericht 'een vijandelijk .vliegtuigenes1- kader van J.2 toestellen de open stad Freiburg in Brei-sgau aan. De aanval werd te 's namiddags 5 uur door 2 an dere eskaders, met tezamen 23 vlieg tuigen, herhaald. Bij dezen overval vie len helaas verscheiden mmschen-levtens ten offer. Zeven vrouwen, vier mannen, waaronder een soldaat, werden gedood; 17 vrouwen, 8 mannen en 2 kindeien weiden gewond. De vijandelijke vliegers kozen als aanvalsdoel, behalve den nieu wen gemeentelijken .schouwburg vooral de instituten en klinieken der universiteit. Het anatomisch instituut wenl belangrijk beschadigd. Door onze krachtdadige tegen maatregelen kwami de aanval niet vol komen 'tot uitvoering. Amerika en de oorlog, ,E e n v r ij w i 11 i g e r .s c o r p s van Roosevelt. Roosevelt zond een brief aan den voor- zi Iter van de militaire commissie in den Seinaat en het Huis van Afgevaardigden, waarin hij voorstelt, dat de president zou Woivlen gemachtigd, een troepenmacht van vrijv villigers op de been te brengen voor drie jaar of den duur van den oorlog. Ro Osevelt zou dan een infanjterie-di- visie itjtet cavalerie, artillerie, genie len WEENEN, 17 April, (H.N.) De „H. Fr. Presse" publiceert een onderhoud met Scheidemann, waarin deze Ttet vol gende verklaarde: Er kan thans geen twijfel iraeer aan bestaan, of Tisz-a, Czernin en Bethmianin Heilweg zij-n iederen dag bereid 'yrede te sluiten. Het zal een duurzame vrede mioetep zijn, die, gelijk TisZa het uit drukte, bij niemand revanche-gedachteia zou kunnen opwekken. Duitschland, Oos- tenrijk-Hongarije en Rusland zijn landen, waarin de volken den vrede wenschen en wel zoo snel mogelijk. Wie zou in ernst willen beweren, dat d© Franschen en dei ^Engelschen deal oorlog willen voortzetten -om- de eischen van een Lloyd George, een Vivani, een Brianid en eein Ribo-l te verwezenlijken? .Maar laten wij' van het dejmiocratische Westen, waar thans de kanonnen weder liu|n moordend geluid doen hooren, op het oogenblik niet te spreken. 'De vrede zal van het Oosten komen. De Duitsche oorlogsleening. BERLIJN, 18 April (W.B.) Bij de op gaven over het resultaat der zesde oor logsleening ontbreken1 nog de kleine ge deeltelijke inschrijvingen. Bovendien zijjn de inschrijvingen der troepen te velde, voor wie de inteekeningsiterm-ijn eerst in Mei is afgeloopen, in de som van 12.770 millioen "Mark slechts gedeeltelijk 'begre pen. Reeds thans staat buiten twijfel vast, dat door -de gezamenlijke intoektening op alle 6 o-orlogsüeeningen een som van 60 milliard is overschreden. Wat niemand voor mogelijk heeft gehouden is' geschied. Het resultaat der tot nu toe meest suc cesvolle derde oorlogsleening is met 700 millioen Mark overtroffen. vliegers op de been brengen, die biinl- nen twee h drie maanden gereed zon zijn voor het transport naar Frankrijjk. Mexico blijft neutraal. MEXICO-CITY, 16 April. (Reuter..) Car- ranza heeft iu het congres- medegedeeld, dat Mexico ten opzichte van den wereld oorlog een strikte neutraliteit zal hand haven. Mgr Legraive in vrijheid gesteld Volgens een bericht van de „Corriere d'Italia" heeft de Duitsche regeering, o-p verzoek van Z. H. den P'ausi, Mgr. Le graive, president van het groot-seminarie in het aartsbisdom Mechelen, die gevan kelijk naar Duitschland was gevoerd, we der op vrije voeten gesteld. De groote verwachting In de „Daily Mail" schrijft Lovat Fra- ser: Ik weet o-p geen stukken na hoe veel divisies de regeering der Unie op een zeker oogenblik in he'; veld kam brengen en dit kan mij ook niets sche len, maar wel ken 'ilc den Amerikaatechem geest en ik weet, dat op den grooten dag, waarop de ruterij van alle naties1, die de vrijheid liefhebben, door Pots dam zal rijden, Amerika zal ziijn ver tegenwoordigd. De toestand in Duitschland. Aan den naar ons land gevluchlen Rus eischen generaal Astasjef is door een persman van „De Telegraaf" o.a. ge vraagd Hoe is de stemming in Duitschland, in verband met den voedselnood? O, u moet niet denken, antwoord de de heer Astasjef, dat de nood hen zoodanig ontmoedigt, dat zij op die wijze overwonnen kunnen worden! Ze zullen desnoods gras of hout gaan eten, maar doorvechten zullen ze, tot het eind. Er komen anders den laatsten tijd veel berichten uit Duitschland over de sterke ontmoediging, die daar moet hecr- schen. De meening van generaal Astajef was echter, dat men de Duitschers er niet door economische middelen onder zal krijgen. De mannen, de vrouwen, de jon gens en de meisjes, allen willen ze vol houden, zeide hij. Wil men de Duitschers verslaan, dan moet men dat doen met kanonnen, ge weren en mitrailleurs. De hulp van Portugal. Volgens een mededeeling in de „Frei- burger Nachrichten", een Zwitsersch blad, is er tot dusverre nog g-een enkel P'ortu- geesch soldaat op het Westelijk front ver schenen. Het is namelijk een onloochen baar feit, dat het leger tegen den oorlog is, en dat de soldaten van d-e eenige di visie, die gemobiliseerd is, gedreigd heb ben de ministers te vermoorden, zoodra de eerste compagnie naar Frankrijk zou worden ingescheept. In het Portugeesche volk bestaan ver schillende stroomingen, monarchistische en republikeinsche, maar alle zijn eens gezind op dit eene punt, dat zij niet bui ten de grenzen willen vechten. De repu blikeinen zijn verdeeld in twee partijen: die van den afgezetten president Pimenta de Castro, en die van den tegenwoordigen president Alfonso Costas. Deze laatste re geert me.t behulp van Engeland. De monar chisten zijn aanhangers van den ex-koning Manuel, die in het Engelsche leger dient, of van den hertog van Braganza don Miguel, die aan de zijde der Centralen strijdt. Het kleine Portugeesche volk is dus hopeloos verdeeld, en zijn meedoen aan den grooten oorlog is niets anders als een slecht gespeelde comedie, waardoor het per saldo misschien nog zijn koloniën zal verliezen. (St.) N.B. In de laatste dagen schijnt in- tusschen -een Portugeesch hulpcorps op het W-esterfront te zijn verschenen. Red. N. Z. Crt.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1